BINNENLAND. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. G e in e n g d N i e uw s. STADSNIEUWS. zijn 12 zendelingen der Kansas-zending en ccn dezer Ainori.kan.on schreef dat de toe stand ernstig is, zij' zijn gevangen als een rat in do val. Hofberichte». Dr. Roessingh uit Den Haag vertoefde Zon dag op 't Loo, om II. M. de Koningin nog voor haar vertrek naar het buitenland ie be zoeken. Bij Kon. besluit is aan Ur. Ms. adjudant in buitengewone» dienst en kamerheer, den gepensioneerden majoor jhr. W. J. P. Van den Bosch, vergunning verleend tot hel aan nemen en dragen van de ordeteekenen vao ridder 2e kl. in de orde van St. Anna, hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. Leerling-Consul. Voor de heden te 's-Gravenhage bijeen gekomen commissie belast met bet afnemen der examens voor leerling-consul zullen deze week 16 candidaten examen afleggen. Onzo oorlogsvloot. Blijkens bij het Departement van Marino ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdeksehip Holland, onder bevel van den kapitein ter zee J. "Wentholt, 26 dezer ie Willemstad (Curasao) aangekomen. Schouten bij nacht. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Nov. a.s. bevorderd tot Schouten-bij-nacht de kapiteins ter zee W. G, Van Nes en H. F. Kouwenberg. De tot schout-bij-nacht bevorderde kapitein l/z. Kouwenberg blijft in zijn nieuwen rang werkzaam als chef van den marine-staf en van het personeel aan het Departement van Marine. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 31 Oct. niet plaats hebben. A. E. van Kempen. -J* Na eene kortstondige, doch hevige ziekte, die reeds terstond het ergste deed vreezee, is hedennacht in het Diaconessenhuis aan den Witten Singel te Leiden overleden, de heer A. E. van Kempen, mede-eigeuaar van de Koninklijke Fabriek van goud- en zilverwer ken te Voorscholen, sedert 1S97 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistrict Leiden- Tevens was de overledene sedert tal van jaren lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, mede voor Leiden en lid van den Gemeenteraad aldaar. Geboren te Utrecht den 30sten Januari 1843, had de lieer Van Kempen derhalve den leeftijd van bijna 60 jaren bereikt. Zoo in zijn vroegere woonplaatsen Voorschoten en 's-Gravenhage, als te Leiden, waar hij sedert de laatste 15 jaren metterwoon was gevestigd, nam hij ijver ïg deel aan het open baar leven. Behalve op kerkelijk en stant- kundig terrein, hij was o.a. Voorzitter der anti-revolutionaire kiesvereeniging «Ne derland en Oranje", bewoog hij zich mede in 't bijzonder als lid of voorzitter op phi- lantropisch en industrieel gebied. Om zijnen onbekrompen weldadigheidszin, waarbij hij zich wars betoonde van partij digheid, genoot de overledene, bovenal ook in de kringen der mingegoeden een groote mate van populairlteit, In de kamer behoorde de ontslapene tot den linkervleugel der anti-revolutionaire par tij, Hij was ridder in de «Leopolds-orde" van België en in de orde van de «Eiken kroon" van Luxemburg. Yacature-Coeneu. Mr. P. M. O. H. Beerenbvoek, president der Arrondissements-rechtbank en lid der Provinciale Staten van Limburg, te Roer mond, heeft zich beschikbaar gesteld voor het lidmaatschap der Eerste Kamer, vacature- CoeneD. Men schrjjft uit Venlo aan «Het Centrum": Uit goede bron vernemen wij, dat de heer notaris Brouwer, lid der Provinciale Staten en goed katholiek, zich caniiidaat zal stellen voor het lidmaatschap der Eerste Kamer. Prof. F. J. Ham. Gisteren herdacht prof. F. J. van Ham, onder zeer vee! blijken van belangstelling, zijn 25-jarig ambtsfeest als hoogleoraar in de Oostersche talen aan de Universiteit te Gro ningen. Hij aanvaardde zijn ambt met een oratie over het belang van de studie dei- Arabische taal voor de behandeling van het Oude Testament. Ontheffing van werkelljken dienst. Ter voorkoming van twijfel aangaande het tijdstip van ingang en dat van het eindigen eener, volgens de eerste zinsnede van art. 113 der militiewet 1901, aan de daar bedoelde dienstplichtigen te verleenen ontheffing van den werkelijken dienst bij de militie telkens voor een jaar, heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken het volgende aan de commis sarissen der Koningin medegedeeld lo. Wordt voor een jaar ontheffing van dienst verleend, dan begint dat jaar met den dag, waarop zijn inlijving heeft plaats gehad, d. i. de dag, waarop anders de werkelijke dienst zou zijn aangevangen, 2o. Wordt de ontheffing opnieuw verleend voor het bedoeld jaar is afgeloopen, dan sluit het tijdstip van aanvang van liet jaar der nieuwe ontheffing zich aan dat, waarop de tijd, waarvoor de voorgaande ontheffing werd toegekend, verstrijkt, onmiddellijk aan. 3o. Wordt echter ontheffing opnieuw toe gestaan nadat de tijd, waarvoor de laatst verleende ontheffing werd toegekend, is ver- Streken, dan vangt de tijd der nieuwe ont heffing eerst aan met de dagleekening van het Koninklijk besluit, waarbij zij is toegestaan. 4o. Wordt ontheffing verleend aan een dienstplichtige, nadat hij bij de militie werd ingelijfd, dan begint het jaar, waarvoor do ontheffing is toegekend, evenzeer met de dag leekening van het desbetreffend Koninklijke besluit. Verder geldt wat onder 3 en 4 is gezegd- Hedrijfslelliiig. Door den minister van binneniandsche zaken is het gevoelen gevraagd van de Gedep, Staten der provinciën over een voorstel van do centrale commissie voor de statistiek om trent een eventueele hedrijfstelling. Blijkens de toelichting vau het voorstel waren de laatstvorige ministers van binnen- land-che zaken en van waterstaat overtuigd van het nut, dat een goede en betrouwbare bedI ijfsstatKliek kan opleveren en beaamden zij daarom de vverrichelijkhoid cener hedrijfs telling. Het voorstel gaat vergezeld van een wetsontwerp en memorie van toelichting. Volgens art. 1 zal ia het jaar 1903 en daarna telkens op een door de Koningin te bepalen tijdstip een algemeene bed tij fs lei ling woiden gehouden. De kosten van iedere telling worden op ongeveer 31/j, ton geiaarnd. tieve vereenigingen voor arbeiders en kleine burgers in de hand te werken en wel op dus- dnnigen grondslag, dat een gedeelte der winst bescliikbaar zal worden gesteld ten behoeve van do arbeidersbeweging. R.-K. Vakcongres. Te Breda heeft een vergadering plaats ge had van de afgevaardigden van verschillen de vereenigingen uit den lande, ter bespre king van do hangende plannen tot het liou- nen van een R.-K, vakcongres. Besloten werd bet congres het volgend jaar te hou den en wel te Utrecht. Vakschool voor de Typografie. Naar wij vernemen, heeft het bestuur der Vakschool voor de Typografie te Utrecht be sloten, een commissie van bijstand te benoe- noemen met het doel, die commissie advies te vragen omtrent belangrijke technische vragen, die zich in verband met de Vakschool kunnen voordoen. Uitgenoodigd, deel uit te maken dier commissie werden de heeren mr. Joh. Enschedé te Haarlem, B. J. Klaasesz tc Hengelo en II. M. O. Holdert te Amster dam, die de benoeming aannamen. De eerste vergadering met een der bestuursleden had reeds Zateidng plaats. («Tel.") Tot onderwijzer aan een der scholen voor g. 1. o. te Rotterdam is benoemd de heer H. van Diggelen, alhier. Donderdag 30 October a. s. zal in «Con- stantia" een openbare vergadering worden gehoudenwaarin een kath. Priester zal spreken over «het stichten vanarbeidskorken.'- Uit een brief, gedateerd 6 October, door zijn familie hier ter stede ontvangen, blijkt dat de heer P. Bos, die als krijgsgevangene geruimen tijd in Umbulla heeft doorgebracht, tlmns weer te Pretoria is teruggekeerd. Den 30 Augustus vertrok hij per trein van Um bulla naar Madras, een rit die 5 dagen en nachten duurde. Twee dagen na aankomst ging men aan boord en werd de zeereis aan vaard die zonder onheilen de reizigers in Zuid-Afrika terug bracht. Naar wij vernemen zal op het Hoofdplein een houten gebouwtje worden opgericht, staande over de rails van de tram, waai in de paarden gedurende den tijd dat zij daar ter plaatse staan te wachten, beschermd zullen zijn tegen het gure weer op dat open terrein. Dit gebouwtje zal voor en achter voorzien zijn van deuren, zoodat het geheel kan wor den afgesloten. Gistermiddag is door een 75 jarigen man aangifte gedaan bjj de politie dat hij, terwijl hij de lijstenmakerij aan de Lange Haven passeerde, door een daar werkzame» jongen onverhoeds met een klomp werd geslagen. De klomp deponeerde hij aan liet bureau. Volksbadliuls. In de week van 20—26 Oct. 1902 werden genomen 217 baden. lste klasse 2de klasse kuipbaden 14 kuipbaden 33 regenbaden 11 regenbaden 143 schoolbaden geent. 3 ets. kinderbaden 16 De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft benoemd lot secretaris van van de gezondheids-commissie alhier, de heer II. G. Hemmes, lid dier commissie en ge meente-architect. 'Gistermiddag 41/2 uur reed epn zwaar met hout beladen wagen van de Gebrs. van Buuren van Heijsl te Vlaardingen den afrit naar de Haven af. Op dien afritstonden een paar kinderen die beslikt aangereden moesten worden. Vlug besloten sprong de voerman van den wagen en liet dezen tegen den stee- nen muur van de Wateiingersluis loopen. Het paard sprong over den muur en bleef in zijn tuig hangen. Goede raad was nu duur. Het paard-over den muur terugtrekken bleek ondoenlijk, zoodat men besloot de strengen door te snij den waardoor het arme dier van een hoogte van pl. m. 3 M. in de haven viel, in zijn val een bruggetje, langs de sluis geplaatst, medenemende. Nu schoot men toe om het paard zwem mende en aan den teugel geleid door het sluisje bij het Smidsgnl te brengen waardoor men in staat was het beest tegen den schui nen kant van de Zuidgeer op het droge te brengen. Boven verwachting liep dit alles, zonder belangrijke schade te veroorzaken, af. Het paard bekwam eenige ontvellingen aan de achterbeenen. Vrijdagavond a.s. wordt door de afdeeling Rotterdam van de Mij. tot Bevordering der- Toonkunst uitgevoerd «Die Schüpfung" van J. Hayden. Wij herinneren eraan, dat de leden der afdeeling Schiedam tot die uitvoering vrijen toegang hebben. Dr. Treub, directeur van's Lands Planten tuin te Batavia, met verlof hier te lande, begeeft zich 29 dezer naar Amerika. Mevrouw W. HoenVan Zuylcn, do doch ter van Willem van Zuylon, heeft een por tret van haai' vader, geschilderd door den heer 'Hamel, afgestaan aan den Groofcn Schouwburg te Rotterdam, waar het in een der twee zijfoyera 'komt to hangen. Voor den wedstrijd in het reeiteeren voor dames, door de Yeieeniging Tooneelvereeni- ping «T. O. G. I. D. O." te Meppel, op 7 November uitgeschreven, hebben zich '12 darnes aangemeld. Hiervan zijn toegelaten de damesW, G. L. Engels, MeppelM. van Harten, 's-Herto- genboschA. Ringler, LeeuwardenJ. A. Sandbergen Bonot, Arnhem; M. E. Aernl- zenWafelbakker, Amsterdam G. Snoek, Winschoten J. Parfumeur, HarlingenN. N., Meppel; Bartel Meyl-ngh, Zwolle; C.Th PrinsFermer, Haarlem. Een zestal me dailles is beschikbaar gesteld. De jury is samengesteld als volgt: Dr. Bui tenrust Hettema, te Zwolle; mr. II-Smeenge, te Amsterdam en J. F. Drost, te Meppel. Tuberculose. Op het (.«berculose-congres te Berlijn hield de voenzitter van het Rijksgezondheids- wezen Zondrg een voordracht, waarin hij opmerkte dat sedert de rede van prof. Koeh te Londen tal van proeven zijn genomen, waarbij echter tot dusver noch degelijkheid noch het verschil van runder- en menschen- tuberoulose en evenmin de mogelijkheid van overdracht van runder-tuberculose op men- schen afdoende zijn bewezen. Ter bescherming tegen tuberculose is naast maatregelen door de overheid het koken van van melk aan te bevelen, Bij een levendig debat wee3 prof, Kort er op, dat de vatbaarheid van raenscta! voor de parelziekte volstrekt niet onomstoo lelijk is bewezen. Overbrenging der runder tuberculose komt nooit of zeer zelden vn Het congres is Zondagavond geëindigd In den loop van de sluitingsrede gaf de PruV sche minister van onderwijs zjjn dankbaar heid te kennen door het gelukkig results der proefnemingen die op de conferentie ter tafel zijn gebracht. Ook de Duitsche resee ring sloeg met welgevallen do werkzaam" heid van het congres gade. Dr. Bronardel, de medische vertegenvfoor diger voor Frankrijk bracht hulde aan d inrichting der Duiische ziekenhuizen en de medewerking van den Staat. Daarop werd het congres gesloten verklaard. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoek bij Terneuzen ds P. J. Steinz te Stavenisse. Geref. Kerken. Aangenomen het beroep te Terneuzen door ds. J. J, van den Berg te Sliedrecht. Hooqer Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschriftBeschouwingen over het geboorte- en kindersterftecijfer van Nederland gedurende het tijdvak 1875—1899 de heer K. H. Rombouts, arts te Harlingen.' geboren te Bandjermassin (Borneo). Binnenlandsch fabrikaat. Bij een onlangs gehouden aanbestedin» door de Marine is de levering van diverse electrische ventilatoren ten behoeve van Hr, Ms. pantserdeksehip Koningin Regen tes opgedragen aan de Naami. Venn. Electro technische Mechanische Industrie voorheen J. W. H. Uytenbogaard te Utrecht. Wat aan dit bericht schrijft hel «Btr, Dbl." eeuige bijzondere beteekenis geeft, is de omstnmdigheid, dat wij hier niet te doen hebben met een Nederlandsche firma, die als tusschenpersoon optreedt voor buitenland- sche fabrikanten, maar dat hier het eigen fabrikaat èn om den prijs én om de hoe danigheid glansrijk de overwinning heeft behaald. Op den zoek. Gekleed in nachtgewaad is gisternacht in de Jonkerfransstrarit aangetroffen juffrouw Van B., die kaan- man wilde opzoeken en hem naai- liet leven staan, waartoe zy zich een wapen aanschafte, omdat hij! haar met haar zes kinderen heeft verlaten. In het midden Van den nacht had zijl daartoe haar wo-ning op het Hofplein verlaten. („N. R. Ct.") De raitenplaag. "Waar tot voor ecnigen tij(d d'oor het ge meentebestuur van Haarlem eon premie werd betaald voor iedore gedoodo rat, komt nu in een dor plaatselijke bladen eon adver tentie voor, waarin namens do gemeente worden to koop gevraagd 12 lovende ratten tegen f 0.25 peï stuk. Di© beesten moeten dienen om te worden ingeënt met een gifstof, om dan to worden losgelaten in d© stadsriolen, waar zijl dan onder de ratten die hen, a'ls zij1 gestorven zijn. opeten, den dood verspreiden. Reeds genomen proeven hebben uitmun tende resultaten opgeleverd. Aanvaring. Hedenmiddag had op de rivier voor Rot terdam ter hoogte van de Rijnhaven een aanvaring plaats tusschen twee zeebooten. De Lipsos werd door de Co mo mid scheeps getroffen en moest aan den linker Maasoever op het droge gezet worden, Moord. Gisteravond is te Hendrik-Ido-Ambachteen messteek toegebracht aan een Jongmensch dat eenige twistende en vechtende mede- lotenlingen trachtte te kalmeeren met het treurig gevolg dat het slachtoffer terstond een lijk was. De dader is bekend en na een onderzoek in loco, door de justitie ingesteld, naai- Dordrecht in arrest gebracht. Een kostbare prentbriefkaart. Vrijdag vervoegde zich te Veenendaal aan liet postkantoor een man, met het ver zoek, het van zijn elders dienend'e dochter ontvangen bankbiljet van ƒ25 te willen wisselen voor zilver. De man was een en al verrukking; hij wist wel dat bijl een goed 'kind! had, dat zijl spaarzaam, oppassend en braaf was, maar dat zij nu, nog zoo betrek kelijk kort „er uit", al f 25 Voor haar ouden- had opgegaard, neen, zoo hoog had hij zijn verwachting toch niet duiven spannen. Er werd hem duidelijk gemaakt dat hot postkantoor geen wisselbank was, waarom hij zich hij! een kassier had' te wenden. He kostte dezen echter heel' wat moeite den nog altijd van blijldsdhap opgewonden man aan heb verstand te brengen, dat hem door zip dochter slechts ecu curiositeit van eemg0 centen, een prentbriefkaart, gezonden was- Een kraaiennest. Te Soest bevindt zich een kraaiennest lusschen den muur van den toren en wijzerplaat van het torenuurwerk, hetge aanleiding gaf tot een vermakelijke bespre i«ö in de jongste raadszitting. Hoe dit nesitw-g te ruimen? Door het bouwen van een sleig rondom den toren of door iemand van omloop te laten zakken in een mand heer Van Sevenhuizen, directeur der Utree sche Waterleiding, wilde door middel v een hooge-drukkingstraal het wegspo-- - Daar de voorzitter hiervan echter beschadig g van het torenuurwerk vreesde, werd Oorlogabegrootlng. Heden vergaderde de Commissie van Rap porteurs voor de Oorlogsbegrooting. Tweede Kamer. Indische Begrooting. Blijkens het voorloopig verslag werd van verschillende zijden hulde gebracht aan den vorigen minister van Koloniën, terwijl men vrij algemeen ingenomen was met de keuze van den nieuwen minister, hoewel eenige leden vreesden, dat hij blijk zou geven van imperialistische en militanstische neigingen, blijkens zijn redevoeringen bij de begrooting voor 1901 en de door hem aanvaarde be groeting voor 1903 die 5 miüoen meer bevat voor militaire doeleinden dan die voor'1900. Ook betreurde men dat nu ook hier een man aan het hoofd stond, die een militaire loopbaan had gehad voor hij minister werd. Enkele leden hadden liever in plaats van deze begrooting een credietwet en later een suppletoire begrooting gezien. Sommige leden noemden de financiën van Indië zorgwekkend. Op bespoedigen van het instellen der en quête omtrent de oorzaken van de mindere welvaart werd met nadruk aangedrongen. Bevordering der emigratie der Javanen naar de buitenbezittingen en minder bevolkte stre ken van Java, irrigatie en hulp op landbouw gebied, bevordering van in'andsche ambachts nijverheid, afschaffing van sommige accijnzen, oprichting van ondersteuningskassen bij ziekte, ruimer openstelling van staatsbetrekkingen werd aanbevolen tot verbetering der toe standen. Ter verbetering van het pauperisme onder de Indo-Europeanen achtten sommigen goed onderwijs, vooral ambachtsomlerwijs aan de kinderen der Indo-Europeanen gewenscht. Sommige leden hadden met verwondering gezien dat in de jongste Troonrede niet van Atjeh gesproken is. Een lid meende te weten dat de van regeeringswege gedane opgaven omtrent onze verliezen in Atjeh, bepaaldelijk voor zoover betreft de verliezen in wapenen, niet steeds juist zijn. Gevraagd werd of de minister hieromtrent een onderzoek wil in stellen. Eenige leden verzochten inlichtingen omtrent den stand van zaken in Djambieen der leden wenschte een volkstelling op Java en Madoera. Aanbevolen werd het maximum van het pensioen voor hoogere ambtenaren en offi cieren op f4000 te stellen. Met teleurstelling hadden sommige leden gezien, dat bij gelegenheid van den jongsten veijaardag der Koningin geen enkele ridder orde aan liooge inlandsche ambtenaren is verleend. (Wordt vervolgd.) Rijnland. De begroeting van het hoogheemraadschap Rijnland, dienst 1903, wijst aan een raming van ontvangsten ad f206 460 en van uit gaven ad f 203.868, derhalve batig saldo van f2592. Onder de ontvangsten komen voor o. a. batig saldo dienst 1901 f 48.245 inkomsten van bezittingen f31.783; opbrengst sluizen en bruggen f9870; omslagen over landerijen in Rijnland f 94.437. De uitgaven wijzen aan o. m.: kosten huishoudelijk bestuur f 49.706; openbare werken f 117.795 waarnemingen en toezicht f5523; onvoorzien f 10.000. Het Generale Boeren-Imlp-fonds. De te 's-Gravenhage gehouden collecte voor het Generale Boeren-hulp-fonds heeft in het geheel opgebracht f 40237.391/2. Aanstaande Kauiorvacatnro. Aan het «D. v. Nbr." wordt uit Waal wijk gemeld Als beslist zeker kan nu ge meld worden, dat de lieer Mutsaers als lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaa! zal bedanken. De hoofdmannen in dit district confereeren reeds om tot eenstemmigheid te komen in deze keuze van een candidaat, wat niet gemakkelijk schijnt te zijn. Liberale Unie. Uit zeer goede bron verneemt men dat het rapport der Liberale Unie in zake kies recht naar alle waarschijnlijkheid dit jaar gereed zal komen. Door het vertrek van den heer Lely ontstond wel vertraging in het werk, maar de commissie is onmiddellijk aangevuld. Raad van Advies. De «Tel." verneemt, dat van sociaal-de mocratische zijde het initiatief is genomen tot het in 't leven roepen van een raad van advies voor coöperatieve vereenigingen. Meer in het bijzonder moet het in de be doeling liggen om de oprichting van coöpera- Ilet groene Krnls. Te Papendreeht is een afd. van het Groene Kruis opgericht. Finautieel A'ienws. De minister van financiën maakt bekend dat op 25 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,869,205.89 en dat op danzellden dag door de Neder!. Bank, in gevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrage van - 1,264,410.96 Rijks-Postspaarbank. In verband met het bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 18S0 (Stbk no. 88). ge wijzigd en aangevuld bij de wet van 20 Juli 1895 (Stbl. no. 135), wordt ter algemeene kennis gebracht, dat gedurende de maand Sept. 1902 zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inlagen. f 3,746,821.00 Terugbetalingen (waar onder f21,492.32 wegens aankoop van inschrijvin gen in een Grootboek, obligatiën of certificaten van inschrijving) - 3,161,888.371/2 Moer ingelegd dan terugbetaaldf 584,932.681/2 Aan het einde der maand Aug. 1902 was ten name van de verschillende inleg gers ingeschreven - 98,084,774.34 zoodat het tegoed op uit. Sept. 1902 bedroeg f 98,669,707.021/2 In den loop der maand zijn 8658 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 3204 geheel af betaald, zoodat aan het einde der maand nog 951,065 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Sept. is voor een bedrag van f 1,041,247.60 aan inschrijvingen in een Groot boek der Nationale Schuld, obligatiën tpn laste van den Staat of certificaten van in schrijving ten behoeve van 1343 inleggers aangekocht. («St.-Ct.") Verbetering vaa den toestand dor bran- derskneebts. In ons nummer van 15 dezer hebben wij opgenomen een circulaire door de afdeeliüg Schiedam van den Ned. R. K, Volksbond aan heeren branders gezonden. Thans heeft dezelfde afdeeling nogmaals een circulaire verspreid. Door een verzuim van den R. K. Volks bond is deze circulaire eerst heden in onze handen gekomen en waar zij nu reeds in een ander lokaal blad is opgenomen achten wij opneming in haar geheel niet noodig. Wij bepalen ons er dus toe te vermelden, dat deze circulaire bevat eeriige voorstellen welke volgens den Volksbond den tegen- wooidig heersr-henden toestand in de bran derijen aanmerkelijk zouden verbeteren zon der buiten de grenzen der mogelijkheid te gaan. Voor branderijen waar met stoom gewei kt wordt, stelt de Volksbond een minimumloon voor: in een 4 baks branderij van (15 voor een meesterknecht, f 12 voor een onderknecht, f 10 voor een dei den man en f 7 voor een zifter. Voor een 6 baksbranderij117.voor een meestei knecht, f 12.50 voor een oudsten onderknecht, f 11.50 voor een jongsten onder knecht, f10.voor een vierden man en f 7. voor een zifter, en voor een 8 baks branderij respectievelijk f 18.f 13.50, f 12;—, f 10.50, f8.50 en f7.50. Voor bran derijen waar alles met de hand geschiedt wordt een verhooging rnet 18.— per 4 bak niet onbillijk geacht. Wordt het dun met de hand bovengebracht dan moet het loon met fl.per 4 bak per week verhoogd worden voor hem die dit doet, terwijl ten slotte voor in elkander loopende branderijen waarover één meester knecht gaat, het loon per branderij berekend voor den tweeden meesterknecht met fl.50 verhoogd moet worden. Voorts komt het den Volksbond wenschelyk voor invoering van den begintijd om 6 uur 's morgens, bevordering van Zondagsrust en afschaffing van het zoogenaamde waterstorten. Wij vestigen naar aanleiding van deze cir culaire de aandacht op de in dit nummer opgenomen annonce van de Kamer van Arbeid voor de Alcoholindustrie, waarin deze den werklieden verzoekt hun eventueele grieven vooral in do eerste plaats aan hun patroons mede te deelen en den heeren branders zooveel mogelijk in overleg met hun werk lieden de grieven tegemoet te komen.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2