'binnenland. 'V* STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. MAASSLUIS. - Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Gemengd Nieuws. president Roosevelt overgelegd. Het rapport beslaat. 300 bladzijden druks en komt tot de conclusie dat de Vereenigde Staten, als zij het aanbod van de maatschappij aanne men een geldige en onbeperkte aanspraak maken op den eigendom. Columbia. Uit Colon wordt geseind dat de regeerings- troepen Quidbo aangevallen hebben, dat reeds verscheidene maanden door de insurgenten werd bezet. De regeeringstroepen verjoegen de insurgenten, Marokko. De Sultan heeft last gegeven als uitvloeisel van den rnoord op den EngeKchen zendeling Cooper, dat de troepen het oog zullen houden op de woningen, die te Fez door Euiopeanen worden betrokken. De Europeanen worden op straat door troepen begeleid. De bevolking is wraakzuchtig en beschouwt de executie als een aanslag tegen den Mohammedaan«ehen godsdienst. Hofberichten. Naar wij vernemen heeft dr. Roessingh bij zijn jongste bezoek aan de Koningin een hoogst gunstigen indruk omtrent fir. Ms. gezondheidstoestand ontvangen, zich o. a. openbarende in een bijzonder opgewekten geest. Tegen de buitenlandsche reis bestond dan ook in geenerlei opzicht bezwaar. H. M. de Koningin en Pi ins Hendrik zqn gisteren te ruim een uur in een open rijtuig met twee paarden bespannen te Soestdijk. aangekomen. Het vorstelijk echtpaar werd op het bordes hartelijk door de Koningin-Moeder ver welkomd. Precies te 7 uur verliet het Koninklijk Echtpaar gisteravond weer Soestdijk, na op het bordes van IJ. M. de Koningin-Moeder hartelijk afscheid te hebben genomen. In een gesloten rijtuig werd naar Amersfoort ge reden, van waar de reis naar Het Loo per spoor werd vervolgd. De hofhouding volgde in twee rijtuigen. De Deensche Gezant bij ons Hof vergezeld van den Minister van Buitenlandsche Zaken, ter introductie bij H. M., vertrok hedenoch tend naar het Loo om zijn geloofsbrieven aan II. M. de Koningin aan te bieden. Corps diplomatique. In verband met zijn ovetplaatsing naar de legatie te Londen verwacht men den Gezant- sehapsraad, Dr. Loudon sinds verleden jaar als tijdelijk zaakgelastigde van Nederland te Peking werkzaam, het volgend jaar hier terug. Consuls. Bij Kon, besluit is de heer F. M. Knobel benoemd tot consul-generaal, tevens Minister resident, te Teheran. Nu deze overplaatsing van den heer Knobel een feit is, overweegt men den opengevallen plaats te Peking door een lid van het corps diplomatique te doen bezetten. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal deze week niet plaats hebben. Onze nationale eer. Aan den Minister van Binnenlandsche Za ken is door iemand die voelt voor onze natio nale eer het geheeie bedrag ter hand gesteld dat alsnog noodig was voor de restauratie van de Oude Nederlandsche Kerk te Colombo op Ceylon. Onze oorlogsvloot. Naar men verneemt, zal Hr. Ms. pantser- deksehip Evertsen den 4an November uit Nieuwediep vertrekken, om den 6en d.a.v- op de reede van Vlissingen tegenwoordig te zijn bij het passeeren van den Keizer van Duitsch- land op zijn reis naar Engeland. Koffleoogst. Blijkens een telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indiü, van 26 Oct. 1902, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 227,000 picols. Tweede Kamer. Indische Begrooting. Vervolg.) Opnieuw werd van verschillende zijden aangedrongen op spoedige oprichting van las.dbouwkredietbanken. Aangedrongen werd op schoolvoeding en -kleeding, lange vacanties en vorming van gezondheidskoloniën. Opgemerkt werd, dat betere regeling der tractementen voor onder wijzers noodig was en aangedrongen werd op subsidieering van voorbereidend lager onderwijs. Men hoopte dat de Minister gevolg zou ge ven aan zijne rede van 26 November jl. in de Kamer waarin hij het gevoelen deelt van hen, die aan het inlandsch onderwijs eene meer practische richting willen geven. Enkele ieden gaven in overweging aan kinderen van inlan ders van goeden aanleg, zoowel jongens als meisjes, van gouvernementswege gelegenheid te geven hier te lande eene opleiding te ver krijgen tot betrekkingen bij het onderwijs of tot andere staatsbetrekkingen. Enkele leden gaven in overweging eene Staatscommissie te benoemen om de quaestie der Indische Staatskerk onder de oogen te zien. Aangedrongen werd op een spoedige be slissing omtrent de voortzetting der werken in de Solo-vallei en op sneller uitvoering van de onder handen zijnde werken. Van verschillende zijden werd de wensch geuit, dat de Minister alle nieuwe posten betieffende de verdediging van Java, welke op de ontwerp-begrootmg voorkomen, zou terugnemen en voorts ter zake een afzonder lijk wetsontwerp zou voordragen, waarbij hij dan gelegenheid zou hebb°n zijne denkbeelden hieromtrent en ten aanzien van de verdediging van Tjilatjap te ontwikkelen. Vele leden konden zich ook om redenen van financieelen aard en wegens den ongunstigen economi- schen toestand op Java met dezen wensch verecnigen. Gevraagd werd of voldoende maatregelen zijn genomen om de inrichting van forten in indië voor vreemden geheim te houden. Eukele leden waren van oordeel, dat het aanbeveling verdient aan hoogo ambtenaren, die om gezondheidsredenen naar Nederland gaan, geen verlof, maar pensioen te geven. Men vroeg naar welken maatstaf de zeer uiteenloopende bedragen der tegemoetkomin gen, weike de Rog. aan gewezen docenten der voormalige Ind. Instellingen te Delft wenscht toegekend te zien, zijn bepaald. Men vroeg naar 'sMin. voornemen ten aanzien van de regeling der opleiding tot ambtenaar bij het hinneuiandsch bestuur; terwijl men voorts inlichtingen wen=chto over de behoefte aan personeel in Iodië en over het aantal ingeschrevenen te Leiden voor den Indischen dienst. De wenschelijkheid werd uitgesproken eener commercieele boekhouding van de verschil lende stnatsbedi ij ven. Men vroeg waarom de proeven met draad- looze telegiaphie in Indië worden genomen en welk schip daarvoor wordt ingericht. Aangedrongen werd op het beperken van de werving voor het Indische leger tot Nederlanders, ook naar aanleiding der inter pellatie-Schaper. Aingediongen werd op het oprichten van een Kaderschool te Nijmegen tot het openen van meer gelegenheid tot uitzendingen van onderofficieren. Da aandacht werd gevestigd op de voort durende en belangrijke daling van het invoer recht op de Manilla-sigaren. De herziening der ordonnantie op de ver ponding achtte men inderdaad urgent. Gaarne zou men vernemen, hoe de tegen woordige minister denkt over de vraag of het de voorkeur verdient het Bankatin in Indië te verkoopen. Eenige leden gaven in overweging hiermede een proef te nemen. (Wordt vervolgd.) Het Generale Boeren-lmlp-fonds. Blijkens mededeeling van den thesaurier van liet Generale Boeren-hulp-fonds, is tot 28 October jl, voor dit fonds ontvangen f 383,299.36, waarvan uit Nederl. 1302,169.04. Een Hypotheekbank voor Zuï<l-Afrlka. In het «Utr. Dbl." deelt prof. De Louter mede, dat de Ned. Z.-A. Ver. als hoofddoel steeds in het oog heeft gehouden de oprich ting van een hypotheekbank voor Z.-Afrika. In Dec. 1900 is een vergadering belegd tot bespieking van het plan, waarna door mr. G. Vissering een plan is ontworpen, welke behoud van het kapitaal, zij het ook met tijdelijke opoffering van rente, scheen te ver zekeren en voorts op een vverkdadige en onbaatzuchtige sympathie voor de Boerenzaak rekende. Van dit plan is echter evenmin als van een ander om een gewone hypotheekbank op te richten iets gekomen. Waarom? Omdat weldia bleek, dat noch langs dezen, noch langs genen weg kapitalisten van beteekenis bereid wa'en kapitaal voor de onderneming beschikbaar te stellen. Trouwens, zegt prof. De Louter, de thans opgedane ervaring is een herhaling van het voorgevallene in 1883 toen Kruger c.s. vruchteloos kapitaal kwamen vragen voor den aanleg van den spoorweg Pretoria Delagoabaai. Schadevcrgoedings commissie Aan alle belanghebbenden wordt medege deeld, dat er tot en met Zondag 2 November 1902, in het Sigarenmagazijn van den Heer A. van Oosten, Heerenstraat No. 93, Gro ningen, eene petitie aan ZEx. den Minister van Buitenlandsche Zaken ter teekening ligt, waarin den Minister beleeft gevraagd wordt, alle van eene uitkeering uitgesloteneu alsnog voor eene vergoeding der geleden schade in aanmerking te doen komen. In deze petitie wordt gewezen op twee zaken, n.l. het zoogenaamde burgerschap, en het zoogenaamd vi Ij willig verlaten van Zuid-Afrika via Lorenpo Maiques, Het burger schap is door Engeland erkend. De Nedeilandsche Regeering zond alle schade-eischen door naar Engeland, en erkende daarmede, dat de thans uitgeriotenen ook aanspraak hebben, op een vergoeding van de Engelsche Regeering. Het gaat toch niet op, nu de Nederlandsche Regeering zelf moet verdeelen, thans die personen uit te sluiten. Wat betreft het zoogenaamde vrijwillig ver laten van Zuid-Afrika, wordt het voldoende bekend geacht dat bet geschiedde door den drang der omstandigheden. Zij, die het met de strekking van deze petitie eens zijn, worden dringend uitgenoo- digd deze te teekenen, of hunne adhaesie- betuigingen aan bovenvermeld adres spoedig schriftelijk in te zenden. Het zal een ieder der uitgestotenen duidelijk zijn, dat het thans beslist noodzakelijk is, deze petitie te steunen. Ter. tot afschaffing van nlcohoUsche dranken. Het hoofdbestuur van da Ned, Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken heeft aan H. M. de Koningin een adres ge richt, waarin het mededeelt, dat het, op de gronden in een bijgevoegde nota neergelegd, het zeer zou betreuren indien de voorgeno men verhooging van den accijns op het ge distilleerd tot uitvoering zou komen en daar om H. M. verzoekt het aangekondigde wets voorstel niet in te dienen, maar te trachten op andere wijze te doen voorzien in het tekort, dat over het dienstjaar 1903 geraamd is op de gewone uitgaven. In de bij het adres gevoegde nota komen de volgende conclusies voor le. Accijnsverbooging heeft geen althans geen beduidenden invloed op de consumptie. 2e. Accijnsverbooging heeft een bedenkelijke» invloed op het moreel der bevolking door de grootere verleiding tot wetsontduiking. 3e. Accijnsvei hooging is van zeer twijfel achtige waarde voor de schatkist, en door ver hooging der uitgaven voor bestrijding der gevolgen van de meerdere uitgaven aan drank door de bevolking, èn door het toenemen van den handel in onveraccqnsden alcohol. Ned. Protestantenbond. Gisternamiddng had in de Concertzaal- Visser te Leeuwarden de opening der 32ste algemeene vergadering van den Nederland- schen Protestantenbond plaats. Uit vele plaat sen van het land waren afgevaardigden op gekomen. De voorzitter, dr. I. van den Bergh, heette de aanwezigen welkom en sprak de beste wenschen uit voor het welslagen van den te verlichten arbeid. Een commissie werd benoemd ter beoor deeling van de urgentie van volgens att. 31 al. 2 van het algemeen reglement ingediende voorstellen. Voorts werden eenige verslagen uitgebracht en goedgekeurd, waarna de be handeling van de verdere op den beschrij vingsbrief voorkómende zaken werd verdaagd tot hedenvoormiddag 10 uur. Handels- en Kantoorbedienden. De 2e voortgezette algemeerie vergadering van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in iNederland, gehouden te Nijmegen, onder vooizittorschap van den heei Jean U, Odink, had ais eerste en voornaamste punt op de agenda«Bespreking van den toestand van den Bond en in verband hier mede de weigering van deafd. Amsterdam en Utrecht tot betaling van hunne bijdrage aan het hoofdbestuur". De opmerkingen op de rekening en ver antwoording over 1901 waren door de ge noemde afdeelingen m een rapport samen gesteld in de vorige algemeene vergadering te Rotterdam gebracht. Er was toen door het weigeren van de bekende motie van de afd. A./U. geen resultaat verkregen. Thans be aamde ieder de noodzakelijkheid van een nieuwe gedetailleerde rekening en verant woording over 1901. Ook het hoofdbestuur vond den eisch niet onbillijk, doch verzette er zich met hand en tand tegen dat de afdeelingen A./U. daarop eenige.i invloed zouden oefenen. De motie «Nijmegen geve eene specificatie, waaruit ieder een duidelijk overzicht kan krijgen van liet beheer der Bondsfmanciën over 1901, en stelle zich te dien einde in verbinding met een door de afdeelingen Amsterdam/Utrecht aan te wijzen lid", afkomstig van de afd. Zwolle, geamendeerd door Gouda, werd aan genomen met 57 stemmen vóór en 17 tegen. Het hoofdbestuur nam daarna collectief ont slag. Het zal de loopende zaken afdoen tot de volgende algemeene vergadering en ver klaarde zich bereid voor de reorganisatie der examens te zullen ijveren. Onder applaus werd door de afd. Amster dam de wenschelijkheid uitgesproken voor fusie met «Mercurius" en het bestuur uit- genoodigd, dit ter kennis te brengen van deze zuster-organisatie. Benoemd werd tot penningmeester wegens het bedanken van den tegenwoordigen titu laris, de heer J. J. Kleinhoonte te Arnhem. Het voorstel van het bpstuur om toe te treden tot den Bond van Staatspensionneering werd aangenomen. Een aardig souvenir. De heer Charles Boissevain, directeur hoofdredacteur van het «Algemeen Handels blad" te Amsterdam, vierde gisteren zijn 60sten verjaardag. Ter herinnering aan dezen dag bood de redactie en administratie hun geachten chef een souvenir aan, bestaande in een brok marmer uit het thans gesloopte gebouw, waarin de heer B. zoovele jaren werkte, welk geschenk kunstig in zilver was gevat. „Zorgvliet". Naar wij vernemen, zou de prijs, waarvoor «Zorgvliet" verkocht is, 4 milïioen bedragen en is de akte van overdracht gepasseerd voor de notarissen Noordendorp en Laboyrie te 's-Gravenhage. Defensief verbond tusschen Nederland en België. In eene brochure«Professor de Louter's «Nationale Plicht" en een verbond tusschen Nederland en België", betoogt de gep. luit.- generaal Den Beer Pooitugael, lid van den Raad van State, o. a. de wenschelijkheid van een defensief verbond tusschen Nederland en België, waarmede van de zijde van België gepaard zou moeten gaan een afstand doen van de garantie en van de permanente neu traliteit, door de groote mogendheden ge waarborgd. OVERSCHIE, 29 October. De heer J. Bos, burgemeester van deze gemeente, is bij Kon. Besluit als zoodanig herbenoemd. St. Jacobs Gasthuis en Oude Manhuis, Door do regenten van heb Sb. Jaeobs- Gasbhuis en de Administrateuren van heb fonds, herkomstig van het voormalige Oude Manhuis alhier is het volgend adres aan den Gemeenteraad gericht: Sedert door TJwen Raad in zijn vergade ring van 20 December 1901 do bijl ons schrijt- ven van 23 Juli1 19Ö1 gevraagde machtiging tob den Verkoop van het Sb. Jacobs-Gast- 'huis c.&. op do verdere in gemelde vergade ring vastgestelde voorwaarden, werd' ver leend, 'hebben wiji nader overwogen, in hoe verre bij een eventueels vereeniging van het St. Jacohs-Gasthuis met het Oude Manhuis de gezamenlijke eigendommen dier beide stichtingen voldoende zoud'en zijn om een nieuw gasthuis te bouwen, in te richten c n te exploiteer en. Ten ©inde U root hot resultaat onzer overwegingen in kennis to stellen hebben wij de oor U liierhij too te zenden een, door ons opgemaakte! hegrooting van de> kosten aan don bouw, de inrichting ©n het onder houd! Van een nieuw gasthuis, zoomede aan de verpleging van do inwonende®, verhou den. Uit did begroo'ting, welko gebaseerd is op een betera voeding en verpleging der be deelden dan do tegenwoordige in het S". Ja cobs-Gasthuis, blijkt, dat wijj wegens onze onvoldoende geldmiddelen door do ons ver leende machtiging tot verkoop van het St. Jacobs-Gasfkuis niet gebaat zij® en dat, zelfs indien do eerste vraag in ons schrijve® van 23 Juli 1901 toestemmend door U ware beantwoord on dus in ruil voor het tegen woordige St. Jacobs-Gasthuis door U een Hectare gemeentegrond' ware toegestaan, wij, zctlfs in d'at gunstiger geval jaarlijks nog een bedrag van f 3400 zouden tekort komen. Hot eeuiga wat ons nu overblijft om do uitvoering onzer plannon mogelijk ta maken is, Uwen Raad te verzoeken, gelijk wij doen biji deze, om op zijn genomen besluiten te rug to Icomon on zich alsnog to verbinden: lo. tot eventueolen afstand van de door ons gevraagde Hectare gemeentegrond in ruil voor het Sb. Jacobs-Gasthuis en 2o. tob dekking van het jaarlijiksckc te kort. Wij nemen do vrijheid) U nog to wijzen op het onbetwistbare gemeentebelang om ten spoedigste op eon waardige wijze te voor zien in do behoefte der gemeente aan een nieuw gasthuis en hopen ten zeerste dab de Raad ons zijn medewerking, zonder we,ko wijl ouzo plannon niet 'kunnen1 volvoeren, in deze niet zal1 onthouden. Bg Hit adres werd de volgende begrnoting overgelegd Bezittingen van het St'. Jacobs-Gasthuis ƒ104.300 31/2 Werkelijke Schuld ten laste van Nedei!. a82 7» f 85526 13200 3 Werkel. Schuld ten laste van Ne derland fi 96 °/0 - 3072 Hypotheek- 3000 St. Jacobs-Gasthuis af te staan in ruil voor den aaneevraagden heet. grond Memorie. 91598 Bezittingen van het Oude Manhuis: Inschrijvingen Werkel. Schuld ten laste van Nederland f 900 rent. 3 A 96 864 Circa f 324000 Nomin. in Jan. 1903 rent. 21/2% ft 82 - 265680 266544 358142 Aankoop v. Heet. grond Memorie. Ophooging v/d, grond f 3000 Gebouw voor circa 120 bedeelden, 80 mannen 40 vrouwen-100000 Inrichting en inventaris - 15000 Centrale verwarming - 5000 Onvoorziene uitgaven en diversen- 2000 Waarde der bezittingen Uitgaven Saldo --125000 ƒ358142 -125000 f233142 Dit saldo, belegd in circa ƒ284300.— nominaal kapitaal 21 /a Inschrijving op het Grootboek der Nationale Schuld van Neder land, geeft eene jaarlijksehe rente van onge veer. 7100 Exploitatie van het nieuwe Gasthuis. Ontvangsten Stelle 80 bedeelden, waarvan 16 kosteloos, zijnde het hoogste aantal gelijktijdig in het voor malige Oude Manhuis ver pleegd. Bydrage per jaar voor 64 bedeelden 6000 Te ontvangen interest Grootboek- 7100 13100 Uitgaven Levensmiddelen 7000 IIuibel, benoodigdheden - 3000 Kleeding enz. - 1500 Geneeskunde enz. - 500 Jaarwedden - 2000 Onderhoud van Gebou wen en Belastingen - 2000 Diverse uitgaven - 500 De uitgaven bedragen De ontvangsten bedragen f 16500 16500 - 13100 Te kort f 3400 Zegge drie duizend vierhonderd gulden per jaar. Bij bet nederlaten van den brug bij de "Varkenssluis zou hedenmiddag een man op den dalenden klep zijn gesprongen tengevolge waarvan de slinger aan de handen van een der brugwachters ontglipte en deze den slinger tegen het gelaat kreeg, waardoor hij een ernstig bloedende wond bekwam. "Was daar een hek in plaats van een losse ketting dan zou zulks zeker niet kunnen gebeuren. De heer G. van der Schouw werd, naar men ons mededeelt, hedenmorgen op den Vlaardingerdqk onverhoeds aangevallen en voor een naderenden spoelingwagen neer geworpen, met het gevolg dat zijn fiets ver nield weid. gen, wonende aan den Oudendijk, waardoor het lemoen brak. Nadat het paard weer op de beenen was geholpen en een ander lemoen aan den wagen was aangebracht, kon de reis worden voort- gezet. Hedenmiddag werd een matroos in arrest gebracht die door een burger werd beschut- digd dat hq een kind zou hebben geschopt die hem met vele speelmakkertjes hadden loopen naschreeuwen. Een groote schare nieuwsgierigen maakte dit feit tot een heele gebeurtenis in de ge. meente. 'De afdeeling "Vlaardingen en Vlaardinger- Ambacht van den Nederlandsche Protestan tenbond zal een algemeene vergadering houden op Donderdag 30 October 1902, des avonds ten 8 ure in het kerkgehouw aan de Hoflaan. 'Het kolterschip de Goede Verwach ting is hedenmorgen by publieken verkoop gekocht door den heer J. Proost alhier voor f4050, 'Gisterenmiddag werd van de werf voor heen firma van der Kuyl te Slikkerveer thans F. Pot, met goed gevolg te water ge laten het stoomloggerschip F1 e v 0 III gebouwd voor rekening van den heer P. H. v. Abshoven alhierhet zal worden ingericht voor de beug- en haringvisscherq en zal be varen worden door schipper L. Noordyk, Bij het oprijden tegen den Vlaardinger dqk viel hedenmorgen het paard, {gespannen voor den spoelingwagen van C. v. Kruinin- Maandag vergaderde op 't Stadhuis, onder Voorzitterschap van onzen Burgemeester, de commissie, die gelden zal verzamelen voor 't Boerenfonds der Generaais. Besloten werd Woensdag 5 Nov. a.s. langs de huizen eene collecte te houden met open schaal en gesloten beurs- Van al de burgemeesters in 't Westland was schrijven ingekomen van sympathie met het streven van Maassluis, den generaals te verzoeken het geld zelf in ontvangst te komen nemen. De commissie bestaat uit de heerenJhr. M. van den Brandeler, VoorzitterJ. Biemond Dr. H. J. M. BoonackerII. J. de Bruyn; O. Chislain; N. M. Dirkzwager; J. Gaasbeek; Th. GriblinMr. W. S. KalmaJ. van der LeeC. LievenseA. J. van der PauwJ. Uleman Sr.; J. Veltenaar; J. WaltmanjA. Warnaar. Mejuffrouw A. Wapstra herdacht Zondag dat zij op den 26en October vóór 25 jaren haar bewaarschool opende. Het was een echte feestdag. Door gezang van kleine kleuters werd zq in het schoollokaal ontvangen en vervolgens door mevr. van der Endt toege sproken onder aanbieding van verschillende praktische cadeaux. Zeer getroffen door die ondubbelzinnige bewijzen van waardeering bedankte juffrouw Wapstra voor de hulde haar gebracht. Onnoodig te zeggen dat er dien geheelen middag feest werd gevierd. SaraJt Bernhardt. Deze beroemde Fransche tragédienne is gisteravond voor de eerste maal opgetreden voor het Berlijnsche publiek in Sardou's «Fedora". Zij genoot een vriendelijke doch geen geestdriftige ontvangst. Het oordeel over het optreden van de 61-jarige tooneelspeel- ster, luidt dat zij zich te Berlijn als een kunstenares van den eersten rang heeft be toond, zonder daarbq nieuwe talenten aan den dag te leggen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Zwolle dr. W. J.M.En- gelberts te Den Ham. Bedankt: voor het beroep te Winters wijk door ds. J. E. Homan te 't Zandt. Aangenomen: het beroep te Gorredijk (toez.) door den heer A. van Iterson, cacd.te Leiden. Geref. Kerken. Beroepen: te Hardinxveld de heer E. Schouten, cand. te Dordrecht; te Zaam- slag (kerk B) de heer J. van Loo, cand. te Waarder te Oosterzee de heer U. Ubtas te Spijk (Gron.), cand. aan de Vrije univer siteit. Bedankt: voor het beroep te Bedum (B) door ds. N. Diemer te Munnekezijl (Gr.) Cnn. Gereform. Kerk. Bedankt: voor het beroep te Rotter dam door ds. P. J. M. de Bruin te Apeldoorn. Doopsgezinde gemeente. Aangenomen: het beroep te Broek op Langendyk door den heer F. ten Cate, prop. te Borne. Hooger Onderwijs. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de god geleerdheid op proefschrift: Ontslaan, invoe ring en ontvangst van den Evangelische» gezangenbundel in de Nederduitsch Herv. kerk, de heer L. de Geer, geboren te Gro ningen. Verbetering van vrouioenJcleeding. Om de nieuwe verbetering der vrouwen- kleeding onder het bereik te brengen van de werkende vrouwen, zal mej. Margarelna Meijboom, Delistraat 11 te 's-Gravenhage, den 15en November een proef nemen me een koffertje met een kleine verzameling modellen van onder- en bovenkleeding v0° vrouwen en kinderen, van de allereenvou digste soort, gemaakt ïn overleg met on e- middelde werkende vrouwen, en door on wikkelde arbeidsters nagezien en beoordee en waarbq een voordracht over reforrokieo*

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2