V STADSNIEUWS. VLAAitDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Volgens een Havas-telegram uit Parijs, is er eeu nota medegedeeld aan de kanselarijen teneinde de inwendige organisatie van het Hof van arbitrage in Den Haag nader te regelen. Bij de behandeling van het geschil tusschen de Yereeoigde Staten en Mexico bleek dal een van de scheidsrechters, Marzet, genu Fiansch verstond, De advocaten van de Ver- eenigde Staten spiaken alleen Engelsch, en de advocaat van Mexico, de heer Beernaeit, gebruikte Fransch. Eindelijk waren de stuk ken van Mexico in het Sp.vansch, dat noch de advocaten, noch de scheid «rechters kenden. In de thans verzonden nota vvoidt voorge steld Fiansch te veihelPn tot de oflieieele taal voor het hof. Corps diplomatique. De heer Knobel, nieuwbenoemd minister resident en consul-generaal voor Perrië, zal zich in het l.sat-t van deze maand naar Teheran, zijn nieuwen post, begeven. Van goederband wordt medegedeeld, dat omtrent de uitzending van oen diplomaat naar den opengevallen post te Peking nog niets beslist is, vee! minder reeds oen evt-n- tueele opvolger voor den heer Knobel zou zijn aangewezen of in aanmet king zou komen. In het personeel van het Russische ge zantschap zullen verschillende veranderingen plaats hebben. De heer li. Gimbs, secretaiis van legatie 2e kh, tlmr.s teSt, Petersburg, wordt werkzaam gesteld bij het Mini-terie van Buitetilandscbe Zaken aldaar en te 's-Gravenhage vervangen door den heer de Ktusenstern college-raad, voorts wordt de hepr Grotovvsky, secretaiis van legatie van 's-Gravenhage naai Washinton verplaatst en eindelijk zal er nog een nieuwe secretaris le kl. benoemd worden ter vervan ging van den heer de Bei ends, die, zooals gemeld op zijn veizoek, eervol uit den diplo matieker dienst van Rusland is ontslagen en zmh te Genève heelt gevestigd. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op V i ij dag 7 Nov. a. s. niet plaats hebben. Eerste Kniuer. Ter vervulling van de vacating in de Eer ste Kamer, ontstaan door het overlijden van den heer Coencn, is gekozen door de Pro vinciale Staten van Limburg de heer J. Brouwers, notaris te Yenlo, met 30 stem men tegen 14 op mr. Beerenbroek, presi dent van de arrondissemcnts-rechtbank te Koeimond. Verkiezing Tweede Kamer. Ter vervulling van den Kamerzetel, open gevallen door het overlijden van den heer A. E. van Kempen, worden genoemd van. libei ale zijde pi of. dr. W. van vier Ylugt en van wege de anti-revolutionnaire partij ds. R. J. W. Rudolph. C. II. dcu Ilertog. f IIet stoffelijk over-ehot van den heer Den Hertog werd gistct morgen te Amsterdam onder talrijke blijken van waardeering op de Ooderbegraafplaats aldaar ter narde besteld Vele kransen dekten de baar en daaronder een der commbsie van bijstand van het lager onderwijs in de hoofdstad. Onder de aan wezigen op de begraafplaats werden opge- meikt de burgemeester mr. Van Leeuwen de wethouders Van Hall en Heemskerk, vele Raadsleden en Tweede Kamerleden. Aan het graf werd Den Hertog's nagedachtenis ge huldigd door ds. Gunning, disiricts-schoolop- ziener, door den heer E. F. Rosberger namens de hoofden van scholen in het derde arron dissement, door den heer Bigot namens het Ned. Onderwijzersgenootschap, door den heer J. Yersluijs namens de Vereen, van paedagogie en door den heer Meijer, directeur der Kweek school. Een zoon dankte namens de familie. Tweede Kamer. Staatsbegrooting voor 1903. Hoofdstuk IV (Justitie.) Blijkens het Voorloopig Verslag werd van meerdere zijden gevraagd, hoever men met de voorbereiding der regeling van de admi nistratieve rechtspraak was. Velen begroetten met ingenomenheid de mededeeüng, dat de indiening van een wetsontwerp betreffende het arbeidscontract dit jaar kan worden ver wacht. Sommigen wenschten strafbaar te stellen het ontslag tusscbentijds van een arbeider omdat hij iid is van een vertegen woordigend lichaam. Veie leden hadden met genoegen gezien, dat dit jaar nog herziening op enkele punten van de militaire strafrechtspleging aan de orde zal komen en eenigen wenschten te ver nemen of van den minister *n regeling kan wor den verwacht, waai bij bei echting van com- rnunedelicten door militairen in vredestijd gepleegd aan den burgerlijken rechter wordt opgedragen. Men hoopte dat de minister spoedig het spel op de pier te Scheveningen zou doen eindigen. Gevraagd werd, of er voorstellen in voor bereiding zijn tot bestrijding van de verval- sching van voedingsmiddelen en de oneerlijke concurrentie. Noode had men o. a. gemist bescherming van het zedelijk karakter van het openbaar volksleven. Sommige leden zouden door den wetgever een einde wilier, zien gemaakt aan de uit stalling van oneerbare platen en prenten en aan het zingen op de openbare straat van aanstootelijke liederen. Gevraagd werd hoever de voorbereiding voor de invoering van de Kinderwetten is gevorderd en of thans het tijdstip der invoe ring met zekerheid valt te bepalen. Men vroeg ten aanzien van eeoe regeling nopens het onderzoek naar het vaderschap en de erkenning en wettiging van natuurlijke kinderen, of de Karner spoedig in de gelegen heid zal worden gesteld, hetzij een nieuwe regeling, hetzij eeno hei zlening van de door 's ministers ambtsvoorganger ingediende rege ling in behandeling te nemen. By de bespreking van het internationaal privaatrecht vroeg men spot "ge wederindie- ning van het wetsontwerp, houdende wijziging van het Wetboek van BurgeiTyke Rechtsvor dering in verband met het verdrag van 14 Nov. 1896, betreffende onderwerpen van inter nationaal privaatrecht. Bj maatregelen tot herziening van het Wetboek van Stiafiecht werd door sommige leden de aandacht gevestigd op de bande loosheid van de politieke pers, die thans openbare lichamen in menig opzicht stialïe- loo» kan aanranden. Men vioeg om eeue herziening van het Wetboek van Strafvordering op die punten, welke het meest urgent zijn, allereerst om wijziging van art. 2tiff, Vetder vvetd dtmgetid aanbevolen eene bepaling op te nemen, die waarborgt, dat niet als thans de behandeling van een strafzaak in hooger beroep voort durend kan worden verschoven. Ook de invoering van het stelsel der zoo genaamde stiafbevelen werd dringend noodig geacht, evenals een wijziging in dien zin, dat teeds bij de insttuciiein strafzaken in speciale door den weigever aan te geven gevallen, be- eediging der getuigen sou kunnen plaats vinden. Onderscheiden leden hoopten op een wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van het B. Wi, o. a, wat betreft het erfrecht van den langstlevenden echtgenoot, verbetering in den rechtstoe-tand van de vrouw. Men vroeg of de minister ten spoedigste zijn aandacht wilde wijden aan de herziening van het Ilde Boek van het Wetboek van Koophandel. Ook thans werd aangedrongen op betere regeling van de naamiooze vennootschappen. Enkele leden wenschten bij den minister er op aan te dringen, dat ook de derde der gebroeders Hogerhuis in vrijheid zou worden gesteld, als een daad van humaniteit, daar de gevangene reeds eenige malen geopereerd is en zijn gezondheidstoestand vee! te wen- schen overlaat. Van verschillende zijden werd zeer sterk afgekeurd de wijze, waarop de president van het gerechtshof te Arnhem op 0 Meij.l. mr. P. 0. 't Hooft, als raadsheer in dat gerechts hof heeft geïnstalleerd. Door de benoeming, buiten de door het Hof opgemaakte aanbeveling om geschied, te bespreken op de wijze, waai op hy dit heeft gedaan, werd noodzakelijkerwijze critiek ge oefend op de door de regeering gedane be noeming en deze met de politiek en den paitijsirijd in verband gebracht. Men spiak liet vertrouwen uit, jdat de regeering door het houden van redevoeringen als de bedoelde zich niet zoude laten weerhouden om buiten de door de rechterlijke colleges opgemaakte aanbevelingen benoemingen te doen, wanneer zij op zoodanige aanbevelingen niet den per soon mocht aantreffen, die haar voer de vervulling van eene bestaande vacature de meest aangewezene zou schijnen. Geklargd werd, dat de Hooge Raad 'e weinig gebru;k maakt van de bevoegdheid om leden van de rechterlijke macht uit hun ambt te ontzetten. Op spoedige herziening van de bestaande jachtwet werd aangedrongen, met het oog op eenige teceme gevallen zoonls de moord op een marechaussee te Ommen waaruit weer gebleken is, dat de zorg voor de hand having van de jachtwet de daarmede belaste ambtenaien aan levensgevaar blootstelt. Gevraagd werd, of de minister de Balye van Utrecht denkt te handhaven, en zoo ja, of maatregelen te wachten zijn, o. a. om aan de inkomsten der Balye een bestemming te geven, meer overeenkomende met de bij het eerste ontstaan der orde bedoelde. Men wees op de ongelijke en geheel ver schillende toepassing door de rechterlijke macht aan de Leerplichtwet in het eerste jaar van haar werking gegeven. Wenschelijk werd geacht de commissarissen van politie voortaan uit 's rijks kas te bezol digen, ten gevolge waarvanfzij dan voor rijks pensioen in aanmerking zouden kunnen ko men. Verschillende wenschen ten aanzien van lotsverbetering van het personeel der ryks- veldwacht werden geuit. Aangedrongen werd hetzy op het stichten van rijkswege van inrichtingen, waar ontsla gen gevangenen, zoolang zij in de maatschappij nog niet terecht zijn gekomen, onderdak en werk zouden kunnen vinden, hetzij op het materieel steunen van particuliere inrichtin gen van dezen aard. Tegen de voorgenomen vergrooting van de strafgevangenis te Zutfen werden van verschil lende zijden bedenkingen geopperd. Prov. Staten Tan Z.-Holland. Bij den aanvang der hedenvoormiddag ge houden iierfstvergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland, bracht de voorzitter, mr. J. G. Patijn hulde aan de nagedachtenis van de overleden Statenleden, de heeren graaf v. Bylandt, Conrad, Alma en Van Kempen. De nieuwbenoemde leden de heeren B. Janse Johzo. en Mr. R. J. H. Patijn namen na beëediging, zitting. De verschillende voorstellen of adressen werden naar daartoe benoemde Commissiën gezonden. Het adres van 't Nutsdeparlement te Voor schoten om subsidie voor zijn Ambachtstee- kensehool werd gerenvoieerd naar Ged. Staten ter fine van advies. De heer Ruijsch, die daarna het woord verkreeg, legde naar aanleiding van daarover vroeger in de Statenvergadering gevoerde discussies, ter inzage van de leden neder een dezer dagen verschenen verslag van een hygiënische vereeniging omtrent de voor ziening in de behoefte aan drinkwater ten plattenlande. De vergadering werd daarna verdaagd tot Dinsdag 18 November. De Rijkspostspaarbank In 1901. In zijn verslag aan de Koningin, opgenomen in de ïSt.-Ct.", No. 258, deelt de directeur der Rijkspostspaarbank over den gang der werkzaamheden gedurende het jaar 1901 o m. het volgende mede Door het marine-personeel, buitenslands vertoevende aan boord van de oorlogsschepen, werd weder op bevredigende wijze gebruik gemaakt van de Bank. In 1901 werden 828 nieuwe boekjes uit gegeven, tegen 714 in 1900, terwjjl vooreen totaal bedrag van f186,500 werd ingelegd, tegen f 158,016 in 1900. De uitkomsten van den dienst waren hoogst bevredigend. Op 31 December 1901 waren S96.7G1 spaarbankboekjes in omloop, zjjnde 07,630 meer dan in 1900, of eene vermeerde ring van 8.2 °/o. Het aantal inleggers op 1000 zielen be draagt thans in Noord-Brabant 176, Gelder land 165, Zuid-Holland 171, Noord-Holland 250, Zeeland 177, Utrecht 217, Friesland 93, Overjjsei 136, Groningen 69, Drenthe 84, Limburg 184. Het totaal der inlagen over het gelieele rijk en per 1000 zielen was op 31 December 1901 f 8432.991/2- Het getal en het gezamenlijk" bedrag dei- inlagen waren in 1901 1,249,336 inlagen tot een bedrag van f 43,774,949. Het gemid deld bedrag der inlagen was f 35.04 tegen f32.94 in 1900, dus in 1901 meer f2.10 Het getal en het bedrag der terugbeta lingen beliepen 552,560, tor. een gezamenlijk bedrag van f36,S97,242. liet gemiddeld be drag der terugbetalingen was f 66.771/2 tegen f 68.241/2 in 1900. Van de gelegenheid om terugbetaling te verkrijgen langs telegraphischen weg, werd in steeds uitgebreidere mate gebruik gemaakt; in 1901 werden 1733 telegraphisehe orders afgegeven tot een bedrag van f 444,655. De som der uitgekeerde en bijgeschreven rente bedraagt f 2,261,004. Met inbegrip van de bijgeschreven rente bedroeg het gezamen- lyk tegoed der inleggers in 1901 f 93,771.663, en vermeerderde dat jaar met f9,074,650. Van de belegging der gelden werd eene gezamenlijke reDte verkregen van f2,928,649, zoodat aan rente méér werd ontvangen dan uitgegeven f667,645, In 1900 bedroeg dit f632,934, zoodat in 1901 méér werd ver kregen f34,710. Het gemiddelde rentebedrag in 1901 ver kregen, was: a. wegens inschrijvingen op de Groot boeken en andere Nederlandsche Staatsschuld 3.27 pCt. b. wegens effecten en pandbrieven 3,59 pCt.; c. wegens prolongation 3,66 pCt. Het gemiddeld rentebedrag, verkregen door het totaal der beleggingen, beliep in 1901 3,47 pCt. tegen 3,41 pCt. in 1900. Het verslag bevat een groot aantal bij lagen, ter rechtvaardiging en verdeeling dezer cijfers. Critiek niet geoorloofd f Naar aanleiding van hetgeen in het voor loopig verslag van do Twccdo Kamer is op gemerkt. over do bekende installatie-rede van den voorzitter van 'het Arnhemsche Ge rechtshof, zegt do ,,Anih. Ct." De beantwoording door „sommige leden" van do „van verschillende zijden" uitgespro ken „afkeuring" dunkt ons vrijwel afdoen de. Slechts op één punt niet, eigenlijk 't voornaamstenl'. het wonderlijk verwijt aan een onafhankelijk onafzebhaar rechterlijk ambtenaar, dat hij 't zou kunnen wagen critiek to oefenen op een door de Regeering gedane benoeming! Geldt dan voor hom niet, als voor elk Nederlander, de in de Grondwet gewaarborgdo vrijheid van ge dachte, of geldt zij' slechts voor zoover de ambtenaar zich onthoudt van critiek op eenigerlei regeeringsdaad' Wij begrijpen eigenlijk niet wat die „ver schillende zijden" met haar afkeuring be doeld hebben; men kan toch niet meenen, dat als maar de plechtige installaties en de aanbevelingen der rechtscolleges vervallen, den rechterlijken ambtenaren de mond ge snoerd zou zij'nEn zoo niet, wat zou dan nog een Minister van Justitie daartegen kunnen doen Immers niets !Ous wil 'b voor komen, dat hier- de vrienden dei- Regeering een kostelijke gelegenheid liehhen laten voorbijgaan om te zwijgen. Gemeentewet, ook den rechtstoestand der secretarie-ambtenaren te verzekeren door een toevoeging aan art. 179 dier wet, zooals die voor de secretarissen, ontvangers en ambte naren van den Burgerlijken Stand wordt voorgesteld. De beslui en der overige afdeelingen zijn uitgenoodigd hunne instemming te betui gen. Finantieel Nlenws. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 1 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank. f 111,511.611/2 bij de betaalmeesters. - 3,103,456.11 Te zamen t 3,214,967.721/g De Boerengoneraals. De heer De Lange, secretaris van generaal De Wet, is te 's-Gravenhage teruggekeerd. Omtrent den terugkeer der generaals Botha en De la Rey naar 's-Gravenhage is nog niets bepaald. De lieer Wessels. De berichten omtrent den heer Wessels luiden gunstig. Zaterdag mocht hij, met toe stemming van zijn geneesheer eenigen tijd het bed verlaten. Het ongeval heelt zich als volgt toegedragen. De heer Wessels was te Londen juist bezig op het achterbalcon van een omnibus te stappen, toen een cab, die achter hem reed, hem van het balcon sleepte waardoor hij onder het huurrijtuig geraakte Een zyner ribben brak, terwyl in een der andere ribben een barst geconstateerd werd. Een groote reis. De oud-luitenant H. C. C. Cloekener Brous- son, thans redacteur van het Maleische blad »Bintang Hindia", gaat binnenkort zyn voor genomen groote reis door onze Oost maken. Hij zal daarbij ongeveer dezelfde route nemen als die door den heer Yan Kol gevolgd is en als correspondent van een aantal Hoilandsche bladen optreden. Om gemakkelijker met de bevolking in aanraking te komen, is hij tot den Moham- rnedaanschen godsdienst overgegaan. De reis zal mogelijk ongeveer twee jaar duren. (»0. Haarl. Ct.") Bond van Gemeente-ambtenaren. Door de afdeeling Utrecht van den Ne- derlandschen Bond der gemeente-ambtena ren is aan de Tweede Kamer een adres ge zonden, waarbij wordt verzocht bij de be handeling van het ontwerp tot wijziging der Afscheid van mr. J, E. van der Boon. In de hedenmorgen gehouden civiele zit ting van het kantongerecht alhier werd de vertrekkende Griffierde heer Mr. J. E. van der Boon, thans als zoodanig benoemd te Haarlem, door den kantonrechter Mr. J. C. van Briel Sasse, hartelijk toegesproken. Spr. herinnerde er aan hoe hij in den korten tijd dien hij hier werkzaam is den vertrekkenden titularis heeft leeren waar deuren en hoogachten en hoe de heer Van der Boon steeds in zoo ruime mate de hoog achting van het publiek had. Het dee i spre ker leed den heer v. d. Boon te zien ver trekken, doch hij wenschte hem in zijne nieuwe standplaats veel voorspoed. Geroerd dankte de heer v. d. Boon vuor deze hartelijke woorden, zoo mede ook de verschillende ambtenaren met wie hij zeven jaren aangenaam had samengewerkt. Bot Nut, In de gisteravond gehouden vergadering van het Departement „Schiedam" der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen werden do volgende keuzon gedaan Tot lid van liet bestuur dor Spaarbank, va cat ure-ïugenlioes, werd gekozen dir. J. Liezenberg. Als Destuurslid van hot Depar tement word' herbenoemd de lieer P. van Harderwijk. Tot leden van do Spaarbankvacature wegens 't bedanken van dm heer JE Ei ze- zier Dbm, dr. N. Elzevier Dom en worden herkozen de heeren I. Hoek en A. W. Scha de van Westrum. Als lid van liet bestuur van den cursus in Handenarbeid werd ge kozen de heer J. E. Kimmoyzer, in de vaca ture-van der Yen. Door het hoofdbestuur werden voorgedra gen tor aanvulling van het bestuur de twee tallen mr. Dl J. van Stodunn en mr. B. J. Roelvink, Mej. J. Kooist.ra en Mevr. A. Pekolbanng-Doyor, do heeren R. van Zin deren. Bakker on B. H. Heldt. Door het Departement worden aangewe zen mr. Dl J. van Stockum, Moj. J. Kooistra en de heer B. II. Heldt (bij loting). Goedgekeurd v.-erden de rekeningen van liet Departement en die van do commissie voor de leesbibliotheek. Eon breedvoerige discussie ontspon, zich over de vraag of do leesbibliotheek moet worden voortgezet, nu de nieuwe commissie, na een jaar lang getracht te hebben den toe stand te verbeteren, ook ontslag heeft ge nomen. Daar het te zeer op den weg van het Nut ligt de leesbibliotheek in stand te houden werd er een commissie vau twee leden be noemd om te trachten de bibliotheek van 't Nut te vereenigen met die van een andere instelling, hetzelfde doel beoogende. Ten slotte werd mededeoling gedaan dat Woensdag 19 November Mevr. Rociofsen. alhier een spreekbeurt zal vervullen. ning, regelende do inrichting van de gemeen- te-secretarie. Voorstel van B. en W. om heb aan da Vereeniging voor Ziekenverpleging alhier toegekende jaarlijjksclie subsidie uit de gr., moentokas, met ingang van 1903 to verhoy- gen met 1000 en aan dio Vereeniging tob dekking van het vermoedelijk tekort over 1902 oen crcdiet too te staan van f 14.00. Rapport van da commissie voor financiën omtrent het ondbrzoek dei- bogrooting van do Vereeniging voor Zriekenverplegint, dienst 1903. Ontwerp-besluit tot bet verioenen van re. missie op de pacht vani gemeento-landerijen. Voorstel' van B. en W. op heb verzoek van J. J. van Raait, te 's-Gravenhage, om vergunning tot het hohben van een gebouw met andere dan steenon wanden. Voorstel van! B. en W. op 'hot verzoek van Dl Luijendijk om wijziging van erf- paclitsv oorwaard en. Idem op het verzoek van D. Luijendijk om vergunning tot het hebben van een go- bouw met andere dan sternen wanden. Idem op liet verzoek van A. Maaxloveld Azn. om wijziging van «rfpachtsvoorwaar- den. Idem op het verzoek van Gdbrs. van den Berg, als voren. Idem op 'het verzoek Van J. van der Vol den, als voren. Idem op het verzoek van1 J. van dor Vel den, om vergunning tot liet hebben van een gebouw met andere dan steenen wanden. Idem tot versterking vau het personeil aan school A met één onderwijzer. Id'em op bet verzoek van H. Post om ga- moentegrond ito. erfpacht Idem op het verzoek van. de firma Joost Pot, als voren. Idem op liet veizoek van Joh. van den Berg Dril. om goedkeuring van den aanleg van een straat. Idem op hot verzoek van J. Proost, om go- moentcgro-d in erfpacht. Idem op het verzoek van F. M. G. Har- ting, om vergunning tot heb gebruik van bet gymnastieklokaal op de Markt. Volksbadhuis. In de week van 27 Oct.2 Nov. 1902 werden genomen 231 baden. lste klasse 2de klasse kuipbaden 16 kuipbaden 24 regenbaden 9 regenbaden 112 schoolbaden 40 3 ets. kinderbaden 30 In de maand Oct. 1902 werden genomen 946 baden. lste klasse 2de klasse kuipbaden 54 kuipbaden 118 regenbaden 35 regenbaden 522 schoolbaden 120 3 ets. kinderbaden 97 In Oct. 1901 werden genomen 857 baden. Het doet ons genoegen weder een goede mededeeüng te kunnen doen, n.l. dat een der obligatieliouders liet bedrag zyner met De cember te vervallen coupons beschikbaar heeft gesteld voor schoolbaden, zoodat hiermede weder gedurende eenige weken kan worden voortgegaan. Namens de kinderen hartelyk dank aan dezen obügatiehouder; moge zyn heerlijk voorbeeld bij velen navolging vinden 1 Gemeenteraad. De gemeenteraad zal een vergadering hou den op morgen, Woensdag, den 5en dezer, des namiddags to 7 uur. Onderwerpen tor behandeling r Benoeming van een 'havenbeambte. Voorstel van B. en. W. op het verzoek van de Harmonie-verccniging „Oud-muziekkorps der d.d. Schutterij,", om vergunning tot ge bruik van de gymnastieksdhool op do Markt. Ontwerp-besluit tob af- en overschrijving van f 700 op de gemeentobegrooting, dienst 1902. Ontwerp-besluit tob betaling van. ƒ248.55 uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeonto-begrooting, dienst 1902. Ontwerp-besluit tot verhooging der ge~ meente-begrooting, dienst 1902, in ontvang en uitgaaf met f 9980 (gewoon) en met 88,300 (buitengewoon). Ontwerp-besluit tot wijziging der verorde- Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeente raad' van Maassluis op 7 Nov'. 1902, des nm. 7A uur ten Raadhuize. 1. Vaststelling van de nobul'on van de vo rige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een gemeonte-ontvau- geï- 4. Behandeling van de concept-verorde ning, regelende do bediening der brandspui ten en braudkranen. 5. Verder voorkomende zaken. De collecte voor do Boeren zal' in dezo ge meente langs do huizon der ingezetenen worden gehouden op morgen (Woensdag), 5 dezer, aanvangende des voorm. 9 uur. Per circulaire is deze collecte in de mild dadigheid der ingezetenen bijzonder aan bevolen. „Polyhymnia." De zangvereeniging sPolyhymnia" behoort onder die gemengde koren, die blijk geven door hun streven naar beter en hooger, het ernstig te meenen met de kunst. Reeds meermalen hebben wij op hare uit voeringen aangename oogenblikken gehad en zoo was het ook gisteravond. Dat zy ook bij het publiek een goeden naam heeft bewyst wel het feit, dat de groote zaal van Musis Sacrum vol, ja overvol was, zoo voldat een deel van het publiek zich zelfs met een plaatsje in den corridor en op de trap moest tevreden stellen, terwijl dan nog, achter in de zaal tenminste, menig een zoo opgepakt stond, dat hy zich nauwe lijks of in het geheel niet kon bewegen. Het deed ons recht veel genoegen, daler zooveel belangstelling was, want waarlijk de uitvoering was een gang naar >Musis" overwaard. De koornummers werden flink, frisch uitgevoerdalles gaf blijjk van degelijke voor bereiding en een lust en ijver om zoo goed mogelijk te geven, hetwelk op den hoorder een hoogst aangenamen indruk maakte. Van de nummers waarmede de vereeniging op het in Mei j.I. te Amsterdam gehouden concours bekroond werd, beviel ons ïprès du fleuve étranger", van Gounod, het beste, terwijl ons uZigeunerleven", van Schumann, ook zeer aangenaam aandeed. Niet het minste succes behaalde de ver eeniging met het slotnummer sDonauwellea wals van Ivanovici, dat met opgewektheid werd gezongen en dat met recht J>pakte De heer B. Jurgens, directeur der vereeni ging mag dan ook zeker gelukgewenseht worden met het succes door hem met zyn vereeniging behaald; zonder twyfel zal hij, op den door hem ingeslagen weg met ernst voortschrijdende, zijn vereeniging maken tot een van de zeer goede gemengde koren. Tevens moeten wij hem echter een woord van dank brengen, voor hetgeen hij reeds van zijn koor, waaronder inderdaad zeer goede krachten schuilen, gemaakt heeft. tnPolyhym- nia" heeft zich reeds opgewerkt tot die groep van vereenigingetj, wier uitvoeringen men met vreugde te gemoet ziet. Gaf het koor veel goeds te hooreo,we minder kunnen wy de opgetreden solisten roemen. Mejuffr. en de heer N. en J. Feltzer zy te goede bekenden, dan dat wij thans nog veef over hunne goede eigenschappen behoe ven te zeggen. Zeer aangenaam is het werkelijk oiej. op de haar eigen bescheiden wyze teliooren begeleiden, terwijl de heer F. zich ook than weer een fltnk dilettant-violist, die zie g rust mag doen hooren, heeft getoond. Het uitbundig applaus heeft hem zeker

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2