m In gezonden Mededeelingen. Kimst en Wetenschap. ALLERLEI. Dir. Bel., InToerr. en Ace. Bij do directe belastingen, enz. zijn: Bevorderd, ingang 1 dezera. tot kommies le kl., do kommiezen 2o kl.O. Everts, te Botterdam; R. de Vries, to Am sterdam; 11. Schotel, te Dordx-echb; A. Toukens, to ZweeloJ. Moerkerk, to Rot terdamG. Sneep, te Rotterdam; IT. H. Pieters, te Vriezenveou; J. Jalvingk, to OoUnarsumJ. Bazen Az., te Kortgeue A. Viswal, te Dordrecht; II. B, to Velthuis, te Utrecht; A. B. do Meulomeester, te Hansweert; Ct. M. Grullemans, te Rotter dam; P. Molles, to Lemmer; b. tot kom mies 2o kb, do kommiezen 3e 'kl.L. A. Pi eters, te Hansweert; J. de Wit, te En schedé G. J. Tjoonk, te Arnhem (tijd.) Z. van Alpken, te Wijk bij- Duurstede; J. Meijer, to Oostmahorn; B. ter Berg. te ArnhemB. Voort, te SteenbergenM. J. Odc'kerken, te RotterdamC. J. Kok, te AmsterdamP. R. Hoszeler, te Winters wijkIv. Oostorbof, te Delfzijl H W. van den Berg. te TielJ. de- Boet, te Delft; IT. Jansen, to Vlissingen (II.)A. van dor Wol- *le, te Ter KeuzenII. Bulder, te Amster dam; G. Roggen, te Valthennonclc. tot kommies 3o klasse, do konun. 4o Id.N. H. Strijkers, te Goirle (Gr.); W. Gelling, te Oudeschans; T. Molenaar-, te Vlieland; J. den Engelschman, te Tilburg; J. van Zurk, teEtteu; W. Jansen, to Hontenisse; II, de Vries, te HoornG. Schipper, te Mimster- scheveld; E. H. Oosterwold, te Malden; S. Wijngaard, te De Poppo; P. Broersen, te Bladol; U. K. de Ronde, te Zevenaar; T. Dekker, te Budel; B. van Wijk, te Ter Haar; P. G. M. Kijlpels, te Gendringen; D'. J. Brnne, te Roosendaal (B.)D'. J. Jippes, tc Venlo; J. Kiots, te Oud Schoonebeek J. Mulder, te Kieuwesclians (station); J. Dik, te Jipsinghuizen; A. J. Brons, te Bergeijk. Verplaatst, ingang 15 dezer: de heer J. H. Bussen, komm. 3e H., van Arcen naar Venlo ;de lieer II. van der Kamp, komm. Ie ld., van Venlo naar Arcen. Eervol ontslagen, ingang 3 dezer de lieer A. W. Kicvits, komm. 3e ld. te Rijiüsburg. („W. v. d. A. d. D. B.") Het Buitenland over onze Oost. Wij ontvingen een uitknipsel uit de „Chi- eage Tribune" van 26 Oct. jl., inhoudende een brief van een „ex-attaché", waaruit weer eens blijkt welke fraaie verhalen over onze Oost in sommige bnitenlandsche persorga nen verspreid worden. In dat stuk wordt als een feit vermeld, dat niet alleen de inlanders, maar ook de blanken op Java en Madura zoo door cn door ontevreden zijn met hun lot, dat zij vast besloten hebben zich van do heerschap pij van Xederlaud vrij te maken. Mocht Nederland heb nu in de Oost niet af kun nen, dan zou keizer Wilhelm wel geneigd zijn de Duitscke vloot en zijn koloniaal le ger ter beschikking te stellen, natuurlijk op voorwaarde, dat Nederland en zijn kolonies deel ulo zouden maken van de federatie, waarvan de Duitsehc 'keizer bet hoofd is. Maar de Moslems m Xederlandsek. Indië zouden geen lust hebben den oenen christe- lijken heerscher voor een andoren in tc rui len, en de 'blanken zouden begrijpen, dat zij onder Duitschland nog slechter af zouden zijn dan onder Nederland. Al dit fraais gaat vooraf aan de conclu sie, dab Nederlandscli Indië, evenals Cuba, ho-me rule noodig heeft, en dab liet daarom uitziet naar de Vcreenïgde Staten vau Noord-Amerika. welk rijik, in de Pliilippiji- neu vlak in de nabijheid zijnde, een zeker belang heeft in. de toekomst van de over blijfselen van bet oude Java-ansche rijk. Den heer R. Engelberts, adjunct-directeur voor den arbeid en het ambachtsonderricht aan het rijksopvoedingsgesticht voor jongens ïde Kruisberg", is als zoodanig op verzoek eervol ontslag verleend. zich daartoe aan. Maar Marie moest toch haar pop hebben. Hij herinnerde zicli hoe hij, eens neb va der moeder en Marie begoten cle bloemen u. O op- grootmoeders grafheuvel door het groot-o park was gegaan. Den weg daarheen kon hij zich ook wel te binnen brengen. In het park wemelde het altijd van rijke meis jes met prachtige poppen. Daar wilde hij dus heen en van een van allen een pop in 't wit met linten van rood ter leen vragen voor Marie, 't Was slechts voor een paar dagen, totdat zij dood was. Geen van de kin dertjes zou zijn. verzoek kunnen afslaan. Hij zou het meisje dab hem de pop afstond, naar haar woning vragen en als Marie er dan niet meer was, zou hij de pop terugbrengen. Dat was een goed plan en bij verwachtte er alles van. Hijgend liep hij voort, het zweet brak hem aan alle zijden uit. Als een kleine wildeman zag hij er uit met 't open jasje, heb gescheurde hemd dat zijn bruine borst bloot liet, het dichte, zwarte kroeshaar onder de versleten pet. Buiten adem bleef 'hijl een oogenblik staanwaar zou bij nu heen om zoo spoedig mogelijk; zijn doel te bereiken! Iu draf ging het 'door den hoofdingang en nu begon hij bedaarder te stappen. Het was warm en. vele banken in het park waren al bezetdames en heeren, mannen en vrou wen en ook kinderen zag bij, maar niet een had de bewuste pop bij, zich. Zij speelden met den bal of heb springtouw en de gou vernantes verlorenhen geen oogenblik uit het oog. Karei' slenterde verder; daar in een zijr pad zag hij nog witte kleeren blinken, mis schien zou hij, daar vinden wat hij zocht. En waarlijk, 'liiji had zich niet vergist. Twee kleine meisjes, waarvan de eene een groote pop droeg, liepen op eenigen afstand van Yoor do Boeren. Tien veehouders in de Friesche gemeente Wijmbritseradeel zulleu in den a. s. winter ieder gratis een hokkeling stallen en voede ren, die in 't voorjaar naar Zuid-Afrika ver zonden zullen worden ten behoeve der be roofde Boeien. Zorgvliet. Wy kunnen nader nog meedeelen, dat de eerste termijn ad vijf ton aan den Groother tog betaald is en dat de Hollandsche hypo theekbank te Amsterdam di ie millioen hypo theek op het park Zorgvliet geeft. - (sYad.") De heer Tun Kol over Bali en Lombok. Gisteren hïcild de lieer II. van Kol, lid der Tweede lvamer, in een goed bezochte bijeenkomst in 't gebouw „Diligentia" te 's-Gravenhage, van de Vereoniging „Oosten West" uitgegaan, een lezing ovor zijn reis door Bali en Lombok. Onder de vrij talrijke aanwezigen, dio deze tweede wintervoordracht van „Oost cn West" bijwoonden, werd o. a. opgemerkt 't lid der Tweede Kamer de hoor J. M. Pijn- acker Hordijk. Geïntroduceerd door den voorzitter van „Oost cn West", 'kolonel' Van Zuylen, ving df heer Van Kol daarna zijn voordracht aan, er op wijzend, dat reeds 'thans door „Oost en West" meerdere belangstelling in Indië bij het Nedorlandsclie publiek wordt opgewekt. Dadelijk heeft spr. dan ook de invitatie dezer Vereoniging aangenomen om een lezing te houden, ten einde in dezelfde richting werkzaam te zijn. Spreker verklaarde, dat het doei van zijn reis bereikt is: hiji beeft gezien, wat hijl wilde zien. Hij heeft de mijnen bezocht op Palembang, is in de 'keeten dei- koelies ge weest, heeft do slagvelden van Atjeh, de plantages en de hospitalen van Deli aan schouwd. Vandaar ging hij naar Java; ook daar heeft hijl verschillende toestanden lee- ren 'kennenhij heeft de prachtige inriga- tiewerken gezien, maar ook do schrikbeel den van den hongersnood en daarnaast do werken der dienende liefde. Van Bali ging hij naar Lombok, naar Makasser, do Mina- hassa, Teiuato, de goudkust van Celebes. Van al die eilanden eu volken, die spr, leer de kennen, wilde liiji slechts één thans schet sen, om aan te toonen, dat wij ook daar, op Bali en Lombok, nog een sckoono taak heb ben to vervullen. Spr. was van oordeel, dat men met meer tactvol en beleidvol optreden op Lombok hetzelfde had leurinen bereiken zonder dat ecu druppel bloeds was gestort. Nog thans aanschouwt men duidelijk de sporen van 'b aangerichte bloedbad. Toen spr. op zijn schip d'e piek van Lombok zag verdwijnen, heeft hij' ccn traan voelen opwellen over den tragisclien ondergang van het vorstenge slacht van Lombok. Het. bestuur Van den ouden Radja was goed; slechts aan zijn zoon was do opstand dér Sasakkers te wijd ten. Wat zijn nu de resultaten van hét rechtstreeks bestuur van Lombok door Ne derland en de Indische regeering, vroag spr. Hij heeft hot eiland van West naai- Oost doorreisd en het is hem gebleken, dab de haat tussclien Sasakkers en Baliërs thans is uitgeroeid door de doeltreffende maatre gelen van ons gouvernement. Do streek, die het Balisdie van het Sasak- sclie gedeelte scheidt, een oppervlakte van 100,000 bouw, vroeger een verlaten streek, ib thans een lachende landouw, dank zijde ordo en vrede, door ons gouvernement ge sticht. Do slavernij! bestaat nog, maar zal spoedig verdwijnen. Het moet worden toegejuicht d'at onze Regeering deze zal doen verdwijnen, en te vens de vea-pandingschap, door de schulden van de pandelingen geleidelijk door hun werk te doen aflossen. De heerendienston zijn er geenszins drukkend te noemen; dc wegen ©isclien weinig arbeid. De dagdien sten, vroeger voor den keerscher geëibcht, komen nu ten bate van het gemeen. twee druk pratende kinderjuffrouwen, die zeer weinig naar de haar toevertrouwde kin deren omzagen. Karei liep op de kinderen toe en riep ze aan. Nieuwsgierig bleven zij staan en Karei had wel willen dansen en weenen tegelijk, daar was de pop een bl'onde krullebol, lan ge witte jurk, en linten van rood'. „Wat een mooie pop ils dab," begon hij als inleiding. De kinderen lachten gevleid. „Ik denk wel dat. ieder kind zoo'n mooie pop wil hebben. Geef miji liem eens voor één dag maar!" Hij strekte de hand uit, maar het bewus te kind zag den jongen verschrikt aan en wilde wegloopen. De andere was dapperder en antwoordde: Edith gaat nitet op be zoek. Zij moet bij haar mama blijven." Karei liet zich echter niet van de wijs brengen. Nu of nooit, dacht hij. Hij rukte het kind snél de pop uit de aim on en gaf haar den ouden brief-omsTag, waarop bet adres van vaders woning tond en dat Ka- rel tot boterham-zakje diende, er voor in ruil. Nog voor de kleintjes tot bezinning waren gekomen of om hulp hadden geroe pen, was Karei er reeds van door, blij, met zijn kostbaren buit. Niemand achtervolgde hem. Behoedzaam stak hij de pop onder zijn jas en In gestrék- ten draf ging het terug naar huis. Doch hij moest langzaam loopen, de lange slapelooze nacht had hem afgemat toch was hij ver heugd d'at zijn plan zoo goed gelukt was. Af en toe bleef hij staan om adem te schep pen, dan drukte hiji de pop nog wat vaster tegen zich aan. Wat zou Marie gelukkig zijn En dan kwam de gedachte in hem op, dat liet geluk 'haar weer gezond zou kunnen ma ken 1 -D'an draafde hiji weer voort om geen Da landrente is licht, vergd'ekai met Ja va. Wat de irrigatie betreft, kunnen de in genieurs op Bali en ook op Lombok heel wat loeren. Wat op Java als onbereikbaar werd voorgesteld, is op Lombok reeds go- daan do ambtenaren van 't binnenlamdscli bestuur hebben een monografie van de va- tcrverdeoling opgemaakt. Op Lombok zijn 't laatste! jaar 245,000 pikols padil uitgevoerd. Dank zijl den invloed van 't binnonlandsdh. bestuur, is axis do welvaart en ook de vei ligheid toegenomen. Alleen veediefstal komt nog ecnigszins voor, maar dit is uit het volkskarakter te verklaren. Financieel is door kleine offeers op Lombok veel verkre gen. Geen enkel soldaat is op Lombok meer aanwezig. Eer men een jaar of 3, 4 verder is, zal Lombok inplaats vau een tekort van f 100,000, een batig saldo van dit bedrag opleveren. Voor een opstand is niet meer te vreezen oil de 230 pradjoorits zijjn ruim vol doend? om d'e rust te bewaren. Als ons gouvernement elders op dezelfde wijze als op Lombok optreedt, zal het iets goeds, iets schoons kunnen tot stand bren gen. (Applaus.) Bali is door spr. doorkruist van de Z.O. naar do N.W. kust; een groot d'eol der reis was zelfs voor den gids vau spr., controleur Schwartz, nieuw. De reis was moeilijk; do onafhankelijke vorsten kon spr. niet bezoe ken. voordat na weken wachten de vergun ning daartoe was verkergen. En toen waren nog heel wat voorbereidselen noodig om d'e reis te kunnen ondernemen. Ilot ergste was de onzindelijkheid1 in do paleizen der vor9tcn, met Iran labyrinth van nauwe gangen, waar men zich voelde als oen muis in een rattenval. Dank zij de kennis der landstaal van controleur Schwartz, heeft spr. echter veel kunnen leeren. Op onder houdende wijze schetste spr. zijn ervaringen bij zijn bezoek aan den bekenden Goesti Djilantik in Kareng Asem. Z. i. verdient deze niet den slechten naam en faam van beruchtheid, dien d'eze steeds gehad heeft. Zijn houding biji het zgn. verraad van Lom bok was volgens inlichtingen door spr. ingewonnen correct. Het was zijn plicht, als vazal, zijn suzerein bij- te staan tegen ons Gouvernement. Tob op het laatste uur heeft hij met allo kraclit zich tegen het verraad! verzet en hij heeft daaraan geen deel genomen, maar met zijn troepen is hij, naar Balii teruggetrok ken. Thans heeft hij zioh volkomen onder worpen. Voorts gaf spr. een schilderachtig beeld van het bedrijvig Balisch volksleven, vol' af wisseling, van de paleizen met de talrijke vrouwen, van de 'kunst en de volksspelen, vooral de zoo geliefde 'hanengevechten, bij de Baliërs, en de natuurschoon hei dl van dit ■eiland. Door liet initiatief van den kleinen man is Bali een groote rijstvlakto geworden, zon der hulp van het Bestuur. D© gevolgen van de vroegere oorlogen op Bali tussclien de verschillende Rijkjes, zijn op sommige plaat sen thans nog melkbaar in mindere wel vaart. Ook hier heeft ons Gouvernement door de vaststelling der grenzen tus- sehen de Rijkje®, zelfs naar het getui genis der vorsten, oen rechtvaardig en bil lijk weak verricht. De inlandsche vorsten zijn dankbaar, dat dbor onze overmacht do vrede ils hersteld1 en de welvaart toegeno men. Spr. karakteriseerde de onbeduidend heid van een dier vorsten, den vorst van Bangli, wion zijn opiumpijip, zijn hanenge vechten en zijn talrijke vrouwen meer ter harte gaan dan 's lands belangen. Vooral voor het Rijik Gianjar, dat zich op 2S Februari 1900 vrijwillig heeft onder worpen aan ons gezag, is dit gezag zegenrijk geweest. Na do pauze schilderde spreker het on metelijk verschil tussclien Gianjar voorheen eu thans. Vroeger werden all© krachten voor de verdediging tegen vijandelijke bonden in minuut te verliezen, die haar vreugde en ge zondheid kon brengen. Thuis gekomen, stoof hij do trappen op; buurvrouws dochter opende de deur al en tegelijkertijd hoorde liij weer dat hartver scheurende snikken. „Kom spoedig, Karei, Zij schreit al den geheelen morgen en het is haast niet meer om aan te hooren. Niemand weet wat zij wil. Aioeder is daareven nog geweest eu ook: de dokter, doch spoedig ging hij weer heen. Is de school al zoo vroeg uit?" Karei' lachte geheimzinnig en legde den wijsvinger op de lippen. „Ga gij maar weg, ik zal wel verder op passen." Toen 'hot mefeje de deur achter zich sloot, 'blij van die lastige taak verlost te zijp, knoopte hij zijn jas los en trok de blonde Edith te voorschijn. Hij' streek de haren en de jnrk glad en hield d'e pop achter den rug. Toen trad hij op liet bedje toe. Mario lag met gloeiend-rood 'gelaat naar den muur ge keerd en stootte onverstaanbare Manken uit. Toen Karei haar toesprak, scheen zij; te schrikken. iZiji wierp het magere lichaampje op de andera zijde en riep om haar pop. Karei trok zijn hand' te voorschijn en leg de de begeerde pop in haar aim on. Eon dui delijk zichtbaar op-leven doortrilde de ont- vleeschde ledematen van 't stervende kind. Met een laatste krachtsinspanning drukte zij de pop tegen haar lijf en sloot, het bran dend hoofdje tegen het steen en speelgoed aan 'geleund, do oogen. Een poosje lag zij zoo, bewegingloos, met zaligen glimlach cp de witte lippen. Karei (knielde naast haai en vertelde haar het wedervaren van Edith, maar zijl luisterde niet, ze zag hem niet meer. Haar Id'eine ziel was al op weg naar beter oorden, aan al het aardsche lijden ontrukt'. ;3 Avonds, toen moeder thuis kwam, door beslag genomenheb land leed armoede, van landbouw was schier geen sprake, plun dering en brandstichting waren aan de orde van d'en dag. Thans zijin alle wapenen inge leverd! en zijn deze verwisseld voor de spa den en 'andere landbouwwerktuigen. Na uiteengezet te hebben dé redenen, die den vorst van Gianjar tot vrijwillige onder werping gebracht hadden, overeenkomstig den wenseh van, het geheeld volk, wees spre ker er op, d'at te-stond na het aanvaarden van do souveredniteit door do Indische Re- georing de vijandelijkheden gestaakt zijn door liet prestige van onze Regeering. De controleur Schwartz zeido tot de vijandelij ke vorsten: „do ooi log zal nu uit zijn; wie thans do wapens opneemt, strijdt tegen het Indisch Gouvernement." En alleen door zijn moreélon invloed hij liad slechts over 25 pradjoorits te beschikken zijn d'e wa pens neergelegd. Do oude vorst van Gimjar voelt zicli thans kinderlijk gelukkig; hiji ging zélfs zoo ver, aan spr. to verklaren, dat hot aan liet Indisch Gouvernement te danken is, d'at do cholera dit jaar zoo weinig slachtoffers heeft gemaakt. D'oor do onderwerping van Gian jar is een oorlog ill Bali bijna ondenkbaar geworden. Spreker schotste zijin bevindingen op Ba- li en wekte Nederlanders op, om ook aldaar iets grootsch en edds te verrichten. 80 cent per regel. Ecu raad aan toekomstige moeders. De vrouw is zeker wel de schoonste schep ping der natuur. Vat zou de wereld zijn zonder haar, aan haai' heeft men alles te danken, zij is de voortbrengster van het menschelijk geslacht en een ieder weet wat er in een moederhart omgaat en wat eene moeder lijden moet om haar hoop vervuld te zien. Wat een lijden moet ze niet door staan tijdens hare zwangerschap, maar de natuur heeft ook gemaakt dat zjj dat lijden met geduld verdraagt in de hoop in de toe komst door de liefkoozingen van hanr kroost op dubbele wijze voor haar lijden beloond te worden. Er zijn vrouwen die gedurende haar zwangerschap meer lijden dan andereu, zulks hangt af van hun lichameiijken toestand, want zoowl nis er sterke mannen bestaan, bestaan er ook sterke vrouwen. Hetgeen wij hier laten volgen, kan ten dienste strekken van viouwen dm een zwak lichaamsgestel hebben en geven een voo' beeld aan van juf frouw Huiberdina Post, wonende te Zetten, provincie Gelderland, Ook zij had hare offers gebracht tot het voortbestaan der wereld en zou ze zich hebben mogen verheugen een zevental kleinen om haar te zien ware 't niet de dood die een viertal klei nen aan haar moederhart ontrukt had. Hier onder geven wij een afbeelding, volgens een Juffr. POST, volgens portret, portret, van hare drie lievelingen die haar tot nu toe gespaard zijn gebleven; men kan zich wel voorstellen dat deze moeder steeds peinzende was over 't behoud harcr kinderen en zulks kwam voort door dat hare zwanger schap steeds met vele ongemakken gepaard ging. Wij ontvingen daaromtrent een schrij ven van haren echtgenoot, waarin hij ons mededeelde dat zijne vrouw tjjdens de zwangerschap steeds veel te lijden had en tengevolge van gebrek aan eetlust en slechte spijsverteering niet de noodige kracht had lot voeding van het wezen dat zij onder het lieb half-open dakvenster woed! oen zwakke, zwoele wind, deed Maxic nog eenmaal de oogen open. Moeder en Karei stonden over haar lit on gebogen aan do zijde van hoi bed'je, waar zij lag, de pop vast in haar armen geklemd, en mei verrukten blik. Haar lippen murmel den eenigo woorden, die geen van beiden verstond- Met door tranen verduisterde oogen boog moeder zich dieper over haar kind en drukte een kus op lici brandende voorhoofdje, waarop het koude zweet pa relde. ~Eon glimlach overtoog weer heb bleeke gezichtje. Nog eens strekte Mario de hand uit en met de andere de pop vast omklem mende, rochelde zo: „gocdo Karei". Toen was het voorbij. Do oogen sloten zioh, het hoofd neigde zijwaarts. Zij sliep voor eeuwig in. Een uur later 'kwam vader druis. Hij, was niet all'een. Een politie-agent trad' na hem de sterfkamer binnen. Hij1 had den werk man aan de deur opgewacht. Vader ging op Karei af, greep hem met beide handen in dc schouders en schudde liem door elkaar. Hij smoorde een doffen vloek -toen zijin vrouw den driftigen echtge noot bij den arm greep en hem naar hot doodsbed van hun kiiid leidde. Do agent had post gevat biji de deur. Stijf en storn, door smart overweldigd, stond d'e ruwe werkman bij' heb lijk van zijn ■kind. Zijn blik viel op de pop, die heb -teode kind nog vast omknelde. Hiji trad een paar stappen terug en -wenkte den agent om na derbij to komen. Hij greep hom biji den arm en zeidei meti doffe, hailf-verstikte stem „Is zij dat?" Vader vermeed' den blik van Karei. De agent las heb papier, dat hiji in de hand hield. hart droeg. De laatste maal zgn we dit alles te boven gekomen, door dat ons door eenige viienden de Pink Pillen van Dr. Williams waren aangeraden. Ik heb ze haar volgens de voorschriften, die elke doos omhult, laten gebruiken en de vroegere ongevallen hebben zich {ditmaal niet weer voorgedaan, hetgeen een groote troost was voor mjjne vrouw, daar zij steeds wanhoopte omdat de kinderen nimmer in 't leven bieven. Onze verslaggever die haar voor eenigen tijd een bezoek bracht bekwam van haar de mondelinge bevestiging van hetgeen hier voorafgaat. Zjj verklaarde onzen verslaggever dat zij gaarne beieid was aan des verlangende personen (ie noodige opheldering en inlichting te verschaffen die zij nuttig en noodig mocht achten. Men wachte zich evenwel voor de na maaksels en leze aandachtig wat hierna volgt. Wfj kunnen er echter niet genoeg op aan dringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schyn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen be zitten ze in geenen deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven o( zoo gij maareenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepotliouder komen, den fleer Snabilié. Prijs f 175 de doos, ƒ9.— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Een nieuw blad wordt aangekondigd!„De Communist". Voorloopilg zal bet op onzeke re tijdon verschijnen. Het redactieadres is II. J. D akker, OostenburgerVoorstraat 63 te' Amsterdam. Medewerkers zijnT. Boot, Chr. Comelisson, J. J. Groot, P. M. Wink, Jeannott© Nijlmis, Van der Zwang, P. H. van dca- Wal, Ammeriaan, P. (Hols. Maurice D'onnay is bezig aan eon tooneel- stu'k waarvan Mazarin de hoofdrol' zal zijh. Om dit stuk zoo te laten spelen dat het Ita- liaansclie accent van den Kardinaal geheel juist zal zijn, zou do hoofdrol vervuld wor den door Enne te Novolli, den bekenden Italiaanschen acteur, terwijjl Ftranscben de andtere rollen zuilen speleu. Marconi. Omtrent Marconi's proeven met zijn draadlooze telegrafie over ze© met de hulp van den Italiaanschen kruiser Carlo A 1- bor to, door do regeea-ing met dat doel 'belangeloos afgestaan, wordt bekend ge maakt dat de uitvinder te Halifax verbin ding zocht te 'krij'gen met Engeland. Laten wij don jongen Ingénieur aan het woord: „Mijn proeven op don AÜantischen Oce aan zijn zoor vruchtbaar geweest. Meer zal ik thans niet bekend maken, daar ik bm- nenkorb gcwiclibige mededeelingen liet licbb zal doen zien. Ik blijf twee weken te Hali fax om te brachten tussclien 'het station Ta- blo-Hoad alhier -eai het station In Cornwal- lis verbinding te krijgen, ook door tusscken- komst van de Carlo Alberto." Marconi bewaart ovor 't algemeen het diepste stilzwijgen over zijn nasporingen. Tijdeus zijn zeereis deed hijl waarnemingen over een afstand! van 500 meter, zijn toe stellen aan boord' waren niet krachtig ge noeg om proeven over een langer traject tc nemen. Marconi verwacht Van zijn systeem do best© resultaten voor bet seihen over zee cn over1 eenigen tijd hoopt hijj de eerste tele grammen tussclien: Kaap Breton en Cornwal- lis te wisselen. Aan den Italiaanschen minis ter Van marine deelde Miarconi mede, dat „'t Zal wel zoo wezen," stotterde deze. Hij begon de ware -toedracht der zaak cok ecnigszins te begrijpen. 'Zijl namen Karei ter zijde en hoorden liem uit. Rustig gaf deze antwoord op hun vragen. Hij was zich van zijin onschuld be wust. Vader draaide zich om cn barscto eensklaps in snikken uit. O, 'had hij! maar geld gehad, dan was zijm kind niet gestorven op die ellendige vliering en er waren tr zoovelen die schatten verbrasten en verspil den dan was Karei geen di'ef geworden, dief was hiji een dief? De gerechtig heid zedde ja, straf hing hem hoven 't hoofd. Iliji zou die moeten ondergaan. De politie-agent en Karei hadden zachtjes verder gesprokon. D'o agent zei heslist: „Er helpt geen moederlief aan, jongen, je zult een nacht moeten brommen «en gemoe delijk lachj© verbix-od.de 'het gelaat van don gerechtsdienaar. „Kom, trek heb je maai niet. aan. Straf rijmt al heel sleolit mot wat jij daar gedaan 'bobt, doch morgenavond zal je weer thuis zijn." „En de pop vroeg Karei, zijn adem in houdend'. „Ik heb niet in last daarop beslag te log gen, doch al'leen bet feit moot ik vervolgen. Karei ademde vrijer en reikte den agent vriend sell ap p eli jik-gul do band. „Dan is alles goed, wanneer Marie de pop maar 'kan behouden, ga ik gaarne met u nK1- al moest ik ook twee dagen en twee nac i- ten op water en brood' zitten." Hij, fcnïktci zijn ouders toe, die elkander vasthielden, nam zijn pet en volgde den agent. In dé deur 'keerde biji terug, boog zie i over 'de do odé en fluisterde „Ik ben zoo blij, o-, ib ben zoo blij. Met fier opgericht hoofd' verliet hij e zoldérkamertj o.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 6