BINNENLAND. V STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Landbouw en Yeeteelt. SPORT. Hofbericht Naar de »N. R, C." vernpemt, zal H. M. de Koningin-Moeder 15 dezer naar Arolsen vertrekken. Arbitrage. Omtrent het internationale door een scheidsgerecht te beslechten geschil ttisschen Japan en de Mogendheden Diiitechlami Frankrijk en Engeland, wordt nader verno men, dat 't daarbij de vraag geldt of, met het oog op de door Japan destijds aan vreem delingen daartelande verleende concessiën, de daaruit voortvloeiende belastingplicht zich uitstrekt tot de gebouwde eigendommen of alleen zich bepaalt tot den grond. Bij een compromis is overeengekomen, dat voor zoover niet de algemeen® regelen voor arbitrage zullen gelden, bij de procedure de regeleo vastgesteld in het liactaat der Vre desconferentie zullen gevolgd worden. Het kan wel September van het volgend jaar worden alvorens de behandeling der zaak een aanvang neemt. Corps diplomatique. Onze minister-resident voor Portugal, jhr. mr. van Weede, is te Lissabon van vei lof hier te lande, teruggekeerd. Consuls. Bij Kon. besluit is de lieer Ed. Lauwere erkend en toegelaten als consul van België te Batavia voor Ned.-Indië. De lieer Knobel. De Minister van Bnitenlanclsclie Zakon brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de beer F. M, Knobel, benoemd minister-re sident te Teberan, aan 's Ministers Depar tement te spreken zal zijn op Zaterdag 15 Nov. e.k., van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Onderzeesche Torpedo's. Tusschen de Koninklijke blij. ,,do Schel de" te Vlissingexx en de Electric Boat Com pany te New-York, waarvan Tbe Holland Torpedoboat. Company een afdeeling is, .s een overeenkomst gesloten, waarbij aan „do Schelde" gedurende 25 jaar bet uitsluitend reebt is verleend tot bet bonwen van onder zeesche torpedobooten voor Nederland en baar koloniën volgens de plannen, uitvindin gen ©n patenten thans in het bezit van of nog te verkrijgen door do Electric Boat Company. Ontheven. Bij Kon. besluit is aan mr. J. P. R. Tak van Poortvliet op zijn verzoek eenvol ont slag verleend als lid, tevens voorzitter, dei- commissie. belast met heb afnemen der con sulate examens, ouder dankbetuiging voor de vela en belangrijke diensten door hem in die betrekking bewezen. Rijkspostspaarbank en Belgische algemeene spaar- en pensioenkas. Op S Nov. beeft aan hctMinistcrie van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravcnbage de onderteekening plaats gehad van een over eenkomst tnsseben Nederland en België, ter vervanging van die van 16 Sept. 18S3, „Stbl." no. 137, betreffende de samenwer king van do Noderlandscbe Rijkspostspaar bank en do Belgische ajgemeene spaar- on pensioenkas. Eerste Kamer. Ongevallenwet, Zoodra de praktijk de werischelijkheid daarvan doet gevoelen, zal blijkens het ant woord der Regeering, niet worden geaarzeld veranderingen voor te stellen. De Regeering geeft toe, dat een andere organisatie der raden van beroep grooterea waarborg voor een goede rechtspraak uit juridisch oogpunt zou opleveren. De Regeering ontkend beslist, dat volgens het ontwerp in de raden van beroep werk gevers en werklieden als representanten van blassenbelangen tegenover elkander worden gesteld. Zij acht ten eenenmnle ongegrond het verwijt dat zij zich zoude hebben schuldig gemaakt aan inconsequentie door geen voorstel te doen tot opneming van werkgevers en werklieden in den eeniraien raad, terwijl zij er blijkbaar prijs op stelt werkgevers, en werklieden ten doen optreden als leden vao de raden van beroep. De Regeering geeft er de voorkeur aan, de benoeming der leden van de raden van beroep te doen uitgaan van Gedep. Staten. Het voornemen is nog niet losgelaten art. '1 der Ongevallenwet 1 Januari 1903 in werking te doen treden. De Reg. erkent de noodzakelijkheid om aan werkgevers en aan maatschappijen of vereenigingen zekeren tijd te gunnen voor het nemen van voorbereidende maatregelen. Tweedo Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 Nov. des nam. 2 uur. De Tweede Kamer zal in hare zitting van 18 November overgaan tot trekking der afdee- lingen en regeling der werkzaamheden. Zeer belangrijke tabellen zijn door den Minister van Oorlog aan de Tweede Kamer medegedeeld. Ten eerste een tabel, vermeldende .1? in komsten. enz. der onderofficieren, van som mige vreemde legers en van die in Neder land. De vreemde legers zijn dio van Bel gië, Frankrijk, Duitselxland en. Oostenrijk- Hongarije. Ten tweede een tabel, houdende een ver gelijkend overzicht der maatregelen, in de legers van genoemde landen genomen om de vrijwillige dienstneming daarbij te bevorde ren. Do in do cersto tabel vermeid© soldijen zijn do minimum- of aaixvn ïgMoUiicn (dus zonder eventueel periodieke verhoogingen), terwijl eventueel bestaande speciale korp sen. zooals gardetooopenkarabinier- of gre nadier-regimenten en dergelijke (voor zoo ver de onderofficieren daarbij eon soldij-ver- hooging genieten) buiten beschouwing zijn gelaten. Het beeft ook in do bedoeling van den Minister gelegen, in do eerste tabel op te nemen de inkomsten van do onderofficie ren ih Zweden en Denemarken, doch do daartoe langs diplomaiieken weg gevraagde gegevens zijn tob dusver niet ingekomen. Mochten zij nog worden ontvangen, dan zullen zij door den Minister later nog aan de Kamers worden overgelegd. Uit de cei-ste tabel blijkt, dat do dage- lijksclio bezoldiging der onderofficieren bet hoogst is in Nederland. Dan volgen België, Frankrijk, Duitsehland en Oostenrijk-IIoix- garije. waar de dagelijkscbo bezoldiging zeer laag is. Verkiezing Tweede Kamer. De Minister van Bintienlandsche Zaken, overwegende, dat ten gevolge van het over lijden van den heer C. H. den Hertog een verkiezing moet plaats hebben van een lid van de Tweed© Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Amsterdam III, heeft be paald dat die vei kiezing zal plaats hebben op Dinsdag 25 Nov. a. s,, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 2 December, en de her stemming, zon noodig, op Dinsdag 9 De cember a. s. Voor de candidatuur van het lidmaatschap der Tweede Kamer, vacature-Van Kempen, zyn door de anti-revolutionaire kiesvereni ging ^Nederland en Oranje" te Leiden op het grostal geplaatst do heeren ds. R. J. W. Ru dolph, J. de Lange, J. J. van Aken, allen te Leiden. N. Z. A. S. M. De directie der Nederlandsche Zuid-Afii- kaansche Spoorweg -Maatschappij heeft een rondschrijven aan het vroeger bij de Maat schappij in dienst zynd personeel gericht, waarin zij te kennen geeft, dat het, in ver band met den tegenwoordigen toestand der Maatschappij wenschelijk geacht wordt over te gaan tot de voorbereiding der likwidatie van het Spaar- en Ondersteuningsfonds van het personeel der N. Z. A. S. M. Zij wil daartoe in de eerste plaats van de deelhebbers vernemen of deze de polissen, die te hunner behoeve zijn gesloten voor een lijfrente-verzekering ingaande op 60-jarigen leeftijd, wensehen over te nemen ten einde zelf voor de verdere premiebetaling te zorgen. Die overname kon ingevolge Dienstorder 12 van 1896 geschieden tegen betaling van alle door de Maatschappij tot dusver voldane premiën. De beslissing, waaromtrent vóór 3i Decem ber 1902 bericht moet worden, zal van geen invloed zijn op een verdeeling van het fonds en de vaststelling van het den betr. persoon eventueel daaruit toekomende bedrag zal ge heel afgescheiden daarvan geschieden. Omtrent de wijze van verdeeling kan nog niets anders worden medegedeeld dan dat daarbij de regelen van het reglement van het fonds zullen worden gevolgd. Invloed der gezondheidswetten. Men scbrijft aan de „Tel." In verband met d'ö niéuwe woningwet zijn :n heb zuiden van Drent© verscheidene buis jes en hutten bezocht door den inspecteur. Bij die gelegenheid zxjh. toestanden aange troffen, welke aan bet ongeloofelijke gren zen daarom zijn vele hutten, die eigenlijk nog minder dan varkenshokken zijn, in zeer onvoldoenden toestand bevonden, zoodat er nog al verbeteringen moeten tot stand ko men. Alle weidenkenden juichen dit optre den van den betrokken inspecteur zeer toe. Ontheffing van invoerrechten gevraagd. De Nederl. Maatschappij! ter bevord. der Pharmacie beeft zich' bij, adres tot den Mi nister van Financiën gewend met verzoek de beid© praeparaten aether on chloroform, voor zoover die voortspruiten uit een ver mengde bereiding nit alcohol, te willen ont heffen van invoerrechten, en den Nedex-land- sehen fabrikant do bereiding van aether uit accijnsvrijen alcohol zoo mogelijk toe te staan. Ver. tot behartiging van de bel. der Trouw. De Vereeniging tot behartiging van de bolangeu der Yrouw te Rotterdam beeft aan den Minister van Binn. Zaken een adres verzonden, om instemming te betui gen met bet adres der Vereeniging tot ver betering van den maatsohappelijken en den rechtstoestand der Vrouw fn Nederland, waarin verzocht wordt lo. d'ab tob aanstelling van meer vrouwe lijke adjunct-inspecteurs en opzichters van den arbeid worde overgegaan; 2o. dat voortaan in de verslagen der in spectie van d'en. arbeid, of zelfstandige rap porten van de adjunct-inspectrices des noods als bijlage bij' bet verslag van de in specteurs bf berichten omtrent bet doel der werkzaamheid, dat speciaal aan vrouwen, is opgedragen, worden opgenomen. In bet bestuur der vereeniging is mevr. Kerkhoven als penningmecsteres Vervangen door mevr. F. A. R. Elinflc Schuurman Carlier van Dissel, terwijl mevr. M. Bolt Roland' Holst in Januari de plaats van vicet- presidente zal innemen. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, Naar wij vernemen heeft de heer Franken, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, voor gezondheidsreden zyn eervol ontslag aangevraagd, of zal dit binnen eenige dagen althans doen. Tevens vernemen wij dat de heer W. Voormolen, hoofdcommissaris te Rotterdam, van hoogerhand aangezocht is eene eventueele benoeming te aanvaarden en deze zich daartoe, onder zekere voorwaarden, bereid heeft ver klaard. (»TeI.") Flnantleel Jilonws, Noordbrabantsche Bank. Zaterdagochtend 10 uur had de verificatie vergadering der Noordbrabantsche Bank plaats in 't Paleis van Justitie te 's-Hertogen- bosch. De voorloopige commissie uit de credi teuren tot bjjstand van den curator is als defiaitieve commissie benoemd. Verscheiden vorderingen zijn naar de zitting verwezen, op grond dat ze door den curator niet werden erkend. Gemeenteraad van Ketliel en Spaland, Vergadering op Zaterdag 8 Nov. v.m. 11 uur. Voorzitter de Burgemeester, de beer L. Mazel. Tegenwoordig zijn zes leden; afwezig de heer Poot, De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde is de begrooting dienst 1903. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren A. Poot, J. de Jong en C. v. d. Eyk, adviseerea tot goedkeuring in ontvang en uitgaaf bedragende f 14-573.11. Zij wordt goedgekeurd met algem. stemmen. Voorts is aan de orde het aangehouden voorstel van de onderlinge brandassurantie- maatschappij tot het instellen van een brand- sehouw. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. thans voorstellen om brandschouw te doen plaats hebben door 3 brandmeesters, de heeren M. de Bruijn, P. van Beurden en M. Heinsbroek. In verband daarmede zal het salaris dier brandmeesters verhoogd worden met f10 per jaar. Na eenige discussie wordt het voorstel aangenomen met algemeene stemmen. Voorts deelt de Voorzitter mede dat is ingekomen een schrijven van Ged. Staten houdende bemerkingop eenige comptabiliteits- besluit genomen in de vorige vergadering. De wijzigingen door Ged. Staten gewenscht worden op voorstel van den Voorzitter aan gebracht en het totale bedrag bepaald op f 112.50, Niets meer aan de orde zynde sloot de Voorzitter de vergadering. Onze stadgenoole mej. A. Schiphorst, is met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. Zusterschool aan de Korte Haven alhier. Voor eenige dagen meldden wij dat wiji "bij geruchte vernomen hadden van een plan d'at hij de firma W. v. d. Lugt 'Zonen zou be staan om een 'gedeelte harer zaak daar hier over te brengen. In vers drillend'© vooral noordelijk© bladen, deed d'aarop heb bericht d'e rondo dat dio firma hot terrein met de gebouwen, vroeger behoord Iiohbend'e aap. d© firma H, J. Plant Co., zou hebben gekocht. Een Robterdamsoh blad sprak dit daarop weor positief tegen. Om helderheid in deze verwarring te krijv gen, hebben wijf do firma zolf gevraagd wat van. deze verhalen het ware was, en wij' mo gen eonstateerexx dat ons eerste bericht vol komen juist was. Het antwoord d'at wij van oen der firman ten mochten ontvangen, luidde: „Wijl liéb- „bon die terreinen wezen zien, overigens „kunnen wijl v-olstrekt niets mededeelen, „omdat wiji zélve niets vreten." Volkshuis. Do muziek- en zangavond!, gisteravond door 5 dames, waarvan 1 van hier en 4 uit 's-Gravenlxage, in Musis Sacrum voor do leden van het Volkshuis gegeven, is uitstekend geslaagd! Do zaal was geheel met toehoorders gevuld. De dames-executanten wedijverden onder ling om het best© van haar repertoire t© go- ven. Dat het in den smaak viol bewees het aanhoudend applaus, tengevolge waarvan or nog eenige extra nummers ten gehoore werden gebracht. Welverdiend was het woord! van dank van den voorzitter van het Volkshuis Voor den genotvol! en avond, waarmede de aanwe zigen luide instemden. R.-K. Volksbond. Het jaarfeest van dr-n schutspatroon van den Ned. R.-K- Volksbond, den heiligen Willihrordus, is gisteren weder op de gebrui kelijke wijze gevierd door de leden van den bond. Des morgens weid ter intentie van dit feest een II. Mis opgedragen en 's avonds had een feestvergadering in de zaal der Offi- cieren-Vereeniging plaats. Een talrijke schare leden met hunne dames en donateurs was voor deze gelegenheid opgekomen, waarbij zeker ook wel een der drijfveeren zal zijn ge weest het feit dat pater W. J, v. Hooff S. J. kapelaan te Oosterhout de feestrede zou uit spreken. Het Harmonie-orkest opende den feestavond met eenige nummers die een welverdiend applaus van alle aanwezigen inoogstten, ter wijl de voorzitter, de heer Mouwensj het welkomstwoord uitsprak. Daarbij drong spr. aan op een bjjdrage in de busjes waar zoo dadelijk mee zou worden rondgegaan voor nHulp in Nood", waaruit niet alleen voor vele onvermogende leden van den Bond de contributie wordt betaald, maar waaruit ook wordt bekostigd het verstrekken van kolen aan vele arme gezinnen van leden. Na beëindiging der muzieknummers ver kreeg pater van Hooff het woord. In een geestig gekruide voordracht be handelde spr, het hoog-ernstige van het geloof der Katholieke kerk in de Engelen des lichts, die den mensch op zijn levensweg begeleiden en hem ten goede raden, en in de Engelen der duisternis, die den mensch tot kwaad trachten te verleiden. In verband daarmede wees spr. op de woorden van St. Willihrordus die hij spiak toen hy het Evangelie hier diende: sVerzaakt gy aan den duivel Zoo ja, dan zullen U de Engelen des lichts op den weg des levens geleiden." Voorts wijst spr. er op dat de mensch als individu z'jn loon of straf voor zijne daden hiernamaals zal krygendoch dat landen, volkeren, natiën zuiver aardsche instellingen zijn, indeelingen der menschheïd die na den dood ophouden te bestaan. Wil God dus voor de daden, de handelingen van een volk, een stad, een tuchtiging toedienen dan zal dit moeten geschieden op aarde. Dat is, zegt spr. de oorzaak dat katholieke landen uit een menschelijk oogpunt beschouwd dikwijls zoo veel te lijden hebben. Maar daaruit blijkt de liefde Gods want de tuchtigingen zijn slechts om het volk te lou teren, het hooger te brengen. De katholieken alleen zijn Gods geliefde kinderen en, zijn die eenmaal waardig gekeurd om in te gaan in het Koninkrijk Gods, dan zal de aarde ver nietigd worden, want het doel barer schepping is bereikt. De mensch heeft van God ontvangen den vrijen wil; hij ban het goede doen of liet kwade, God noch Diens Engelen zullen hem dwingen of mogen dwingen tot het goede; maar evenmin bezitten de duivelen de macht den mensch tot liet kwade te dwingen; zij mogen het kwade door hun onware voor stellingen als iets verlokkelijks, ja zelfs als iets goeds voorstellen om den mensch daartoe te verleiden, de mensch zelf heeft den vrijen wil om aan den duivel gehoor te geven of zich daartegen te verzetten. De goede Engelen dani entegen doen hunne waarschuwende stem aan den mensch hooren zy raden ten goede en wie hun raad volgt, wie den duivel verzaakt en naar den raad van den Enge! des lichts handelt, zal zeker zijn loon in de Hemel vindeo. Ook de hiërarchie der Engelen wordt door spr. besproken en door aardsche beelden duidelijk gemaakt, daarbij de majesteit, de grootschheid verheerlijkende die voor den geloovigen Katholiek daarin gelegen ligt. Spr. eindigde zyn rede met den wensch nit te spreken dat deze Bond niet alleen zou zijn een Volksbond van Roomsch-katholieken maar wel degelijk een Roomsch-katholieke Volksbond. Daverend applaus beloonde den spreker. De geestelijk adviseur, kapelaan van den Berg, bracht daarna den dank der vergadering aan den spr. voor z'jn schoone rede en hoopte dat het niet de laatste maal zou zyn dat deze hier optrad. Voorts sprak hy de beide pas hier ge komen pastoors toe die voor de eerste maal een vergadering van den Volksbond hier bijwoonden en voegde hy daarby den wensch dat zij, evenals hun beide zoo kort na elkander gestorven voorgangers, sympathie mochten gevoelen voor den Bond en hunnen steun daaraan zouden willen verleenen. Ook deze woorden werden luide door de aanwezigen toegejuicht. Hierna zong de znngvereeniging ®St. Cae- cilia" het ïTe Deum" van Verhey, dat een welverdienden bijval verwierf. Met een woord van dank aan de opge- komenen en aan den spr. sloot de voorzitter daarna de byeenkomst. De dilleltantenclub »Alb. Thym", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, zal een tooneeluitvoering geven op Zondag 23 dezer in de zaal der Schied. Ölficieren- Vereeniging. Uitgevoerd zal worden»De Strijders van den Paus", Episode uit de overweldiging van Rome 20 Sept. 1870, en »Het Scheepje van St. Petrus", pendant van voorgaand stuk. Vanwege de afdeel'ing Rotterdam van de verooniging voor vrouwonkicsredht zal Woensdagavond o.k. t© 8 uur een openbare vergadering woorden gehouden in liet Volks huis, waarin als spreekster zal optreden me vrouw TilmaSchaaff mot het onderwerp Waarom wordt ons vrouwen liet kiesrecht onthouden en wat moeten wiji doen om heb te verkrijgen Er zal gelegenheid voor debat zijn. Men meldt ons, dat bij don gisteren aan den Rijweg bij, Rotterdam gehouden wieler wedstrijd' over een afstand' van 1 K.M., de heer Jan Sas met een flinlkep voorsprong het eerste aankwam. Dit is d© derde maal' achtereen, dat in ver schillende wedstrijden d'e eerst© prijs door een Schiedammer werd gewonnen. Hedenmiddag fe 9 uur gerankte het doch tertje van Oranje, wonende in het Broersveld door eigen onvoorzichtigheid aan de Broers- vest tusschen de paarden van de tram. Hoe wel deze onmiddellijk stopte lag hel kind toch reeds gedeeltelijk daaronder, doch, toen het weer was opgeholpen kon een dokter constateeren dat het boven verwachting geen letsel had bekomen. Gistermiddag omstreeks 5 uur veroorzaakte een twist tusschen echtelieden wonende in de Kreupelstraat een grooten oploop, vooral toen de man daarby de brandende kachel omverwierp en de pyp door de ruiten kwam die rinkelend tegen de steenen vielen. Een oogenblik kwam de man ook buiten om daar aan zyn overkropt gemoed lucht te geven, doch toen hij een helm zag schitteren verdween hij weer spoedig in zijn woning. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht 8 November. NotarisW. A. van Doi.der Dz. en Makelaar J. F. W, Mejjer. Een winkel- en woonhuis met open plaats en erve, aan de Nieuwstraat no, 8, groot 85 centiaren, in veiling f1950, Niet verkocht, Een woning en erve, aan de Polderstraat no. 23/4, gmot 41 centiaren, in veiling f 300, verkocht voor f 360. Twee woningen en erven, in een gang aan de Zylstraat, nrs. 34/2 en 34/4, te zamen gioot 28 centiaren, in veiling 1 f 150, 2 f 160. Daarvoor verkocht. Een woning en erve, in een gang aan de Lauronstraat, no. 15/1, groot 28 centiaren, in veiling f 100, vei kocht voor fllQ. Een woning en erve, in een gang aan het Broersveld, no. 176/4, groot 34 centiaren in veiling f 410. Daarvoor verkocht. NotarisW. A. van Dolder Dz. Een woonhuis, in drie gedeelten bewoond, met erve en open plaatsje, aan de Kreupel straat no. 58, groot 55 centiaren, in veiling f 580, verkocht voor f 630. Een woonhuis en erve, aan den Singel nr. 162, groot 25 centiaren, in veiling f1040, verkocht voor f 1100, Een woning en erve, achter perceel 2, met open grond, groot 86 centiaren, in veiling f 1200. Daarvoor, verkocht. Gevonden voorwerpen. To bevragen aan onderstaand© adressen; Een portoet bijl II. D'ubbelb, 80 Biersloot- stecg 25 oen knipmes biji C. v. d! Ster, Vos- senstraat 14een poriornonnala dnho-udende f 1 bij) D. Maat, Gedempte Biersloot 99 een gouden oorbel, waarin een wit steentje, bij Willem van Dorp, Joubertetoaat 6 oen omslag van oen boor, bijl C. van don Burg, Prins Hendrikstraat 18een gouden oor knopje bij1 G. do Graaf, Ecndraehtstraat 64 een kruiwagen bij G. Komaat, Kuiperstraat 13 een flescli wijn bij J. d'e Ligt, Koxtodijjc 94een moer van een wagen, bijl P. van Berkal, Ach torstraateen paar kousen bij D. Borsboom, Ecndradhtstoaat 99een ta- felloopor bij J. Bob, Niouwelaan 40; ze§ ©1 geruit band hiji T. Ileiixdijik, Krugerstraat 9een baret bij' J. Scihouben, Westhaven- plaats 44een 'kruiwagen gemerkt K, bij A. van der Valk, Pateirstraab. Gisteravond vertrok uit Utrecht, aan 't station door vol© ambtgenooten en vrienden uitgeleid© gedaan, de hoogleeraar Widi- mann, dio in opdracht van hot Indisch Co mité voor Wetonsohappelijfc onderzoek en van de Mij', tea* bevordering van bet natuur kundig onderzook dor Nedorlaudsche Kolo niën eon onderzookingsreis ita Noordelijk Nieuw-Guinea gaat aanvaarden. Over eeriige weken vertrekken voor gelijk dool om met prof. Wichmaum. samen te wer ken, do heeren Van der Sand'e, officier van gezondheid, de Beaufort on Lorenlz, Do „Locomotief" meldt, dat de heer Royaardte, toen Iilj. to Kroksaan een voor dracht hield, bijna, op minder aangename wijze met liet publiek had! kennis gemaakt. Nadat hij ceni'go toehoorders heb woord „vlegels" had toegeroepen, ontstond onder heb publiek agitatie eu was 't slechts aan do omstandigheid te diauken, d'at d'e heer R. do gast van den assfetemt-resideut vap Gennep was, dat bij' daarover niet gevoelig werd onderhouden, Het voorval is Voorzeker te betreuren en zal door do pers in Neder.'and zeker worden uitgesponnen 0111 het bewijs te leveren dat meu in Indië niet kunstlievend is. Volgens onze xneening had de lieer Royaards wol oenigszi'ns in het oog kunnen houden, d'at tegenover di© jongelui van da suikorfabi-iokon, dio een drukken maaltijd aeliteir zich hadden, eenig© toegevendheid moet worden betracht, indien d'o hooren nu eens werkelijk „uit" zijn! I11 het dezer dagen verschenen tweede stuk van het verslag over den landbouw in Ncdei-land over 1900, bewerkt door liet'Ned. landbouweomité 'komt o. a. een verzamel- staat voor dor op coöperatioven grondslag werkend© zuivelfabrieken. D'aaruit blijkt dat iu 1900 werkzaani waren: 36 in Gronin gen, 76 in Friesland', 72 in Dtenthe, 32 in Overijsel, 51 in Gelderland, 3 in Utrecht, 4 in N.-Holland', 10 in Z.-lIolIand, 11 itn Zee land, 139 in Noord-Brabant, 11)6 in Lim burg, samen in Ned eiland dus 581. Aan déze coöperatiën werd deelgenomen door 33,714 leden; 502,502,700 liters melk wer den Verwerkt, waaruit 16,237,415 küo's bo ter werden vervaardigd'. 'Het seizoen 1902 besprekende, zegt „Hot Rijwiel" o. a. over het toerisme „Dit zal ieder erkennenhet toerisme be rust biji d'en A. N- W. B. 111 goede handen ten -eerst© hebben, d© grooto Bondsf eesten, dezen zomer te Utrecht gehouden, ten voilé getoond' waartoe dez© bond in staat is; ten tweede is d'e grooto Bonds tocht naar Zwit serland, Italië en' Fransch 'Zwitserland in Juli en. Augustus -onder leiding van den beer Fockema (don Hoofdoonsul) onderno men, en waarvan nog steeds iedere weak con uitvoerige beschrijving, toegelicht dbor veie photo's, in Kampioen" verschijnt, een mooie reclame voor den A. N. W. B. ge- woest. „Het toerisme bloedt, duizenden wielnji- ders genieten ervan. Wegwijzers en waar- sdxuwingsbordjes zijn of komen da-ai' waar zrulks noodig is. Bondsttxotels en donkere ham mers (voor photogx-afen) zijn door den A. N. W. B. overal ten dienste zijner leden, aan gesteld! Dez© afdeaHng kunnen wijl feitelijk in één zinnetje formuleeren „Love de A. N. W. B.Levé de hoofd-coxx- sull"

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2