ïDe heer Van Kol voert hiermede iets nieuws in de parlementaire gebruiken in, dat zeker geen verbetering verdient te heeten en bij geen zijner ambtgenooten navolging moge vinden. Of er gegronde reden bestaat voor zijne klacht, kunnen wij natuurlijk niet be- oordeeien, maar hem stond beroep open op de Kamer en haren Voorzitter, en 't is on denkbaar dat dit beroep hem niet gebaat zou hebben en hem niet de gelegenheid zou ge gund zijn de punten, welke "hy meende dat ten onrechte buiten het verslag gehouden werden, alsnog bij de openbare beraadslagin gen ter sprake te brengen. En zijn doe! zou stellig geheel zijn bereikt, indien hij dan die punten, in plaats van ze in druk uitte geven, schriftelijk aan den minister had medegedeeld. Of hy het op deze opzienwekkende wijze evengoed bereiken zal, is zeer de vraag, want 't is onvermijdelijk dat hij hierdoor de Kamer, haren Voorzitter en de Commissie van Rap porteurs ontstemd en tegen zich ingenomen heeft. Zijn klacht over de Commissie van Rapporteurs hoort in de Kamer thuis, maar een aanbrengen dezer ambtgenooten by het publiek is we weten er waarlijk geen beter woord voor dan kinderachtig. De werkzaamheid der Kamer in hare afdeeiingen en der door deze benoemde rapporteurs is geheel onttrokken aan de beoordeeling van het publiek en ze behoort dit ook te blijven; voor de opvatting harer taak ztjn de Com- missiën van Rapporteurs niet tegenover het publiek, maar alleen tegenover de Kamer verantwoordelijk." B^NENLAm Hofbericht H. M. de Koningin wordt eerst kort vóór Kerstmis, tegen 20 December van het Loo in de residentie terugverwacht. Van R.-K. zijde noemt men als Kamer- candidaat te Leiden mr. Aalberse, wethouder aldaar. Ingetrokken. Blijkens mededeeling van den consul-gene raal te Port-au-Prince (Haïti) dd, 18 October jl., is het decreet van het voorloopig bewind der Republiek Haïti dd. 6 September jl., waarbij de havens van Gonaïves, St. Marc en Port de Paix voor den buitenlandschen han del zyn gesloten verklaard, ingetrokken. Aanbesteding. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den conseil supérieur de santé te Con- stantinopel de aanbesteding zal plaats hebben van betonningswerken te Camaran in de Roode Zee. De termen van inschrijving sluit op 1 Febr. a.s. Aan het Departement van Buitenlandsche Zaken liggen voorwaarden en bestekken der aanbesteding voor belanghebbenden ter inzage. De Minister van Waterstaat ging heden ochtend met den heer Doffegnies, hoofd der afd. Waterstaat van het departement, naar Helder om vandaar naar Texel over te steken tot een bezoek aan het eiland ter zake der haven te Oosterend. Eerste Kamer, Militaire wetten. Vrij algemeen was men in de afdeeiingen ingenomen met de wetsontwerpen tot vast stelling van een wetboek van militair straf recht en op de krijgstucht. Niettegenstaande de bezwaren tegen verschillende onderdeelen verklaarden onderscheiden leden hiermede te zullen medegaan. Men had gaarne gezien, dat het militair strafwetboek als zoodanig uit het samenstel der Ned. wetgeving verdwenen ware. Sommige leden meenden, dat er een veel te groote verscheidenheid van straffen be stond, waardoor een ongelijkmatigheid in de toepassing der wet zou ontstaan en zelfs bij de grootst mogelijke nauwgezetheid van den rechter allicht ontevredenheid zou komen. Het werd toegejuicht, dat de bepalingen van het wetboek van strafrecht ook toe passelijk worden verklaard op vaartuigen der krijgsmacht. Wat de hoofdstraffen betreft, gaf de doodstraf aanleiding tot uitvoerige besprekingen, Eenige leden oordeelden dat, nu de doodstraf in het gemeene recht is afgeschaft, zij ook in het militaire recht uiet had mogen behouden worden. De meeste leden achten echter het behoud der doodstraf in het militaire strafrecht nood zakelijk, al ging men hierbij uit van verschil lend beginsel. Onderscheiden leden keurden de militaire detentie af. Voorts werden nog verscheidene vragen gesteldo. a. waarom bij misdrijven tegen den staat een militair zwaarder gestraft moet worden dan een burger. Men constateerde met voldoening dat er in de regeling van het beklag over opgelegde krijgstuchtelijke straf onderscheidene verbete ringen zijn gebracht. Bij het verslag is gevoegd een nota van den heer Van den Biesen, waarin hij opkomt tegen het in art. 9 en 31 bepaalde, volgens welke de doodstraf niet toegepast zal worden als vergelding van het gepleegde misdrijf, maar alleen en in de eerste plaats ais de veiligheid van den Staat dit eischt. Duidelijk is 't, wordt in de nota aangevoerd, dat hier de vergeldingstheorie wordt prijs gegeven om plaats te maken voor een utilit- teiis-beginsel. De heer Van den Biesen is het geheel met den Minister oneens dat, onder de bestaande strafwetten, een rechter om utiliteitsgronden de eigenlijk verdiende straf mag verhoogen. Verkiezing Tweede Kamer. Door de drie groepen van de Vrijzinnige Kie3vereeniging te Leiden is gesteld tot voor loopig en eenig candidaat voor de Tweede Kamer prof. mr. W. van der Vlugt. Naar wy met zekerheid vernemen heeft de hoogleeraar zich bereid verklaard een eventueele definitieve candidatuur te aan vaarden. Prov. Staten van Z.-Holland. Voor de verkiezing van 2 leden der Pro vinciale Staten in het district Leiden zal de candidaatsteliing plaats hebben op 2 December a.s., do stemming den 9en d.a.v. en de her stemming (zoo noodig) op 16 December. Geridderd. De Koning van Italië heeft jhr. Ernest van Loon op eigen initiatief benoemd tot com mandeur der Orde van St. Mauritius en St. Lazare, en voorts de heeren E. van Saher, Karei Sluytermann en Ph. Zilcken tot officier in de Orde van de Kroon van Italië, allen ter zake van hun werkkring bij de Neder- landsche vertegenwoordiging ter kunsttentoon stelling te Turijn. De lieer Mntsners. Men schrijft uit Waalwijk aan »Het Cen trum De heer Mutsaers (burgemeester van Til burg) moet verklaard hebben, dat hij het lidmaatschap der Tweede Kamer zou willen neerleggen, indien een geschikt opvolger daarvoor zich voordeed. Nu wordt in een plaatselijk blad alhier de burgemeester van Waalwijk, de heer C. van der Schueren, daarvoor aanbevolen. Echter worden hier tevens de heeren baron v. Wijngaarden, te Eindhoven, en mr. Aal berse te Leiden genoemd. In elk geval is er stryd te wachten. De Boerengeneraals. Het is niet onmogelijk, dat de generaals Botha en de la Rey binnen eenige weken ook naar Zuid-Afrika terugkeeren. Schalk Burger. Hedenmiddag 4 uur vertrok de heer Schalk Burger, ex-waarnemend-president der Z.-A. Republiek, naar Mentone om president Kruger te bezoeken. Den 29sten dezer keert Schalk Burger naar Zuid-Afrika terug. Hooger Onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken heeft den commissarissen der Koningin ver zocht, hem, ten behoeve van de samenstelling van het jaarlijksch verslag van den staat der hooge-, middelbare- en lagere scholen eece opgave te doen toekomen van de in hunne provinciën bestaande bijzondere scholen voor hooger onderwijs, met aanduiding van het karakter dier scholen, d, w. z. of zij te be schouwen zy'n als kerkelijke kweekscholen, seminaria, missiehuizen, gymnasia, pro-gym nasia, latij.ische scholen, enz. l'ro-Boer-Tentooustelllng. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Haagsche Pro-Boer Vereeaiging in overleg met voormannen der Boeren besloten op grond van hare vele buitenlandsche connecties en de daaruit voortvloeiende bestellingen van loten in het belang der goede zaak, den datum der trekking niet te doen plaatsen op 15 Nov. a.s., zooals oorspronkelijk bepaald, doch op 15 April 1903. Wy vernemen verder, dat zich te Amster dam een zeer invloedrijk Comité gevormd heeft, welke zich ten doel heeft gesteld ook de Amsterdamsche ingezetenen in de gelegenheid te stellen, den rijken schat van kunstvoorwer pen, bestemd voor de verloting, georganiseerd door bovengenoemde vereeniging, te bezich tigen. Een gedeelte van de onlangs te Scheve- ningen tentoongestelde kunstvoorwerpen is tot dat doel overgebracht naar het Stedelijk Museum te Amsterdam. De datum waarop de tentoonstelling voor het publiek zal worden is vastgesteld op 23 November a.s. Evenals te Scheveningen zal de toegangs prijs slechts f0.25 per persoon bedragen terwijl in bedoeld museum ook loten verkrijg baar zullen zijn. Steun iit den strijd voor behoud hunner moedertaal. Men meldt uit Oud-Beyerland aan de »N. R. C.": Gisterenavond (Maandag) werd hier een vergadering van een 20 tal ingezetenen ge houden, met het doel pogingen in 't werk te stellen, om de Boeren le steuuen in hun strijd voor het b-houd hunner moedertaal. Het resultaat der gehouden besprekingen was het benoemen van een zevental heeren, in die vergadering aanwezig, welke zich in contact zuilen stellen met personen uil andere gemeenten op ons eiland, om ook daar der gelijke commissies in het leven te roepen. Dan zal men pogen uit de leden dier ver schillende afdeeiingen een centrale commissie te benoemen, aan welke de hoofdleiding zal worden opgedragen. Het hoofddoel zal dan zyn: door verschillende jaarlyksche bijdragen zooveel gelden by elkander te krijgeD, dat men daarmede het onderwijs der Boeren niet onbelangrijk en blijvend althans in de eerste jaren zal kunnen steunen. Ter. tot uitkeerlng van gelden bij ziekte en overlijden. In verband met het onlangs genomen be sluit in de Rotterd. Kamer van Arbeid voor de drukkersbedryven, heeft het personeel der zetterij en drukkery der »N. R. Ct," in beginsel besloten een vereeniging op te richten tot uitkeering van gelden bij ziekte en over lijden. De gezellen zijn mitsdien getreden uit de andere typografische vereenigingen die advi seerden voor maximum-arbeidstijd en mini mum-loon in het drukkersbedryf. Men weet, dat de patroons de heeren J. C, Nijgh, W. Wyt en J. de Jong wegens dit votum als lid der Kamer van Arbeid bedankten. (»D,") heids uitvoering te 's-Gravenhage ten bate der noodlijdenden op Java, in het laatst van December. De hoofdcommissaris van Politie. De sTelegraaf" houdt vol, dat haar bericht omtrent den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, dia volgens haar eerlang zou aftreden en vervangen worden door zyn ambt genoot te Rotterdam, wel degelyk waar is. Zij zegt, dat de heer Voormolen wel ge polst is. vMerkwaardig," zoo gaat de jTelegraaf" voort, »dat het ^Nieuwsblad van Nederland", zooals wy in dat blad van gisteren lazen, toch ook wel iets vernomen heeft van oen conferentie ten stadhuize hier met den heer Voormolen. Zou dat niet ergens op kunnen wyzen? Of was het wellicht over de tram halten Vooralsnog handhaven wy dus, onder reserve van de juiste formule, ons bericht. De ^Staatscourant" zal dan mettertijd wel uitwijzen wie gelyk had." In gezelschap van den heer Röpeke, consul van Perzië, bezichtigde de Perzische gezant met den secretaris van legatie de handels inrichtingen en havenwerken der Maasstad. Flnantieel Nieuws. In de te Amsterdam gehouden vergadering van houders der 3 7» obligatie van de maat schappij sZeeland" werd een beschermings comité benoemd van 3 leden, n.l. de heeren Patijn, mr. J. Lüden en Druivestein, waaraan het bestuur van de vereeniging voor den effectenhandel uit zyn midden twee leden zal toevoegen. STADSNIEUWS. Kamer van Koophandel, De uitslag der stemming ter verkiezing van 4 leden in de Kamer van Koophandel is als volgt Uitgebracht zijn 185 stemmen. Van onwaarde 5 Blanco3 Geldig uitgebracht 182 Volstrekte meerderheid.92 Daarvan verkregen de heeren: Mr. W. H. Jansen (aftr.) 110 stemmen. D. F. W. Prins, 461 B.. A. J. Wittkampf 120 A. F, v. Lissa ,59 F, J. Smit 145 D. Visser .70 Zoodat gekozen zyn de heeren ffïr. W. H. Jansen, D. F. W. Prins, A. J. Wittkampf en P. J. Smit. Voor de metl Januari a.s. vacant komende betrekking van rector van het gymnasium te Leiden worden den raad door curatoren van het gymnasium aanbevolen: lo, dr.L.Punt, conrector van het gymnasium te Leiden, en 2o, dr. C. J. Vinkesteijn, rector van het gymnasium alhier. De heer Chr. Goslinga heeft heden te Amsterdam met goed gevolg examen afge legd voor len stuurman op de groote vaart. Liefdadigheids- uitvoering. EeDe commissie van dames en heeren is in wording tot het geven eener liefdadig- De brug aan de schutsluizen in de Buiten haven is thans zoo goed als gereed, zoodat die weldra voor voetgangers in gebruik zal kunnen worden genomen. De wegen die naar de brug toeloopen ie men bezig op te hoogen en wanneer men daarmede en met het beharden daarvan gereed is zal die ook voor wagens kunnen worden opengesteld. Daarmede zal dan ten slotte in een lang gevoelde behoefte zyn voorzien en een behoorlijke communicatie tusschen de beide havenkaden langs de Bui tenhaven en de Hoofdstraat zijn tot stand gebracht. Hedenmiddag te ruim 4 uur had de 11-jarige Simon Schtfler, wonende aan de Daralaan 17 het ongeluk om uit een boom naby de R.-K. kerk aan den Singel te vallen op het ijzeren hek dat daaromheen staat. Een punt drong hem daarbij in den -vetten bil. Door een paar heilssoldaten van het hek •gelicht, werd hij binnengedragen in den win kel van mej. wed. I. Hoogendam aldaar, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd verleend. Hy is vervolgens naar een familielid in het Bioersveld wonende gedragen. De tram die te 8.50 vanmorgen hier moest aankomen reed eerst te 9.20 binnen doordien de machine er aanvankelijk maar niet in kon slagen den trem tegen de hoogte van den dijk op te trekken. Correspondentie. W, Wij achten het door u bedoelde feit van te ondergeschikt belang dan dat wij opneming noodzakelijk oordeelen. YL AARDINGEN. Met 1 December e. k. wordt de heer C. N. J. de Jager, telefonist alhier, naar Rotter dam en de heer W. E. C. de Jager, idem te Rotterdam naar hier overgeplaatst. Kunst en Wetenschajj. Orelio is Maandagavond te Deventer op waardige wijze gehuldigd. Na de opvoering van jWillem Teil" ontving hy een prachtig smyrna karpet uit de Kon. Dev. Tapytfabriek, benevens eenige kransen nlmens kunstlievende vereenigingen. Righetti van Verona componeert een opera op een tekst naar »Quo vadis?" dat op 6 September de agent van politie C. Meyers een beschonken persoon had vast gegrepen om dien naar het politie-bureau over te brengen had beklaagde getracht dit te verijdelen, door aan dien persoon te rukken. Zelf door den agent en een collega aangevat om gearresteerd te worden had hij zich met geweld tegen hen verzet, door op den grond te gaan liggen, te trappen en te schoppen. Beklaagde staat overigens gunstig bekend, doch had destijds een horretje te veel ge dronken. Veroordeeling werd gevraagd tot 44 dagen gevangenisstraf. Kerk en School. Rechtzaken. De rechtbank te Rotterdam behandelde gisteren nog de zaak tegen J. H., 40 jaar, brandersknecht te Schiedam. By gelegenheid Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Barchem (toez.) de heer J. A. van Krieken, cand.te Dordrecht (vac. Jonker) dr. C. Bouthoorn te Ede te Dorkwerd (Gr.), toez., de heer P. J. Mole naar, cand. te Rotterdam. Aangenomen het beroep te Goes door ds. G, Boersma te Hollandscheveld. Bedankt voor het beroep te Stohvyk (toez.) door ds. A. H. Scholte te Zuid-Sshar- woude. Geref. Kerken. Beroepen te Bedumkerk A,ds. C.B. Schoemakers te Groningenkei k B, ds. G. D. Aalders te Nieuw-Dordrecht (Drante). Aangenomen het beroep teNumans- dorp door den heer E, Schouten, cand. te Dordrecht. Hooger Onderwijs. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, na het verdedigen van Stellingen, de heer C. J. Huyser, geboren te Amsterdam. SPORT. Naar wy vernemen, zal 22 November het bestuur van den N, V, B, te Amsterdam ver gaderen, terwyl de Protest-Commissie den volgenden dag, 23 November, eveneens de ingekomen protesten zal behandelen. (•Tel.") Van Zondag 21 tot en met Zondag 28 De cember a. s. zal op 4 kegelbanen in het gebouw Parkzicht, Stadhouderskade Amster dam, ter gelegenheid van het 15jarig bestaan der kegelclub »Ewaldi" een groot kegelcon cours gehouden worden bestaande uitkorps- wedstrijd, eerewedstrijd, personeele wedstrijd, medailles (3 kaarten) personeele wedstrijd, kunstvoorwerpen (25 kaarten). Secretaris der club is de heer G. Breeman te Amsterdam. Zondag waren er heel wat menselien naar Musis Sacrum te Dbrdrocht samengestroomd! om den BraziliaaUsohem kapitein William Stuart, die, te voet en met 35 iK.G. belast, in 2 uur 50 min. den afstand van Breda naar Dbrdredht 40 'kilometers zou af leggen, te zien. Omstuwd door een groote menigte kwam de 'kapitein te ongeveer 3 uur Mhisia binnen. In de zaal' gekomen, bleef hij! op zijn ges mak zitten, dfeed zijn ransel af en dronk een glas bier. Daarop begon hij: den ransel Vol gens zijln systeem te verklaren. Hij liet hem rondgaan en in onderdeden ziep. Praktisch is dei steun waarop de ransel rust, zoodat de rug 'geheel vrij blijft en de drager alle moge lijke bewegingen kan doen; zelfs bij het eten bikwlert de ransel niet. Aan bedde zij- Hen bevat da ransel' magazijnen voor cartou ches, fcleeren, pakken brochures, officieeie documenten van het garnizoen te Breda, legerbesturen ep brandweerkorpsen in het buitenland! enz. Gok liet hij! zien hoe de ran sel voor toeristen te vereenvoudigen is. Ver der verklaarde hijl zijln patroontasoh, waar van de opening zoodanig is, d'at de cartou ches niet op den grond kunnen vallen als da drager in liggend!© houding is. Het gewicht dor geheele bepakking van d'cn heer Stewart bod'raagt 35 K..G. Daarna 'kwam bob meest belangwekken de: d'e verklaring hoe de heer Stewart er in slaagt om zulke lange marsehen als hij achter den rug had zoo vlug af te leggen en toch nog ip zoo goede conditie aan tekomen, zoo lezen wijl in de „Dordtsche Courant waaraan wijl dit ontleenen. Dit dankt hijf aan zijn methode van ademhalen, dïta voor komt het krijgen van steken in de zijde, hartkloppingen en ademlooaheid. In t kort komt dis methode neer op het volgende: D'e eenvoudigste manier van ademhalten bestaat uit twee tempos. Men brenge de voorarmen achter het lichaam en db han den op de heupen of de duimen op het mid del, waterpas met de schouders. Het hoofd houdt menj rechtop, tenzij men op marsch moot, in welk geval men heb licht voorover buigt en db zool' van den linkervoet naar voren brengt. Heb eerste tempo itslang zaam en diep door den neus adem te halen, -terwijl; de mond! hermetisch gesloten is. Het tweede tempo is de door den neus binnenge kregen lucht flinik door den mond uit to stootem. Dit tweede tempo- vo-lgt bijv. zoo dra men. zich op rnarscli begeeft. Deze wijze van ademhallen 'honde mem d!an geregeld vol. Wordt men al marcheerendei moe, of krijgt men 'bij' het beklimmen van trappen, het fietsen enz. last van hijgen, of wil men •briu loopen, d'an halo men volgens de twee de methode adem. Deze bestaat uit drie tem po's: lo. een 'korte, plotselinge inademing doof den neus; 2o. een langzame en diepe 'inademing door den neus; 3o. eten) flinke, snelle, doch gedeeltelijke uitsbooting der in geademde lucht door den mond. Houdt men met dfe een of andere oefe ning op, dan moet men twee achtereenvob gende en diepe •lUobtuitstooti ngen door d'en neus d'oon, en den mond voldoende openen om alles wat te voren in de longen is opge nomen, uit ie ademen. Het ademhalen in drie tempo's is het belangrijksthet zal volgens den heer Stewart een machtig middel wezen tegen moeielyke ademhaling. Het twee keer ademhalen door den neus en een uitstooting door den mond zal in ge regelde cadans, mechanisch zich herhalen^! loopend, dansend, enz. Hy vergeleek deze wyze van ademhalen by een stoommachine, byv. by een locomotief. Op het oogenblik dat de trein in beweging gezet wordt, hoort men de ademhaling in twee tempo's, doch wanneer de trein een maal flink in beweging is tot op het oogen blik dat hy stilhoudt, laat de machine de ademhaling in drie tempo's hooren. Gemengd Nieuws. Teleurgesteld, De afschaffing op Zon- en feestdagen van enkele treinen veroorzaakt nog steeds aan menigeen, die daarop niet gelet heeft, teleur stelling. In zeer sterke mate was, naar het »N. v. d. D." meldt, dit het geval Zondagavond té Rotterdam (Delftsche poort). Meer dan 300 reizigers wilden met den Iaatsten trein ver trekken in de richting Leiden, doch deze trein liep niet. Velen gingen nu te voet op naar Delft en Den Haag, doch voor de rei zigers naar Leiden was de afstand te ver en dezen moesten dus wel te Rotterdam blyven overnachten. Het Volk" geboycot. Uit 't jaarverslag der jongste gedelegeerden vergadering van het Nationaal Arbeids-Secre- tariaat blijkt dat in de eerstkomende jaar vergadering van dat lichaaip za! worden voorgesteld, ïHet "Volk" te boycotten. Men zal aldus de sociaal-democraten inde vakbonden noodzaken, te kiezen tusschen dat Secretariaat en de Party, Weer een werkstaking. Men schryfi uit Eindhoven aan de sTele- graaff' Op grond van ongevraagd ontslag vaneen werkman, sigarenmaker, na vooraf gegane loonsverlaging, waartegen werd geprotesteerd, heeft het bestuur van het R.-K. Tabaks bewerkers-Gilde »St. Franciscus Xaverius" voor de fabriek van de firma Van den Berk, te Gestel, eene werkstaking geproclameerd, in te gaan a.s. Zaterdag 15 Nov., indien vóór dien datum dp eisghen niet wqrdep ingewilligd. Bedankt, Men meldt ons Wegens slapte van werkzaamheden aan de fabriek ®De Schelde" te Vlissingen, zijn on langs de werkuren verminderd. Thans ismen overgegaan tot het bedanken van werklieden, Tegen aanstaanden Zaterdag zyn een 30-tal werklieden bedankt, in 't geheel sedert de laatste weken een 40 en nog meerderen zullen er ontslagen worden. (»N. R. C.") Een xeldeaam geval. Uit Rijsbergen wordt aan het »D. v. Nbr." gemeld Zeldzaam geval. Dat eene weduwe drie huwbare dochters heeft, is niets bijzonders; maar dat die drie zusters met drie broeders trouwen, gebeurt niet alle dagen. En als daar bijkomt dat de eenige broer dier zusters met de eenige zuster der drie broeders huwt, dan staan we voor een uiterst zeldzaam geval. Dal geval echter zal zich dezer dagen alhier voordoen door de voltrekking van het huwelijk van de twee laatste paren uit de families B, en R. te dezer plaatse. Perkeergn}iddelert in 1702. Da remotestrantacteei predikant C. Danc- :kcrts van Zwanonerdam, moodigb zijn zwa ger L. Drost, predikant te Haarlem, uit om tegen 12 November 1702 b«m te komen be zoeken en schrijft: „do bequaamsto en kos te! oosto weg voor Uw Eerwaarde om hier to komen is over Amsterdam: op 't Kokkin, 's maandags omtrent de middag ta vernemen na d'e swammerdarnsche schuijt, die ik meen dat omtrent drie uur afvaart en dan 's nachts 't een. of twee kietr is. Ate wij tij ding ontvangen, van uw overkomst, zullen wij tot uw Ikomst opblijven, Ho schuijt légt op 't Rokikiu na de zijde Van do Kalvar- straat bijl 't valbruggetje of db seepsilederije, ik meen, die son. So uw Eerwaarde die scli uijt miste, d'an kunt gij voortraken met de Bodograafsche, dio bier voorbij! moet, welke placht tei_leggeai bij! do 'Reguliersto ren. 'Uw Eerwaard1© moet tel Haarlem ihet port 'betalen, alls bij' den brief wil besteld 'hebben, en dan geef ik noch 3 stuijiVelrs va» Alpben.'. Dat gaat sokor en spoedig." (Uit ©en bandschrift.) Tramongeluk, Gisteren greep er weer een verschrikkelijk ongeluk plaats in de naburige gemeente Veld hoven. Iets aan gene zyde van het tramstation, waar de lijn een zware bocht maakt, wilde een persoon op de tram springen, die reeds eenige snelheid had bereikt. Reeds zoovaak is daartegen gewaarschuwd, en toch willen er zoovelen niet naar luisterenheden weer kun nen zy zich aan een droevig ongeluk spiegelen. De ongelukkige wierp een pakje op de tram en wilde dan zelf op het balkon springen. Hy deed echter een verkeerden stap, werd door de tram gegrepen en enkele schreden nog medegealeurd. Hy werd, vreeselijk ver minkt aan hoofd schouder, armen en beenen, opgeraaptmen meende nog slechts de bloe dende overblyfselen te vinden van eenmen- schelijk lichaam. Toch was er nog leven in en naar we vernemen leefde het droevig slachtoffer gistermorgen nog, een schoenmaker van Westerhoven, nog pas enkele weken getrouwd. Doch de toestand blijft steeds hopeloos. (ïN- Overleden, De heer J. die te Knype, naar wy gisteren

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2