STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Rechtzaken. Kerk on S c h ooi. Ned. ÏIerv. Kerk. SPORT. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. koloniën en marine zullen deze week niet plaats hebben. Militieraad. Bij Kon. besluit is voor de lichting der nationale militie van 1903 in hot 3o militie- district van Zuid-Holland benoemd tot voor zitter van den, militieraad IV. Po ra, lid der Prov. Staten, bij Kon. besluit tan IS Oct. 1902, no. 35. benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van dien raad, en tot zijn plaats vervanger 11. Paul. lid der Prov. Staten. Tweede Kamer. Staatsbegrooting voor 1903. Hoofdstuk IX. (Waterstaat enz.) (Vervolg.) Sommige leden klaagden over de onvol doende toelichting voor den post voor ver bouwing van het gebouw van het Departe ment van Binnenlandsehe Zaken. Zonder con goed bestudeerd a'gemeen plan behoo- reu, naar men meende, geen ingrijpende bouwwerken aangevangen te worden. Over legging van zulk een plan werd gevraagd. Verscheidene leden drongen aan op Staatsexploitatie van spoorwegen, als het eonig middel om in de spoorwegtocstaiulen afdoende verbetering te brengen. Spoedig hoopte men het nieuwe reglement voor den dienst op de spoorwegen tegemoet te zien. Gevraagd werd naar liet resultaat van hot onderhoud van den minister mor. den directeur-generaal van de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen, omtrent den toestand van het personeel, dat daarheen is overge gaan van den Grand Central Beige. Aanwij zing van afwisselend personeel voor den nachtarbeid werd gewensc.ht. Sommige leden drongen aan op verbete ring van de verbindingen van de Noordoos telijks provinciën met het Zuiden des lands en met Brussel. Ook werd aangedrongen op het doen loopen van meer locale treinen.An dermaal werd aangedrongen op meer retira des, ook in locale treinen, voorts werd meer plaatsruimte gewensclit, vooral in 2e klasse- wagens. Opnieuw werd aangedrongen op dubbel spoor tusscheu Zwolle en Groningen, of in ieder geval tusselien Zwolle en Meppelon op do lijn DordrechtKcstoren. Is de indiening eener Onteigeningswet voor den aanleg van den electrisclic-n spoor weg BotterdamScheveningeu spoedig te wachten 1 Sommige leden wenschten dat de Minis ter aan de beide groote spoorwegmaatschap pijen zal verzoeken aan de Kamerleden vrij vervoer op liaar lijnen too to slaan. Anderen achtten zulks niet raadzaam. Men vroeg voor welk doel de aanvraag van ƒ252,000 voor de bruir bij IVcstervoort dient en of dit de laatste termijn is. Is de Minister bereid de reorganisatie der Kamers van Koophandel ter hand to nemen Is spoedig oen wetsontwerp betreffende dc zee- en zoetwatervissclierijen to wachten? Benige leden klaagden over min lieusche behandeling van het publiek door de ijkers. Aangedrongen werd op bespoediging van de ontginning der kolenmijnen in Limurg. Sommige leden meenden dat het toezicht op do naleving der bepalingen der Hinder wet mede aan inspecteurs dient opgedragen. Velen waren van oordeel dat het hoog tijd wordt door een wettelijke regoling, re kening houdend met de belangen van eige naars en gebruikers van den grond, paal en perk tc stollen aan de onttrekking van het water uit den bodem. Kan de Minister reeds uitzicht geven op een voorstel tot afschaffing der tienden in den geest van het rapport der door 't Land- bouwcomité benoemde commissie Wat deukt de Minister te doen tot wering der tuberculose bij het vee Spoedige herziening' der Jachtwet, mede- deeliug van het, moment der indiening van 't ontwerp op de bevïoeiingeu, wettelijk ver bod van het dooden van kikvorschen op wreede wijze, rijkssubsidie voor de ontgin ning van woeste gronden, krachtige onder steuning- van de wintorcursussen werd ge- wenscht. Velen waren met het Landbouwcomité geenszins ingenomen. Van verschillende zijden werd aangedron gen op herziening der Boterwet. Kan een wetsontwerp omtrent verplichte keuring van voor den uitvoer bestemd g> slacht vee en van tot binnenlaudsch gebruik bestemd vleesch spoedig worden tegemoet gezien Aangedrongen werd op spoedige open baarmaking van het toegezegd overzicht van de -bestaande regeling van de jaarwedden van het personeel der posterijen en telegra- phie. Men kon niet goedkeuren dat, vóórdat het onderzoek naar den toestand van dit personeel is afgeloopen, voorstellen gedaan worden welke in de bestaande regeling ver andering brengen. Opnieuw werd aangedrongen op verhoo ging van het maximum gewicht voor verzen ding van brieven in het binnenland tegen 5 cents porto. Voorts werd geklaagd over het hooge tarief voor brieven voor 't buitenland en Indië. Gevraagd werd of spoedig de benoeming van een nieuwen directeur-generaal der pos- te-rijen. en telegraphic te verwachten is. Gevraagd werd of het de bedoeling is pre>- miën te betalen aan de R.ij'ksverzc-kering- bank wegens do Ongevallenwet dan wel de kosten aan het dragen van eigen risico ver bonden te bestrijden. W e n schel ij,k achtte men het d'at alle departementen dezelfde gedragslijn volgden. Begrooting Landsdrukkerij. Bij de begrooting der algemeene Lands drukkerij, voor heb dienstjaar 1903 wordt voor dat jaar geraamd f 2S0.232, of f 1G,552 meer dan zij ten vorige jaro werd vastge steld. Deze vermeerdering houdt verband met de plannen tot- reorganihatic dezer instelling, waartoe in de eerste plaats behoort verster king van het personeel. De arbeid ter Lands drukkerij neemt voortdurend toe en het is noodig dab de directeur worde, bijgestaan door een in alle onderdeden van bet druk kersvak bekwaam technicus, die tevens in staat is den directeur bij afwezigheid te ver vangen. De positie, die bedoelde titularis moet inmuieu vordert zijn benoeming tot onder-directeur, waar tegenover staat, dat alsdan de betrekking van opzichter kan ver vallen. Voorts wordt voorgesteld het aantal mees- teikueehls met écu uit te breiden. Met betrekking tot het personeel ligt hot in het voornemen lut collectief stukwerk te vervangen door weekloon naar vaste rege len, wa.uomkr bekwaamheid, ijver en ge drag, Zij die wegens ouderdom niet meer dien arbeid kunnen leveren, die in billijk heid mag worden verwacht, zullen mol pen sioen ten laste van bovengenoemd fonds den dienst verlaten. De billijkheid brengt mede. dat de tegen woordige werklieden, die thans hooger loon gemetui dan Wam op zij volgens dc nieuwe regeling aanspraak zouden kunnen doen gel den. en die in den dienst kunnen worden gehandhaafd, in hot genot blijven van hun tegen woo uiig loon. Voor het loon van zet- teis en drukkers wordt dan ook geraamd f 106.400 tegenover f 102.000 voor 1902 toe gestaan. Ben belangrijk onderdeel der voorgeno men reorganisatie vormt ook een goed geor- duid leerlingen-stelsel, ten einde langs dien weg de instelling zelve langzamerhand te «oen voorzien in de behoefte aan goede ar beidskrachten. Ook op het gebied van liet materieel zijn. vei beteringen eu uitbreidingen noodzake lijk. Ter invoering van het overal elders in ge- biuik zude Cicero-systeem, is noodig een al geheel© vernieuwing van het zetmateriaal, waarvan de kosten ongeveer f 100.000 zullen bedragen. Thans is f 5000 uitgetrokken. Over 1901 zullen de inkomsten dor Alge meene Landsdrukkerij' vermoedelijk bedra gen 275,096 en dc uitgaven f252,651, zoo dat het vermoedelijk batig saldo over 1901 zal zijn f22,444. Prov. Staten van Z.-Holland. In de heden gehouden tweede zitting der herbtveigadering van Provinciale Staten van Zuid-Heiland, onder voorzitterschap van Mr. J. G. Patijn, Commissaris der Koningin, wer den ingewilligd de aanvragen van A. Blonk te Leidschendam en G. Blom te Boskoop om een stukje provincialen grondwerd besloten met 53 tegen 24 stemmen een pro vinciaal subidie te verleenen van f 4000 voor de restauratie van den Laren te Monster, nadat de voorzitter namens Ged, Staten had medegedeeld dat zij gaatue zullen overwegen den wenk om de gemeentebesturen aan te bevelen hun historisohe monumenten tegen brandschade in wederopbouw te verzekeren, al ontveinzen zij zich de bedenkingen daar tegen niet. Toegestaan werd voorts o. m. een subsidie van foOO aan de gemeente Vlaardingen in de kosten van het voortgezet onderwijs ten behoeve van den aanstaanden ambachtsman, van f200 voor een op Fijenoord op te richten vakteekenschool, vf rlioogingen van f2000 tot (3500 voor de Academie voor Beeldende Kunsten te V Giavenhagef 600 voor de school der Nijverheid* vereeniging voor Goud en Ziiversmed-n te Schoonhoven. Verder werl goeilgekeuid het voorstelom f300 giat-.ficatie te verleenen nan J. L. G. Ie Riëtte, hoofdcommies ter Prov. Griffie, die eervol ontslag heeft verzocht om gezond heidsredenen, tot verhooging van het subsidie aan bel hoofdba-tuur der Moll. Mij. vari Landbouw tot f 1000 voor den zuivel-comulent en f 500 voor den adristent. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het voor-tel om den weg tusrehen ilil- (egersbeig en fiergsclieniioek 10 jaar in onder houd en beheer der ptovmee te nemen tegen ui'.keering door de heide gemeenten, waaiop een amendement was voorgesteld door de hh. v. d. Berg, Fock en Kemink, dat een blijvend overnemen door de provincie in onderhouden beheer vvenschte, als rneer in het firianlieel belang der provincie. De heer Gockoop bestreed liet amendement als praematuur en gaf .in overweging den uitslag der tienjarige proef af te wachten. De heer Fock handhaafde echter zijn amendement. Aan de discussie over dit punt werd voorts deelgenomen door de heeren Kemink, van Straeten, Jongkindt, Overwater, vod Fisenne. (Zie verder onder Laatste Nieuws^ Mij. tot Bev. der Geneeskunde. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst is voor 1903 samengesteld als volgtdr. A. Sikkel Azn., voorzitter, prof. S. Rosenstein, vice-voorzitter, dr. E. O. van Leersum, secretaris, dr. M. Juda, penningmeester, dr. C. E, Daniels, bibliothe caris, J. Binnendijk, dr. R. Bijlsma, dr. J. C. J. van der Hagen, dr. S. J. Halbertsma, dr. A. C. H. Moll, dr. A. IV, Tresling. Algem. Ned. Typografenbond. Het hoofdbestuur- van de Vereeniging „Alg. Ned, Typografenbond", handelende in opdracht van de jaarvergadering van ge noemden Bond, heeft aan den Minister van Binnenlandsehe Zaken een adres gezonden met een afschrift aan do leden der „Tweede Kamer, waarin liet d'en Minister verzoekt liet tc willen leiden naar do indiening van een wet regelende de arbeids- eu rusttijden voor volwassen personen die noodig is daan door do steeds meerdere inwerkingstelling van lettor-zetmachines voor do vervaardiging van boeken, couranten en tijdschriften, do vraag naar handenarbeid steeds minder zal! worden, zoodat ten gevolge van de vermin derde vraag naar handenarbeid, de werkloos heid toeneemt, terwijl, wanneer do duur van den arbeid aan een vaste grens was ge bonden, dit zeker do vca-miiidering van werk loosheid zou bevorderen. Naar het bestuur meent mag de dagtaak voor de beroepen, samenvallend onder do bo- namiiig ..grafische vakken" in gccu geval het maximum vau tién uren per etmaal overschrijden. Bond Tan Magazijn- eu IVinkolbedienden. Zondag word' te. Amsterdam oen bijeen komst; gehouden van magazijn- en winkel bedienden in Nederland. Vertegenwoordigd waren Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Middelburg, Ensche de en Winschoten. De Bond werd opgericht verklaard en de naam zal zijn Algemeene Magazijn- en Winkelbedieudenbond in Nederland". Als hoofdzetel vail don Bond en dcszolfs hoofdbestuur werd vastgesteld Amsterdam. Dc jaarvergadering zal worden gehouden ill de maand December. De geldmiddelen zullen worden gevonden in contributie, giften en verdere ontvang sten. liet hoofdbestuur zal bestaan uit negen leden on welvoorzitter A. II. Harpman, le secretaris H. Suringa, lo penningmeestcr W. A. P. Gijsbertsen, allen uit Amsterdam, vice-voorzitter K. O. Boer, Haarlem, 2c se cretaris J. dc Groot, Amsterdam, en S. Rijn- veldt, Rotterdam. Middelburg, Enschedé en IVinschoten zullen nog drie leden voor het hoofdbestuur kiezen. Als plaats voor de eerstvolgende jaarver gadering werd vastgesteld Botterdam,waar na de vergadering werd gesloten. De Hogerliniszaak. De door de Landelijke en Provinciale Zuid- Hollantlsche Hogeriiuis-Comité's aangevraagde buiteogewone audiëntie bij den minister van justitie, ter bespreking van het aan de Tweede Kamer gezonden adres, is door den minister toegestaan, en zal plaais hebben op Zaterdag 22 November. Als afgevaaardigden daarheen zijn aange wezen 3. G. Gotze en J. den Exter, voorzitter en secietaris van het Lande'ijk Comité. (ïHet Volk.") Het Duitsclie feest, Het Duitsclie schoolfeest tc Rotterdam gehouden, is Zondagavond besloten meteen geanimeerd bal. Op heb avondfeest werden IS nummers uitgevoerd. Aan den feestmaal tijd namen 150 personen deel. De lieer Al fred E.uoff, president van den Deutschen yVrein, hield een feestrede en de Duitseho consul bracht een heildronk uit oji II. M. Koningin Wflhelm in a en Keizer Wilhelm. De bazaar, welke des middags in do groo te Doele-zaal werd gehouden, had een druk verloop. Een kinder- en dameskoor, onder leiding van den heer Emil Luning, luister de deze fancy-fair op. De Dtritsche gezant, onder wiens protec toraat lint schoolfeest plaats had. was met verlof en vertegenwoordigd door den len attaché, den heer ProllSus, hij dat gezant schap te 's-Gravenhage. Dê Amsterdniiische waterleiding. Verschenen is een voordracht van B. en IV. van Amsterdam in zake de waterleiding. Daaruit blijkt, dat van de voorziening met grondwater uit do Veiuwe is afgezien. De plannen voor een Rijn-waterleiding zijn zoo goed als gereed, terwijl van den Mi nister van IV.. 'H. en N. bericht is ontvan gen, dat er bij hem geen bezwaar bestaat, togen bet verzoek der gemeente Amsterdam, om voor de naaste toekomst 100,000 kub. M. water te onttrokken aan den Ncder-Bijn, in de gemeente Amerongen. B. en IV. stellen voor hen te machtigen: a. tot den aankoop van de terreinen nabij! Amerongen. onder de opschortende' voor waarde, dat deze koop slechts dan geldig zal wezen, wanneer door den gemeenteraad vóór 15 Febr. 1903 tot aanleg eener Rijnwater- leiding mocht zijn besloten, tot den prijs van ten hoogste, f 350,000, vermeerderd met de rente, daarvan ad 5 's jaars van af 15 Dec. 1902 tot aan heb tijdstip d'at de koop definitief zal zijn geworden, en op zoodanige nadere voorwaarden als door B. eu IV. met den verkooper zullen worden overeengeko men wijders met bepaling, dat indien de koop door do piet-vervulling der opschor tende voorwaarde niet definitief mocht wor den, een schadevergoeding van f 30,000 aan den verkooper zal worden betaald, b. tot den aankoop van twee horizontaio triplo-expansie stoommachines, Voor den prijs van f 100,000. FInanticel Nieuws. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 15 dezer bedroeg bij de Neder). Bank. f 1,724,195.72 bij de betaalmeesters. - 2.151,391.83 Te zamen f 4,875,587.55 OVERSCHÏE, 18 Nov. Op het van de-ze gemeente af te scheiden gebied, dat bij, Rotterdam zal worden ge voegd zijn reeds uitgestrekte terreinen door bouwondernemers gekocht en i9 de bouw van wijken ontworpen. Zoo do gemeente Rotter dam niot voor bemaling en kanalisatie had gezorgd, zouden roods uit dien hoofde voor het algemeen bolang schadelijke toestanden zijn ontstaan. Do stralen van Rotterdam hebben reeds op onderscheiden punten de grens van dezo gemeente bereikt. Do to stichten wijken zul len daaraan aansluiten en feitelijk dool' gaan uitmaken van do stad Rotterdam, zoodat do toevoeging bij Rotterdam, geschiedde, zij thans niet, later toch zou moeten volgen, mot zware lasten voor Rotterdam. Omtrent do toevoeging nu van oen grond gebied van deze gemeente, ter grootte van ongeveer 261 hectaren, met 335 inwoners, waaronder 40 kiezers, bestaat algchoele over eenstemming tusschcn do ge nice u beibest uren van Rotterdam en Overschio, zoodat do aan neming van heb wetsontwerp tob wijziging der grens tusscheu de beid© gemeenten gee- ncrlei moeilijkheden zal opleveren. Een jubllóe. Vlnggedoek en groen aan de ingangspoort der gasfabriek toonden hedenmorgen aan, dat er feest wasde oudste gasfitter, de lieer J, Zwalje, vierde heden zijn 40-jarig dienst- jubileum, en zoowel de Commissie van Be- lieer als liet personeel beijverden zich aan den lang-jarigen dienaar der gemeente huri holde te betuigen. Door de gascommissie, daartoe in buiten gewone vergadering bijeengekomen, werd hem het op zulke eeredagen gebruikelijke geschenk namens de gemeente overhandigd met een hartelijke toespraak, en van het gezamenlijk personeel ontving hij een blijvend aandenken tn den vorm van een G tal stoelen. De vele betuigingen van vriendschap en sympathie, die den jubilaris te beuit vielen, toonen aan hoe zeer hem van allo zijden ach ting toegedragen wordt en hoezeer zijn nuttig en werkzaam leven op prijs gesteld wordt. Mej. L. v. d. Zee, alhier, komt voor op de voordracht voor onderwijzeres aan school No. Gi te Rotterdam. T. A. Y. E. N. D. De declamatieclub T. A. V. E. N. U., onder- afdeeürig van het Volkshuis alhier, is voor nemens Zondag 7 December a.s. voor de leden van het Volkshuis eene uitvoering te geven in de zaal der Officieren- Vereeniging. Opge voerd zal worden het drama »Eei loos" door Van Nouhu'y's. Ditzelfde stuk zal door deze club den daarop volgenden Zondag worden opgevoerd in ïOns Huis" te Amsterdam in de door deze vereeniging uitgeschreven volks- tooneel-wedstrijd. Hedenavond zuilen de agenten van politie met het oog op de strenge koude weder de bonte muts gaan dragen. Hedenmorgen te 71 uur vielen de beide paarden gespannen voor den melkwagen van M. van der Most op de Broersvpst tengevolge van de gladheid der straat. Zonder ongel uk ken te hebben veroorzaak t konden de dieren weder op de been worden geholpen. VoVksbadlmls. In de woel: van 101G Nov. 1902 werden genomen 227 baden. 1ste klasse 2de klasse kuipbaden 17 kuipbaden 24 regenbaujn 7 regenbaden 113 schoolbaden 40 3 ets. kinderbaden 20 'Gisteravond had bet concert plaats in de zaal Harmonie" gegeven door den heer L. P. Gaillnrd alhier met medewerking van Mej. Clazina Starrenburgconcert-zangeres te den Haag en de heeren Friis Gaïtlard, solo cellist te Amsterdam eu Paul Gaillard, muziek-diiecieur te Sneek. Mej. Starrenburg zong zeer mooi. Van harte hopen wij dat zij meermalen hier mag op- tieden, Ook van de hperen valt veel goeds te zeggen. liet was in een woord een con cert, dat onze verwachting verre overtrof. Jammer dat er zoo weinig publiek was. Het is tg hopen dat den 2ön dezer, wan neer er weder een concert plaats heeft, te geven door den heer Gaillard, het ubliek in grooler getale moge opkomen. Dan zal zich doen hooren het Hollnndsche vocaal kwartet, bestaande uit de.dumes G. Kloppen burg (sopraan), Everdine Wansink (alt), Jan Dijker (tenor), Joh. Soutendijk (bas). De rechtbank te Rotterdam veroordeelde heden J, C. v. d» V., 31 jaar, sjouwer, en P. R., 25 jaar, winkelier, beiden te Schiedam, wegens diefstal van een (letch moutwijn, ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. J. H., brandersknecht te Schiedam, wegens wederspanrfigheid, tot 3 weken gevangenis straf. Voor de rechtbank te Rotterdam werd heden behandeld de zaak tegen J. van D. Lzn., stuurman ter visschery, die in den nacht van 10/11 Juli 1902 te Maassluis in half beschonken toestand aan boord kwam van de stoomtrawler Tj epsma en succes sievelijk over boord wierp eeu gedeelte van de lading en scheepsvoorraad. O.a. een vat machineolie, een reddingsboei, 6 ledige tonnen, 2 tonnen gedeeltelik met visch gevuld, een oliekan van de stoomwinch, een geel koperen kompas-lamp, touwwerk, 16 signaalvlaggen, een koperen straalpijp en koppeling van de brandslang. Bekl. liet verstek gaan. Na het hooren van drie getuigen werd de verdere behandeling geschorst tot 9 December des namiddags te halftwee, wegens het niet verschijnen van een der getuigen. Beroepen: naar Weikhoven (Utrecht) ds. Olthuis te Otterioo (Ede.) Aangenomen: het beroep te Bar- chetn door den heer Justus A. van Krieken proponent. Bedankt: voor het beroep naar Maas- tricht door ds. Cannegieter te Zuidliorn, Hooa eu Onderwijs, Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, na het verdedigen van stellingen de heeren A. J. Fokker, geboren te Middel burg, en J. C. van der Buicht vanLichten- bergh, geboren te Gouda. Toen Vrijdagmiddag te Leiden de heerA, Jurriannse promoveerde tot doctor in de Ge neeskunde op het academisch proefschrift: ïVeldambulnnee eu wondbehandeling te vel- de" mocht de jonge doctor eenige waardee- rende woorden tot zich hooren richten door den rector magnificus namens den acade mischer! senaat, hem hulde brengende voor zjjn werkzaamheid tijdens den Zuid-Afrikaan- schen oorlog en dank voor de wijze waarop hij duai mede de eer van Nedealand heelt hooggehouden. Kapitein Steward. Gistei en vertrok de Braziliaansche kapitein William Steward te ongeveer 1 uur van Den Haag om over Delft naar Rotterdam te loopen. Zijn aanvankelijke pace bedroeg ongeveer 16 K.M. per uur. Een gedeelte van den weg naar Delft deed hij in Hinken looppas af, ovei igens in snelle slappen van 70 c.M. lengte. In 40 m. bereikte bij Delft. Na dien tijd begon zijn pas te veifl luwen, zoodat hij ongeveer kwait voor vieien in den Doele te Rotterdam aankwam. Hij is dus 65 min, over den gestekien tijd aangekonv-n. In den Doele liep hij tegen eeu paard. De Braziliaan scheen zeer vermoeid. Het was hem niet mogelijk den gang van liet paard te volgen. In een sukkeldrafje liep hij het dier achterna. Van Overschie tot aan den Doele te Rot terdam zag het zsvait van de menschrn. Volgens een weddenschap om 2000 gld. zou kapitein Stewart den afstand (circa 24 K.M.) afleggen in 1 uur eu 40 minuten. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 18 November. In de heden gehouden zitting van do Tweede Kamer werden de 'kennisgevingen van het o\ erlijden der Koeren Van Kempen en Den Hertog met missiven van rouwbe klag beantwoord. Het nieuw-benoonide lid der Kamer voor Gouda, mr. De Vries Azn. werd toegelaten. De lieer Arts zal den Minister van Kolo niën interpelleeren naar aanleiding van het feit, dat in hot begin van October dc fami lie van een Indisch officier diens overlijden eerst uit de Nedcrlandbohe dagbladen liceffc ventomen, zonder vanwege liet departement van Koloniën daarvan in kennis tc zijn ge steld. De Kamer ging daarna in de afdcelingen. Morgen om tl uur Indische begrooting. Brand. Hedenochtend omstreeks 0 uur ontstond brand in de kurkenfabrïek van den lieer A, J. van den Berg aan du Stille Veeikadepo, 31 te 's Gravenhage. Het geval liet zieh eerst vrij ernstig aanzien doch de brandweer spoe dig ter plautse met slangen Wagen en stoom spuit, wist met 8 stralen op de waterleiding (de stoomspuit behoefde geen dienst te doen) den brand te bpperken tot de twee bovenste uitgestrekte zolders, geheel gevuld met pakken kui k. De brand is vermoedelijk ontstaan door het vlamvatten van linnen, by het aanmaken van een kachel. Ben ongelukkige. Te Lriden was een student, die kennelijk aan verstandsverbijstering lijdende was, in de wachtkamer op het politiebureau geplaatst, in afwachting wat een inmiddels outboden medicus omtrent hem zou verklaren. Na nfl inp daarvan werd den student door zijn vader medegedeeld, dat hij naar een gesticht zou worden overgebracht. Daarop zich alleen wanende aan weerszijde van do wacht kamer was aan de deur een politie-agent geplaatst ter voorkoming, dat hij zich zoude verwijderen deedj de student opeens de deur open en smeet den agent, die hem tegen hield, tegen den grond, waarop hij het op een looperi zette. Achterhaald en teruggebracht, werd hij m een arreslantenkainer geplaatst, bij welke ge legenheid hij de verschillende politiemannen sloeg en roet een stoel verder verzet wilde plegen. Alstoen met kracht aangegrepen, werd hy in het ledekant gelegd en zoolang vastge houden lot zijn zenuwen gekalmeerd waren. Daarop alleen zijnde trok hij den poot van de tafel en sloeg daarmede de ruiten stuk. Zaterdagmiddag is hij onder geleide per rijtuig naar de vooiloopige bewaarplaats in het ge sticht sEndegeest" gebracht, in afwachting op z(jn plaatsing in een of ander krankzinnigen gesticht. Ben tippelaar. Zaterdagavond is te Venlo aangekomen do Keer Paul P. Deutscli op zijn voetreis door 8 Europeescbo staten in 1000 dag011- Dczo lieer reist volgens zijn zeggen in op dracht van do Litem. Journalistenduo. Hij dealde het volgende jncda: Op 1 Sept. 1901 begon liijl zijn reis f-ar*

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2