STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Asser, arbiter in zake het internationaal ge schil tusschen Noord-Amerika en Rusland omtrent de visscherij in de Behring zee, Za terdag 29 November a. s. des voormiddags te elf uur zijn uitspraak doen en wel in het gebouw bestemd voor de zittingen van het Internationaal Hof van Arbitrage. Corps diplomatique. Gisteravond ontving de Italiaansche gezant te 's Gravenhage het bericht dat de Koningin van Italië het leven heeft geschonken aan eene dochter. Ter gelegenheid van deze gelukkige ge beurtenis en van den verjaardag van de Koningin-Moeder van Italië wappert heden de vlag van dat rijk uit het Hotel des Indes, waar de gezant verblijf houdt. De nieuw benoemde Duitsche gezant zal tegen Nieuwjaar in functie bij ons Hot treden. Harer Majesteits gezant te St.-Petersburg, nog met verlof hier te lande, keert in het laatst dezer maand naar zijn post terug. De Sulkerquaestie. Het lid van de Eerste Kamer, mi'. Sassen, heeft een sOpen brief" gericht aan den hoog leeraar baron d'Aulnis de Bourouill, gedele geerde der Nederlaudsche regeering ter Sui- kereonferentie. De heer Sassen acht het standpunt van den heer d'Aulnis te theoretisch en weerlegt uit voerig diens standpunt in de suikeiquaestie. Motie-Tan Kol. De heer Van Kol heeft met 5 zijner geest verwanten gistermiddag in de vergadering der Tweede Kamer een motie voorgesteld, strek kende om zoo spoedig mogelijk een vredes verdrag met den Sultan en de hoofden van Atjeh te sluiten met machtiging van Atjeh's onafhankelijkheid. Deze motie luidt: 5De Kamer, de Atjeh-oorlog afkeurende als een gevolg van de imperialistische politiek der Neder- landsche Regeering, van oordeel, dat elke politiek die onvoor waardelijk onderwerping ten doel heeft, met de rechtvaardigheid in strijd en niet geschikt is om aan dien oorlog zoo spoedig mogelijk een einde te maken, verzoekt de Regeering de noodige stappen te doen tot het sluiten van een vredesverdrag met den Sultan en de Atjehsche hoofden, zonder dat onzerzjjdsch de eisch van verlies hunner onafhankelijkheid worden gesteld, met bereidverklaring om de noodige maat regelen te nemen, die hunnerzijds in het belaDg van rust en orde wenschehjk worden geacht." Koloniaal verslag. In verband met de bij gouvernements besluiten genomen afwijzende beschikkingen op de van particuliere zijde gedane concessie aanvraag voor hoogdrukwaterleiding te Batavia en Semarang, wordt, voor zooveel de laatst genoemde plaats betreft, van regeeringswege een onderzoek ingesteld naar de beschikbare hoeveelheid, de hoedanigheid en den oorsprong van het water uit de op de hellingen van het Oengaran-gebergte gelegen bronnen Moe dal en Lawang, welke als prise d'eau zouden kunnen dienen voor eene drinkwaterleiding. Het voornemen bestaat om, na het eindigen van de thans nog loopende pachttermijnen, de heffing van belasting op de rundslacht te Benkoelen, Makasser en Tercale en van die op de varkensslacht in de gouvernementen Sumatra's Westkust en Celebes en onder- hoorigheden in eigen beheer te nemen. Besloten is om met ingang van 1903 de opiumregie ook in de residentiën Djokjakarta en Soerakarta ia te voeren, waartoe reeds voorbereidende maatregelen zijn getroffen. Ten aanzien van het aan den assistent resident "W. P. D. de Wolff van Westerrode opgedragen onderzoek van heigeen van regee- ringswcge zou kunnen worden gedaan in het belang van de oprichting van landbouwcre- dietbanken, kan thans worden gemeld dat die ambtenaar in verschillende streken van Java proeven heeft genomen met de ver schaffing van een billijk en gemakkelijk ver krijgbaar crediet aan inlanders volgens het stelsel, waarbij het bedrijfskapitaal plaatselijk bijeengebracht wordt, teiwijl de beproeving van andere stelsels in voorbereiding is, met het doel om de practijk te doen beslissen aan ■welke van die stelsels de voorkeur moest •worden gegeven. Ten aanzien van het denkeeld om in be langrijke koffiecentra op Java gouvernements etablissementen op te richten voor de bereiding van door de bevolking in te leveren koffie in de roode schil, is besloten om, alvorens tot den maatregel over te gaan, eerst de resultaten af te wachten van eene in een beperkt, daarvoor gunstig gelegen gebied waarvoor het district Tengger (aid. Probo- linggo, res. Pasoeroean) in aanmerking komt te nemen proef. Voor het beramen van de maatregelen, die het welslagen der proef moeten verzekeren, is de directeur van binnen- iandsch bestuur gemachtigd om zich le doen voorlichten en bijstaan door den heer E. Nijgh, hoofdadnrinistrateur van de naaml. vennootschap ïKoffiepellerij Siter". Ten aanzien van de vraag of de aanplant van Liberia-kofüe, die nog steeds het karakter van proefneming draagt, behoort te worden voortgezet, hetzij gedwongen, hetzij in vrijer arbeid tegen tegemoetkoming, werd tot dusver nog geene beslissing genomen in afwachting van de resultaten van de proef met den opleg vao Liberia-koffie, oogst 1899, ge durende dén a twee jaren. Tweede Hamer. Staatsbegrooting voor 1903. Indische Begrooting. Amendementen. Door de heeren Fokker, Nol ting, Pi jn ac ker Hordijk, Van Raai te en Smidt is een amendement voorgesteld om onderafdeeling 108 van Hoofdstuk II der uitgaven alsnog te verminderen met f 37000. Ho strekking van dit amendement is, uit dezen post to doon vervallen do golden, be stemd voor den aanlog van werken voor do verdediging van Pcteloo Web (Atjeh en on- derhoorigheden). Do hoeren Marchant, Pynacker Hordijk, Bos, Drukker on Ketelaar stollen bij amen dement voer I. Onderafdeeling van Hoofdstuk I der uitgaven alsnog men. 200,000 te ver minderen en alzoo to brengen op ƒ3,541,000. II. Onderafdeeling 108 van Hoofdstuk II der uitgaven alsnog te verminderen met f 187,000 en alzoo te brengen op f3,429,322. Dg bedoeling van de amendementen is te docu vervallen de volgende uitgavenGe schut met toebeliooren f 200,000werkjes voor do verdediging van d'o accessen der hoogvlakte van Bandoeng f 60,000Maga- zijnsbouw op de hoogvlakte van Bandoeng f 100,000; inrichting tot oorlogsateMers van do spoorvegwerkplaatsen te Bandoeng ƒ27,000. HOOFDSTUK I. Algemeeno beschouwingen. In de Memorie van antwoord wordt op gemerkt, dat de vrees, als zou het optreden van het Kabinet zich kenmerken door een overhaast, omwenden van het roer van staat in confessioneele richting, op misverstand berust. Heb Kabinet was van het begin af van meoning dab men alles moest vermijden wat andere groepen ergeren of drukken zou. Zelfs in het voornemen tot herziening der Zondagswet mag cp zich zelf nog geeu speci fiek christelijk bedoelen worden gesifen. Ook d'e verwijzing naar plaats gehad heb bende .'benoemingen is hier t© onpas. Kwa- men thans méér dan vroeger óók mannen van anderen liuize in aanmerking, wel verre van hierin confessioneele bevoorrechting te zien, meent heb Kabinet hierdoor een weg te betreden, die 'heb verwacht dat ook in de toekomst geëffend zal blijken. In zooverre het vorig Kabinet getracht heeft zooveel mogelijk de naastenliefde in practijik te brengen, was het niet specifiek Christelijk. Ontkend wordt dat het Kabinet door do Zondagsweb, het onderzoek naar het vader schap, de vrijmaking van het onderwijs en door den accijns op het gedistilleerd, zijn christelijk karakter" verloochent. Homogeni teit op staatkundig gebied kan nooit betee- kenen, d'at de ledëu eener Staatkundige par tij op elk afgeleid punt tot dezelfde conclu sie kwamen. De klacht over „conservatieve neiging" en „bestrijjdmg van democratische denkbeel den", vindt haar waardebepaling in de zeer uiteenloopende beteekenis, aan die uitdruk kingen gehecht. Wat door den Minister van Binnenlandsohe Zaken in de zitting van 10 October jl. over do door hem afgewezen steeple-chase met sociaal- en vrdjïrimiig-de- mocraten gezegd is, was een uitvloeisel van het gevaar, dat gezien werd in het op eco nomiseh terrein tegen elkander opbieden van de verschillende partijpn om het doen van het hoogste bod, een schier bijl elke stembus terugkeGrend bedenkelijk steekspel. Aan een geheel© nieuwe "bewerking, ten deele op nieuwe berekeningen steunende, van het ontwerp betreffende de ouderdomst en invaliditedtsvorzekering is men thans doende. Een nieuw ontvrerp-amendemenb is m stud ie. Nog andere niet in de Troonrede genoemde ontwerpen zijn in behandeling. Vermoedelijk zal meer dan éca nog dit jaar de Kamer bereiken, o. m. d'at op de water- reiniging en dat ter uitvoering van art. 96, 2de lid, der Grondwet. Het wetsontwerp op de zoetwatervisscho- rijen zal volgen dat tot herziening der Zon dagsweb zal vermoedelijk fn de volgende Troonrede kunnen worden aangekondigd; dat tot vrijmaking Van het onderwijs ver wacht de Regeering dan eveneens te kunnen aankondigen. Do strekking ervan zal moeten zijn, dat verbetering van de positie der bij zondere onderwijzers met de verdere ontlas ting der schoolbesturen gelijken tred houdt. Een wettelijke regeling, waarbij op het Kijk de minimum-salarissen en de wettelijke ver hoogingen worden overgebracht, zal ook de openbare onderwijzeis moeten omvatten. De voorbereiding zelfs van dezen voorloo- pïgen maatregel eischt omvangrijke bereke ningen. Het betoog, dab in de financieel© politiek van het Kabinet sedert het vorige jaar een. belangrijke wijziging ia gekomen, spruit voort uit onjuiste opvatting. Omtrent de uitkomsten voor het dienstjaar 1902 is nog zeer weinig met zekerheid' te zeggen. Gewaarschuwd moet worden tegen de ver wachting dat de middblen belangrijk meer zullen opbrengen dan in de milli oenen rede is becijferd. Dat versterking van middelen voorsbands niet urgent is, kan niet word on toegegeven. Ernstig wordt overwogen of tot een eenigszins belangrijk bed'rag een tabaksbe lasting .geheven kan worden zonder gevaar voor de belangen van den handel en de nij verheid. Aan het vraagstuk der gemeente-finan- ciëa wensoht de regeering baar ernstige zor gen te wijden, doch men moet nitet van het Kabinet vergen, d'at het zich hierover thans reeds zal uitspreken. Indien tob intrekking der leerplichtwet moest worden overgegaan, dan zou dit slechts kunnen geschieden na of bij aanne ming van een ontwerp dat bet schoolver zuim naar een ander stelsel zou fnuiken. He Regeering vertrouwt een ontwerp- Drankwet zoo tijdig aan do orde te kunnen stollen d'at do termijn van 1 'Mei 1904 niet onder vigeur der geldende wet verstrijk©. Ook voor leeraren van gymnasia en som mige andere gemeentelijke scholen, die geen Rijksinrichtingen zijn (do bijzondere scho len vooralsnog uitgezonderd) zal peaisionneo- ring worden voorgedragen. Dat tot pensionneering van bijzondere on derwijzers on voor de weduwen en weezen van allo onderwijzers zal bijna zeker nog ifn deze zitting do Sta ten-Generaal bereiken. Het is do bedoeling veel van wat in heb wetsontwerp betreffende de. arboids- en rust tijden voorkwam, dn hot nieuwe ontwerp arbeidswet op to nemen en den Zondagsar- beid' te regelen voor zoover die onmogelijk geheel t© stuiten zal blijken. Verbetering van den rechtstoestand der ambtenaren zal liet best tot stand zijn te brengen na do regeling der administratieve rechtspraak. Hot ontwerp tot inperking van den vaoci- ne-dwaug zal binnenkort de Kamer kunnen bereiken. Tot wettelijke regeling van hot ambachtsonde-rvvijs, invoering van eenheid van tijd, afschaffing van bestaand© tollen, wenschfc do Regearing vooralsnog niet over te gaan. Het nader omlorzoök omtrent het ontwerp tot afsluiting en gedeei tdijke droog making dor Zuiderzee is nog niet afgeloo- pon. Ten aanzien van do onderhandelingen, voorafgegaan aan den. vreda mot de. Zuid- Am'kaansche Republieken legt de Regec- i"ing onder geheimhouding twee stukkeu tor griffie ter inzage van de leden in antwoord op desbetreffende vragen, terwijl zij nog voorlegt de verklaring van den gewezen S t a at sprocu reur dei- Z-A. Republiek, mr. F. W. Reitz, d'at niet alleen hij, maar al zijn land'genooten die bijl ooit gesproker, lieeft, van oordeel zijn dat de Nederlaudsche Re>- geermg door wat zijl gedaan heeft in ver band met de vredcsond'erhandblingen en de Nota die aan Engeland is gezonden, zijn volk een weldaad heeft betoond. Ned. Werklieden-Yerbond. Het centraal-bestuur van het Algem, Ned. Werklieden-Verbond heeft aan de afdeelingen toegezondeneen ontwerp voor beginselen, een ontwerp voor werkprogram en een memo rie van toelichting op beide, een en ander van de commissie daartoe door de algemeene vergadering van 30 en 31 Maart 11. benoemd, benevens zijn praeadvies op een gedeelte dezer stukken. De omschrijving der beginselen, zooals zij door de commissie zijn voorgesteld, luidt als volgt I. Het Algemeen Nederiandsch Werklieden- Verbond verklaart voor te staan de hand having van onze grondwettelijke instellingen, met dien verstande, dat de bevolking, zooveel mogeljjk in haar geheel, den grootst moge lijken invloed moet kunnen oefenen op den wetgevenden arbeid. Het Verbond verklaart zich derhalve voor algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen met evenredige vertegen woordiging. II. Hoewel het verbond, naast de zedelijke en verstandelijke verheffing van het volk, de vrije ontwikkeling van] den aanleg en de krachten van den staatsburger noodzakelijk acht voor de vooruitgaande ontwikkeling van de maatschappij erkent het toch, dat de gewijzigde voortbrenging van den maat- schappelyken rijkdom den Staat het recht en den plicht oplegt, maatregelen te nemen, om de maatschappelijk zwakken te steunen. Mitsdien acht het verbond den Slaat ver plicht, voor zooverre het in de macht van den staat licht, den maatscbappelyken toestand van de arbeiders te verbeteren, zonder daarbij den persoonlijken eigendom op te hefleD, Uit het praeadvies van het centraal-bestuur big kt dat de meerderheid van het centraal- bestuur van oordeel is, dat het verbond moet blijven innemen een politiek standpunt, maar dun met een meer omlijmd program, en de groote meerderheid van het centraal-bestuur gaf de voorkeur aan een beslist partij kiezen voor de vrijzinnig-democratie. De minderheid van het centraal-beriuur was het met het oordeel der meerderheid, dat het verbond een meer omlijnd politiek standpunt moet innemen, niet bepaald oneens. Alleen had zij bezwaren en bedenkingen. Aan de aldeelingen is nu, in verband met de te voren gevoerde beschouwingen een aantal vragen verzonden om in haar verga deringen ernstig te overwegen en ieder in haar kring bij stemming uit te maken aan welke der daarin neeigelegde stelsels zij de voorkeur geelt. Statistiek, In de door de Centrale Commissie voor de Statistiek gehouden gewone November- vergadering werden o.a. adviezen van de Regeering vastgesteld over de wyze waarop de Statistiek van het school- en leerverzuim behoort te worden bewerkt en gepubliceerd en over eene eventueele overbrenging van bewerking en publiceering der statistieken van school- en leerverzuim en van het arm wezen naar het Centraal Bureau voor de Statistiek. "Voorts werd de laatste hand gelegd aan een adres over den siatistischen inhoud van eene door het Dep. van Financiën uitgegeven statistieken getiteldsBescheiden betreffende de geldmiddelen." Besloten werd den Min. van Fin. in over weging te geven de bewerking en publicatie dezer statistiek op te dragen aan het Centr. Bureau v. d. statistiek. De Krntsberg. Aan het Rijksopvoedingsgesticht voor jon gens sDe Kruisberg" naby Deutichem moet worden benoemd een adjunct-directeur voor den arbeid, die, onder gezag van den directeur, belast zal zjjn met de leiding van en het toe zicht over den arbeid en het vakonderricht. De jaarwedde bedraagt f 1500 A f 1950 met vrije woning. Vereischte is o. a. algemeene technische ontwikkeling. Sollicitanten hebben zich by gezegeld adres vóór 30 Nov. a.s. aan te melden bq den Minister van Justitie. 'KETHBL EN SP AL AND' 20 Nov. ^Gisteren hield' do Christ. Jonge! ingsv er- ccniging „Pred. 12 la" alhier een openba re vergadering. Als spreker fa-ad op da heer II. Sijsling, agent van heb Ncd. Zendel-Ge nootschap tei Rotterdam. Do vergadering weid! op gebruikelijke wijze door don voor zitter dor vereenïgihg, dien heer L. den Hoedt, geopend, di© daarna een. kort inlei dend! woord sprak. De heer Sijsling gaf eerst een ikorb overzicht van den arbeid van hot Ned. Zendeling-genootschap. Het werd! op gericht den 17on Deo. 1797 door Johannes Theodoras van der Kemp. Als arbokfeveltl! weari' de Minaihassa gekozen. Dit gedeelte van Celebes word bewoond' door 167,000 hei denen, waarvan reeds 147,000 tot het Chris tendom werden gebracht. Ook wenden pos ten gesticht op Midden-Java, Sumatra cn Swaroe. Het nieuwste arbeidsveld is Garon- to-lo, waar pl. m. 20,000 heidenen wonen. D'e kernachtige red1© werd toegelicht mot tal van lichtbeelden gezichten uit het ver leden en h. eden der Minahassa. Duidte- lijk bleek ook uit deze gezichten dab d'e ar- boid van hot genootschap rijde is gezegend, alsmede dab waar God's woord' veld wint, do toestanden, worden herschapen. Aan heb ©indé werd' door den voorzitter dank gebracht aan allen die tot het wölslar gen van dit samenzijn hadden medegewerkt, waarna de heer H. Siisling met dankzegging de vergadering sloot. Het Nut. Gisteravond vervulde mevr. A. Roelofsen voor een talrijk geboor de eerste leesbeurt in dit seizoen voor liet »Nut". Wat de goede zijde en wat de vlekjes in de voordrachten van mevr. Roelofsen zijn is bekend genoeg, maar toch willen we er op wijzen hoe het mooist van alles waren: sKindetlijk" van Vondel, »Roosemont" van Hooft en de drie liedjes van Perk, wier heerlijke woord- en versvorming in mevr. Roelofsen een uitste kende vertolkster vonden. Behalve eenige andere verzen en een mono loog iBjj de wieg", gaf mevr. Roelofsen »De Samaritaansche", evangelie in 3 tafereelen van Edmond Rostand, vertaling van Iiomulus, hetgeen ruim de helft van den avond in beslag nam. Toch luisterde men met genoegen naar het wel wat kleurlooze drama dat een ver dienstelijk bewerker in 't Nederiandsch tot ons heeft gebracht. Allen "Weerbaar. Met genoegen vernemen wij dat hier ter stede is opgericht een afdeeling van de ver- eeniging j>Volksweerbaarheid", waarvan als voorloopige commissie zich hebben geconstitu eerd de heeren H. de Roo, SiDgel, J. M Voorhu'yzen, Boterstraat 19 en J. Duvé, Lau- rensstraat 10. Reeds meermalen hebben wij op het be langrijk streven dezer vereeniging gewezen, wier doel het is het Nederlandsche volk in zyn geheel weerbaar te maken io de uitge breidste beteekenis van het woord. Wij kunnen dan ook niet anders dan allen opwekken om zich by deze afdeeling aan te sluiten, zoodat van de aldus te vormen afdeeling met een groot aantal leden een krachtige beweging kan uitgaan voor de weerbaarmaking van het volk. Blijkens achterstaande- advertentie» zal de uitdeeAing van warm© spijzen dbor de com missie) uit da Protestanten op Dinsdag 25 Nov. a.s. aanvangen. De commissie dtealb daarin verder mede dat de gelegenheid ter bekoming van spijs kaarten blijft opengesteld, doch zijl noodigt allen uit dia kaarten, zooveel' mogelijk eerst op de daarop aangewezen d'agem uit te rei ken Door den boekhandelaar J. A. de Heer alhier werd ons een tweetal catalogi toegezonden. Een daarvan bevat een geïllustreerde opsom ming der kantoorartikelen met vermelding van de prijzen waarvoor zjj in dien boek handel te verkrygen zijn en dus voor velen een zeer bruikbaar boekje zal blijken te zijn, De andere is een lijst van uitgaven, bijge werkt tot en met het najoar van 1902, zoo dat ook vele der jongste uitgaven daarin zqn opgenomen. De indeeling is systematisch alfabetisch, zoodat men maar even den inhoud behoeft op te slaan om de titels te vinden van de soort werken die men wenscht. Wij wenschen den heer De Heer toe dat hij van zijn catalogi gunstige resultaten zal mogen zien. Hedenmorgen ontstond bij den bakker Krommenhoek aan de Korte Singelslraat een schoorsteenbrand, die echter spoedig) werd gebluscht doordien men zich op het dak begaf en een.emmer water in den schoorsteen uitgoot. Gemeenteraad. Do gemeentertad zal een vergadering hou den «p morgen 21 dezer, des nam. te 7 uur. Onderwerpen tor behandeling zijn: Voorstel van. B. en W. tob het toekennen van een pensioen van f 450 aan den eervol' ontel aigen ambtenaar tor secretarie C. Brou wer. Idem op het Verzoek van de gymnastiok- en sdhermvereeniging „Leonid'as", om ge bruik van het gymnastieklokaal. Idem tot wijiriging van de begrooting voor do gemeente-gasfabriek, dienst 1902. Idem in zako de administratie van den ontslagen directeur dor gasfabriek H. Schol- ten. Gemc-ente-begrooting, dienst 1903. Op 4 November jl. telde deze gemeente 19209 inwoners, of een vermeerdering van 946 zielen in den loop van dit jaar. In het Nut zullen dit jaar optreden (be halve den heer P. H. Lamberts Jr., die morgenavond zal spreken): 12 Dec. 1902, de heer fl. M. Dekking, van Rotterdam. 2 Jan. 1903, de heer J, C. van den Berg, van Heerenveen, en 13 Febr, 1903, mej. Ida Ileijerman', van Rotterdam. Ctcvonden voorwerpen To bovragem aan onderstaand© adressen; grijze konijn, bij VV. Maal, Westhaven- J 25een ijzeren kolenbak, geel geverfd K. v. Minnen, Krugerstraat 48een porte- monnaie, inhoudende eenig geld, by L. v. d. Ende, Emmastraat 105; een servet, gemei kt M, C, Mbij P. Hoorweg, Krugerstraat 42. een kade bij Dr. Kooperberg heeft wegens zijn benoe ming tot medisch adviseur der Rijksverzeke ringsbank zijn betrekking tot de Hygiënische bladen" opgegeven. De redactie dr. K. dank zeggende voor bet vele, dat hij voor de hyg, bladen deed, uit den weDSch, dat dr. Kooperberg haar zijn hooggewaardeerde adviezen en medewerking in de toekomst niet zal onthouden. Jubile-Jos. M, Orelio, Gisteravond konden de Rotterdammers den gevierden zanger Jos. M. Orelio, bjj gelegen heid van zijn zilveren jubilé, eeren. Een ontvangst was hem door de directie van den Grooten Schouwburg bereid] door een ver siering van groen ïu de vestibule aangebracht. Eene commissie bestaande uit dë heeren Joh. 0. Visser, Hugo Luyten, C. L. Schepp, Mach. de Roon en A. Milders Rzn., had reeds laog te voren de gelegenheid voor alle kunst vrienden opengesteld aan deze hulde bij te dragen, maar ook veie andereD hadden den jubilaris verrassingen bereid. Opgevoerd werd de opera Willem Teil" en besloten was na de derde acte de gelegen heid voor de ovatie open te stellen. Het eerst verscheen de genoemde commissie ten tooneele, welke bij monde van den heer Hugo Luyten in welgekozen woorden de ge voelens vertolkte namens een groot aantal kunstvrienden en vereerders van Oreiio. Daarbq" overhandigde hij hem een stoffelijk blijk in een enveloppe benevens een album met de namen zijner vereerders, Daarna verscheen een commissie uit de vasie amphitheater- en galerij bezoekers, die mede hun hulde aan Orelio wilden bewijzen uit hun naam sprak de heer Coini, de regis seur, en onder haitelqke bewoordingen bood hy een studeerlamp aan. Namens de SchiedamscheZangvereeniging «Orpheus", waarvan Orelio eerelid is, werd hem een fraai bloemzeschenk vereerd, waarbij de heer Ilonnei lage Grele een hartelijk woord sprak en den wensch uitte, dat de jubilaris nog jaren een sieraad van de Ned, Opera mocht zijn, en een kostbare legelplaat namens de Ned. Opera-Vereeoiging, afd. Gouda. Een tweetal schouwburgbezoekers boden hem zijn portret in craymnteeket.ing en ia lijst aan. De heer H, J. J. Bos huldigde hem namens de administratie van den Grooten Schouwburg. Onnoodig te zeggen, dat al deze huldeblij ken van bloemen en kransen vergezeld waren, zoodat het touneel weldra een feestelijk aan- 0 zien had. Orelio betuigde, ten zeerste getroffen door deze welgemeende huldiging, aan allen zijn hartelijken dank. Rotterdam, zeide hij, was de plaats, waar hij het liefst optrad hij be loofde Rotteidam trouw te zullen blqven, zoolang de Rotterdamsehe Opera-bezoekers hem getrouw bleien. Bondei end applaus van de zijde der aan wezigen, die iiet gebouw lot den nok vulden, en fanfares van het orchest verhoogden naluurlyk de feestelijkheid. Na afloop bood de reeds genoemde com missie den zanger in het Zuid-IIollanihch Koffiehuis een souper aan. Aanvankelijk bestond nog het plan, hem aan het hole) "Weimar, waar hy logeerde, een serenade te brengeo, doch dit plan kwam niet tot verwezenlijking. Wie bij deze voorstelling geen plaats kon den krijgen, kunnen Zaterdag ter eere van Jos, M, Orelio gaan juichen. De nProv, Friesche Courant" het orgaan der Antirevolutionaire Persvereeniging in Friesland, zal met 1 Januari a.s. in plaats van tweemaal per week, als tot dusver, dage lijks verschijnen. D'e-zer dagen. heeft da letterkundige Vcr- ceniging to Petersburg een bijeenkomst ge houden ter huldiging van Zola's nagedach tenis; do békende Russische romanschrij ver Petea." Boborykine, wal bijgenaamd do Russisch© 'Zoila, 'heeft hij die gelegenheid een voordracht goh ouden over den t© woog ontslapen. Pransclien. schrijver. Een buiten gewoon talrijik gehoor volgdo vol aandacht den spreker, en juichte den. redenaar geest driftig tooi, Kantongerecht te Schiedam. Vonnissen uitgesproken 19 Nov. 1902. Schiedam: Verwekken van nachtrumoer P. dl L. on D. B. ied'or 3 'boote subs. -> d. h. Openbare dronkenschap: J. S,, H. V., J. L. S. 'II., ieder f3 boete subs. 3 d. h. Overtreding van do spoorwegwet: J. Z. 0.50 boete! subs. 1 A h. PohbieDvertredingw A. H. v. E„ H V-, N. K, en T. 't H. /ieder f 0.50 boete subs 1 d. h. W. D. f 1 boot© subs. 1 d'. h.P. WV-t A. d. R., iedter f 0.50 boete) suba 1 d'. h,

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2