STADS^ÏEÏÏWS. Landbouw en Veeteelt. Reelitzafe en. SPORT. Staten-Oencraal. Kerk eu School. VLAAIlDXttGEN. f Kunst en Wetenschap. Ned. Herv. Kerk. Gemengd N i euw s. ontwerp eener wet tot opheffing van het tiendrecht, dat door het Ned. Landbouw- eomité aan de regeering is aangeboden, een onderzoek is opgedragen aars een commissie van ambtenaren bij de betrokken departe menten. Als leden dier commissie zijn aan gewezen door den minister ran justitie mr, A. D. W. de Vries, raad-adviseur en nar. J. Kosters, adjunct-commies; door den minister van financiën mr. J, P. A, Lamau de Vries, relerendaris; door den minister vau waterstaat enz.: L. E. J. F. Motierus, inspec teur der domeinen. Terliooging van den accijns op gedistilleerd. ïDe Maasbode" verneemt, dat bet in het plan van den Minister van Fin. ligt om de voorgestelde verhooging van den accijns op het gedistilleerd, niettegenstaande vele bezwaren, toch te handhaven. Dir.-Gen. der Postorijen en Telegrafie. Do directeur'-generaal der posterijen en telegraphi© maakt in do ,,St. Cx.' bekend, dafc hij over dienstzaken voor het. publiek: na voorafgaande inschrijvingzal te spa ken zijn op Dinsdag vnai elke week van 24 uren, of, indien deze dag een Christelijke feestdag mocht zijn, op den volgenden dag. Op de overige dagen dor week zullen voor af aangevraagde eo-nferentiên over dienstza ken in den regel alleen des middags van 2- 4 uren worden gehouden Mr. F. "Was. De heer F. Was. burgemeester van Leiden, heeft om gezondheidsredenen aan B. M, de Koningin eervol ontslag gevraagd als burge meester. Zooals men weet is de heer Was door ecu langdurige ziekte reeds gedurende maanden buiten staat geweest zijn ambt waar te nemen, liet plan is vastgesteld' bijl besluit dor Stoten van 15 Juli. 11. en aan weJko serie oen rente verbonden van 34 liet Meek dat was ingeschreven voor f 783,000 tegen vorscbil- lende koersen. G egimd worden 80 aandeelen tegen 99 Installatie griffier Kantongerecht. Bij den aanvang van de hedenmorgen gehouden zitting van het kantongerecht, vei zocht de kantonrechter, mr. J. C. van Briel Sasse den waarnemenden griffier, den heer G. S. Moutfoort, voorlezing te doen van de acte van beëediging van den nieuwbe- noernden griffier mr. C. Jentink. Dit geschied zijnde veikiaarde de kanton rechter mr. Jentink geïnstalleerd, waarna hij ongeveer het volgende zeide Hierbij wil ik eenige woorden van geluk- wemching voegen en ik hoep dat mr. Jen tink hier aangenaam zal mogen werkzaam zijn. Mij heeft deze benoeming bijzonder ge noegen gedaan, omdat wij elkaar kennen, niet alleen omdat wij tegeljjk aan de academie walen, maar omdat wij verbonden zijn door banden van persoonlijke vr,endschap. [fieroa vei kreeg mr» D. Lodder het woord die namens de balie sprekend zich aansloot bij de geluk wensclien van den kantonrechter en hoopte dat griffie en bnlie aangenaam zouden samenweiken, zooa's dat ook was bij den naar Haarlem vertiokken voorganger mr. J. E. van der Boon. De zitting werd daarop voor eenige mi nuten geschorst. sde Veldbode", geïllustreerd weekblad voor land- en tuinbouw, pluimvee en konijnen fokkerij en bijenteelt onder redactie van de lieerenA. A. ter Haar, hoofdredacteur, leeraar aan de rijkslandbouw-winterschool te Goes: Landbouw en Veehouderij; M. H. P. J. Thomassen, leeraar aan de Rijks Vee artsenijschool, Utrecht: Gezondheidsleer van het vee, Paardenfokkerij en Hoefbeslag; P. Tennissen, Amsterdam, en H. de Greeff, leeraar aan de Tuinbouwschool teFrederiks- oord, Wandelleeraar van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde: Tuinbouw; Fr. Xavier von Wersch, leeraar in de Pluimveehouderij (Belg. Staats-ex.) te Scharn-MaastrichtPluimvee- en Konijnen fokkerij en T. C. Hootsen te Hoevelaken Bijenteelt. Het blad wordt te Maastricht uitgegeven bij Leiter-Nypels. De hoer Henri 13 or el is i'n onder brouw op genomen mot moj. H. d'a Hartog. Het te Antwerpen verschijnend weekblad „Lucifer", voor tooneel, muziek enz., be vat de volgende mededeeling deir redactie „Lucifer" 'lxeeft zijn medewerkers, die bijr zonder balast zijn do verslagen over opvoe ringen van tooncelkringen te leveren, ver zocht geen vertooningen van draken meer bij xe wonen. Daair de drakenzi'ekte te Ant werpen een dreigend karakter aanneemt, heeft „Lucifer'' besloten er geen meer over op te nemen. („Hot Tooneel.") Hulde aan Sir. Tening Meinesz. Aan den ou d-burgem eest er van Amster dam. mr. Vening Meinesz, werd' gisteren to zijnen huize, bij monde van den wethouder Van ITall, namens ruim 40 deelnemers, vrienden, oud- en tegenwoordige Raadsleden aangeboden diens portret door Jan Vetli ge schilderd, als aandenken aan zijn burgemees terschap van Amsterdam. Heb geschenk ■werd door den heer IMciuesz oankbaar aan vaard. echter met do bedoeling, om het la- tor ten geschenke aan de stad Amsterdam aan te bieden. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan alhier den heer Th. J. C. En- gering. Onze stadgenoot de heer Jos. J. Rijneke is benoemd tot assistent van het Ned. In stituut van accountants. \oor het examen in boekhouden, vanwege de vereeniging van leeiaren te Amsterdam, ;ehouden 25, '26 tn 27 November te Amster dam en te 's-Gravenhage, hadden zich aan gemeld 244 candidaten. Hiervan zijn geslaagd 97 candidatenwaaronder de heeren Alb. Wouterlood en W. Wouterlood, alhier, Militieraad. Bij Kon. besluie is ontheven van de func tie in den militieraad, in bet 4e militiedis- triet der prov. Zuid-Holland de majoor Yau Seters, van bet 3e reg vesting-art.is be noemd tot militair lid van dien militieraad de majoor jbr. Six, kommandant van liet korps pontonniers. Onderscheiding. De heer B. van Vlijmen is benoemd tot eere-kamerheer van den Paus cum cappa et spada. Pensioneering van bijzondere Onderwijzers Het hoofdbestuur der Vereeniging van Leeraren aan Inrichtingen van MMd-lbaar Onderwijs heeft een adres gerient aan H - de Koningin met hex eerbiedig verzoek 'n hex toegezegde wetsontwerp tot regeling van de pensioneering der bijzondere onderwij zers zoodanige bepalingen te willen doen op nemen, dat ook de leeraren aan gemeentelij- ka hoogere burgerscholen en hun weduwen in de toekomst van Rijkswege pensioen zul len verkrijgen. Heb Hoofdbestuur werd tot dit verzoek geleid doordat ze-er vele van laatstgenoemde ambtenaren, aan wie do opvoeding van een belangrijk deel van het Nt-derlandscbe volk is toevertrouwd, thans met bezorgdheid do toekomst tegemoet zrien op grond van de on zekerheid hunner financieel© positie op hun ouden dag en na hun dood die van hun achtergelaten naaste betrekkingen. Verder overwoog het hoofdbestuur, dat ten gevolge van de bestaande bepalingen dc overgang van een 'leeraar, hetzij, van een Rijksschool naar een gemeentelijke school of wel van de eene gemeenteschool raar een andere vaak niet kan p.aats hebben. Hier door komt 'het menigmaal voor, dat onder wijskrachten niet daar werkzaam gesteld worden, waar zij het meeste nut zouden kunnen stichten. Ned. Arbeidersbeweging. De documenten-commissie van het Cen traal Bureau voor sociale adviezen te Am sterdam heeft een circulaire gezonden aan de 'haar bekend© personen, die in dc -%eder- landsche arbeidersbeweging een gewichtige plaats hebben ingenomen. Deze commissi© wil trachten alles bijeen te brengen, wal op eenigerlei wijze voor de kennis der Nedeyi. arbeidersbeweging van belang is. In de cir culaire beeft zij verzocht haar too te zenden alle publicaties van dien aard uit vroeger tijd, hetzij iii eigendom, hetzij m bruikleen. Het door de commissie bijeengebrachte zal een afzonderlijk deel der bibliotheek van t Centraal Bureau uitmaken, dat openbaar zal blijven, wat er ook overigens met het Centraal Bureau moge geschieden. In ons nummer van gisteren vermeldden wij een lijstje van mouterijen waarin naar ons werd gemeld, lijnzaad ter droging aan wezig was. De firma Gebrs. v. d. Velden heeft ons kennis gegeven dat haar mouterij in dat lijstje niet thuisbehoort. Nog wordt bericht dat in de ïBorgo" van de firma 0. Meijer en Co. geen lijnzaad meer is en evenmin in sde 3 sterren" van den heer P. J. Meijer.' S. T. 31. Vervoer van passagiers: van 18 tot 24 Sept. 1902 1 Oct. tot 18 Sept 16-269 1 Nov. 1902 34000 tot 1 Dec.'1902 84540 Zijn wij wel ingelicht dan zijo er open tramwagens voor de S. T. M. besteld by de firma Beynes te Haarlem. Deze wagens, die balkons zullen hebben van dezelfde afme tingen als de thans in gebruik zijnde wagens zullen 42 passagiers kunnen bevatten. Zij zuilen tegen Paschen in dienst worden ge nomen. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd een roeiboot met spiering,. De prijzen waren van af f0.25 tot f 0.60, alies per koop. Hedenavond 7 uur afslag van schol. Lijst van brieven en briefkaarten over de 2e helft der maand November, geadresseerd aan onbekenden: J. van Westendorp, Heerenveen. J. Heetland. Vlissingen. Briefkaarten. J. Mulder, 's-Gravenhage. Mej. H. van Noorden, Leiden. M. Verschoor, Oortmahorn. Buitenland. woord Keizor Wilhelm zal beschermer zijn van .hel internationale Waigner-feest in 1903 te Bcxlijii. In bet comité zullen d© gezanten an Engeland, Rusland, Italic en Amerika zitting 'bobben, verder o. a. Radecike, Geras- heim, Humperdincik, 'Rufar Seharwenka. comber eJk.to Amsterdam, op 10 Dec. c.k. en volgend© dlaigon. Bij do commissie te Lolden hebben zich ditmaal goon examinandi aangemeld. De heer VVolmaranste Scheveningen heeft aan een currfmissionnair in paarden to Gro ningen opgedragen, om in Duitschland een zwartbruinen hengst te koopen, van 't beste soort (kopersnuit). De hengst zal naar Z.-Afri- ka worden gezonden. opgevischt het lijk van den 68 jarigen G. v. d. G., behangersknecht. De man was ver slaafd aan sterken drank en is zeer waar schijnlijk in beschonken toestand in het water geraakt. Hij hield zjjfi nachtverblijf bij een slaapsteehouder, of bracht den nacht door in een loods bij de haven, wat hij Zondag avond weder heeft willen doen. De Hoogo Raad. verklaarde gisteren,deels ongegrond, deel nitenontvankeflijjk, bot revi- sieverzoek van den bontwerker H. A. J., door het Gerechtshof to VGravenhage den oen Juni 1899 veroordeeld! t-ot 4 jaar gevan genisstraf wegens diefstal in vereeu'ging met braak en recidive, van horloges, te Schiedam gepleegd. Do rcehtbank te Rotterdam ontsloeg he den van rechtsvervolging den 36-jarigen ge in een te-b ode te Maassluis, beschuldigd vau het visscben in verboden water. De eisch was f 1 boete stubs'. 1 dl hedbb. Het O. M. der Rottecrd'amsche rechtbank eisehte heden 14 dagen celstraf vöor J. A. G-, 18 jaar, zeevarende en A. G. D. B., 19 j,, pakhuisknecht, beiden te Vlaardlingeu, we gens verzet tegen de politie. Uitspraak over 8 dagen. Het O. M. eisehte voorts bevestiging van bet vonnis van den kantonrechter te Schie dam ,van ƒ11 boete snbs. 5 diagen hechte nis togen J. v. d. S., 35 jaar, kuiper te Schie dam, wegens verkoop van sterken drank >n hex klein zonder vergunning. De. bekl. voerde aan dat hij zetkastelijn was van zijti voorganger, op wiens naam de vergunning stond. Mr. B. Spier concludeerde op grond daar van tot vrijspraak. Uitspraak over 14 diagen. A. Debat, B. Leroichi, Briefkaarten. Brugge. Cette. Yolksbadhuis. In de week van 24—30 Nov.'1902 werden genomen 237 baden. lste klasse 2de klasse kuipbaden 23 kuipbodeo 37 regenbaden 9 regenbaden 119 sehoolbaden 37 3 ets. kinderbaden 12 In de maand Nov. 1902 werden genomen 1097 baden. 1ste klasse 2de klasse kuipbaden 92 kuipbaden 133 regenbaden 35 tegenbaden 550 sehoolbaden 19.1 3 ets. kinderbaden 96 In Nov. 1901 werden genomen 1016 baden. Het O. 'M. bij de Rottardamsche recht bank z-equiröerde heden bevestiging van bet vonnis van den kantonrechter te Schiedam, waarbij ontslagen was van rechtsvervolging de 44-jarige glasblazer P. M., te Vlaard'in- gen, di'e terecht gestaan had. wegens overtre ding der wet op de leerplicht. Uit het ver hoor bleek heden, dlah bakl. 9 kinderen had, zijn vrouw ziekelijk is en bij, slechts gerin ge verdiensten beeft. Een zijner zoons bad' op verschillende da gen in Februari, Maart en April db School niet bezocht ter voorziening in de noodten van het gezin. Reeds een vorige maaJl had. bekl. voor dergelijk feit terecht gestaan en bad toen 3 dagen hechtenis ondergaan ter wille van zijn gezin. IBekl. gaf zijn dankbaaaheid te kennen over het requisitoir van het O. Ml. Hondententoomtalling, Bij de internationale hondententoonstelling der Kynologen-Club ^Amsterdam" op 24 en 25 Januari a.s. te Haarlem in het Brongebouw te houden, zullen als keurmeesters optreden de heeren G. Barink, G. Deetman, R. Deter- reeijer, P. Drost; C. P. M. Dolk, A. Freericks A. Gouka, H. van Haaren, L, Seegers, H.Smelt Jr., A. Steensma, E, Straus en dr. Martin Rapp. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 2 December, Suikerconferentie. Bij de algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tot goedkeuring der Brusselsche Suikerconventie critiseerdede heer VAN DER KON de houding in de voorstellen van de Nederlandsche gedelegeerden ter Suilcercon- ferentie, in 't bijzonder van hun voor- en voerman, prof. d'Aulnis de Boiirouill, dien hg schetste als pleitbezorger van de kartels, bewonderaar van een surtaxe, liefst van 9 francs, principieel verdediger van de ver- hoojirig der surtaxe van 6 tot 7 francs en als gever van onjuiste inlichtingen. Spr. verheugde zich er over (lat de Regee ring in beginsel de surtaxe heeft geaccepteerd doch constateerde dat de Memorie van Ant woord velen ontevreden heeft gelalen. De heer TER LAAN keurde af, dat geen maatregelen worden voorgesteld voor de ar- beideis, maar voor de fabrikanten; spr. be streed de surtaxe. De heer VAN BIJLANDT betreurde dat bij deze gelegenheid niet tevens onze suiker- wetgeving geregeld wordt, achtte een matige bescherming onzer suikerindustrie onmisbaar en was van oordeel dat de surtaxe ligt in den geest der conventie, die een eind heeft gemaakt aan het treurig premiestelsel eu de depreciatie der suiker op de Engelsche markt De heer DE RAM bestreed een accijns verlaging en surtaxe bij algemeenen maatregel van bestuur. De heer TYDEMAN meende dat de voor- deelen der conventie de nadeelen verre over treffen, verdedigde prof. d'Aulnis die de surtaxe de zwakke plek in de conventie inderdaad zoo gering mogelijk wenschte en meende dat Engeland van de Britsche kolo niën geen retorsirecht kan heffen en dat onze suiker-industrie zonder surtaxe bij alge heele preraieafschalfing geen schade zal lijden tegenover de buitenlandsche. Surtaxe achtte hij gevaarlijk en slechts by uiterste nood zakelijkheid in te voerenaccijnsverlaging met f3.~ noemde hij onpractisch en een te kleinen maatregpl. Met den heer Tydeman achtte de heer Van Nispen de heffing van een retorsirecht tegenover de Britsche koloniën onmogelijk en bestreed de heer Hennequia da surtaxe. De heeren ROELL en VAN KARNEBEEK verdedigden de houding der Nederlandsche gedelegeerden ter suikerconferentie. De Britsche autonome koloniën zijn als staten te beschouwen, waar tegenover retorsirecht kan geheven worden. De heer van Karnebeek gaf de voorkeur aan een matig invoerrecht boven surtaxe. De heer FRUYTIER bestreed den heer Hennequiri op grond van het belang dat de euwsche landbouw haf bij bieten cultuur. Ongeluk. Gisteren trof den werkman S. der steen fabriek van den heer J. van Holst aan den Hem bij Schoonhoven een ernstig ongeluk. Toen hij een paard voor een kar zou span nen, begon het dier hevig te slaan en trof S. in het aangezicht, zoodat de neus gesple ten en de bovenkaak zóo diep ingedrukt werd, dat de arts te Schoonhoven de bijna ver brijzelde massa slechts met veel moeite van zeer diep uit de mondholte naar voren kon brengen. De man is naar Rotterdam vervoerd om daar meer afdoend geholpen te worden, voor zoover dit mogelyk zal blijken. Overreden. Te Ressen werd Zaterdagmiddag het 8jari- ge dochtertje van den blokwachter J. dood langs de lijn gevonden. Vermoedelijk is zij door den sneltrein overreden. Lafhartig. KwaacUwilligen zijn. in 'liet (koetshuis vaar een villei to Wópion nabij! Brussel doorge drongen en liebbon liet nafta-resea-voir Van. een automobiel aangestoken, waardoor liet voertuig geheel' een prooi der vlammen werd1. De politics is d'a schuldigen op liet spoor. Lynchwet. De inwoners van de Noord-Amerikaansche stad Lenoxville hebben dezer dagen een neger, die een blanke vrouw had vermoord,zonder vorm van proces op gruwzame wijze terdood- gebracht. De onmenschen hebben den moor denaar vastgebonden aan het lijk van zijn slachtoffer en drie dagen en nachten te zamen opgesloten in een kelder. De neger deed alle mogelijke pogingen om zich van het lijk dat reeds io staat van ontbinding verkeerde, los te rukken, doch het gelukte hem niet. De ongelukkige brulde aan-een-stuk door. Na verloop van deze foltering konden de beulen constateeren dat hun slachtoffer in hooge mate krankzinnig was geworden. Met revolverschoten werd de neger toen afgemaakt. bekend s rijks schatkist op 24 Finantieel Nieuws, De Minister van Financiën maakt dat het saldo van Nov. jl. bedroeg bij de Nederl. Bank bij de betaalmeesters. Te zameri Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Nov. 1902 ingeiegd f 14833.88, terugbetaald f 6975.25. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 3673. 5,487,805.77 2,415.671.53 t 7,903,477.30 Gisteren werden, do insohrijvingsbiljetten geopend voor do eerste serie, tachtig obliga te n van duizend' gulden van do leening ten laste dor provincie Zuid-Holland, waarvan In plaats van ds. A. v. d. Hcido te Eng©- lum is behoudens goedkeuring der afd. Groningen met ingang van 1 Jan. a.s. tot redacteur van „Da Volksstrij-d", orgaan der S. D. A. P. in d'e drie noordelijke pro vinciën, benoemd bet Kamerlid Schaper to Groningen. Wij ontvingen het le proefnummer van Aangenomen het beroep te Hoogeveen door ds. J. W. O. Vunderink te Dorkwerd Hoogrr Onderwijs, Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, na het verdedigen vnn stellingen de heer W. N. J. M. Smit, geboren te Purmerend. R.-K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Zierikzee den heer J. C. 01a vantot kapelaan te 't Veld den heer L Dolletot kapelaan te Kastrikum den heer P. J. H. Sprengerstot kapelaan te Noord wijkerhout den heer Th. Jaosc-n; tot kape laan te Amsterdam den heer J. J. M. Van Vastenhoventot kapelaan te Wateringen den heer C. M. Jonckbloedt, assistent te Heemskerktot kapelaan te "Wassenaar den heer Th. A. J. M. Vlek; tot kapelaan te Lisse den heer A, E. O. Huf; tot kapelaan te Weesp den heer A. G. Rhee, en tot ka pelaan te Groenendijk den heer P. R. Den Boer. De Min. Van Binnenl. Zaken brengt ter 'kennis van belanghebbenden, dat de com missie n, i'n 1902/1903 belast met het afne men van de practisdha examens Van apothe ker, zullen zitting houdente Utrecht, op 10 December e.k.te Groningen, op 8 Do- Ken groot werk. Een reusachtig© ondmieming wordt in het- kanton Zurich voorbereid'; de aanleg van een d'ectriscbe centrale aan den Etzel, waar men door gebruiik te maken van liet strooniend water 61,000 paardefcraobten kan verkrijgen. De aaule-gkosten zijn op 36 rnil- lioen geraamd! en de jaarlijksehe -kosten op bijna 3 miliaen. In don centralen Raad van 'Zurich is de vorilge weck aau den regeorings- raad opgedragen te onderzoeken of het ge- raden is dat groote work van overheidswege of althans met medewerking van het kan ton tot stand te brengen. Het beertje te Botterdam. Konden wij gisteren nog melden dat het gerucht als zou het ijsbeertjin de Rotter- damsche Diergaarde overleden zyn, niet waar was; nu is liet werkelijk overleden, nadat alle middelen welke aangewend waren om het bij den hond tot zuigen te brengen, hadden gefaald. Br van door. Te Oostevhout heeft de roomboter- en mar garinefabrikant IC. heimelijk zyne woonplaats verlaten, na het plegen van oneerlijke hande lingen, waarvan zijn mede-compagnon, de heer O., thans de dupe is. Naar men verneemt heeft IC, de wijk ge nomen naar Amerika. Stoomschip gestrand. rapport van den vuurtoren Volgens rapport van den vuurtoren op Westerschouwen is op de Zeehondenplaat een tweemast stoomschip gestrand. Sleep- booten zyn van Maassluis derwaarts ver trokken. Moord te Ermelo. Zondagavond omstreeks 8 uur is nabij het station Ermelo—Veldwijk gevonden Klaas van Panhuis, met drie gevaarlijke wonden aan het hoofd vermoedelijk toegebracht met een mes. Naar de stichting Veldwijk gebracht, waar hij verpleegd is, is hij 's nachts onge veer 3 uur overleden, De gewonde, 23 jaar oud, was niet in staat eenige inlichtingen te geven. Een ijverig onderzoek is ingesteld. Gesprongen. In de werkplaats van den smid H. aan de Piet-IIeinstraat te 's-Gravenhage sprong een bus met aluin uiteen bij het beproeven van een brandkast. De smid en twee knechts bekwamen lichte brandwonden. Verdronken. Te Wageningen is uit de buitenhaven Levend verbrand in een oven. To Yvré-le-Pcdin. (Frankrijk) woonde oen anne onderwijzer in een oud, veawalllen buis, waarvan niet veel meer o^er was d'an een groote oven. Hierin sliep de man gewoonlijik en wanneer 't zeer ikoud was, legde bijl er vuur in aan. Zoo ook een dezer dagen. Een buurdame, dl© nog wel' eens wat mcea- noti tie van den ongelukkige nam dan anderen, merkte echter op, dat hij! den oven niet ver laten kon hebben, en toen ziji dtezen ten slot te opende, vondi zij) hem. kermend en krim pend van pijn. Bij' een door een goneieshoer ingesteld onderzoek bleek dc man oveaxHekt met brandwonden te zijn; wldra bezweek hij db-araan. Ben getergde schoonzoon, Te Algiers liceft een inlander, zeikerd heer Bahmani, wóendend geworden dtoor het zich telkens mengen in zijn hufehoudblijlkö zaken van zijn schoonmoeder, deze daan©, toen zij 'haar eigenaardige liefhebberij maar niet 'liet varen, me-t een vlijmscherp mes op veld plaatsen doorstoken. Vrouwelijke doctoren. 120 Riussisch'e meisjes lidbbeoi onlangs te St. Petersburg" ihet artsexamen afgelegd on daarmee zijn voor haar do poorten van hot medische rijk weer -geopend1, na meer dan 15 jaar voor d'e vrouwen gesloten zijn ge weest. Do ongeveer 100 vrouwelijk© aescu- lapen, diö zich real's in d!e Russische hoofd- siad hebben -gevestigd, haddien reeds haar di ploma velrworveu in den tijld, toen Czaar Alexander II, die op verschillend! gebied hervormingen trachtte iln te voeren, een cur sus liet openen voor vrouwdlijlkö artsen. Voor ou na den moordaanslag op genoemden Czaar bralkon echter onlusten oudeo* do vrou welijke leerlingen uit, on men was gedwon gen, d'on> cursus in do medlcijneoij benevens do andore faculteiten voor meisjes te slui ten, tei moor, daair dia gemalin van d'en nieu wen Czaar, Maria, Feodorowna, togen <*0 hoogore ontwikkeling van medsjes cn tegen alle werkzaamheden voor kaar buitenshuis was. De 'tegenwoordige Czarina d'oed na haar 'komst aan de regeering do cursussen voor meisjes aan dis universiteit opnieuw instel len, met uitzondering van die in d'ei meduujr nen, welke oerst 5 jaar geledlcn heropend is- Bovengenoemde 120 vrouvolijke sbuden eTt hebben nu den 5-jarigen cursus met succes doorgemaakt en d'en eed! afgelegd. Ziji kun nen debtor 'geen d'oetorsltitel halen, cl'aar do vrouweïijlke artsen, ini Rusland geen disserta tie mogen schrijlven. Voetbal-helden. De toomelooze hartstocht waarmede het .V

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2