56'" Jaargang. Donderdag 11 December 1902. "vo. 11031 Kennisgeving. BEKENDMAKING. BUITENLAND. V ;i :hie»iciie mi juut, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Viaardingen fl. 4.25. Franco pir post fl. 1,65. Prijs per weckVoor Schiedam en Viaardingen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bore* Boterstriat 6S. Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere re^el Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die rij Prijs der meer 45 cents, innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hur- van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ftieimv adavrtamtiS» opgenomen tot den pry's van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. telefoon Mo. 123. BUROEMEESTER EN WETHOUDERS van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat by be sluit van den Raad dier gemeente van den 21sten October 1!. is besloten tot oprichting van eene arbeidsbeurs; dat door hun college met de leiding van gezegde instelling is belast de heer Th KUDDERS dat deze tot het ontvangen van opgaven en het inschrijven daarvan in registers, te beginnen met Dinsdag 9 December a.s., zit ting zal houden eiken werkdag van des voormiddags 91/2 tot 411/g uur in het voor malige telegraafkantoor in het Beursgebouw. Zij brengen voorts in herinnering dat de arbeidsbeurs hare tusschenkomst zal verleenen tusschen hen, die werkkrachten, en hen die werk zoeken, en kosteloos aan werkgevers en werklieden tn alle takken van handel en bedrijf (mannelijke en vrouwelijke dienst boden daaronder begrepen) de gelegenheid geeft hunne vragen naar werkkrachten en werk op te geven. Schiedam, 6 December 4902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, "VERSTEEG. Be Secretaris WIJTEMA Onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen der lichting 1908. (art. 404 der Militiewet 4904). De burge meester van Schiedam, Gelet op ait. 104, 2e cn 3e alinea der Mi litiewet 1901, luidende: «voor de samenstelling van het gedeelte lot «korte oelening in te lijven, worden in de eerste «plaats in aanmerking genomen de lotelingen «die aan door ons te stellen eischen van mili- «taire bekwaamheid en ltchamelijke geoefendheid d voldoen. «Indien het aantal van hen, die aan deze «eischen voldoen, niet overeenkomt met liet tot «kotte oefening tr te lijven gedeelte, heeft hij, «die een hooger nummer bezit, den voorrang «tot de toelating daarbij. «De lotelingen, die aan door ons te stellen «eischen van militaire bekwaamheid ol lichame- ïlijke geoefendheid voldoen, worden, voor zoover «zij daartoe geschikt bevonden zijn en dit me» «de belangen van den dienst is overeen te «brengen, ingelijfd bij het korps en geplaatst «in het garnizoen hunner keuze." Vestigt de aandacht der lotelingen der nalio- nale militie dezer gemeente, voor de lichting 4903 lo, op 13 der door den Minister van Oorlog onder dagteekening van 1 Februari 1902, Vlie Afd, No. 47, vastgestelde voorschriften ter uit voering van de militiewet 1901 en van den Naar F. W. ROBINSON'» roman uit de Artistenw ereld. algemeenen maatregel van bestuur van 2 De cember 1901 («Staatsblad" no. 230), luidende 13. »1o. Bij de toewijzing van de lote- shngen aan het korpa en het garnizoen hunner «keuze hebben zij, die in het bezit zijn van een «getuigschrift, dat zij voldoen aan de eischen, nzoowel van militaire bekwaamheid als van «lichamelijke geoefendheid, als bedoeld in art. «104 der wet, den voor, ang boven hen, die «slechts een getuigschrift bezitten, dat zij aan «één dezer sisciien voldoen." 2o. enz., 2o, op de bepalingen der door den Luitenant- Generaal, Inspecteur der Infanterie, onder dag teekening van 29 November 1902, vastgestelde «algemeene regeling van het onderzoek, bedoeld bij 19 der beschikking van den Minister van Ootlog, dd. 23 Juli 1902, lie afd. No. 90, naar de geoefendheid van lotelingen der lichting 1903, die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan we! voor beide, aldus luidende: 1. «Het onderzoek vindt plaats tusschen «4 en 18 Januari 1903." 2. «Het onderzoek loopt voor elke ploeg «in één dag af en wordt gehouden «A. enz. «C. te Delft voor jongelieden uit do «Gemeenten «Delft, Pijnacker, Hof van Delft, de Lier, «Schipluiden, Vrijenban, Maasland, Scbiebroek, «Overschie, Kethel, Vlaardinger-Arabacht, Schie- «dam, Viaardingen, Maassluis. »D. enz. 3. «Tot het onderzoek worden uitsluitend «toegelaten zij, die hebben deelgenomen aan de «loting voor de lichting 1903, en zich, over- «eenkomstig de ter zake vanwege het Gemoonte- «bestnnr gedane openbare aankondiging, voor «of uiterlijk op den 20sten December 1002, «ter Secretarie van de Gemeente hunner inwo- «ning tot deelneming aan hel onderzoek hebben «aangemeld." Roept mitsdien op de lotelingen der nationale militie dezer gemeente, voor de lichting 1903, die wenschen deel te nemen aan bovenbedoeld onderzoek ter bekoming van het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor licha melijke geoefendheid, dan wel voor beide, om zich daartoe ter Secretarie dezer Gemeente, Afdeeiing B, aan te melden voor of uiterlijk op 20 DECEMBER 1902, onder mededeeling verder dat tot het voren bedoeld onderzoek uitsluitend worden toegelaten zij, die zich voor of uiterlijk op bovengenoem- den datum hebben aangeroeid en op aangiften van hen die zich later zullen aanmelden geen acht kan worden geslagen. Schiedam, 10 December 1902. De Burgemeester voorntemd, VERSTEEG. (Slot). 78) „Kitty," fiuMerde 'hij'. „"Wat wil jo van mij'?" „Hoe gaat het met je?" ,,'tKan niet slechter gaan," gaf ze met ruw-he-esah© stem tem antwoord'. „Mag ik binnen komen?" „Kan ik 't je soms verhinderen?" Hij doop op d'e teenen naar het "bed. Moe der Pickerson staarde over den bovenrand van haar bril naar den schoonzoon. „Mc Ikom wel niet op bezoektijd," merkte hij op, „maar Ik zou willen! zien of gij sliept of zeer zwak zijt „Wat is er aan de hand?" Monk Kitty's stem dof-wantrouwend!. „Wei Nin is niet zeer goed' op het oogenblik „O hemel!" riep Kitty, „Verder? „En wijl kunnen haar niet overreden in •bed! tel -blijyen zijl wil je zien, ze zegt, ze moet je zien „Gelukkig i" „Zal het jö niet aandoen of te Veal op- "winden?" „Mij1? Alsof d!at wat zou schaden!" „En zal je je ook niet noodeloosi opwin den.? Je moet ja niet storen, aan wat ze zegt, heeft dokter Gravatt aangerad'en, want an ders zou 'het Nin onaarfgenaam aandoen en zeer nadeeliga gevolgen hebben." j,Is zo 'krankzinnig »Ja zoo iota denk ik j ALCUMHEUN OVERZICHT. SCHIEDAM, 10 December 1902. Zuid-Afrik a. Volgens de „Petit Blou" zijn de generaals Botha ©n de la Roy gisteren te Londen aan gekomen, om zich 2a toadag naar Southamp ton te begeven en aldaar naar Zuid-Afnka scheep te gaan. „Ze was vroeger al goed op weg, geloof ik," merkte Kitty op met een diepen zudht. „Misschien had! zo reeds een aanval op dien avond, toen ze zeidO miji niet meen- te willen zien." „Het ?tal je dus niet hinderen als ze komt V' „Hinderen? Ik verlang den geheeilen dag naar haar." „Eu zal jei ja werkelijk rustig houden, haar niet tegenspreken „Kom, breng haar spoedig (hier zooveel tijd blijft mijl niet meer over." Hans zag d'e zieke hallf vragend', half bei- angst aan, ging toen mot lang-zaam groote stappen d'e kamer uit alsof hij) op stelten liep. „Ik dacht 't wel dat Nin mij, niet verge- ten zou," zei Kioty. Moeder klapte haar adal-boek dicht en vouwde de handen in d'en schoot. Zwaar ademend staarde do stervende naar de deur en spoedig daarop trad Nin in een lang, wit morgenkleed met los over de schou ders hangende haren naar binnen. Achter haar kwamen Gravatt en load Kane en een pleegzuster, die Kitty nog niet in buis had gezien. Hoe bleek-ernstig eu hoe schoon zag Nin er toch uit, dacht Kitty. De starre blik in de bijna verglaasde blauwe oogen schrik ten baar af, maar ze was toch blij', o, zoo blij, baar weer te mogen zien. „Komaan, Nin!" riep Kitty quasi opge wekt mat een klagend© stem, „jo brengt ine daar een beel gezelschapHet gaat slecht met me en ik heb 'n vrees-dijken hoest, maar zoolang jijl er "bent zal ik hem trachten te vergeten. Jiji 'kunt nog goed loopeu, Nin jo 'bent niet zoo een kreupele als ik en. daar tien ik bliji om." Nin ging op dón rand van Kitty's bed zat» Een telegram uit Johannesburg aan de Daily Mail" maakt melding van do groote droogte der Transvaalsdha landerijen. Vol gens dit bericht zal de Engelsche regeering, indien dö droogte blijft aanhouden, genoo 1- zaakt zijia de Boeremhuisgerannem en ande re bewoners van Transvaal voor een jaar van levensonderhoud te voorzien. Er zijn. belangrijke Veranderingen ge maakt in do South African Police, hot lcorps van Baden-Powell, die met 1 December a s. in werking treden. De aanwerving is geheel gesloten; de manschappen hebben hot recht in do reserve tel gaan voor do rest van den tijld! waarvoor zij geteokend hebben, en ont vangen dan 12 por jaar, op voorwaarde dat zij in do nieuwe 'kolonie blijven, om mei© to werken tot do Voorgenomen kolonisatie. Deze veranderingen beteeikeuen een aan zienlijke vermindering van de getalsterkte Van den troep. Men verwacht Chamberlain den 21en de zer te Durban. Ilij blijft er tob d'en 24en. Vervolgens gaat bij naar Pictcnnaritzburg, waar bij tot den 2Sen blijft. Dan gaat hiji naar Colenso dei slagvelden zien, vervolgens naar Ladysmith en Spionkop D'en 31en gaat bij naar Transvaal'. Op het Engelsche eiland Jersey, in heb Kanaal, schijnt men zich niet de wet te wil len laten voorschrijven door de regeering van bet moederland. Tengevolge van den oorlog in Zuid-Afri- ka, wilde liet "War-Office, zooals men weet, in alle deelen des rijks bet leger uitbreiden. Het War-Offioe beeft den „Staten van Jersey" uitgenoodügd liet hunne bij te dra gen in de vea-sterkimg van liet groote Engel- scho leger en wensdlito dat Jersey bet aantal manschappen dat ziji aan de militie leverde van 1000 op 1800 bracht. Ook weid de na druk gelegd op degelijke oefeningen. D'e „Stoten, van Jersey" nu hebben met algemeen© stemmen het "besluit genomen tot liet zenden van een rapport aan den minis ter van oorlog waarbijl ziiji zijn vriendelijke uitnoodiiging vaai de hand wijzen. Gróber gesproken had, bestrijden Bebel, Richter en Barth het meerderheidsvoorstel, Bij de nu volgende stemmingen komt het tot een opgewonden discussie tusschen Singer en den vice-voorzitter graaf von Stolberg over het reglement van orde. Het voorstel der meerderheidspartijen tot sluiting der debatten wordt aangenomen. Een voorstel-Singer, om ten opzichte van het voorstel-Gröber over te gaan tot de orde van den dag, wordt verworpen met 212 tegen 88 stemmen en 4 blanco. Het voorstel-Gïöber wordt daarna aange nomen met 206 tegen 92 stemmen en 8 blanco. Daarna wordt de beraadslaging over het toltarief en de rapporten over verschillende tariefnummers voortgezet. De pogingen der sociaal-democraten, om aan de rapporten een debat over het reglement van orde vast te knoopen, werden door den vice-voorzittcr Büsing verhinderd. Duilschland. Het ilcbat In den Rijksdag. In den Rijksdag stelde de soc. dem. afge vaardigde Smger gisteren voor het voorstel der meerderheidspartijen, het zoogenaamde voorstel-Gröber, tot wijziging van het regle ment van orde, van de agenda te nemen dit voorstel bedoelt voor den vervolge over zaken, die het reglement van orde betreffen, naar den vrijen wil van den president het woord te vergunnen, en voor de opmerkin gen over die zaken niet langer dan vijf mi nuten toe te staan. Hel voorstel-Singer wordt met 225 tegen 56 stemmen en tien blanco, verworpen. Hierna beginnen de debatten over het voorstel-Gröber, die rustig verioopen. Nadat ten en nam haar band, juist zooails Kitty het bij baar ©erste bezoek bad! verlangd. „Gaat bet nu wat beter met ja, Kits?" vroeg ze zachtjes. „Ik zeid'e heit je immers men kan ook zeggen dat er kans op beterschap "bestaat!' „We zullen wel een weinig te laat in 't Variété komen, Kits veel te laat heb rijtuig staaib al ©en half uur buiten te wach- en Paul' ook hij wacht op ons, zeg' ik je'. Ik kan het altijd1 merken, als hiji buiten wacht Wil je nu maken dat je urb het bed komt, luiwammes?" „O hemel!" fluisterde Kitty, naar adem snakkend. „Is zijl zoo erg?" „Ik ben zeer nieuwsgierig of de „gevleu gelde solioonen" evenveel succes zullen heb ben als onze andean nummers I Slecht zien zo er niet uit, vihdt je wel?" „O neen." „En goed zijn ze, hé, al zegt Pari ook dat de melodie een verkapt oud' volksdeuntje is Een kerklied en een duetMaar Paul weet alles! Hij is een 'knappe kerel Heb je lang tijd. noodtg om je aan te klecdön,Kits?' „Wel neen ik beu zoo dadelijk gereed!' „Als je je rol nog niet goed hebt ingestu deerd., dan geven we maar iéts anders als extra voor een keer lukt dat wel en dan zijn we voor Zaterdagavond des te ze kerder' van ons succes. „Ja, dat zal bat beste zijn," zei Kitty met half door tranen gesmoorde stem. „Goed, 'goed!, laten we dan eens om gemak nemen. „D'e gezusters Sonetta rusten uit,' boette bet in de „Aera", weet je nog wol, als we een dag vrijaf namen." „O ja, zeker.' „Moet ik vannacht bij) je blijven? Je schijnt ma -toe ziek te zijn, Kits!" „Ja, dat is goed, blijf biji mij." „Ik moet je ook noodzakelijk een geheim Ciemeagtlc ggededeellngea. Engeland. De «Morning Lender" meldt, dat koning Edward in Febr., na de opening van het parlement, naar het Zuiden van Frankrijk gaat. Ilij liet drie jachten inschrijven voor de San Remo zeilwedstrijd. Hit Sandhalka in Britech-Indiö wordt aan de «Indépendance" gemeld dat generaal Kit chener tusschen Ambala en Delhi groote manoeuvres leidt waaraan 37000 Engelsche en inlandsche soldaten deelnemen. De Japan sche generaal Oku woont de legei oefening bij. Maandagavond is in hel Lagerhuis ter «prake gekomen de aanhouding van den Engelschen afgevaardigde Keir Hardie, te Brussel, kort na den aanslag van Rubino op den Belgischen koning. De onder-staats secretaris van buiteniandrnhe zaken lord Cranbonie gaf aan de hand van inlichtingen van de Belgische regeering een overzicht van het gebeurde, ahof Keir Haulie niet dadelijk zijn qualiteit als lid van het Engel sche Lagerhuis zou hebben doen kennen toen hij dit gedaan had zou men hem dadelyk in vrijheid hebben gelaten en leedwezen heb ben uitgesproken. Keir llardie protesteerde daarop tegen zulk een voorstelling der feiten; hij had dadelijk naarn en quuliteit genoemd aan de politie, en men had hem geen verontschuldigingen aangeboden, noch dadelijk, noch later. De zaak zal hiermede wel afgedaan zijn. De «Popoio Romano" houdt het voor mo gelijk, dat de Italiaansche regeering, om een inval van den mullah in het Italiaansche gebied te verijdelen, er ernstig aan denkt de grenzen in staat van verdediging te bren gen en wellicht gezamenlijk met Engeland optreden zal. Inmiddels komt uit Berbera het bericht, dat de mullah zicli van den steun van twee Europeesche raadslieden, waarvan een een Turk moet zijn, heeft verzekerd. De Engelsche eKpeditie rust thans wat uit, wachtende op bevel van de regeering om op te rukken. Wanneer dit wachten nog lang duurt begint 't ev voor de Engelsche collonnes weer leelijk uit te zien want weldra zullen de in 't on herbergzame Somaliland zoo hoog noodige regens ophouden. F r a n k r ij k. De uitdaging door den nationalislischen afgevaardigde Syveton aan den minister van justitie "Vallé gezonden, in verband met wat in de Kamer gebeurd is waardoor genoemde afgevaardigde werd uitgesloten, schynt geen gevolgen te zullen hebben. De wederztjdsche getuigen zijn niet tot overeenstemming kunneu komen en de be sprekingen werden afgebroken. Omstreeks 450 zeelieden te Havre, die zonder schip zijn, besloten zich solidair te verklaren met de stakers te Marseille en trachtten de bemanning van de V i 11 e de Tarragone over te halen zich bij hen aan te sluiten. De politie kwam evenwel ïtis- -chenbeiden. Hierop volgde een tumult, waarbij de commissaris van politie klappen ontving. In een gistermiddag te Marseille gehouden vergadering van aangemonsterde zeelieden is besloten, de werkstaking tot het uiterste voort te zetten. to overtrouwen," zei Nan, zich. naar haar zus ter overbuilgend. „Je zult me toch niet weg jagen daarom?" „Spreek maar, Nin." „Kan je zwijgen?" „O ja als het graf." „Ik ga er namelijk niet met Paul van door. Ik ben tlians geheel vast besloten om nooit nimmer met hem ©r-van-d'oor te gaan, Kits, al zou jo het ook willen liobbcn." „Ja, het Was mijtn wensdh." „klaar geen goede, want, zie je, liet zou deni a-men Hans toch smartelijk aandoen en omn odigo lasterpraat voedsel geven voor niets, letterlijk niets. En Hans was toch altijd zcci goed jegens mijl tegen vader ook en neen, ik wil hem niet bedrie gen 1 Veel liever verdrink ik me, Kitty, ik sterf veel liever en dat zal. alles wel be schouwd, het beste zij!n. D'at is de beste op lossing van de geschiedenis l" Lord. Kane bald'e de vuiisben en strekte zo dreigend naar boven. Hij stiet een gehuil uit als van een wild' dier. „Mijn schuld alleen mijn schuld. De ihemel zij mi], armen zondaar, genadig!" „Stuur liern naar buiten, dien ongeluks- vogol," verzocht Kitty dringend. „Hij zal haar opwinden." „Weineen, laat hijl hier blijivan," drong Nm aan. „Hiji is tegenwoordig zo-o zelden thuis en dan wil hij! steeds in mijn nabijheid zijn, niet waar CEIans?" „O, vraag mijl niets, in vredemaan, vraag me niets 1" steunde lord Kan©. „Ik hen zoo blij dat ze mij, eindelijk bij je hebben toegelaten, Kits," ging Nin voort. „Zij wilden het eerst in het geheel niet toe staan en ik moest stampen met do voe ten, 'huilen en mij honden of ik -reeds op het uiterste lag, voordat ze het wilden toe- 1 staan. Waarschijnlijk duchten ze, dat je me Spanje. In de Cortez las de nieuwe minister-pre- ident Silvela een koninklijk besluit tot schorsing dei zittingen voor. De zitting werd zondei eenig incident gesloten. Portugal. Henriquez de Paiva Coneuro, adjudant van den koning, is in ongenade gevallen omdat hij in de bladen had gepiotesteeid tegen het verleenen van de Atrikaansche spoorweg concessie aan den Engelschman Williams. Men verwacht dat nog meer officieren zullen woiden ontslagen wegens een dergelijk op treden. Italië. Uit Rome wordt aan de «Figaro" geseind dat de koning van Siam in Maait van het komend jaar Victor Emanuel op hel Quirinaal een bezoek zal brengen en dal de Oostersche vorst zich ook naar Parijs zal begeven. R ub land. By gelegenheid van het vyf-en-twintig- jarig herinneringsfeest van de inneming van Plewna heeft de czaar een legerorder uit gevaardigd, waarin lnj de nagedachtenis eert van de czaren Alexander II en III en van de in den oorlog van 4877 gevallen soldaten. Te Rostow duren de ongeregeldheden voort. weer zoudt dwingen om met Paul er-van- door t© gaan." „Neen, dat zal ik niet aan je vragen," zed. Kiitty, met laatste krachtsinspanning don arm om kaars zusters' hals slaande. Nin gehoorza-amdb gewillig en vlijde zich tegen haar aan. „Doe mijl d'au het genoegen en zeg eens alleen voor miji d'at hot je spijt, dab jo er zieüsberouw over liébt, miji ooit dien raad te hebben gegeven." „Het berouwt rnijjvan ganscher harte," hijgde Ivibty. „Goed, goed!, zoo wildeilc het hebben! Nu kan a'k rustig gaan slapen." De belde zusters lagen in eikaars aamen. „Nu zal ze wel een beetje rust krijgen, zou het niet?" vroeg Hans fluisterend' aan dtek- tor Gravatt. „O ja. Ze zal rust vinden." „Dab is zeker een goed toeken. O, als ze weer gezond wordt, walk ©cn andér mensch wil ik dan voor haar zijn, ik zal „Stil! Stoor haar nu niet. lord Kane!" zei dokter Gravatt „Wij' zullen d© zusters alleen laten. (Het lis voldioende als haar moeder en do ziekenzuster hier blijken wa ken voor db overige nacht-uren." „Dokter!" 'klonk het eensklaps onheil spellend fcnjschend van Kitty's witte lip pen. ,Hans dokter ze wordt zoo koud ze is weg, liet eerst© weg! Mijn Nin is dood!" Kitty Bude vergist© zich niet. Nin was uit de bescheiden ziekenkamer van „Eikenhof" weggegleden in het onzicht bare, het onbekende, het onwissdvallige. Paul Ruskoff stond nog altijd, wachtende ond'er de oud© hoornen, wachtende den gan- sehen langen nacht, wachtende toen de mor gen schemerde E in d

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1