BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Rechtzaken. SPORT. Staton-Geiieraal. 6 e m e iï g d Nieuws. belastingen te vcrhoogen. den verplichten militairen dienst in te voeren, het leger te vermeerderen en de vloot, to reorganiseeren Op liet oogenbl ik is de Kamer door de re geering naar huis gezonden, waarschijnlijk zal men wel spoedig vernemen dat het. Par lement ontbonden is, want reeds zijn alge meen© verkiezingen aangekondigd voor de Kamer in begin April, voor den Senaat ein de April. T)e Cortez zouden dan '25 INEc i bij eenkomen om de boodschap des konintrs aan te hooren, waarop pas in Juni de begrooting a au de orde komt. De employe's der electrisekc trams te Bar celona dreigen met een algemeene werksta king. Do oorzaak is dat hot centraal-eoniit der maatschappij, dat tc Londen zetelt, wei gerde loonsverhooging toe te staan. Italië. Dei burgemeester van Rome. prins Cal'on- na, 'heelt officieel bekend gemaakt dat. zoo wel de ezaar als do Deutsche keizer in April of Mei naar Rome zouden komen onder do dan to geven f ces tel ijk h ed e n zal bohooren de cerste-steenlcggiug van het Goetho-c-tand- beeld op don Mout! Pincio, welke plechtig heid door keizer Wilhelm zelf zal verricht worden. T u r k ij e. Do bewoners van de Macedonische dorpen Logodach en Knisoura verlaten hun wonin gen om aan de wreede vervolgingen der Ba- schibouzouks (ongeregelde Turksclio troe pen) te ontkomen. Ondanks de hevige koud© kampeeren de Macedoniërs in naburige bos- schen. De ..Regoeringsbode'', liet. Russische offi- cieele staatsblad, behelst eert mededeeling, zeggende dat do toestand op het Balkan schiereiland de mogelijkheid van ernstige verwikkelingen niet uitsluit. Dank zij tij dige maatregelen zal misschien do gisting in Macedonië zich niet verder verbreiden. De Russische regeering heeft de Porte, ten ein de verspreiding der onlusten over het geliee- le Balkanschiereiland to voorkomen, gewe zen op wat gedaan behoort, te worden, zij be val aan de invoering van administratieve hervormingen tot verbetering van den toe stand van de orthodoxe bevolking. Maar de hoofdvoorwaarde voor het welslagen is de ontbinding van het Maeedoniseh Comité. Het onwankelbaar besluit van Rusland om mogelijke verwikkelingen op het. Balkan- schiereiland te voorkomen wordt ten volle goedgekeurd door de overige mosnadheden. De oorlog in Venezuela. Reuter seint uit La Guaira. dato 14 dezer: HetNederlandscliestoomschip Prins Wil lem IV behoort tot de schepen, die door het Britsche oorlogsschip Indefatigable verhinderd zijn de haven binnen te varen. De Prins Willem IV is hedenmiddag te La Guaira binnengevallen, gelost en is thans weer op het punt le vertrekkeu. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms: instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee P. Schollen, 13 dezer te Las Palmas aangekomen. Tegengesproken. Met stelligheid verneemt de 2>Res.-bode", dat het zoo positieve bericht vsn de sN, Courant", als zou tot hoofd van het Dep. van Marine benoemd worden de heer G. van Herwaarden, gep. kapitein-luitenant ter zee, niets anders dan een ucannrd" is. Audiënties. De gewone audiëntie van den Miuister van Oorlog zal deze week niet plaats hebben. Tweede Kamer. Nadere wijziging Hoofdstuk VIII (Oorlog) voor 1901. Bij het afdeelingsonderzoek werd van ver schillende zijden betoogd, dat het systeem van werving geen goedkeuring verdient. Hen is kostbaar en dc resultaten weinig bevredigend. Men wenschtc inlichtingen om trent de resultaten van de verhooging der premiën. De aandacht werd opnieuw gevestigd op het capitulantenstelsel. Men wenschte verder te waar-schuwen te gen. opdrijying vaa do voedingsuitgaven en op het nemen van proeven. Men klaagde er over dat he-t vleesch ever het algemeen, slecht is. Bekrachtiging Prov. belastingen. Andermaal werd de wensch uitgesproken, dat uitvoering worde, gegeven aan art. 136, tweede lid der Grondwet. Nu een herziening van de Prov. wet in uitzicht is gesteld, ver trouwt men dat ook een regeling zou wor den getroffen omtrent de belastingheffing ten behoeve van do provinciën. Wijziging Vlo 'Hoofdstuk (Marine) voor 1901. Bij het afdeelingsonderzoek werd op juis ter ramen opnieuw met Mem aangedron gen. Gevraagd werd waarom voor materieel (pantserplaten) voor't pantserschip d e R u y- t e r f 200,000 boven de bij raming daar voor uitgetrokken bedragen, moest worden besteed. Men wees er op dat do voor voorzie ningen aan de. stoomwerktuigen en ketels van°de defensievloot en de schepen voor al gemeen en dienst toegestane som van f 14,000 met f 73,000 of moer dan 50 was over schreden. Gaarne vernam men voor -welke schepen en welke voorzieningen dit bedrag werd uitgegeven. Liberale Unie. Do liberalei kiesvereeniging to Schardam (N.-IL), sluit zich aan bij do Liberale Unie. Het Nut. He-t hoofdbestuur vau hot „Nut" doet pogingen om door de Ruts-spaarbanken een „coöperatieve waurborg-vereomgmg" to doen oprichten, om rampen als die der spaar bank te Ten boor getroffen heeft kunnen voorkomen en zoo noodig te- kunnen lenigen. Boerenbond. De afdeeling van den Boerenbond in de gemeente Zotnerwmule heeft besloten nan den Prov. Z. 11. Boerenbond te melden, dat het gevoelen der afdeeling is lo. dat paal en peik dient te worden ge steld aan de knoeiei ijen in den boterhandel, en overtredingen op strenge wijze behooren le worden gestraft 2o. dat het wemchehik is, dat alle tienden van Regeeiingswege worden opgeheven tegen schadeloosstelling aan de heffers; 3o. dat heerlijke jaehtiechten moet worden ingetrokken en de jacht behoort te worden gewijzigd in den zin der motie-Kolkman 4o. dat opneming van het landbouwbedrijf onder de verzekeriugspiichtige bedrijven in het belang van den brerenarbeidei' ge- wenscht is; 00. dat invoering van een matig recht op granen den landbouw in het algemeen ten voordeel zou zijn. Voordracht gemeente secretaris van Zwolle. Op de nanberefing tot benoeming van secre taris der gemeente Zwolle zijn geplaatst: 1. Mr. S. K. Thnden van Velzen, commies ter provinciale griffie van Friesland. 2. Mr. P. Victor Sibinga, commies-redac teur ter secretatie te 's-Gravenhage. De Amsterd. hoofdcommissaris van politie. Naar het Handelsblad" van goed ingelichte zijde verneemt, zal binnenkort het eervol ont slag van den hoofdcommissaris van politie te Amsterfam, den hper J A. Franken, in de sStaatacourant" verschijnen. Men deelde het blad mede dat de heer Franken, die, zooals bekend is, sedert een paar maanden wegens gezondneidsredenen te Dieren woonachtig is, /lezer dagen geneeskundig is onderzocht en het resultaat van dit onderzoek hem tot het nederleggen zijner gewichtige betrekking zal nopen. De heer Franken aanvaardde zijn functie te Amsterdam op 9 Dec. 1895. Loonen en Arbeidstijden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op ppn desbetreffend schrijven der Ka mer van Arbeid voor de Voedir.gs- en Genot middelen te 's-Gravenhage medegedeeld dat de uitdrukking smee-st voorkomende loonen en arbeidstijden" in de door de Kamer ver tegenwoordigde bedrijven (waaromtrent den Kamers van Arbeid de verplichting tot het verzamelen van gegevens is opgelegd) moet worden opgevat niet in dien geest dat op de staten A en B alleen worden medegedeeld de looneD en arbeidstijden, die in den bedrijfs tak als één geheel beschouwd, het meest voorkomen; maar zoodanig, dat op die staten wonlen ingevuld de meest voorkomende loo nen en arbeidstijden in elk onderdeel van zulk een bedrijfstak, dus ook voorzoover het bedrijf in het klein wordt uitgeoefend en de toestanden daarin van die in het grootbedrijf verschillen. Eigen risico. Door B. en W. is aan den Rotterdamschen gemeenteraad overgelegd een schrijven van de commissie voor de pensioenen, waarin het belang wordt uiteengezet, dat voorde gemeente te voorzien is van gebruikmaking van de bij art. 52 der Ongevallenwet verleende bevoegd heid, om zelve het risico te dragen, dat zij ingevolge die wet loopt. Zich hiermede geheel vereenigende, stellen B. en W. voor aan 11. M de Koningin te verzoeken, dat overeenkomstig art. 52 1e lid, de gemeente moge worden toegelaten zelve het risico te dtagen der bij de Ongevallenwet 1901 geregelde verzekering barer werklieden. Flnautfeel Nieuws. Naar mm verneemt, is de inschrijving van de Nederlaruhche Gist- en Spiritusfabriek te Delft op f650.000 aandeden ter uitbreiding van haar kapitaal (tot op twee millioen gulden), ruim veertien maal volteekend. Er werd voor circa tien millioen door de tegen woordige aandeelhouders, die de voorkeur van inschrijving hadden, ingeschreven. Zooals men weet bedreeg de koers 115 pCt. Ter voldoening aan de wettelijke voor schriften maaikt de minister van financiën in d© „Stct." (no. 293) bekend dat op 1 Dec. 1902, overeenkomstig het bepaalde bij art. llbis der wet van 22 Deo. 1863 („Stbl." no. 14.8), zooals die ia gewijeigd bij- de wet van 7 Aug. 1888 („Stbl." no. 122), aan da Neder landsche Bank wegens te verstrekken voor schotten, in onderpand was gegeven een be drag van f 6,000,000 in schatkistbiljetten. Zaterdag zijn de heeren Jan Kol, lid der firma VJac-r Kol, te Utrecht, en A. A. MignoL, lid der firma Mignob do Block, te Eindhoven, door den rec'n.ter-commissaris in het faillissement der Noordbrabantsïhe Bank benoemd' tot leden der definitieve com missie van schuldeischers dier Bank. Op de 9de internationale tentoonstelling sOrnithophilia" te Utrecht, behaalde de heer P. J. van Harderwijk, alhier, voor Mandarijn eenden een lsten en een 2den prijs en een zeer eervolle vermelding. "Voor Carolina-eenden verkreeg de heer v. Harderwijk een 2den prijs en een zeer eervolle vermelding. IJs. Het ijs in de Maas voor deze gemeente is thans reeds belangrijk verminderd, lieden was da rivier nog slechts over de helft (noord zijde) bedekt met drijfijs, dat voor een groot deel met de eb naar zee werd gevoerd. Voor de scheepvaart bestaat dus nu in het geheet peen beletsel meer. De haven blijft voor het afkomende jjs met den balk gesloten. Hedenvoormiddag is een der paarden ge spannen voor den vrachtwagen van de firma "Wolf te Delft nabij den Rotterdamschen djjk van het een of ander geschrikt, waardoor het is gaan steigeren en slaan; de voerman had dientengevolge den wagen niet meer in zijn macht en deze reed daarop met den lan gen boom tegen de staldeuren van de firma Gebr. Hoek, zoodat de beide deuren over de geheele lengte barstten. SpringtjjDinsdag, 16 December. Geveilde eu verkochte onroerende goederen. Verkocht: 13 December. Notaris \V. J. A. Roldanus. Een heerenhuis met tuin en erve aan den Singel no. SO, groot 2 aren 14 centiaren, in veiling f 7200, verkocht voor f 8200. Een woning en erve aan de Polderstraat no. 17', groot 36 centiaren, in veiling f360, daarvoor verkocht. Een huis met gang en erve, verdeeld in beneden- en bovenwoning aan de Westmolen- siraat no. 23, groot 56 centiaren, in veiling f 820, verkocht voor f 840. Drie woningen met open plaats en eiven, in een gang achter liet vorige perceel nrs. 21-, 4 en 8, groot 80 centiaren, in veiling '1 f160, 2 f 160, 3 f 160, gecombineerd ver kocht voor f 480, Tot klerk-boekhouder in het Ziekenhuis te Rotterdam is benoemd de heer A. J. v. d. Laan, alhier. 'In de Zaterdagavond gehouden vergade ring der Vlaardingsche IJsclub is tot bestuurs lid gekozen in de plaats van wijlen den heer K. S. v. d. Brugge, den heer P. van der Bi ugge. CSevonden voorwerpen Te bevragen aan onderstaande adressen: Een paar witte kinderwantjes hij J. v. d. Berg^ Dijiksteeg 30ccn paar kinderhand- schoenen hij J. v. d. Brand1, Waalstraat 15 een gouden oorknopje bij J. Zuidgeest, Ro th el weg 120; een Jomhardbriefje, van een. horloge bij C. van Darelen, 5e Afrolsteeg 2; een zwarte doek bij D. Boer, Stednstraat 42een bont schort bij wed'. Sluimer, Kui perstraat 8 een Idnderpantoffal hij J. W. Vunderink, Delftsche veer 18; een zijden jongensdas bijl C. v. d. Bosch, Maassluischo dijik 98een blauw© sjaal bij> A. Penning, Wilhelminastraat 24; een portemonnaie, in houdende ruim f 4 bij C. Stam, Laadstraat 102een bont vrouwenschort bij' H. van Loon, Schiedamsche steeg 24een 'kinder wantje bijt xV. den Draak, Struikstraat; eeai portera onnaite, inhoudend eenig geld hij) I. Izaüks, Markt 28; een kiudenvantje aan 't bureau van politie. Moordaanslag in het Haagsche Kantongerechtgebouw. Voor de Haagsche rechtbank stond heden terecht het Zeeuwsche meisje, dat, gelijk men zich herinneren zal, den 12en Septem ber een revolverschot loste op een zaakwaar nemer in het gebouw van het Kantongerecht te 's-Gravenhage. Haar zaak was naar de openbare terechtzetting verwezeD, nadat twee doktoren, die een onderzoek naar haar gees telijke vermogens hadden ingesteld, haar toerekenbaar hadden verklaard. "Beklaagde vei scheen in Zeeuw-che kleederdracht voor den rechter. Het rapport der deskundige omtrent haar, vermeldt dat zij zeer hoogmoedig is, geen beleediging verkroppen kan en in hooge mate lijdt aan eerzucht en zelfoverschatting. Voorts dat zij mooie theorieën verkondigt over ophef fing van zedelijk gevallen vrouwen maar zelf verzuimde die in praktijd te brengen. Uil de behandeling van de zaak bleek dat naar bekl. zelve opgaf, de zaakwaarnemer wiens kanfoor zij beweerde te hebben leeren kennen als een oplichters-kantoor en een verdacht huis eerst edel tegenover haer had gehandeld, maar dat zekere S., even eens aan dat kantoor verbonden, die gevoe lens van den zaakwaarnemer tegenover haar had weten te veranderen. Door den president er op gewezen dat het dan begrijpelijk geweest ware wanneer zij op S. had geschoten in plaats van op den zaak waarnemer, zeide bekl. dat zij zich in haar overspannen toestand geen rekening gaf van hetgeen zij deed. De bedoeling orn te dooden echter had zij niet. Haar eenig doel was den zaakwaarnemer van S. te scheiden. S. verklaarde heden ter terechtzitting dat het schot gericht was op de borst van den zaakwaarnemer. Deze getuige ontkende overigens de bekl. ooit te hebben geplaagd of onheusch te heb ben behandeld. De beklaagde zeide echter dat deze getuige haar nog zelfs op den bewusten dag, waarop de aanslag plaats had, in het kantongerecht gebouw dol van woede had gemaakt. De zaakwaarnemer erkende dat tusschen hem en bekl. eene intieme verhouding was ontstaan en dat zij moeder moest worden. Herhaalde malen had zij hem gevraagd haar te trouwen, hetgeen door hem echter ge weigerd werd. Het O. M. eischte een jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord. Ter gelegenheid van haar vijftienjarig be staan zal de kegelclub ïEwaldi" vau 21 tot 29 December groote kegelwedstrijden houden op de banen van het gebouw ^Parkzicht", Stadhouderskade te Amsterdam. Talrijke fraaie prijzen, waaronder een paar zilveren lauwei kransen, een gouden medaille en verscheidene verguld zilveren medailles, zjjn voor deze wedstrijden] uitgeloofd. Tot de uitgeloofde kunstvoorwerpen be hooren een cylinder schrijfbureau en een gou den remontoir-horloge. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 13 December '1902. Vervolg). Een amendement ter Laan c.s. om art. 119 (kosten voor leermiddelen enz. der hoogere burgerscholen) met f 2500 te verhoogen, om de kostelooze leerlingen die nu betalend op de H, B. S. hebben plaats genomen, de ge maakte schoolkosten te restitueereri, werd verworpen met 43 tegen 23 stemmen. De heer BOS bepleitte oprichting van spe ciale vakscholen in de verschillende deelen des lands, zich bij plaatselijke behoeften aanslui tende en oprichting van een handels-hooge school. De heer DOLK zich aansluitende bij den heer Bos, betuigde zijn leedwezen dat de minister begint met reorganisatie van het middelbaar vakonderwijs, terwijl een regeling van het lager vakonderwijs nog ontbreekt, wat tot willekeur en eenzijdigheid in de subsidieering aanleiding geeft, terwijl de vak onderwijzers geen voldoende opleiding ge nieten. De heer SMEENGE bepleitte organisatie van het leerlingwezen, waartoe z. i. ambacht scholen noodzakelijk zijn en bevordening van regeeringswege van vereenigingeu die zich ten doel stellen het leei iingstelsel ter hand te nemen. De hper NOLENS wensclUe rnimer gele genheid en meervolmaakt technisch onderwijs, met beter aansluiting tusschen de onderdeden. Bij de voorbereiding van de technika lette de minister er op, dat noodig zijn, niet half en half wetenschappelijke technische studiën, maar degelijke gelegenheden tot opleiding, zich aansluitend bij de plaatselijke behoeften. De heer PASSTOORS bepleitte subsidiën aan vakorganisatie» tot oprichting? van dege lijke vakscholen. De heer DE STUERSwees op het 7. i. wemchelijk Ftansche stelsel om de werkplaats over te brengen naar de school De heer DE KLERK bjpleitte meer steun aan ambachtsscholen. De MINISTER VAN BINNENL ZAKEN verklaarde, dat in de aangekondigde arbeids wet de eeiste sporen zullen le vinden zijn van een regeling van het leetlingwezen. Het stelsel-De Sttsers kent de minister uit eigen bezichtiging te Luik. De minister wil aan de burgeravondscholen bij de wet die uit breiding geven, waardoor zij meer aan be hoeften beantwoorden. Tegen het denkbeeld Bos bestaat ernstige bedenking. Met zijn wensch om een har.de Is- hoogeechool kan de minister echter medegnan. Bij bestuursmaatregel is de minister voorne mens aan het subsidiestelsel een zekere vast heid te geven, om dan na die proef te zien of nadere regeling noodig is ter meerdere aanmoediging van het particulier initiatief. Tot dusver is trouwens nooit op nanvragen om steun afwijzend beschikt. Op vragen omtrent de inrichting van het ambachtsonder- wijs, ging de minister thans niet in. Maandag twee uur voortzetting. Zitting van Maandag 15 Dec. Binnenl. Zaken. Bij de voortgezette behandeling van bet hoofdstuk Binneolandsche Zaken lichtte de heer I1UBRECHT een amendement toe om den post, groot f 20,000 voor een technicum te verminderen tot f 12,000 voor onderzoek ter voorbereiding eener eventueele oprichting. Hij wees op de onvoldoende gegevens die de Kamer thans bezit, terwijl de vakmannen door den minister niet zijn geraadpleegd. Er is veeleer behoefte aan eon groot aan tal vakscholen dan aan een centrale instelling. Popponlentoonstclling. Voor het bijeenbrengen van geld ten be hoeve der Vereeniging voor het verschaffen van kleeding en schoeisel aan atrne school gaande kinderen te Rotternam zal aldaar een poppentedtooostelling gehouden wordon in de Groote Doelezaal, De opening daarvan zal plaats hebben op Maandag 22 December a s. des avonds te 7l/g uur, terwijl zij /te volgende dezer opengesteld zal zijn van 's mid dags 1 tot 4 uur en 's avonds van 71/2 tot 10 uur voor lien die in het bezit willen komen van een mooie pop en een goed werk verrichten door deze vereeniging in haar aan bevelenswaardig werk te steunen zijn loten verkrijgbaar. Voor nadere bizonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Hulpvaardigheid beloond. Het bestuur van Schevening's Belang" mocht, op een verzoek daartoe van de be langhebbenden de voldoening smaken de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te overreden om wederom aan de Schovenmg- sche vischvrouwen een afzonderlijken passa gierswagen op het traject Scbeveningen- Hol landsche Spoorstation te 's-Graverihnge !e verstrekken, waan'n zij ook haar bennen met visch mogen plaatsen, waarmede zij naar Rotterdam, Schiedam, Delft enz. gaan venten. De Holl, Spoorwegmaatschappij had die vrij gevigheid nl. eensklaps ingetrokken, zoodat de vrouwen m de gewone wagens moesten, gescheiden van haar visch. Uit dankbaarheid voor de welgeslaagde tusschenkomst hebben de vischvrouwen het bestuur van ïScheveningen's Belang" met St. Nicolaas een smakelijka taait gestuurd. De staking van lood- en zinkwerkers. Hedenochtend werd te Amsterdam door de stakende lood- en zinkwerkers eene huis houdelijke vergadering gehouden in d'Geel- vinck, onder voorzitterschap van den heer Snlsman. Er werden eenige bepalingen besproken in zake het uitdeelen van geldeljjken steun dat morton zal plaats hebben in het TimmerI liedengebouw in de Rozenstraat. De heeren Jacobs en Van Eikel van hel N. A. S. maan den aan om pal te blijven staan in dezen strijd. Besloten werd eene lijst te laten drukken, waarop de namen vermeld staan van da patroons, die aan den eisch van de gezellen hebben toegegeven. Ook zal aan alle patroons eene circulaire worden gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat zij blijkbaar door hunne commissie niet afdoende op de hoogte zijn gesteld van de neiging van de gezellen om .te onderhande len. Evenwel is besloten om met kracht den eisch van een loon van 25 cent per uur door te zetten. Het aantal stakets bedraa»t nog ruim 250. Geverbaliseerd. De bekende socialistische colporteur Bos werd Zaterdagavond tweemalen naar het Haagsche politiebureau gebracht, eenmaal voor zijn eigen veiligheid toen hij, ventende met een geschrilt sallemaal Katholiek", door een steik opdringend publiek werd lastig gevallen en daarna toen hij een volksoploop verwekte. Op liet bureau werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Het mes. Bij een vechtpartij iu het Lamgroen te 's-Gravenhage werd gistermiddag zekere S. door een het acht sujet, Z. genaamd, met een mes in den hals gestoken. De verwonde werd naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is hoewel ernstig niet levensgevaarlijk. De dader was hedenochtend nog voortvluchtig. Haring en trouwen. De overvloedige haringvangst van dit jaar aan de Oostkust van Engeland heeft een eigen aardig, doch hoogst menschelijk en nog al voor 't grijpen liggend sociaal-economisch gevolg. Sedert menschenheugenis hebben zich na melijk in de weken vóór Kerstmis nooit zoo veel bruidsparen aan de kerken aangemeld om door (Ln eclil te woiden verbonden als thans het geval is. In alle kustplaatsen wanr de haringvnngst wordt uitgeoefend kunnen de geestelijken hun werk niet af, weshalve hier en daar reeds tot huwelijks-inzegening en mas«a werd overgegaan. Door kolendamp geslikt. Epd hoogst droevig ongeval, waarbjj twee menschenlevens zijn te betreuren, heeft Vrijdag plaats gehad in het perceel Nn. 5 in de Molensteeg te Haarlem. Boven een gioenteriwinkeltje, waar tevens tuif en hout worden verkocht, gehouden door de 64 jarige weduwe Keizerweert, leefden de 36 jarige J. Broekhuizen en de 28-jarige Maria Magdalena Jansen. Toen 's middags omstreeks half 5 de oude vtouw naar boven ging om eens te kijken, waai door het kwum dat alles uren lang zoo rustig was boven haar, zag ze den man bewusteloos liggen op den vloer in de kamer en de vrouw, eveneens in bewuste- loozen toestand, op de bedstede. De politie werd met het geval in kennis gesteld en deze stelde een onderzoek in. De spoedig ter plaatse zijnde geneesheer kon slechts den dood der beide personen consta- teeren De Molensteeg was 's avonds in rep en ropr. Tal van nieuwsgierigen verdrongen zich voor de deur van het nederige huisje en de meest uiteenloopende verhalen deden de ronde. Men sprak van vergiftiging met arsenicum of een ander snelwerkend vergift. De man zou eerst zich zelf en daarna de vtouw, met wie hij samenwoonde, vergiftigd hebben en de oorzaken der droevige daad zouden moeten worden gezocht in ziekte en armoede. Da mepning dat aan vergift moest worden ge dacht, werd versterkt door het feit dat potten en pannen en eetwaren door de politie in beslag werden genomen. De omstandigheid evenwel dat op den vloer der kamer een ijzeren pot met turf- ascli eo uitgebrande doove kolen werden gevonden, stelt vast dat de beide menschen hun dooil door verstikking door middel van kolendamp hebben gevonden. Men is van meening dat hier van misdrijf en ook van zelfmoord geen sprake is. Usongelukken. To Schelluineii is em driejarig land van den arbeider H. V„ in een onbewaakt oogen- blik al spelende in een bijt geraakt en ver dronken, Een drietal knapen reed van Kampen naar zee. Kort bijl den Kotolmond liep de 11-jarige E. do Groob in een wak. D'c knaap deed nog alle moeite om zich op hot ijfe t0 werken, wat ©venwel niet gelukte. De ka meraden zagen, nog d'at bijl dte hand opstak, waarna hij' voor him oogen in de diepte zonk. Zijl hadden bom niét kunnen redden. Een paar rietsnijders zijp nog haastig komen toesnellen, maar 't was to laat. Voor d'c Urker visschersbevolking schijnt geen jaar te mogen voorbijs gaan, waarin da zee geen offer oischt. Dit jaar seheon daarop een gunstig© uitzondering to zullen anaken, tot dezer d'agen tarwijill do postgemeeu- schap met den vasten wal een week lang verbroken was db teüephoon beriohtto, dat eon dér vale uitgevroron vaartuigen, de U.K. 71, ter hoogte van Texel ihi den grond gevaren werd, en oen dter opvarenden, Al- bert Weerstand, verdronk. Hij! laat een we duwe met kinderen onverzorgd na.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2