BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Rechtzaken. Landbouw en Teeteelt. Staten-Generaal. V Gemengd Nieuws. Hofberichten. Een toeschouwer onder liet wachtend publiek voor het Paleis der Koningin-Moeder in hot Voorhout, deelt het volgende mede omtrent het verwachte bezoek van de Koningin en den Prins aan hun moeder, onmiddellijk na aankomst in de residentie. Reeds geruimen tijd vóór het aangekon digde uur van het binnenkomen van den trein vertoonde zich koningin Emma in huis toilet, een lila kleed en wit kanten mutsje op het hoold achter het middenvenster van het voorbolcon, herhaalde malen het gezicht Tichtende naar de zijde, vanwaar het tijtuig met Haar Kinderen zou komen. Eindelijk daar nadert de door twee dravende zwarte rossen getrokken koets, waarin de met zooveel verlangen verbeide verwanten gezeten zijn. Zoodra ziet Moeder niet dat Kaar Kinde ren op de komst zijn of zij spoedt zich naar beneden in de vestibule welke deuren aan de straat zich openen, toen liet tijtuig vlak voor den ingang stil hield. De Vorstelijke paleis-bewoonster begeeft zich op de stoep in tie open lucht en hiei zijn de honderden die achter de paaltjes van het voorplein gerijd staan getuigen van een echt familietooneeltje. Fluks springt H. M. als het wate van de in rood laken gevatte treèplanken van het rijtuig op de stoep, de beide armen uitstrek kende naar Moeder, die dezelfde beweging maakt. Het gelukkig weerzien uit ziclt in een hartelijke omhelzing. En de Prins is niet minder verheugd de Koningin-Moeder weer te ontmoeten en geeft dit met een flmk^n handdruk te kennen. A! pratende en lachende gaat de familie het Paleis binnen totdat na een half uur de welkomstvisite is afgeloopen en het Vorstelijk Echtpaar de:t onderbroken rit naar het Paleis, in het Noordeinde vervolgt tot aan het ijtuig gebracht door de Moeder voor wie ook een deel bestemd is van de hoeta's die uit het volk opstijgen bij het passeereo van de jonge Majesteit en den Prins. H. M. de Koningin-Moeder woonde gister avond het ïDiligentin" concert in liet Ge- houw voor K. en "W, te 's-Gravenhage bij. H. M. de Koningin-Moeder vereenigt heden aan het diner den afire lenden Duit-clien gezant graaf de Pourtales cn gravin de Pcur- tales alsmede den Nederiandschen gezant- schapsraad te Berlijn jhr. van Citters, met verlof in Den Haag. Corps diplomatique. De sedert koit bij het Oostenrijkscbe ge zantschap te 's-Gravenhage geplaatste secre taris graaf Czernim is onlangs om gezond heidsredenen naar Oostenrijk teruggekeerd en heeft inm ddeh op zijn verzoek ontheffing uit zijn ambt bekomen. Dr, Scfmepmai!. In verband met geruchten omtrent den toestand van dr Scliaepman, verneemt men dat de hardnekkige ongesteldheid, die hem verhinderde de zittingen der Kamer bij te wonen, niet van ernstigen of verontrustenderi aard is. Geridderd. Bij K. B. is F, H. van Leent, letterkundige te Amsterdam, benoemd tol Broeder in de orde van den Nederiandschen Leeuw. Minister van Marine. Met de vervulling van de plaats van Mi nister van Marine zal, naar men verneemt, de Regeering zich eerst in Januari na 't uit eengaan der Tweede Kamer bezighouden. Burgemeester TVas. Bij Kon. besluit van 16 Dec. is aan nar. F. "Was, op zijn veizoek, met ingang van 1 Jan. a.s., eervol ontslag verleend als burgemeester van Leiden en als lid van het college van curatoren bij de rijksuniversiteit te Leiden. Gezondheidscommisslën. De voorzitters der gezondheid-comrnLsiën nit de provincie Zuidhollarid zijn tegen Maan dag 21 dezer door den hoofdinspecteur der volksgezondheid voor Zuidholland en Zeeland tezaam geroepen in het gouvet nementsgebouw te 's-Gravenhage, ter bespreking van de maat regelen te nemen ingevolge de Gezondheids- en "Woningwetten. Terlof bij Post en Telegrafie. Door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie is bepaald, dat de jaarlijk'-che ver loven der ambtenaren zullen genoten worden in het tijdvak van 1 April tot 1 October, Ook deze maatregel beteekent een groote verbetering, aangezien volgens de nu beslaande regeling een groot aantal ambtenaren slechts in de wintermaanden verlof kon genieten. Burgemeester van Lelden. Uit goede bron verneemt de »Res.b.", dat als burgemeester van Leiden zeer in aanmer king komt mr. De Ridder, officier van justitie te Groningen en anti~rev. lid der Tweede Kamer voor het district Wijk bij Duurstede. Erfgenamen van YY. Ockel en R. Braak. De Min. van B uitend. Zaiken "brengt ter algemeen e kennis, dat de erfgenamen ven lo. W. Ockcil, oud. naar zeggen 32 jaar, geb. in Nederland, plaats en dagteekening onbe kend, overleden 22 Maart jl. op do westikust van ÓhiK bij' de schipbreuk van het Britsche schip A-tkeaa, waarop hij als stoker dien de, en van 2o. R. Draak, oud naar zeggen 45 jaar en geb. naar zeggen te Amsterdam, overleden 5 Doe. 1901 op de Amerikaan- sche kust nabij Washington aan boord van het Britsche schip Piamore, zich tear za ke van de nalatenschappen dier zeebeden rechtstreeks behooren te wenden tot het consulaat-generaal der Nederlanden te Lon don. Drankgebruik "bij marine en Icgor. Het hoofdbestuur van do „Nederlaudsehe Yerceiuging tot Afschaffing van Alcohol- lioudenda Dranken." heeft een adres arorichb aan do Tweede lvamer, waarin het verklaart met belangstelling te hebben kennis geno men van het feit, dat bij de schrilftolijlke be handeling van de begrootingon voor Oorlog en Marine voor den dienst 1903, sommigo leden een algeheel verbod Van drankverkoop in de cantines wonschtcn en hebben aange- drongt- op afschaffing van dc jouovorver- stmkking aan boord, zij' heb dan ook gelijdev lijk en er daarbij' op wijst dat heb geregeld' verstrekken van brandewijn of iets d'onge- 1 ijiks, bij de Zwcedsche Oorlogsmarino se dert een 20 jaren, bij' do Deensdie alreeds meer dan 50 jaren is afgeschaft; en bij' de üuitsche Oorlogsvloot het geregeld schon ken van sterken drank ook sedert lang tot het verleden bohoorb. Adressant is van oordeel, dab do Over heid door het harerzijds uitreiken van jene ver als deol van den dagdijksclien mondikost, den menschen als 't wa.ro te kennen geeft, dat do jenever een d'agelijiksclio 'behoefte is. Wel wordt beweerd dat het niet tot dö taak der overheid behoort, om met het oog op 't gevaar van het misbruik het gebruik te var- bieden, doch adressant meent dat deze be wering niet opgaat, omdat hier van een ver bod van iets, dat den militairen rechtens of krachtens do eischeu dei- voedingswetten toe komt, geen sprake is, doch alleen van het weren van iets. dat minstens genomen on- noodig is, hetgeen to meer in liet oog springt wanneer men bedenkt, dat ook wel andere genotmiddelen niet van overheidswege ver strekt of in de cantines toegelaten worden. Bovendien acht hij het motief, als zou. bij, 'b weren van den drank uit de cantines do kroegverleiding huiten de Ikazemes grooter worden, in strijd met de ervaring en alleen een theoretisch bezwaar, voortvloeiende uit den onwil om in des» richting met 'kracht op te treden. Socialistencongres. Op het Amsterdamsch socialistencongres, dat het volgend jaar 'gehouden zal worden, zullen worden behandeldalgemeene werk staking, afschaffing van d'e staande legers, uitbreiding van 'het internationale secreta riaat, 9-urigo arbeidsdag, internationale re geling der socialistische politiek, nationale immi- en enr'gratifepolitiek (voorgesteld door de Angentijnsche partij), vrouwenkiesrecht (voorgesteld door den Oostenrijkschen socia- listischen vrouwenbond), verplichte scheids gerechten, wettelijk minimum-loon voor be>- paaldo plaatsen, vaikvereenigingen en poli tiek. gemeentelijke drankverkoop (voorge steld' door de Fatwan Society te Londen) so cialisme en gemeentepolitiek (voorgesteld door de Emgelsdhe Independent Labour Party), de houding vau het internationale proletariaat in de nationaliteiten-quaesti© (voorgesteld door da Czochische sociaal-dle- moeraten), ouderdoms- en invaliditeitsverze kering, (voorgesteld door de Nederlandsche sociaal-democraten), de buitenlandsche cor respondenten der socialistische bladen (voor stel! van de Fransche arbeiderspartij). R. K. Vakcongres. Door liet bestuur van'het Ned. R.-K. vak congres, dat in September te Utrecht zal gehouden worden, is een circulaire verzon den, waarin tot deelneming wordt aange spoord. Aan de bestaande Ned. R.-K. vakorgani saties zal inumschoots gelegenheid gegeven worden dat congres zóó te benutten, dat' de speciale belangen vooral' behartigd kunnen worden. Omdat op dit vakcongres al de vakorga nisaties vertegenwoordigd zullen rijn, en aL- dus alle R.-K. vereenigingsmannen aldaar eLkander zullen ontmoeten, zal dit congres tevens een algemeen-sociale beteekenis ikrij- gen. Dit zal vooral hieruit bfijiken, dat bij de opening en de sluiting van het congres door sprekers van naam onderwerpen zullen be sproken worden, die in 't algemeen op de val:-aotio betrekking hebben. De regeling van -heb congres is opgedra gen aan de heeren mgr. Konings, adviseur van den Ned. R.-K. Volksbond, Amster dam; rector F. X. Bult, Utrecht; EL En gels, voorzitter van den Bond van R.-K. Werkliedenvereenigingen ill het Aartsbis dom Enschedéen B. Dammers, secretaris van het centraal bestuur van dten Ned. R.- K. Volksbond, Amsterdam. TYedtmenfonds. Door de Amsteidamsche eflentenfirma gebr. Wiegman is dezer dagen bij gelegenheid van haar 25 jarig beslaan een weduwenfonds voor haar personeel gesticht en daarin f 10.000 als stamfonds gestort. Open Brief. De heer E. Kempe, gepens. luit. ter zee le klasse heeft een open brief gericht aan de leden der volksvertegenwoordigingen aan de regeering, waarin hij op den z. 5. absoluut onverdedigden toestand van Ned. O. Indië de aandacht vestigt. Bij de bestaande toestanden acht schr. het zeker, dat binnen korter of langer tijd onze Aziatische koloniën verloren zullen gaan, om dat wjj niet in staat zjjn ze met onze tegen woordige vloot te verdedigen. Schr, doet nu een beroep op regeeringen vertegenwoordiging om hierin verandering ie brengen. K'fj acht noodig een vloot van 20 schepen voor Java en de Buitenbezittingen, benevens een 40tal torpedobooten voorts 6 a 8 pantserschepen voor de verdediging van 3 of 4 strategische punten aan de kust van Java. Voor de bemanning wil hij de Javanen opleiden. Ter bestrijding van de kosten raadt hg aan een speciale d e f e n s i e-be]asting of een staatsleening of het verkoopen van het te veel koloniaal bezit b. v. West-Indië. Voor advies benoeme men een perm a- n e n t e n defensieraad, die niet evenals de ministers met de stembus wisselt, en die een vast defensieplan, desnoods om de 5 jaar naar de omstandigheden te wijzigen, ont werpt. Schr. besluit zyn brief met een be roep op den ernst der tjjden, die geen uitstel gedoogt. Naar wij vernemen zijn gisteren 2 kotier- schepen den Nieuwen Waterweg binnenge komen, bestemd naar hier ter vertimmering. Beide schepen zyn echter wegens gebrek aan ligplaats naar Viaardingen gedirigeerd. Hedenmorgen te 71/y, uur heeft de 42-jarige J. F. H. Veerkamp, wonende in de Bieeker- straat het ongeluk gehad om in de branderij van den heer Nolet aan de Nieuwe Haven, waar hij werkzaam is, bjj hel stappen van den eenen ketel op den anderen te vallen en daarbij den linkerarm te breken. Nadat hem geneeskundige hulp was ver leend is hij naar huis gegaan. Gisteravond te 111/2 uur vervoegde zich de 33 jarige J. H. N. wonende in de Kreu- pelstraat, aan liet bureau van politie met een nog al ernstige steekwond, toegebracht met een mes, aan den arm. Zooals de geblesseeule mededeelde zou deze wond hem zijn toegebracht door ,1. T. H, D., in dezelfde straat woonachtig. De verwondde wprd aan het politie bureau door een dokter verbonden, terwiji de dader in arrest werd gesteld. Deze is hedenmiddag na verhoor weer op vtije voeten gesteld. Do 'heer F. van dor Tas, ontvanger der loodsgelden alhier, is 1 Januari a.s. 25 jaar in die betrekking werkzaam. Onze oud-stadgenoot-, de heer C. R. Bent- fort van Rotterdam, zail morgen vanwege 't Nutsdepartement alhier ih de zaal' „Harmo nie" optredon meb d'o volgonde volks-voor- draclitea1. „Moeilijke dagen", een karak terstudie, door C. R. B.; 2. „Verlegen en vrijmoedige menschen", door d'enz.3. „HerfstgedachtenT, dbor denz. "Gisteravond had in de zaal sHarmonie" de voordrachtavond plaats door mevr. G. van "Warmelo-Faassen en mej. Christina Staas. De voordrachten vielen evenals het blijspel in éen bedrjjf sWie van de twee" zeer in den smaak. Het was een genotvolle avond. Jammer dat er zoo weinig publiek was. De thuisblijvers hebben zeer veel gemist. Gevonden voorwerpen Te bevragen aan onderstaande adressen: Een geëmailleerd 'koffiekannetje 'bijl C. van Dijjc, Van Leijden Gaolsbraat 24; een kind erschoenfcjo bij J. Van don Bosch, Maas- si uische dijk 89 een ikinderwamtje en band schoen biji D. de Lange, Oosbhavenkad© 31 eon zwart 'kinderwantje bij P. van der Zwan, Maasstraat, 19 een porbemonnaie en een (ko peren gewibkt 'bijl W. v. Amen, Nieuwëktan 13; een kindterwantje bij A. Maat, Achter straat 30oen bondenmuilkorf bijl A. Kerk hof, Kortedijk 37 een kinderwantje bijl C. van IJperen, Emmasüraaib 12; oen portee monnaie met gouden sluiting bij J. van. Dorp, Oranjestraat 1een paar (handsehoei- nen bij W. van Hees, Oranjestraat 3een portemonnaio met eenig geld', Callenburg- straat 39. Kantongerecht te Schiedam. Vonnissen uitgesproken 17 Dec. 1902. Schiedam: Straatschenderij G. H. L. f 1 boete subs. 1 d. b. Verwekken van nachtrumoer J. C. L., G. H. R.( T. V., D. A. L., en M. A. M. ieder f 3 boete subs. 3 d. h. Openbare dronkenschap: W. K., J. v. W., W. H„ F. S., C. v. K. en J. d. J. ieder f 3 boete subs. 3 d'. h.A. K. f 6 boete subs. 3 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te rijn, loopetn over eens andters grond C. R. en F. S. ieder f 1 boete subs. 1 d:. b. Overtreding van de arbeidswet C. S. J. v. d!. S. 2 maal f 2 boete subs. 2 maal 1 d. h. Politie-overtreding 'P. d. R., P. J. C. H. ieder f 0.50 boete subs. 1 d. h.L. v. D'. f 1 boete subs. 1 d. h.J. d. J., W. K., en C. K. ded'er f 2 boe te subs. 1 d. h.A. A. H. f 3 boete subs. 1 d. li.P. v. d. W., f 5 boete subs. 5 d. h. M. G. 2 maal f 10 boete subs. 2 maal 10 d. h. Viaardingen: Een op den openbaren weg geplaatst voor werp niet veriidhten J. V. f 1 boete subs. 1 d. h. Verwekken van nachtrumoer A'. dl L., L. W„ J. H. W., en P. J. G. ieder f 3 boete subs. 3 dl h. Openbare dronkenschap-. M. I., L. W. ieder f 3 boete subs. 3 d. k. IV. D. {2 maal) 2 maal' f 3 boete suba. 2 maal 3 cL hl Overtrading van d'e tribeidswefc J. B. f 2 boete eubs. 2 dl <h. Overtreding van d'e Leerplichtwet: O. H. f 0.50 'boete su-bs. 1 d. 'h. Politic-Overtreding M. M. f 0.50 boete subs. 1 d. h.G. V. f 1 boete subs. 1 d. h.P. KI f 6 boete subs. I d. h. De begrooting van het Nederiandsch Land- bouw-Comité voor 1903 is in inkomsten en uitgaven vastgesteld tot een bedrag van f 14215.50, waarvan f 13465 50 als rijkssub sidie, daaronder begrepen f 6135 voor onkosten van het Landbouwverslag. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 17 Dec. (Vervolg). Binnenl. Zaken. De heer SCHAPER verklaarde niet te begrijpen, dat de heer Borgosius, die zich noemt de medevader der ongevallenwet, be zwaar maakte tegen het tarief der Bank, waardoor eene loyale uitvoering aan de wet wordt gegeven en protesteerde tegen de waarschuwing van den heer Borgesius tegen simulatie, alsof de werkman de grootste schavuit ter wereld is. De heer GOEMAN BORGESIUS kwam op tegen de voorstelling van den heer Schaper, als zou hij, als directeur eener particuliere bank het algemeen belang niet behartigen en wees er op ook tegen de werkgevers controlemaatregelen te hebben verdedigd. Tegenover den minister verklaarde spr. dat de leden van het bestuur der bank, ze mo gen dan geen vakmannen zijn, dit jaar met zooveel ijver hebben gewerkt, dal zij er vreemd van zouden ophooren, als voorgesteld werd hen nu te ontslaan. Niet liet geheele tarief is te laag, maar alleen de laagste ge- varenklasse. Hiervan zal het gevolg zijn dat alle inva- üeden, gevaarlijke risico's, die de particuliere maatschappijen niet willen aannemen in die klasse, bij de bank zullen komen, tot groot gevaar voor die instelling. De heer LOIIMAN betoogde nogmaals, dat rijn bedoeling is, dat personen die geen ver stand van zaken hebben, niet de leiding moeten hebben van de Batik. Zulke personen moeten niet aan het, hoofd blijven; kon men geen geschikte personen krijgen omdat zij te veel eischten, dan had de vorige ivgee- ring de Kamer meer geld moeten vragen b.v. f 10 000. Nader verklaarde de MINISTER het Bank- bestuur niet beschuldigd te hebben, doch gezegd te hebben, dat als de belangen van het land niet behoorlijk beluu tigd worden de regeering verplicht is het bestuur af te zetten. Aan den heer De Stuers, die liet rijksmu seum te Amsterdam, althans in den zomer 's Maandags werischte te zien geopend, ver klaarde de minister, integendeel, ook bij andere musea een vryen dag voor de ambte naren te zullen overwegen. Voorts verklaarde de MINISTER, den wensch der heeren Zijlma en Smeenge, be treffende een andere regeling der sSt.-C't." te hebben onderzocht. De overwegingen zijn nog loopende, maar van de zijde der lands drukkerij zijn ernstige bezwaren geopperd. Met het oog op het materieel overigens, is de minister het eens dat de courant dient gesplitst te worden. Een nieuwe vet betering in de onderwijzers- wachtgelden na de pas tot stand gekomene, kon de MINISTER den heer Ter Laan niet toezeggen. Hoofdstuk V werd hierna goed gekeurd, alsmede eenige suppletoire begroo tingen en onteigeningsontwprpen voor ver breeding der Domsteeg te Utrecht. Morgen te 10 uur is de behandeling der begrooting van financiën aan de orde. Zitting van Donderdag 18 December 1902. Financiën. Bij de behandeling van Hoofdstuk VII B (Financiën) na goedkeuring, zonder dis cussie, van Hoofdstuk VII A (Nationale Schuld) - verklaarde de MINISTER VAN FINANCIEN geen partieele regeiing van de positie der ambtenaren bjj de directe be lastingen te zullen voorstellen maar te zullen wachten tot dat volledige voorstellen van da commissie ad hoe zijn ing-komen. Den heet en Ketelaar, Ferf en Melchers kon hij niet toe zeggen dat deze regeling reeds li-t volgend jaar zal worden ingediend. De Rijkskierken zullen moeten wachten tot de volgende be grooting op tractementsverbetering, waarop de heer De Klerk aardiong.Iukrimping van den Zondagsdienst te Lobith, door den heer Kolk man bepleit, is in overweging, zoomede voor ziening in de te late uitkeering van denr- waarderssalarissen. Bezwaren heeft de Minister tegen de door den heer Smeenge gewen-clite afwijking van de grondslagen der bedrijfs belasting voor schippers, automobielenbe- iasting en publicatie van de uitspiaken der Beroepsraden. De MINISTER VAN FINANCIEN deelde den heer Jansen mede naar aanleiding van de benoeming van een rijksadvocaat te 's-Hertogenbooch wonende ook voor Limburg, dat zulks samenhangt met de reorganisatie waarbij voor elk ressort van een gerechtshof slechts édn rijksadvocaat zal worden benoemd. Bij de herziening der vermogensbelasting zal niet voorgesteld worden de bevoegdheid der gemeenten tot inzage der kohieren, De heeren FERF en DRUCKER achtten de benoeming van een inspecteur d-r regi stratie met voorbijgang van oudete ver dienstelijke ambtenaren niet voldoende gemotiveerd en den schyn dragende van afkeurenswaardige protectie. De heeren KETELAAR en VAN DER ZWAAG vroegen lotsverbetering van de kler ken by de rijksbelasting en de heer LIEF- T1NCK uitbreiding van het personeel dei- landmeters. De MIN. VAN FINANCIEN verzekerde- dat de benoeming van den beer Bouman niet is een handeling van nepotisme maaralleen berust op zijn ambtelijke bekwaamheden. Hij zal overwegen hoe te voorzien in het gebrek aan landmeters voor particulier werk. De tolheffing tusschen Loosduinen en 's-Gravenhage zal in 1904 worden afgeschaft. Leger des Heils. Thans is bekend wie db opvolger zal rijn van commandant Cosandey als leider van heb vork in Nedeafandl Heb is commantW t Estill, die a-eeds meer dan twintig jaren ah officier van bob Legen- des lloils'-Ir, ander, I landen werkte. O. a. stond 'hij, aan bet. hoofd van den arbeid in Znid-Afrilca, terwijl zij» ii laatste post Niouw-Zooland' was. a Op den Tweeden Kerstdag zal' eveaA i vorilge jaren vanwege heb Leger des Heit to Amsterdam een vrij middagmaal worden aangeboden aan 1500 behoef bigen van Am sterdam an heb Paleis voor Volksvlijt, 's Avonds zal in diezelfde zaal oen bijeenkomst worden gehouden waar de nf™. wo Icid'eirs voor heb eerst zullen spreken A. Smorcnburg, Men za! zich herinneren, dat indertgd de heer A. Smorenburg in eene kist van St Helena heeft zoeken te ontkomen. Ingeruimen lijd werd niets van hem ver. nomen, zeker tengevolge van de eigenaardige wijze waarop met de correspondentie op Sf^ Helena gehandeld werd. Vele brieven ginger! verloren. Thans wordt ons medegedeeld,dat de heer Smorenburg naar Zuid-Afrika terug gebracht is. De kist moet zich in het museum op Sij Helena bevinden. De politie als inbreehter. Gisternacht word aan do politie to Hilver. sum medegedeeld dat or litobt brandde in de onbewoonds villa van don hoor J. G. J. Pa. ravicini di' Capeflli, aan den SoestordSjker- straatweg. Ondanks baar pogingen mocht het, dor politie niet gelukken zich toegan» tot do villa lts vorseliaffean, en moest zij tot hedenochtend wachten cor do zaak opgehel derd kon worden. Toon bleek dat oen schoonmaakster het liute tijdelijk als bewaakster bewoonde. Deze vrouw hooft in dien naclrt duizend angsten uitgestaan, dlaar zijl natuurlijk au de mee- ning verkeerde, d!at ca- inbrekers aan 't werk waren, terwijl! het juist de politie was, die zich ijverig weerde oin vcrmeendb inbreken te verrassen. In arrest gesteld. Men schrijft aan de »N. R. Ct." uit IJmui- den De kapitein-fortcommandant heeft aan drie koiporaals vnorloopig arrest opgelegd. Deze korporaals zijn Zondagavond uitgegaan met den kanonnier W. naar Wijk aan Zee, en hebben dien kanonnier, die beschonken was, alleen naar huis gaan langs het strand. Teen zij een paar uur later thuis kwamen, was de man daar nog niet en toen zijn zy uit getrokken om hem te zoeken en hebben hem verdronken gevonden aan het strand. Het geval wordt onderzocht. Een hoenderpark in brand. Gisteravond te 5.30 u. brak brand uit in een voor 2 jaren nieuw gebouwd hoenderpaik van Gebroeders Bouwes, le Edam. Hoewel de brandweer bijna onmiddellijk ter plaatse v. was, kon niet vooi komen worden, dat het gebouw tot den grond afbrandde, terwijl tiondeiden hoenders den dood vonden. Aihs was vei'z-k'-rd ooi zaak waarschijnlijk een gebiek in de verwarmingsbuizen. Braaf en Liet. De „Chr. Onderw." deelt do volgende aar dige herinnering mede, uit de dagen der ..braafheid", in Koning "Willem I's tijd, ge- pub uit „hot Algemeen Overzicht van den staat, van het Lager Schoolwezen in liet- le District van de Prov. Groningen gedurende 1815", Van deu schoolopziener Th. van Swin- deren, luidende als voïgb: Om liet ongeregeld groeten dor kinderen bij mijn intrede in de sohool voor to komen, beeft men een. welkomstgroet ingevoerd, wel ke d'an door de kinderen op een aangename melodie gezongen wordt, waarbijl zij tevens tegelijk buigen. Insgelijks wordt bij' mijn verlaten der school oen afscheidsgroet op do- zelfde' manier door do kinderen gezongen. Dezo versjes zijn van den volgenden inhoud: Bij het inkomen. Dag, lievo Schoolopziener, Gij' Bezoekt ons weer, wijt rijn nu "Bijl Gijl houdt nieti op te zorgen (bi3); "Woes welkom d!an, o brave man! ELk onzer zal, zooveel hij kan, Uw zorgen,' dankend' loonen. (bis) "B ij heb uitgaan. Wij danken U' voor 't onderricht, D'at gijl ons geeft van onzen plicht. Wij zullen vKjlbig ïeeren. (bis) Bezoek ons toch eens spoedig weer, "Wij zien zoo graag U fleeer op keer. Dag, lieve Schoolopziener(bis) De ondoordachte daad. De knaap le Jubbega Schurenga die door een anderen jongen werd aangegrepen en bijna geworgd, zoodat zyn toestand zorg baarde, is herstellende; het geval hec-ftzeer boven verwachting eene gunstige wending genomende knaap gebruikt reeds weer voedsel. Intusschen moet nu gebleken zijn, dat het aangrijpen niet zooals verondersteld werd spelenderwijs, doch metopzetgeschiedde. Bloedvergiftiging. Deed zich de vorige week te Barneveld bij een varkensslachter een geval van bloedver giftiging voor met doodelijken afloop, thans is weer een persoon naar liet ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Deze, D. M., had zyn duim aan een verroesten spijker verwond, waarna zich weldra kenteekenen van bloed vergiftiging vertoonden. (vN. Arnh.Ct. Voor eenige weken kreeg de vrouw van een landbouwer te de Lutto bij Oldenzaat een stekel van een diste! in lwar duim. A spoedig zwol de hand-geweldig op en werd de vrouw in 't ziekenhuis te Oldenzual opge nomen. Thans hebben doktoren de rechter hand moeten amputeeren.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2