56*"" Jaargang. Donderdag 15 Januari 1903, No. 11058. De macht van het papier. 73. is 46. BUITEN LAND. UIT BE PERS. SSHIIEOAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijjs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65., Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 38. Prijs der- Advertentiën: Van 1b regels 11. 0.92, iedere re;.el meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die rij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hwr- van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-en Zaterdagavond verschijnen, worfen zoogenaamde Mïmitaa mdwgrlimtiëm opgenomen tot den prijs van 40 certs per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. ïelcfooa Mo. 1.33. Bi i 1 t ue. irf. ALGEDIËEK OVERZICHT. SCHIEDAM, 14 Januari 1903 Znid-jlfrl ka. De besprekingen, die tè Johannesburg plaats hadden tusschen Chamberlain en de leidende personen, Randmagnaten enz., beloven tot een gunstig resultaat te zullen komen. Er loopen verschillende geruchten betreflende een regeling. Een nader Reuter-telegram uit Johannes burg meldt dat Chamberlain en de voornaam ste mijneigenaars tot een overeenstemming zijn gekomen in zake de financieels regeling in Transvaal. De oorlogsbelasling zal dertig millioen pond sterling bedragen en verder zal een waarborg worden gegeven voor een im periale leening eveneens van dertig millioen p. St., die gebruikt zal worden voor produc tieve openbare werken in Transvaal en de Oranjerivier-kolonie. Eveneens werd overeen stemming verkregen in zake de arbeids- quaestie. Jn verband met de Natalsche spoorweg- quaestie kwam de parlementaire oppositie te Durban gisteren bijeenZij weigerde het aanbod vao den minister-president om een coalitie aan te gaan. De premier had n.l. twee zetels in het ministei ie aan de oppositie aangeboden ed voorgesteld de spoorwegont- werpen gedurende deze parlementszitting terug te nemen, totdat een conferentie der regeeringen hierover zou zijn gehouden, Ue oppositie deze voorsteilen weigerende nam een resolutie aan, vragende de onmiddellijke bjjeenroeping van het parlement, zoodat langs den coristiiutiorieelen weg een oplossing zou worden veikiegen. De Engelsche regeering sprak er, eenige maanden geleden van, dat 740 Boeren zich aangeboden hadden om te vechten in de Engelsche gelederen tegen den mullah, in Somaliland, Dit getal bleek te hoog te zijn, en de 740 daalden tot 240. Gistei en echler is het contingent (slechts 100 man) vertrokken uit Kaapstad, onder bevel van niet Ben Viljoen, die er niet aan gedacht heeft zich voor dezen liefdedienst beschikbaar te stellen, maar van den Engel- schen kapitein Bonam, En dit honderdtal bestaat slechts uit d hands- oppers" De Daily Mail", een jiogo-blad, ontvangt van zijn correspondent te Mentóne eenige mededeelingen over bet verblijf van Paul Kruger aldaar. Het schijnt volgens dit bericht, dat de president zich zeer heeft bezuinigd. Zjjn drie secretarissen heeft hij afgeschaft en deze zjjn naar ons land teruggekeerd. Van iemand uit de omgeving van den presi dent hooft de correspondent vernomen, dat hij 40,000 pd. st. naar Zuid-Afrika had ge zonden om deze som te laten verdeelen onder Naar (het Duitsch van. FED OR YON ZOBELTITZ. 27) „Een volksblad," herhaalde Axel. „Ach, waarde vriend, i'k denk nog dikwijls genoeg aan. onze onderneming te Kouten d'io zoo jammerlijk schipbreuk leed. Heb goede moet op den d'uur toch don doorslag geven en als gij in uw ui ouwe courant „Neem mij niet (kwalijk, Pawel," vital Dri ven hem in de rede; „heb goede is datgene waarvan de mensdhen spreken, d'ei arbeider leeft bij den dag en wil de gebeurtenissen van dten dag weten, doch 'lioogero politiek Zet een. arbeider een truffelpasted voor en al is zij nog zoo (Waar gemaakt volgens de regelen der kunst, ziji zal hema niet smaken. Wat wilt ge ook? "Wei moeten liet volk aan bieden wat het beivailt en wat niet verve lend is. Al het andere is onzin. Dat ils mijn standpunt en iik geloof d'ab 'het een juist standpunt is. Nu ga ik d'é sekt halen. Juf frouw Olga, u zorgt voor ijs, ja? In een paar minuten hen ik weder terug Hij1 snelde weg. „Een drommelsche vent," zei Axel hoofd schuddend. „Ik geloof, dat voor ,hem een groote toekomst is weggelegd, want hij', is niet angstvallig Maar plotseling beu ik het geworden zoo eensklaps ik ben bang voor die „Volksbode" Olga had! in het licht van de lamp ge staard met een uitdrukking op heb gelaat die aan heel' wat auders deed! denkon d'an aan d'e courant van Düren. Nu wierp zij met een kraokbigen ruk het hoofd ih den nek. de slachtoffers van den oorlog. De oud-presi dent zou al zijn bezittingen in de vroegere Zuidafrikaansche Republiek te gelde hebben gemaakt. Haro kko. De Parjjsche ^Journal" deelt het volgende telegram uit Tanger mee: Eenboodschapper die den 6en Januari Fez verliet bracht de tijding dat het reeds tot een treffen was gekomen tusschen de sultanstroepen en de rebellen. De sultan leed den nederlaag en is van plan terug te trekken naar Rabat. De vreemde consuls zijn uit Fez vertrokken naar Rabat en Casa Blanca. De ministers in Tanger hebben langen tijd beraadslaagd over wat hen nu te doen stond om krachtig voor den dag te kunnen komen. Hadji Mohammed Ei Torres, de minister van buitenlandsehe zaken heeft bevel ont vangen van den sultan om de mogendheden te vragen zich met den opstand te willen bemoeien. De pretendent Bou Hamara heeft vier uren van Fez een kamp opgeslagen. Drie stammen gingen tot den pretendent over. In Fez moet een opstand tegen den sultan zijn uitgebroken. De consuls gaven den Europeanen den raad Fez te veriaten. De Duitschers alleen moeten tot dusver dezen raad hebben op gevolgd. De Madiileensche sGiobo" ODtvangt uit Fez bericht, dat de troepen van den suitan en die van den pretendent den 12eo dezer in een gevecht gewikkeld zjjn, dat ten gun ste van de opstandelingen schijnt te keeren. Men verzekeit, dat de inwoners van Fez tegen den sultan zjjn opgestaan. Te Rabat heerscht paniek; de Europeanen vreezen te zullen worden aangevallen. Met groote beslistheid wordt uit Tanger aan de Morning Leader gemeld dat de sultan een gevoelige nederlaag geleden heeft en naar het Oosten is ontsnapt. In alle consu laten te Tanger heerscht groote ontsteltenis. Alleen de Engelsche consul is te Fez geble ven, alle andere hebben de hoofdstad vei- laten en worden Woensdag te Tanger ver wacht. Uit Madrid wordt aan de sPatrie" gemeld dat met het oog op den ernstiger, toestand in Marokko deSpaansche minister van ooilog bevel beeft gegeven naar Algesiras twee bataljons infanterie en een batterij berg- artillerie te zenden bestemd om het garnizoen van Ceuta te versterken. Meerdere belang rijke troepenzendingen zullen volgen. {Secnesigde XSededeelIngen. B elg i Een speciale verslaggever van de nPetit Bleu" te Mentone seintnZooeven heb ik graaf en gravin Lonyay gesproken. Beiden spreken zij krachtig alle geruchten tegen, die in betrekking tot hun huwelijksleven „Ik zal je eens wat zeggen, Axelals men heel laag staao en men wil hoogerop, dan heeft men meestal geen ruime keuzo. Men is blij met den eersten den besten voor uitgang om meer vasten grondt onder dta voe ten ta kunnen hebben in dta toekomst. Wan neer het 'ging om mij) aillteen, dan was heb iets anders. iMaar ik ben nog eerzuchtig er bij' voor jou. Jij moeit vooruitkomen. Tot nu toe was je beladen met ketenen aan, handen en voeten. Een groote keten ontneemt Düren je onweerlegbaar. En jij houdt tijd in ruime matei over voor eigen arbeid. D'aar- om zou liet dwaasheid' ziju als we neen zei den in plaats van ja." Hij' knikte. „Je hebt weer golijik, zusje. Wat was ik zonder jou, Olinka1" „Een stroohalm in den wind," antwoord de zij' lachend. „Jou droomcrMaar nu net ijs l Axel, in d'e, (keuken staat een groote ko peren ketel. Haal dten eens, daarin zullen we •hot ijs l'eggen. Hij' blinkt mooi en zal een prachtig effect maken, ais do dikke, goud gele kurken dtar champagne-flesscken daaa-- uit te voorschijn komen, misschien zijn ze voorzien van zilveren doppen. In alle geval zullen, ze schitteren." „Ik ga den ketel halen," zei Axel. „Tiet zal een keurige (koelbak worden. Olli als jij voor heb ijs zorgt, breng dan tegelijk een schort vol groene bladeren cn takken hiji den blotamilsb mede. Die zullen we over de tafel strooien en daar tusschen de rozen van Dü- (ren. Heb moet er feestelijk uitzien zooals b.j een «senator van het, oude Rome." „Afgesproken," antwooiddie Olga en ging heen tcrwij'l Axel in de keuken den bewus- ten koperen 'ketel opsnorde. Hiji dacht voor- loopig niet meer aan de „Volksbode" en zijn literaire toekomst, en ten voorgenomen echtscheiding zijn ver spreid." De gravin richtte zich tot den Duitschen keizer met het verzoek den verspreiders van het gerucht (»Die Zeit" en de nOest. "Volks- Zeitung") te straffen. De graaf en de gravin betrokken voor dit seizoen een villa te Mentone in Zuid-Frankrjjk. F r a n k r ij k. Tot Kamerpresident is herkozen Bourgeois met 336 stemmen. De nationalist Coulant verwierf 37 stemmen. Bij de verkiezing van vier vice-Kamer- presidenten werden gekozen Etienne met 373 stemmen, Lockroy met '155 stemmen. Quail - lain met 238 stemmen. Verder verkregen Jaurès 214 en Renault Morlière 204 stemmen. B(j herstemming is Jauièa gekozen met 209 stemmen tegen 196 stemmen op Renault Morlière, den candidaat der Mélinisten. Spanje. De leden van het vroegere kabinet Sagasta iiebben besloten zich aan het hoofd te plaat sen eener inschrijving om een standbeeld voor Sagasta op te richten. Zwitserland. De Wiener Neue Presse" beweert te weten dat een schikking zal getroffen worden wat aangaat het toekomstige leven van Louise An toinette van Saksen. De prinses zal haar woonplaats kiezen in Bohemen in de nabijheid van da Saksische grens waar zij in de gelegen heid zal zijn haar kinderen te zien. Wat Leopold Ferdinand, thans Leopold Wöllling aangaat, hij zou van het Oosten- 1 ijksclie hof een jaai lijksche toelage ontvangen. liet echtscheidings-proces van prinses Louise zal den 28sten dezer te Dresden aanvangen. De prinses is vei tegen woordigd door iiaar advocaat Felix Zehnie. Rusland. De begrooting van 1903 raamt de gewone inkomsten op 1,897,032,678 roebel, de ge wone uitgaven op 1,880,405,229 roebel, dus een oveischot van 16,627,449 roebel. De bui tengewone inkomsten worden geschat op 174,634,794, de buitengewone uitgaven op 191,262,243 roebel. De begrooting sluit in uitgaaf en inkomsten met 2,071,667,472 loebel, In liet begrootingsrappoi t '.vordt er op ge wezen, dat de begrooting ondanks een ann- zienlyke toeneming der gewone uitgaven overschotten aanwijst, die deels ter dekking van buitengewone uitgaven zullen worden gebruikt. De aandacht wordt gevestigd op de verbetering van den economischen toestand in Rusland, vooial omdat de oogst het ge middelde der laatste jaren met 27 pCt. over ,ret\. Ver. Staten. Gioote nood moet ontstaan zijn tengevolge Hiji overlegde ih allen, ernst of 't niet aar dig zou zijn. zich tet drapeerea mot witte bcddalakens, éénmaal om liet lichaam, gesla gen, de eandjpunt over den schouder zooals Cato van Utica, de beroemde zonderling ,zijn toga droeg. En plotseling viel hem iets ver schrikkelijks in. "Waaruit moest men dan de champagne drinken Waterglazen waren er in huis, ook eenige bierpullen, maar geen slank gevormd' kristallen wijnglas Als DÜren er- maar aan daolib oen paar spitse kelken mede te brengen? Zctkcr niet. Olga moest z© maar koopeu inden nabij zijn- den glaswinkel. Wat kwam het er nu op dno mark meer of minder aau Ohampagne te drinken uit bierpullen noen dat bedierf elke aesthetische werking Olga was intusschen naar 'kaar kamer ge gaan, had haar mantel aangetrokken cn haar hoed opgezet. Daarop opendo ziji het middelvak van haar commode 0111 haar por- temonuar© te voorschijn te halen. Het slot liet -zich moeilijk openen. Zij was genood zaakt neer te knielen. Naaat heldere en zorgvuldig op en naad elkaar gestapelde zakdoekjes, hemden en an der linnengoed rustte daar do rijkdom des huizes in een buiten dienst gesteld sigaren kistje. Op eenmaal aarzelde Olga's (hand dit kist je te openen. Sedert d'rio dagen bewaarde zij daarin een schat dia zijl reeds m de eerste uren na de ontvangst weer (had willen te rugzendeu. Maar het had haar aan tijd ont broken en ook aan gelegenheid om het on gezien naar hot postkantoor to brengen en d'e aanwezigheid van liet geld' drukto zwaar op haar 'Ziji was een kloek en dapper meisje. Ze had smart en (kommer ran haar verliefd hart weten te boven te komen. Niet eens waren van den vorst in dezen tijd van koiennood in het noordelijk deel der Vereenigde Staten. De koienprijzen in Chicago stegen tot elf en een halve dollar, te New-York rees de prijs van de olie van 8 tot 12 cent per gallon, de prijs van het hout rees van 25 tot 50 cents per barrel. De spoorwegen van Chicago iiebben den dienst der goederensneitreinen gestaakt wegens de duurte der kolen. Vele fabrieken gebruiken graan als brandstof, Een commissie uit het Representantenhuis verklaarde zich ten gunste van een verlaging van het invoerrecht op kolen, voor een jaar. V enezuela. Hot antwoord van president Castro op de nota der mogendheden maakt de bespreking door de vertegenwoordigers der betrokken mogendheden voor de verwijzing van het geschil naar het Haagsche scheidsgerecht mogelijk. Men neemt aan, dat de blokkade niet zal worden opgeheven voordat de mogendheden tot de overtuiging zijn ge komen, dat hun belangen hieidoor niet zullen worden geschaad, Uit Caracas wordt dd. 12 Januari geseind dat berichten uit het binnenland uitwijzen dat den 3en Januari de stad Cumana door de imurgenten onder bevel van generaal Mora'ès werd aangevallen. Het gevecht duurde zeven uren en de regeeringslroepen bleven overwinnaars. Drank accijns. Van, anti-revolutionaire1 zijde wordt in hoofdzaak besproken in dc pors of van do veahoogde belasting veel' heil zaïl zijn to ver wachten omdat het een belasting op de zon de zal! zijn. De „Sbiölilsche Crb." zogb o, m. "We hebben hier dus wel degelijk te doen met oen „gefldtrekken uit zonde", waarojr wij geen zogen mogen verwachten. Nu mag do staat wel geld ontvangen, dat in zijn kas vlooit tengevolge van zonde, zoo als bijv. boeten en dea-gelijlko, doch daar is do ink omst e nvarmcordonng van het rijik geen hoofddoel. Tegen 'u regeling di'o do drinkgewoonten door buitengewoon hooge belasting onder drukken wil, bestaat dan ook als zoodanig evenmin bezwaar. Hier evenwel is do geld winning hoofddoelmogelijke vermindering van drankmisbruik nevengevolg. E011 neven gevolg dab uiteb opzettelijk beoo-gd maar oei gevreesd' wordt. Db „Nedeailander begrijpt niet dat er zoo heftig tegen do verhoogmg wordt geprotes teerd, daar een belasten, een moeidijlker verkrijgbaar maken van schadelijk gif, niet afkeurenswaardig is. sporen van Hanen die zij in stilte nacht-uren weende, door Axel bemerkt. Hij wist niets van d'at alleshij droomde wakend door het l'cvcn. Maar nu, ails zij ten slotte het kistje open de en naast haar portemonnaie en een paar goudstukken van haar zelf, die verfoeide barrkbiljetton van duizend mank zag liggen die een vrijgevige en o, todh altijpl zoo tee- dero hand op baar bloedendei wonden had gelegd in een opwelling van edelmoedigheid die voor het beden vergeet wat gisteren was, als daarbij snelle troost wordlt gevonden toen kwam 'haar hart weer in opstand. De oude wond van de verbitterde ziel ward weder opengereten 011 uitte zich in een brandenden stroom in haar oogen Zij weende. Zijl bad haar boodschap vergeten, zij was niet langer hot verstandige, dappere meisje van zooeven dat met energie en la-acht den strijd om heb bestaan aanbond. Het verleden had haar ontzenuwd, had om d'en mond, dia zoo helder lachen kon, smartelijke trokken geteekend en baar adem haling werd onderbroken door zenuwachtig snikken Zijl hoorde niet boe de dour ge opend werd 011 Axol binnentrad. „Olli, lief kind," begon hij, „stel je voor, Olli, het is versohri'lekelijjk. Wij hebben geen glazen, geen smalle, slanke wijnkelken, geen Hij hield op. Olga stiet een lichten kreet uit en sloeg, als schaamde zijl zich,- de han den voor hot gelaat. Hot kistje met geld' was op den grond ge vallen, ontglipt aan haar bevende vingers toen zij het haastig wild'e verstoppen. Dboh bet was te laat. Een van de goudstukken rol de bijna de geheeld vloer over en bleef toen met een bolderen metaalklank liggen. Vlak bijl Axel's voeten kwamen de bank- „Zij ziet de oorzaak van het protest in d® onhandige verdediging van sommige vrien den der Regeering, die ter gelegenheid van do Staatsbegrooling in de afdcelingen zei den, dat lieit toegezegd dianlkaccijns-ontwerp weliswaar nitet goed met christelijke beginse len te rijmen was, maar dat de Regeering dezen accijns niet invoelde, doch vond, reden waar-om men ten aanzien van de verhooging iets door de vingers moest zien. D'aJt deze zonderlinge, moraal tot verzet prikkelde, begrijpen wiji opperbest. Doch zij, dio haar geenszins voor hun verantwoording nemen en in het belasten van vergif niets on christelijks zien, behouden het recht aan do oppositie te vragen naar deugdelijker argu menten voor haar tegenovergestelde ziens wijze dan tet nu toe verschaft werden. Men spreekt ook van geld' slaan uit de zonde." Wanneer do schatkist van deze zonde pro fiteert zegt de „Ned." is het niet om dat zo kaar aanmoedigt en sanctioneert; maar omdat ziji haar tegenwerkt on belem mert. Aan zulk geld Odceft geen smet." „Het middel stuit ons tegen de borst", verklaart dc „Residentiebode", maar ziji ziet geen kans er aan te ontkomen. Zij gelooft „dat een beetjei meer belasting of eon beetje moer vergiftiging of veel^ liever nog een beetje meer water! bij het gebruik van gedistilleerd niet zóó veel' kwaad! zal uitrichten als men het wel wil doen voorkomen." Begrijipcilijkerwijis betreurt het blad' dat de regeering dio ondor do strijdleus„Her ziening van Invoerrechten orai te komen bot sociale hervorming" optrad nu met een der gelijk midd'öl' tot slijlvmg der kas moot aan komen, Zij voorziet dat uit dit tegen den arbei der gekeerde voorstel' een verkiezingsleus voor kaar tegenpartij! wordt geteokken Daar tegenover wil zij dat de kiezers tevens wordt „voorgehouden dat oolk dezo verhooging van den accijns alleen geschiedt om oen schuldl in te lossen, ten gevolge van het roekeloos financieel beleid Vuil het afg tred en liberaal ministerie, aan do togenwooidige regeering ter afdoerring nagelaten." Daarom noemen wij het alleszins billijk zoo besluit hot blad dat de rogeerihg bot het beproefde liberale Scuuststuikja baar toevdkcht neemt om het liberale lok te stop pen. Eerst als het tok, dat met Pierson aan het roer, in ons schip van staat is gekomen, zal gekalfaterd zdj,n, mag anen verwachten dat lrot voor den wind mot veile zeilen den neuwen koers uitsturen ga. Maar toch den nieuwen stuurman be nijden wij niet, Voorloopig altbar.s." biljetten tereelit.IIiji staarde «r op onet groo te oogen zonder wantrouwen, maar in grenzeloozc verbazing. „Olli fcrnd hoe kom je aan dab geld?" braclit hiji daarop uit. Zij knielde neer aan zijn voeten, doch raakte hem niet aan. Zij hief bet lioofd' niet op. Het duizelde an zij'n hersens. Wat zou zij zeggen 1 „Daar zijn zelfs duizenden, Olli," begon hij opnieuw en nam een der banknoten op. Hij lachte daarbij ongekunsteld en verge noegd „Heeft Warner achter mijn rug soms den vrijgevige gespookt? Düren schijnt invloed op hem te hebben misschien owi'va, Ollichen." Maar toen sprong ze op. „Laat het geld liggen, Axel," riep ze met licht trillende, stem. „Laaf bet 'het be hoort mij met toe het gaat morgen terug. Ik bad reeds gisteren 't plan, reeds eergiste ren „IToe kom je er dan aan, mijn kind? Je hebt toch nooit geheimen voor mij gebald?" „Neen," gaf zij snel ten antwoord, en weer veranderde zij' van Houa-. „Het is geen geheim ik wilde er reeds lang met je over sproken, alleen alleen ik kwam er niet toe Er ziju dingen, die men. niet zoo spoe dig oververteltO God; (Zij brak eensklaps af. Haar wangen wa ren nat. Andermaal stroomlen heete tranen over baar wangen. Hij. zag het en begreep zijn zuster niet. In zijn wildVreemdheul kwam zelfs niet eens 't vermoeden in hem op wat haar tranen kon- don beduiden. Alleen sloop veel medelijden in zijn ontvankelijk poëten-hart. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1