56"* Jaargang. Donderdag 5 Februari 1903. No. 11076 De macht van het papier. buitenland". Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k smet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zjjn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier-; van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meitae advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ko. 133. BEKENDMAKING. zuid-iiolland, (get.) F. TAVENRAAT, Griffier. Kennisgeving. Kennisgeyiiig. De Burgemeester van Schiedam, "VERSTEEG. f'.i SCH1E0AMSCHE COURANT De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie Gezien de opgaven van het aantal werkgevers en werklieden, ingezonden door de Burgemeesters der gemeenten, vallendo onder het ressort van den raad van beroep, gevestigd te Rotterdam Gelet op het Koninklijk besluit van 8 De cember 1902 («Staatsblad" no. 210) en op Hoofdstuk I 1 van het Koninklijk besluit van 8 December 1002 («Staatsblad" no. 212) BESLUITEN Voor den raad van beroep, gevestigd te Rotterdamvast te stellen het aantal werkgeversdie te zatnor, één gemachtigde kunnen aanwijzen, op 26 het aanta! werkliedendie te zamen één gemachtigde kunnen aanwijzen, op 62 het aantal gemachtigde werkgeversdie te zamen één voordracht kunnen doen, op 4; het aantal gemachtigde ivcrkliedcn, die te zamen één voordracht kunnen doen, op 12, 's-Gravenhage, den 2den Februari 1903. De Gedeputeerde Staten voornoemd (get.) PATIJN, Voorzitter. Voor eensluitend afschrift, De Griffier der Provinciale Staten van Zuid Holland F. TAVENRAAT. De burgemeester van Schiedam, Gezien de artt. 11, 12 en 13 der kieswet, Noodigt de mannelijke ingezetenen, die den loden Mei a s. den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt, uit om: lo. wanneer zij in een andere gemeente over het iaatstverloopen dienstjaar in een der lïijks directe belastingen zijn aangeslagen, (wat de grond belasting betreft in een andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste fl.daaivan door overlegging van de gekwiteerde aanslagbiljetten vóór 15 Februari a. s. ter gemeente-secretarie te doen blijken; 2o. wanneer zij als mede-eigenaar of wegens eone onverdeelde nalatenschap, aandeel van minstens fl.hebben in aanslagen in de grondbelasting, zonder dat hun naam bij den aanslag is vermeld, daarvan overeenkomstig het model, dat ter secretarie verkrijgbaar is, en onder overlegging der govordeide bewijsstukken mode vóór 15 Februari n. s. ter gemeente-secretarie aangifte te doen; 3o. wanneer zij aanspiaak rneencn te kunnen maken om op de kiezerslijst geplaatst te worden krachtens huur van een huis of gedeelte van een huis, krachtens eigendom, vruchtgebruik ol huur van een vaartuig, wegens inkomsten uit dienstbe trekking of als inwonende zoon in liet bedrijf of beroep der ouders weikzaam, wegens pensioen of lijfrente, wegens inschrijving van ten minste ftOO.in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50.in eene spaarbank, of omdat zij mot goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen lij algemcenen maatregel van bestuur en in ver- Naar Leb Duitsch van FED OR YON ZOBELTITZ. band staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep, daarvan, mede overeenkomstig een der ter gemeente-secretarie verkrijgbare modellen, voor zooveel noodig, vóór 15 Februari a.s. aidaar aangifte te doen. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst dezer gemeente voor komen, is hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op de kiezerslijst berustte op lo bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2o. genot van pensioen of lijfrento; 3d. bezit van oone inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank; 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wil noodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Van de bepalingen der kieswet, die op het boven staande betrekking hebben luidt: Artikel 1. De leden van do Tweede Kamer der Staten Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverioopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangesla gen, het te dier zake verschuldigde vóór of op den Isten Maart voldaan hebben, en a over het laatstverioopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelas ting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkom sten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van do personeele belasting, zooals die is geregeld bij de wet van "16 April 1HU6 (Staatsblad no 72)of b. indien zij niet overeenkomstig bet bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der vol gende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31 sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvan met of zonder bijbelioorcnden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijge bouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, f 1.75) of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoo danige huizen of gedeelten van huizen; of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of '24000 Kilogram laadvermogen; 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverioopen jaar achtereen volgens bij niet meer dan twee personen, onder nemingen, openbaie of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel(f 450. of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondeie instelling veileend pensioen ofierleande lijfiente van gelijk bediag; met dien verstande dat voor lien, die in beide 45) Hot diner was afgeloopen. Ivoliners ruim den do tafel op cn maaikton ze schoon, dien don koffie op, "waarbij andere dranken wer den gepresenteerd. Natliansohn greop naar cognac. „Moukoxv gij drinikt itocli modo, niet waar, graaf?" vroeg liij,. „Of een Marnier Dat is 't nibuwste in Frankrijk, 't is mij an ders wait to zoet Aha., ziet ge, null eb ik eindelijk igedaan gekregen dat men de cog nac behoorlijk afkoelfe.Mij smaakt een ouder wetsehd Meuïlkow honderdmaal boter dan een Henessy, er zit meer pit -in. Overigens is al les slechts oen kwestie van smaak Hella bekommerde zioh intusschen om do koffie. „Gij antwoordt in 't geheel niets, graaf Dassol," meende zij. Dittmar schrikt© op uit zijn verstrooid heid en zöid'o: „Het is moeilijk op hot goedbedoelde voor stel vaan uw papa een beslist antwoord, te ge ven. 't Spreekt van zeJf d'at het voor mij veel bekoring beeft. Ook ik beu overtuigd dat i'k «cu wedni'g 'kunstenaarsaanleg bezit; maar dat zou, mijns inziens, niet voldoende zijn voor d'a genoemde betrekking. Ik moet mijl dan ook in Qieb technische en administratie- vs gedeelte inwerken mijn kernel dat al les Ware spoedig te doen werkelijk, liet bekoort mijl sterkbijl meer zelfstandigen werkkring het hooge salaris Maar deson danks zijn ei" 'bezwaren aam verbonden Juffrouw, wat zoudt gijl in! mijn plaats doen? Db vraag scheen Hella zeer te verrassen. Zo klemde een weinig. Een oogenblik keek zijl den vrager aan om bet volgend® haar oogon neer te slaan. „Ik moet bekennen, antwoordde ze weder opkijkend', „op gevaar af bij papa. in ongena de ta vallen, dat ik in uw plaats do aangebo den betrekking ni'et zon aannemen. „Wal verd...", antwoordde Nathansobn en trok do schouders op. Do blik dien bij zijlni dochter toewieip Was verre van vriende lijk. „Mag ik vragen.waarom nic-t, Ilolla? Holla, kind', jo bent als Eugen Richter. Je moot altijd opponeeren. Je moet altijd be ter weten." I-Iella kleurde nogmaals. „Ik bon slechts vrijmoedig, papa," gaf ze ten antwoord. „Waarom zou ik de waarheid verzwijgen? Er zijn gevallen waarin men be ter handelt, te zwijgen dan te spreken doch is daarvan ïiier sprake? Ik gun graaf D asset van harte eon schitterend! be taalde positib en meer nog een hcan vol maakt passenden werkkring. Maar ik kan niet gdoovem, d:at do hem toegedachte be trekking hean op den duur gelukkig zou ma- kon." „En waarom niet? Waarom niet?" Na- thansohn dronk met oen wrevelig gelaat zijn tweede glas leeg. „Omdat het zuiver koopmans-element in deze betrekking den grondslag vormt en graaf Dassel mijns inziens in 't geheel geen roeping voor den handel gevoelt in elk geval! niet in die mate, zooals het u, papa, wenschelijfc zou zijn V ergeving, mijnheer da graaf, dat ik zoo openhartig mijp oor dool over u uitspreek Dittmar boog. „Ik kan n niet dankbaar genoeg daarvoor zijn, juffrouw. Misschien hebt giji het hij rechte eind. Ilc weet het waarlijk niet. Ik ken mijzelf zoo slecht." gevallen verkeeren, zoo noodig, ier bereiking van het vereischto bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld; 3o. dat zij op don lsten Februari sedert een jaar den eigendom mot recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschre ven in cle Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eeno gemeentelijke spaarbank of in eeno spaar bank beheerd door liet bestuur van eene rechts persoonlijkheid bezittende voreeniging, van eene naamloozo Vennootschap, van eeno coöperatieve ver- eeniging, of van eene stichting; Onder de bijzondore spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur dor gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborg fonds van f25000 bij de Neierlandsche Bank heb ben gedeponeerd. 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemcenen maatregel van bestuur en in verband staande met do benoembamheid tot eenig ambt, de vei vulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, vei staat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op don 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastin gen geldt voor haren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waar voor eerst na 31 December van het laatstverioopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aan merking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ock voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aan deel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in uit. vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-op- centen verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs-of personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den vverkelijken huur prijs die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwverecni- gmg, wordt maandhum tot weekhuur herleid door doeling met 4, jaarhuur door deoling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den liuur- pujs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 1 b, 2oeerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op liet bedrag, yoor de gemeente of hot gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op hot bedrag, vermeld in de laatste kolom, vermin derd met dat, vermeld in cle voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmer king, (vrije woning of inwoning f87.50; vrije kost en inwoning f300) Ten aanzien van vrijen kost wordt geen reke ning gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter bere kening van den tijd, gedmende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende wolken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is hebben stil gestaan ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. I l, 2o,, als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaar loon is genoten en dit loon wegens ziekte of ver wonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in do plaats van het inkomen, bedoeld in art. 1 5 2o., een tijdelijke ongevallenrente wordt geno ten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in re kening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het noi male loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 1 b, 2o., der vrouw geldt voor haren man dat van de inwonende minderjarige kinderen voor da helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzondei lijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedoputoeide Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de beslui ten van die adviezen is afgeweken. Art. 3. Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten zij, wien het kiesrecht ontzegd is bij eene on herroepelijk geworden rechterlijke uitspraak zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn; zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren zij, die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten onderstand van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebe stuur bobben genoten. Ait. 6. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Provinciale Staten golden dezelfde rege len, als dia welke in artt. 15 voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Tweede Kamer der Staten-Geneiaal zijn gesteld, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten der provincie moet zijn Alt. 7. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van den gemeenteraad gelden dezelfde rege len, als die, welke in de artt. 15 voor de bevoegd heid tot liet kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gesteld, met dien ver stande, dat men bovendien ingezeten der gemeente moet zijn, en dat zij, die niet vallen onder ait. Ia, over het laatstverioopen dienstjaar in de ge meente moeten zijn aangeslagen in eene plaatselijke directe belasting tot ten minste het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld in de tweede kolom der sub art. li, 1°., bedoelde tabel en hun aanslag in die be lasting op den lsten Maart ten volle moeten hebben voldaan, (fl.75). Aanslag in eene plaatselijke directe belasting geeft geene aanspraak op liet kiesrecht, indien hij het gevolg is van eone met de waarheid strijdige aangifte. Schiedam, den 4den Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. „Ocli, ik wil ook geen beslissing vandaag of morgen," bromde Nathansobn. „Wal Hel la zegfc is onzin. Zij, moet altijd haar eigen meaning zeggen. Denk eens ernstig na over dc zaak, waarde graaf." „D'at zal ik zoker doen, mijnheer do lian- delsraad. Maar reeds nxt kan. ik u mijn liar- toilijiken dank 'betuigen voor uw tegemoetko men." „Och bah, 'het voordeel zal even goed op mijki zijd'© als op uw zijdci liggen dus geen dank Weet go wat? AVu zullen als slot en tor verfrissching van do vermoeienissen van den maaltijd een zoete Haut Brion drinken.'' D'ittmar .protesteerde doek liet baatte liem niet. liet ongeluk wilde dait ook nog een kennis van Natkansolni zich in do nabijheid vertoonde, een doctor Heller, die door den bankier weer op zijn luidruchtige wijze werd ui'tgonoodigd plaats te nemen. liet was een slanke jonge man van innemend! uiterlijk cn bcsoliaafdo manieren. Op dio xvijzo was do flescli spoedig leeg en oen nieuwe werd be steld. D'ittmar govoetldo zicli onbehaaglijk. Hij was anders geon spelbreker, maar liij merkte ook dat dit langci rekken van een middag maal Hella onpleizierig was. Da ventilator boven de grootei spiegelruit was geheel ge opend, d'ock do lucht van de spijzen en den wijn was niet zoo gemakkelijk to verdrijven. Daarbij kwam zich nu een parfum-lucht mengen, die de atmosfeer niet aangenamer maakte. Hol restaurant werd langzamerhand gelicel vol en allo tafeltjes weiden bezet. Ook uilt de andere vertrekken klonken stemmen. Aan het plafond'hing een lichtblauwe wolk van sigaretten-rook. Kcl-lncrs litpen bedrij- vig af on aan. Yan tijid tot tijd! vertoonde zich d'o eigenaar, in lange zwarte rok en wit vest. Ilijl "boog naar all© zijden Nathansobn drukte hij vriendschappelijk de, hand. D'octor -Heller 'had slechts weinige woor- De Burgemeester van Schiedam gezien art. 15 der wet van den 26sten Mei 1870 (staatsblad no. 82) betiekkelijk de grondbelasting, brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat do staat, aanwijzende de uitkomsten van de metingen en de krachtens art. 14 der aangehaalde wet vastgestelde schattingen van gebouwde en on gebouwde eigendommen, binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de secretarie is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den Februari 1903. AIzABHBBH ©YBRlICif. SCHIEDAM, 4 Februari 1903. Snid-AIrlha. Chamberlain kwam Maandag Lei Paard©- berg aan en bezichtigde het noodlottige! slagveld, waar Cronjé en dei duizenden Boe ren zich hebben moeten overgeven. Gisteren is Chamberlain to Bloemfontein aangeko men. Dc ontvangst was „geestdriftig". Met den dood van generaal Prinsloo heeft Engeland meer dan Transvaal, een vriend verloren. Prinsloo immers, die algemeen ala vorrad'er te boek staat, gaf tijdens den oor log, in Juli 1901, mot hijiua 3000 man zich. over aan d'en Engolschen generaal sir Archi bald Hunter in heb Zuidwesten van den Vrijstaat op do grens van Basooto-land. Do Wet's boek ontmaskert dezen verrader der Boeren zaak, wiens overgaaf niet ta ver gelijken is mob dio van Cronjé. Generaal Marbliinius Prinsloo- die kort voor zich over tei goven, zich door list van 't commandeinent had' moester gemaakt tem. nadeel© van generaal' Roux, liet zich niet omsingelen, do-ch dwong zijp ondergeschik ten to stemmen over capitulatie. Indirect had Prinsloo door tusschenkomst van den hand'supper Vilonel, met do CEngeischem daarover onderhandeld. Met 17 tegen 13 stemmen werd door d© officieren tot de over gaaf besloten. Omtrent amnestie voor Kaapscike rebel len verzekert Laffan's "bureau uit goede bron to hebben vernomen dat do premier van Kaapkolonie, sir Gordon Sprigg, na zijn on derhoud met Chamberlain te Kimberley, 't ministerio tei Kaapstad meedeelde, dat poli tieke gevangenon voor amnestio zullen wor den aanbevolen, dat do lijst van door demi krijgsraad veroordeelde gevangenen zal) wor- d'en herzien en alleen zij- die aan, inisdrijyen togen liet gcmcene roclib schuldig zijn, get- vangen zullen blijven. Uit Kaapstad' wordt aan da Londensche bladen gemekl dat 'n groot aantal Joodsche landverhuizers, die met het bs. Dund C a s 11 o te Kaapstad waren aangekomen, met heb plan zich in 'Zuid-Afrika tel vesti- gen, geen verlof kregen om zioh to ontschep pen. Vo-lgens „Central News" zullen zij waarschijnlijk naar Engeland terugkoeren op kosten der scheepvaartmaatschappij die hen naai- Zuid-Afrika bracht. den met Hella cn Dittmar gewisseld cn werd daarop geheel door Nathausohu in beslag genomen. Hij' was een eleclro-technicus en de bankier besprak zaken met 'hem. Zelfs mccnd'a Dittmar eenmaal! den naam. Doren to hooron. „O Dtiren die jawel, jawel," zei Nathansobn, en zette het gesprek op zach- tcn toon voort Intusschen poogde Dittmar eon gesprok mot Hella. aan te knoopen. Hij praatte ever allerlei met haar, maar hij bemerkte dat zij weinig lust tot conversatie gevoelde. Er lag een vermoeide trok rondom haar mondhoe ken; zij' knipte vaak met de oogleden, daal de sigarenrook haar hinderde, maar toch gaf zij zich do moeite haar zenuwachtigheid te verbergen. Nogmaals wilde Nathansohn een nieuwo flesch bestollen. Toen legde Dittmar echter zijn hand op den arm van don bankier. „AYaardo liande.lsra.ad' zullen wij nu niet d'en aftocht blazen I-k vrees dat mejuf frouw Ilella een weinig afgemat -is Daarop nam ook dbctor 'Heller partij, op voor Holla, bood' zijh excuus aan, dat hij zoo onbeleefd pogens haar was geweest zon der haar te hebben gesproken on verklaarde geen druppel meer to zullen gebruiken. Nog een poosje werd over en weer geredekaveld. „Nu, do laatste' flesch dan", stelde Nar thansohn voor, „tot afscheid, nog een mi nuut of wat, Hella Maai- reeds stond' doctor Heller op en riep eenvoudig om den krflner Men liet een rijtuig inspannen'het re gende zacht. Do ingenieur ging met Nathau sohu voor, heiden waren reed's weer verdiept in do clectriciteit. Hella en Dittmar volgden. „Ik moet nogmaals om excuus vragen, mijnheer dö graaf", zei zij, „dat ik zooeven mij tegen het voorstel van papa heb rer- klaard. Ik -ken papa. Hij' stelt levendig be lang in u en gelooft ook zeker wel dat gij. voor dio betrekking .geschikt zijjtik geloof zelfs dat hij) die positie speciaal voor u wild© crcëcren. Maar Idj is te zeer koopman dan, dat vroeg of laat het tusschen u "beiden niet tot -onaangenaamheden moet komen, dio in het onderscheid' der opvoeding en denk wijzen liggen. En dat zou voor mijl verschrik kelijk zijn Dè laatste woorden fluisterde zdj slechts ond'er haar voile. Men trad naar huiten. De portier hield zijn regenscherm boven Holla's 'hoofd en trok met oen ruk het rijtuig open. Natliansolin waggelde het eerst na-ar bin nen. „Adidio, Holler dus ik venvacht u mor gen vroeg om tien uur. Die Düren is toch een droxnmolscho kerel Tot weerziens, graaf Diassel' bicn merci voor uw aangenaam gezelschap; mijn groeten aan den ouden 'heer Nu was ook Hella ingestegen. Door het geopende portier reikte zij D'ittmar de hand. „Adieu, graaf Dassel Zij droeg geen handschoenen; ook Dittmar had do zijne iru den zak. Hij' voelde liet warme, poezelige handje in zijn rechterhand. "Was liet een ster kere handdruk dan anders? Een rilling ging door zijin led'cn. Het rijtuig rolde weg. Doctor Heller nam beleefd den hoed' af. „Het is mij aangenaam geweest, mijnheer do graaf," zei hij. „Mij insgelijks, mijnheer de doctor Zij scheidden. Hoewel' da ingenieur met correct© beleefdheid afscheid had genomen, leek het Dittmar alsof in d'> oogen van den ander een uitdrukking van vijandschap lag- Maar dat kon ook gezichtsbedrog zijn. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1