1 56"" Jaargang. Woensdag 18 Februari 1903. No. 11087. De macht van het papier. KENNISGEVING. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per -weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zyn. Bureau: Boterstraat 08. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels (1. 0,92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, "worden zoogenaamde Meina advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon No. 123, Verkiezing van twee leden van den Cicnicenieraad. De üurge mi: ester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat de op heden bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad in het Kiesdistrict Schiedam II, opdaSocrotane dor gemeente voor een ieder ter inzage zijn noder- gelegd, in afschrift aan liet Raadhuis zijn aan geplakt en dat, tegen betaling dei kosten, afschrif ten van die opgaven ter Secretmie veikrijgbnar zijn. Schiedam, den 17don Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALCUSSS.ffiiKN «VBItaiCHV. SCHIEDAM, 17 Februari 1903 Suid'llrlka. Minister Chamberlain is Zaterdagmiddag te Middelburg aangekomen, misschien de meest Hoilandsche plaats van de Kaapkolonie. Het adres door den gemeenteraad hem aangebo den gaf hiervan een duidelijk bewys, Geen hartelijke bl'jdsciiapsbetuigingen, slechts een eenvoudig welkom. Chamberiain werd toegesproken door den heer De Waal, secretaris van den Afrikann- derbond, en uit zjjne woorden klonk iets meer hartelijkheid. Hij wees er op dat dit de eerste maal was dat de Bond vertegenwoor digd was op een plechtigheid, gehouden ter eere van den minister. Het speet hem zeer dat de heer Chamberlain niet langer kon blijven in Middelburg, dan toch had hij kun nen zien de versieringen ter zyner eere aan gebracht. »Do beide deelen der bevolking, aldus sprak de heer De Waal verder zijn hier ver tegenwoordigd zij die even Engeischgezind zijn als de heer Chamberlain zelf, en zij die niettegenstaande hun verschil in politiek en denkwijze hartelijk het wetk begroeten, thans door den minister vei richt, zij die na een moeilijken tijd doorgemaakt te hebben, het beste hopen voor do toekomst. De heer Chamberlain wenschte de verzekeringen van trouw te ontvangen van dat deel der be volking, dat afstand moest doen van vroegere idealen om de gebeurtenissen van de laatste tijden te aanvaarden, Voor mij zelf sprekende, verklaar ik dat ik nooit anders gewenscht heb dan een En- gelsch VereenigdZuid-Afrika. Wij wenschten de vrijheid voot de republieken, maar wij waren overtuigd dal wij zelt de beste soort vrijheid bezaten, en nooit hebben wij naar een andere verlangd. Maar de Hoilandsche Afrikaanders zullen door daden toonen dat zij trouw zijn. In Zuid-Afrika is plaats voor beide volkeren." De heer De "Waal eindigde met Chamber lain's woorden te citeerenïDit land kan nooit groot worden zoolang beide rassen elkaar geen vergiffenis hebben geschonken." Chamberlain opstaande om te antwoorden, werd levendig toegejuicht. Hij wees er nog maals op, dat do Hollanders te wantrouwend waren, en te kleingeestig. Zij denken te veel aan hun dorpen en vergeten dat zij deel uitmaken vari het grootste Rijk dat ooit bestond, De Hollanders moeten even trotsch zijn op het Britsche Keizerrijk, als op hunne teden. Zij moeten niet alleen de voordeelen willen genieten, doch ook hunne plichten en verantwoordelijkheid aanvaarden." Chamberlain en zijn vrouw hebben Zondag een bezoek gebracht aan Stormberg, hei toonee! van de bekende nederlaag van den Engel-chen generaal Gatacre. V Dl'. Jameson, de man van de sRaid" is Zaterdag van uit Zuid-Afrika te Londen ge arriveerd, als gezelschap van den zieken andfinancier sir Alfred Beit. Den 28en Februari za! dr. Jameson weder naar Afrika vertrekken. Hij verklaart dat zijn vertrek in verband staat met ngewichtige gebeurtenissen, die spoedig aan de Kaap zullen plaats vinden." Naar het Duitsck van FEDOR VON ZOBELTITZ. 56) Ze staarde strak op liet correctie-werk. Zo hield zielsveel van haar broeder. En waar lijk, aan de redactie van hot „Morgenblad" zou hij op zijp. plaats zijn. Dat was eon cou rant dio een politieke richting voorstond, een blad' „fatsoenlijk" in toon cn in de niet politieke gedeelten lilerarfeoh bewerkt. Daar zou Axel' zicli gelukkig gevoelen. Zij over legde. „Weet jo. Axel," zei zo plotseling, „ik zelf zal voor jou belang eens naar dc Vol okers toestappen. Zij zullen mij niet opeten. En jij bent geen prater, maar ilc kan mijn long wel roeren. Is dat goed? Baat het uiteb, scha den zal hot geenszins Hij besoho-uwdo een dergelijke stap in begin als onmogelijk en komisch. D'at ging toöh niet aan. Eindelijk igaf hij boe. „Het Jijlkb me wol zeer vreemdsoortig toe,' zei hij, „maar misschien misschien heb jo gelijk. Ik ben spoedig in de war, als heb er juist op aan komt te sproken, en dte hoofd zaak zou ik mogelijk kunnen vergotcu. Jiji daarentegen spreekt altijd ails een boek. Als jij spreekt, dan is Sliet alsof men een vloeiend geschreven lectuur leest. "Waarlijk, jo lielit een merkwaardig spredk-takait. Jo bent mijn groote Ollinka, al' ben jo slechts kleih van gestalte. Olli, je idoö is goed. Ga jij naar de 'Volckers. Hot zijn netto licden.Zeg hen maar Bulgarije. Re regeering en de Macedonische comitè's. De maatregelen door de regeering genomen tegen de Macedonische comitè's zijn Zaterdag morgen vroeg vóór zonsopgang ten uitvoer gelegd. De minister van binnenland- sche zaken had de gevangenneming bevolen van professor Michailowski en generaal Zont- heff, 's nachts om twee uur, in hunne wo ningen. De secretaris van het comité, Stoïcheff is in Varna gearresteerd. In de provincie-steden hadden vele arrestaties plaats. Het Centrale Comité en alle naven-comitë's zijn ontbonden, de bureaux zijn door de politie gesloten, op alle boeken, documenten, en meubelen is beslag gelegd, het geld wordt zelfs zoolang door de politie bewaard. Alle vergaderingen der leden, ook voor het vervolg, zijn verboden. De gevangen genomen leden zullen terecht oeten staan. Volgens een ministerieele nota was dit op treden van de regeering gewettigd door" de handelingen der comitè's, welke zich niet meer bezighielden met de punten omschreven in hun program zuiver humanitaire be ginselen doch met het stoken vao onrust en tweedracht in het binnen- en buitenland. De afgevaardigde Takefl lid der oppositie in de Sobranja, vroeg minister-president DanefI inlichting waarom Zontchdfen Michaï- lowski waren gearresteerd en de comitè's ontbonden. Danefl antwoordde dat de ministerraad be sloten had de comitè's voor Macedonië uit te roeien. Takefl verklaarde zich niet tevreden met hel antwoord en kondigde een interpel latie aan. Gisteien is door Macedonisch-gezinden te Sofia een protest-meeting gehouden tegen het gevangennemen van de leiders dat als on wettig werd verklaard. De regeering besloot tevens de troepen macht aan de grenzen te verdubbelen, een vliegende colonne en bereden gendarmes in te stellen. Hiervoor is een erediet toegestaan van 100,000 gulden. De »Times"-correspon- dent in Konstantinopel deelt mede dat acht tien Bulgaarsche benden, elk bestaande uit twintig man, ernstige onlusten veroorzaakt hebben in Monastir. Het doel dezer mannen is de Turken aan te zetten iot het begaan van wreedheden, om een spoedige tusschen- komst der vreemde mogendheden uit te lokken. De sNeue Freie Presse" te Weenen publi ceert een correspondentie uit Sofia waarin gezegd wordt dat een Macedonische opstand thans mogelijk is doch het gevaar voor een Bulgaarsch-Turkschen oorlog is afgewend. j ■L.r r^r ©«mengde SïetïedcclSngesi. Engeland. De premier Balfour heeft in zijn rede voering te Liverpool ook eenige mededeelingen gedaan over de Engelsche weerbaarheid en de samenstelling uiteengezet van het zoog. Comité van verdediging, dat bestaan zal uit alle leden van het Kabinet, den opperbevel hebber, den eersten lord der admiraliteit, den directeur van den militairen inlichtingen dienst en den directeur van den zeeinlichlingen- dienst. Saterdag hielden 2 k 3000 werkeloozen in Trafalgar-square te Londen een monster meeting. Vierhonderd politieagenten bewaar den de orde. De manifestanten kwamen uit alle wyken van Londen en socialisten voerden het woord voor het standbeeld van Nelson. Men dringt aan op hulp van regeerings- wege voor de heerschende werkeloosheid en de manifestatie was op touw gezet door de sociaal-demokraten. De werkeloozen gedroe gen zich kalm zij zamelden aalmoezen in en tegen 4 uur 's middags was Trafalgar square ontruimd. Geen incidenten zijn voor gevallen. F r a n. 1c r ij k. In de groote zaal van het Clntteau d'Eau te Parijs heelt Zondagmiddag een reuzen- meeting plaats gehad ten gunste van de verdrukte Armeniërs en Macedoniërs. De af gevaardigden d'Estournelles de Constant, Denys Cochin, Jaurès en De Pressensé vorm den hrt bureauvele collega's waren onder de hoorders en de geheele Jong-Turksehe partg was vertegenwoordigd. Het spreekt van zelt dat ook madame Sévèrine, de vurige strijdster voor de rechten van allen die zij vet drukt acht, niet ontbrak. In de redevoe ringen werd veel afgegeven op de Turksche regeering, oude grieven werden opgehaald, nieuwe in het schelste, daglicht gesteld en ten slotte werd een motie aangenomen, waarin der Fransche regeering wordt ver zocht met kracht de bewerking en de naleving van het Berlijnsche verdrag en het memo randum van 11 Mei 1895. Bij de jongste verkiezingen voor den Fran chen Senaat werd minister Combes gekozen op Corsica en in Charente-Inférieure. De minister opteerde voor het laatste district, zoodat op Corsica een nieuwe verkiezing moest plaats hebben. Gisteren is daar nu de oud senator Rane gekozen met 500 stemmen tegen 200 op zijn tegenstander. De heer Ranc be hoort tot de ministerieelen. In een onderhoud met een medewerker van sle Peuple" uit Brussel heeft Jaurès verklaard, dat hy niet van plan was de Drey- fus-zaak te doen herleven op grond van nieuwe feiten. Hij wil slechts een demonstratie op touw zetten, die beslissend zal zyn voor de openbaring der waarheid. Hij bracht data en feiten met elkander in verband en bewees, dat sinds 1897 de ge nerale staf en de nationalisten een monster achtige legende omtrent ïl'affaire" hebben verspreid, welke legende van invloed geweest is op het proces te Rennes en de geheele Fransche politiek der laatste 6 jaren. Het middelpunt dier legendo wordt ge vormd door den brief van den Duitschen keizer, en door de photographieën van het bordereau met de aanteekeningen van "Wil helm II er op. dat ik wel goed! schrijven maar niet praten kan. En daarom ben jiji gekomen. Het is een buitengewoon good' denkbeeld van je Zij lachte en was verheugd. Hij kwam dichter bij do schrijftafel zitten on groep haar rechterhand. „OITi, ik geloof dat ik daar wortels zou slaan," sprak hij. „Och homed, kwam or van do geschiedenis maar wat terecht! Salaris, ik neem alles aan. Ik -kijik meer op den fat soenlijken werkkring dan op geld. We zijn immers voor hongerlijden] gevrijwaard „Dank zij Diiren," vitel zijl in de rede. „Zeker. Ik zal geen kwaad van hein zeg gen. Ik maar laten wij dat rusten! Ik heb lioel andere bogrippon van do journalistieke looping d'an hij. Een journalist moet in Du ron's oogen zijn een koopman, die ton ver koop klaargemaakte galcgcnheidslecuiur op de voordecligsto wijze aan den man weet te brengen Olli 'bot 'iS hier veel to warm. Ik ga weg. Wanneer kom jo naar huis?" „Niet voor tion uur. Ik heb nog veel te doen" „Arm kind. Ik zal voor het avondeten zorgen. Ik zal ilnkoopen doonworst, liam enz. Daarvan ben ik wel op d'ei 'hoogte. Ik zal ook Diiren afschrijven. Zeer beleefd na tuurlijk. Tot ziens, O-lli." 'Zijl verdiep to zich weder" in haar werk. Het duurde nog een lialf uur. Toon bracht zij de Correctie zalf op de zetterij! cn bewonderde mot ernstige aandacht dte nieuwe zetmachi nes. Eensklaps werd' zijl uit haar mijmering op geschrikt door ccn wolbekende stem. „Bon soil", mademoiselle." Diiren stond lachend achter haar cn legde de hand op kaar schouder. „Hoe gaat hot er mede," ging hij voort. „Ja, dit is oen mooi werktuig, deze zetmachi ne. Maar go moot onze allernieuwste machi nes in hot nieuwe reuzengebouw ei on. Deze maehino its reeds weer oen verouderd sy steem Is uw broeder nog boven?" Zij, werd verlogen. Axel was juist heenge gaan. En toen vatte zij mood on verzocht Duren om oen kort onderhoud. Hij- was ecnigszins verbaasd, doch stond het toe. Boven in Olga's kamertje, begon hiji ook aanstonds to schimpen op do overmatigo hitte. „Een ellendig hok maar wacht slechts, juffrouw Olga, gij zult voor uw zelfopoffe ring schadeloos gestold worden wanneer wij slechts „daarginds" zijn aangeland. Hot mooiste vertrok op de1 redactie krijgt g ij Ruim, hoog van verdieping, stoom-verwar- tiung, ccn tapijt dat ikzelf 'heb uitgezocht opdat dc kleur in overeenstemming zou zijn mot uw mooi, blond haar. Zelf behoeft gij niet mcwr naar do zetterijiie gaan. Naast uw schrijftafel' bevindt zich ccn spreekbuis en gij kunt daardoor spreken met wie go wilt Ook met miji kunt ge sproken, daar uw ka nier do eonilge is die telefonisch mot do mij ne in verbinding staat. Gij kunt daaruit op maken welke groot® waaide ik hecht aan uw Vrouwen wereld" Hijl maakte haar nog steeds, vanaf den eersten dag dat hiji haar kende, 'gaarne oen weinig hot -hof. Nog nooit had hij' liet ge waagd kwetsend tegen haar op te treden. Hij schatte haar hoog cn hield van haar geheele verschijning, de blonde kileihe ge stalte, bescheiden cn bevallige manieren en vroolij'ken lach. zijn vervanging aan bet ministerie noodza kelijk. Morin, minister van marine, is Maandag in Prinetti's plaats benoemd. Do schout-by- nacht Bettalo wordt marine-minister. Morin heeft denzelfden namiddag nog kunnen ant woorden op een interpellatie van den afge vaardigde Marini van de uiterste linkerzijde, omtrent de houding dor regeering jegens de gebeurtenissen in Macedonië. Italië. In antwoord op een vraag hem gisteren in de Kamer gedaan, verklaarde Bacceili, minister van landbouw en handel, dat de regeering met een waakzaam oog de gebeur tenissen in de Balkan-staten volgt, en voeling houdt met de belanghebbenden en in het bijzonder met do verbonden mogendheden, ten opzichte van de handhaving van het status quo met betrekking op het grond gebied en het thans heerschende evenwicht in de landen om de Le antsche zee. Italië raadt evenals Oostenrijk-Hongarije een revolutionnaire beweging af, en beveelt der Porte de grootste gematigdheid aan in haar verdedigingsmaatregelen tegen de op standelingen, en tevens van nauwkeurige toepassing der hervormingen. Spreker roemde zeer de samenwerking tusschen Itaüë en Oostenrijk-Hongarije en de reis van graaf Lamsdotfl naar Weenen, die alle vrees en twijfel wegnam, en de waarborgen voor de handhaving van het status quo vermeerderde. De regeering zal zich verheugen wanneer de overeenstemming tusschen de mogend- hedeo, welke het verdrag van Berlijn onder teekenden, zeker za! zijn. Zaterdag hebben 17 leden van de Kamer van afgevaardigden de motie ingediend, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd de uitgaven voor landsverdediging in overeenstemming te brengen met de draagkrachten van het rijk en de legerinrichting aliengs te wijzigen naar de behoeften van onzen tijd. Degezondheidstoestand van Prinetti, den minister van buitenl. zaken verbetert niet en de geringe kans op spoedig heistel maakte Het viel baar zwaar, aanstonds met da waarheid voor den dag te moeten komen. Maar het moest. Hij verschoot cenigszins van kleur toen zij! vau Axel's plannen sprak, en daarop vroeg hij zonder- meer „Welnu, en gij?" „Wat ik?" „Wilt gij ook Van hier?" „Neen, mijnheer Diiren als gij' mij, ten minsto nog wilt behouden Toon lachte Hiji wed'er opgewekt. „Behouden wil1 Wat een vraagIk zou u met goud'on ketenen willen vastklinken Onder ons: dat mot Axel had ik reeds voor zien. Hiji past waarlijk niet 'hier. Ik neem het hem iln '1 geheel niet kwalijk dat hij1 ont slag neemt. Ik wil geld verdienen dat houd' ik vol. En dan moet ik het aanpakken, zóó, d'at winst maken mogelijk is. En dat ik liet goed heb ingezien, bewijst het succes. Ik lieb niet eerlijke middelen gewerkt maai er bestaat nog meer eerlijke arbeid. Mogo Axel op hot „Morgenblad" vinden wat hij er van verwacht. Misschien komt hiji nog in den rad van toezicht o fkrijgt die ridderorde van verdienste Nu do hoofdzaak is deze, dat g ij| blijft. Gijl blijft miji getrouw, geef miji daarop d'o 'hand ik d'ank u Hij' scheen werkelijk ccn weiniig ontroerd te zijn. 'Zijn slem. klonk buitengewoon zacht en terwijl hij) nu Olga's hand drukte, keek hij baar zoo trouwhartig en daarbij] zoo vra gend in do oogen, dat zijl -onwillekeuri'g haar blik neersloeg. Dat was een gevaarlijk oogen blik voor Diiren. Hij' wist wel!had' -hijl haar in zijn armeni getrokken zij zou niet lang 'heb ben tegengestribbeld. Een stroom van we- derzijldsche! sympathie ging uit van den een Saksen. Prinses Louise zal eerst uit sLa Métairie" vertrekken, als zij vernomen heeft wat men omtrent hare verhouding tot hare kinderen heeft beslist. nCentrat News" meldt dat de prinses binnen korten tijd naar Engeland zal vertrekken, De te Linz verschijnende »Tagepost" zegt te weten, dat prinses Louise van Toskano er in zou hebben toegestemd na haar be valling naar Oostenrijk te gaan en haar intrek te nemen in het kasteel Huttenstein, gelegen bij Sint-Galden, dat geheel voor haar verblijf zou worden ingericht. Turk ij e. De nieuwsbladen te Constantinopel melden dat de kapitein van de gendarmerie te Uskub ontslagen is en vervolgd zai worden, beschul digd van wangedrag. De reorganisatie van de gendarmerie in het centrale district van 't vilayet Salonika is tot stand gekomen. 283 officieren en man schappen zijn uit de gelederen van de gen darmerie in dit dis riet verwijderd. Een aantal officieren en manschappen van het korps in Uskub is eveneens ontslagen. Marokko. De Fransche stoomboot G a u 1 e heeft eer gisteren in Tanger verscheept, voor den sultan, twee bergbalterjjen van Creusot, met ammu nitie. Volgens de jongste berichten uit Fez, van den lOen Februari, hebben de troepen onder commando van Omar Joesi, de Edsoet en Brailet-kabylen verslagen. Deze stammen leden zware verliezen aan dooden en ge vangenen. Omar Joesi heeft zich met zijn leger geschaard bij Menehbi's troepen, en gezamenlijk trekken zjj op naar Ghiatta. De >Frankf. Ztg." verneemt uit Tanger, dat aldaar twee Engelsche hoofdofficieren worden verwacht, die het opperbevel over de Marokkaansche cavalerie zullen over nemen. Dit wyst er op, dat de Engelsche invloed aan het hof weer versterkt is. Ver. Staten. De correspondent van de »Sun" te Was hington deelt mede dat de geheele vloot uit het noorden van den Atlantischen Oceaan een kruistocht zal maken door Europeesche wateren. Bryan, de candidaat der democratische par ty, by de twee laatste presidentsverkiezingen, naai- do ander en zij gevoelden bedden zijn invloed. En toen hij die kleine, warme hand met zijn vifigors omknelde, en haar blonde hoofd zoo dicht bij zich zag, toen had hij zijn bezonnenheid bijna verloren. Hcfc was goed dat er aan de deur werd ge klopt en de chef der zetterij mot een aantal afdrukjes verschoon van overgeschoten be richten die op do oen of andere wijze nog hun dienst moesten bewijzen. Ol'ga ademde vrijer, als waro haar een last van het hart gewenteld. Ziji herkreeg haar bedaardheid en nam de afdrukjes on keek ze in. Diiren wierp den on'handigen chef geen al te vricndelijken blik too. „Ik ga, juffrouw Pawel," zei hij. „Dus gij maakt- ondanks uw broeder geen plan om to vertrekken. Ik 'geloof dat het voor hem boter zal zijn. Goeden d'ag!" Zij' stond even van haar stoel op cn ant woordde beleefd' „Goeden dag, mijnheer Düren Dan boog zij zich weer over haar werk. Haar kart klopte altijd nog sterk. D'en volgenden dag begaf Olga zich op weg naar het red'actie-burcau van het „Mor genblad". Het was een zwaren gang voor haar. Zij maakte geen gebruik van de tram. doch ging langzaam te voet en bleef wel twintig maal staan. Ze overlegde. Maai- al tijd weer werd zo verder gedreven. Het gold immers haar broeder Voor hem was zij) tot alles in staat. Dat zij Hans Vo-lcker in gesprek met dien graaf VKteszen op wien Diiren haar hiji gele genheid van den eersten wedren-dag opmerk zaam had gemaakt, moest aantreffen, was ontzettend pijnlijk voor haar. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1