Sit8e"t""1" UIT EE_ PERS. V BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAABDINOEN. Het hooggerechtshof der Ver. State» heeft een belangrijke uitspraak gedaan in zake den stryd tegen de trusts. Tot nog toe was de federale regeering niet bevoegd lusschenbeide te komen in han delsgeschillen tusschen verschillende Staten. Het hooggerechtshof bevestigt thans dat de regeering het recht heeft te verklaren dat een handel tusschen twee Staten onge oorloofd is op grond van de wetten der federatie. Men meent dat de definitieve regeling van deze kwestie den nekslag aan de trusts zal toebrengen. Bij een staking onder de kolenmijn wei kers in West Virginia is een ernstige botsing voor gekomen tusschen een honderdtal politie beambten en 250 stakers. Deze laatsten waren met geweren gewapend, waarvan zij duchtig gebruik maakten. Het vuur werd door de politie beantwoord. Drie mijnwerkers zyn gedood en zes ernstig gewond. Van de politiebeambten werden een gedood eu twee gewond. Veertig stakers werden gearresteerd. Honduras. Uit Panama komen berichten van een nederlaag der regeeringstroepen onder gene raal Sierra tegen de troepen der opstande lingen onder dr. Bonilla. V enezuala. De knnnonneerboot sReriaurador", dezer dagen door de Duitschers aan Venezuela te ruggeven, is van Puerto Cabello naar Tocacas vertrokken naar men vermoedt een in voer plaats van wapens voor de opstandelingen Guerillabenden van de opstandelingen bevon den zich in de nabijheid van Petare, ongeveer twaalf kilometer van Caracas. De regeering heeft tegen hen troepen uitgezonden. De Ameriknansche regeering stelde voor Wayne Macveagh aan te wijzen als den eeni- gen vertegenwoordiger bij het Hof van Ar bitrage in Den Haag van alle mogendheden, welke niet deelnamen aan de blokkade. Mac veagh was tot 1870 Amerikaansch gezant in Turkije, tot 1881 attorney-general, tot 1893 ambassadeur in Italië. De drie wetsvoorstellen. Daar in deze dagen ieder verlangend is te weten hoe de stemming is onder hen, die als de order van het hoofdbestuur kwam. zouden moeten staken, laten w'y bij deze kroniek voorafgaan het een en ander dat door het «Volksdagblad" en «Het Volk" over de pas door de resreering ingeleverde wetsontwerpen wordt geschreven. Het dVolksdagblad" gaat heftig te keer tegen Dr. Kuyper en verwijt hem het loslaten van zijn democratische gevoelens. Het zegt dat de wet in 't vervolg als »de muilkorf- wet" bekend zal staan. Afgekeurd wordt dat de Staat zich bemoeit met arbeiders aan particuliere inslellingen zooals het de spoor wegen noemt, verbonden. De minister-president zal volgens dat blad door het arbeidende volk vergeleken worden by kettermeesters als Torquemada, Jacob Hessels en Don Juan de Vargas. «Hangt ze op, de ketters," is ook thans het parool der moderne inquisiteurs zegt het. Verder buldert het Volksdagblad" los, minder lettend op hetgeen door partijgenooten zelf is erkend, dal 't ging om de macht, dan op het vuurtje dat zy onvoorzichtig genoeg stookt: Znl dit protest, deze volksbeweging •want dat moet ons verzet worden iets baten? Ongetwijfeld, ook al zal de strijd vermoe- delyk zwaar, zeer zwaar zijn. Het geldt hiervrijheid tegen dwingelandij 1 Maar ookwaarheid tegen logen Want het is een schandelijke.onwaarheid, waarvan dit klerikale ontwerp uitgaat, als zouden bij de jongste spoorwegstaking de beambten der H. IJ. S. M. en der S. S. heb ben gestaakt, teneinde een aanslag te plegen op de vrijheid van verkeer, als 't ware enkel om de directies te koeieneeren en het gezag te verplaatsen. Te monsterachtig is deze leugen, waar Kuyper, zoo goed als de eerste de beste schooljongen, weet dat die staking was: een grootsche, een heerlijke uiting van solidari teit en broederschap! Door deze verheven, deze spontane be weging onder het spoorweg-personeel te be stempelen als misdadig, heeft dit ministerie getoond alle zedelijk gevoel te hebben uitge schud, alle aanspraak voor het vervolg op achting te hebben verloren." En dan komt weer de oude methode van afwending van schuld in deze woorden «Wanneer gij, Regeerders, deze staking als een «misdrijf" bestempelt, en eene her haling er van als zoodanig strafbaar stelt, dan gaapt er een onoverbrugbare klove tus schen Volk en Overheid. Maar deze klove hobt gij, Christelijke mi nisters, niet wij, solidaire arbeider-1, bewerkt. Op tl rust dan verder de verantwoordelijk heid, als die klove in stede van te worden overbrugd, steeds wijder en wijder zal wor den, totdat eindelijk slechts de afgrond tusschen ons gaapt, waarin óf gij, èf wij zullen worden verpletterd. Die afgrond heet de sociale revolutie, die dan niet van onderop, maar van bovenaf zal znn aangestookt 1" V* Het orgaan der S. D. A. P. is natuurlijk evenmin goed te spreken over deze voor de orde noodige maatregelen. jBel Volk" schrijft; Het (ontwerp) legt de gansche vakbewe ging aan banden, door elke actie ter over reding van onderkruipers strafbaar te stellen, en wel met ten hoogste 3 maanden of 1100 boete, indien één persoon 'tdoet en met het dubbele dier straf, indien het rmisdryf" door twee of meer vereenigde personen wordt gep!e«gd. Een postenorder is thans niet meer noodig de Strafwet zal nu verbieden seen ander door hinder of overlast of (Dor het bezigen van middelen, geschikt om vrees aan te jagen, wederrechtelijk te dwingen, iets te doen, niet te doen of te dulden door die bepaling wordt elk optreden jegens onderkruipers strafbaar het is een waar caoutchouc artikel, dat de vakbeweging var, hare halve kracht berooft. Het stuk spreekt voor zichzelf. Het is een uittarting tot de gansche Neder- landsche arbeidersbeweging, om tegen deze biutala aamanding harer noodzakelijke rech ten alle wettelijk" middelen van verzet en verweer uit te putten. Dat tevens een commissi" van onderzoek zal worden benoemd, om den toestand van het spoorwegpersoneel te onderzoeken en daaromtrent voorstellen in to dienen, is slechts het vahcli verguldsel van deze giftige pil, de vakorganisatie toegediend. De spoorwegorganisaties hebben thans die enquête niet meer noodig; zij hebben door hunne staking reeds voldoende macht ont wikkeld, om van de spoorwegdirecties alles te verkrijgen, wat d» regeering van haar zou kunnen verkrijgen. Integendeel zullen thans de directies zich achter deze enquête kunnen verschuilen, om de eischen van het personeel zelf op de lange baan te schuiven. Het stuk zit heel netjes in elkaar Eerst een enquête gedurende den loop daarvan zullen de onderhandelingen over lotsverbetering tusschen de directies en de o'gamsaties worden opgeschort inmiddels wordt in alle haast eèn wet aangenomen, die de organisaties tot onmacht, dwingt daarna komt de enquêtecommissie met haar voorstellen en zullen de directies een verzoek krijgen van de Regeering, om een en ander te verbeteren de lastige bullebijter der arbeidersorganisatie zelve mag bij deze onder handelingen, gemuilband, staan toekijken en hoogstens door een ontevreden gebrom te kennen geven, dat hij, als hij zyn muilband maar kwijt was, zijn eigen zaak wel beter znn beredderen enten slotte doet de directie zooveel of zoo weinig als z'y' kwijt wil wezen Waarvoor, als op die manier het spoorweg personeel onder een koelie ordonnantie wordt geplaatst, de instelling eener spoorwegbrigade nog moet dienen, is niet erg duidelijk. Of vreezen de beeren zelve, dat deze rechts verkrachting van 17,000 nuttige, nijvere mede burgers lipt. spoorwegpersoneel tot een onte vreden, morrenden, mokk°nden, unbetiouw- baren troep menschen zal maken, waaraan liet spoorwegverkeer ondanks alle dwangmaat regelen niet veilig kan zijn toevertrouwd Intus=chen zij den heeren kond gedaan, dat deze aanval op de arbeidersbeweging haar innerlijke kracht en eenheid ontzaglijk zal versterken dat zij de vakbeweging zal doordringen van dat politiek besef, hetwelk zy te lang heeft ontbeerd dat zij in de sociaal-democratie, in onze politiek, het revolutionaire gevoel enorm zal versterken dat uit dezen strijd, dien alle georgani seerde arbeiders met geestdrift een leeuwen moed aanvaarden, liet Nederlandsche prole tariaat geloutert en gesterkt zal te voorschijn komen. Arbeiders, kameraden, vrienden - dit wordt onze vuurdoop l V «Bet Vaderland" keurt de instelling van een spoorwegbrigade en het enquête-voorstel goed, maar Waarom nu haar trits zoo deerlijk mis vormd door het wetsvoorstel houdende aan vulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht 1 Wie of wat gaf haar dat tweetal artikelen in de pen, waarvan althans het tweede ons Wetboek van Strafrecht schromelijk belooft te zullen ontsieren Tegen tvveeëilei vergt ijpt richt zich de kleine strafrechisnovelletegen inbreuk op de vrijheid van arbeid en tegen staking in eenigen openbaren dienet of in het spoorweg verkeer. En in beide opzichten is zij gelegenheidwet in slechten zin. Art. 284 1o. van het W. v. S. moet worden aangevuld. Maar dient hierom strafbaar te worden reeds hij', die een ander wederrechte lijk dwingt (dus ook hij, die een ander tracht te dwingen) door enkel «hinder" Het be- prip is al te rekbaar. Hinder" kan zeer hinderlijk** zijn en zeer afkeurenswaard, maar dit rechtvaardigt geen strafbaarstelling. Een eindweegs mee oploopen, een paging tot over reding, dit alles is onder hinder te brengen, zoo hpt den persoon, tegen wien het gericht is, maar «hindert", een uitermate subjectief begrip. Het hinderlijkste in dit artikel is juist het woord «hinder". Viel dit er uit weg, wij zouden desnoods ons bij aanneming kun nen neerleggen. Dfsnoods want een heel andere weg had kunnen zijn ingeslagen, waarbij niet de Straf wet van stal had behoeven te zijn gehaald en waarbij een altoos hatelijke gelegenheids- wet achterwege had kunnen blijven. Een algemeene Nederlandsche Politiewet zou de bevoegdheid der politie om tegen hinder en overlast op te treden bepaald en onbetwistbaar kunnen va=tste!ien. Wat de maatregelen tothet tegengaan van stakingen betreft, deze zijn onaanneme lijk, eenvoudig omdat zij onuitvoerbaar zijn. Wil men ze in toepassing brengen, geen uitzonderingen kunnen worden topgelaten, zonder dat men komt tot de grofste onbillijk heden. Wil men staking straffen, men dient allen te straffen die staakten, en niet slechts enkele brutale belhamels, niet slechts de lei ders of aanleggers. En dat is gladweg onmogelijk. Een wet, die onmogelijkheden voorschrijft, maakt zich zelf belachelijk. Et le ridicule tue. Het is niet te begrijpen hoe een Regeering. die het gezag hoog wil houden, bepalingen voorstelt, die meer dan iets anders het gezag der wet zullen ondermijnen. Want men beelt zich toch niet in, dat deze bepalingen preventief voldoende zullen wei ken? Wat repressieve klacht mist, derft preventieve, kracht evenzeer. De «Zutphensche Courant" vangt haar beschouwing nldus aan «Zoo heeft dan de regeering gesproken, en de arbeiders den handschoen toegeworpen. Want dat is nnnr onze meening de betee- kenis der gisteren door den minister Kuyper afgelegde regeeringsverklaring." En zegt verder Hoofdzaak is voor ons, dat deze bepaling aan het spoorwegpersoneel ten eeuwigen dage het stakingsrecht, ontneemt. De minister zegt wel, dat deze strafbepa ling het rechtmatig staken ongemoeid laat, en dat zelfs het onrechtmatig staken (behalve de déne in de artikelen opgenoemde uitzon dering) onaaugetast blyft. Maar wij kunnen niet begiijpen, hop dit uit de bewoordingen van het voorstel te lezen is. De minister «chijnt te bedoelen, dat staking wordt toe gelaten, als de dienst er maar niet door ge stremd wordt. Maar hoe is dat mogelijk? Iedeie staking onder het spoorwegpersoneel stremt den dienst, en als zij dat niet doet, kan men ze wel achterwege laten. V* De «Amst. Couiant" zegt: «Hoe men de zaak ook beziet en hoe be zadigd en kalm de Regeering ook zal willen optreden, om eenerzijds het gezag hoog te huiden en te bestendigen, andeizyds aan ei kende grieven tegemoet te komen, in cyfers uitgediukt, zullen, dank zij de zoo schitterend gebleken solidariteit der arbeiders, eenige mülioenen ie loor gaan, die aan denzelfden werkmam ten goede zoude zijn gekomen," V* Het «Haag«che Dagblad" zegt dat de uit slag van de overweging der ontwerpen niet twijfelachtig kan zijn. «Hierbij legaen wij vooral den nadruk op het wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, welks inhoud geheel strookt met de inzichten in 1876 met groote meeiderheid aangenomen door de Nederlandsche Juristen-Vereeniging, nadat mannen van gezag ep lechtskundig gebied en dooi kneed in de rechtskundige wetenschap de noodzakelijkheid hebben aan genomen van bepalingen, welke zonder het recht van staking in twijfel te trekken, straf baar stellen de gevallen waarin het publiek belang op misdadige wijze wordt aangedaan." Vrijzinnig-democraten en UNIE LIBERALEN. De ïProv. Dreutsche en Asser Courant" meent, dat wie van dezen strijd tusschen de dissentueerende broeders profijt hebben in de eetsle plaats de sociaal-democraten en ook, zij het iu mindere mate, de clericalen zijn. Ook de clericalen, want dezen verstaan uitstekend de kunst om in troebel water te vbschen. Maar vooral de sociaal-democraten, want niet alleen in 't optreden tegen, maar ook in het verguizen van de liberalen zijn zij de viijzinnig-democraten nog altijd de baas. Geen wonder dat wel eens in ernst de vraag wordt gedaanIs het misscliien de bedoeling der vrijzinnig-democraten de macht der sociaal-democratie te versterken. Voor zoover wij kunnen nagaan is dit de bedoeling niet. Zij strijden voor eigen partij en voor eigen beginselen, maar zy zien toch blijkbaar niet ongaarne de macht der sociaal democratie toenemen, want hun geheele stre ven is er meer op gericht den invloed van die partij, dan van de L. U. te versterken. Dat noemen zij eisch van practische poli tiek, maar zy vergeten daarbij, dat zij van de liberalen, althans van de vooruitstrevende liberalen, slechts gescheiden zijn door Jeen verschil van tactiek, daarentegen van de sociaal-democraten, die tegenstanders zijn van hef Koningschap èn van den individueelen eigendom, door een klove van beginselen. Zou het waar zijn, dat men bezig is die klove te overbruggen Dat zou toch alleen kunnen geschieden dour het vrijzinnig-democratisch program over boord te werpen en met pak en zak naar het kamp der sociaal-democratie over te gaan. Van mannen als Drucker, Van Raalte, Bos om van anderen met te spreken is dit niet te verwachten. En mochten er al zijn, wien in etmt een bondgenootschap met de partij, waarvan Troehtra de leider is, voor oogen zweeft, zoo zou dit het sein zijn voor nieuwe scheuring, voor nieuwe verbiokkeling. Nog altijd achten wij besluit het blad het veel waap-chijulijker, dat de vooruit strevende liberalen en de vrijzinnig-democraten allengs weer nader tot elkander zullen komen. Elk op zichzelf kan slechts een kleine leger macht in het vuur brengensaamverbonden kunnen zy een groote macht ontwikkelen. Hofberichten II. AI. de Koningin-Moeder beeft eem Be drag van f 150 beschikbaar gesteld! voor d'o oprichting eener Prot. kerk -to Glanor-bur-g. H. A. Elias f lil den ouderdom van 73 jaren is hier ter stede overleden de beer H. A. Eiias, oud- gouveraour van de voormalige 'bezittingen aan de kust van Cruinea. Reisrapport. De sSt.-Crt." no. 49 bevat het reisrapport van Hr. Ms. korvet S o m m e 1 s d ij k, beiast met het politie-toezicht op de visscherij in de Noordzee, Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over de wets ontwerpen tot: aanleg, exploitatie en gebruik van tele grafen en telepbonen, de heeren Van Löben Seis, Hubrecht, Van Veen, Van Nispen tot Sevenaar en Tydeman wijziging der Gemeentewet, en bekrach tiging eener provinciale belasting in Noord- Brabant, de heeren Van de Velde, Okma, Janssen, De Ridder en Den Tex. Ingediend is oen wetsontwerp houdende bepalingen omtrent liet berijden van. wegen mot motoaTijltuigeu., Ter -toctliolvfmg zegt da Minister van "Wa terstaat o.a. dat hot zich steeds meor ont wikkelend verkeer over de openbare wegen met motorrijtuigen de behoofta hooft doen gvoelen aan meer eenheid i'ti d'o voorschrif ten, weJSko in het belang der 'algemeene vei ligheid en der bruikbaarheid van do wegen met het oog op hot 'toenemend gebruik van dit voennid'dcil, tot dusver door hot Rij'k, door provinciën en gemeenten zijp, gegeven, en om verder enkclö bepalingen vast to stol len, die slechts van don algemconen wet gever kunnen uitgaan. Katli. Kanierclub. Uit goede bron verneemt „Het Centrum',', dat in do Dinsdagmiddag gehouden verga dering der Katholieke Kamerdhib nog geen sprako is geweest van de vcirkiözing van een nieuwen voorzitter in do plaats van wijilcn mgr. dr- Schaopman. De nieuwe Leiilscho Burgemeester. Bijl Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Leiden mr. N. da Ridder. Mr. Ni cola as do Ridder word in 'hot jaar 1848 te Utrecht geboren on is dus thans 54 jaar. Hij studeerde aan da hoogesóhool to Utrecht, promoveerde in 1875 tot doctor in. do lachten op proefschrift: „Eenige be schouwingen over kopijrecht". Ecnigon tijd was bijl 'lid dor Prov. Staten van Utrecht, en laatstelijk lid van don ge meenteraad te Groningen. In 1901 tot lid der Twecd'o Kamer voor Wijk bi]1 DUnp- sled'e gekozen, zal mr. Dta Ridder naar wij, vernemen, daarvoor althans bedanken. Schade uit den Afrikannsclien Oorlog, De minister van buitenlantbche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aanvragen om vergoeding wegens schade, geleden of requisitiën gedaan gpdurende den Zuid-Afrikaanschen oorlog, uiterlijk op 1 April a.s. b'u de bevoegde Britsche autoriteiten in Zuid-Afrika moeten zyn ingediend. Hiertoe strekkende aanvragen van Neder landers, evenals stukken welke naar aanleiding van rreds ingediende aanvragen, alsnog door het departement van buitenlandsche zaken van de belanghebbeuden zijn opgevraagd, moeten derhalve zoo spoedig mogelijk wor den ingezonden, en uiterlijk op Woensdag 4 Maart e.k. bij genoemd departement inge komen zijn. (Stct.) Onderwijzers en Opruiing. D'oor B. on W. van Arnhem is ter visie gelegd! hun besluit houdende schorsitag van de ouderwijzers II. Geortsma, K. Geertsma N. van Putten aldaar, wegens stellen en ver spreiden van een opruiende circulaire onder de militairenmet de overwegingen die B. en W. daartoe hebben geleid. De lichting 1902. De tnific'ens der lichting 1902, meldt het sHbld.", die laatstelijk onder de wapenen zijn teruggekeeid, zullen niet meer met tij delijk verlof worden gezonden, zoodat de beide ploegen van die lichting voorloopig onder de wapenen zullen blijven. K. Mil. Academie. Thans is de datum der feestvieiing ter eere van het 75 jarig bestaan der Koninklijke Militaire Academie definitief vastgesteld. De feesten zullen namelijk gehouden worden van 28 tot en met 31 October a.s. Deze beslissing van hoogerhand is door den Gouveineur der K. M. A. ontvangen. Lemmer - Enkhuizen. Met 1 Maait e.k. zal een stoombootdienst Lemmer—Enkhuizen worden geopend. Met de booten zullen treinen der II. IJ. S. M. in de richting Amsterdam v. v. aansluiten, waar door de kortste verbinding tusschen Lemmer en Amsterdam zal worden verkregen. De onderneming zal alzoo concurreeren met de HollaedFriesland-lyn (overzeesche verbin ding LemmerAmsterdam). Efoogar Handelsonderwijs De vereeniging «Nijverheid" te Leeuwarden heeft besloten tot ondersteuning van het dooi de vereeniging voor handelsonderwijs aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ingediend adres, strekkende tot stichting van een hoogere handelschool. Arbeidorspensionneerlng. In een openbare vergadering te Amster dam d'oor 't bestuur dor vereeniigfinig „Do Vrije Gemeente" in het -gebouw aan d© We teringschans belegd, heeft dr. P. H. Roes sin gil, lid' der Tweede Kamer, Van ethisch, standpunt hot vraagstuk cfer 'arbeiderspan- sionneeTing besproken. Blinden-b!bliothoek. Het bestuur der Nederlandsche Blinden bibliotheek te 's-Gravenhage, Sundastraat 32, heeft nogmaals de aandacht gevestigd op het bestaan dezer inrichting die door het geheele land aan minvermogenden tegen ver minderd tarief, aan onvermogenden geheel kosteloos boeken in Brailleschrift (op eiken leeftijd aanteleeren) rondzendt. Chr. Tolkssanntorinm. De plannen tot oprichting van een christelyk volks-sanatorium voor longlyders, vindt, naar wordt gemeld, van verschillende zijden vee! steun en thans wordt dan ook met kracht de hand geslagen aan een zoo spoedig moge lijke verwezenlijking van het voornemen. Het sanatorium zal patiënten kunnen opnemen tegen de matige vergoeding van f 1.25 tot 11.50 per dag. Volksbond. D« 30ste algemeene vergadering Van Volksbond, Vereeniging tegen dr,„kr, Accijns pp bet geslacht. Men schrijft uït Zwdld aan. hot „Hbld" In een vergadering van een 40-tal sW uit da versdhiilfonde deolen der provin werd' alhier gisteren do venschelij|fch0j<i afschaffing van don accijns op foet ,a besproken. Onderscheidene) slagers verhaalden,^ gribveu togen den accijns en do commiezen Allo aanwezigen stemden dan ook i« m"„, do volgondci motie Do vergadering van vleesohhouwers enz overwegende d'at do heffing Van aedtoon •het geslacht is oen onbillijke belastiiw U •Tommerend o de vrije uitoefening van 't sla gorsbedï-ijif, weusdht ik overleg mot het „landelijk comité tot afschaffing tlB accijns" hot daarheen to loiden, dat md allo wettige) middelen wordt aangedrongen 0t> geheele- afschaffing van dbn accijna op het geslacht; besluit tövcns tot opriohtiiw van comité's tot d'o verschillende plaats® der provincie. Daarna werd1 slaande do vergadering een comité opgericht voor 'Zwofe, Deventer Almelo, Oldonzaal, Zwartsluis, Hattem en Twello. Vervroegde winkelsluiting Men zal zich misschien herinneren, dat de gemeeritmnad te Amsterdam in den zomer van 1902 tot B. en W. de uitnoodigiiw richtte, e-ne commissie te benoemen, om te onderzoeken in hoeverre en voor welki soort van b«di ijven eene veiorrieoiog weoschelijk is tot vaststelling van "en vervroegd slui tingsuur. B. en W. gaven aan de uitnoodiging ge volg en hpnoemden eene commissie die haar onderzoek allereerst bepaalde tot het barbiers- en kappersbedryf. Deze enquete is eenigen tijd geleden geëindigd en nu is de commissie begonnen met het onderzoek of invoering van een vervroegd sluitingsuur voor manufaciunr- zaken gewenscht en mogelijk is. De schoonmaaktijd. Het nationaal bureau van Vrouwenarbeid te 's-Gravenhage heeft een rondschrijven gericht aan de Pers met het doel ara olie vrouwen op te wekken om nu ide schoon maak", de speciale seizoenarbeid, weer nadert, zooveel mogelyk het werk dat vóór of n& bet drukke seizoen kón geschieden ook eerst dim te doen uitvoeren. Men zal daarmede immers verkrygen een betere verdeeling van den arbeid over langer tijdsverloop, waar die arbeid thans in een paar maanden hoogstens moet zijn afgeloopen en daarna weer onmiddellyk slapte op die werkplaatsen heerscht. OVERSCTIIE. Dk W. van dor Waal ■heeft c-eu 'boroop ontvangen voor de Ned. Herv. Gemeente te Mijnsheerenlaud. Opbrengst marktgdd voor kermis De opbrengst van de verpachting van stand plaatsen op de a.s. kermis is dit jaar f 3386.381/2 tegen f4355.40l/o in liet vorig jaar, alzoo nu 1969.02 minder. Alle beambten van" de H. IJ. S. M. te Schiedam hebben zich van de Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel afgescheiden, behoudens één enkele, die nog lid is gebleven. De brondersknecht II. Slavenburg, die gis teren zoo deerlijk zijn beide beenen ver brandde, lijdt nog ai pijn ook ontbreekt hem eiken eetlust, Toch sch'ynt j'g'n toestand naar de omstandigheden niet ongunstig. Hedenmorgen is in de Voorhaven, ter hoogte ongeveer van het Maasdijkje, gevonden het lyk van de sedert eenigen tijd vermiste vrouw W,, iemand die eerst kort te voren uit een krankzinnigengesticht was teruggekeerd, Hedenmorgen had in de Noordvestgracht een aanvaring plaats tusschen een spoeling- schouw, gevoerd door A. Broekhuijzen te Cbeischie en het lichterschip W tl hei- mi n a, schipper W. Flohil van Rotterdam, met het gevolg dat in den bok van het lichterschip een ijzeien plant is ingedrukt en van den spoeiingschouw een groot gedeelte van de spoeling te loor ging. Een straatknecht van den bakker Vellekoop is hedemnoigen by het aari boord gaan van een logger van den loopplank gewaaid cd in het water terecht gekomen. Hij is naar een meerpaal gezwommen en daar met een haak gegrepen en op het droge gehaald. Op heeterdaad is een 16 jnrige jongen be trapt bjj eene poging tot diefstal van een vaatje margai ine uit den wagen van ee bode op Schiedam, staande op den Sctus- damschendyk te Rotterdam, De jongen was in den wagen gekropen en had zich verdekt opgesteld, in afwachting dat de legenheid schoon zou zijn om zich met vaatje uit de voeten te makeu. Ten nadeele van een bode op Schied is op den Sehiedamschendijk te Rottera ontvreemd een pak, inhoudende twee stuk wit goed. 'Van de scheepstimmerwerf ïs'Landsi wel gisterenmiddag te water ge varen is

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2