X* STADSNIEUWS. VLAAilDIN GEN."" aan de eischen van grensstation, waarover een belangrijk gedeelte van het Fransch- Belgisch-Nederlatulsch goederenverkeer gaat, doch dat het tevens is een belangrijk knoop punt van Nederlandsehe spoorwegen. Tweedo Kamer. Hedenochtend 10 uur kwam de commissie van rapporteurs inzake de regeeiiugsvoor- steilen reeds bijeen, welke groote spoed de verschijning van haar verslag nog deze week doet verwachten. Interpellatie. Mocht de heer Troelstra morgen door ongesteldheid nog verhinderd zijn in de Tweede Kamer te komen, dan zal de heer Schaper zijn interpellatie overnemen en toe lichten. De drie wetsontwerpen Het hoofdbestuur der NedeiTand-c'oe Yer- eeniging van Christelijke kantoor- en handel— bediendeD, heeft, in zjjne vergadering van 4 Maart II. den htiidigen toestand bet-prekend, een motie aangenomen, waarin het vertrouwen uitspreekt in de regeering. Ben oproep is verschenen van de Neder- landscho vere-eniging van Handelaren in buitcnlandsch meel, tot vereeuigingeu van handelaren of nIjveren, met verzoek, aan het secretariaat van het adres-comité, ge bouw ..Eensgezindheid'', Spui Amsterdam, bun sympathiebetuigingen te zenden niet een adres van bovengenoemde vereeniging, waarin van harte wordt toegejuicht Vt voorstel der regeering om naar aanleiding der spoorwegstaking een enquête-commissie te benoemen doch betreurd wordt de indie ning van het sti-afvvetsomw-erp, weshalve sympathie betuigd wordt met het. adres der 20, eu alle verecnigingen die bedoelen han del en nijverheid in Nederland te steauicn worden uitgenoodigd aan de Tweede Kamer een adres van sympathie te richten m zake het adres der twintigen. liet Petitionnement. Door den Raad van Beheer der H. IJ. S. M. is tegen het adres van h°t comité der XX aan de Tweede Kamer verzet aangeteekend waar dit ook spreekt over de houding der H. IJ. b. M. tegenover de verzoeken van haar personeel. De Raad van Beheer zegt in zyn schrijven aan de pers o. a,: «Onjuist is het, dat de organisaties van het personeel, zooals in het concept-adres wordt gezegd, zoo grievend zijn ter zijde gesteld. »\Vel heeft de Maatschappij geweigerd eene vereeniging te erkennen, waarvan het bestuur bestond uit personen, niet tot baar personeel behoorende, die meer en meer nei ging vertoonden tot het drijven van politiek, hetgeen wij noch in het belang van liet personeel noch in dat der Maatschappij ge- wenscht oordeelden. En zij sluiten huo schrijven met de woor den «Wij zouden het op grond van het bovenstaande zeer betreuren, indien zij, die aanspraak maken op den naam van ernstige mannen of vrouwen, eene zoo onnemotiveerde beschuldiging, gegrond op onjuiste voorstel ling van feiten als het adres bevat, zouden onderteekenen en achten ons verplicht u met ernst daarop te wijzen." Prov. Staten van Z.-Holland. De voorwaarden waaronder door de Provin ciale Staten van Zuid-lJolland aan de Maat schappij tot exploitatie van Tiamvvegen ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van den spoorweg GoudaSchoon hoven een renteloos voorschot wordt vei leend tot vaststelling van welke voorwaarden de Staten 24 Maart buitengewoon bijeen komen zijn nagenoeg gelijkluidend met die, welke in 1901 zijn vastgesteld bij de overeenkomst met de Rotterdamsche Tram wegmaatschappij. In deze buitengewone Statenzitting zal mede worden behandeld de vraag welke regelingen met het oog op de invoering der ongevallenwet dadelijk te treffen zijn. Ged. Staten meenen dat die keuze betei eerst dim gedaan wordt, wanneer bekend is het juiste bedrag, dat de Rijksverzekerings bank voor premiën berekenen zal voor de ambtenaren en werklieden der piovincie, in verzekermgsplichtige bedrijven werkzaam. Zij stellen dus voor eene beslissing daaiomtrent te verdagen. Departement van Oorlog. De regee-nng heeft- thans het pand. Spui no. 75 den Haag. voor eemge jaren gehuurd, om daarheen ec-nige afdeeling en van het Departement van Oorlog over te brengen. Het plan schijnt te zijn reeds 1 April daar de bureaux der afdeelingen militie, schutter zoomede artillerie te vestigen. Consulaire Vertegenwoordiging In Transvaal. Wij lezen in de sN. R. C." De «Staatscourant" van 30 Januari gaf kennis, dat, blijkens mededeelir.g van den waarnemenden consul-generaal te Pretoria, na 28 Februari d. a. geen aanvragen om vergoeding wegens scnade geleden of requisi- tiën gedaan gedurende den Zuïd-Afrikaansehen ooi lag door de ter -zake ingestelde commis- siën in Zuid-Afrika meer in behandeling ge nomen worden. Het Belgische Staatsblad meldt nu dat die termijn is verlengd tot 1 April. De Belgische consul-genei aal is ook de waarnemende consul-generaal voor Nederland. De Nedeilandsche Staatscourant melde dit nog niet. Daarvoor is het nu bovendien reeds weer te iaat. Hoe zit dat? Kanaal Brogge Sluis De minister van waterstaat brengt ter kennis, dat in verband met in België uit te voeren werken, het kanaal van Brugge naar Sluis vao 1 tol en met 15 April gesloten Stal zijn. Tarief wet. Naar van vertrouwbare zijde gemeld wordt, z'gn de ontwerpen van de nieuwe tarief wet, en het nieuwe tarief in de laagte helft der vorige maand door den minister van finan ciën toegezonden aan de commissie voor de handel-politiek, de kamers van koophandel en nog andere colleges, met verzoek er bin nen drie maanden advies over te willen uit- brengeu. De nieuwe burgemeester van lelden. De installatie van den burgemeester van Leiden, mr. N. de Ridder, zal plaats hebben op Dondeidng 19 Maart as. Zout water in de Duinen. Onzen lezers, mr. Van den Bergh en heel Amsterdam wacht een groote teleurstelling, zoo schrijft het »Ubld.". Naar wij uit goede bron vernemen ri in de prise d'entt der Ant- sterdamsche dumwateileiding op tuint 100 meter diepte rout, <1. i, zeewater aangeboord. Het bericht dat wij een paar dagen geledon brachten, vond waarschijnlijk zijngtond daarin dat hel water op die diepte een poosje zoet is geweest maar nu reeds zout is ge worden. De heer Z. van tiert Bergh schiijft naar aanleiding hietvtin aan het blad o. a. Wat dus de groote teleurstelling is, die er gelegen zou zijn in het vinden der grens van tiet zeewater op 100 M. diepte. ik vei klaar het niet te begrijpen. «Dacht de «goede bron" die nlil beticht gaf. in het duin zoet water te vinden in het oneindige «Het is immers bekend, dat men te Yelzen en te Leiden het water met dieper pompt dan 50 M. In Den Haag i« men zeker van zoet water slechts tot op 35 M. Delft moet zelf- zeker zeewater hebben op een diepte van ongeveer de evengenoemde cijfers. »De man die den volke een groote teleur stelling aankondigt door het vinden van zout water op 100 M. diepte die «goede brori' lijkt wel iemand te zijn die erg blij was dat ei eindelijk dan toch zeewater was aangeboord. Raden vnn beroep. Voor de Raden van Beroep zijn te 's-Gra- venhage 9 gemachtigden-patroons en 35 ge machtigden-werklieden benoemd. Chineesche schadevergoeding. Do Russische minister van financiën heeft den heer Speelman te Shanghai', on zen landgenoot, benoemd tot gedeietgerde voor Rusland m de bankierscomwrisie voor de C-hineesclie schadeloosstelling to Shang hai. bestaande uit 9 vertegenwoordigers waarin 2 Nederlanders, nl. de heer Spoel man voor Rusland en de hoer van "Walree, agent der N "landsche handelmaatschap pij. voor Nederland. Do Russische vordering bedraagt onge veer 30 van het totaalbedrag van 450 millioen Haikwam-taels. Het voorstel-Drucker c.s. Nader vernemen wij, dat de heer mr. S. van Houten vóór dat hij te Wngeriiogpn spreekt over het voorstel-Drucker c. s., eer.-t te Den Haag, Amsterdam, Rotterdam enz. zal optre den met hetzelf ie onderwerp als hij te Wage- ningen denkt te behandelen. (»N. C. R.") Mercurius De vereeniging van handels- en kantoor bedienden ïMercuriu"' te Arn-terdam be-loot een bezoldigd adinint-liaieur aan te stellen, aan wien de geiieele admhtralieve leiding der vereeniging kan worden toeverti ouwd. Tut redacteur van het orgaan werd benoemd den heer Oolbekkink, die ontslag nam als lid van het hoofdbestuur. In de eerste vergadering vari het nieuw** bestuur werd eenpaiig het volgende werk- pt'ogiam vastgesteld. lo. Reorganisatie en indiening der nieuwe statuten 2o. unificatie der examens en fusie en/of fedeiatie met zusterverenigingen. Ned. Bond van Ziekenverpleging. De jaariyksche aigemeene vergadering van den uNederlandschen Bmd voor Ziekenver pleging" zal dit jaar Woensdag 27 Mei te Rotterdam onder leiring van prof, dr. Kouwer worden gehouden. Pensioen. In de Zaterdagavond te Amsterdam ge houden vergadering van bedienden van ban kiers en effectenkantoren werd besloten tot oprichting van een pensioen vereeniging. Naar wij vernemen zal de lezing van Ds. Goslinga, voor Woensdagavond in Patrimo nium aangekondigd niet doorgaan. Schiedam Vooruit. Aan de leden van den Raad is het volgende schrijven gezonden EdelAchlbare Heer. Het bestuur van de vereeniging «Schiedam Vooruit" diende lipcbm een adres in aan den Gemeenteraad waarvan ik de eer heb U hierbij een afichrift te doen toekomen ter Uwer bediening. Hoozachtend heb ik de eer te teekenen, Uw zeer dienstw. dien. LOEF DE MEIJER, Directeur. Het bestuur van de vereeniging «Schiedam Vooruit" met teleurstelling kennis genomen hebbende van het besluit van het College van Burgemeester en Wethouders, om niét zooals de voorafgaande jaren aan Uwen Raad het voorstel te doen deze Vereeniging een subsidie te verleenen, heeft do eer zich tot Uwen Raad te wenden met het beleefd en dringend verzoek de subsidie van f 1300 voor alsnog niet aan de Vereeniging te onthouden. Waar bovengenoemd college betwijfelt of deze uitgave aan een particuliere vereeniging, die zich ten doel stelt de belangen der ge meente in den ruimsten zin te bevorderen voor de gemeente wel noodzakelijk isziet voornoemd Bestuur zich gedrongen, Uwen Rand slechts naar de jaarlijks uitgebrachte verslagen te vei wij ren, waaruit toch onge twijfeld wel is te beoordeelen, of de vereeni ging weikelijk aan haar doel heeft beant woord, Is dat niet te ontkennen dan is deze uitgave aan eene vereeniging die de gemeente belangen met succes bevordert, toch zeer zeker gerechtvaardigd, ja zelfs noodzakelijk. Met beslistheid kun liet Bestuur verklaren, dot de Vereeniging wel is waar voldoende -yujpatbie, rnatr toch geen genoegzame gel delijke steurt van de ingezetenen geniet, om zonder de subsidie van f '1300 te kunnen voortgaan, wat overigens uit de ovetgelegde rekeningen der verloopen 3 jaren ten duide lijkste blijkt. In het belang der gemeente, zy dan ook dit verzoek ten dringendste aanbevolen, 't Welk doende enz. Spoorweg In het Wostland. Het bestuur der Vereeniging tot bevt,. ne ring van het vreemdelingenverkeer te Naald wijk hie'd Zatex'dag een bijeenkomst met het bestuur der veifraaiingsvereeniging Delfia, van Delft, en eenige afgevaardigden der Delftsche Haodelsvereeniging, ter bespreking der aanhangige spoorwegplannen voor het Westland. Ook de voorzitter der vereeniging Westland was tegenwoordig. Na overweging van 't geen uit beide plannen voor deze stieek het meest wenschelijk is, werd be sloten te trachten samensprekingen te houden met de concessionarissen en de directiën van de H. IJ. S. M. eo de Staatsspoor, waarna opnieuw eene openbare vergadering zal wor den belegd om te bepalen welke houding zal worden aangenomen. Het Pauselijk jublló. Zaterdag werden aan de R. IC. bedeelde armen (tuitn 300 gezinnen) de feestgaven uitgereikt in rui! voor de bon, die zij Dins dag II. ontvingen; zij bestonden in feestbrood, aardappelen, vleesch, l/o m, steenkolen en geld (f0 50) en vormden alle te zamen een jubilé-gift, die onze tningegoede II. K. stad- genooteri ailicht in staat zal hebben gesteld, op den dag van het kerkelyk feest, mede feest te vieren in hunne gezinnen. De protestmeeting. Gisteravond hebben in eea groot aantal plaatsen in ons land protestmeetings plaats gehad naar aanleiding der indiening van het wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht. Ook hier ter stede in «Constantia" had zulk een meeting plaats. Als sprekers daarvoor waren aangekondigd de heeren K, Prins te Zaandam en K. C. Broek te 's-Gravenhage. Eerstgenoemde was echter door ziekte en familieomstandigheden verhinderd te komen, waarom in zijn plaats het woord werd ge voeld door zijn stadgenoot Appel. Nadat de heer de Wit de vergadering had geopend en er op gewezen had dat deze dag was een gewichtige dag met het oog op de meetings die plaats zouden hebben, werd het woord aart den heer Appel gegeven. Spt'. begon met te wijzen op de woorden van dr. Kuyper, door hem bij het uitspreken van een gebed eenige jaren geleden gebezigd «Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht", waar hij smeekte om verbetering in den toestand der «kleine luyden". En dat, zegt spr., is de man die getoond heeft deD treurigen moed te bezitten het recht van den arbeider te willen fnuiken, die hem vvtl over leveren aan de almacht van het kapitaal, aan diens tirannie en verdtukking. Vooits herinnert spr. ook aan Dr. Kujper's vvooiden: «Er is aen strijd van plichten" en dit zijn woorden die door spr. worden her haald, en dan wijst hij er op hoe de arbeider drie hoofdplichten heeft: lo. den plicht tegen over den pan oon, 2o. den plicht tegenover de vakvereeniging, 3o. den plicht tegenover vrouw en kinderen. En wanneer de eerste plicht met de andeie in strjjd komt dan is de keus aan welke hij zal gehoorzamen voor spr. niet moeil'yk de eerstgenoemde plicht wordt opgeofferd nan eeri der beide auk ren. Dari wyst spr. op hetgeen Dr. Kuyper heeft gezegd kort na diens optreden als minister, dat hij zijn oude plunje dat wil z«ggen wat hij in zijn vroe gere piopaparida heek gezegd aan den kapstok heeft gehangen. Daar vvarett, meent spr., ecliter nog heele goede jassen bij en een daarvan is door (let, heer Staalman aange trokken, die daar nog een heel goed figuur mede maakt; ter motiveering hiervan wyst spr, naar de «Christen-Democraat". Door de Christelijke partijen wordt beweerd dat het stakingsrecht niet is ontnomen zeker, men rnag staken, n.l. wanneer het atbeidscontract is afgeloopen men mag een ander truchteo over te halen orn ook te sta ken maar riiet met luiden stem, doch komt men na een of meer vergeelsche pogingen nog eeris weer, dan veroorzaakt men hinder ol overlast en de nieuwe strafbepaling is daar om de gevangenis te openen. Zeker, zegt spr., men kan ook de boete betalen maar die loopt tot f 100 of f 200 en welke werkman kan dit betalen Wat vroeger door dr. Kuijper werd ge noemd een rechtsmiddel voor den zwakke, wordt met dit ontwerp gestempeld tot een misdrijf, vooral wanneer van dit middel wordt gebruik gemaakt door spoorwegmannen, en zware straffen zijn daarop gesteld. De dienst der spoorwegen mag niet door staking worden gestremd. Maar zegt spr. dat is niet het doel der staking; dit is de verbetering van den toestand, het wegnemen van grievende stremming van het verkeer is daarvan het gevolg, maar dat behoeft de arbeider zich niet af te vragen, wanneer hij staakt om meer klem te leggen op zijn verzoek tot verbetering van zyn lot. In den styd tusschen arbeid en kapitaal, zegt spr. staan de beide belangen tegenover elkander die niet met elkander zijn te ver zoenen. Wanneer de arbeider dus met den strijd voor zijn belangen, de belangen van een ander schaadt dan mag Item dat spijten maar eigenbelang gaat boven dat van anderen. Laten wij ons belang en dat der onzen, zegt spr., getrouw behartigen, dan zullen \vy vormen een compacte massa die een bres zal schieten in het kaptalistisch monster. Op de actie van 31 Januari is gevolgd een reactie, die zich uit in het stichten van bonden door personen die zich aan de aige meene arbeidersorganisatie onttrekken en daaronder zyn ook vele spoorwegmannen. Doch niettegenstaande het sclmndelyke der indiening van deze muilkorfwetterr kan spr. die toch uit één oogpunt toejuichen zij zal tot resultaat hebben de opheffing der ver schillen tusschen de arbeiders onderling en en men ziet dat reeds uit de samenwerking van mannen als de heeren Troelstra en Dometa Nteuwenhuis. Spr. wekt ten slotte allen op om een drachtig zich te verzetten tegen de wet- wording van deze ontwerpen. Dan verkrijgt den heer Broek het woord. Na in het koit te hebben gewezen op de nietige oorzaak die aanleiding gaf tot de groote staking op de spoorwegen zegt spr. dat een zoo grootsch resultaat van organi satie nog nooit is geweest en aller oogeb van binnen- en buitenland is thans gevestigd op de Nederlandsehe arbeidersbeweging. Spr. noemt het jaar 1902 voor de arbei ders een gewichtig jaar. In dat jaar zyn geweest de werkstakingen bij Van Heek en van de diamantwerkers, en de zege van Troelstra iu Amsterdam 111. Ea 1903 leverde op den laatsten Januari het onverwachte feit dat op een enkele wenk alle spoot wegmannen ilen ai beid neerlegden. Spr. hoopt en vertrouwt dat deze eerste niet tevens de laatste maal zal zijn van zulk een feit, want dan zal de macht van het kapitaal worden verplaatst naar den arbeid. Daarvoor moet echter nog heel wat ge beuren de kapitalistische maatschappij staat zeer vast en moge die op den 3ien Januari hebben gesidderd, omverwerpen kan men haar helaas nog niet. Dr. Kuyper heeft in de Kamer erkent dat deze staking hem heelt overvallen en het was te verwachten dat hij daarover wraak zou nemen en dat hij ti achten zou zich niet meer door de arbeidets zou laten overvallen. De Minister van Waterstaat heeft voor de staking tot de directie der 11. IJ. S. ge zegd de stryd tusschen u en uw personeel gaat de regeering niet aan, maar thans, nu z\j 15000 soldaten hebben ter hulp geroppen, nu toonen zij daar anders over te denken. Den lOen Februari, toen die soldaten werden opgeroepen, dacht geen enkele spoor- vvegman meer aan een staking, in Amsletdam was het ultimatum teruggenomen, waarom dan al die militairen. Dat was om wtaak te kunnen nemen. Dr. Kuyper heeft gedacht: dat hebben ze me eenmaal gelapt, een tweede maal zal dat niet gebeuren. En men heeft kunnen zien waar het christendom zat van dit christelijk ministerie: in de met scherpe patronen gevulde tasschen van de soldaten dat is toch niet het christen dom van Christus. De bladen, die op 1 Fe bruari nog de orde der stukenden hadden geroemd begonnen den 3en Februari anders te spreken en heeft aanleiding gegeven tot den strijd zooals die nu is. En, zegt spr., wanneer door dezen stryd straks iets gebeurd dat betreurenswaardig is, dan is dat niet de schuld van de arbeiders maar van deze bij uitstek christelijke tegeering die de arbeids kracht desnoods iu bloed wil smoren. Spr. maant aan om tocli alle onderlinge geschillen ter zyde te stellen en alien samen te werken in den strijd tegen de macht die staat tegenover den arbeid. En wanneer hel bevel komt dat het spoorwegpersoneel het werk moet neerleggen dan hoopt spr. dat alle arbeiders daaraan zooveel mogelijk zul len deelnemen. Heelt dr. Kuyper vroeger gezegd Z ij kunnen niet wachten geen dag en geen nacht, nu schijnt hij te denken W ij kunnen niet wachten geen dag en geen nacht met de uitvaardiging van wetten tegen de staking. Mochteu deze wetten worden aangenomen, wat spr. niet waarschijnlijk acht omdat,ook al nam de 2e Kamer ze aan, de Eeiste Kamer die nog wel zou verwerpen, dan nog wysi hij op Duitscliiand waar van 1873 tot 1890 de socialistenwet van kt acht is geweest en toen door den ijzeren Bismarck moesten wor den ingetrokken; zou het Nederland-che proletariaat uiet kunnen afdwingen van een Kuyper waar de Duitschers dit konden van een Bismarck De liberalen echter, zegt spr., zullen met deze wetten niet medegaan en daarom ver trouwt hij dat zy wel niet tot wet zullen worden verheven. De liberale bladen nemen teeds hun draai. Ten slotte wijst spr. er op dat 30 jaren lang door dr. Kuyper is gezegd en geschreven iu «Standaard" en «Heraut" in 127 boeken en btochures, sluit u aan bij mij en ik zal u een beteren toestand bezorgen. Thans is by minister-president en aan hem hebben we te danken de sanctionneering van nachtarbeid voor vrouwen in de bokking rokerijen, en de indiening dezer wetten die den arbeider zyn eenig rechtsmiddel ont nemen. Daarna wijzende op het ontslaan van be ambten by de spoorweg-maatschappyen, spreekt hy zyn verwachting uit dat allen wel zullen bijdragen om deze slachtoffers der arbeidersbeweging een goed loon te ver schaffen opdat zij als propagandisten voortaan zullen kunnen werken tot meerdere opwek king van hel georganiseerde en niet-georguni- seerde arbeiders-proletariaat. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt waarna zonder verzet en onder applaus de volgende motie werd aangenomen De volksvergadering te Schiedam, gehouden op den Nationalen Protestdag, 8 Maart 1903, tegen het door de Regeering ingediende Wetsontwerp tot aanvulling van het Straf wetboek, hetwelk 1o. van al de Nederhndsrti arbeiders het recht van staken op vermomd wijze aan banden wil ieggen 2o. a„„ hj spoorwegpersoneel en aan arbeiders inonen baren dienst het recht van staking tnw wil ontnemen protesteert tegen dezen aanslag op een der weinige rechten van het arbeidende volk in Nederland verklaart met alle middelen, die hetCen fraai Comité van Verweer zal willen aan* wenden, zich bereid tegen de wetwordinv van het Wetsontwerp zich met alle kracht te zullen verzetten. Weg met de reactie l Hoog de organisatie van den arbeid l Gewichtheffen en worstelwedstrijd. Gisteren heeft in de groote zaal van Musis Sacrum alhier de groote nationale athletieU en worstelwedstrijd voor amateurs plaats gehad. De voorzitter van de Schiedamsche Athle- ten- en Worstelclub «Kracht door Oefening" deelde in zijn woord van welkom mede dat de club had gemeend haar eerste verjaardag niet beter te kunnen vieren dan door een wedstrijd uit te schrijven, daar juist de wed strijden zooveel bijdragen tot de ontwikkeling van den tak van sport die door de leden wordt beoelend. Het zeer uitvoerig programma bowjjstdat er groote liefhebberij was om naar de me dailles mee te dingen, vooral in de 4e en 3e afdeeling, Onnoodtg te zeggen dat de afwerking van dit eerste gedeelte van het programma den ganscheu middag in beslag nam. De juiy had voorzeker geen gemakkelijke taak waar dergelyke flinke krachten met elkaar moesten kampen. Het doet ons genoegen te kunnen consta teren dat de Schiedamsche club llink voor den dag kwam. 't Wns o. a. een Schiedam mer, de heer D, Leenders, die in de 4e afd, gewichtsheffenhel grootste gewicht (104 kilo) met stooten tilde, terwijl de heer W. v. d. Vlies met de heer Breda uit Rotterdam hetzelfde aantal punten behaalde en de tweede prijs verwierf. Men deelde ons mede dat de volgende prijzen zyn behaald: 4e afdeeling, gewichtheffen, le prijs Breda van Rotterdam, 2e pry's W. v. d. Vlies, 3e prijs D. Leenders, beiden alhier. Ie afdeeling, gewichtheffen, le prys J. Ploeger uit Rijp (N.-II.) le afdeeling, worstelen, le prijs J. Koeling uit Delft en 2e prijs J. Ploeger uit Rotterdam. Gistermorgen te lH/g uur ontstond brand boven de oven in het achtergedeelte der koek- en banketbakkerij van den heer N. 9. J. Koks aan de Hoogstraat no. 193 Het bhek dat door onbekende oorzaak vuur Mas gekomen in de daar geborgen spanen. De politie bluschte het vuur met een slang op de waterleiding. Een gedeelte van het dak en van den voortaad spanen werd door het vuur verteerd. Assurantie dekt de schade. Van nacht werd een naar huis komend jongeling bekeurd wegens burengerucht. Hij scheen niet snel genoeg te worden binnengelaten, waai om hy een paneel uit de d eur trapte. Een schippersknecht in dienst bij de wed. Pols viel Zaterdagmiddag door het losschieten van het touw, in de Lange Haven nabjj de Koemarkt. Na eenig roudzwemmen werd hy met een haak op het droge gehaald. *Door hel plaatselijk Comité van Verweer en de kuipersgezellen-vereeniging «Wy stre ven naar verbetering" is tegen hedenavond half acht in het iokaal «De Vriendschap" een protest-vergadering uitgeschreven. Als sprekers zullen optreden de heeren F. Mol en K. Tet Laao van 's-Gravenhage en A. Ammer- laan van Amsterdam. In do Zaterdag- in liet verkooplokaal go- li ouden vergadering van reeders is in egiIl se 1 besloten tot opricOiting van een vsTeeni- ging uitsluitend tot "behartiging van ree- d'ersbelangon on tot regeling der verschillen de loon en en wol in overleg met do belang hebbenden zelvcn. Tot leden der commissie tof bet ontwerpen der statuten enz. worden benoemd: do heeren A. H. C. M. J. Yzer- ntans, L. J. van Gel deren., A. Hoogendijk Jz., Jan Schippers en C. A. van Buuren van Ileijst. Aan die op to richten vereeni ging zal tevens de roeds aanhangig© voor stellen betreffende j age rij enz. worden gn- renvoyeerd. Tot booter werd vervolgens benoemd Alewijm van dor "Vailik. No-g werd' medegedeeld dat uit ingewon nen informatio -uilt Maassluis, Schcweningen en Katwijlk blijkt, dat aldaar des winters minder aan do schippers en stuurmansmaats wordt betaald dan hier, en stelde de com missie voor -liet hier te bepalen als volgt Voor een sdhilpper van 1 Januari tot 1 April f 10, voor een stuurmansmaat f voor een schipper van 1 April tot Juni f 11» en voor eon stuurmansmaat f 9. Daar de meeste reed ars evenwél reeds een andere regeling getroffen hebben, vA. ook die zaak bij de nieuwe vereoniging voor liet volgende seizoen aanhangig worden go- maakt. („N. VI'. Ct. Gisteravond had alliier in,-het kerkgebouw van d'e afdbelin-g Vlaardingen on Ylaardin- ger-Amljadit van den Ned. Protestanten bond- het feest pl'aata van het 10-jarig be staan der zangschool di«r vereeniging. To 6J uur werd hot feest geopend. Na* eerst gezongen te 'hebben uit den liederen bundel lied 34 vs. 1 en 3, sprak diei heer Diepenhorst dö leerlingen en oud-ïeeriingen

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2