BINNENLAND. STADSNIEUWS. VI AARDINGEN. MAASSLUIS. Kimst en Wetenschap. II e c li t 'i a k e nu G e itt e b g d N i e uw s. v XJib Caracas wordt gemeld dat do eerste storting van d'e Duitsche schadevergoedings- som 'heeft plaats goliad. Hofberichten De Koningin en de Prins hebben heden weer de zitting van den Rund van State bijgewoond, 13. M. de Koniningin heeft heden nan tafel genoodigd luit.-gen. jhr, Vorspijck, adj.-gen. baron du Tour van Rellinchave, giootmeester honorair en meviouw; baronesse douaiiierre Sehimmelpeuniuck van der Oije, dame dn palais van M, de Koningin-Moeder, baron van Iieeckeren van IiellF. baron van Tuyl van Serooskerken baron van Was-senner van Rosande, allen kaïnerheeren i. b. tl., kapitein ter zee jhr. v. d. Staal, adjudant en pmticulier secretaris van H. M. de Koningin, en mr. Asser, lid van den Raad van State. H. M. de Koningin en de Prins deden gistermiddag een rijtoer per phaeton door Scheveningen en langs den Suundmuiir. De Prins hield zelf de teugels van het tweespan schimmels. Consuls. De heer L. A. Verdaguez, ingevolge Kon. machtiging benoemd tot vice-com-ml der Ne derlanden te Valencia, is in die hoedanigheid door de Spaansche regeering eikend. («Stct.") Audiënties. De Minister van Marine verwittigt belang hebbenden, dat door hem in den regel eiken Vrijdag, te beginnen met Vrijdag 20 de/er, des voormiddags te 11 uien, aan het Depar tement van Marine alhier zullen wot den ontvangen degenen, die hem over zaken, ge zegd Depaitement betreffende, wenscben te spreken. Mr. S. C. H. Nederlmrgli. f Op 74 jarigen leeftijd is te 's Gravenhr.ge overleden rnr. S. C. H. Nederburgh, oud-lid van den Raad van Ned.-Indiê en ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, vroegei o.a. secretaris van den gouverneur-generaal, in specteur van financiën en resident iesp. van Cheribon en van Djokjokaria. Onder meer vervulde de nu overledene eene zending naar Billiton. Hij was voorzitter van het Piote- stantbch Kerkgenootschap in Iudië en, na zijn terugkeer h. t. 1., lid van het college van curatoren der Indische Instelling te Delft en herhaalde malen voorzitter van de com missie voor het ambtenaars-examen dier Instelling. De begrafenis zal a.s. Donderdag plaats hebben op Nieuw Eijk en Duijnen. Hulde aan mr. Tavenrant. Gisteren is mr. F. FL J. Tavenraat, grif fier der Staten van Zuid-Holland, ter gele genheid' van zijn 25-jarige ambtsvervulling, zooa-ls wij liebhen. aangekondigd, gehuldigd. Reeds des ochtends werd den jubilaris door d'e ambtenaren, ter griffie werkzaam, een fraai geschenk aangeboden, bestaande uit een boekenstandaard. met een aantal fraaie boekwerken van prof. P. J. Blok, Muller, e. a. D'es middags 1 uur ontving mr. Tavenraat in do vergadering van het college van Gede puteerde Staten een huldeblijik, bestaand© in een bronzen beeld, voorstellende den Ar beid, op welks voetstuk aan de eene zijde een plaat- voorkomt, waarop de woorden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan hun griffier, mr. P. H. J. Tavenraat, bij zijn zilveren ambtsfeest op 15 Haart 1903 terwijl het beeld het onderschrift draagt: üpus improbum omnia vineit, als zinspeling op den o-mvangrijken arbeid, door mr. Ta venraat in zijn gewichtige betrekking ver richt. Tegen 3| uur 's namiddags vereenigden zich vole leden van Prov. Staten en Gede puteerden. in do benedenzaal van hot Pro vinciaal Gebouw. Door den Commissaris dei- Koningin, mr. J. G, Patijn, werd de jubilaris, vergezeld van zijn echtgenoota en dochter, binnenge leid, waarna mr. Patijn eten 'lieer Tavenraat in hartelijke bewoordingen toesprak. Namens de commissie voor de hulde aan mr. Tavenraat dankte de heer Patijn mevr. Tavenraat hartelijk voor haar hulp bij' het uitkiezen van een geschenk voor den jubila ris: oen notenhouten met blauw fluweel ba- kleed ameublement in de nieuwe woning, die hij over eenige dagen zal betrekken. Spr. hoopte, dat dit souvenir hem en de zij nen tot een blijvende' herinnering moga zijn en besloot zijn rede met een door alle aan wezigen -onder luid handgeklap herhaald leve onze griffier! Mr. Tavenraat dankte diep getroffen en verklaarde zirih verheugd dit jubiilé te kun nen vieren zonder weemoedige herinnerin gen, in dte kracht van ziju. leven en niet d« hoop, nog vele jaren in zijn betrekking te blijven. Spr. herdacht onder hen, die sm hebben opgeleid voor zijn taalr, in 't bijzon der met aandoening den ouden heer Blussé, die steeds met zooveel ijver is Werkzaam ge- woest. Ten slotte verklaarde hij overtuigd te zijp. nog lang niet genoeg te kunnen doen, daar het werk van den griffier ontzettend is vermeerderd on "het ambtenaarspm son cel niet uitgebreid. "Van de toegezegde herzie ning verwachtte hij daarom veel. Het geschenk gaat vergezeld van pen fraai gecalligrap'neerd album met d© na mm der gevers, den voorzitter en de leden van Gedep. Staten, zoomede den hoofd-ingenieur van den Prov. "Waterstaat. In het album komt de* volgende opdracht voor Da Commissaris der Koningin, Gedepu teerde Staten en Provinciale Staten van Zuid-Holland' betuigen hiermede hun hulde en dank aan mr. F. II. J. Tavenraat, oer de uituemend'a wijze, waarop de belangen der Provinciale Staten gedurende 25 jaar zijn behartigd. Kamergroep. Tegen hedenavond is de vooruitstrevend- liberale Katnergroep tot een samenspreking opgeroepen. Tweede Kawcr. Hedennamiddag kwam de Commissie van Rapporteurs over de stakingsontwerpen weder bijeen ter behandeling van het ontworpen afJeelmgsverslag. He drie wetsontwerpen. Het bestuur der Veteeniging van Nederl. Werkgevers.heeft een rondschrijven vetzonden waarbij er op gewezen wordt dat de regeering verantwoordelijk is voor de orde en rust in den staat. Meent zij de beide strafontwerpen daattoe noodig te hebben, dan, zoo schrijft het bestuur, «ntogtri o. i. slechts zij zich daartegen velzetten, die meenen dat irt den strijd voor de vakverenigingen elk middel geoorlootd is te achten en dat dienstweigering door arbeideis by ondernemingen van alge meen nut onder geen omstandigheden wette lijk mag worden verboden. Het noodigt allen uit zich te onthouden van alle inmenging in deze kwestie. Het rondschrijven is ondei teekend door de Iteeren D. W. Stork en II. Smissaert. In een vergadering der liberale kiesver- eenigirtgett te Zulphen verklaarden zich bijna alle aanwezige leden voor het bekende adres der Libeiale L'nie in zake de aanhangige wet tot aanvulling van het wetboek van stiafreclit. De kiezersvereeniging «De Grondwet" te Amsterdam zal op Vrijdag 20 Maart a.s. voor leden en genoodigden eene vergadering houden over de wetsontwerpen, ingediend naar aanleiding van de spoorwegstaking. Als f preker za! optreden mr. E. J. Korthals A Ites. De liberale kiesveteeniging te Oostburg heeft een vergadering gehouden, waarin het kamerlid, de heer de Klerk, een politieke rede hield. Hij besprak ook de stakings- wetten en betoogde dat die voorloopig liever ingetrokken moesten worden. De kiesvereeni- ging besloot adhaesie te betuigen aan het bekende adres der Liberale Unie te dier zake. Men schrijft aan de «N. R. Ct." "Weet num, dat de minister van binnen- lamlsche zaken in de vergadering van Woens- das j.i. het nieuw voorgestelde artikel 284bis Swb. totaal heeft vernietigd? Men boore. De minister had aan de soeiaal- demokraten verweten, wettiglijk tot stand gekomen besluiten van de Overheid met ge weld te willen aantasten. Als dan de heer Tioelstra daartegen opkomt, dringtde minister nader aan «Waar gezegd is door den ge- acliteu afgevaardigde, dat hij niet heeft gedreigd met geweld, wijs ik nog eens op zijne woorden«dut de transportarbeiders door te staken de regeering en de wetgeving moeten dwingen. «Nu vraag ik, of dwingen ooit anders dan met geweld denkbaar is." Tot zoover de minister. Maar nu artikel 2S4bis «Hij, die een ander door hinder of o vm lastdwingt iets te doen, enz." Ziedaar dus een strafbedreiging tegen een ondenkbaar delict, want dwingen kan men immers alleen met geweld En daar wordt nu reeds veerrien dagen lang met ielheid over gestreden Tarief van invoerrechten. Het schetsontwerp der regeering betref fende de herziening van liet tarief van invoer rechten is om advies toegezonden aan het Ned. Landbouweomité. Kiesdistricten De minister van binnenhindsehe zaken heeft voor de vm krizing van leden van do Tweede Kamer der Staten-Generaal I. de gemeente Adoip verdeeld in twee sterndisiricten II. de oinscht ij ving van het sterndist riet, Ennn.'n III, gewijzigd III. in liet kiesdistrict Loosduinen als stenidistnet aangewezen de gemeente Loos- duinen IV. hut kiesdistrict Rotterdam III ver deeld in 5 stemriistriclen V. het kiesdistrict Rotterdam IV verdeeld in 7 steindislricten "VI. het kiesdistrict 's-Gravenhage I ver deeld irt 7 stemdistricteu VII. het kiesdistrict 's-Graveuhage II ver deeld in 7 stemdistriclen VIII. het kiesdistrict 's-Gravenhage III verdeeld in 8 stemdistricten IX. de gemeente Hendrik-IJo-Ambacht vetdeeld in twee stemdistricteu. Posterijen on Telegrafie. De tot contioieur-magazijnmeester bij de posterijen en telegrafie benoemde hoofdcom mies bij het Hoofdbestuur, te 's-Gravenhage, de heer De Bordes, za! zijn nieuwe betrekking te Haarlem uitoefenen. Het Sophiefonds. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld dat «het Sophiefonds", ontstaan uit het kapitaal dat door bijdragen uit Nederland en uit de koloniën aangeboden weid aan nu wijlen da Groothertogin van Saksett-Weimar-Eisenach, geboren prinses Sophie der Nederlanden, by gelegenheid van haar gouden bruiloftsfeest in het jaar 1892 en door haar bestemd om uit de renten er van giften te verleenen tot doel einden van weldadigheid, kunst of algemeen nut in Nederland en zyne koloniën, thans, naar aanleiding eener testamentaire beschik king van genoemde Vorstin, voortaan zal worden beheerd vanwege H. M. de Koningin der Nederlanden, zullende de bestemming van eertijds aan het fonds gegeven geiden onverandetd blijven. Yerhooglttg accijns. De meeting tegen het wetsontwerp tot verhooging van den drunkaceijns op heden 17 Maart te houden, uitgaande van het Cen trale Comité voor drankbestrijding te Rotter dam, is uitgesteld tot het begin van Mei. Commissie van arbitrage. Door de "Vereeniging van Fabriekschefs ï>Onze Industrie Vooruit" is tot verschillende patroons te Amsterdam een rondschrijven gericht, waarin zij mededeeling doet van de vorming eener arbitrage-commissie en ver zoekt de eventueels verschillen met werk lieden voor deze commissie te willen brengen De vereeniging mocht reeds van verschil lende zijden betuigingen van adhaesie met haar plan ontvangen. Landbouwraden. Het Hoofdbestuur der Groninger Mij. van Landbouw en Nijverheid heeft een voorste! aangenomen waarbij de wijze van vet kiezing voor leden in de landbouwraden afwijkt van die door de regeering voorgesteld Verkiesbaar is wie voor de Prov, Staten verkiesbaar is; kiesgerechtigd is wie voor de Prov. Staten kiesgerechtigd is; resp. in het bezit van ongebouwde eigendommen met een belastbare opbrengst van f 1000 en f100. Bevolking in 1902. De «Staatscourant'* bevat een tabel van de geboorten en steilte in 1902. Vergeleken niet 1901 vinden wij de vol gende cijfers: 1901 1902 Bevolking 1 Jan. 5,179,128 5,263,159 Levend geboren 108,380 168,672 id. op 1000 inw. 32,3 32,1 Levenl. aangegeven 7,297 7,169 id. op 1000 geb. 41,5 42,5 O vei leden 89,967 86,485 id. op 1000 inw. 17,2 16,4 Overschot 78,413 82,487 De sterfte was in de gemeenten boven 20,000 inwoners het hoogst in 's-Bosch, nl. 20.71 op de 1000 insvoners, het laagst in Zaandam 12,81. Zij was te Amsterdam 15.38, te Rotterdam 15,73, te 's-Gravenhage 14,39. Dit cijfer is voor Schiedam 15.37. Het hoogste cijfer prnvinciesgewyze werd bereikt door Noordbrnbant met 19.47, het laagste door Noordltoiland met 15.17. Het cijfer voor Zuidholland was 15.65. Voor het geheele rijk bedroeg het 16.38. Het overschot van levend geborenen op de overledenen was dus 4000 meer dan in 4901, vooral wegens belangrijk mindere sterfte. Naar de leeftijden was de sterfte: 1901 1902 onder 1 jaar 25,162 21,941 1—4 10,837 9,733 5-13 s 3,695 3,573 44—19 2,282 2167 20-49 12,832 12,570 50-64 10,801 10,989 65-79 17,553 18,129 80 enz. 6,746 7,281 Hieruit blijkt een belangrijk lagere sterfte in den leeftijd onder 50 jaar, en een styging bij de oudere personen, vooral by de oudste. Zeer sterk is de daling bij de kinderen onder het jaar, rnet 3200 of 13 pCt. Omtrent de oorzaken van overlijden vinden wij de volgende voorname cijfers 1901 4902 Pokken 5 6 Mazelen 1326 2432 Roodvonk 152 136 Kinkhoest 1180 1053 Diphtherie 428 541 Croup 267 '295 Omtrent andere ziekte-oorzaken is een ver gelijking onmogelijk, daar de omschrijving geheel is gewijzigd, Nederl. vee In Z.-Afrika. De algemeene indruk van een aantal stuk ken omtrent den voorgenomen veeuitvoer naar Zuid-Afrika door het «Nedeilandsch Landbouwweekblad" uit Nederland en Afrika ontvangen is, dat bevestigd wordt de verkla ring, reeds door de h-mren Wolmarans, Wes- sels, Botha, de la Reij en de "Wet gegeven dtt het Npderlandsche vee met succes in Zuul-Afrika kan worden ingevoerd, natuurlijk met inachtneming van bijzondere maatregelen om ti ent voeding, verzorging enz. Finantieel Nieuws. De minister vari financiën mankt bekend dat op 14 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,337,800.54 en dat op deozeltilen dag door de Nedeil. Bank, in gevolge art. 1 Ibis van haat- octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedtage van - 2,710,066 041/2 r"v r- /MT V J OYERSCHIE, 17 Maart. De minister van binnenl. zaken heeft voor de verkiezing van leden der Tweede Kanier het kiesdistrict Rotterdam 111 verdeeld in 5 stemdistricteu. Het 5e stemdistriet omvat het stadsgedeelte, begrensd door den spoorweg naar Schiedam, de Schie lot aan de grens van Hillegersberg, verder door die grens en door de grens van Overschie met bepaling, dat in het eerste stemdistriet het hoofdstembureau zitting houdt. Hiertoe behoort dus het pas tot Rotterdam overgegane deel dezer gemeente. OVERSCHIE, 17 Maart, Op de voordracht voor onderwijzer aan de school voor g. 1. o. 3de klasse no. 41 te Rotterdam komt o. a. voor de heer W. Smit vau hier. OVERSCHIE, 17 Maart. Ds. W. van der Waal, alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Mijnsheerenland, ook deze gemeente behoort, zal voorloopig zijn zetel hebben ter griffie van de arr. rechtbank aldaar. De brievenbesteller J, Smit hoopt den lsten April den dag te herdenken waarop hij ge durende 25 jaren bij de posteryen in dienst zal zijn. De Raad van Beroep te Rotterdam, waartoe Voor de vacante betrekking van ondei- wyzeres aan school D hebben zich 15 sollici tanten aangemeld. Oo de voordracht voor een eerste onder wijzeres voor de nuttige handwerken aan de school voor g. 1. o. 3e kl. uo. 57 te Rotterdam komt als no. 1 voor mej. M. C. Roldanus. Het sterftecijfer over 1902 heeft voor deze gemeente bereikt het cijfer van 15,37 op 1000 inwoners. Voor vergelijkingen verwijzen wij naar de rubriek binnenland. In een vergadering der afd. Schiedam van de Bakkersgezellenbond zal Zondagmiddag te 1 uur optreden de heer Mol van 's-Gravenhage. S. O. V. In de gisteravond gJiouden vergadering van gewone leden van de S. O. V. werd na afdoening van eenige huishoudelijke zaken namens bet bestuur dank gebracht aan de commissie uit de buitengewone leden voor hunne pogingen om de opheffing der Ver eeniging niet noodig to doen zjjn, een streven dat tot resultaat heeft gehad dat de Ver eeniging voorloopig nog is kunnen blijven voortbestaan. Waar er plannen bestaan om levensvat baarheid voor deze goede vereeniging te verkrijgen door een reorganisatie daarvan, meende het bestuur die taax aan anderen te moeten ovet laten, in het bijzonder aan hen die van het succes eener t eorganisaiie overtuigd zijn. Het tegenwoordige bestuur is te lang in de bestaande organisatie opgegaan om thans nog leorganisatiepiannen te ontwerpen. Het deelde op grond daarvan mede dat het besloten had collectief ontslag te nemen. Het is echter bereid mede te werken en voor te lichten zooveel de belangen van de Turn dit zullen vordeien of het nieuwe be stuur dit wenscht. Hoewel annvankelyk werd overgegaan tot benoeming van opvolgers, werd ten slotte beslist dat daarvoor een nieuwe vergadering zou worden bijeengeroepenzoodat vooruit zal bekend zjjn welk gewichtig punt aan de orde za! zijn. Staking op de sigarenfabriek van den lieer Louis L van Emden. Heb volgende besluit is genomen, door do Kamer van Arbeid! voor do voed'ings- en ge notmiddelen alhier D'e Kamer van Arbeid voor de voedmgs- en genotmiddelen te Schiedam, Kennis genomen hebbende van ee<n ver zoekschrift, van A. Winterberg en adht an deren, allen sigarenmakers te Schiedam, eerstgenoemde secretaris, laatstgenoemden leden vun de afdeeling Schiedam van' den. Ned'erl'andschen Internationalen Sigarenman kers- en Tabaksbeworlkers'lxmd, houdende inroeping d'er tussdhemkamsb van een ver- zo eningsraad', voor een geschil, ontstaan tus- scheix 'hen en hun part-oon, d'en hc'er Louis L. van Emden, sigarenf abri kant alhier, in zake het Verlagen van het loon van 45 op 421 cent voor hot maken van ieder© 100 si garen van een bepaald merk. Gehoord hot verslag der commissie uit bovengenoemde Kamer, welke' commiksie pogingen zou aanwenden, heb geschil in d'er minne te beslechten, on welk© pogingen geen ander resultaat, hadden, dan dat de heer Van Emden met zijïi werklieden wilde onderhandelen om in het vervolg hot mini mum op 40 Cent voor het maken van iedere 100 sigaren onverschillig welk merk, vast te stellen en zich bij een eventueel© woder- aamicming der -werMied'en bet reolit voolbe- hield aan te> nemen, wie 'hij wilde. Gehoord zijp. verklaring, als zijnde h.iji be reid do stakend© werklieden, wanneer zij uit naam dei" kamer kwamen, tea" verdere bespreking te ontvangen. Gehoord! d'e mededeeling der werklieden dat dei heer van Emden hen, toen zij uit naam der kamer kwamen, niet wilde ont vangen, en heb aan do commissie uit boven genoemde kamer medegedeeld'©, voor liet grootsbei gedcelbe'looohendc. Overwegende dat d© heer vaar Emden goen gevolg heeft gegeven aan haar niitnoo- diging om de 'kamer eenige mededeeling van h&t onderhoud' met zijfi. werklieden te doen geworden. ^Overwegend© dat da staking thans is ge ëindigd! en d'ö werklieden met uitzondering van Winterberg, jop de door don hoer van Erndcn gesteld© voorwaarden zijp, aangeno men, zonder dat 'lrijl de handelwijze ten op zichte van laatstgenoemde motiveerde. Van oordeel dat hob ontslag alxoo niet ge rechtvaardigd is. Spreekt haar afkeuring uilfc over d© han delwijze van d'en heer van Emden, besluit Winterborg ter zijner nedhfcvaardighig een mededeeling van. d'eza handelwijze te doen geword'en en haar -oordeel over deza kwestie te publiceeren. Hedenmorgen voeren twee pakschuiten resp. van de firma's Veiheij en J. Veth, tegen elkander, met het gevolg dat die van eerst genoemde schade bekwam aan de boeg. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden over de 4e helft der maand Maart. J. 14. de Bruin Amsterdam. J. Zijlstra Arnhem. J. Koster Delft. Bonten Dordrecht. 3. v. d. Berg Kluishoeve. J. v. d. Berg Briefkaarten. 3. Losie 's-Gravenhage. H. Offerman Rotterdam. O. Perquin Schiedam. Yolksbiulhufs. In de week van 9-15 Maart 1903 werdetl genomen 275 baden, lste klasse kuipbaden 49 regenbaden 43 2de klasse kuipbaden 29 regenbaden 128 schoolbalen 40 3 ets. kinderbaden 4Q De Provinciale en Rjjksslierenkeurineen zullen, voor het district Vlaardingen cetS den worden op Woensdag 18 Maart des voor middags 11 uur bij het hotel «de Romeiiti» aan den Maassluischen dyk. Genoemd district is uit de navolgende gemeenten samengesteld Schiedam, Vlaardingen, Maassluis Maailand Kethel en Spalnnd, Viaardinger Ambacht er' Rozenburg, met Vlaardingen als districtskeu. ringsplaats. 'Op Vrijdag den 27sten Maart a. s. des avonds ten 8 uur zal in de zaal «Harmonie" van wege de Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, eene lezing worden gehouden door den heer Dr. W. A. van der Meulen van Bergen op Zoom. OnderwerpMatigheid of onthouding Toegang vrij. Alhier heeft zich een comité gevormd fce- staande uit de heeren P. J, Aeckerlin, P, 'fh Avenarius, dr. H. I. M. Boouacker, mr," Yv\ S. Kalma en J. van Katwijk tot steun van het adres der XX. Nicolaus Beets, -j- Als vertegenwoordigers der regeeririg bij de teraatdebestelling van NicolaasBeetsver- trokken de ministeis van buitenlandsche zaken en van waterstaat, alsmede de voor zitters van de Eerste en de Tweede Kamur der StatenGeneraal hedenochtend per staats spoor uit de residentie naar Utrecht. Benoemd, buiten bezwaar van 's Rjjks schatkist, tot vertegenwoordiger van deNeder- landsche Regeering bij het in April te Rome te houden Internationaal Geschiedkundig Con gres, dr. P. J. Blok, hoogleeraar aan de Rjjks- universiteit te Leiden. Er is besloten om het «Nederlandseh Taai en Letterkundig Congres" in 1904 te Deven ter te houden. De directie van het Lyrisch Tooneel schrijft i «In verschillende bladen doet eeu berichtje de ronde dat bet Amsterdamseh Lyrisch Tooneel met 4 Mei zal ophouden te bestaan «Het zal wel niemand gegeven zijn in de toekomst te zien en men kan alleen slechts van de naaste toekomst spreken «wanneer wind en weder dienende". «Maar de plannen bestaan, en niemand hee.lt nog het tegendeel gehoord, om tot en met '1 Juni door te spelen. Zelfs denkt de directie er stetk over om in de maand Mei tegen bijzonder abonnement een Mozart cyclus te geven met velschillende bekende Hollandscbe zangets als gasten, «Met den heer Henri Albers is reeds afgesloten om iu dezeu cyclus de rol van «Don Juan" te spelen. Met meerdere eerste krachten woidi onderhandeld." D'e arro'iid'issementsi-reohtban'k te Rotter dam veroordeelde heden F. J. II., 32 jaar, waschbaas to Maassluis, wegens misdrijf tegen do zodon 'tot 3 maan den gevangenisstraf F. S., 22 jaar, timmermansknecht to Schiedam, wegens wedterspannigheid, tot 14 dagen gevangenisstraf R. S., 18 jaar, zeeman te Ylaardingen, wegens diefstal van een, zilveren, horloge, tot 4 maand'em gevangenisstraf B. d. B., 15 jaar, varensgezel, wegens de sertie vaal een zeevisscherevaartuig tot 3 da gen gevangenisstraf J. G. J'. W., 37 jaar, zeeman, wegens de sertie van een koopvaardijschip tot 14 da gen gevangenisstraf. Werkstaking Amsterdamcho grondwerkers, Iu eert heden door de stakende grond werkers gehouden vergadering is besloten de staking door te zetten en geen bemiddelaar te hooren. Van de beiers staakten er 24 en werden 6 uitgesloten. Dotdeidug wordt eert gecombineerde ver gadering gehouden door <le besturen van alle Amsterdamsche vakveieenigingen om de han gende kwesties te bespreken, alsmede te bepalen welke steun de georganiseerde arbei ders aan de stakers zullen verleenen. 'Men dreigende werkstaking. De schuitenvoerders vergaderden gisteren en besloten den patroons eeD nieuwe loon regeling voor (e stellen, in te gaan 1 April a.s, Wordt hieraan niet gevolg gegeven, dan volgt slaking. («Tel.") Werkstaking te Veendam. Te Veendam heeft de gisteren gehouden vergadering niet kunnen ieiden tot een staking bij gebrek aan genoeg deelnemers. Bond van S.S. personeel. In een door 20 personen bezochte, uitslui tend voor ordelievend Staatsspoorpersoneel toegankelijke vergadering, onder leiding van den heer D. Clement, chef van het personen- bureau, te 's-Gravenhage gehouden, werd door den waarn. voorzitter medegedeeld dat de nieuwe bond van Staatsspoorpersoneel, in geen enkel opzicht van de directie der 8.Si

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2