binnenland. STADSNIEUWS. YLAARMNGEN. Kunst en Wetenschap, Gemengd Nieuws. 1 genomen om zijn plaats in het congres in te nemen. Het gerucht loopt, dat genei aal Celestino Castio, bloeder van piesident Castro, zou -worden benoemd tol vice-president. Uruguay Uit Montevideo wordt gemeld dat er leeds vredesonderhandelingen niet de opstandelin gen zijn geopend. Twee gedelegemlen der regeering, Ramirez en Risso, zijn vertrokken met de opdracht een schikking voor te stel len aan Saraiva, den leider der revolutionaire beweging. Gisteren moet er leeds een treffen hebben plaats gehad tusschen regeeringstroepen en insurgenton, nabij de hoofdstad. De burger wacht is onder de wapenen geroepen en de staat van beleg afgekondigd. Alle telegiam- men worden aan strenge censuur onder worpen. Hofberichten 2. K. H, de Prins der Nedei landen Her tog van Mecklenburg heeft aanvaard het Be- schermheeischap van de 's-Gravenhage "Ver- eeniging tot beoefening van het jachtrijden. He lichtingen. Het nStaatsblad" no. 82 bevat een kon. besluit van den llden Maait 1903, houdende bevelen tot het onder de wapenen blijven van de ingelijtden der lichting van 1902. Het besluit bepaalt, dat de ingelijfden voor de lichting van 1902, voor zooveel zij niet krachtens art. 109, eerste zinsnede, van de Militïewet, in werkelijken dienst zouden kun nen worden gehouden, krachtens art. 110 dezer wet onder de wapenen moeten blijven voor zoovee! en voor zoolang als H. M, zulks noodig zal achten. Aan H. M. de Koningin zal morgen eeo, door een 1300 a 1400 miliciens ondei teekend request worden gelicht, houdende liet ver zoek om de lichtingen 1900 en 1901 uiteilijk 24 Maait met groot verlof te doen gaan. In het request wordt er op gewezen dat het, indien het niet mogelijk is hel zonder lichtingen af te doen, billykei zou zijn het zoodanig te verdeeleu dat de lichtingen '98 en '99 onder de wapenen zouden worden ge roepen om de lichtingen 19U0 en 1901 al te lossen. (»N. R. Ct,") Eersto Kamer. Wetboek van Militair Strafiecht. Krijgstucht. Aan de Kamer is de memorie van antwoord der regeering toegezonden. Tweede Kamer. De wetsontwerpen in verband met de staking. Gisteravond zijn verschenen de afdeelings- verslagen der Tweede Kamer, betreffende de bekende regeeiingsvoorstellen. I. Aanvulling en wijziging van het "Wetboek van Strafrecht. II. Spoorwegbrigade. III. Enquête ten aanzien van de rechts verhoudingen en de voorwaarden waaronder het personeel bij het spoorwegbadi ijf in dienst is. Uit het rapport blykt dat over het puntl de meeningen zeer verschillen en van vele zijden bezwaren zijn ingebracht, terwijl de beide andere punten over het algemeen de goedkeuring der leden wegdragen. V Men verwacht te Den Haag dat na het loopende afdeelingsonderzoek de Tweede Ka mer nog eens in openbare vergadering zal bijeen komen. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben nog benoemd tot rapporteurs over het wets ontwerp betrekkelijk spoorwegaanleg en exploitatie van het Lawagebied in Suriname en de daarbij behoorende begrootirigs-aan vullingen, de heeren Van Wjjek, Hubrecht, Duymaer van Twist, Van Limburg Stirum en Cremer. l)e drie wetsontwerpen. Uitgenoodigd door de vrijzinnig-democrati sche vereeniging, hield ar. A. Kerdjjk te Zutfen eene rede over sDe toestand en de regeeringsvoorstellen." Wat op 31 Januari jl. geschied is, noemde de heer Kerdijk verkeerd, het motief daarvoor keurde hij af. Solidariteit is een mooi en hoog beginsel, maar mag niet te pas en te onpas worden toegepast. Spr. uitvoerig de oorzaken tot de uitgebro ken staking besprekende en daarna over gaande tot de behandeling der ontwerpen, keurt goed de enquête eD de spoorwegbri gade en, zegt hij, had de regeering daaibij gevoegd een wetsontwerp voor arbeidscon tracten, dan had zij het gezag hoog gehouden. In de plaats daarvan komt zij met een aan vulling der strafwetten die geoorloufde za' n strafbaar stelt. Spr. hoopt van harte dat de regeering nog bijtijds zal inzien dat zij op den verkeerden weg is en dit ontwerp alsnog zal terugnemen. De Vrijzinnige Vereeniging 's-Gravenhage hield gisteravond 8 uur onder voorzitterschap van den heer mr. H. Goeman Borgesius, lid der Tweede Kamer, eene ledenvergadering, ter bespreking der bekende circulaire van het hoofdbestuur der Liberale Unie, waarbij s's-Gravenhage is aangesloten, tot uitstel van het ingediende straf-wetsontwerp naar aan leiding der spoorwegstaking. De Voorzitter stelde namens het hoofd bestuur de volgende motie voor De vergadering van de Kiesvereeniging s's Gravenhage" vereenigt zich in hoofd zaak met de beschouwingen van het hoofd bestuur der Liberale Unie, neergelegd in de aan de afdeelingen verzonden circulaire, en noodigt het, bestuur uit, in dien geest een adres te zen'den aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Na breedvoerige discussie werd deze motie aangenomen. In een vergadering van da liberale kies vereeniging te Leeuwarden is behandeld het voorstel van het hoofdbestuur der Liberale Unie, orn aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres in te dienen, strekkende om de behandeling van het wetsontwerp tot aanvulling van het wetboek van strafrecht voorloopig uit te stellen. Na beraadslaging is besloten dat de kies vereeniging als zoodanig geen adres zal indie nen, doch den leden vrij te laten in het betuigen van adhaesie aan de adressen tegen de voorgestelde aanvulling. Verkiezing Tweede Kamer. In 't b'dang van de candidatuur Zelvelder heeft de heer Feis-er, rijksontvanger te Scha- gen die dior de kit'sveieenigingen te Schtigea en Kulhorn vu >r het lidmaatschap van de Tweede Kamer in liet distnct Alkmaar was gecundideerd, zich teruggetrokken, zoodat de heer Zelvelder thans de candidaat zal zijn der verbonden vrijzinnig-democraten in dit district. (»N. C.") Verkiezing Trov. Staten. De uitslag der verkiezing van een lid der Prov, Staten van Groningen is dat de lieer Teilegen (lib.) '1312, de heer Hessels (r.-k.) 1049 en de heer "Van der Haarst (soc.-dem.) 739 stemmen kieeg. Hei stemming dus tus schen de heeren Teilegen en Hessels. Arbeidswet. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Kamers van koophandel en fabrieken ter teoordeeling toegezonden eene aan zyn departement ontworpen Arbeidswet. De Kamers zijn uitgenoodigd vóór 15 April mede te deelen de opmerkingen, tot welke de kennisneming van het wetsontwerp haar aanleiding mocht geven. Het ontwerp telt 370 artikel, verdeeld over 8 hoofdstukken. De Cabhietsqnnestie in deu Amstcrdamscben Gemeenteraad. Gisteren is deze zaak in den Raad be sproken en motiveerden B. enW. hun schrijven door aan te voeren dat er gefluisterd was van geheime contracten, consortium enz., dia een uiting toonde van wantrouwen in het D. B. Geen raad-lid heeft zich doen hooren, of hy behoorde tot vóór- of tegenstemmers van de motie, welke het conflict met B. en W. in het leven liep, die niet zyn verbazing heeft uitgesproken over het optreden van den voorzitter. Mr. Van den Bergh geloofde zelfs dat heel liet land verbaasd zou slaan over het fett, dat een burgemeester van Amster dam in den iaad komt rondstrooien be lachelijke on-dits, die bovendien doelen op dingen, die met de zaak in quaestie nieis hebben uit te staan. Ten slotte nam de rand een motie aan getuigende dat niet het minste wantrouwen bestaat tegen liet College en alzoo de grond vervalt waai op het beffuit van B. en W. berust. De vooizitter behield zich een antwoord voor. C. W. aiellng f. In den ouderdom van 88 jaar is heden ochtend te 's Gravenhage overleden, de heer C. W. Mielink, ten vorigen jare afgetreden als directeur van 's Lands drukkerij, aan welker hoofd hij bijna 37 jaren onafgebroken stond. Mieling was een bekwaam beoefenaar der üthograpbie en maakte vooral naam wegens het op steen brengen van portretten Daarvan kon getuigen het ponret van H. M. de Ko ningin clat in het Kroningsjaar van zijn hand verscheen. Man van groote werkzaamheid, was hij een streng, doch rechtaardig chef. De Landsdrukkerij kwam onder zijn leiding tot bloei. Behalve verschillende buitenlandsche ridder orden was hy ook ridder van den Ned. Leeuw, terwijl de regeering zijn verdiensten bij zijn aftreden ei kende door zijn benoeming tot commandeur in de Oranje Nassauorde. De heer Mieling, onder wiens directeurschap ook tot stand kwam het zieken- en ondersteu ningsfonds voor werklieden aan de Lands drukkerij, was ook uitvinder van een bij ma noeuvres met goed gevolg gebezigde veldpers. De oveiledene had den naam van te zijn een degelijk muziekkenner en beoefenaar van de tooneeihtteratuur. "Vereeniging tegen Epilepsie. Naar wij vernemen heeft het bestuurder Veieeniging tegen epilepsie besloten in Mei te Amsterdam een kliniek voor lyders aan vallende 2iekte te openen, gepaard met po- likliuiek. (»N. R. Crt.") Groene Krols. 'De Provinciale Friesche Vereeniging »Het Groene Kruis" houdt'30 Maart in iDe Klan- der'y" te Leeuwarden haar algem. vergadering. Bezuiniging gemeente-flnanclSn. Aan 'heeren. leden van deai gemeenteraad is kennisgegeven d'at van. den heer M. C, M. de Groot, onder dagtedkening van 16 Maart jl 'het volgend schrijven is ingekomen Aan den Gemeenteraad van Schiedam. In het verslag van het afdeelingsonder zoek der loopende 'begrooting komt ondor volgn. 62, schrijf- en bureaubehoefte, voor „T, II en III wensohen verlaging met f 200, in I en II met de bemerking van een de" leden, dat bezuiniging zeer wél' moge lijk is, aangezien z. i. vele zaken met over- bodigen omslag en geschrijf worden behan deld". B. en W. antwoordden daarop „Yam de ontboezeming namen wij met belangstelling kenniswij) houden ons aan bevolen do wenken te ontvangen, die, met instandhouding van de nauwkeurigheid en volledigheid ia waarheid tot Vereenvoudi ging dor adminifetratio kunnen leiden". Do ontboezeming in aid. I was van mij af komstig. Om do begrootingsbcraadsiagirigen niet to zeer to bezwaren, gaf ik aan het ver zoek van B. en W. toenmaals gaen gevolg. Hot schijnt mij echter plicht nog aan hun uitnoodiging to voldoen. De zaak mag niet van ovorgro-oto beteekenis zijn, zo is belang- Etjjk, genoeg om er een britef over te schriji ven, d'ien te lezen en te overwegen. Men moet voor 'belangrijke dingen groote som men kunnen toestaan, maar geen halve cent mag nutteloos worden verspild, vooral niet, waar zeer noodige zaken uit geldgebrek moeten nagelaten, worden. lo. Een groot deel mijner eigene corres pondentie geschiedt op papier, mdji in over maat door het gemeentebestuur gezonden. 2o. De ontwcrp-bögrooting wordt onnoo- dig royaal, cn in druk èn in papier uitge voerd. lïoüandsah papier schijnt mij over bodige weelde, tenzij, misschien voor een 5-tal exemplaren voor de archieven. In 'h'ot exemplaar voor 1903 zijn. de blad zijde. 3, 4, 32, 33, 34 en 76 overbodig. 3o. Over de wonscholijlkheid do bcgrootin- gen van gasfabriek, waterleiding, pakhuis do Nederlanden, reiniging, schutterij, armbe stuur cn ziekenhuis te doen drukken kan men van meening verschillenvóór enkele jaren geschiedde het niot en van aandrang het wel te doen is mij. nooit gebleken. Maar een zoo royale uitvoering schijnt mij' be paald onwensdhdijtk. Men zie zö hechts aan. Waarom bijv. is cn hl adz. 88 on bladz. 89 noodig? Als de toelichtingen van bladz. 88 waren geschoven tusschen do hoofden Van 89, -kon ongeveer do helft van het papier en van do zetkosten bespaard en zou boven dien oen gemakkolijjk overzicht, verkregen zi ju do. 'Dikwijls ontvangt uw colejgo dank- zessiiiEreu voor beno'omingen, salaris-verhoo- SO O 3 gingen enz. Do behandeling daarvan kost natuurlijk ©enigen tijd en «enig papior. En zij bobben nilet ©enig nut, integendeel voe den zij! do, waarschijnlijk uit den regent mi- tijd overgebleven en nog telkens blijken van een taai leven gevende opvatting, alsof de ra-ad persoonlijke diensten bewees, waar voor uit wellevendheid dank gezegd' moet worden. Niemand zal ontkennen, dat die opvatting behoort te verdwijnen uw college heeft alleen te beslissen naar recht en ge meentebelang. Er maak daarom van deze gelegenheid gebruik om. de volgende motie voor te stollen ,„Dei raad wensckt geen dankbetuigingen Voor benoemingen, salaris-verhoogingen enz. to ontvangen en besluit zulke betuigingen voortaan ter zijde te zullen leggen". Tk meen, dat deze 4 voorbeelden voldoen de zijn om den aandrang te wettigen, dat geen papior, drukloon en tijd worden ver lcsvist. Gouden Jubileum, Op den 6den April e.k. hoopt de heer J. C. Sander zijn gouden ambtsfeest als onderwijzer te vieren. Gisteravond werd alhier gevormd een Co mité tot steuning van het adres van jhr. mr. Berg uit Amsterdam, waarvan de heer M. C. M. de Groot tot voorzitter en de heer G. W. Snel tot secretaris-penningmeester werd benoemd. Maandag 23 dezer zal in het gebouw der Officieren-Vereeniging eene lezing gehouden worden waarin als spreker zal optreden prof. mr, Treub, terwijl ook de heer A. P. Staal man is uitgenoodigd. Het adres ligt ter teekening bij den boek handelaar G. Odé en bij de leden van het Comité. Gisteravond verleende de politie assistentie in een woning aan de Stationstraat alwaar een vader en volwassen zoons aan het twisten waren, waarby de lamp was stuk geslagen, en de vader met een mes zou gedreigd hebben. De politie herstelde de orde en wist de twistenden tot rede te brengen. Gisteravond duwde een jongen een meisje tegen een raamkozijn van een woning in de Prinsensteeg, waardoor een ruit werd inge rukt. De deugniet zette het daarna op een loopen. Mej, A. C. van Zeventer van hier is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Gisteren zyn in het hotel sde Romijn" alhier de jaailijksche stierenkeuringen gehouden. Aangeboden weiden 6 tweejarige en 13 één jarige stieren. De Provinciale premie van f 150 werd toegekend aan Goizeman van Rozenburg voor een tweejarigen stier, tervvij 1 de Rijkspiernie van f 100 ten deel viel aan J. C. van Dorsten van Rozenburg, ook voor een tweejarigen stier. Voor eenjarige stieren werden toegekend aan A. Stehouwer van Rozenburg 2 pro vinciale premtën a f 100 en aan L. v. d. Ende alhierC. Stehouwer en S. Barendreeht, beiden van Rozenburg, ieder een provinciale premie van f 50. Alle uitgeloofde premiën werden toegekend. Men meldt ons: Urles zong gisteren a's gast »de Evangelie man" in de hofopera te Berlyn. Het succes was zeer groot. Te Lümbacb, in Saksen, verschijnt om db twee maanden een Latijnsoh maandschrift „Chris Romanus". Het telt zijn medewer kers en lezers natuurlijk voornamelijk on der do geleerden, geestelijken, professoren, studenten enz. Professor Hartman, uit Lei den, behoort o. a. tot dö eersten. Er ie ecu rubriek, waarin dc laatste poli tieke nieuwstij(dingen worden besproken, een andere handelt over do moderne uitvindin gen men vindt «r ook Latijjnseh© verzen in, vol.t'ons oude en nieuwe versmaat. Daar- het blad' met zijln tijd medbgaat, wor deu or pas verschenen vonken in beoor deeld; vroolijjko humoristischs bijdragen, wokken de lezers op en prijsraadsels scher pen den geest, terwijl annonces d'c kas des uitgevers, den heer Lommafcysch, lee-raar aan een gymnasium, versterken Een bijzondere ru'briek bestaat in een op gave van db namen van hen, die verzoeken met een of moer der overige lezers in La- tijnsche corx'esnond'entie tc treden. (..Tel-") Een lamp mei lacteriënlicht. Proffessor Hans Mblieeh te Praag heeft aan db Weensoho Academic van "Weten schappen de volgende belangwekkende mededoeliing toegezonden: Nadat het hem gelukt was een lichtgevende bacillen cultuur na vijf minuten in haar eigen liclit to foto grafeeren, maakte hij! een bacteriënlamp. 'Deze bestaat uitb een groote kolf met een gelatino-laagjc, dat tot een goeden ontwik- 'kolingsbodcm gemaakt is van d!a bacteriën, di« er on uitgezaaid' woixlen. Reed's twee dagen na d'c uitzaaiing straalt da kolf dooi de tal'looze, zich ontwikkclcnd'e bacteriën langs haar geheelen binnenwand een prach tig blauwachtiggroen licht uit. Deze lovende lamp blijft een week of drie licht geven. Men kan hij haar licht op het horloge en op den thermometer zien en op een afstand van twee meter het gezicht van een mcnscli onderscheiden. D'uu- dit koude licht vol komen zonder gevaar is, zou het van groot nut kunnen worden voor het gebruik in de mijnen, in, kruitmagazijnen en als lokmiddel hij de' visdhvangst. Met deze lamp als licht bron ds heb prof. Molisch mogelijk ge-welest, heel gemakkelijk verschillende voorwerpen ie fotografeeren. Hot bacteriën!icht, vooral de stralen der lichtgevende insecten als d'e glimworm, werd al meermalen door geleer den tob een voorwerp van onderzoek ge maakt, en de bewering is uitgesproken, dat dit ilioht de eigenschappen der Röntgenstra len bezat. Deze meen in g berust intesschen, zooals prof. Molisch aantoont, op- i'.-.l dwa ling. Het bacberiënlidhb werkt ate gewoon licht. Spoorwegpersoneel. Volgens »Het Volk" heeft de directie der H. IJ. S. M. verschillende menschen, te Haarlem aan 't station werkzaam, een stuk laten teekenen, waarvan de inhoud hierop neerkomt, dat het personeel verklaart, dat de looneischen, door de vereenigingen gesteld, onmogelijk door de maatschappij kunnen ingewilligd worden, en dat het noodig of wenscheiijk is, dat genoemde eischen worden opgeschort tot ra de in uitzicht gestelde enquête. Gisteravond is opgericht eene afdeeling Amsterdam van den Bond van Orde van H IJ. S.-M.-persorieel. De afdeeling telt 250 leden De schorsing van den wisselwachter Vernes te Winterswijk, waarvan wy -de vorige week melding maakten, is opgeheven, daar het ver spreiden van manifesten niet onder de straf bare feiten kan gerangschikt worden, indien zulks buiten het station en den diensttijd geschiedt. (sN, A. Ct.") Sterke drank in de cantines. »De Maasbode" meldt, dat de minister van oorlog weder heeft toege-uaan, dat in de mili taire cantines steike drank zal woiden ge schonken. De troepen. Er zyn geen troepen meer in de kazerne Oranje Nassau te Amsterdam geconsigneerd. Men verwacht weldra een gr.rnizoensver- mindering. Gisteren maakte de infanterie nog een militaiie wandeling. Bewaking opgeheven. De bewaking van het spoorwegstation te Tiel is opgeheven. De brigade Tiel der rijks- veld wacht is van den spoorwegdienst ontheven. Strafrecht, en welke gehouden ?0u worder Zondag a.s. is uitgesteld tot Zondag22Mas' Zooals men weet zal de meeting plaat? Ii„u in caté ïBuitenlust" te Utrecht en zullen t sprekers optreden mr. M. W.F. Tieube t? L. Tak. n Staking te Groningen. Maandag werden 2 niet-stakende stucador door de marechaussee op hun werk in T Zwanestraat gebracht. Dit werk was bii in aanbouw zijnd huis waar een paar \T merlieden de handelwijze van de werken tcadoors in hooge mate afkeurden 'u beleedigende woorden toevoegden en' 't slotte bedreigden nde hersens te zullen in slaan als ze aan 't werk gingen", 't Gevol van een en ander was dat de stucadoors nJ durfden werken en heen gingen. De patroons riepen de hulp der marechaus see in en onder hun bescherming werd toen gwerkt. Er werd vervolgens proces-v™. baal opgemaakt tegen de timmerknechten!* en Van der V. wegens bedreiging en belee- digiog. Beiden zijn reed,! gedagvaard teii einde zich voor den rechter te verantwoorden Gisteren is er door de marechaussee weer aan de vrouwen van de werkende stucadoór? eenig geld ter hand gesteld. Do menigte, die de werkende stucadoors vergezelt, wordt steeds grooter, zoodat (ie marechaussees, die de werkende stucadoors beschermen een steeds lastiger taak kiijgen en de vrees gewettigd is dat nog meerdere personen de dupe zullen worden van hun vyandige houding tegenover de sonder- kruipers." Het wordt den marechaussee in hun plicht den werkman die arbeiden wil te beschermen wel moeilyk gemaakt. (»N. Gr. Crt.") Staking der Amst er damsel: o groitdioerkers. De werkstaking onder de grondwerkers te Amsterdam krijgt steeds grooter uitbreiding. De werklieden by de asphalting in de Rogge- veenstiaat en zij die bezig waren iian&het Blauwhoedenveem, hebben het werk geslaakt uit solidariteit met de grondwerkers, Ook staakten de grondwerkers voor het leggen der telefoonkabels eu die aan de petroleum haven. Een ploeg stratenmakers in de zevende sectie kan wegens gebrek aan zand niet weiken. Opruiende strooibiljetten. Eergisteren is door twee seigeanlen van de infanterie te Amsterdam een man naar liet politie-bureau Muiderpoort gebracht. Hij had in de Sarphatistraat opruiende biljetten verspreid, aan de militairen gericht. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, is hij weder op vrye voeten gesteld. 125 biljet ten zyn in heslug genomen. Zij droegen het opschrift: xTracht mensch te zijn". 'Op Vrijdag den 20 Maart a.s. ds avonds ten 8 uur, zal voor de afdeeling Vlnardingen en Vlaardinger-Ambacht van den Ned. Prot. Bond eene vergadering worden gehouden in het kerkgebouw. De wyzerpiaten op den stadstoren zijn thans weer van wjjzers voorzieD, die grooter dan de vorige nu goede gelegenheid geven, zelfs op verren afstand, den aangegeven tijd te zien. (>N. VI. Crt.") Uitlevering. Gisteren is aan de Belgische Regeering uit geleverd de eenigen tijd geleden in liet Hotel do France te Rotterdam aangehouden inter nationale holeldief C. ACatlie, verdacht zich te Antwerpen in een hotel to hebben schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende gouden voorwerpen. Aangerand. Gisternacht om ruim twaalf uur over het Hofplein te Rotterdam huiswaaits koerende zyn J. W de G., majoor, en J. V., kapitein bij bet Leger des Heils, onverhoeds aange vallen, beetgegrepen en mishandeld door den spekslager S. II. G. B., wonende op de Kruiskade. Wnmoni dit geschiedde is aan deze officieren, die de politie van het gebeurde in kennis stelden, onbekend. een dra' Jiaa jaai leg dat stat bod bez I ZÜ geli stei wo roo per 1 de teg pla lar fle kir eei he an zu1 aai du Bij ga vo te< uil g's m da he de sc m di so ne hi ee D( en ba va ve gt zu lu Op den trein geschoten. Gistermiddag weid door een van drie jon gelui die zich tusschen da Hembrug en Am sterdam by de spoorbaan bevonden, een re volverschot gelost op den treinNo. 780, komen de vau Enkhuizen en bestemd voor Amsterdam. Een der passagiers, zittende in een derde klasse-coupé werd door een kogel, die de ven sterruit verbrijzelde, aan het hoofd getroffen by het linkeroog. Door aan de noodrem te trekken, werd de trein tot staan gebracht, en de drie jongelui aangewezen aan een veldwachter, die zich toevallig in den polder daar ter plaatse be vond. De revolver werd in beslag genomen en diende zelfs nog eenmaal in banden van den veldwachter, om de jongens die't opeen loopen wilden zetten, in bedwang te houden. Tegen liet baldadige drietal werd proces-ver baal opgemaakt. De gewonde passagier werd aan het station te Amsterdam verbonden. Internationale steun. De Londensche correspondent van de »Tel.*' meldt dat de heer Chambers, secretaris der Dockers' International Federation sniost respectfully", voor da eer bedankt heeft zich tegenover hem uit te laten over de maatre gelen, door de Engelsche bootwerkers te nemen als 't hier tot een werkstaking mocht komen. De correspondent vernam echter van andere zijde dat er werkelijk door de ïDockers" besloten is hun Hollandsche col lega's krachtdadig te steunen, zoowel finan cieel als zedelijk, als dezen het werk neer leggen. Uitgesteld, De vergadering door den »Bond van Neder- landsche Onderwijzers" uilgeschreven om te protesteeren tegen het ingediende ontwerp tot wyziging en aanvulling van het Wetboek van Oplichterij. Iemand van eldeis afkomstig, zich noe mende Zomerschoen, had zich in den kost besteed by een weduwe te Gorinchem. Hj: gaf voor benoemd te zijn tot ambtenaar aan de spoor. Aan de kostviouw had hij gezegd, zijn horloge en ketting ter reparatie gegeven te hebben en verzocht, als men het thuis biacht, het geld maar voor te schieten. Mijnheer Zomerschoen klampte op straat voor een horlugemakerswinkel een jongen aan een pakje, waarin een horloge, bij vrouw V. (zijn kosthuis op den Kortendijk) te bezorgen, hij presenteerde daanoor 5 centende jongen weigerde de belooning, maar voldeed aan zijn verzoek. Later werd een ander met de kwitantie van f 6.75 ge stuurd, welke de vrouw betaalde. Uit nieuwsgierigheid werd het doosje eens geopend en in plaats van een gouden hor loge met dito ketting, zag men met verbazing een paar steenen. Onmiddejyk werd hiervan de politie in kennis gesteld die den kostganger opspoorde. Het bleek dat hy een valschen naam had op gegeven, ook niet aan de spoor behoorde, en zich reeds aan onderscheidene oplichterijen had schuldig gemaakt. Hij.is gevankelijk naar het Huis van bewaring te Dordrecht over gebracht. ha ou 17 to G 5' ff li 2

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2