STADSNIEUWS. rangen een van 27 dezer gedagteekend tele gram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, meldende, dat Pangeran Toemengoeng, gevlucht is. Pangeran ToemengofDg had zich met groot gevolg overgegeven. Hij is een der meest invloedrijke Djambische hoofden en was be stuurder van het stroomgebied van de Me- rangin. Leger-Commandant in Indië. De Stct. (no. 74) bevat een Kon. Besl. waarbij de met verlof in Europa aanwezige generaal-majoor der artillerie van het leger in Nederlandsch-Indië, W. Bootje, benoemd wordt tot luitenant-generaalcommandant van het leger en chef van het departement van oorlog aldaar. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal 4Voensd3g niet plaats hebben. Tweede Kamer. Nog is ingekomen hot afdeel1ngsrapport omtrent het ontwerp tot decentralisatie van ihe-t bestuur in Noderl. Indië. Yerkiezing Prov. Staten. Door Gedep. Staten van Gek wland is bepaald, dat de verkiezing ter vervulling van de in het kiesdistrict Ede opengevallen plaats van een lid der Provinciale Staten zal ge schieden op Dinsdag 21 April en de stem ming en de herstemming, zoo noodig, resp. op Dinsdag 5 en Dinsdag 19 Mei. De lichtingen 1900 en 1901. De minister van waterstaat heeft bepaald, dat de post- en telegraafbeambten, welke thans onder de wapenen zijn (lichtingen 1900 en 1901") voor den duur daarvan in het genot zullen blijven van hunne burgerlijke jaar wedden. De drie wetsontwerpen. Die Dfcrechtschö Handelssociëteit heeft be sloten een adres tot de Tweede Kamer te richten, naar aanleiding van het adres van den hoer mr. E. J. Korthals Altes. Adres sant© kan ach mot de daarin neergelegde "beschouwingen ten volle vereenigen; wijst er op dat door d'en tegenwoordigen toestand de belangen van 'handel en nijverheid zeer worden geschaad en dat de voorspoed' van deze gr&ote volksbelangen in het nauwste verband; staat met een regelmatïgen gang van zaken. Zij verzoekt, derhalve liet regee- ringsvoorstel zij het in gewijzigden vorm aan te nemen, om te komen tot de over tuiging dat de belangen van handel en nij verheid! door vrijheid van beweging en door volkomen zekerheid; kunnen worden behar tigd. Door bestunrderen van de Vereexuging „Handwerkers Vriendenkring" is aan de Tweede Kamer een adres verzonden naar aanleiding van hot door de Regeermg in gediende wetsvoorstel ter herziening van het Wetboek van Strafrecht. Adressanten wijzen er daarin op dat de grens van het- geen voor werklieden, voor hun belangen strijdend, voortaan geoorloofd of verboden zou zijn, zoo vaag en. 'het begrip van wat strafbaar is in de waakzaamheid der vak- eenigingen zoo rekbaar zal zijn, dat elk energiek en zelfbewust optreden dear geor ganiseerde arbeiders in die kiem zou worden gesmoord. Zij verzoeken daarom met eerbiedigen aandrang deze wetsvoorstellen te wallen ver werpen." Do haven t© Yllssïugen. Door het comité tot verbetering der haven exploitatie te Viissingen, werd in een den 24 October jl. gehouden vergadering be sloten zich tot de Tweede Kamer te wenden met verzoek de exploitatie der havens te "Vlissingen te brengen aan het rijk of aan de gemeente, of mocht dat onmogelijk blijken, dan te trachten de beletsels weg te nemen die den bloei der havens beletten. Het comité is thans met zijn werk gereed en het bedoeld adres, waarbij een memorie van toelichting is gevoegd, zal de volgende week aan de Tweede Kamer worden gezonden. Rijnvaart. Tot lid van de commissie van deskundigen voor de Rijnvaart is, gerekend te zijn inge gaan den 1 Januari jl., benoemd de heer H. Kortlaodt, en zulks in de plaats van den heer IV. A. Kortlandt, die verzocht had niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te komen. Postverdrag. De K. v. K. en F. te Nijmegen heeft haar bij den minister van waterstaat ingezonden adres betrekkelijk de totstandkoming van een postovereenkomst tusschen Nederlarrd en Duitschland, naar het model van het Duitsch- Oostenrijksch postverdrag, ter kennis ge bracht van alle Kamers van koophandel en fabrieken in Nederland. Patrfmoninm. Op den 2en Paaschdag zal in. het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een Bondsver gadering van Patrimonium worden gehou den, waartoe ook afgevaardigden van ande re Christelijke werkmansbonden zijn opge roepen. Volgens de oproeping cal „deze ver gadering dus zijn een vertegenwoordiging van de Prot. Chr. Arbeidsbeweging in ons land". Als sprekers zijn o. a. uitgenoodigdi de Kamerleden Talma, Van Vliet en De Visser. Veenitvoer naar Zuid-Afrlka. Dit de dagbladen, o.a, uit dit blad heeft men kunnen vernemen, dat in een brief van Generaal Botha, hier te lande ontvangen, staat pik ben zoo dankbaar uil Nederland te vvernemen, dat er voor ons zooveel vee ver- szameld wordt. Wat zullen die prachtige *beesten toch een hulp zyn 1" Naar aanleiding van dit bericht wordt er nogmaals op gewezen dat de geruchten, alsof het Nederlandsche vee minder geschikt zou zyn voor de Zuid-Afrikaansche boeren, allen grond missen en dus zij, die zich om deze reden van medewerking of toezegging onthielden, alsnog met aandrang verzocht worden de Hoofdcommissie te helpen en hare ook in Zuid-Afrika zoo hoog gewaardeerde pogingen krachtig te steunen. Wel-is-waar, zyn er van verschillende zydeu belangrijke aanbiedingen en toezeg gingen tot het gratis verstrekken van vee gedaan, doch de Hoofdcommissie mag niet ontveinzen, dat zy in hare verwachtingen tot heden is teleurgesteld. Op dien grond wordt bij vernieuwing een ieder opgewekt om aan den secretaris der Hoofdcommissie (Wesleinde 5a te 's-Graven- hage) zoo spoedig mogelyk, 't zij door toe zegging van vee, 't zij door toezending van geld, van hunne belangstelling te doen blij ken, opdat de Hoofdcommissie den heer Botha by z'yne in Mei alhier te verwachten aan komst, kan verblijden met gunstige resultaten. Levensverz.-Mij. Dordrecht. Do Levensverzekering Maatschappij Dor drecht hield haar jaarlykache vergadering van aandeelhouders in haar kantoorgebouw op Rozenhof. Aanwezig waren de bonders van f 601.000 aandeel, terwyl voor f 1.086.000 aandeel schriftelijke volmacht was ingekomen. Over het afgeloopen boekjaar werd besloten als gewoonlyk een vcorloopig dividend uit te keeren vao 5 pCt. der storting van aan deelhouders, zijnde dit het door de statuten gesteld maximum. De periodiek aftredende commissarissen mr. H. A. Nebbens Sterling, mr. F. N. Sic- kenga en W. R. A. C. graaf van Rechteren Limpurg werden, met bijna algemeens stem men, herkozen. In verband met het aanstaand vertrek van mr. A. C. Crena de Jongh naar Utrecht, werd besloten het getal der te Doidrecht wonende commissarissen met één te vergrooten en werd dienovereenkomstig benoemd mr. G. J. W. van Tricht, olficier van justitie by de anondissements-rechlbank alhier. Gemeenteraad van OTerschie. Zitting van Woensdag 28 Maart. Bij de heden gehouden gemeenteraads vergadering waren afwezig de heeren H. G. Ruhaak, J. Post, J. de Kioes, A. van Vliet en M. v. d, Kooy. De notulen der beide voorgaande verga deringen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn van Gedeputeerde Staten de goedkeuringen van het kohier hoofdei, omslag en de gunning der uitvoering van de werken aan de waterleiding. Verder een schrijven van B. en W. van Rotterdam voorstellende te rekenen dat de grensregeling tusschen de beide gemeenten is ingegaan op 1 Januari, waarmede het gem.-beatuur van Overschie accoord gaat. De voorzitter stelt voor afwyzend ie be schikken op het vetzoek van het fanfarecorps om zich in een schoollokaal te mogen oefenen, daar de praktijk heeft geleerd dat de inwil liging van een dergelyk verzoek redenen tot klachten geeft. Me*, de oefeningen in den wapenhandel is dit iets anders daar dan de jongelui onder anderen staan. Na eenige discussie wordt op voorstel van den heer Karreman besloten de vergunning onder voorwaarden betrekkelijk orde enz. voor één winter als proef te verleenen. Ingekomen is het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim, waarin o. a. wordt gezegd dat de wet op de leerplicht gunstigen invloed heeft op 't schoolbezoek. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld wordt daarna de verordening regelende de voorwaarden voor de leveriDg van drinkwater door de gemeente Overschie. De verordening bevat o.m. de volgende bepalingen. Het water wordt geleverd, voor zoover de door het gemeentebestuur van Rotterdam toegestane hoeveelheid toelaat, ter plaatse, waar de hoofdbuis gelegd is of nader, hetzij voor particuliere rekening of krachtens Raads besluit, gelegd woidt en behoudens rechten van derden. De eigenaar of gebruiker van een perceel, die van gemeentelijke waterleiding wenscht gebruik te maken, richt daartoe eene aan vrage tot Burgemeester en "Wethouders. De eigenaar van een perceel van hoogstens f 100 huurwaarde kan voor dat perceel aan sluiting aan de waterleiding verkrygen tegen betaling van f 1.30 per 3 maanden. Voor woningen van een huurwaarde boven f 100 wordt bet water geleverd naar het volgende tarief. Voor een driemaandeiyksch verbruik van ten minste 7,5 M' f 1,87' en v. eiken M* daarb. f 0,25 10 - 2,40 j j> 0,24 15 - 3,45 j t - 0,23 20 - 4,40 -0,22 30 - 6,»>»>»- 0,20 De levering van water ten dienste van eenige .industrie geschiedt tegen het volgende tarief mits het verbruik niet minder bedraagt dan 250 M' per jaar. Voor een verbruik v. ten minste 250 M' per jaar f45 per jaar, v. eiken M* daarb. tot 500 M' p. j. f 0.17 p. M' j j> j 1000 j> - 0.16t> j> j 2000 i> t> - 0.15 3> Het aanleggen van de dienstleiding van de hoofdbuis af tot 0.50 M. binnen het per ceel, het plaatsen van den meter en het aanbrengen van de afsluitkraan geschiedt uitsluitend door de gemeente voor rekening van den aanvrager. Desverkiezende kan de aanvrager voor het gebruik van eene dienstleiding ter lengte van ten hoogste 5 meter, elke 3 maanden eene vergoeding betalen overeenkomstig een vastgesteld tarief. De dienstleidingen worden door de ge meente onderhouden. Wanneer ten verzoeke van den aanvrager de hoofdkraan in de straat is gesloten, is by het weder openen daarvan een bedrag van f 1.50 verschuldigd. Voor perceelen, waarvoor het watergeld niet meer dan f 1.30 per 3 maanden bedraagt, wordt voor het aanbrengen van een dienst leiding en een tapkraan een jaarlyksche ver goeding van fl in rekening gebracht. De plaats, waar de dienstleiding zal wor den aangebracht, wordt bepaald door B, en W. in overleg met den aanvrager. De watermeters worden uitsluitend door de gemeente geleverd tegen betaling van eene vergoeding per drie maanden overeen komstig het volgende tarief: voor meters van 10 mM. f 0.371/2 s 12 0.75 15 082 20 t> j> 0.85 v 25 5 1.15 j> i> 32 1.25 i s 38 d 1.70 "Voor het gebruik van meters van eene grootere afmeting wordt de vergoeding door B. en W. vastgesteld. De controleur moet toegang verkrijgen tot de kranen. Het is aan de verbruikers en aan allen, die uit den aard der zaak met hen tot het verbiuiken van het water gerechtigd zijn, verboden aan anderen water te geven, te veikoopen of toe te staan dat het door hen wordt genomen. Dit verbod is niet toepasselijk op hen, die eene water en vuurnering houden, voorzoover het betreft de levering van warm water. Indien er vermoeden bestaat, dat in een perceei, waar de waterlevering geschieJt zonder watermeter, het water verspild wordt, kunnen B. en W, het voor rekening der gemeente plaatsen var. een meter bevelen. Overtredingen kunnen een boete van f25 dooi' B. en W. op te leggen, ten gevolge hebben. Vervolgens worden eenige verzoeken om afschrijving van plaatselyke bel»eU:.gen in gewilligd. Benoemd worden tot leden van het stem bureau voor te .houden gemeenteraadsver kiezingen benoemd de heeren Karreman, Lammert en v. Vliet (aanvulling) en lot plaatsvervangers de heeren Zeeuw, Van Dam en Hoogei brugge (aanvulling.) Machtiging wordt verleeed om eenige oude voorwerpen te verkoopen. Ten slotte wordt besloten het Ryk voor te stellen f 42 huur meer voor het post kantoor te betalen en dan jalouzieën voor de ramen te hangen. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. Bijl d'e directe "belastingen is o. m. (zie 2e blad) verplaatst de 'kommies 2e kL. H. Vos van Schiedam naar Amsterdam. Kippen on mestkonljnen. Donderdag a.s. zal de heer v. d. Veur te Willemstad alhier in Musis Sacrum een lezing houden over de behandeling van kippen en van mestkonijnen en zal tevens worden over gegaan tot oprichting van een afdeeling van de Vereenigiug tot bevordering van de Pinim- veehoudery in Nederland. Hel leger der Heils houdt een muziekfeest in de Officieren-Vereeniging op 14 April a.s. Scheepstimmerwerf „De Hoop". Het tweede d'o-o-r de firma Gebrs. van der Meer, scheepsbouwmeesters alhier gebouw de loggerschip Maria Wijl nan da is thans zoover zijn. voltooiing genaderd dat de tewaterlating zal plaats .hebben op Dinsdag, 31 Maart a.s. des namiddags tusschen. 4 en 5 uur. De Maria "Wijj m a n d a is gebouwd voor rekening van den heer G. den Duik Ga.., recder te Scheveningen. De Arbeidsbeurs. Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h sigarenvak. Leerjongens v/h rijwielvak. Personen bekend met ry- wielvak. Idem met vijl werk.Tuiniers jongen. Schoenmaker(halfwas). Schoen makersjongen. Timmerlieden. 2 steen houwers. Smeden (halfwas). Verver. Aangeboden werkkrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distil- lateursknecbts.Kantoorbedienden.—1 kleer maker. 1 kuiper. Boerenknechts.1 tuiniersknecht. Moutersjongens. I Sla gersknecht. 1 Tabaksbewerker. Kisten makers, Ververs. Schippersknechts. Koetsiers. Houtkoopersknechts. 1 ma chinist-stoker. Personen vooi lichte werk zaamheden. Personen voor schrijfwerk. Personen voor loopwerk. Gelegenheid ge zocht voor jongens ter opleiding in het smids vakIdem kuipersvak.Schoonmaaksters. SpringtijMaandag 30 Maart. Gevonden voorwerpen. o. Aanwesig aan het commissariaat van poHbie Een ijzeren moer en ring Van een as van een wageneen ring met 3 sleutels, een notitieboekje, een ikiridoTScliorfcjoeen para sol' en damesparapluiei in een winkel achter gelaten; een portemonnaie met eenig geld, een glacé handschoen, een sleutel en 1 kanarie. Terug te bekomen aan ie volgende adressen: Een damesbont bij J. Zagwijn, Singel 202/7een bont schort bij W. Straatman, Niieniwhticht MHddleon 40; een niildkeilen rozenkrans bij M. v. d'. Kruit, Polderstraat 24/2; een portomonnaie met geld bij G. v. Katwijk, Broesveld 167. Christen-democraten. Gisteravond spraken de heeren mr. T. de Vries en A. P. Staalman, lid der Tweede Kamer voor een halfvolle zaal in de Officieren tuin. De heer Staalman bood zyn ver ontschuldiging aan om het dezen avond zonder bestuur te moeten doen daar zy op hun propaganda-reis door Nederland de aid. van Patrimonium of de anti-rev. kiesver. in verlegenheid zouden brengen door hen te verzoeken als zoodanig te fungeeren. ren. Het optreden der Christen-democraten wordt van die zyde niet met onverdeelde sympathie begroet. Het doel der vergadering was critiek uit te oefenen op de handelingen van het Christelijk-coalitie-ininisterie. Spr. opende de vergadering met koit gebed en gaf daarna liet woord aan mr. de Vries. Deze zette in den breede uiteeu zijn taak te rvoiharden by het ideaal". De wereldgeschiedenis der laatste 4 eeuwen nagaande zien we dat er 3 machtige gebeur tenissen hebben plaats gehad, waarvan de spo ren zijn zichtbaar gebleven. In de 16e eeuw da kerkhervorming, wijziging in den toestand der kerkin de 18e eeuw de groote Fransche revolutie, waarby het aanschijn van den staat werd gewyzigd. Thans staat een crisis voor de deur die noch den staat, noch de kerk betreft, doch die voor de overweldigende gevolgen van reformatie en revloutie niet zal onderdoen. Het betreft het sociale vraag stuk, het veroveren van een weinig welzijn voor de kleine luyden, verbetering van hun ■ongelukkigen toestand, een strijd om billijk heid en recht, beter dagloon, betere regeling van den arbeidstijd en een wetgeving die Zal voorz'ten in de behoeften van den ouden dag. De stakingen die in Nederland plaatsvon den en waai bij ook de banier van Patrimo nium eens werd ontrold, doet blijk en hoe er langzamerhand een reuzenstrijd wordt voorbereid, een strijd tusschen menschen die raeenen het recht en de vrijheid van arbeider en burger te mogen schenden en vertrappen eD men=chen die zich daartegen te weer stellen. En niet minder heftig zal die stryd zyn waar het hier gaat om de levensvoor waarden van den vrijen arbeider. Het is noch revolutie noch reformatie, doch het gaat om meer huiselijk geluk voor den kleinen man, het recht van den arbeider op zyn loon, en de beteugeling van de zondige willekeur waarmede met het recht van den arbeider wordt gespeeld, het gaat om de welvaart die geen klassenstrijd mag heeten, waaraan de eene zyde ook rijke machthebbers zich scharen aan de zyde der nrbeiders en aan de andere zyde arbeiders overloopen naar de machthebbers. Zooals in andere landen ontstonden ook hier arb.-organisaties waarbij de politiek werd gemoeid, de sue. dem. arb.-party, de Ned, Werkl. bond vergroeide met de vrijz dem.; Patrimonium en R. K. Volksbond bleven van politiek versloken. Spr. wijst er op, dat ia den socialen stryd in de naaste toekomst twee partijen ,tegeuover elkander komen te staan, de conservatieven aan de eene en de democraten van alle kleur aan de andere zijde. De anti-rev. party is niet met haar tijd meegegaan, zegt spr. en zoolang de groote leider de partij wist saam te houden was er gean sprake van coalitie. Thans wordt die christelijke coalitie gevormd door christ. hist., vrq-antirev. en katholieken. Den christen-democraten wordt verweten dat zij samenwerken met vryzinnig-democra- ten. Spr. haalt aan hetgeen dr. Kuyper schreef in de >$iandaard" van 2 Mei 1898, dat men waar het geldt oplossing van het sociale vraagstuk men zich kon combineeren met elke parij tegeri de syndicaten van conser vatieve belangen. En hoe kon dr. Kuyper ook anders schrijven, vraagt spr., daar het steunt op de beginselen. Conservatieven zyn volgens spr., de revo lutionairen, zy waren het altijd en zij zyn het nog die stelselmatig de begrippen ora- keeren. Spr. licht dit met een voorbeeld toe. Vanaf 1869 stuurde dr. Kuyper het op democratisch terrein. Zöo op gebied der kerk als van den staat (uitbreiding van het kies recht) en wat aangaat het sociale vraagstuk vanaf 1875 was dr. Kuyper de man die in 's lands raadzaal en in de pers aandrong op een arbeidswetgeving. En nu is die machtige stem verzwakt. Hij staat als minister tusschen de coalitie-partijen in. Een beroep op zijn democratische geschriften van '75 was hem niet meer welkom. D'"e oude plunje had h'y reeds overboord geworpen; dr. Kuyper boog het hoofd voor jhr. Lohman. Het oude con servatieve element speelt thans de eerste viool. De gang van zaken is dat alles van boven af wordt bedisseld. Op die wijze heeft het conservatisme mannen in de Tweede Kamer gekweekt, die weinig of in 't geheel niet met het volk in contact komen. Zóó ook in Schiedam verklaart spr. "Wanneer men tegenwoordig fel ageert tegen socialisten dan heeft men kans op can- didaatstelling en wie achter hun rug Staal man en De Vries weet te belasteren, die heeft kans op het baantje van schoolopziener Da verend applaus.) Spr. acht dat de bestrijding van a.-r, zyde slechts schijn is, omdat het uit conservatisme voortspruit. M r. de Vries verklaart vier kant te staan tegenover de socialisten krach tens het groote verschil in wereldbeschou wing en zyn Chr. belijdenis. Doch daarnaast staat dat, waar socialisten een praciischen stryd voeren voor de rechten en vrijheden der rnisdeeldendan staan de Christen-de mocraten aan hun zyde op het standpunt waar alle democraten behooren te staan. De anti-rev. gingen in 1894 daarin voor toen zij met de vrijz.-dem. by de kieswet-Tak vóór uitbreiding v^n het kiesrecht stemden. Wanneer de anti-rev. daarop wordt gewezen, verklaren zy dat het slechts één keer was, doch spr. noemt het schandelijk dat tegen woordig de christenen van hun geloof mis bruik maken. Vrn den kansel wordt tevre denheid gepredikt Ja, spr. bekent, dat tevre den men moet zjn met datgene wat God geeft doch niet m et datgene wat het conser vatisme ons te slidken geeft. Hjj zou willen weten op welke bladzijde van de Schrift het s'aat dat men tevreden moet zijn met one©, rechtigheden en zonde. Een verdediging daar" van doet schade aan de beginselen van jaar geleden. 0 Men beroept zich op de organisatie j„ welker uitspraak men moet berusten doch spr. vraagt of de kiezers er zyn ter willa van de organisatie of omgekeerd. Wat kwam er van de a.-r. org. toen dr. Kuyper en jhr Lohman tegenover elkaar kwamen te staan Toen werd de conservatieve party-Lohman geboren, die thans de meerderheid der Kamer beheerscht. Wanneer het conservatisme op die fana tieke wijze doorgaat zal het ook met <fe christen-democraten tot een breuk komen de beginselen hoog houdend en positie nemend tegenover het sociale vraagstuk zooals dr Kuyper het leerde in 1891 in zyn Maranatha' rede. Daarin wordt neergelegd dat de anti-rev partij zich aan het hoofd moet stelien van de sociale bewoging om deze te leiden in veilige bedding. En van anti-rev. zyde tracht men nu juist die beweging zoovee! moeeik te stuitens JS Bij de groote spoorwegstaking zijn volgens spr. fouten begaan in rovolutionaireu zin doch het past ons christenen niet steeneó te werpen op de spoorvvegmannen omdat ook de christenen mede de schuld draden van het jarenlange negeeren van rechtmatige grieven. 6 De toekomst moge zyn democratisch hetzij met of zonder christel. leidingde chr.-dem zullen blijven volharden by het eens voor oogen gestelde ideaal. Mr. de Vries eindigt met de vraag of de conserv.-christ. aib. in den tegeowoordigen stryd wèl overwogen hebben wanneer zij zouden worden geroepen voor Gods rechter stoel aan welke zyde zich te plaatsen, san de zijde der machthebbers of dat zy zullen zijn verdedigers van de arme, verdrukte ïkieine luyden". Met enkele woorden leidde mr. de Vries den heer Staalman in, die zou spreken over shet Chr. ministerie en de Kamermeer derheid". De heer Staalman achtte in zijn wijze van optreden een gevaar gelegen nl. om te worden misverstaan. De anti-rev. pers is zeer brutaal en zegt leelijke dingen van de christen democraten. Spr. vindt het echter vreemd dat de kopstukken der anti-rev. party zich schuil houden en op veigaderingen niet komen debatteeren. Spr. zet daarna zyn standpunt uiteen als christen-democraat, hy loopt bijna even hard van stal als dr. Kuyper eertijds, hy vertrouwde op diens bekwaamheden'eiï zal met de weggeworpen noude plunje" voor den dag biyven komen voor het goed recht van den kleinen man. De chr.-dem. zullen dr. K.'s beginselen blijven propageeren. On danks de verdachtmakingen en de lastertaal van een sStichtsche Crt." en een nMaasbode" zal spr. zich als anti-rev. volksvertegenwoor diger niet var. zyn taak laten afbrengen. Spr. behoort tot de anti-rev. partij doch Jcan en wil niet goedkeuren de handelingen van het Chr. Kabinet ook in verband met zelf beleden beginselen. Niet eeriyk noernt spr. het dat het in christelijke bladen wordt voorgesteld alsof in den lande alles sboter tot den boom" is. Reeds by den aanvang bleek dat het chr, kabinet teleurstelling ver wekte. Vooreerst de samenstelling, de pleit bezorgers der kleine luyden in de Kamer, Tal ma, van Vliet, de Visser en Pastoors ver vullen huo taak al zeer slecht. De christelijke arbeiders worden gespannen voor de wagen van liberalen om adressen als van Korthals Altes te teekenen. De christen-arbeiders moeten zich schamen, zegt Staalman, zich daarvoor te laten leenen, om aan de regee- ring te verzoeken een strafbepaling in het leven te roepen om hun mede-arbeiders io de gevangenis te doen stoppen. Spr. legt zijn meening bloot omtrent con tract en overeenkomst en zegt dat zelfs wanneer een contract is gesloten tusschen arbeid-r en patroon, dat als de eerste-de voorwaarden onverantwoordelijk voor zijn geweten en voor God acht hy het recht bezit dat contract te breken. Staken is op een oogenblik het werk neerleggen, wanneer hoogere belangen zulks noodzaken. Belem mering in bedrijf zal altyd het gevolg zyn en met macht zal worden beproefd macht te breken, zulks heeft de auti rev. partij steeds erkend. De houding van den Matrozenbond keurt spr. af. Hij laakt het in de regeering daar tegen geen maatregelen te nemen, zulks is in stryd met een geordende maatschappij. In de wetsontwerpen keurt hij af de straf- wetbepaling doch is voor bevordering van de vrijheid van arbeid. Uitvoerig, vaak humoristisch, doch steeds logisch, gaat spr. na de handelingen der Kamer. Hij staat stil by de doodstraf, die de kroon op het strafrecht zou zyn, de milit. pensioenwet waarby het goed recht der min dere militairen ten slotte weder werd ver kort: 1/2 millioen voor de pensioenen was onmogelyk te krijgen, doch 5 millioen voor een nieuw oorlogsschip stond de Kamer meerderheid aanstonds toe. Hoe is het moge lyk, vraagt spr., waar nog zooveel sociale nood is te lenigen. Van de schoolkwestie is niets terecht gekomen en evenmin van de pensioneering van den ouden werkman. Staalman kan als kamerlid verklaren, dat zulks iu deze 4 jaren niet zal tot stand komen. Men is doende, zegt de minister Schandelijk, noemt spr. de armhuizen die nog liefst als gestichten van liefdadigheid worden gekenmerkt. Van de chr.-dem. zegt de heer Lohman in zyn blad »De Nederlander" dat zy niet weten wat ze doen, ze zyn idioot. Spr, laat zich dien smaad niet aanleunen; hij wyst er op hoe in verkiezingstijd de kiezers worden opgezweept om hun vertegenwoor digers" te steunen, die geen contact met het volk houden. Wy hebben het recht, vervolgt hy, om van de overheid van Nederland, de dienaresse van Godte eischen dat zy de kleine luyden beschermthy geeft chr. arbeiders den raad zich niet wat te laten wys maken, maar by de regeering een stem te laten hooren dat het zöó niet langer kan

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2