De Staking. mNxiiLAm STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. ~MA.ASSLU1S.~~~~ hebben kunnen voldoen tengevolge van de slechte oogsten der laatste jaren. Die belasting beloopt 130 iniliioen roebel. Vrijdag zijn aan de universiteit te Peters burg weder onlusten onder de studenten voorgevallen. De troebelen namen ditmaal een ernstige wending zoodat de politie lus schenbeide moest konten, 's Samiddags was er bijna een leger van agenten vei zameid rondom de gebouwen der hooges-chool. Eeuige personen werden in hechtenis genomen eu de hoogeschool werd gesloten op la=t van den rector. Een vijftal Finlandsche couranten zijn even als Hufondstad Biadet te Helsiugfors door de censuur gemaand als gevolg van het plaatsen van een keizerlijk mnmfe-t van 11 Maart op de achterste bladzijde van de courant in plaats van aan het bootd. Oostenrij k-H o n g a r ij e. De gemeenteraad te Weeneu heelt Zater dag dr. Lueger herkozen als burgemeester der hoofdstad. T u r k ij e. De Duitsche kroonprins en zijn broeder zijn gisteren aan boord van de S a p h i r door de Dardanellen gevaren. De Tuiksclie foiten begroetten het schip met saluut-ehoten en de zonen van Wilhelm II zijn te Con- stantinopel aan wal gestapt, ontvangen door twee Ottomaansche ambtenaren afgevaardigd vanwege den sultan. Hofberichten. De koninklijke trein die Zaterdag het koninklijken paar naar het Loo bracht liop 10 u. 58 m. (stadstijd) onder levendige toe juichingen. van hot publiek het centraal station te Utrecht binnen en stopte drie mi nuten om van locomotief te verwisselen. Gedurende dien tijd verscheen H. JI. en Z. K. II. Prins Hendrik op het halkon van den salonwagen en onderhielden zich met den heer F. H. Cobijrn, oudste wethouder van Utrecht, die zich op het perron be vond. Onder hoerageroep van het publiek ver trok de trein daarna weer. Niettegenstaande het ongunstige weder, (uit de aschgrauwe luoht onltastten zicih her haaldelijk regenbuien), luid ziclt een breede schaar van belangstellenden opgesteld aan het station te Apeldoorn om het vorstelijk echtpaar biji aankomst op 't Loo te begroe ten. De menigte openbaarde luide haar vreugde toen H. M„ in parelgrijs costuum, on Z. K. H.. in politiek, den salonwagen verlieten en plaats namen in het gereed staande rijtuig na eerst baron Bentinck, den burgemeester, den heer London en dr. Pot te hebben begroet. In de vestibule van het paleis werd het echtpaar ontvangen door baron Clifford. De standaardvlag werd on verwijld geheschen. Het staldepartement is dit jaar bijzonder uitgebreid. Een talrijk personeel en vijf-en- zestig paarden zijn op het Loo aangekomen. Naar men vermoedt in verband met te wachten vorstelijke bezoeken. H. M. de Koningin en Prins Hendrik woon den gisterenmorgen te Apeldoorn de gods dienstoefening bij in de Ned. Herv kerk. onder het gehoor van ds. Van Rhijn. Corps diplomatique. De Engeliche gezant bij ons Hof, sir H. Howard, is gisterochtend uit het buitenland in de residentie teruggekeerd. De nood In Indramojoe. De »N. C." ontving het volgende telegram van haren oorrespondent te Batavia >De resident van Cheribon spreekt ten stelligste de bewering tegen van den zendeling Hoekendijk omtrent hongersnood in Indra- noajoe." Verkiezing Prov. Staten, De iiberale kiesvereeniging te Wageningen heeft tot voorloopig carididaat voor de Prov. Staten district Ede (vacature jlir. A. W, v. Borssele) gesteld mr. D. L. Letcius de Ridder, lid van den raad der gemeente. P- A. L. van Ogtrop. f Te Amsterdam is Zaterdag ovetleden de heer P. A. L. v. Ogtrop, lid der firma H. J. van Ogtrop Zoon, commissionnairs in Effecten, die ook hier een kantoor gevestigd heelt. De heer "Van Ogtrop is 67 jaar oud ge worden. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr. Francois Was. f Zaterdagmiddag overleed te Leiden de oud burgemeester, mr. F. Was op den leeftijd van ruim 56 jaren. Mr. Francois Was werd geboren te St. Maartensdijk, 28 Sept. 1846, studeerde aan de universiteit te Leiden, waar hij in de rechten studeerde met een proefschriftDe toestemming der partijen bij het huwelijk. Hij vestigde zich als advocaat daar ter stede en verkreeg spoedig een drukke praktijk. Weldra werd hij gekozen tot lid van den Raad en had, mede doordat hij in verschillende eommissiën werd benoemd, in de vergade ringen overwegenden invloed. Bij den dood van zijn ambtsvoorganger De Laat de Kanter werd rnr. Was dan ook algemeen aangewezen tot diens opvolger, waartoe hij in 1894 door de Koningin werd benoemd. Ter gelegenheid der inwijding van het krankzinnigengesticht jEndegeest" werd hij benoemd tot ridder in de orle van den Nederl. Leeuw. Gouden feest van den heer J. C. Sander. Heden herdacht do heer J. C. Sander, hoofd aan school F aan do Broersvest, don dag waarop liiji 50 jaar geleden zijn intrede deed in de onderwijzerswereld. Een merk waardige gedenkdag. G-ecn wonder dat do schoollokalen kwistig versierd met groen, do sparen droegen van do plechtigheid die in een daarvoor bestemd' lokaal een aanvang nam. Hier zongen de kinderen den veelge liefden „bovenmeester" toe en werd den ju bilaris vanwege het onderwijzend personeel ecu fraai beeld op standaard aangeboden. Een aantal autoriteiten kwamen den heer Sander in het biji uitstek fraai versierde out- vanglokaal oomplimenteercn, zooals do wet houder van onderwijs, do hoor Honncovtgo Grete, de districts-school opziener dr. J. H, Je mies, do arrond.-schoolopziener de heer Fauro eu een deputatie uit de schoolcommis sie, met aan het hoofd dr. Viukesteyu. Daarna ondernam de jubilaris een rond gang door do versierde schoollokalen, waar bij de kinderen hem toezongen. Dat er on der al dozo bedrijven van loeren bed weinig kwam, laat zich begrijpendor kinderen vreugde steeg echter ten top toen zij, te circa, 111 uur voor den verderen dag vrijaf kregen met do niet minder aangename toezegging op Dinsdag den 7cn April, dus morgen, to worden onthaald vanwege den jubilaris. Ook als directeur der Normaalschool werd do heer Sander zeer gehuldigd, toen een deputatie uit de leerlingen dier school, hem bij monde van een der oudsten, den heer Van der Hoeven, toesprak en daarna een bloemenhulde aanbood. Namens de onderwijzers aan do N. S. nam do heer Van der Hout daarop het woord en hield een zeer hartelijke toespraak. Een toepasselijk lied werd toen gezongen door de Normaalschoolleerlingon, onder lei ding van den heer Vaandrager. Dt. Tenues en de heer Van Harderwijk, de laatste namens de eommissiën tot wering van schoolverzuim eu die voor handenar beid (slöjd), en de heer Faure voerden daar na achtereenvolgens het woord'. De lieer Sander dankte ontroerd allen voor do groot© en iiartelijko belangstelling. De staking. Hedenmorgen te 5 uur kreeg de politie alhier het bericht dat de staking op de sporen was ceproclumeerd. Onmiddellijk werden de noodige politiemaatregelen genomen en het station door agenten algezet, zoodat slechts reizigers op het perron konden komen, die dadelyk naar de wachtkamer moesten gaan totdat de tremen waren aangekomen. Te 21/o uur verscheen de militaire macht om deze tauk over te nemen. Onder bevel van den kapitein Lodewijks en het medege- leide van den 2eri luitenant Brink met 88 man, 22 van elk der 4 compagnieën daar in garnizoen, van Delft vei trokken, marcheerde dit detachement langs den spoorweg naar hier, onderweg op de verschillende daarvoor aangewezen punten posten plaatsende. Het restant, nog een dertigtal, marcheerde naar het perron, waar de geweren aan rotten werden gezet en de manschappen rust konden nemen. Het personeel aan het station hier vervult in zijn geheel den dienst, van staking onder hen is geen sprakehet is dan ook we) te verwachten dat hier geen onregelmatigheden zullen voorvallen. Tengevolge van den onvolledigerr dienst worden echter geen vrachtgoederen aange nomen. Mochten nog belangrijke berichten inko men dan zullen die dadelijk aan ons bureau worden gebuletineei'd. Muilkorven. In verband met het afgekondigde bevel schrift van Jen burgemeester dezer gemeente, dat de honden gedurende 4 maanden moeten gemuilkorfd zijn. wijzen wij er opndatover- »treding wordt gestraft met een geldboete i) van ten hoogste tlO.— en veibeurdverklaring ïvan den hond" alsmede ndat het laten dragen svan een lederen muilkorf door tiekhonden is verboden." D e heer mr. A. Kerdijk heeft ook aan de gemeenteraadsleden hier, evenals in andere gemeente, het bekende adres gericht, waarbij hij aandringt zoo mogelyk op een voorstel tot het verleenen van een hoogere subsidie dan door B, en W. wordt voorgesteld, of anders tot aanneming van dat voorstel. In een vergadering van brar.deisknechts, Zaterdagavond gehouden, is besloten om op tweeden Paaschdag niet te werken, Aan dit be-luit werd heden publiciteit gegeven door middel van een reclamebord dat door de stad werd rondgedragen. Een reiziger, wiens hoed nabij de Delfs- havensche Schie was afgewaaid toen hij dia met den trein van Rotterdam naar Vlaardingen gistermiddag omstieeks 41/2 uur passeerde, trachtte een paar malen te vergeefs om van het balcon af te springen. Kort voor het sta tion hier gelukte hem dit, zonder dat men het had kunnen voorkomen. De man kwam niet het hoofd op den grond terecht en bleef bewusteloos liggen. Opge nomen en naar het station gebracht werd geneeskundige hulp ontboden, doch het bleek noodzakelijk den man per brancard naar het ziekenhuis te brengen. Eerst hedenmorgen kwam hij weer bij kennis en kon hij mede- deelen dat hij was de 23 jarige J. Bley uit Rotterdam, die op weg waa naar Vlaardingen. Uit een portaal van een bovenhuis zijn ontvreemd drie parapluies en een wandelstok. De politie stelt een onderzoek in. De tram die gisternamiddag te 6 uur h er moest vertrekken had een oponthoud van 20 minuten, tengevolge van een defect aau de machine, waardoor deze vervangen moest worden. Tolkshuis. Gisteravond had da feestelijk© opening van het nieuwe Volkshuis plaats. D© grooto zaal van het gebouw was voor die gelegen heid smaakvol met planten en bloemen ver sierd. Na een zangnummer door do jonge veree- niging „Crescendo", dat van ernstige studio getuigde, sprak do voorzitter, do heer Do Groot, daartoe aangezocht, oen openings woord Hij heette do aanwezigen, loden, go uoodigden, en niet het minst ziji die mede werkten tot heit welslagen van dezen avond, hartelijk welkom. In 'kort© voorden, schetste hij liet zesjarig bestaan van het Volkshuis. Een schoon ideaal had den oprichter voor oogen gestaand© verbroedering der klas sen. En al was dit ideaal nog lang niet be reikt, mon was er took meer nabij gekomen, en dat gaf moed op den ingeslagen weg voort to gaan. Dat er vooruitgang to bespeu ren is, blijkt o. a. duidelijk genoeg uit het feit, dat liet oudei gebouw voor de vortvr.i- ging Het Volkshuis, en haar zustervereeni- ging de huishoudschool, vee! te klein werd. De voorzitter sprak den wenseh uit, dat Let nieuwe gebouw aan zijn doel mocht boant> woorden, en wekte de leden op daartoe hun krachtigen stoun tc> verleenen. Voor een afwisselend programma was zot g gedragen. Zoowel de dames v. V. en C„ als de leden van „Tavcim" en „Crescendo" wor den door een warm applans voor zang en spel beloond In do pauze werd het nieuwe gebouw door de aanwezigen bezichtigd. Het geheel ziet er gezellig en ruim uit, en do leden knnneai o. i. mot den ruil tevreden-zijn. Do commissie, dio dit alles regelde, heeft allo eer van haar werk en oen woord van dank en hulde, door den directeur van „Cres cendo", die sprak Jn zijn kwaliteit als lid van het Volkshuis, èn aan deze commissie èn aan den voorzitter, was zeer zeker t ui volle verdiend', on vond bij de aanwezigen vollo instemming. De zangvereeniging „Cres cendo" zong hom ecu opgewekt „Hoerak" toe. Na een woordl van dank aan hen die had den meegewerkt tot het welslagen van dezen avond, sloot de voorzitter do efestolijke bij eenkomst. sConstantla." Zaterdag hield de heer Samsom uit Den Haag een lezing met lichtbeelden voor de afd. Ned, Ver. t. A. v. A. D. alhier over het alcoholvraagstuk. Spr. begon met een inleidend woord over de inwerking van den alcohol op den grooten maatschappelijken strijd. Een feit is het dat de drank een gioote rol speelt in liet leven van vele men- schen, die ondeugd wordt gevonden zoowel bij armen als bij rijken. Ook is het een feit, zegt spr. dat er geen grens is te bepalen daar waar de ellende der maatschappelijke wanverhoudingen begint en waar de misère van koning alcohol ingrijpt, dat de ellendige levensvoorwaarden de menschen naar de kroeg drijven, niemand zal het ontkennen, doch ook is waar dat dezelfde kroeg nog meer ellende teweegbrengt. Individueel is de grens niet aan te geven. Men werpt den arbeiders voor de voeten dat beter loon slechts zal dienen voor meerder drank, het is een zware beschuldiging, die in vele gevallen allen grond van waarheid mist, daar de arbeiders meer en meer gaan inzien wat een onheil de alcohol sticht voor hun eigen lichaam. Vooral in onze dagen, zegt spr., is een gezond lichaam en een helderen geest noodig, waar de regeering er op uit is de arbeiders 'e knevelenhel is onze plicht daarom, ver.algt spr., de hersens niet te benevelen. Aan de band van goedp, sommige zeer fraaie lichtbeelden gaat spr. na hoe de alcohol naderiig en de onthouding ten goede werkt op het maatschappelijk leven van iederen arbeider en arbeidster. Ter afwisseling reciteerde de heer Schilt van Rotterdam eenige komische voordrachten die zeer in den smaak vielen. Na de pauze vertoonde de heer Samson nog een serie lichtbeelden. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt, de spr. reciteerde in plaats daarvan een mooi gediehi, getiteld nde fabriek", 't Was een welgeslaagde avond. Comité van actie. Gisteravond werd in den Olficierentuin een bijeenkomst van Katholieken gehouden, be legd door bovengenoemd comité. De voorzitter van den R.-K, Volksbond, de heer F. J. H. Mo u wens, opende de vergadering met gebed, Het doel van de bijeenkomst was de regeering te steunen in dezen moeilijken tijd en 'n motie aan te nemen. Voor debat dat in de meeste gevallen ont aardde in een propaganda voor sociaal-demo craten, zei spr,, zou geen gelegenheid zijn, wei was er na afloop gelegenheid tot het stellen van vragen. Daarna kwam de heer G. Kot te, van Vlissingen aan het woord, die over de stakingswetten sprak. Spr. bracht vooraf de groeten over van de Vli:*siogsche afd. van den R.-K, Volksbond aan haar zuslerafdeeling hier ter stede. Er is een oud spreekwoord, zegt de heer Kotte, dat in deze dagen toepasselijk is: wie wind zaait, zal storm oogsten. Wie hebben jaren lang wind gezaaid met neutraal onderwjs en verzuimen in de aibeidswet? Spr. antwoordt de liberalen. Zij hebben de teugels van het bewind aan hun tegenstanders toevertrouwd, doch minder duidelijk vindt spr. het, dat diezelfde liberalen na de spoorwegstaking de regeering hard vielen en zich ook tegen de wetten verklaarden. Gelukkig verschijnsel noemt spr. het optreden van professoren als de Louter en v, d. Wjk, het schryven van den laatste in het sUtrechtsch Dagblad", waaraan het adres-Korthals Altes is ontleend. Spr. legt uit hoe de wetten de werkstaking niet beletten en de vrijheid van arbeid zoo wel als de persoonlijke vrijheid beschermen. Achtereenvolgens behandelt spr. de bepalin gen over de spooi wegbiigade, de enquête commissie en de strafwet-artikelen aan de hand van hetgeen daarover weid geschreven in het »Utrechtsch Dagb'ad". Spr. komt toi de conclusie dat de regeering in deze alles doet wat de spoorwegmau kan verlangen. Vóór het einde van dit jaar zal de enquête commissie haar taak voltooid hebben. Bij de wijziging die de strafwetartikelen hebben ondergaan, is naar grootere duidelijk heid gestreeld, posten en overreding wordt niet strafbaar gesteld, wèl echter indien het ontaardt in pesten en geweldplegingen. In elk geval is de geest van het oorspronkelijke wetsartikel gehandhaafd, de bedoeling is ge bleven warit het gaat hier, zegt spr,, om de vrijheid van arbeid. Dat deze wetten het vereenigingsleven zullen verzwakken, kan spr. woei leggen door op Engeland te wijzen waar de vakvereeni- gmgen bloeien en waar nog veel strengere bepalingen daartegen zjjn gemaakt. Ook het Weekblad van liet Recht", zegt dat er geen reden be-dunl om in de voorgestelde straf wetten oen aanslag te zien op de vakvereeni- ging. Het huidige kabinet heeft, zoo vervolgt spr., door de voorgestelde aibeidswet bewezen een open oog le hebben voor den werkenden stand en spr. viaagt of er een kabinet is dat zooveel deed voor de arbeidende klasse en op zoo krachtdadige wijze hunne zaak weet te behartigen. De wassende invloed der sociaal-demokreten en anarchisten deed de wetten in het levn roepen. "Wat zou er van terecht komen, vraagt sprindien die roode mannen aan het toer stonden? Spr, wijst op de Fiaiwche revolutie van 1789, op de commune en op den toestand die thans in Fiankrijk heerscht by bet ver jagen \au de duizenden kIon-lei liegen. Dat is het doel, zegt spr. en hij haalt aan wat door een der kopstukken van tie socialisten moet gezegd zijn dut »de geestelijken in modder moeten gesmoord worden." Ten slotte wekt spr. op dat de Katholieken hun eigen bladen moeten lezen, in 't bij zonder het »Kulh. Soc. Weekblad" onder re dactie van mr. Aalberse. Daarna komt de lieer J. "W. Helmer van Amsterdam aan het woord en vraagt hoe wij in dezen toestand zijn geraakt. Niet de katholieken zijn daaraan schuldig. Steeds deed zich het verschijnsel voor dat de arirtdeis van hun kant zooveel mogeljk loon ti achtten te krjgen en dat de pattoons hunnerzijds zoo weinig mogelijk wilden uitbetalen. Spr, weet te vertellen dat het voor sommige pa troons geen aangename zaak is wanneer zij des Zaterdags hun volk moeten uitbetalen. Spr. gaat na de verschillende loomtelstris die van zeer vroegen datum af lmbben ge- heerscht, het patriarchale toonstelsel, dan de slavernij, als overgang de lijfeigenschap, waar aan uit de kruistochten een eind kwam en er iu Europa een economische anarchie heerschte. Toen hebben de hooiden der Ku- iholieke kerk eeri goed werk gedaan met de arbeiders te organiseeren, waardoor de gil den ontstonden. De ingediende arbeidswet van dr. Kuyper is een stap in de richting van de gilden en daarom goed omdat bij het tegenwoordig loon stelsel de arbeider geheel op zichzelf staat. Spr. herinnert daarna aan de ontwikkeling der vakbeweging. De oude internationale leed schipbreuk in 1872, de nntionale of Nedeil. Werklieden-verbond onder leiding van den heer Held, ging dienzelfden weg op toen het in den economischen strijd de politiek mengde. Daarna kwamen Patrimonium, R.-K. Volks bond enz. Spr. vindt het vreemd dat waar de sociaal- demokraten die met onderwijzers, ambtenaren enz. medegeteld 6000 mun tellen, zoovee! drukte maken en dag aan dag op de katho lieke vereenigingen schelden. Spr. gelooft dat velen der goedgezinde arbeiders nog met die schreeuwers medegaau. Hun oiganisatie is echter niets waard, zegt spr. Het Comité van Verweer, vervolgt spr., waarin socialisten en anarchisten zitting hebben zijn kinderen of krankzinnigen. Spr, heeft zich tranen ge lachen over de polemiek tusschen »Het Volk" (het orgaan der S. D. A. P.) en het aVnlks- dagblad" datmin of meer anarchistisch is. De proclamatie van de 2e staking zal niet worden afgekondigd, daarop is spr. gprust. De bonden (Bond van Orde van S. S. en die van de H. IJ. S. M., Recht en Plicht en het Kath. Arb. Secret.) moesten één federatie vormen en van al de drukte van sociaal democraten zou niets komen, verklaarde spr. De socialisten hebben trouwens het helt niet meer in handen, maar wel de anarclrsten. De stakingen te Amsterdam waarbij 2600 arbeiders zjjn betrokken noemt spr. rotte verschijnselen. In hoogslzeldzame gevallen zouden stakingen gebillijkt kunnen worden, doch hier staakt en agiteert men tot tegen houden der wetten. Doch zulks zal niet ge beuren, verzekert spr. want de tneerdei heid in de Kamer is er voor. Evenwel heeft dr. Kuyper verklaard, dat de toestand in den lande ernstig is, de socialisten hebben bij monde van den lieer Tioebtra verklaard dat zj per week 100 000 gulden zouden krijgen uit Engeland. Als Nederlander zou spr. dit vieze geld niet aan willen nemen, Het gevaar dreigt dat op anarchistische wyze de vrijheid van arbeid aan banden wordt gelegd. Met een opwekking om 'de katholieke vakvereenigingen in stand ie hou den en lof toezwaaiend aan dr. Kuyper, be sluit de spr. zijn rede. Zooals gebruikelijk werd een motie aange nomen waarin het comité van actie o. m. verklaart af te keuren het dr jsen der revo lutionaire partijen (sociaal democraten en anarchiste) en instemming wordt betuigd met de aanhangige wetsontwerpen terwij! ten slotte ten volie vertrouwea wordt uitgespro ken in de regeering. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen. De ZeerEerwanrde heer Van den Bern geestelijk adviseur van den R. K. Volksbond' sprak een slotwoord en bracht hulde aan h»t Comité vun actie, dat op dezen avoml 20 en in deze week nog 25 vergaderingen beien in liet geheele land. Spr. spoorde aan tot krachtige aaneensluiting van alle arbeiders in Katholieke vereenigingen, 5 Van de gelegenheid tot het stellen van vingen werd geeu gebruik gemaakt en overi gens was debat uitgesloten. Met gebed werd de vergadering daaron gesloten. Behalve kapelaan Van den Berg waren nog 2 amleie kapelaans op de bijeen- komst tegenwoordig. v -- De groote zaal was slechts half bezet. Zondag 12 April zal het 25 jaren geleden zijn dat de heer A. Beijerink, ontvanger der Rijksbelastingen alhier, m dat ambt in functie trad. "Door leden en vrienden van de Vrije Geref Gemeente alhier, zal morgenavond (Dinsdari aan voornoemde gemeente ten geschenke worden aangeboden een kerkorgel, dat Woensdagavond ten 71 /2 ure in gebruik zal worden genomen. Naar aanleiding daarvan zal door hun leeraar ds. Densel een imvijdings- woord gesproken worden. "Hedenochtend ten 11 uur heeft aan de glasfabriek een ernstig ongeluk plaats ge- had. Doordat een vader aan zijn" zoon een brandende petroleumlamp overhandigde en deze sprong, geraakte de kleeren van den zoon in den brand en bekwam hij zulke hevige bi and wouden dat hij per brancard naar het ziekenhuis moest worden vervoeid De vader bekwam gelukkig weinig letsel! Nader vernemen wij dat de toestand zeer gevanilijk is en men voor zijn leven vreest. "Gisterenavond elf uur werd deze gemeente opgesclnikt door het luideu der biandklok. Dij on 'erzoek bleek brand te zijn ontstaan in een pakhuis aan de Willem Beukelzoon- straat, eigendom van den heer A. Hoogemlijk Jzn. en in gebruik bij den heer L, Groen ie IJmuiden, De spuiten waren spoedig ter plaatse en werden direct onder leiding der brand meesters in werking gesteld. Eerst na volle 3 uren gespoten te hebben was men het vuur in zooverre meester, dat gevaar voor de belendende percelen geweken was, alhoe wel nog een dikke rookwolk uit het perceel opsteeg, Schutterij en politie hadden het terrein afgezet. De schade is kolossaal vooral aan het aanwezige materieel van den lieer Groen dat voor de haringvisscherij gereed was. Alle lof komt toe aan de brandweer voor hun moedig optreden daar een groot onheil door hun werken weid vooikomen. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente zal een openbare vergadering houden op Donderdag den 9n April n.s., des namiddags ten 71 /g ure. Aan de orde van behandeling zijn 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, 3. Overdracht der concessie voor gasver lichting in verband met ingewonnen advies van mr. L. Reeser. 4. Reclamen hoofdeliiken omslag dienst 1902. 5. Verder voorkomende zaken. Zooal heden morgen per bulletin is bekend gemankt, is de [algemeene werkstaking ge proclameerd voor de spoorwegarbeiders en havenarbeiders. Voor het spoor over het ge heele land, voor het havenbedrijf voor Am sterdam, Rotterdnm, Dordrecht en Zaandam. Gisteravond zijn in alle stilte op verschil lende spoorweg-knooppunten huishoudelijke vergaderingen vun het personeel gehouden, waarbij opnieuw werd overwogen of men tot staking zou overgaan. Te Hilversum voeide de beeren Domela Nifiuweiilmis liet woord, te Groningen dr. Herman Gorter, te Meppel Reens, te Utrecht Frank v. d. Goes, te Rotterdam Hermans en Snmsori, te Winterswijk Wink en te Rosendnal Kolthek. Amsterdam is wederom het middelpunt der beweging. Over heigeen aldaar is ge chied seint men ons: Dta vergadering in het Paleis voor Volks vlijt t© Amsterdam in den afgeloopeu naakt door liat Comité van Verweer belegd voor werklieden to land.' en te water, werd bijge woond. door 4000 personen. Do heer Oudlagocst doelde mede dat do <d- geineeno werkstaking voor de spoorwegen was geproclameerd voor geihcol -liet land en voor 't transportbedrijf to water voor Am sterdam, Rotterdam, Dordrecht en Zaan dam. De aanleiding was, naar liijl zcndo, de houding der Regeering, aangenomen in. ztfke de wetten en dat zij! de loonsverhooging voor het spoorwegpersoneel door wetten wil on mogelijk: malleen. Heden 12 unr zou weder een groote mee ting in 'het Paleis Voor Volksvlijt gehouden worden. De stations worden door politie, infante rie on db stationspleinen door cavalerie af gezet. Zoowel van als naar Amsterdam kwa men tot 11 uur treinen van Staats- en Hoi- landsclie sporen aan of vertrokken op onge regelde uren. Aan dö stations zijn voel ni<mwsgierigöll> dio op oenigen afstand gehouden worden. AJlö sliagjboomen in de nabijheid dér stad worden door soldaiten bewaakt. Aan Handbis en IJtkadcn hebben militai ren post, gevat. In dö stad gaat overigens allee rijn gewonen gang. Aan heb station

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2