De Staking. STADSNIEUWS* Gr e ui e e 111 e r a a d. VLAAJRMNGEN. Bij den -hoek van do Rijnstraat en het Beruidenhout doden do trompetten van do veldartillerie heb eeresJgnaal hooren. Bij het Paleis werf het Koninklijk echt paar oveneens door een vrij talrijke menigte toegejuicht. II. M. do Koningin-Moeder bracht heden een bezoek aan do vijfde groepen-tentoon- stoiling in Pulehri Studie. H. M. werf in het gebeinv van het genootschap rondgeleid door den voorzitter, den heor Mesdag. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zater dag met plaats hebben. Consuis. Ingevolge koninklijke machtiging is de beer L. Th. Haasmann erkend en toegelaten als vice-consul der Vereenigde Staten van Amerika te Batavia. (sStct.") Terkiezing Tweede Kamer. Bij de gisteren te Alkmaar gehouden her stemming werd met 3GG6 stemmen gekozen de heer Jhr. Mr. P. VAX FOKEEST, (liberaal.) Op den beer mr. J. 0. Sybrandi (antir.) werden 2995 stemmen uitgebracht. Mr. Francois Was. f Op de begraafplaats, buiten de Gfroene- steeg had heden voormiddag te Leiden de plechtige beaurding plaats van het stoffe lijk hulsel van vijlen mr. F. Was, oud-bur gemeester dezer gemeente. Een overtalrijke menigte uit alle rangen cn standen do Leid- O sche burgerij, vertegenwoordigende, was op den doodenakker bijeen om den ontslapene een laatste hulde te betuigen. Talrijke bloemkransen dekten de lijkbaar. Aan de geopende groeve wer dhet woord gevoerd door mr. M. do Ridder, burge meester, dïo in een gevoelvolle rede her dacht het vele goede dat zijn ambtsvoorgan ger als hoofd der gemeente en in andere be trekkingen had weten tot stand te bren gen, terwijl mi-. J. A. F. Coebergh. notaris den overledene namens zijn vele vrienden een laatst vaarwel toeriep. De broeder van den ontslapene mr. E. A. O. Was, uit Breda, dankte ook namens ver dere familie, voor de laatste eer, den be treurden doodo bewezen. Met het strooien van een handvol leven de bloemen in den grafkuil was de treurige plechtigheid geëindigd. Ten teaken van rouw varen de gordijnen voor de vensters ten stadhuize nedtergelaten. De staking. Omtrent de gebeurtenissen die hier tor stede in verband met de staking voorvaffien kunnen we zeer 'kort. zijn, omdat 'hier alles in kalme rust blijft. De militairen aan het station cn langs den spoorweg doen hun gewonen posten- dienstde treinenloop zooals die in beperk ten dienst geregeld is, heeft regelmatig plaats en breidt zieh wat bet goederenver voer betreft, meer en meer uit.Een goederen trein is hedenmorgen ingelegd' naar den Hoek van Holland, een veetxein is hier reeds gearriveerd, nog wordt weder een goe derentrein boven de reeds rijdende gewacht. De militairen zijn nu voor den nacht ondergebracht in goed voor weer en wind afgesloten goederenwagens waarin stroozak- ken met. hoofdkussens en dekens hen een uitstekende ligplaats bieden. Ter gelegenheid van den 88sten verjaar dag van den koniïig van Denemarken wap pert de vlag van het Deensche vice-consulaat alhier. Do vereeniging „Schiedam Vooruit" zal «cn ledenvergadering houden op Donderdag 23 April a.s. in Musis Sacrum. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achter staande advertentie. Hedenmorgen 101- uur ontstond een schoorsteenbrand in het pand aan de Xienwstraat, bewoond door den handelaar in drogerijen en verfwaren C. de Groot. De vlam sloeg door een gat in den muur nabij den houten schoorsteenmantel, zoodat er nog veel gevaar bestond voor uitbreiding. Door de politie, dite zeer snel met de ex- tincteur aanrukte, kon echter 'het vuur nog zoo tijdig worden geblusdht dat in de kamer het vuur zich niet kon uitbreiden. Roet- en waterschade was er echter wel degelijk en do inboedel is niet geassureerd. Te 2 uur hedenmiddag ontstand brand in een pekfomuis op het terrein achter de bierbrouwerij- van de firma JM. van der Schalk Co. alhier. Aangezien dit fornuis aan den waterkant staat op open terrein, kon het vuur zich slechts mededeelen aan een heining, die dan ook voor een deel verbrandde. Waar echter ter plaatse een brandkraan is. had' het personeel der fabriek dit vuur spoedig gebluscht, zoodat de brand zich go- heel geperkte tot vernieling van het in den ketel zijnde pek. Bij M. J. Schoenmakers aan den ïtotter- damscken Dij'k zijn hedennacht 6 kippen uit het 'hok gestolen. Van het schip van J. Schoonrok, liggende in de Buitenhaven, zijn ontvreemd een hor loge, een jas en een deken. De Arbeidsbeurs, Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h sigarenvak. Leerjongens voor het snikerchocoladevak. Leerjongens v/h rijwielvak. Personen bekend met rij - wielvak. Idem met vijlwerk, Tuiniers jongen. Timmerlieden. Schoenmaker- (halfwns). Schoenmakersjongen. 2 steenhouwers. 1 verver. Dienstboden (voor alleendienend). Aangeboden werkkrachten. Letterzetters. Branderskripchts. Distil lateursknechts.Kantoorbedienden.1 kleer maker. 'l kuiper. Boerenknechts, 1 tuinierskriecht. Mouterqongens. 1 Slagersknecht. 1 Tabaksbewerker. Kis tenmakers. Ververs. Schippersknechts. Bouikoopeisknechts. Koetsiers. 1 ma chinist-stoker. Bakkersknecht. Personen voor lichte werkzaamheden. Personen voor schrijhveik. Personen voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in het smidsvak. Idem kuipersvak. Schoonmaaksters. Zitting van Dinsdag 7 Aprildes namiddags 2 uur. In deze raadszitting zijn een paar punten aan de orde geweest die aanleiding gaven tot eenige uitvoerige discussie. In de eerste plaats was dit het geval met het voorstel van B. en W. om aan het St. Jacobs-Gasthuis te verleenen een subsidie van f 1000.in de kosten der verbetering van het gebouw. D-* heer De Groot, die het denkbeeld tot verbetering van het gebouw toejuichte, vraagt of het niet beter zou zijn de verbete ring niet te verdeelen over 10 jeren maar die liever achterelkaar uit te voeren. Hoewel spr. zich niet per se zal verzetten, meent hij toch in ovei weging te moeten geven om het St, Jacobs-Gasthuis, dat zelf een groot kapitaal bezit, liever die kosten te laten bestrijden door verzilvering der 3 pCt. inschrijvingen. Een winstderving van f 30.door verbruik van f 1000 kapitaal zal geen invloed hebben van gewicht op de ontvangsten der stichting. De Voorzitter ook is van meening dat een verbetering in eens de voorkeur ver dient boven een portieele, doch wijst er op dat reeds tweemaal door den Raad een voorstel van die strekking is verworpen vandaar dan ook dat Regenten meenden dat een voorstel tot successievelijke verbetering meer instem ming bij den Raad zou vinden, vooral omdat door een der leden reeds vroeger dat denk beeld is aan de hand gedaan. Thans wordt een subsidie van 11000 ge vraagd en het ligt - iu het plan om elk jaar een subsidie aan te vragen, zij het ook niet tot hetzelfde bedragdat kan ook wel eens t 2500 zijn. Trouwens wanneer de Raad dit wenscht zijn Regenten gaarne bereid het plan van verbouwing over te leggen. Wat de verzilvering van het kapitaal be treft voor de uitvoering dezer verbouwing, zooals de heer de Groot schijnt te wenschen, hel is de vraag of Ged. Staten daarvoor toestemming zouden geven. En spr. betwijfelt ook of regenten daartoe zouden besluiten, ook al waren zij zeker van de toestemming van den Raad en van Ged, Staten. De heer de Groot merkt op dat wel door den Raad is verworpen voorstellen tot het maken van een nieuw gebouw doch dat nu voor de eerste maal is voorgesteld een verbetering van het bestaande. Het bezwaar tegen verzilvering van oen deel van het kapi taal ten behoeve dezer verbouwing ziet spr. niet. Het verlies van rente kan gecompen seerd vvot den door andere belegging van het geld waarvoor de goedkeuring van Ged. Staten zeker te verkrijgen is. Bovendien door aan merkelijke verbetering van het gebouw stijgt dit in waarde en wordt dus het bezit een voudig verplaatst. De Voorzitter handhaaft zijn zoo even uiteengezet standpunt tegenover het beweren van den heer de Groot. De heer P. Jansen vrt-3gt of de Voor zitter bereid is een andere belegging van het kapitaal in het College van Regenten voor te staan en pogingen te doen om daarvoor toestemming van Ged, Staten te verkrijgen. De Voorzitter kan alleen verklaren dat hij gaarne bereid is, na het gehoorde, dit punt ter sprake te brengen in het college van Regenten. De heer De Groot stelt nu voor de volgende motie: »De Raad, varr oordeel dat seen herbouw in eens de voorkeur verdient, «verzoekt regenten dit te overwegen en een «financieele regeling aan den Raad voor te dragen." Deze motie wordt ondersteund door den heer Ris err mr. Jansen. De heer Hon n er lage Grete vraagt of het de bedoeling bij deze tnotie is dat die financieele regeling gebaseerd is op een ge meentelijke subsidie of op een verzilvering van eigen kapitaal. In het eerste geval zou hij er niet zijn stem aan kunnen geven. De heer de Groot antwoordt dat hij met opzet dat deel der motie wat vaag heeft geredigeerd om daardoor meer vrijheid te laten aan het college van Regenten. Dat is ook de reden waarom h(j ook liever wat vaag blijft in zijn toelichting. Bovendien kan het mogelijk zijn dat Ged. Staten een aanwending van het kapitaal weigeren en dan zou spr. zich tegen een subsidie niet verzetten. De Voorzitter zegt dat wat hij te voren verklaard heeft reeds een bestrijding inhield van deze motie. Zij wordt aangenomen met 10 tegen 9 stemmen. Voor stemden de heeren Mr, Jansen, Hon- nerlage Grete, Lagerwey, Smit, Beukers, Bender, De Groot, Ri=s, Wittkampff en P. Jansen. Het voorstel van B. en W. om aan den machinist J. van den Berg vrije woning toe te kennen, waarvoor hij tot heden 75 cent huur per week betaalde, gaf aanleiding tot discussie, omdat men het motief niet begreep dat B. en W. tot hun voorstel had geleid. De heer de Groot merkte reeds dadeljjk op dat in de toelichting wel werd gezegd dat v. d. Berg in verband met het meerdere werk meerdere hulp had gekregen en op grond daarvan dus geen verhooging van sala ris kon worden gegeven, maar toch laten en W. daarop volgen dat zjj wel bereid zijn hem een vrjje woning toe je kennen, wat dan toch gelijk staat met verhooging van loon. Door den heer Visser en den Voor zitter werd op deze en andere vragen geantwoord en bleek daaruit het volgende In het belang van den dienst werd het wenschelijk geacht dat de machinist zoo dicht mogeljjk woonde bij de machine aan de Broersvest, Hem werd daarom de grafmakers woning als dienstwoning aangewezen. Eeuigen tijd later werd echter den grafmaker weder de grafmakerswoning toegewezen en werd voor v. d. Berg een dienstwoning aan gewezen in de Uoflaanstraat. Deze woning bleek echter ongeschiktde vrouw gevoelde zich daar, zooais mr. Jansen mededeelde, onbehagelijk, terwijl de woning voor het gezin, zooals dr. Ris mededeelde, zeer ongezond was. Deze beide redenen gaven v. d. Berg aanlei ding om te verhuizen, waartoe hij aan B.en W. verlof vroeg. Hierop werd door dit college gunstig beschikt en hem aangewezen de woning aan de Broersvest die echter f 0 75 duurder was waarom B. en W. aan hun vei lof de voorwaarde verbonden dat hij die meerdere huur zou betalen. Van den Berg heeft daarin toen toegestemd. Waar hij echter is aangesteld op een loon van f 16 per week met vrije woning en hij thans beeft gevraagd om óf verhooging van loon óf vrjje wooing, meenen B. en \V. dat. al bestaat er voor liet eeiste geen reden, er toch wel termen zijn om aan het tvvt-ede, hot subsidiaire verzoek te voldoen. Het voorstel wordt dan ook aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Een zeor uitgebreid en principieel debat vond zijn oorsprong in het voorstel van B. en W. om de hetrekking van adjunct-directeur aan de Gasfabriek en drinkwaterleiding op te beffen en de salarissen van directeur, boek houder en kassier in verband daarmede te verhoogen. Den beer de Groot was dat verband niet duidelijk, doch van de bestuurstafel werd medegedeeld dat werkelijk de werkzaamheden die vroeger door den adjunct-directeur werden vervuld, thans op genoemde titularissen was overgegaan. Dan kwam het cardinale punt, de regeling van het salaris van den directeur. De heer d e G r o o t die het gronddenk beeld van het voorstel de belangen van bet personeel verbinden aan de belangen der fabriek toejuicht, meent dat met dit voorstel om tot dat doel te geraken een volkomen verkeerden weg is ingeslagen. De belangen der fabriek eischen een zuinige exploitatie en daarvoor bestaat met deze regeling voor den directeur geen prikkel. Een tweede bezwaar is dat alléén den directeur een tantième (een zekere uitkeering in verband met de werking der fabriek) wordt toegekend. Waarom, vraagt hij, wordt dat beginsel bij invoering nu niet in eeos goed toegepast en aan het geheele personeel een tantième toegewezen. Het derde bezwaar van spr. is de grens die is gesteld voor de productie bij welke de berekening der tantièmes aanvangt. Meer logisch zou het zijns inziens geweest zijn wanneer was voorgesteld deze grens te stellen op het aantal M' gas geleverd op liet oogen- blik dat deze directeur in dienst trad. De heer v. d. Poel meent dat een prikkel voor een zoo hoog geplaatst en ontwikkeld man niet noodig is en acht het zelfs mogelijk datmetdit voorstel aan diens gevoel van eigen waarde wordt te kort gedaan. Is het salaris te gering, welnu, men stelle voor het te verhoogen, maar zonder prikkel om met alle ijver en toewijding zijn plicht te doen. Een ambtenaar aan wien zonder eenige contróle zulke groote belangen worden toevertrouwd mag men toch wel voldoende vertrouwen schenken om aan te nemen dat hij ook zonder dien prikkel met alle ijver en toe wijding de belangen der fabriek zal behartigen. De heer Wittkampf meent dat in elke goed georganiseerde zaak iemand moet aan gewezen zijn om bij ontstentenis van den directeur dezen te vervangen. Waar B. en W. in hunne toelichting zeggen dat jin gewone omstandigheden" zulk een titularis niet noodig is, daar meent hij dat zich te eeoiger tijd weer «buitengewone omstandigheden" zullen voordoen, waardoor weder eer. adjunct-direc- tenr zal noodig blijken. Het salaris is dan echter verdeeld en wordt dus een nieuwe post vereischt. De heer Van Westendorp wijst er op dat bij de aanstelling is beloofd dat bij gebleken ijver en bekwaamheid" het salaris zou worden verhoogd met f500. De ijveren de bekwaamheid zijn gebleken, vei hooging is dus gemotiveerd. De vraag rest dus: Is de voorgestelde regeling voor een verhooging goed en dan is sprekers antwoord ontkennend. Afgescheiden van den persoon van dezen directeur merkt spr. op dat een directeur op verschillende wijze de gasafzet kan vermeerderen, b.v. reeds door verhooging van den druk. Waar de heer De Groot blijkbaar wenscht de tantièmes te verbinden Ban het zuivere winstcijfer der exploitatie-rekening, daar merkt spr. op dat het salaris van dezen ambtenaar nog al eens schommelingen zal ondergaan. De heer Honnerlage Grete be strijdt in een uitvoerige rede de verschillende bezwaren door de sprekers tegen het voorstel aangevoerd. Aan den heer v. d. Poel kan spr. mede deelen dat de directeur met de voorgestelde regeling zeer tevreden zal zijn. Spr, wijst op de rede van den heer van Westendorp die reeds enkele bezwaren van den heer de Groot heeft beantwoordvoorts op het feit dat in vele gemeenten aan den directeur tantièmes worden toegekend. Op de vraag van den heer De Groot waarom niet aan alle werklieden tantièmes worden toegekend, antwoord spr, dat hij daarvoor thans den tjjd nog niet gekomen acht. De loonen op de fabriek zijn zeer goed en het personeel is er volkomen mee tevreden. Wat het bezwaar betreft tegen den gestelden grens, daarop antwoordt spr. dat evengoed een andere grens zou hebben kunnen aangenomen worden, maar dan bad het verrnenigvuldigingejjfer ook een verandering ondergaan. Het doel was om thans een zeker bedrag te bereiken. Aan den heer Wittkampf antwoordt spr. dat een adjunct-directeur op een gasfabriek volstrekt niet noodzakelijk is, wanneer er een goede baas is zooals hier. Ook in andere plaatsen, b.v. Leiden is geen adjunct-directeur. Nog kan hij op een opmerking van den heer v, d. Poel antwoorden dat de gascom- missie een voortdurende contróle uitoefent over het geheele bedrijf en dat belet tevens de mogelijkheid van misleiding door den heer v. Westendorp aangewezen. De heer de G r oot heeft de maiden speech van den wethouder met aandacht en voldoe ning gevolgd. Hij meent echter dat deze wel wal losjes is heen geloopen over de kwestie waarom of de weiklieden niet ook in de tan tièmes zullen deelen. Dat hun loon goed is, verneemt spr. met groot genoegen, maar dat verandert aan het beginsel niet. Dat het salaris aan groote schommelingen onderhevig zal zijn, wanneer de tantièmes worden berekend naar het winstcijfer acht spr. ook niet onmogelijk, doch men vergete niet dat dit winstcijfer beïnvloed wordt door een groot aantal factoren, Zjjn de kolen duur, dan is dit gewoonlijk ook met de cokes het geval, zoodat in vele gevallen de verschillen elkand-réqnivnleeren, Daler schommelingen zullerr zijn is gopd orn het personeel te Hoer. voelen wat met zuinige exploitatie te berei ken is. De lieer v. d. Schalk acht het goed dol het salaris van den directeur wordt verhoogd doch keurt de wijze waarop dit met dit voor stel zou geschieden af. Hij stelt daarom voor het voorstel aan B. en W. te renvoyeeren om een nieuw voorstel te overwegen, waarbjj de tantièmes zullen worden in verband gebracht met het winstcijfer der exploitatierekening. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren de Groot en Lagerwey. De heer de Groot wijst er nog op dat aan de regeling van het gevraagde voorstel dient vooraf te gaan een vaststelling voor de administratie en boekhouding, van het cijfer voor afschrijving enz. Deze opmerking geeft den heer mr. Jansen aanleiding om op te merken dat het winstcijfer van zoovele omstandigheden afhankelijk is, dat hij het beter acht dit niet als maatstaf te nemen. Nadat ook deze kwestie nog eenige dis cussie ten gevolge heeft gehad, wordt de motie v. d. Schalk aangenomen met 17 tegen 2 stemmen. Tegen stemmen de heeren mr. Jansenen P. Jansen. De heer De Groot stelt voor aan de motie—v. d, Schalk toe te voegen dat de tantièmes ook zullen worden toegekend aan de werklieden der fabriek. De heer Fa ure merkt op dat daarmede aan de werklieden het recht wordt toegekend van contróle op de exploitatie en de boek houding. Hij merkt dit op, opdat daarover kan ge oordeeld worden. Ook kan het zijn dat de gemeente ook op ander terrein als producent optreedt. De heer de Groot antwoordt dat dit alleen nog het geval als bij de waterleiding en hij deinst niet terug voor de conse quentie om ook daar die regeling in te voeren. De controle acht hij geen bezwaar. Het is een gemeentelijke zaak en immers wordt bij gemeentezaken steeds naar zoo groot mo gelijke openbaarheid gestreefd. De heer Honnerlage Grete vraagt of het de bedoeling is dat met aanneming dezer motie in beginsel is beslist dat ook aan het personeel tantièmes zuilen worden toegekend. De heer de Groot antwoordt bevesti gend. De motie wordt nu verworpen met 14 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren v. d. Schalk, Smit, v. Westendorp, Gouka en de Groot. De heer R i s stelt nu voor B. en W, uit te noodigen om te overwegen of ook aan de werklieden tant èmeszullen worden toegekend. Dit voorstel wordt goedgekeurd met 16 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Lagerwey, Beu kers en P. Jansen. Ten slotte vroegen B en W. een rtedi«*l van f2500 ten einde een deskundige te be lasten met bet ontwerpen van plannen voor de uitbreiding der gemeente. Uit de toelichting van den V oorzi tter bleek dat dit voorstel was naar aanleiding dei' voorschriften van de woningwet die een dergelijke inteekeningbrenging voorschrijf!, Elke 10 jaar zal die teekerring moeten wor den aangevuld, doch zal dan natuurlijk d:e uitgaven niet vergen Alhier is gearriveerd de kanonneerboot Duf a en twee stoomsloepen. De bewaking van het station en de lijn geschiedt door miliiairen en politie, Alles is rustig. 'Tot regent van het Hervormd Weeshuis alhier is benoemd de heer P. van Dusseldorp en tot regentessen mevrouw Van Dusseldorp Mees en mevrouw KikkertVan den Ham van Heijst. 'Door het bestuur der bad-en zweminrich ting is, in de plaats van wijlen den heer K. S. van der Brugge, tot president gekozen de heer Jn. Goudappel. 'Gisteravond heeft aan de Glasfabriek wederom een ernstig ongeval plaatsgevonden doordien een jongen zijn kameraad een stuk vuur in het gelaat wierp. De getroffene is nagenoeg geheel blind. Zooals gisteren werd medegedeeld was h sloten door het Comité van Verweer zoov r mogelijk overal de staking voor de bakker bedrijven te proelameeren, Gelqk door voor de ramen geplakt bulletin reeds is mei gedeeld, is dre staking in .le hoofdstad ibl rijks lang niet algemeen. 5 In nagenoeg alle groote bakkerijen is heden nacht met volledig personeel gewerkt D* gezellen verklaarden zich schier overal teee" staking. Voor bescherming bij de broodbe" zorging zijn uitgebreide militaire maatregelen' genomen. Overal gaan patrouilles en iedere handkar wordt begeleid door twee ïnfanteris ten terwijl bespannen wagens geëscorteerd worden door drie cavalleristen. Nergenskome ongeregeldheden voor, Gisteravond moet iret er een eigenaardig drukte zijn geweest. Een ieder °was bans geen brood meer te zullen krijgen en bij de bakkers en depothouders liep het storm zoodat tusschenbeide politie de orde mmJ handhaven. Ook bjj de kruideniers was het er<r druk Hat voornemen bestond om heden geeii brood rond te brengen, maar te laten afhalen In eene gistermiddag in 's Gravenliage ge houden vergadering van de Hnagsche afdee- ling van den Nederlandschen Bakkersgezellen- bond is besloten uitvoering te geven aan den last om de staking in het bakkersbedrijf daar ter srede te proelameeren. Nader schrijft, men ons dat van een «We- meene bakkersstaking verre van sprake!- Alleen in de coöperatieve bakkerijen VoC harding mi Toekomst heeft het personeel den arbeid neergelegd Op de groote coöperatieve bakkerij de Ho p zijn slechts 3 stakers, Particuliere bakkerijen werken alle. Pogingen, gisteravond aangewend om gezellen "van dé bakkerijen tot staking te bewegen, zijri ver ijdeld door militaire en politie-posten. Met enkele vertragingen werden de klanten op den gewonen t(jd bediend. 1 In een door het plaatselijk comité van verweer te 's-Gravenhage verspreid manifest omtrent bet proelameeren eener algerrreene werkstaking voor de bouwvakken, omiat- tende voorloopig de opperlieden, timmer lieden en metselaars in Den Haag en Scheve- ningen, wordt medegedeeld dat deze staking heden om 1 uur des middags ingaat. Het christelijk vakcomité en andere christe lijke werklieden-vereenigingen te 's-Graven hage verspreiden gezamenlijk oen manifest, de arbeiders aansporende tot doorwerken om de kracht der nlgemeene werkstaking te breken. In een tegenmanifest van het Comité van Verweer wordt onmiddellijke ontbinding van dit comité in het vooruitzicht gesteld en het eindigen van elk verzet beloofd zoodra de Kamer de dwang wet verwerpt. Het bestuur van den Bond van Gemeente werklieden te 's-Gravenhage verklaart onwaar- alle geruchten betreffende staking in eenigan tak van gemeentedienst. In Haarlem wordt door verschillende bakkers gestaakt, ook daar raakte elk bakker gisteravond uitverkocht. Het was in de nieuwe wijken rumoerig. Men seint ons nader over den toestand aldaar Het comité van actie te Haarlem deelt mede dat de slaking der bouwvakken alge meen is. Verschillende bakkempersoneelen hebben het werk neergelegd. Er wordt over gegaan tot liet boycotten van werkende bakkers. De staking over andere arbeiders groepen wordt nog niet uitgebreid. Alle vakken vergaderen door loopend. De bakkers- patroonsvereeniging heeft besloten aan jrarti- culieren geen brood le bezorgen, wel het verkrijgbaar te stellen ia de winkels. De treinenloop is als gisteren, de toestand is kalm. Een hedenmorgen uit Utrecht ontvangen telegram meldt Het plaatselijk Comité van Verweer heeft de staking geproclameerd voor de metaal bewerkers en steenhouwers, De metaalbe werkers «taken op de zinkpletterij van de firma Hamburger, ongeveer 80 man, zijnde bijna het geheele personeel40 man op de •schroefboutenfabriek van de firma Ileukelom en Verwey eveneens hel geheele personeel 100 man op de machinefabriek van denbeer Smulders, waar 150 man aan liet werk blijven. Op de centrale werkplaatsen der S.S. en N. C. S. is de werksiaking van weinig be- teekenis. Bij de S.S. bleven slechts 30 man vau het werk weg. Rij de N. C. S, niet één, Men verwacht evenwel dat de staking zich daar ?al uil breiden. Ook krygt men reeds een voorbeeld van omgekeerd optreden der patroons en wel te Amsteidarn, daar zijn gistermiddag le vijf uur door de werkgevers op het gebied van scheepvaart, veemen en schuitenvervoer de kantoren gesloten. 5000 man worden daar door getroffen. Wat de slaking op de spoorwegen betreft hiervan kan in het algemeen gezegd worden dat in het Noorden en Zuiden de dienst vrij geregeld is en dat in liet overige deel van ons land geregeld, maar met beperkten dienst wordt gereden. Uit Amsterdam wordt ons geseind dat van hel spoorwegp rsoneel over het geheele net der H. IJ. S. M. zijn gebleven of teruggekee'd 80 percert, waaronder nagenoeg alle machinis ten. Voor Amsterdam is de verhouding iets ongunstiger door het stakend personeel aan de handelsrangeertreinen. Nader seint men ons uit Amsterdam De staking voor de binnenvaart is gepro clameerd, de stoombootverbindingen met om liggende plaatsen en Noord-Holland worden onderhouden. De Zuiderzeebooten Gelder land en Rotterdam hebben gestaakt, De zuidelijke provinciën staken gedeeltelijk- De metaalbewerkers der afd. Patrimonium en R. K. Volksbond spreken ten sterkste hunne afkeuring uit over de staking aands va -1 2 f;i-r0

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2