57*w iaargang. Woensdag 22 April 1903. if No 11140 m, j/ffl Soldaten der Fortuin. sse, 91 anfe laas, Kennis ge v in g. een Concierge, BUITENLAND. fH 'I I schie- des »Dt 70.32 is de n tea oem. "Ml, ver- die» SCHIEDAM SCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Viaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags "óór een uur »an het bureau bezorgd zijn. Bureau Botcrsir&at 68. leii'li pliUlU Prjjs der Advertentiën: Van 1b regels 0.5)2 meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarde Tan.■ver. van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. .01 'ij In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, wori'en zoogenaamde feJe<«s© ca&warfantiët* opgenomen tot den prijs van 40 erts per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Enterc. telefoon No. 123. De Bunos meester van Schiedam, Brengt bij deze tor kennis van de ingezetenen Dat het kohier der Personeels belasting No. 3 dezer gemeente, over bet dienstjaar 1903, door den heer directeur dor directe belastingen te Rotterdam op den 20sten Apiil 1903 executoir verklaard, op lieden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is overge maakt. Vooits wordt bij deze lioiinnoid, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet to voldoenalsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welken bezwaaischriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, bobooien lo worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar hot behoort, den 21sten Apiii 1003. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Aan de OPENBARE MIDDELBARE SCHO LEN te Schiedam wordt gevraagd op eene jaarwedde van f SOO.— en genot van vrye woning, waaronder begrepen de toelage voor het schoonmaken van het gebouw. De verdichten zijn goed zedelijk gedrag, niet ouder dan 40 jaren, gehuwd bij voorkeur zonder kinderen, man en vrouw van gezond gestel. Adressanten moeten hun eigenhandig ge schreven verzoekschrift inzenden aan den Burgemeester vóór 1 Mei e.k. Persoonlijke bezoeken bij Burgemeester en Wethouders kunnen aileen worden afgewacht op Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Mei des voor middags van 10—12 uur. De Directeur der Hoogere Burgerschool is te spreken aan het gebouw op 25 April des namiddags van 6 8 uur en op 26 April des namiddags van 13 uur. AL.«tëSIJEKFS «VMBSiCMT. SCHIEDAM, 21 April 1903 bi I d - Afrika. ^Reynold's Newspaper" zegt dat ver scheidene leden van de regceiing direct of indirect betrokken zijn bij de schandalen van ambtsontrouw gepleegd met de leveranties aan het Engelsche leger gedurende den Boerenoorlog. Het blad voegt er bij dat die hooggeplaatste personen de oorzaak zijn dat er geen stoot is gegeven tot gerechtelijke vervolging. De fraudes strekken zich, volgens hetzelfde blad, uil over alle takken van level amies en veizekerd wordt dat demngazynea en opslag plaatsen in Zuid-Afrika, door noodlottig Naar iet Engelsch van •RICHARD HARDING DAVIS. toeval" by liet eind van den oorlog, door brand zijn vernield, om een ooderzoek onmo- ;elijk te maken naar de schandelijk mindere waliteit van oorlogsmateriaal, dat de ambte naren aan het Engelsche ministerie van oorlog hadden goedgekeurd en afgezonden, handelend in geheime opdracht. Berichten uit Somaliland melden, dat Piet Schwartz, een der 50 Boeren, ingedeeld bij de Engelsche afdeeüngen in Somaliland, ver dwenen is zonder eenig spoor achter te laten, na een gevecht met den madMullah. Men is van meening, dat hy naar dezen is overgeloo- pen. Uit Nice wordt aan het nPetit Journal" meld dat. de gezondheid van ex-president Kruger veel verbeterd is en dat hij den 15en Mei de ïtivieia zal verlaten. Het historische woonhuis van Paul Kruger te Pretoria is gekocht door den heer Efoiï, den schoonzoon van Kruger. liet huis is dus niet in Engelsche handen gevallen, 13) »Voorwaarts dan riep Ilope. En meteen greep zij het grove inexicaansche gebit van het naastbijzijnde paard vast dichtbij den bek waardoor de greep niet zoo pijnlijk is en dan trok ze uit alle macht do dieren voort, terwijl zij ze toesprak, doch ze gleed even dikwijls uit als de paarden zelf. Met de krachtdadige hulp der drie heeren gelukte het ten slotte het rijtuig uit zijn netelige positie te bevrijden en liet tot den top van een heuveltje te brengen. Nu liet Hope de teugels los, wierp een droevigen blik op haar bemodderd costuum en hare handen en dan op de driemannen. In hun niet minder beslikte kleeren en door den regen kletsnatte gezichten zagen zij er even medelijdenswaardig uit, zoodat het jonge meisje zich niet langer kon weerhouden om eens hartelijk te lachen. Een oogenblik staarden de mannen haar verbluft aan, zij wisselden vragende blikken met elkaar en toen hen de komische zijde "van bet vraagstuk duidelijk werd, lachten zij wederkeerig, en trachtten regen, wind en het verdriet van de mislukte feestelijke ont vangst te vergeten. Nog voordat zij de Palmen- rilla hadden bereikt brak de zon door de wolken en scheen in stralende pracht, zóó dat de vochtige bladeren schitterden en de waterplassen spoedig waren opgedroogd. Clay eri Mac Williams lieten de familie Langham alleen en keerden naar hun werkhui terug, Turkye, S>e Macedonische kwestie. De sultan heelt in het eind der vorige week in audiëntie ontvangen den Itaüaanschen ge zant, Malaspina di Carbonara. Deze drong weer ten sterkste aan op het nemen van strenge maatregelen tegen de Albaneezen. Daarna kwam de Duilsche gezant, baron Von Wnngenheim, die in gelijken geest sprak. En de sultan, beleefd en voorkomend als altijd, dankte voor de vereerende bezoeken en be loofde alles te doen wat in zijn vermogen was, om het den gezanten naar den zin te maken. De Oostenryksche en Russische gezanten schijnen nogal kras tegen den sultan tezyn opgetreden. Zij wezen hem rmdrukkelyk op het groote gevaar gelegen in de vijandige houding der Albaneezen. Over de doorvoering der hervormingen in Macedonië repten zij, volgens den sTimes"-correspondent, niet, om dat deze een onmogelijkheid is zoolang het land in beroering verkeert. De oproerige be wegingen in Bulgaryn en Macedonië komen dus geheel ter verantwoording van de Porto, zoolang de Turksche regeering niet krachtig optreedt tegen'de Albaneezen. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de Temps" zou de sultan talrijke arres taties gelast hebben van Albaneesche autori teiten te Konstantinopel en van eenige al te weerspannige officieren zijner lijfgarde. Het Russische wachtschip ïDonietz" heeft gisteren Konstantinopel bereikt. Het heeft aanboord het lijk van konsul Schterbina, het lachtoffer van den Albanees Ibrahim De lijk dienst die heden Dinsdag, had moeten plaats vinden in de Russische kerk te Konstantinopel is op verzoek van den sultan aan denczaar vervangen door een korten lijkdienst op het schip. Daarna beeft de süonietz" zyn reis naar Rusland voortgezet. Het verzoek van den ultan werd gedaan met het oog op onlusten onder de Albaneezen te Konstantinopel, indien de lijkdienst aldaar had plaats gevonden. Het bericht dat de ronde doet dat de Macedonische comitó's te Saioniki met behulp van dynamiet de voornaamste gebouwen willen vernielen heeft een paniek in de Euro- peesche wijken der stad teweeggebracht. Talr'yke families hebben plan bij het eerste signaal van den opstand de vlucht te nemen. Patrouilles gendarmen dooi kruisen de slad, de eenige maatregel die de overheden tot nog toe hebben genomen. In oflicieele klingen te Rome is men overtuigd dat er geen ernstige gevolgen zullen voortvloeien uit de nog komende ge beurtenissen in Macedonië. Alle regeeringen zijn in de weer om oorlog te vermyden. Indien er oorlog mocht uitbreken, zou een onvoorzien conflict in de laatste vier en twintig uur daarvan de ooi zaak zijn. In ieder geval wil niemand den oorlog. Alle ministers en diplomaten zijn er van doordrongen dat by het minste geschil er een algemeeno staats-beroering in Eur pa zou losbarsten. Marokko. In Fez heerschen groote opgewondenheid en ontevredenheid. De levensmiddelen toch worden zeer duur, deels te wijlen aan den opstand, deels aan de droogte. Wanneer er niet spoedig regen valt, zal de oogst van de velden om Fez niets opleveren. In Tanger hebben de inboorlingen in de moskeeëD gebeden om regen. Zij schrijven deze droogte toe aan de tegenwoordigheid van de vele christenen aan het hof van den sultan. Dit bijgeloof wordt verste! kt door het feit, dat in Marakesh, waar geen clnistenen zijn, overvloedig regen gevallen is. En niet tegenstaande de toestand dus ernstiger wordt de pretendent steeds tneer aanhangers winnende, het voedsel steeds duurder en schaarscher blijft de sultan even optimis tisch als altijd. Zijn bette raadslieden zijn Europeanen, en hy denkt er niet aan den omgang met de christenen te staken. Eenige dagen geleden speelde hy nog in Europeesch kostuum een spelletje polo! Thans zijn ook de Fransche missie en den Engelschen raadsman Mac Lean van het hof weggezonden. Alleen dokter Verdori en de consulaire agenten zijn te Fez gebleven. De opstandelingen ontzien zich niet open lijk tegen de Europeanen op te treden. De graaf en gravin Lubre, die op weg waren naar Tetuon, zijn dicht bij Tanger aangevallen door gewapende bergbewoners. Alle kameelen, voorwerpen van waarde werden hen ont nomen. Beroofd en uitgeschud konden zij hun reis vervolgen. Volgens gerucht uit Tanger zijn verschei dene reizigers op den weg nnar Tetuan ver moord. De nHeraldo" deelt volgend staaltje mede van de brutaliteit van den pretendent, Bou Hamara vroeg den Spaanschen gouverneur van Melilla om de Mooren uit deze stad te jagen, die er gevlucht waren na de inneming van de vesting Frajanah. De gouverneur ant woordde, dat hij dit niet kon doen zonder goedkeuring der Spaansche regeering. Hij zou dus om instructies vragen. Bou Hamara gaf hierop te kennen dat het antwoord dan maur spoedig moest komen. Langer dan 24 uren kon hij niet wachten. Was zijn verzoek binnen dien tijd niet ingewilligd, dan was hy verplicht deze stad te beschieten Uit Melilla wordt bericht dat 57 opstande lingen-ruiters, onder wie zich de pretendent zou bevinden aldaar zijn aangekomen. Onge wapend zijn zy de stad binnengekomen. De Spaansche autoriteiten laten hun gangen na gaan om botsingen met de Askaris te ver mijden. De Kabylenstammen Guelaya, Chada en Beni-IIassan vechten vóór den sultan, üe Zemmours-kabylen hebben Mequinez aange vallen. Zy drongen de stad binnen en plun derden de Joodsche wijk. Uit Gibraltar wordt gemeld dat het Engel- che oorlogsschip Renown aldaar zal blij ven tot nader order. Da pantserschepen Magnificent, Jupiter, Mars en Prince George zyn van Algiers ook te Gibraltar aangekomen en blyven daar in verband met de gebeurtenissen in Marokko. tajcricdeajlSnge». België. De regeling der nalaten°cbap van wylen do Belgische koningin, Marie Henriëtte, zal aanleiding geven tot een proces, daar voort durend moeilijkheden rijzen tusschen de koninklijke familie en den graaf Lonyay. waar zij elkander wederkeerig de verzekering gaven dat te oordeelen na hetgeen zij van de verschillende familieleden luidden ver nomen er geen twijfel bestond of de gasten waren met hetgeen te hunner ontvangst was geschied hoogelijk ingenomen. ))Zij vonden alles zeer prachtig," zei de jonge Langham, die zijn vrienden speciaal deze heugelijke tijding kwam mededeelen. »Ik verklaar u dat ze allen zeer tevreden zijn. Ik heb hen door het geheele huis ver gezeld en zij werden niet moede in het ver kondigen van hun lof. Natuurlijk had ik verwacht dat het geheel hun goedkeuring zou wegdragen, maar dat er zoo'n uitbun dige lot zou zwaaien, dacht ik niet. Mijn oude heer bevalt alles uitstekend en op dit oogenblik zit hij als een prins op de veranda te genieten van het vergezicht en van de zeelucht, en kijkt alsof de geheele kust zijn privaat-eigendom was." Des avonds zou Langham bij zijn familie eten en Clay en Mac Williams hadden be loofd, later op den avond aan te komen. Het was een avond van gewicht voor hen en de beide mannen verorberden hun maaltijd zwij gend. Ieder was in gedachten verdiept, wat ïiet verblijf der vreemdelingen voor hem voor gevolgen zou hebben. Toen de maaltijd verstreken was en Mac Williams op het punt stond de kamer te verlaten, bleef hij aarzelend aan de deur staan. »Trek je van avondje Zondagsche jas aan, Clay?" vroeg hij. Deze antwoordde dat bij zulks van plan was, want hij wenschte eens weder het ge noegen te gevoelen dat hij ook tot de be schaafde wereld behoorde. aGoed," antwoordde Mac Williams met eenigon tegenzin, »dan zal ik voor deze ge legenheid je voorbeeld volgen, maar je be hoeft niet te denken, dat ik er een gewoonte van zal maken, want, dat komt in 't geheel niet in mij op. Sedert het openingsfeest der spoorlijn heb ik geen gekleede jas meer ge dragen," ging hij voort, »en dat is nu zes maanden geleden. Daarvóór heb ik hem voor de laatste maal bij Mc. Golderich's begrafenis gedragen. Mc. Golderich is in de lucht ge vlogen toen hij nabij Puerto Truxillo rotsen met dynamiet liet springen. Geheel en al hebben wij hem niet teruggevonden, maar de stukken die we van hem hebben bijeen verzameld, ontvingen eer. zóó fij ne begrafenis als de inboorlingen ooit in hun leven hadden gezien. De kameraden wilden dat het een fatsoenlijke teraardebestelling zijn zou en daarom verzochten ze ook mij eea gekleede zwarte jas ter leen. Maar ik wilde zelf er bij die gelegenheid mede voor den dug komen en zoodoende droeg ik bij de begrafe nis mijn zwarte jas." sMac Williams," zei Clay, terwijl hij met moeite zijn linker voet uit de zware kaplaars wrong, wanneer ik uw voorstellingskracht bezat, zou ik het spoorwegen aanleggen laten varen en oorlogsnieuws voor de kranten gaan schrijven." nWilt ge daarmede misschien zeggen, dat ge die geschiedenis niet gelooft?" vroeg Mac Williams dreigend." »Ja," gaf Clay ten antwoord, ndat wil zeggen, neen." Welnu, laten wij het daarbij," zei Mac Williams met een donker gelaat, »nmar if moet u toch zeggen dut het wel door meer onbeduidende oorzaken tot begrafenissen is gekomen." Een half uur later verscheen Mac Wil liams weder in het vertrek en zag eerst opmerkzaam toe, hoe Clay voor den spiegel de laatste hand aan zijn toilet legde, om daarna zich zelf in de feestkleedij te bewon deren. F r a n k r ij k. Sentis,deinsti uctie-rechter in deChartreux- zaak, te Grenoble, is Zondag op weggegaan uftar het klooster sla Grande Chartreuse" om er den prior Dom Michel en pater Iiey te ondervragen. Aan het klooster gekomen werd aan den rechter Sentis den toegang geweigerd en hij kon Dom Michel niet te spi eken krijgen. Deze heeft schriftelijk een verklaring afgelegd. In de branderij is Sentis gelukkiger geweest en daar ontmoette hy pater Rey. Men weet geen bijzonderheden omtreot dit onderhoud, de diepste geheimhouding wordt over de ver klaringen bewaard. De monniken van Lamennnies, die in Lan- derneau een school houden, hebben van den bisschop van Quimper verlof gekregen hun geestelijke kleeding af te leggen. Nu kunnen zy verklaren niet meer te behooren tot een congregatie, doch onderwijzers te zij a aan een wereldlijke school. De regeering kun, volgens deze geestelijken, nu niets meer tegen hen beginnen. Mocht zy toch overgaan tot een uitwijzing zelf echynen deze slimme monni ken dus niet al te veel vertrouweu te hebben deze ontduiking der wet dan zal de bevolking zich hevig verzetteu. Dit is althans te lezen in manifesten, in groote hoeveelheid door Bretagne verspreid. De Parysche correspondent van het »BerI, Tagebl." weet het volgende mee te deelen naar aanleiding van de beschuldigingen door den redacteur Besson van de nPetit Dauphi- nois" uitgebracht tegen den zoon van den minister-president, Edgar Combes, in zake de Kartlniiz«r-orde. Voordat Combes geroepen vve-d tot zijn tegenwoordige liooge betrekking was Edgar prefect derde klasse in de pro vincie. De vader maakte van de gelegenheid gebruik, toen hij ptemier was, om zijn zoon vooruit te helpen en benoemde hem tot zijn kabinets-ehef. Deze promotie zette kwaad bloed bij vele politieke persoonlijkheden, en Edgar Combes was er den man niet naar om een einde te maken nan deze vijandschap. Integendeel, hij gat zich af met mannen, die in de Pa- rijsche politieke wereld niei. te best aange schreven zijn. Zoo o.a. met Vervooit, een zwager van Rochefort, een heftig nationalist. Deze Vervoort, redacteur van het onbedui dende blad »Lo Soir", liep in en uit bij den kabinetschef, terwijl prefecten en redacteuien van invloedrijke bladen vaak lang moesten wachten voor zij Edgar Combes tu spreken konden krijgen. Vervooit nmbiuikte zijn invloed by den jongen Combes. Hij bezorgde b.v. verschillende ciubs speel-vergunningen. Of hij werkelijk Besson, die zich zeer inte resseerde voor de Karthuizer-oide, om een millioen gevraagd heeft immens Edgar Com bes in het belang dezer monniken, is riiet zeker. Een feit is het, dat men in regerings kringen ongerust is op dit pu.it. Italië. Te Rome heeft het gerucht da ronde ge daan dat koning Victor Emanuël pmsident Loubet een bezoek zou brengen. De Me—a- gero" meldt dat de koning in Juli van Genua zal vertrekken met een eskader nnar Londen en op den terugieis Parijs zal bezoeken. Gotz, de Russische nihilist, is Maandag van Napels te Genève aangekomen. Hij sprak zijn dankbaarheid uit jegens de Iialkunscha democratie, die veel tol zijn invi ijiieidsstelling bijdroeg, Gotz vei klaarde dat alle papieren hein ongeschonden waren teruggegeven. De Russische ambassade te Rome moet woedend zijn over de wijze waarop de aan vraag om Gotz' uitlevering is behandeld. Waarschijnlijk zal de gezant afgezet worden omdat men meent dat hij mei meer voor zichtigheid of met meer energie had moeten te werk gaan. »Geen wonder, dat gij voor do zwarte jas waart," zei hij op een toon, alsof iemand hem persoonlijk gekrenkt had. »Maar dat is toch geen jas, wat ge daar hebt aange trokken, bet ding heeft niet eens panden. Buitendien hoop ik om uwentwil, Clay," ging hij verder, »dat gij een jas met hoogen kraag aantrekt. Deze jas is een parodie op een salonkostuum. Gij ziet er daarbij veel te koelbloedig uit." Welnu, waarom zou ik ook niet vroeg Clay lachend. »Nu, kijk dan mij eens aan," riep Mac Williams. Ik zie er zoo ongeveer uit en ik voel het, als een aanspreker. Maar ik ben daarom van plan om aanstonds die statie- jas weer uit te trekken. Gij en Ted Langham mogen uw zijden vesten en pandjesjassen dragen, wanneer gij er lust toe voelt, maar wanneer do lui mij niet in mijn linnen pak wenschen te zien dan moeten zij het maar zonder mij stellen." Toen de heeren op de Palmen villa waren aangeland, vroeg Clay aan miss Langham of zij niet met de omgeving en het uitzicht tevreden was. »En wanneer gij ze op gepaste wijze weet te waardecren, dan schenk ik ze u misschien", zei hij, terwijl hij met haar langs de veranda wandelde. »Gij zult ze toch niet geheel voor u alleen willen behouden antwoordde zij. rDat zou al te egoïstisch zijn I Kunnen we ze niet tusschen ons verdeelen De overigen waren blijven zitten en keken over de baai. Mac Williams en de jonge Lang ham zaten op de breede trappen der veranda, terwijl Hope en haar vader zich in gemak kelijke bamboe-stoelen hadden neergevleid. Clay en miss Langham waren geheel alleen. Vanaf de hooge rots, waarop dePal- menvilla stond, konden zij de smalle door- Duitschl&nd. De adelborst Hüssener, die den soldaat Hartmnnn doodstak is van Es»en naar Kiel overgebracht, waar hij voor den krijgsraad zal tetechtstaan. Te Essen begeleidde een vijandige menigte den moordenaar tot aan het station, onder kreten van »ter dood 1" De Deutsche Tagesztg." publiceert een artikel zeggende dat de vijandige bonding der Engelsche pers in de Bagdad-spoorweg- kwestie, slechts een mnnoeuvie is om later de absolute contróle over den spoorweg te verkrijgen. Door op te mei ken dat de belangen van Rusland tegengesteld zijn aan de con structie van die spoorlijn, willen de Engelschen vaart zien die de .baai met den oceaan 'ver bond. üe maan wierp een blinkend schijnsel op de wateroppervlakte cn omgaf de donker groene bladeren met zilveren randen. Vlak heneden hen lag de waterspiegel der baai, waarin zich de roode en groene lichten der voor anker liggende schepen weerspiegelden. De achtergrond werd gevormd door die don kere, geheimzinnige bergmassa, in wier dalen witte nevelwolken hingen. Afgescheiden het voortdurend gegons der tallooze insecten rondom, was de nacht vol komen stil zoo stil dat het slaan der scheepsklok duidelijk over het water tot hun ooren doordrong. Miss Langham stond een poos zwijgend in het maanlicht te staren, waarbij zij Clay's tegenwooidigheid schijnbaar had vergeten. »Nu", verbrak deze ten slotte liet stilzwij gen, »ik geloof wel dat gij de omgeving waardeering bewijst. Ik vrees slechts dat gij uitroepen van verrukking zult slaken en zeggen dat dat alles zeer schoon en beloo- verend of iets dergelijks is." Met een vriendelijk lachje wendde miss Langham zich naar Clay. »En toch hebt ge mij eens gezegd, dat gij mijn gedachten geheel nauwkeurig ken- det," zei ze. Clay hield het voor beter, veel van hetgeen, wat hij op dien bewuslen avond had gezegd, waarop hij haar voor de eerste maal in gezel schap ontmoette, te.vergeten. Dat hij toen maals er op los had geredeneerd, omdat hij toch wist haar nooit te zullen weerzien, wist hy zeer goed, maar thans, nu hij Imar ge durende eenige maanden bijna iederen dag zou ontmoeten, achtte hij het beter dat zij elkander leerden kennen zooals zij werkelijk waren. (Wordt vervolgd. i i i >-.4- V f 1

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1