vlÏSliS UIT DE PESS. BINNENLAND. v STA ftSNlE ÏÏWSL i Om r hei Duitsche gouvernement overtuigen het plan te laten varen. InJvin van den aanleg werd afgezien zouden de Etigelsehe kapita listen de concessie daarvoor gratis vei krijgen en de Britsclie rcgeeiing was meester van de gehecle liiu. Rusland. Von Plewhe, de minister van binnenl zaken, ontving den laatsten tijd geregeld brieven waarin hem met den dood werd ge dreigd. Een der brieven voorspelde den minister dat men een aanslag op rijn leven zou wagen op den verjaardag van den mumd op zijn vonreana-n- Sipiaguine. Non Plewhe schijnt die bedieigingen niet 200 ern-us op te vatten want eiken moreen wandelt hij te voet en geheel alleen ovei stiaat. Ver. Staten. De directie van ide Philadelphia Reading coal and iron Company" I it'ell gisteren een slock-out" geproclameerd voor hare wei klie dert, tiie n iel tegenstaande zij gewaar-chuwd waien, Zaterdag j I. weigelden negen uren te werken. Deze slock-oui" omvat 30,000 arbeideis. Dominica.a nscho Republiek. Volgens een dépêche uit Sint Thomas hebben de insurgemen de gevangenen in viijheid gesteld en bewapend. Een matroos van een Italiaanse)! oorlogsschip is gewond, liet gerucht loopt dat de secretaris van bet Hollamisclie consulaat, volgens anderen van het Spa-.üisehe consulaat, zou zijn gedood dit gerucht wordt niet bevestigd. President Vasquez heeft de voiige week het ba-tiori van ia Concession moeten ver laten wegens uitgebroken brand. De fusillade duurt voort. T u i d-A merika. IDt Acregescbii houdt de Zuidarnerikaan- sche gemoederen nog uszig. De Biazilinansche gei eraal Pando heeft Riberalta met 51)0 man verlaten orn de Bolivianen te beletten verder door te trekken dan tot A buna, daar de Bolï- viaansche vooriioede reeds tot Emprezza is genaderd. Terwijl de Brazihaarisclie generaal Monies met 500 man in de buurt van Porvenir staat is de Boliviaanscbe genet aal Placido- Ca-tro met zijn troepen in het Acregebied doorgedrongen om zijn vojrtgang tegen te houden. In Londensche diplomatieke kringen loopt een gerucht, dat de vier Zuidamerikaausche republieken Argentinië, Chili, Btazilïë, en Pern, onderling zouden hebben afgesproken om Bolivia den oorlog te verklaren en zijn gebied te verdeelende rijkdom van den Boliviaan-chen bodem zou het eenig motief voor dezen loofoorlog zijn. Het lot der Spoorwegstakers. De lieer B. Nierstrasz. directeur van de Hoilandsche Stoomboot Maatschappij te Am sterdam, die in de kringen der H. S. M. nauwe relaties heeft, schrijft in de Nieuwe Com ant" een belangwekkend artikel, waaraan wij het volgende ontleenen «Nu van vele zijden stemmen opgaan om de spoorwegdirecties te bewegen, barmhai tig te zijn en ben die tengevolge der spoorweg staking broodeloos zijn geworden, weder in dienst te nemen, en nu tal van welmeenende medeburseis zich uitputten om allerlei mid delen tot redres aan de hand le doen, om daarna met een voldaan gevoel over eigen vergeving-gezindheid aan hun dagelijk-che bezigheden te gaan, wordt door hen jen door velen met hen, geheel uit liet oog verloren, wat staken in ons land iu den regel eigenlijk is. Blaken is: Den op zich genomen arbeid halverwege (it» elk geval onvoltooid) neer leggen, bet daaromtrent met den werkgever gesloten mondeling of schriftelijk contract verbreken. Staken isOntslag nemen uit den dienst van den weikgever. Waar het niet-vernieu- wen door den arbeider van een afgeloopen arbeidscontract leeds is ontslag riemen, daar is het verbreken van een arbeidscontract dit a plus forte raison. Staken isDen op zich genomen arbeid neerleggen op wat de arbeider meent, dat voor den werkgever liet onaangenaamste oogenblik is, met het bewust uilgesproken doel den werkgever zooveel mogelijk ongerief en zoo groot mogelijke schade te bezorgen, opdat hij zoo spoedig mogelijk, liefst onmid dellijk toegeve aan de eischen, die roet vooraf zijn overeengekomen, resp. niet iti liet arbeids contract opgenomen zijn." Na hieiover neg nader te hebben uitgeweid, vervolgt de heer Nierstrasz: «Het misdrijf van staken, zooals het hier boven omschreven werd, is door de thans buiten werk zijnde spoorwegmenschen in twee maanden tijd tweemalen begaan. Laat ons over 31 Januari niet sprekenvart weers zijden was men verrast. Maar den rnannen, die op 6 April ten tweede male hun woord gebroken hebben, ditmaal niet verrast, maar met voorbedachten rade, na geheim zorg vuldig overleg, na uitgezocht te hebben het gunstigste moment, den nacht van Zondag op Maandag, om den vijand (d. i. de spoor wegmaatschappijen, bij welke tal hunner twintig en meer jaren gediend hadden) zoo onverhoeds en verraderlijk mogelijk in den rug aan te vallen, dien mannen past slechts den naam verraders. NVat den stempel van «verraad" op het gebade feit der werkstaking drukt, is de omstandigheid, dat tus-chen de directies der spoorwegen en het bestuur der Vereeeniging van Ned. spoor- en tramwegpersoneel (Oude- geest, v. d, Berg etc.) onderhandelingen gaande waren omtrent lootten en arbeids duur! Ziedaar bet peil van eerlijkheidsbegrip der leiders De heer M. vervolgt: »Ik heb rnij, na al de bovenstaande over wegingen gemaakt te hebben, afgevraagd of al de stakers dan zonder uitzondering voor boosdoeners aan te zien zytt en ik heb ge zocht naar verontschuldigingen. Veel heb ik niet gevonden, maar toch iels Onder de voorwant den waarop de staking van 31 Januari werd biëiudigd, komt voor: Weder in dienst riemen van alle siakeis (zij rekenden zich dus blijkbaar ontslagen) en absentie van rancune, c.a. Beiden voorwaarden werden door de direc ties met de grootst mogelijke liberaliteit en loyaliteit nagekomen, ja, het denkbeeld is mij niet vreemd, dat zij in sommige gevallen wel eens overdreven hehb"n. Dit is de bron geweest van later kwaad. De atbeiders, voorgelicht door hun eer lijke (1) leiders, hebben genomen als een recht wat m vele gevallen hoogstens gunst mocht In-etendankbaarheid hebben zij niet gevoeld, edelmoedigheid niet beseft, laat staan gewaardeerd de arbeider individueel is geen gevoelsnim-ch en op deze wijze hebben de directies zelve geholpen aan het tot stuud ko men van den gcdachtengang, dien ik boten omschreef. Behalve deze »be-ten onder de stakers" zijn er nog enkel- zwakhoofd-gen geweest, die onder de tegenstrijdige uitingen den kop zijn kwijtgeraakt en mot den stroom zijn meegegaan, stumps'-1 De rest... is geen medelijden waatd. Over deze drie categorieën van arbeiders hebben de spoorwegdirecties t-n zij alléén te richten. Niemand heeft recht, zich daarin te mengen behalve de lleceeiiug, wanneer zij meent, dat hot algemeen belang dit vordert." »!1et Loog". Onder dezen titel scluijfi x>De Nedei lander". Wij wezen reeds op wat de heer Polak in de veigadei ii g dor diamantwerkers zeido over do nieuwe wet in velband met de vakbewe ging, wij hadden toen echter nog niet het uitvoerig ver.-lag van zijn rede in sliet Volk" gelezen. Daar staat nu woordelijk het volgende: Van al ue donkere voorstellen voor onze vakactie is niets waar. Wij behoeven geen enkel van onze gewone besluiten te laten vallen". Aidits spreekt thans de heer Polak, voor zitter van het hoofdbestuur der soc. -detn. pat tij. Waai om heeft hij dat niet vroeger gezegd? Wam om niet, toen men de vakman nen tot dolvviirdens toe trachtte op te hitsen en ieder atoompje der soc. -dem sfeer met leugens besmet was Mochten toch de oogen van velen geopend worden Heel de ta eging der laatste weken ging u t van den svoder der leugen". Die bewe ging eindigde dan ook naar de verklaring van Oudegeest - in sde hel". Is het dan nu geen tijd in te zien, dat waai heid, recht, vrijheid, alles wat ons volk dierbaar is, vieikant in strijd is met de so- ciaal-drmociatie. Hofberichten 11. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins stellen zich voor in de volgende week naar Buekeburg te vertiekken ter bijwoning van een huwelijksfeest in de vorstelijke familie van Sebitumbmg Lippe. Uit Apeldoorn verneemt de t)N, R. Ct." dat H. M. Je Koningin en Z. K, tl. Prins Hen drik vijf dagen buitenslands zullen blijven. Het vertrek naar D titschland is op aanstaan den Maandag bepaaid. Er is alle reden om aan te nemen dat het koninklijk bezoek aan Am-terdam in het begin der volgende maand kan verwacht worden. (»N. v. d, D.") Gistermiddag om 1.40 spoot tijd vertrok met den gewonen trein van het eer.-te pert du H. M. de Koningin-Moeder met gevolg naai de residentie. In de 1ste klasse-wachtkamer vertoefden de vorstelijke personen ^tot de trein aan den gereedstaan den salonwagen was vastgehaakt. II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins deden hunne vorstelijke Moeder uitgeleidt- tol den salonwagen, waar een hartelijk afscheid werd genomen. Op het boides staande onderhielden de beide Konin ginnen zich nog eeltige ou/enblikken, Op bet petron was de burgemeester aan wezig, benevt-ns kapitein Rolri-anus. Langs de Stationsstraat r-'den Je Koningin en de Prins met bun gevolg naar liet paleis terug, luale begioet door het publiek. Het Koninklijk Echtpaar en de Koningin- Moeder maakten, zonder gevolg, Zondag ren rijtoer in de richting van Soeren. De Prins tnende. De verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik is te VGraveiihage gisteravond vruolijk ge weest, meldt het «Dagblad", zoowel in het centium der stad als in het Lange Voorhout, waar het prettig toeging en jong en oud aan het oui-Hollandscrte kermisvermaak deel namen. De illuminatie der tallooze lichtjesin guir landes langs de boomen anngebtachl mocht met recht schitterend .slagen. De meeste openbare gebouwen hadden evenals op de andere Vorstelijke geboortedagen een groot verliehtingstuk met nu een H. als medaillon, De sDeutsche Seernanns und Stadmission" te Amsterdam vierde Zondagavond in het Eckardthuis, den geboortedag van haren Beschermheer, den Prins der Nederlanden. Het levensgroot portret van Z. K. H. was rnet groen en bloemen versierd, terwijl by wijze van draperie de toegang tot den Con- versatiezaal met de Nederlandsche driekleur was behangen. Eerste Kamer. Morgen vergaderen de afdeelingen der Eerste Kamer tot onderzoek der aanhangige wetsontwerpen. Kamerleden. De heer Troelstra vertrok gistermorgen tiaar Harzburg, in Saksen, tot herstel van zijn eenigszins geschokte gezondheid. I'anl Krugcr. President Ktuger heelt te Hilversum ge huurd de villa Djemna, aan den Hoogen Naarderweg, en denkt die'te betrekken 15 Mei. (»N. v. d. D.") Reservekader. Bij de verschillende regimenten infanterie zijn met ingang van den IGen jl. een aantal onderofficieren die ziclt niet verlof bevonden, ingevolge de nieuwe pensioenwet in bet geuot van voortdurend pensioen gesteld en dien tengevolge niet t-eiie nieuwe verbintenis tot bun 50ste jaar overgegaan bij het reserve kader der 2e categorie, zoodat men nu daarbij reeds de verschillende graden aantreft, als reserve-serg.-innjoorsreserve-serg.-niajoor- titulair, reserve-fourier enz. Lichting 1903. Zijn wij wél ingelicht, zegt het »N, v. N.", dan is 19 M'-i aangewezen als de dag van opkomst der miliciens van dit jaar. De dienst tijd dezer lotelingen zal aanmerkelijk bekort worden men spreekt van bl/g tnaand in plaats van 8 als gevolg der buitengewone legeruitgaven iti den jongsten tijd. Enquête. Men schrijft ons uti den Haag: Het, «Centrum" deed op zijn beticht, dat mr. J. D. Veegens voorzitter der Enquête commissie worden zal, de medoJeeling volgen, dat de Kamerleden Tal «ia en Kolkman, als mede profes-or Molengraaf!"naa-A liern zouden zitting nemen. De naam van het vijfde lid was nog onbekend. Volkomen juist is deze medodeelirig niet. De vertraging iu de benoemingen is een ge volg van het bedanken van mr. Kolkman, en in zijn plaats moet nu een ander katholiek komen. Men vermoedt dat een zeer geacht geestelijke die plaats zal innemen. De Uti echtselie hoogleöraar Molengraaffpn ds. Tal ma zijn terecht genoemd en met hen is jltr, mr. Laman Trip. lid van den Hoogen Raad, tot medelid bestemd. (Arnh. Ct.) 0 n t we ï*p - Ar b e ids wet D« Kamer van Koophandel to Leeuwarden heeft op het gevraagde tijdstip, 15 April, haar advies aan den minister van binnen- landsche zaken over liet ontwerp-arbeidswet weten te zenden. De Kamer schrijft, dat de algemeene indtuk, dien zij van het ontwei p had, alleszins gunstig was, ook omdat onze beide, in zoo nauw vet band met elkander staande groote wetten in het belang van werklieden in fabrieken en werkplaatsen, de arbeidswet en de veiligheidswet, bij aanneming van het ontwerp, al of niet ge wijzigd, in één organische wet zullen worden gecodificeerd. De Kamer spreekt verder de wenschelijk- heid uit, om ook de hinderwet, zooal noodig, gewijzigd en aangevuld, in de nieuwe wet op te nemen, daar zij later, bij voorstellen dei- arbeidswet, toch daarmede in verband zal moeten worden gebracht, evenals in 1895, na vaststelling der veiligheidswet is geschied, en evenzoo de stoomvvet. Op deze wijze zouden alle voorschriften voor werkplaatsen, fabrie ken en arbeiders in één wet zyn gecodificeerd en bijgevolg hun raadpleging niet weinig worden vergemakkelijkt, zoowel voor de administratieve en de rechterlijke macht. Ten slotte gaat de Kamer de artikelen na. waarvan eenige haar tot op- en aanmerkin gen hebben aanleiding gegeven. Onder anderen wenscht de Kamer vijf a zes vacantie-dagen jaarlijks voor de arbeiders, met behoud van het loon. Invoerrecht op meel. Onlangs is door de regeering aan de Ka mers van Koophandel advies gevraagd over het plan oin een invoerrecht op meel van 30 cents per 100 kilo te hellen, onder bijvoeging, dat de regeeiing liefst geen beschouwing over vrijhandel of bescherming zou ontvangen. De Veteeniging van handelaren in buiten- landsch meel" te Amsterdam heeft nu aan verschillende leden der Kamer aldaar eenige gegevens veistiekt. Zij rekent hun vooreerst voor dat bedoeld techt nauwelijks f 100 000 bruto aan de schat kist zou opbrengen, hoogstwaarschijnlijk niet eens zooveel en dat dit bedrag grootendeels door de kosten van inning rou worden ge absorbeerd. Dim dat van deze heffing alleen de meel fabrikanten, die het niet noodig hebben, zouden profileer en, alle arideten er schade door zouden lijden. En ten slotte, dat Amerika, dat veel meel naar Nederland uitvoert, wel eens teptesaille- maatregelen zou kunnen nemen en speciaal artikelen uit Holland, zou kurmen treffen. Het Groene Kruis. De Zuid-Hollandsche vereer,iging «Het Groene Kruis" telt thans 41 afdeelingen met ongeveer 0500 leden. Wilhelniina-Vereeniging. De jaarlijksche vergadering der Wilhelmiua- vereeniging, voor verbetering der krankzinni genverpleging, za! 10 Mei te Amsterdam worden gehouden. Daarop zal o. a. verslag worden gedaan omtrent de zuster sanatoria de Leemkolk te Driebergen en de "Witte Kamp te Ermelo en de school voor voorbereiding van verpleeg sters in het Wilhelminahuis te Amsterdam. Ned. Yereeii. voor Gemeentebelangen. In het Gebouw voor K. en NV. te Utrecht, vergaderde gistermiddag de Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen, onder presidium van den heer R. A. Yerploegh Chassé. Ter tafe! kwam het rapport betrek kelijk de pensioenregeling. Het rapport is gegrond op de volgende zes overwegingen 1. De noodzakelijkheid van een dwang tot pensionneering overeenkomstig wettelijke be palingen, zonder dat daarby te kort worde gedaan aan de autonomie der gemeenten. 2. De pensionneering moet geen uitsluitend locnal, maar een algemeen karakter dragen, zoowel in het belang der ambtenaren, nU in dat der gemeenten. 3. Üe gemeenten moeten bijdragen van de ambtenaren kunnen vorderen maat- niet liooger dan het tijk. 4. Er moet overeenstemming zijn tusschen de gemeentelijke en rijkspensioenen. 5. De bestaande regelingen der gemeenten moeien kunnen blijven bestaan, of nieuwe kunnen door haar worden opgericht, mits niet strijdig met de wettelijke voorschriften, G. De wenschehjkheid van een gemeente lijken pensioenraad. Tegen de conclusies van het rapport weiden verschillende bezwaren te berde gebracht; de beer dr. B. Tuiksma, van Amsterdam, bracht bezweten in tegen de wiskundige berekening, die door den wiskundigen adviseur werden beantwoord. Hierna luid de artik-dsgewïjze bespreking van het ontwerp van wet plaats, welk ont werp ten slotte werd aangenomen. Een Hollaiidsclt onderwijzer in Argentinië. Reeds geiuimen tijd geleden hebben Neder landsche werklieden te Buenos-Ayres, die tot de N'ederl. Herv. Kerk belmoren, pogingen aangewend om voor hunne kindei en eenen Christelijken onderwijzer te vet krijgen, die levens als Evangelist vuor Ituune gezinnen kon werkzaam zyn. Het Classicaal Bestuur van Amsterdam, m t de behoeften der omstreeks 1500 land- genooten in kennis gesteld, voelde ziclt ge drongen, om hunne belangen ter harte te nemen en benoemde eene commissie om daarvoor werkzaam te zijn. Deze commissie meent een zeer geschikt eandidaat voor de bedoelde betrekking te Buenos-Ayros gevonden te hebben in den heer II. Betist, die eerst hier te lande en later in Zuid-Afrika aan het hoofd eerier Chiistelijke School stond en hoopt hem, wanneer hy ziclt voldoende in de Spaansche taal geoefend hoeft, te kunnen uitzenden. Hiervoor is echter geld noodig, dat in hoofdzaak zal moeten gevonden worden door giften van belang-tellenden bier te lande. De commissie bestaande uit de Iteeren L. C. Schalier lot Peursum, voorzitter; J. J. van Nooit, C. F. Grottemeijer, K, Bahr, pred. te Amsterdam; J. L. van Verre, te Amsterdam, Weteringschans 20e, penningmeesterAlb. Vinke, J. 11. NV. Cioinmelm, te Amsterdam, en F. NV. C. L. Schulte. predikant te Muiden, secretaris, vraagt nu gekielijken steun door giften ineens ui jaatlijksche bijdragen. De zaak wordt door den Ned, Consul te Buenos-Ayres zeer aanbevolen. Flnanticcl Nieuws. De minister van financiën maakt bekend dat op 18 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,105,743.551/2 en dat op denzelfden dag door de Netled. Bank, in gevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedtage van - 1,378,509.53 OVERSCHIE, 20 April. Hier is op last van deu burgemeester een bevelschrift afge kondigd, dat gedurende 4 maanden alle hon den, die zich op den openbaren weg bevinden, van een ijzeren muilkorf moeien voorzien zijn. OVER SCH IE. 20 April. In de Nederd. Gereformeerde gemeente alhier is Zondag voor de Oversclnesche weezen f88.77 ge collecteerd. In de heden gehouden civiele zitting van het Kantongerecht alhier werd de heer Mr. L. H. Roeiers van Lssutep geïnstalleerd als Ambtenaar van het Openbaar Ministerie by gemeld Kantongerecht, Scliiednni Yoornit. NVij herinneren belanghebbenden nun de vergadering van de vereeniging «Schiedam Vooruit" op Donderdag 23 April a,s. in Musis Sacrum. Do militairen. Hedenmorgen te 11.25 uur zijn van het detachement militairen dat hier het station en den spoorweg bewaakte 55 man naar hun garnizoen teruggekeerd. De bewaking is nu beperkt tot sein- en blokhuizen en wissels. II. IJ. S. JL Reizigerstreinen Joopende tot en met Donderdag 80 April a.g. De onderstaande treinen loopon volgens de gewone dienstregeling, zooals die vóél de staking was vastgesteld. De uren, aangegeven tusschen zijn die, waarop de treinen hier aan het station aan komen. De treinen, waarbij dus geen uren tusschen haakjes zijn bijgevoegd, zijn sneltreinen die wy volledigheidshalve hebbpn bijgevoegd. Van Amsterdam naar Rotterdam v.tn. 5.20 (8 10), 6.45, 7.05 (8.43), 7.52 (9.30), 8.28, 9.04 (10.39), 10.22 (12.03), n.ra. 12.42, 12.46 (3.09), 2 07,3.02 (4 41), 3.46, 3.54, 5.00 (6.39), 6.15, 8.26 (10.05), 8.52 (10.22). Van Leiden naar Rotterdam bovendien v.m. 6.00 (7.05), 8.07, 4.41 (5.34). Van Den Haag naar Rotterdam bovendien 4.08, 8.37, Deze beide treinen stoppen by deze regeling ook hier. Van Rotterdam naar Amsterdam v.m. 4.43 (4 57), 5.55 (6.03), 6.27 (6.36), 7.23 (7.33), 7.53 (8.03), 8.20, 8.27, 9.38, 10.50, 11.10 (11.22). mm. 12.49, 12.59 (1.09), 2.09 (2.18), 3.28 (3.37), 4.42, 4.53 (5.02), 7.12 (7.21), 8.59 (stopt tijdens deze regeling ook te Leiden en Haarlem). Van Rotterdam naar Leiden bovendien v.m. 9.14 (9.24). n.m. 12.20 (12.29), 7.17 (7.27). Van Rotterdam naar Den Haag bovendien v.m. 11.30 (11.39), n.m. 4.28 (4.37). Van Rotterdam naar Uoek van HolU voor Engeland.) h^'sluiterj Van Schiedam naar Hoek van H»n bovendien v.m. 9.32, n.m. 1.20, 5.07. Van Schiedam naar Maassluis bovendir v.m. 10.41). 5i Van Hoek van Holland naar Rotten]»-* vm. 5.33, 7.04 (7.49), 11.28 (X urn. -1.26 (2.10), 2.40 (3,31), 5.12 (5 Sm 25 (7 09). 9.10 f9.54). ^o9)> naar Schieda: 6.25 (7 09), 9.10 (9.54) Van Hoek van Holland bovendien vm. 8.28, (0.14). Van Maassluis naar Rotterdam bovendU vm. 6.10 (0 33). Iem Van Maassluis naar Schiedam hovend;», vm. 9.59 (10.25). !eE; n.m. 12.37 (1.04), 4.27, (4.50). Bovenstaande uren zijn allen Greenwich tij) Van morgen om 1 ll/o uur kreeg de «jan» H. Nithrnig, wonende in het Broersveld, ter. wijl bij op de Hoogstraat liep, van een 14janê meisje dat niet wel by het hoofd schijnt te zijn plotseling een hevige klap tegen het hoofd' tengevolge waarvan de knaap een bloedende wond boven liet rechteroog bekwam. In een apotheek is hij verbonden. Tegen liet viertal personen, verdacht van de mishandeling van den kastelein v. R,aan de Houtdstraal alhier, is proces-verbaal on«e. maakt. c Door de politie werd hedennacht een kistje sigaren van 100 stuks op straat gevonden. Volksbntlltnis. In de week van 13-19 April 1903 wer den genomen 229 baden. 1ste klasse 2de klasse kuipbaden 17 kuipbaden 25 regoubaden 7 regenbaden 153 schoolbaden 3 ets, kinderbaden 27 Se E betoc April 'Gi een I titd cotnK client staat Vlast liet De eetiit eerst (ijj 0j Tart met Jcfia In at® U Sen Pont raar wei 1 tl'B en e land G van taar Se dich Spod's vocaal ensemble. Groot was de belangstelling gisteravond voor de uitvoering die de heer Spoel met zijn getrouwen in de groote kerk alhier zou geven en waarbij de heer Textor zijn hulp zou vetleenen als organist, in hel groote gebouw was nagenoeg geen plaats onbezet, liet programma vermelde niet alleen welke nummers zouden gezongen worden, maar ook de namen van de 1 i sopranen, 7 alten, 6 tenoren en 6 bassen, waaruit het gezelschap bestaat, E11 vooral dit samenstel, deed vee! verwachten. Of deze verwachting geheel is vervuld Neen, want onberispelijk was de uitvoering niet. Doch de voornaamste bezwaren zullen door meerdere samen wei kiug van de leden met der tyd vermoedelijk vetdwynen, daar de krachten er zijn om iets onberispelijks te geven. Op sommige oogenblikkert hoorden wij bjj de forto's klanken die er op wezen dat het geheel was verbroken en ook de inzet van de eerste twee liederen herinnerde er aan dat, elk der leden op ziclt zelf eert kracht is en ziclt dat bewust is, terwijl zij moeten zijn de krochten waarmede do dirigent zijn geheel moet verkrijgen. En waar bleek dat het streven naar één geheel bereikt was, zooals gelukkig mag geconstateerd worden dat bij uitzondering niet gebeurde, werd iets moois gegeven. Zeer utooi was »Trauergesang" en uLe Vendredi Saint" terwijl vooral veel indruk maakte liet Dom ine salvatn fac reginam nostram", dat het toppunt was van den avond. De eerste*'solo dia werd gegeven was van deu heer Hickendotfï die zong ïsoll ich ituf Mtimres Fruchtgefild", van Handel, en sin diesen lietfgen Hallen", van Mozart. Waarom zulke zware basnummers ge kozen Dit was bepaald jammer want door de weinige klank in de zeer diepe bastone heeft de zanger een schaduw geworpen op de anders verdienstelijke vooidmcliten. Bij de Aria, van Htindei, bromde orgel en zanger beide even ontnuz'k-aal en het veeleischend sNVen solche Lelnen nicht etfreu 'n verdien et nicht een Merisch zu sein" kor. niet ten einde worden gezongen. Is dit een ongelukkige avond voor den zanger geweest en heeft hij het door de studie zoo ver gebracht dat hij in normale gevallen beide aria's kan zingen, dan zou ons dat zeer verheugen, doch anders liever andere liedeten gekozen; hetgeen niet goed is be dt rfc zooveel aan het vele goede dat de beer Hickendorfï kon geven, ook als bij meer gewent! zal zijn met orgelbegeleiding zingen. Gelukkiger was de tenor solo van den heet' Andreoli die »recitativ on Aria" uit bet oiatorium »Eiias" vau Mendelssohn zeer mooi ea beschaafd gaf. De solo in het goed uitgevoerde »Geboi vart VV. Berger is voorzeker geen gemakke lijke, doelt kan toch door een goede zangeres vrijer gezongen worden. üe stem van tnej. Dhont die eert Hymns van Mendelssohn zong, bleek zeer mooi en krachtig, een zekere ijlheid meenden wij toe te moeten schrijven aau de plaats van wanr de solo's weiden gezongen, boven vóór het orgel. Het vocaal-ensemble, onder leiding van den heer Spoel, heeft dezen indruk b'y ons achter gelaten, dat liet veel moois heeft gegeven maar nog meer belooft en mocht het hier weder optreden dart zal men zeker wederom op groote belangstelling kunnen rekenen, een belangstelling die het nog betrekkelijk jonge gezelschap ten volle verdiend. 284 xieh dat drei of t gew het: wet doe 2 det pi 0 bij ges zijn uil bat I te vrij hee val: bed bel. 1 lar 's-I 1 ple bel die ver wej sch de 20u 1 zul mit du? zuu 'In de plaats van A. v. d. Valk is door Burgemeester en NVethouders tot nacht-Haven beambte benoemd J. Neelemaat. *De tentoonstelling der teekeningen a®"

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2