STADSNIEUWS. VLAARMNGEN. Ree li t zaken, Kerk en School. Staten-Generaal. W 16 De Enquête-Commissie. Bij Kon. besluit zijn benoemd in tie Staats commissie tot het instellen van een onderzoek ten aanzien van de rechtsverhoudingen en de voorwaarden, waaronder het personeel bij het spoorwegbedrijf in dienst is, bedoeld in de •wet. van li April 1903 (»Stb!."no. 103), tot lid en voorzitter mr. J. D. Veegens te's-Gra- venhagetot ledendr. A. M. A. J. Ariën« te Steenderen, jhr. rnr. S. Laman Trip te 's-Gravenlmge, mr. \V. L. P. A. Molengraaf! te Utrecht en A. S. Talma te 's Gravenhage; tot secretaris D. Verhoop te 's-Gravenhage. De heer C. D. Verhoop, die aan de Enquè e- commissie voor den rechtstoestand vnu het spoorwegpersoneel als secretaris is toege voegd, is een ingenieur die reeds kort na de voltooiing zijner studiën in staatsdienst werd geplaatst. Het plan bestaat om aan de commissie een of meer ndjtincisecretarissen toe te voegen. Lichtingen 1900 en 1901. De «Staatscourant" van gisteren bevat het Kon. besluit van 20 April, waarbij de Minis ter van Oorlog gemachtigd wordt, de verlof gangers van 1900 en 1901, welke zich thans bij de regimenten infanterie en het korps genietroepen onder de wapenen bevinden, naarmate zij voor den dienst kunnen worden gemist, weder met verlof huiswaarts te zenden, te beginnen niet de lichting van 1900 op een door den Minister voor elk der korpsen te bepalen dag. Taccinowetje. Men meldt dat het ingediende vaccinewetje thans aanhangig is gemaakt bij den Centralen gezondheidsraad te Utrecht. Comptabiliteit bij oorloj. Men verzekert dat een ambtenaar van de Algemeene Rekenkamer binnenkomt benoemd wordt tot Hoofdcommies sous-chef van de afdeeling Comptabiliteit aan het departement van oorlog. Schaepman-hulde. Op initiatief van den aartsbisschop van Utrecht heeft zich ook aldaar een commissie gevormd om een blijvende hulde aan de na gedachtenis «an wijlen dr. Schaepman tot stand te brengen. Eere-voorzitter is de heer Th. S. Roes, deken van Utrecht, Gunstige cijfers. In de vorige week is (je gewone maande- lqk^che staat openbaar gemaakt van de op brengst der Rijksmiddelen belastingen en voornaamste heffingen over de maand Maart, met de totaalcijfers van de verloopen maanden des jaars. Daaruit bl'ykt dat het eerste kwartaal zeer gunstig is geweest. De twee eerste maanden hadden te zamen ruim 1 miliioen boven het vorig -jaar opgeleverd en Maart heeft dien vooruitgang met nog 71 ton doen stijgen, zoodat reeds bijna 18 ton meer is ingekomen dan in het eerste kwartaal van 1902. Opmerkelijk is het, dat bij deze belangrijke stijging het aandeel var. de meest wisselval lige heffing, de successie-rechten, zeer gering is, slechts f 50,000. Ook de directe belastingen, die op onge regelde tijden worden aangezuiverd, hebben slechts i 70,000 tot het geheel bijgedragen. Nagenoeg het volle bedrag is dus voort gekomen uit de geregelde toenemina van de rijksinkomsten, die met het dageljjk«ch leven samenhangen en met handel, njjverheid, scheepvaart en verkeer. De accijnzen hebben te zamer bijna 1 mill, boven 1902 gegeven, waarvan de helft uit suiker, en ruim 4 ton uit het gedistilleerd. De belasting op rundvleesch ging met f 40.000, die op zout met f 10,000 vooruit, terwijl die op wijn f15,000 en op bieren en azijnen f 6000 achterbleven. De tweede belangrijke post kwam uit de indirecte belastingen en wel ruim 31/2 ton, waarvan slechts l/o ton gelijk wij gezieD hebben, uit de successierechten. De registratie rechten brachten 2 ton meer op, de zegel rechten f73,000, de hypotheekrechten f 35,000, waaruit vrij groote levendigheid io zaken spreekt. De posterijen leverden f 220,000, de in voerrechten f 140,000, de loodsgelden f 48,000, de rijkstelegrafen f58,000 meer op dan in 1902, zoodat ook de handelsbeweging leven dig was, en dat alles trots de onrustige dagen waardoor het eerste kwartaal zich heeft ge kenmerkt. Sterker zal vermoedelijk dergelijke invloed zich doen bemerken in den volgenden staat, die de cijfers van April bevatten zal. (sHdbld.") TarleTen. De heden te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering van het dagelijkse!) bestuur en de commissie der gedelegeerden van den Alge- meenen Nederlandschen Bond van Schoen fabrikanten, belegd ter bespreking van bet geen omtrent tariefwelswijziging voor de schoenfabricage is bekend geworden, ver klaarde zich in het belang der bloeiende in dustrie en in dat van den nationalen arbeid verplicht, het in de algeroeene vergadering te Oisterwyk genomen besluit krachtig te handhaven en besloot de heeren Travaglino en Maurits vari den Berg af te vaardigen, om den betrokken Minister te doordringen van de noodzakelijkheid, den vrjjhandel voor ledersoorten te bestendigen. De zes grootste schoenfabrikanten te Til burg hebben een breed gemotiveerd adres aan de Kamer van Koophandel aldaar ver zonden, waarin zij dat college allerdringendst verzoeken te willen adviseeren tot algeheels vrijlating van overleder, zooals zulks nu is en zoo noodig een recht van hoogstens 3 pet. op zoolleer. tingen juist, don is de keuze der regeering gevallen op den heer H. 8. Hordijk, kapitein by het vierde regiment infant ei ie. in garnizoen te Delft. (N. v. N.) Belastingplichtig Het bestuur der winkelvereeniging van «Eigen Hulp" stelt zich voor in hoogste instantie eene beslissing uit te lokken iti zake een aanslag in de bedrijfs-beiasting. Tegen dezen aanslag kwam het bestuur ver leden jaar, zonder succes in verzet. Evenre llge Vertegvnvroordlgfng. In de jaarvergadering van de Vereeniging voor evenredige vertegenwootdiging gister te 's-Gravenhasze gehouden, constateerde de voor zitter, rnr. Van Gilse, met voldoening, dat in het voorste! der vrijzinnig-democratische Ka merleden tot grond-wvetheiviening beti effende het kiesrecht, de wenschelijkheid is aangeno men van evenredige vertegenwoordiging. Ge- dachtenwtsseling over de in bet tijdschrift opgenomen ontwerpen tol toepassing van stelsels van evenieiliga vertegenwoordiging werd uitgesteld tot later, om ook ar.deier opinie in het tjjthchïift te vernemen. NatSonaal Arbeids-ecrelarlaat De junrlijk«ehe vergadering van het Natio naal Aibeids^ecretmiaat zal waarschijnlijk op 10 en 11 Mei te Utrecht gehouden worden. N'ed. Journal.-Kring. De Nedetl. Journal.-Kring zal zjne jaar vergadering houden op Maandag 1 Juni. Clir. propaganda comité. Door de afdeelingen M cldelburg, Goes en Meere van den Chr. Nationalen Werkmans bond is een propaganda-eomité benoemd, waarvan het doel i< tot een provinciale organisatie voor Zeelandtegerakenenover.il afdeelingen te stichten. Oost en West. In het gebouw van de Vereeniging «Oost en West" te 's-Gravenhage weiden gisteren onder leiding van den eere-voorzitter van de 5e commissie dezer Vereeniging, den heerJ. W. van Lansberge, in eene aigemeene ver gadering vastgesteld de statuten van een te slichten Naamlooze Vennootschap tot bevor dering der nijverheid, huisvlyt en kunstnij verheid van den inlander in Oost- en West- Indië. Dit doel is: vermeerdering van welvaart van den inlander, te bereiken door de be staande takken van nijverheid tot grootere ontwikkeling te brengen en nieuwe labken van industrie te openen. Men zat organiseeren een permanente ten toonstelling van Indische nijverheid, huisvlijt en kunstnijverheid, met gelegenheid tot ver koop en nabestelling. Tevens wil tnen daaraan vetbinden een zg. monsterkamer, om te ver gemakkelijken het aanknoopen van betrek kingen met de producenten. In Indië zal voorts getracht worden producenten o.a. te bewegeu tot vervaardiging van meer voor de Europeesche markt geschikte producten. De Naarnlooze Vennootschap, tot dit doel op te richten, zal haar zetel hebben te 's Gra- venhage. Het kapitaal is bepaald op f 30,000. De aandeeleo aan toonder zijn groot f50. Voorloopig zijn 2 seriën, van 15000 ieder, uitgegeven. Reeds zijn giften toegezegd of ingekomen tot een bedrag van bijna f 6000, waaronder een schenking van f3000 van H. M. de Ko ningin, voor aanmoediging van den huisvlijt. Hierbij voegende gedane toezeggingen, meent men nu reeds te mogen rekenen voor 't oogenblik op een kapitaal van f 20,000. Hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. De benoeming van den nieuwen hoofd commissaris te Amsterdam is, naar wij ver nemen, weldra te verwachten. Zijn onze inlich- Keltz en liresier. Naar aanleiding van het voorgenomenop- treden vn d en heer F. W. Reitz, oud-presi dent van den Oranje-Vrjjstaat en staatssecre taris van de Zuid-Afrikaan--che Republiek en van commandant D. M. Bresier in verschil lende plaatsen van ons land, deelt de heer W. A. van der Veen iets mede van hetgeen hij van hen gehooid of gezien heeft gedurende zijn vei blijf in Zuid-Afrika. Hij vangt aan met het getuigenis dat ouder de vele merkwaardige mannen van onze stamverwanten aan gene zijde van den keer kring, de heer Fiancis Willem Reitz zoer zeker eene eerste plaats inneemt. De heer van der Veen herinnert oa. dat Reitz reeds vioeg aanving met het oprichten en oreamseeren van den Afrikaner-bond, waarbij zijn gtoote persoonlijke overredings- kiacht van veel gewicht wav In de wet gevende vergadering van den Oranje-Vrijstaat werd hij een der eerste mannen en toen President Brand in 1888 stierf, na 25 jaren lang aan het bewind te zyn geweest, werd de heer Reitz gekozen lot staatspresident. Na gecon-aateerd te hebben dat onder het bewind van president Reitz de Oranje-Vrij staat met reuzenschreden vooruitging, brengt de heer Van der Veen in herinnering wat president Kruger in zijn gedenkschriften van den heer Reitz zegt, n.l.t «Tot, Staatspresi- ïdent werd gekozen Francis William Reitz, «de latere Staatssecretaris van de Z.-Afr. «Republiek, een man, die ieder, die hem «kent, de grootste hoogachting inboezemt; «een van die mannen, van wie men dikwijls «in boeken leest, doch die men zelden in «het leven ontmoeteen man van een voor- «naam en nobel karakter en zonder eenige «zelfzucht, wiens eenig doel is zijn land nuttig «ie zijnin één woord, een man, die het «een voorrecht en geluk is persoonlijk te «kennen." De heer Reitz wordt ten slotte geschetst als een overtuigend spreker, die zonder, om wegen op zijn doe) afgaat en de zaken bij hunnen waren naam noemt. Zijne lezingen in Amerika hebben grooten opgang gemaakt verklaart de heer Van der Veen door zijne duidelijke opvatting vari den toestand onzer stamverwanten in Zuid-Afrika. Commandant D. M. Bresier wordt door dien heer geschetst als een dier kalme, stoere Boerenofficieren, die door hunne jjzeren vol harding de belangstelling der wereld hebben opgewekt. Geroemd worden zijn ongeëven aarde koelbloedigheid, zyn strategische eigen schappen, zjn veelzijdige ontwikkeling en grondige kennis. Zjjn boek «The Anglo-Boer war" zal in Juni a.s. te Londen verschijnen. Toen de commando's bij Brakrivier in het nauw gedreven waren, zond De Wet hem uit om een colonne «an den vjjand in ieder geval op te houden. Men verwachtte dat Bresler en zijne manschappen hier by zouden afgesneden worden en niet wederkeeren. Bresler's eerste gedacht? was voor de veilig heid van president Stejjn. Zoo hij er niet in slaagde den opmarsch van den vijand te vertragen, lagen de commando's voor een aanval bloot. Hij nam zijn trouwen schimmel «Albino", het snelste paard van het gansche commando, bracht het bij Steijn en zeide een voudig: «President 1 als ik niet wèerkom, vat jy «Albino"! Velen keerden zich uftoen zij de ontroering zagen van Steijn, die Bres ler's hand greep. Bresier trok zelf op een zjjner handpaar- den naar zijn pozities en voerde zijn orders uit. Later kwam hg gezond en wel bij de commando's terug. De heer Van der Veen wekt ten slotte het. Nederlandsche publiek op, door een ai gemeene opkomst van sympathie en belang stelling b'ijk te geven wanneer deze mannen optieden, die steeds h«l welzijn van hun volk hoog boven eenig persoonlijk belangstelden. Snelle lossing van bolenbooten. Het Noorsche stoomschip G w e n t, groot 700 tons steenkolen, arriveerde Zondagmorgen 19 dezer alhier in d« haven, begon Maandag morgen 5 uur te lossen en was 's namiddags 51/2 uur weder in z-e, zoodat dit in 121/2 uur was volbracht. Zooals wjj reeds meldden zal Donderdag avond in Musis een openbare vergadering gehouden worden, waarin als spreker zul optreden de heet Huizinga met het onderwerp «Waarom Christelijke organisatie". Doordien andere wagens hem het uitwijken belemmerden reed bij de Koemarkt een fiets rijder tegen den postwagen aan, met het gevolg dat zijn voorwiel geheel verwrongen werd en het zadel brak. De berijder bekwam kwetsuren aan de hand. Z. Afr. Teliuis, Gistermiddag te 41 /g uur werd in 't bjjzjjn van bestuursleden en genoodigden het voor noemd Tehuis aan den Buitenhavenweg ge sloten. De heer dr. C. J. Vinkesteyn voerde het woord en zei dat toen men een groot jaar geleden bijeen kwam om het Tehuis te openen, men in de onzekerheid verkeerde voor het welslngen van de nuttige stichting. Thans kunnen we zonder overschatting en meteen eei lijk hart getuigen dat het werk heeft succes gehad. Steun werd allerwege geboden waar er om gevraagd was, zoowel binnen als buiten de stad, binnen- en buitenslands. Tot liet welslagen droegen de bewoaers van het Tehuis, die zich daar werkelijk «thuis" ge voelden zeker het hunne bij en zij veraange naamden en verlichtten de taak van het bestuur. Ds. Goslinga sprak bij de opening van het Tehuis den wensch uit dat er voor de Zuid- Afrik. Republieken een goede vrede zou worden gesloten, we hebben berust in den loop der gebeurtenissen. Met leedwezen heb ben we zien vertrekken velen die hier tijde lijk zijn opgenomenallen vertrokken met de belofte te zullen zorgen dat Zuid-Afrika een Hoilandsch land blijft. Die belofte krijgen wij ook zeker van den heer Smuts, vroeg de heer Vinkesleyn. De heer Smuts antwoordde daarop beves tigend. Dr. Vinkesteijn wenscht verder dat de heer Smuts met een illusie naar zijn land moge lerugkeeren en met de overtuiging dat er in Nederland warme harten kloppen voor de bewoners der Zuid-Afrikaansche landen. Noode zien wij ook dit huisgezin verttekken, doch wij Nedet landers, zullen den vreed- zamen strijd die de Afrikanen zullen voeren, steun°n met al onze krachten. Alvorens te scheiden wil spr. namens het bestuur der Zuid-Afrik. ver. zijn dank betuigen aan allen die ruimschoots met gaven en krachten steun vei leenden. In de eerste plaats aan de leden van het aanwezige Dames- Comilé, die bleken te zijn de ware vrouwen op de ware plaats. Vervolgens brengt spr. in het bijzonder hulde aan den heer Elzevier Dom, arts, aan den lieer Gouka, aan mevr. Tengeier en den heer Van der Sluis, die allen belangeloos hun steun verleenden, Spr. betuigde ook zjjn dank aan den heer Heringa, als vertegenwoordiger van het Alg. Ned. Verbond, voor de krachtige samenwer king, aan predikanten van onderscheidene richtingen en aan zijn medebestuursleden. Ds. Schrijver daarna aan het woord komend, bracht persoonlijk hulde en dank voor het geen de afd. der Zuid-AIrik. Ver. deed voor de Afrikaners. De handen zijn flink uit de mouw gestoken en het werk is zegenrijk geweest. Hij riep een hartelijk vaarwel toe aan de naar Afrika vertrekkende familie en sprak daarna een dankgebed uit. Dr. Vinkesteijn wenschte nog in het bijzon der aan den heer Dekker, hoofd der school, en in 't algemeen aan allen niet aanwezigen die het Tehuis hadden gesteund alle namen op te sommen zou niet doenlijk zijn hulde te brengen voor de wijze waarop hy de jonge Afrikaandertjes Hoilandsch onderwijs had gegeven. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Huishoudschool. De Schiedamsche huishoudschool heeft gisteravond hare nieuwe woning betrokken. In een feestelijke bijeenkomt in de vergader zaal van het nieuwe Volkshuis werden de genoodigden ontvangen en daar heette mevr. Poortman—Vaillant allen welkom. De huishoudschool had behoefte aan een grooter gebouw en mot voldoening mag zjj nu zeggen dat aan die behoefte thans is voldaan. Met vertrouwen mag de huishoud school de toekomst weer tegemoet gaan, steunende op de kennis van het gunstig ver leden. Aan den heer v. Harderwijk geeft zij daarna het woord om een kort overzicht te geven van de geschiedenis der school. De heer van Harderwijk herinnert aan de woorden van Toynbeewanneer de verschillende standen zich moeite gaven nader met elkander bekend te worden, zouden zij niet alleen van elkander kunnen leeren, maar ook zouden zij elkander beter waardeeren. Die woorden hebben een toenadering tus- schen de verschillende standen teweeggebracht en ook hier is deze beweging niet voorbij gegaan. Een zijner uitingen was de poging door mej. Betsy Maas in het voorjaar van 1894 begonnen om kookonderwjjs aan vrouwen en meisjes uit de volksklasse te geven. In het weeshuis der Hervormden werd io de keuken de eerste cursus gehouden met 6 leerlingen. liet was een nieuwtje, dat lang niet in ieders smaak viel, sommige schotels werden zelfs het praatje van den dag«Rijst met olienootjes" was een onderwerp waarover voor 9 jaren iedereen met een zekere huivering sprak en waarover in de plaatselgke pers geweldig is gedebatteerd. Mej. Maas heeft echter volgehouden en haar leerlingen bleven haar getrouw en in 1896 kreeg zij steun van mej. Odé die deze meisjes onderwijs ging geven in het naaien enz. Er werd een afzonderlijk huisje inge richt, nog wel primitief, toch, meerdere boden zich aan, weer was meerdere ruimte noodig. In 1896 wordt het Volkshuis opgericht en daar vond de huishoudschool een onderkomen. Het dept. der M. t. N. v. 't A. aanvaarde het patronaathet hoofdbestuur gaf een flinke bijdiage. In 1897 was hel aantal lesgevende dames reeds 5 en het aantal lesuren 22, verdeeld over verschillende vakken. Aanvankelijk elk op zich zelf werkende, gevoelde men lang zamerhand behoefte tot samenwerking, tot een gemeenschappelijke kas, een secretaris was er reeds, men kreeg nu ook een pen ningmeester en een jaar later kreeg men ook een president. Toen kwam er ook een reglement. In dat jaar kwam ook tot stand een cursus die meerdere vakken omvatte en die werd een dagcursn?. Daar wordt onderwijs gegeven in: voortge zet L. O,, koken, wasschen, strjjken, ver stellen, naaien en knippen. In de vergadering van 4 Aug. 1900 deelde mej. Maas mede dat zjj wegens vertrek naar elders haar taak moest neerleggen. Zjj deelde daarbij mede dat gedurende 3 jaren een gift van f 1000 was toegezegd in hoofdzaak om een gediplomeerde onderwijzeres in het koken te kunnen aanstellen. Maar toen moest nog weer een stap verder gegaan. Een vereeniging moest gevormd met statuten waarop de K.K. goedkeuring zou worden gevraagd en tevens werden toen eenige niet-lesgevende personen in het bestuur opgenomen. Dit geschiedde op 4 Aug. 1900 en op 24 Aug. d.a.v, werd de vereeniging «Schiedamsche Huishoudschool" gesticht. Het aantal leerlingen bleef toenemen, de lokalen werden weer te klein. Er kwamen klachten van een deel der leden van het Volkshuis, doch ook de school kwam voor het deletnna51 flinker lokalen, èf ontbinding. Het laatste mocht niet, waar de gemeenteraad in het najaar vari 1901 het herhalings-onder- wijs voor koken aan deze school had opge dragen. Een nieuwe overeenkomst werd dus gesloten met het Volkshuis en nu is zij hier in het nieuwe tehuis. In het voorjaar van 1894 was er cén onderwijzeres inet 6 leerlingenin het voor jaar van 1903 zijn er 16 onderwijzeressen met 200 leerlingen en 54 lesurende dag cursus met 30 leerlingen, zoo Jat daar reeds parallel-klassen zijr. Kan een schilte. ,'nder uilkomst, zegt spr., hulde brengen aan mevrouw Betsy Loopuyt-- Maas, de oprichtster van vóór 9 jaren. Aan haar in de eerste plaats hier hulde gebracht. Maar ook hulde aan 't Volkshnis, aan het dept. van de M. i. N. v. 't A. en aan den ge meenteraad, Spr. sluit inet te constateeren dal de ge schiedenis der school, hare wording, haar groei, bewjjzen hare noodzakelijkheid en hij vertrouwt daarom dat de sympathie die zg zich heeft weien te veroveren, haar zal blijven geschonken worden, en dat die zal worden omgezet in steun, wanneer die zal noodig blijken. De Schiedamsche Huishoudschool zal in de toekomst blijken een zegen te zjjn voor tal- looze meisjes en vrouwen in Schiedam. Mevr. Poortman-Vaillant verklaart hierna de huishoudschool in het nieuwe gebouw geopend en noodigt allen uit de verschillende lokalen te bezichtigen. Wie de inrichting kent welke in het vorige gebouw van het Volkshuis ter beschikking der huishoudschool was gesteld, beeft zich kunnen overtuigen van den aanmerkelijk verbeterden toestand die thans voor haar is verkregen. Een zeer ruime keuken met fornuizen, gaskooktoestellen, petroleumtoestellen, ruime strijkkamer, groote kamer voor de knip- en naailessen, in één woord, ruimte overal waar de Huishoudschool haar ieeilingen ontvangt. Met voldoening mag deze school op hare tegenwoordige inrichting ten dienste van haar onderwijs wijzen. Aangeboden werkkrachten Letterzetters. Brandersknechts. n-',i lateursknechts. Kantoorbedienden. p renknechts. 1 tuinierskneehti bewerker. Kistenmakers. Verver Schippersknechts. Koetsiers. 1 A j? nist-stoker. Personen voor lichte vit znamheden. Personen voor schrijfwerk Personen voor loopwerk. Gelegenta gezocht voor jongens ter opleiding h smidsvak. Idem kuipersvak. 1 v, koopersknecht. - 1 moutersjongen. slagersknecht. nif>nctl«MtQ„ slagersknecht, maaksters. Schoon- 'Naar wij vernemen zal de heer J.J.Mid derigh, leeraar aan de burgeravondschool al hier, bij voldoende deelname een cursusod* nen ter opleiding voor da akte teekene." lager onderwijs. 'Het geheele politiepersoneel alhier ontvin» van den burgmeester voor de verrichte'war! diensten, bij gelegenheid der werkstaking va» het spoorwegpersoneel, eene gratificatie° ïan f 5 per man, lerwjjl de hoofdagenten out' ngen f 10 per man. He Arbeldsbeur», Gevraagde werkkrachten. Leerjongens voor het suikercbocoladevak. Leerjongens v/h sigarenvak. Leerjongens v/h rij wiel vak. Personen bekend met rij wielvak. Idem met vyiwerk. Schoen maker (halfwas). Schoenmakersjongen, 2 steenhouwers. 1 verver, In een fabriek een jongen eenigszins bekend met kleedennaaien. vn Het 4e verslag der werkzaamheden van de vereeniging voor gezondheids-koloniSn al hier, over 1903, is verschenen. Het bestuur verklaart met voldoening on het afgeloopen jaar te kunnen terugzien waren 94 aanvragen tot plaatsing ingekomen tegen 50 het vorig jaar. Aan 28 kinderen kon geduvende eenige weken een verblijf in betere omgeving verschaft worden. Onder leiding van den heer Harting en echtgenootc gingen 15 meisjes en 5 jongens naar't Lies- bosch, bjj Breda, en 8 kinderen vonden een onderkomen in de Sophiastichting te Sche- veningen. Over de resultaten kan men over 't alge meen tevreden zijn. liet bestuur brengt voorts zjjn dank aan lih. doktoren, onderwijzers, donateurs en donatrices voor den verleenden steun, en verzoekt een aandachtige beschouwing van de flnanliën der vereeniging, voor welke zelfs de uitzending der 28 kindereu nog te be zwarend was. Ten slotte wordt medegedeeld de we gingen in liet bestuur ten gevolge vanoier- lijden en bedanken. Uit de rekening en verantwoordiog blgkt dal is ontvangen aan contributiën f513, aan schenkingen f 85, aan opbrengst busjes f27.93, aan bijdragen van ouders der uit gezonden kinderen f30, te samen f655.93. De uitzendingen vereischten een uitgave van f 814.37, zoodat de rekening sluit met een tekort van f188 44. Deze cjjfers eischen zeker geen toelichting en wat het meest noodige is behoeft we! niet onder woorden gebracht. Ieder lezer zal dit zelf beseffen, Gevonden voorwerpen. Te bevrage* aan onderstaande «adressen Een bruine pet bij C. Brussaart, 2e Maas- steeg 3een witte theedoek bij G. Boomert, Schied steeg 13; een zilveren armband bjj G. van Leersum, Hofsingeleen horloge ketting bij K. Verboon, Waalstraat 2; een parapluie by H. Bakker, Marktgraafstraat 13; een zwarte dameshandschoen P. v. d. Engel, Havenstraat 33een rootle ceintuur bij L. van den Ouden, Fransenstraat 22. Men meldt uit Den Haag aan de «N. R. Cl."; De Oide van Advocaten bij den Hoogen Raad houdt Zaterdagmiddag een vergadering ter behandeling van het praeadvies van den raad van toezicht en discipline op het voorste! van mr, van Slipriann Luïscius, betreflende de instelling van een bureau van consultatie voor de behandeling van beroepszaken inge volge de Ongevallenwet. De plaat van Het Volk- De zaak van A. J. Sloot, 31 jaar. boek- diukker te jAmsterdam, die achter eea der buitenvensters van zijn drukkerij, zichtbaar van af den openbaren weg zou hebben opge hangen een plaat waarop dr. A. Kuyper voorkomt en welke plaat een beleedigende stiekking had, waarvoor tegen hem een ver volging is ingesteld, is gisteren door de Am- slerdatnsche rechtbank wegens vergevorderd uur uitgesteld tot Dinsdag 12 Mei a.s. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Oud-Beier land door ds. A. van der Sluis te Dordrecht; voor Amsterdam door dr. J. Larnmerts van Bueren, te Rotterdam. Geref, Kerken. Aangenomen het beroep te Schoon- djjke door den heer W. G. Sietsema, caad. te Middelstum. R. K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Haarlem pater J. M. H- Smits en tot kapelaan ie Gouda pater G.M. Schuurman. EERSTE KAMER. Avondzitting van Dinsdag 21 April- Ingekomen waren verschillende missives welke voor kennisgeving werden aangenomen. Besloten werd morgen (Woensdag) in afdeelingen verschillende wetsontwerpen le onderzoeken en Donderdag 11 uur in open bare zitting te behandelen de wetsontwerpen betreffende het Militair Strafrecht. Zoo noodig zal de behandeling dier wets ontwerpen Vrjjdag worden voortgezet. Voorts zullen Vrijdag behandeld worden de wetsontwerpen betreffende de grensregs; ling kon D Don C tra' trib nen tair wej Dm f san een l ver, san Api kar te een bin bes de het trai zul ger spc sla dat we set dei del det kei SO! kit int wc zal wi gis on Si! stt na Co va Ar be rai ee be arl de

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2