57*" Jaargang. Donderdag 14 Mei 1903, No. 11159. Soldaten der Fortuin. BUITENLAND. ENGELSCHE BRIEYEN. SCHIEDAMSCHE COURAKT, De*e courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, Franco per post 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur giui het bureau bezorgd zjjn. Bureau» Boteratraat 68. Prijs der Adverten tiën: Van 16 regels 0.92iedere «%et meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die v\j innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarde Taxieven hnri van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, won*en zoogenaamde klaitt* a&v&rtmntiëm opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Xo. 123, 13 Mei 1903 Turk(je. De troebelen op den Balkan, To Konstantinopel is mon lang niet ge rust sedert de aanslagen te Saloniki en scherpe maatregelen van voorzorg zijn 'ge nomen. Yildiz-kiosk en de Ottomaaiiseiie bank worden scherp bewaakt en zijn door spionnen omgeven. Eveneens is de bewaking da- legaties uitgebreid door een heirleger vdii gvkrims agc-ten, «n pifr-ouillfK door kruisen dag en nacht de straten der stad. Volgens den correspondent van do Ti mes" te Monastic rijn de berichten omtrent aanvallen der Bulgaren op moskeeen val sok Een twist tussdhen eou Bulgaarsclien stagel en een Turk schijnt do aanleiding bobben gegeven van een aanval der Turksclie bevol king op de Bulgaarsche wijk Vijf en twin tig Bulgaren werden 'hierbij gedood. De Bulgaren vannen overigens slechts een klein onderdeel van de bcvol'kmg dor stad, maar men vermoedt dat zij dynamiet en wapens in hun bezit hebben. Allo winkels zijn gesloten en als men niet do Turksdko patrouilles zag, zou men meenen in een doo- de stad te zijn. Dezelfde correspondent deelt mede, dat liet onmogelijk is berichten te 'krijgen om trent hetgeen in moor verwijderde plaatsen gebeurt. Omtrent ihet gebruik van basji-hcezoeka geven Oosteairijkscb-Hougaarscbö"telegram men eenig licht. Volgens deze berichten vie len basji-boezoeks bij Zapari de Bulgaren aan. De basji-boezoeks bedreven allerlei wreedheden in dei omgeving van Monastir. Volgons mededeeling uit Turksehe bron, hebben Turksclie troepen hot dorp Lupova in brand gestoken. De troepen ondervonden slechts weinig tegenstand. Officieel wordt medegedeeld, dat slechts elf gebouwen zijp verbrand. Da Porto echter slaat weinig acht op de nota van Bulgarijto om geen Bulgaren meer te arresteeren, daar zij meent de geheim© organisatie der Bulgaren to kunnen vernie tigen door de arrestatie of uitdrijving der Bulgaren uit do „besmette" districten. Do betrekkingen tussdhen de voornaam- sto centra der Bulgaarsche beweging zijn verbroken. De onderwijzers, priesters en no tabelen van Bulgaarsche nationaliteit zijn overal in de drie vilayets Monastir, Uskjub en Saloniki gevangen genomen. Een gevecht moet plaats hebben gehad te Goreskovo, nabij Demorkissar (vilayet Sa- loniki) tusschen Macedoniërs en Turken. Een dorp werd platgebrand. Andere bijzon derheden ontbroken nog, Macedonische opstandelingen onder aan voering van het bendelioofd Tipjvocata kob ben de Turksehe post nabij Kitsckewa aan gehouden en geplunderd. Do ATbaneescke hoofdmannen van Pniz- rend, Ispek en Pritchiang, die zicih aan den Naar het Engelsoh van RICHARD' HARDING DAVIS. 32) Do rondom do tafel zittende 3'° wen spran gen van hun stoelen op en zag Clay ver baasd aanalleen Buriko nam bedaard do pijp uit den mond on. klopto de asch er uït. „Waarom moot ik cfe gevangenis in? vroeg hij, „Dit een oogpunt van ordelievendheid en als maatregel van voorzichtigheid," ant woordde Clay lachend'. „Hot spijt mij zeer maar het is uw eigen schuld'. G-ij' hadt u hier in het openhaar niest moeten vertoonen." „Wat shob ik eigenlijk mot u to maken?" vroeg Burke rustig, lervij;! 'hij opnieuw zijn pijp stopte en. daarbij ikedk hij onbezorgd rond alsof hij de bedreiging van Clay nifet had verstaan. „Gijl woet drommels goed, wat ik ermede te maken heb," antwoordde Clay. „Ik heb te walken! voor do belangen van onze mij nen." „Maan gij! hebt toch in de stad niets te hevelen, is 't wel?" vroeg Brake. „Neen, maar toch zal ik mijn best doen om ui er nit to jagen," antwoordde Clay. „"Wat wflt 'gij' nu beginnen? "Wilt gij' ons dwingen geweld te gebruiken of wilt gij' met onzen vriend Mac Williams bedaard wegrijt- eten Eïïjt is het best ea* toef in staat u iki de' gevangenis to brengen, d'a&r ihijl hier niet zoo "bdktend is als wij." sultan hebben onderworpen, zijn gevanke lijk naar Konstantinopel, gebracht. Do Al- baneezou van het district Diakova bevinden zich, ouder aanvoeling van kun hoofden, nog steeds in het gebergte. Volgens dö „Frankf. Ztg." is generaal Zontcheff, die in zijn geboorteplaats Dreno- vo bij Tii-nova geïnterneerd was, te Sofia aangekomen, naar 'hij beweerde om zijn ge- nee-dieer te raadplegenDaarna keert hij naar Drenovo terug. Volgens generaal Zont- eheff loopt de tegenwoordige beweging in Macedonië ten einde. Overste lankexw, die aan de grenzen ge- scauoniieera vra^, ix iu u-coat^m» gciaOuic*-» cn zal naar Sofia overgebracht worden. In een interview met den Panisch en cor respondent van de „Ind. Beige" verklaarde de Bulgaarsche gezant, dr. Zolotovitz, dat Bulgaiije steeds haar verplichtingen loyaal is nagekomen, dat de regeering de gebeur tenissen te Saloniki laakt en den vrede wil' bewaren ter handhaving en bovordc ring van den cconomisehen esn financïeelen toestand van het land. In antwoord op een vraag van den afge vaardigde Zantini verklaarde admiraal Mo rin in do Italiaansche Kamer dat de ge beurtenissen te Saloniki geenszins de hou ding hebben gewijzigd, tot dusver door Ita- bë aangenomen. De beste veistandhouding blijjft 'heerschen tusschen de mogendheden omtrent de Oostersche kwestie. „D'e ruwe aanslagen to Saloniki," zei de de minister verder, „gaven ons aanleiding ceu smaldeel ta zenden, teneinde onze land- genooten te beschermen. Da andere mogendheden namen of zullen nemen gelijke maatregelen. Zoodra de toe stand dit mogelijk maakt, zullen onze sche pen worden teruggeroepen." ■Cteniengde SSededeelüngee- Rusland. 't Gaat in het czarenrijik eon lief gange tje De regeering „neemt maatregelen" naar aanleiding van de Joden vervolgingen in Kkcheneff. Reeds rijn twee bladen, de „Privo" en het Joodsehe blad „Voskhod", die uitvoerige me-dedeclingen over de gru welen bevatten, gewaarschuwd, hetgeen wi! zeggen, dat zij bij eerste do beste gelegen heid een verbod van verschijnen zullen krij gen Da gruwelen moeten, volgens de regee ring, in den doofpot worden gestopt 0 o s t e n r ij k-H o n g a r ij e. LV- Doerenomusien in Kix>at>S namen oen bedenkelijke» omvang aan. Zij richten zich vooral tegen de spoorwegen, waarvan de ex ploitatie geheel in handen is van Magyaren Uit verschillende distneten komen be richten over vernieling van openbare gebou wen, De autoriteiten legden beslag op een menigte anarchistische proclamaties uit Ba zel in Kroatië ingevoerd. Te Funikirchen staat een trein mot militairen gereed om onmiddellijk naar da bedreigde punten to worden gezonden. Griekenland. De Kamer van Afgevaardigden, die siuds het Paasehfeeat voor de dorde maal bijeen geroepen werd, was eergisteren weer zóó slecht bezocht, dat geen besluit kon worden genomen. De oppositie voert obstructio door do zittingen der Kamer met bij"1 to wonen. Het ministerie moet in een moeilijken toe stand verkeeren en men spreekt van een aanstaande ministerieele crisis. Engeland. De koning en de koningin zijn Maandag avond te Edinburg in Schotland aangeko men. Aan heit station werden zij mot groo te plechtigheid ontvangen; daarop begaven zij rich naar het paleis van Dalkeith, waar zij zuilen wonen tijdens hun verblijf in Schotland. Italië. In de Kamer van afgevaardigden inter pelleerden GhiesL en Fracassa over de Soma- li-ikwestie. De minister van buitenl. zaken, Morin, gaf uitvoerige inlichtingen, heb Ita liaansche gebied eti Benadir betreffende. Hot gevaar van een inval' in dit gebied dooi den mullah scheen verijdeld. Admiraal Mi- ra bello was met een bezending wapens naar Obbia getrokken om er da inboorlingen te wapenen, doch waarschijnlijk was dit niet noodig; ook de Benadirmnatsehappij liep geen gevaar, de kolonie wordt bovendien door 1200 Askarifs verdedigd. "Burke wendde het hoofd om en zag over zijn schouder naar Stuart, die achter hem stond. „Staat gij vandaag onder bevel van. mr. Cflay, kapitein Stuart 1" vroeg hij, „Ja," antwoordde Stuart lachend, „Ik doe alles wat mr. Glay beveelt en iVat hij noodzakelijk acht." „Welnu, ibn. dat geval zal' het voor mijl het beste zijn, wanneer ik de hulp inroep van deu Ameirifcaansdheai gezant," zei, Burke met oen zucht opstaande. „Dat zal u weinig baten'. IDji bevindt rich in Ecuador, waar bijl thans rijn jaarlijiksche rondreib maakt," zei Clay." „Zioo1 Dat tref ik slecht," mompelde Bur ke alsof hij door deze mededeeling uit het veld geslagen was. „dan moet ik u verzoe ken. mij naar den consul te laten gaan." „Zeker,"' stemdb Clay toe, „mr. Langham, de v'ader Van dezen jongen man, heeft dteu consul Weimer zijn plaats verschaft en ilk bon er van overtuigd, dat hij) zeer verheugd zaïl rijjn, wanneer hiji du de gelegenheid wordt gesteld, een onzer vrienden ecan we derkeert gen dienst te bewijzen." Met een vragenden hl uk op Clay trok Burke zijn. wenkbrauwen iu de hoogte, alhof hij riöh wilde vergewissen of deze de waar heid sprak. „Welnu, ook goed," zeiide (hij daarna, „dan wil ik. daar ik toevallig een Ier met name Burke ben en tevens Britsck onderdlaan. mijn geluk bij', den gezant van rijn Britsche majesteit beproeven en wij' zulten eens rieu of hij) Zfd 'toegeven dat ik zonder1 roden of bevel tot A n'heob t e n isn emi n g wordt opge borgen." duigen Amerikaanscli vee naar Zufd-Afrika volgen. Marokko. Een telegram uit Ceuta aan de „Liberal" meldt, dat tienduizend opstandelingen een aanval deden op Tetuan, gistermorgen 5 uur. Een hevig gevecht had plaats. Alen vreest, dat de stad niet in staat zal zijn weerstand te bieden. E-en telegram uit Tanger van den Spaau- schen gezant meldt, dat Hadji Mohamed el Tores den toestand te Tetuan ernst, g aclit. Zuid-Af rik a. Dr. "Viljoen van Stellenbosch (Kaapkolo nie) is gisteren te Brussel aangekomen mot zijn vrouw on twee kinderen. Hij deukt een jaar ui Europa te verblijven en beurtelings al do Vlaauisoho steden to bezoeken. Hijf is een der geleerdste en invloedrijkste mannen van Zuid-Afrika, een hoofdleider der taalbe weging in de Kaap. Gisteren bracht liij een bezoek aan mevr. Botha, do echtgenoote van den heldhaftigen Boerengeneraal. "Volgens een bericht vau den Britschen consul te Galveston is uit die haven hot Eu- gdsche stoomschip „Atlantian" vertrokken naar de Delagoa-baai mot 2550 stuks vee (2 jaar cuud) uit Texas, bestemd voor Trans vaal. Wanneer deze eerste proef gelukt, zul- len naar alle waarschijnlijkheid meer zeu- Canada. De werkstaking der dbkarbeiders te Mon treal is geëindigd. De arbeiders hebben in veel opzichten moeten toegaven ea velen sul len uiet weer teruggenomen kunnen wor den. omdat de lieden die men uit Engeland had laten overkomen, niet sullen worden ontslagen. Georganiseerden en niet-georga- niseerden zullen worden gelijkgesteld. „Ook dat zal je weitnig helpen," ant woordde Clay, hoofdschuddend. „Voor zoo ver dit werelddeel aangaat liebt gij, toon Pecxoto u te Rio de Janeiro1 aan do Engel- schon wilde uitleveren, verklaard) te zijn Amorikaanseh burger-, waarop gij, aan boord van de Detroit rijt gebracht. Wannecr daarover dus uog twijfel bestaat behoeven wiji iimmers slechts naar Rio te tdegrafee- ren aan een van bei lo gezantschappen Maar wat zou dat uithalen? De lieden ken nen mijl hier goed en u niet, maar iik ken u." „Nu, wanneer dd zaken zóó staan, dan zal ik mijl naar do omstandigheden moeten schikken," antwoordde Burko, „maar' voegde hij er op zachiten toon bij', „het is te laat, Clay." Bij deze woorden verdween de onbezorg de uitdrukking van Clay's gelaat en hij trok Burke bijl den, arm en zette liem weder op zijn stoel. „Wat bedbelt gijl daarmede?" vroeg hij emsti'g. „I'k bedoel daarmede, dat het te laat is," antwoordde Burke. „Het maakt voor mij weiuig uit om in dö gevangenis te worden gestopt, want ilk ben «mui overtuigd1, dab zulks niet lang zal duren. Mijn werk heb lik reeds klaargemaakt en ik ben er voor be taald. Ik ben nog slechts hier gebleven om de grap aam ite ikijjken en getuige ervan te zijh hoe men u bij den neius neemt." „O ho, zijt ge daarvan wel zeker?" vroeg day. „Mijn waarde vriend," riep de Ameri kaan, „hebt gij ooit gehoond1 dat ik aam de zijde van de verliczeildb partij) s'tond? Neen. niet Waar. Goed, d'an zeg ilk u dat uw vrien- Ver. Staten. TV "New-York Herald" heeft de natio nale democratische commissie geïnterviewd iu verband met do candidatuur van Grover Cleveland voor deu presideutszetel. Drie le den dor commissie rijn vóór die candida tuur, 17 tegen. De meeste commissie-leden zijn verkozen onder den invloed van Bryan. 50,000 arbeiders, woikzaam bij den hui zenbouw, hebben te New-York het werk neergelegd50,000 andere werklieden, tim merlieden, smeden enz. zullen waarschijnlijk mee gaan staken. Vele stakers rijn Italia nen. Ze bedreigen de zgn. onderkruipers, die door de aannemers worden aangenomen, met den dood Australië. Uit Melbourne wordt gemeld dat do ox- portehaudel van Victoria op Europa groote vertraging ondervindt tengevolge der spoor wegstaking. De regeering 'heeft een premie au 50 pd. st. (f 600) uitgeloofd en boven dien dubbel salaris, aan ieder persoon, iu staat een machine te besturen en om do en kele treinen die nog rijden, te bedienen Weinig of geen liefhebbers hebben zich voor dit baantje aangeboden. De studenten van de Melbourne-University hebben*zich be schikbaar 'gesteld voor den trednendienst Wel jammer dat zij onbekwaam rijn bevon den voor dat werk. Do regeering houdt voet bij' stuk tegen de stakers; elk denkbeeld van arbitrage wordt verworpen en ze houdt da hoop gevestigd op da aanneming: dar sta- kingswetten. De openbare mecning twijfelt er nog steeds aan of da zaken zoo gl'ad van stapel zullen loopeu als in Nederland. China, l'n do districten Namung en Tsuofa is oen zware hongerenood uitgebroken. Do bevol king van 73,000 zielen verkeert in noodlij denden toestand. Uit 'Hongkong wei-den le vensmiddelen gezonden, die voor twee we ken voldoende zullen rijn. Londen, Mei 1903, 't Is bijna half Meiniet alleen hebben wij dit voorjaar nauwelijks zon gezien, doch op dit oogenblik, 's voormiddags half twaalf, zit ik deze te pennen bij gaslicht. Want, als waren wjj diep in November, ons is een gele mist op het dak gestuurd. Zulk een gele mist is niet zoo pjjnlijk voor da oogleden, bijt niet zoo als een zwarte; hij maakt het minder donker, niet meer dan een flinke dondeibui dit in Nederland doet terwijl een zwarte mist, als hy goed opkomt, maakt dat men geen voet van zich af kan zien. Hoe het zij, midden in Mei is zoon'n weers- variaüe alles behalve aangenaam men geeft den Amerikaan gelijk, die een pochemien Brit toevoegde: sweerjullie hebt geen weer, je hebt a'ileen monsters van weereoorten." Zoo, in het halfduister is bet hier op straat nooit veiligdoch het zal door de vele motors nog wel onveiliger worden. Men heeft in Neust land zeker uök g-A-te,, hoe do Parjjsehe professor Bachet Soupiet een nieuwe ziekte heeft ontdekt, het motor-delirium. Ljjders daaraan weten, als ze eenmaal vaart hebben, niet alleen van geen ophouden doch ze wor den bezeten door een vorm van woede die hen drijft alles omver te rennen wat ze on der de oogen krijgen. Evenals een gewonen of huisdronkenman wordt de motorist ontoe rekenbaar: sla bete est lachëe". Als die ontoerekenbaarheid nu als ver zachtende omstandigheid wordt aangenomen door de rechters geljjk met diefzucht by sommige dames gebemt wordt het kwaad, ils daarom misschien niet zoo heel ongeluk kig dat onze eerste minister, de heer Arthur Balfour, in hoogst eigen persoon in de boete is geslagen niet wjjl hy ongelukken heeft aangericht doch wijl hij met een gang van 53 K.M. in het uur midden door een dorp motorde en dus heel gemakkelijk ongelukken had kunnen aanrichten. De wet vei ooi looft niet meer vaart dan ruim 19 K.M. in het uur. Als evenwel de hoogste staatsambtenaar de wet breekt die hy in de eeiste plaats ir.oet eerbiedigen moet men erkennen dat de heer Soupiet het met zijn motor-delirium wel ens bij het rechte eind kon hebben. 't Is hier in Londen dubbel noodig daar tegen te waken wijl de Engelschen ontzet tend roekeloos zijn en eikaars roekeloosheid bewonderen. Men ziet hier bijvoorbeeld de courantenjongens op hun fietsen met een pak couranten in een zak op hun rug dooi de drukste straten vliegen. Soms schieten ze tusschen twee elkaar passeerende trams door, dan weer vliegen ze vlak voor een omnibus weg om ternauwernood een zware vrachtwagen te ontwijken of bgno onder een vlugge cab of equipage le geiaken. Het aantal motors is hier schrikbarend toe genomen. Een paar jaar geleden nog vroeg een kennis die Londen bezocht: joch als je een--motor ziet waarschuw me dan; onze dokter denkt er over een te koopen en ik beloofde dien er eens op te letten." Wjj zagen er twee in drie dagen. De huur-motors waren wijl niemand ze huurde, juist weer buiten dienst gesteld. Doch nu tuft-tuft, poeht-poeht, jeng-jengt, bang-bangt het van alle kanten by 't Parlement staan evenveel motors als equipages op de wetgevers te wachten. By dit alles komen nu nog de motor-omnibussen groote gevaarten gedeeltelijk uit Amerika gedeeltelijk uit Duitschland ingevoerd waarin men in een ommezientje ver buiten Londen is. Doch ook in de stad zelve rijden ze ont zettend hard en zyn gevaarlijk. don geen beitcref vooruitzichten hebben dan een troep schooljongens. Natuurlijk 'kan iik met zeggen, wanneer do slag zal geleverd woi-den; dat weet iik niet, en wanneer iik dat wist, ik zou bet niet zoggen, maar wan neer d« lieden toeslaan, zal ca- -gem tegen slag volgen. Het is te zeer voorbereid en bijna ten einde gebracht. Er ontbreekt slechts het hoera-geroep van het volk." Burke sprak op rustigen en beslisten toon. Hij had zich thans weder uit den brand geholpen en hijl keek in do mistige gezichten rondom hem, niet een uitdruk king van medelijdende» spotlust. „Alvarez kan ontsnappen en eveneens me vrouw Alvarez," voegde hij' er op gedempte» toon bij, terwijl 'hij Stuart's blik ontweek, „maar niet, wanneer rij zich op straat ver toonen, on niet wanneer rij beproeven de wissels en dö juweelon mede te nomen." „O, dus daarvan rijt gij! ook op de hoog te viol CSay hem iïn do rede. „Ik weet or in 't gelwei niets van," ant woordde Burko, „ton minste niet in verge lijking daarmede, wat die anderen weten Dlit is slechts bijzaak, dat ik in het hoofd kwartier heb opgedaan. Do 2aa'k gaat mij! feitelijk niet aan, ik heb mijn waren afge leverd en mijh geld ontvangen en dat i's hot eeni.go waarom ik mij bekommermaar wanneer ilk er een audi vriend een genoegen meo kan doen, dbor an da gevangenis to gaan zitten, dan wil iik hom rijn gemoeds rust niot oubrooven en geen tegenstand bie den." Clay kook met op elkaar geperste lippen Stuart aan, do beide andtereu stootten el kaar aan -en zagen mot open] mond naar Bar ko, dio met volmaakte onveaschill'igheid in rijn zakken naar een lucifersdoosje zocht. Buiten hoorde men de luido uitroepen van lotenvea-koopsters en liot onregelmatig stampen van blooto voeten, als do ome com pagnie soldaten na do andere voorbijtrok. Zij' hadden 'liun schoenen aan do bajonetten gehangen en kwamen uit do provincie. Met een uitroep van ergernis sloeg Olay op do tafel. „Op den keper beschouwd, gaat de zaak ons feitelijk allemaal aan," zei hij. „Hoe zoudt gij or over denken, Bunko, wanneer gij met Stuart en mij naar diens woning loedt om aldaar een bespraking te houden met den president en mr. Langham? Mr. Langham heeft drie mil hoen i!n deze mijli- verken gestoken en Alvarez hoeft nog kletn- mend'or roden voor deu wensch zijh ambt te boliouden. Iloe zoudt -gij- over een. schik king denken Dat is in dfc goval toch beter dan in db gevangenis te woi-dcn gestopt. Vertel ons wat do samenzweerders van plan zijn, dan kunt gijzel f de som bepalen en fk sta er borg voor dlat zo u tot don laatste» cent zal worden uitbetaald. Daar uw gevoe lens niets mot do zaak te maken kobben, kuilt gij zonder aarzelen vechten aan de zijde van do partij die u het beste betaalt." Burko opende dö lippen, alsof bij wilde spreken, maar hij' deed! den mond' toch we der dicht en wanneer de overigen mochten gelooveu dat hij' ih allen ernst Clay's voor stel overwoog, zonden zij spoedig overtuigd worden dat zij zicih. dborlijik vergisten. (Wordt vervolgd.

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1