STADSNIEUWS. VL A A11D1N GEN 7 R e c li t ss a It e n. Landbouw en Yceteelt. Gemengd N i e uw s. van den keizer van Rusland, had in de Rus sische kapel aan den Scheveningschen weg een dienst ter eere van den Czaar plaats, die bygewoond werd door den gezant van Rus landen de leden de rlegatie. De gezantschaps woning was met de vlag van het czarenrjjk getooid. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van binneulandsche zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Suikerconfereutie. De benoeming der gedelegeerden ter suiker conferentie te Brussel kan in de volgende week verwacht worder. In de gemelde samenstelling der Commissie, kan nog wel eenige verandeting komen. (Zie "het door ons overgenomen bericht van de t>N. li. Crt.," voorkomende in ons 2e blad. Red.) liet Witte Kruis. In het „American Hotel" te Amsterdam htód gisteren de Noordkollandsdie Vereen. „Het Witte Kruis" haar 44ste algemecne vergadering. De voorzitter, dr. P. J. Barnouw, heette bij 'het openen der vergadering de aanwezi- go afgevaardigden welkom en wenschte de afdeeling Velzon geluk met de aanwinst van haar 1000ste lid, welke gelukwensch in het bijzonder werd gericht aan den voorzitter dier afdeeling, dr. Wijnoldy Daniels. Na het openingswoord werd overgegaan tot de behandeling van de verslagen der af- deeliugon en het jaarverslag. Aan het door den heer P. J. van Eldik Tiiienie, secretaris, uitgebrachte jaarvers'ag over 1902 is het volgende ontleend Do vereeniging blijft steeds vooruitgaan. Op 1 Jan. 1902 telde zij 70 afdeelmgen met 13.4S7. op 1 Jan. jl. 74 afd. met 15.493 lev den. Ook in 1902 was het verstrekken van verplegiugsmateriaal een hoofdfactor van de werkzaamheden in de afdeelingen, Tei Haarlem werd een tweede volksdou- chebadhuis geopend. Bij de examina in het afgeltoopen jaar slaagden 92 dames als ziekenverpleegster 13 als krankzinnigcnverpleegster12 als kraamvrc ivcnverplcegster. Daarenboven 1 mannelijlke candidaat als ziekenverpleger en 2 als verplegers van krankzinnigen. De commissie voor „Heidelieuvol", con stateerde in haar verslag, uitgebracht dooi den heer B. Ledeboea-, dat voor deze inrich ting bo Hilversum door het afgeloopen jaav niets bijzonders werd gebracht. Het aantal verpleegden bedroog 330 te zamen met 11,37G veipleogdagen. Daaron der waren 69 kinderen beneden 16 jaar, on der wie S jongens. Het aantal z'eken tege lijkertijd verpleegd varieerde tusschen 6S van half Juli tot eind Augustus en 8 in De cember. De verpleegden kwamen uit alle deelen des land. Omtrent liet gebruik der ontsmetrings- oven te Alkmaar wordt vermeld Het aantal ontsmettingen beliep 328 te gen 352 in 1901. Van da waschinrichting werd 73 maal ge bruik gemaakt, tegenover 79 maal in 1901. Da ontvangsten bedroegen aan ontsmet tingen f 1341, aan bewasseliïugen f 221.27. De géheele ontvangst bedroeg f 1666.27, de uitgaven beliepen f 1153.34, zoodat dit jaar f 512.93 als saldo aan het hoofdbestuur kon worden gemaakt, welk saldo in 1901 f 467.04 bedroeg. Hierna wordt aangenomen een voorstel waarbij aan liet hoofdbestuur wordt opge dragen bij de Tweede Kamer te adresseeren tegen het vacrinewetje. Eveneens wordt aangenomen bet voorstel tob uitschrijven van een prijsvraag voor een populair ge schrift over de beteekenis van melk als volksvoedsel. OVERSCHIE, 20 Mei. Dijkgraaf en hoog heemraden van Schieiand besteedden heden in het Gemeenelandshuis te Rotterdam, in het openbaar aan lo. Het gedurende een jaar onderhouden van het schutverlaat te Overschie (bestek No. 77). Ingekomen 4 biljetten. Gegund aan den laagsten inschrijver, J. van Kampen te Overschie, voor f382. 'KETHEL EN SPALAND, 20 Mei. Bij den Burgemeester kwam heden in een gift van f 25,met de volgende dichterlijke ont boezeming Voor de slachtoffers van de doorbraak te Kethel. Ik kan wel niet veel missen, Ik heb veel kind'ren, groot en klein Maar als ik zoo getroffen werd. Zou 'k ook graag geholpen zijn. N. N. 'KETHEL en SPALAND, 20 Mei. Thans zjjn ook de beide machines van den Zoute- veenscheu polder aan het werk gezet om mede te werken tot wegmaling van bet water in de Noordkethelpolderdaartoe zijn duikers gelegd in den Harreweg. Toelatlngs examens Universiteiten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid in de commissie aan welke in 1903 wordt opge dragen het afnemen van het examen hetwelk in art. 12 der wet tot regeling van het hooger onderwijs de heer Dr. C J. Vinkestein rector van het gymnasium alhier. Met ingang van 16 Mei is verplaatst de kbik der posterijen H. J. van Weenen van hier naar Noortwijk, onder intrekking van zijn verplaatsing naar Geert!uidenberg. Bij de te 's-Graver,hage gehouden examen L. O. is o. m, geslaagd mej. B. M. C, Stolk. Raad van Beroep, Vrijdagmiddag om twee uur zmllen, in het gebouw aan de Schickade te Rotterdam de leden vai de Raden van Beioep, anondisse- ment RoUeidam, btëedigd worden. De jaarlyksehe algemeene vetgadeiina der naamlooze Vennootschap Bouwgrond-Maat schappij «Keilen van Nieuw Mathenesse" zal op Dinsdag 2S Mei a.s plaats hebben. Rotterdam-Hie Diergaarde, liet zomerseizoen der Ruit erdamsche Dier- gaaide wordt morgen geopend met een ma- tuide te geven door de stafmuziek van het 4e leg. int., kapelmeester de heer NV. v. Erp. Ji. Z. A. V. In de leden vergadering van de afd. Schie dam der N Z. A. V., gehouden den 15den dezer in Musis Sacium, weid behandeld de beschrijvingsbrief voor de a.s. algemeene ver gadering, welke reiner tol geen opmerkingen aanleiding gaf. Tot afgevuaidigde werd gekozen de heei J. Laelmer en tot plaatsvervanger de heer Willem Beuker-'. Uit de mededeelmgei) van den voorzitter over het Tehuis voor vrouwen en kindeien van Z. Afiik. strijd'is, dat 21 April jl. ge sloten en 15 dezer on u ui u d weid. nemen w*y over, dat 10 voW.a-senen en S3 kindei er. er vei blijf hebben gehouden, dal muist voeding en waar noodig kleeding, vei schillend onder wijs werd versiiekt en ziekenzorg is vei i-rnd en dat de rekening sloot met een batig saldo van 57 751/o Besloten werd dit saldo goeddeels te geven aan het comité voor veenitwer naar Zuid- Afrika en voor i ekening der afd kas aan te schuilen twee exen plaren van liet Eau-oitb nu voor Zuid-Afrikn, uitgave De Bussy, en dn aan te bieden aan de leestafels der be-de sociëteiten aihïei. Verhooging Urankaecijiis Gi-teravond werd in h»*t Vereen igittgsge- bouw te Rotterdam vanwege het Ceuliaal Comité tot drankbestrijding een meeting belegd tegen het wetsontwerp tot verhpoging der diankaccijns. Na-lat de vooiziiter dr. J. van Leeuwen van Schiedam, de veigadering had geopend, noo- digde hij het zangkoor ïSluit Schiedam" uit een lied ten gehoore te brengen, dat daaiop liet hed Excel-Jor deed hooren. De voorzitter introduceerde het comité tot draukbestiyding, zijn 'e een comité svnarin de ver-cliillende verenigingen tot drank bes! rij ding zijn saamgebracht ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen. De opkomst ter vergadering was zeer ge ring. De vomzitter bekeurde dit, want als de minister dat zag zon hij misschien nog gaan gelooven een goede daad te verrichten met de ind.ening van het wet-ontwerp. Ook een der sprekers de lieer v. Munster van Arnhem, had afgetelegrafeerd. Alleen zot' (Jeze avond dus als spreker optreden de heer D. de Ctercq van Bloemen- daal ter bestrijding van het regeeringsvoorstel Spr. meende dat, wanneer men het geld dat aan verhoogde accijns verkregen wordt, werd besteed tot drankbestrijding, dit nog eenig^n zin zou hebben, echter geld te slaan uit een volkszonde is volgens dr. Kuyper zelf een diep onzedelijke geduchte, die den finan- tieelen blik geheel benevelen moet. Ook in 1890 heeft dr. Kuyper zelf zich op zoo afkeurende wijze over het alcoholisme uitgelaten, dat het onbegrijpelijk is hoe hij thans een verhooging van den accijns op den diank kan voorstellen. Vei mindering van drankgebruik is er ni«t van te verwachten. Spr. meende dat men nog beter de accijns op bui ten land scbe wijnen en bieren kon verhoogen als meri het dari toch van de alcoholische dranken wil hebben Beter dan op de alcohol is het echter ee i nieuwe bekisting op iu-tsuccessierecht, pp de groote vermogens, desnoods ook op het bedt ijl te leggen. Tegen een verhooging van den accijns op den drank moet echter ten krachtigste ptolest worden aangeteekend. Verder hield spr. een krachtig betoog om aan te toonen de ellende welke door het drankgebruik over ons volk verspreid wordt pn de noodzakelijkheid om tot e-n krachtige bestrijding tarnen te weiken. Ten slotte weid een motie aangenomen en aan de Tweede Kamer af.ezinden, waarin de vergadering, gehoord de b-spiekingeno-er het ingediende wet-vooistel ter verhooging tan de accijns op het gedi-tilleerd, overtuigd zijnde dat, vooral door het ver sterken van 't (vermeende) schatkisibelang bij het jenevergebrutk, het hoe langer hoe moeielijker zal worden het alcoholisme ktach- tig te bestrijden overtuigd zijnde dat elke verhooging van accijns op het gedistilleerd in lijnrechten strijd is met elk waarachtig volksbelang, er bij de leden der Tweede Kamer ten ste kste op aandringt het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd met groote meerderheid te verwerppn. Nadat de zangvereenigmg vSluit Schiedam" nog eenige liederen gezongen had ging de vergadering uiteen. Gisteravond is door de politie alhier aan gehouden de 46 jarige W. V, uit Utrecht, die gesignaleerd stond in het algemeen poli tieblad lot het ondergaan van 3 dagen ge vangenisstraf ter zake van vernieling. Hij is naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht. De Arbeidsbeurs. Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h rijwielvak, Personen bekend met rijwielvak, Idem met vijl- we,k. Schoenmaker (halfwas). Schoen makersjongen. 2 steenhouwers. 1 verver. In een fabriek een jongen eenigs- zins bekend met kleedenriaaien. Leerjon gens v/h sigarenvak. Een keukenmeid. Timmerlieden. 1 jongen voor gistpakhuis. 1 dienstmeisje voor halve dagen. Aangeboden werkkrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distil- lateursknechts.Kanlooi bedienden. Boe renknechts, l tuiniersknecht.1 Tabaks bewerker. Kistenmakers. Ververs. Schippersknechts. Koetsiers. 1 mouters- jongen. Personen voot lichte werk zaamheden. Personen voor scbryfweik. Personen voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in het smidsvak. Idem kuiperstak, Hout- kooporsknechts. 1 slagersknecht. -— Dienst boden. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Peisonen voor loswerk. Met ingang van 1G Mei is verplaatst de commies der posterijen en teieginfie 4e kl« A. Visser van hier naar 's-Gravenhage. 'Naar aanleiüng van een bericht in een Rotterdamsch blad dat eenige leden van de oud-scbutiurij muziek deelnemen aan het corcours van ïConcoidia" te Delft, met de bijvoeging dat het succes daardoor meer veizekerd zou zijn, verzoekt men ons te melden dat de twee personen, die van dat kmps mede zouten gaan, nu niet mede gaan omdat »Concoidia", door hulp, ge-en kans op een prijs wil hebben. {«cvonclcn voorwerpen- Te bevragen aan onderstaande adressen Een meisjeszak, gemedk't A V, bijl S. Foit- sert, Maasstraat IS; een vrouwenzak, in- -houdeude ecnig geld, bij J. Oimnering, Falkstraat 9een gouden biorilie met gou den bloem, bij J. Bevaart, Twee Vriondon- staat 1 oen nikkelen liorlog'dkettmg, bij A. Fous^rt, Ged. Bicrsloot 47een armband niet tonnetje, bij' wed. Hofmeester, Oosten- staat S3 ccn bruin lederen portemonuaic Snot cenig geld, bij F. Drop, Koniugstr. 19. Door den beer Frank van der Goes is nop seen vei zet aangeteekend tegen het vonnis der ati'ondissentent»-rechtbank te Amsterdam waarbij hij wegens opi uiing tot vier inaanden gevangenisstraf weid veroordeeld. Naai wij vernemen, moet de heer van der Goes ernstig voornemens zijn om van de gelegenheid tot appelleeren geen gebruik te maken. Vrijdag a.s. vei sti ij kt de termyn van be- raat. (»Echo") Uitvoer van folvee naar België. Van 1 tot 15 Mei zijn uit Nederland uit gevoerd 486 stuks vee, waarvan afgekeurd en naar Nederland teruggezonden G3 stuks. Be moorden te Kuitaart. Men schrijft aan de „Tel." Do hofstede, waar het weerzinwekkend drama van Kuitaart is afgespeeld, wordt nog dagelijks door nieuwsgierigen bezocht; tusclien de welig begroeide akkers en de be drijvigheid van -feu omtrek maakt zij' een droeven indruk. Do vensters zijn gesloten, op '-t erf geen zoinersche drukte en beweging, en de politie loopt ernstig heen en weer. Begrijpelijker wijze laat de> justitie niets uit. Dat ziji -echter zeer spoedig vermoedens tegen den verdachte koesterde kan hieruit -blijken, dat, toen hij familieleden, di'o de gewonden kwamen bezoeken, wilde thuis brongen, hem verboden werd, 'het liof to ver laten. Later moet hij gedwongen zijn ge weest om zijn vader gedurende vijf minuten in het aangezicht to zien. Toen die tijd va-streken was, luidde liet antwoord op de vraag, of liiji niets te zeggen had, weer, als altijd, in ontkennenden zin. Nadert verneemt men nog, dat de ver dachte niet voldoende- kan verklaren, waar hij den gauschen avond van den moord is geweest en wat hij in dien tijd lieeft ge daan er moet een hiaat van ongev'eer anderhalf uur zijn, zeker ecu tijd, waarin heel wat kan gebeurenook wordt verteld, dat vooral aan de binnenzijden zijner kou sen bloed zou gevonden zijp, wat er op zou moeten wijzen, dat hij blootvoets bij- de ver moorden zou moeten geweest zijn. Opvallend mag genoemd worden, dat do vrouw van den herbergier, waar de ver dachte op den berusten avond is geweest, hem een brave, beste jongen noemt; 't is voor haar echter niet prettig, dat men ge meend heeft dat aan haar door Salomon het geld uit de brandkast in bewaring kon gege ven zijn. Gelukkig mag :k hierbij- molden, dat de vrees onder de landbouwers' dezer streek, vooral onder hen, die wat eenzaam wonen, zooals er velen zijn, langzamerhand begint *tc- verminderen, nu hoe langer hoe meer blijkt, dat er aan een bende ain 'b geheel niet behoeft gedacht té worden. Dat er echter in de eerstel dagen na den moordaanslag velen gingen slapen met een geladen revolver in hun nabijheid en dit vroeger niet deden, is uw correspondent van nabii bekend. Manslag. Omtrent een manslag te Slijk-Ewyk meldt men aan de ï>N. R. Ct." Door de aanwezigheid van een kermis troep, die voorstellingen gaf eeri ongewone zaak voor deze plaats was het Zaterdag avond drukker iri het dorp dan gewoonlijk, en verschillende jongelieden verkeerden in eene opgewonden stemming. In een café zochten eenigen van hen ruzie te krijgen met den getroffene M. J,, die daartoe evenwel niet de minste aanleiding gaf en zich dan ook spoedig verwyderde. Na eenige bood schappen gedaan te hebben, begaf hij zich naar huis. Dicht bij do boerdery werd hy opgewacht door twee peisonen, It. J. en W. G.It, J. hield zyn eene hand op, alsof hij M. J.daar mede een klap wilde geven, doch met de andere bracht hij door middel tan een mes of een bijltje onvethoeds de levensgevaatlyke verwonding in den rug toe. Beide peisonen zetten het daarna op een loopen. De getrof fene, voelende wal er gebeurt) tvas, kon nog de woning van dr. Kimmel bei eiken. Het bloedverlies was zeer ernstig. De pa tiënt tverd verbonden, maar naar huis kon hij niet meer vervoerd woiden, waarom hij by een familielid is opgenomen. De dader is Zondag, hoewel hij alle schuld bl ij ft ontkennen, in arrest genomen en Maan dagmorgen naar Arnhem overgebracht. Een kwade hond, Een ongeval heeft gistereu te Noordtvolde plaats, gehad. E- n mot een woonwagen rond reizende scharenslijper had onlangs een hond gekocht tan ietnaud uit Finkoga, niet wetende dat het een zeer gevaarlijk beest tvas. Deze hond scheurde zich gistel en los en w<eip zich op een zevenjarig dochtertje van zijn meester, dal op velschillende plaatsen aller hevigst word gebeten. liet dier is gisteren avond op last van de politie doodgeschoten, doch heeft eerst nog een jongentje, dat uit nieuwsgierigheid wat dichtbij ktvam, in de dij gebeten. (sLeeuw. Ct.") Vergiftigd. Ttvee kinderen van zeketen N te Stratum, en een van A. aldaar, zijn dooi het eten tun paddestoelen vergiftigd. De kinderen zijn tus- scii-n 3 en 5 jaar. Hot eene ligt op het uiterste, en ook vreest mon voor'lieven dei beide anderen. Leger des Melis. Maandag is liet Tehuis voor ontslagen ge vangenen op de landkoiomc van liet Leger des ITeils tc Barnev-eld door comm. Estill en eehtgenoote plechtig geopend. Nadat do plechtigheid met gezang en gebed was be gonnen, nam de commaudant het woord, waarbijl do elief-secretaris, de heer van Ros som, als talk optrad. Commandant Estill sprak er zijn vreugde over uit dat de eerste inrichting van dezen aard thans geheel vol tooid is. Spreker twijfelde er niet aan of dit Tehuis zou voor vele mensohen, die door misdaad aan lager wal en in de gevangenis geraakt zijn, weer het middel worden om als fatsoenlijke mannen in do maatschappij! terug te 'kco-rcn. Al is men in Nederland nog niet zoo ver gevorderd als in het buitenland, waar reeds sedert jaren dergelijke inrilchtin- gen zijn, en waar de officieren van hef Le ger de veroordeelden reeds in de gevangenis bezoeken mogen, tocli heeft men odk in ons land van directeuren van gevangenissen enz. reeds instemming met liet streven van li'et Leger ondervonden. Het gebouw, waarvan het plan en de tce- kening door eeu officier van het Leger ge maakt zijn, heeft ongeveer f S600 gekost, welk bedrag reeds bijna bijeen is. Ten slotte deelde spreker nog mede, dat ■liet opzicht over dit gebouw, dat 'behalve ecu ruime eet- en dito slaapzaal een wasoli- en badkamer bevat, is opgedragen aan adju dant Snol' en kapitein Jonker. Hierna werd no-g gesproken door mevr. Estill, waarop de plechtigheid met gebed gesloten werd. Boor niet-stakers. Men meldt uit Haarlem aan de »N. R. Ct.": Onder het spoorwegpersoneel, dat in het geheel niet gestaakt lieeft, zal ruim f 4000 worden verdeeld, dat door bemiddeling van de heeren Goedkoop, Beynes en Figëe door de ingezetenen is byeengebtacht, Weer aan 't werk. Maandagmorgen zijn wederom 10 ontslagen machinisten en stokeis van de H. IJ. S. M. aan de centrale werkplaats te Haatlem ge plaatst. In 't geheel zijn aldus reeds 80 man aangenomen. (0[ir- Hanrl.) Zeeziekte, Het orgaan der vereeniging tegen de zee ziekte spreekt van eert nieuw middel om op zee niet onwel te wouien. Een poosje voor de zeere's moet ineu eiken dag haiteroefeningen gaan maken, en daar gaat men aan boord mee door. Men weet dat onze Penkrasser hel zingen van een vroolijk deuntje een onfeilbaar mid del noemt. De Amersfoort scha Kei. Man schrijft uit Amersfoort aan hot „Bdbld." De oproeping dra- feestcommissie (had gisteravond groot succeslang vóór achten waren do „geboren Amcrsfoorters voor „De Arend"om halfaöht zette iemand het schoone keilied in (De Amerefoortsehc kei gaat nooit verloren, enz. da capo ad inf.) cn nog voor kwart voor acht drong het eerste partijtje de voorzaal in. Eeu deurwachter werd fluks aangesteld en negen malen liet bij telkens tien mannen en jongens binnen, wier naam en woonplaats volijverig door de heide secretarissen werd te hoek gesteld. En telkens klonk ihet waardig uit den mond des voorzitters: „Ja, jalui begrijpt, dat de commissie niet op zuilk een groote op komst heeft durven rekenen. Zij heeft dan odk besloten, te doen loten wie de eer zat hebben, den kei te trekken. Kom vandaag acht dagen maar eens terug om te 'hooren of je tot do gelukkigen behoort." Dat was long niet allen naar den zinde moesten .koken sip, hed sip soms; enkelen vroegen „een woordje", écn stak zelfs vier lange toespraken af on betuigde, dat bijl als oud-Ainorsfooi-ter, er recht op had, vrijge steld te worden van de loting. Niet minder klemmende argumenten 'had con ander d' „,graag ccn dag wilde verzuimen, in eigen kostuum zou komen cn geen drom.,! anders dan bier" zou drinken. Dan, de com missie was onverbiddelijk en maakte alleen een uitzondering voor „Speelde", die als be roep opgaf „koivindcr", cn zijn drio helpers Minder druk dan nit den werkmansstand was do opkomst lo- 9 uur v'an hen, die ge neigd waren op eigen kosten deel te nemen aan den liistorisahcn optocht; maar toch bestaat or veel kans, dat ook deze tot stand komt; er zijn reeds heel wat liefhebbers en ook hier is 't do quaestie van het octet n schaap. Vrijdagavond houdt de commisiei weder om zitting en dan zal idles wel zijn besla? 'krijgen. jHc-t ligt in do biloeliug con zooveel mojo. lijk getrouwe reproductie) te 'geven van do Kcyti-edriiighc van 16G1 mot Mcvstor, den kei, Meyster's vrienden, do magistraat dor stad, enz. enz. Het programma voor den feestdag, Don. derdag 2S Me'i, onuvat8 uur revejie met ommegang van de heraut cn tevens twee klaroenblazers; 9 uur bespeling van bet carillon; 1012 uur concert op Den Hof" 11 uur historische optocht walko rond 3 uur den kei naar zijn nieuwe palats «n. leidt; 4—6 uur concert op D'en Hof; 7 u°lu, soiree in De Arend en Do Keizers'Kroon en concert in Amicitia. Aanstaanden Maandagavond, na corres. pendentiö met do besturen van gemeenteen sociëteiten enz. wordt ook dit prommm definitief vatsgestcld. Do commissie hoopt, dat do wei-W vers Dbndcrdag tot een vrijen dag zonder fnliou- ding van loon zullen maken. Het insigne voor do eommissileleden bo- staat uit een rood-wit rozotja va eroverheen do twee lauriertakken van Meyster en waar onder een keitje», vastgehouden door koor den in de kleuren dor stad, dia samenkomen in een touwtje waaraan de 'kei kan worden getrokken. Uit scheveningen. Donderdag, Hemelvaartsdag, wordt de Boulevard-rotonde onder het terras van het lvurhaus geopend. Schandalig. Een leeraar, werkzaam aan de Beiiiz-Hiool te Bochel f, bezocht dezer dagen, om eens' een kijkje te nemen, de gemeente Winters wijk. Spoedig kiveg men daar in de galen, dat de bezoeker een Engelsch man was. Stee- nen en straatvuil werden hem nageworpen, terwijl men schimpliedjes zong. De vreem deling zorgde spoMig dat hij nanr zijn woon plaats terugkeerde; maar dergelijke bejege ning is minder geschikt orn vreemdeliug-n uanr Holland te lokken. Trekhond-bescherming, Vanwege den Bond tot bescherming van den trekhond in Nederland, secretaris air. C. ridder van Rappard, den Haag, zalte Kat wijk Dingdag 26 dezer een concours voor trek honden voor de dorpen rondom Leiden wor den geliouden. Er worden o.m, "medailles uitgeloofd voor de beste hondekar en bonde- bes panning. De stam der Toala in Z.-Celebes. Een der laatste nummers van »Globuo" bevat een bericht van de Snrasins over den door hen in de bergen van ZuiJ-Celebesge- iouden stam der Toala of boschmenschen. Tot voor korten tijd woonden deze menschc-n, die klein van stuk zijn, in holen en zelfs nu nog houden enkelen verblijf in rotswonin gen, slapende op den grond meteen ondeiliug van gras Zij zijn in ontwikkeling zeer ach terlijk, en op bijna alles wat hun getmagd weid antwoordden zy ik weet het niet. Vroeger waien de Toala, zooals o. a. uit de gevonden steeneri pijlpunten blijkt, een jagersvolkthans doen zij aan landbouw. Volgens de Sarasins heeft men heo te be schouwen als de nutochthonen van Celebes, de oorspronkelijke bewoeers des eilands, levende van de jucht met boog en pijl. Op deze laag der Toala volgen die der Torodja en dan komen de Boegineezen. Een door do Sarasins vervaardigde afbeel ding van een Toala is opgenomen in het Mu=eum voor Land- en Volkenkunde en het Maritiem museum Prins Hendrik te Rot te! dam. Droevig, Te Caimpthoulschen Hoek, aan de Belgische grens, is de landbouwer P. Geurtse bij het uithalen van een eksternest uit een hoogen boom in een moddersloot gevallen. Twee zijner kindeieri, die er bij tegenwoordig wa ren, liepen ijlings naar de hoeve om hulp te halen, doeh die kwam te Iaat, de ongelukkige was, met het hoofd in de modder, gestikt. Hij laat vrouw en acht kinderen na. Brand. Iu het nieuwe, keizerlijke paleis te Potsdam is gisteren brand ontstaan in de slaapkamer van den kroonprins. De zijden gordijnen en portières en een dee! van het ameublement is verbrand. De Mumbert-zaak. De instructie in de Humbert zaak is gis teren definitief gesloten. Het inpport, om vattende bijna 300 bla Dijden, concludeert tot verwijzing van beklaagden naar de recht bank beschuldigd van vervalsching en op lichting. De aanklacht van bedttegelijke bankbreuk is achterwege gebleven. De Transsilerischen spoorweg, De Engelsche consul te Calais heeft aan de bladen meegedeeld dat de Calais-Peking Express-trein (vanaf Europa's Westkust tot China's Oostkust, geheel over land), laegs den Transsiberischen weg, 28000 reizigers eerste klasse za! vervoeren per jaar, die in het begin van de exploitatie de reis zullen doen in 20 dagen en later in 14 dagen,

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2