BEXXENLANI). V STADSNIEUWS. YLAARDINUEN. MAASSLUIS. Kunst cn Wetenschap. Kerk en 8choo 'X- X do hot protest dor vereeniging tot bescher ming der inboorlingen. De afgevaardigde vraagt machtiging nog 1000 anderen aan to verven. Sommige Z.-Afrik, financiers zou den voorstellen do zwarten van de Nijl en de Zambesi naar het Zuiden te zenden om ze werkzaam te- stellen bij de exploitatie der mijnen. Ver. Staten. Uit New-York wordt gemeld dat men te Bloomington in Illinois gisteren een zak met dynamiet nabij de spoorweglijn heeft gevonden, niet ver van de plek waar presi dent Roosevelt morgen den specialen trein zal verlaten, waarin hij reist. De politie heeft vermoeden op een complot en stelt een on dei-zoek in. Z u i d-A merika. „El National" een blad te Buenos Ayres in Argentinië, meldt dat Chili, Brazilië en Argentinië onderhandelen over een verdrag dat ten doel heeft alle Europecseho inter ventie te beletten. De regeering van Argen tinië zwijgt over een dergelijk tractaat. doch een hoog geplaatst ambtenaar verklaarde dat er geen overeenkomst bestaat in den vorm zooals ,.E1 Nacional'' bedoelt, maar dat er een geheim verdrag is gesloten tus- sehen Chili, Brazilië, Uruguay en Argenti nië. Austr ali S. Do minister van handel en industrie, Iviugstan, sprak m het Huis van Afgevaar digden als zijn oordeel uit, dat Australië aan Groot-Britannië het recht van voorkeur kan geven boven het buitenland, zonder daardoor een ongewensehte vermindering der inkomsten te krijgen, door het bestaan- do invoerrecht voor Engeland te handha ven. doch dat voor het buitenland te ver- lioogen. Hij achtte het den plicht van Au stralië, de rijks-regeering in elk geval bij te staan. De Prins in Weenen. De sNeue Freie Presse" deelt omtrent de reis van Z. K. H. Prins Hendrik mede, dat H. D. zich naar Rakek in Krain beeft begeven op uitnoodiging van vorst Hugo Windhch- Giatz. De jongste dochter van den Vorst, prinses Marie, is gehuwd met hertog Paul Fredetik van Mecklenburg-Schwerin, den oudsten broeder van Z. K. H, Op de terug reis van Rakek zal prins Hendrik den 9n dezer VVeenen passeeren. Aan de volgende officieren, Z. K. H. toege voegd, werden toegekend aan generaal Yon Szilvinyi het grootofficierskruis der Oranje- Nassau-orde met de ster aan den korvet kapitein Huber het commandeurskruis van dezelfde orde met de zwaarden en aan kapitein YVanka als commandant der eere compagnie het officierskruis van dezelfde orde met de zwaarden. Het grootkruis der St. Stefanus-orde, waar mede de Keizer Prins Hendrik begiftigd heeft, is na het Gulden Vlies de hoogste onder scheiding daar te lande. Zij wordt bij voor keur aan Protestantsche vorsten gegeven, omdat het Gulden Vlies volgens de statuten slechts aan Katholieken verleend kan worden. De Keizer houdt zich nauwgezet aan deze bepalingen, terwijl de Spaansche koningen, die eveneens over dat Vlies te beschikken hebben, daaromtrent liberaler denken en die onderscheiding ook aan Protestanten ge schonken hebben. (»N. R. C,") Baad van State, Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 10 dezer, des voormiddags te elf uren. Kamerleden. De heer mr. P. J. M. Aalberse heeft thans, uithoofde van zijne vele werkzaamheden als lid der Tweede Kamer en als redacteui van het ïKatholiek Sociaal Weekblad", bedankt als wethouder der gemeente Leiden. Da heer Aalberse blijft echter lid vanden gemeenteraad. Departement van Justitie. Bij Kon. besluit zijn bij het departement van justitie benoemd, tot referendaris, mr. A. E. Bles, thans referendaris-titulair, en mr. C. Loosjes, thans commies bij het depar tement; tot hoofdcommies, Th. A. van Gin- kel en W. Oosterland, beiden thans com mies bij dat departement. Lichting 1898. Bij de treinafdeelingen der 3 regimenten veld-artillerie, resp. te Utrecht, 's Giavenhage en Breda, zullen de miliciens der lichting 1898 van 9 tot 29 September voor herhalings oefeningen onder de wapenen worden geroepen. Lt. generaal Kool. Luitenant-generaal Kool, chef van den generalen staf, die geruimen tijd ongesteld was, is thans geheel hersteld doch komt alleen in dé ochtenduren op zijn bureau ter gedeeltelijke waarneming zijner werkzaam heden. Directeur-generaal der Posterijen. Men schiijft aan de nN, R. Crt." "Wij vernemen, dat de directeur-generaal der posterijen en telegraphie, de heer Pop, een der vertegenwoordigers van Nederland op de telegraaf-conferentie, thans te Londen bijeen, aldaar vrij ernstig ongesteld is ge worden, dientengevolge genoodzaakt was zijn werkzaamheden af te breken en naar Den Haag, zijn woonplaats, terug te keeren, alwaar hij thans is aangekomen, vergezeld van zijn mede-gedelegeerde, den hoofdinspecteur, den heer Kruyt, die echter kort daarna weer naar Londen is teruggereisd tot hervatting zijner taak op het congres. De ongesteldheid, die gepaard gaat met een ontsteking der oogen, is vermoedelijk het gevolg van de zware eischen die de heer Pop aan zjju werkkracht gesteld heeft tijdens en ook na de spoorwegstaking. Zijn toestand was heden bevredigend. Men meldt ons hieromtrent ui4 's-Hage: De heer Pop, weid tijdens zijn verblijf te Londen aangetast door eene acute ontsteking van bet linkeroog van zoo hevigen aard, dat hij op raad van zijn Engelschen dokter naai den Haag terugkeerde om zich ouder behan deling van zijn eigen dokter te stellen, Hij leed aan de gevolgen van eene hevige gevatte koude, Thans is de lieer Pop echter zoo goed als beter, zoodat hij Z iterdagavond naar Londen denkt teiug te keeren. Snikcr. De ïSt.-Ct." bevat een opgaaf van de hoe veelheden suiker op 31 Mei 1903 in de entrepots aanwezig. Zeev Issclierij D'e Minister van Waterstaat-, Handel en Nijverheid cn van 'Marine hebben vastge steld een nieuwe tabel voor het wisselen van seinen tusschen een oorlogsschip, belast met het politietoezicht op do vissoherij en een visschersvaartuig. Zij vestigen e-r de aandacht, van de vis» sellers op da t lo, de bedoelde tabel ook in België, Dene marken, Duitsdhlnnd, Frankrijk en Groot- lirittannië is ingevoerd, zoodat met- de poli- tiekruisers van die natiën oveneens volgens do tabel seinen kunnen worden gewisseld 2o. het dringend aanbevoling verdient dab bij liet wisselen van seinen do tabel stipt wordt gevolgd, vermits daardoor misver sta ud en onuoodig heen en weer varen wordt voorkomen. AToorts wordt, door genoemde Miuisters ter keunis van belanghebbenden bij de zee- visselierij' gebracht, dat door tussehenkomst van het collego voor do zeevisscherijen voor elk visschersvaartuig, waarmede do vis- selierij in de Noordzee of op do kusten van Friesland eu Groningen wordt uitgeoefend, een exemplaar dor tabel gratis zal worden uitgereikt, terwijl aan liet Ministerie van Waterstaat, Handel cn Nijverheid mede op aanvrage voor belanghebbenden exemplaren te bekomen zijn. (,,St.-Ct.") Bureau van Consultatie. De Hooge Raad heeft aan mr. I. M. [lij mans op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid van het bureau van consul tatie te 's-Gravenhage. Erfpacht. Het is gebleken dat het i.. den üaarlemschen raad bij besluit van 1 Augustus 1900aange nomen beginsel van uitgifte van gemeente gronden in er'pacht in die gemeente weinig ingang heeft gevonden. Tot heden is geen enkel stuk gemeentegrond in erfpacht uitge geven, waarvan het gevolg is dat de voor bouwterrein geschikte eigendommen der ge meente thans geen rente afwerpen. Daarom stellen B. en W, voor in te trekken de be sluiten van 1 Augustus 1900, 19 December 1900 en 1 Mei 1901, en hun uit te noodigen voorstellen te doert voor de vaststelling van de verkoopsprijzen van de voor bouwterrein geschikte gemeentegronden. Gemeentelijk telefoonnet. De Rijswijksche gemeenteraad heeft 25 jaar concessie verleend aan den lieer De Knokke van der Meulen voor den aanleg en de exploi tatie van een telefoonnet voor Rijswijk en Voorburg. Marinefonds. Van de treden door den Minister van Marine verleende audiëntie maakte o,a. eene depu tatie uit het hoofdbestuur van het Marine fonds gebruik om dir. fonds tot ondersteuning van mindere schepelingen in 's Ministers be langstelling aan te bevelen. Gein Veldwachters N. Holland. Door de vereeniging van gemeenteveld wachters in Noord-Holland is de vraag of aansluiting dor vereeniging bij de federatie van beambten der gemeentepolitie in Ne derland 'gewensckt is, ontkennend beant woord. Tot redacteur van het orgaan „De Veld wachter" werd. gekozen de heer Bontekoe to Westzaan. Uit leidde tot eenig debat doch niet tot besluiten. Er wordt nu pauze gehouden. Nadat de vergadering heropend was, was het woord aan den heer J. Hoogwerf, hoold der christelijke school te Gorredijk. Hij be handelt twee punten van bet christelijk schoolprogram. In de eersto plants de bepaling dnt de bijbelsche geschiedenis steeds meer het centrale vak worde van het gausche chris telijk onderwijs. In de tweede plaats dat alle audere vakken zooveel mogeiijk in recht streeks verband worden gebracht met het godsdienstonderwijs. Een korte discussie volgt en daarna wordt overgegaan tot de orde van den dag. Een reeks voorstellen werd achtereenvol gens afgehandeld, doch wegens het late uur moest de vergadering gesloten worden alvo rens alle punten waren besproken. Yereeniging voor Christelijk Onderwijs Gisteren werd in de Rotterdamsche Dier gaarde de twaalfde algemeenp vergadering gehouden van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs. De vergadering werd geopend met psalm gezang en gebed. De voorzitter, dr. De Visser, hield een toespraak, waario hg den fc-eslaanden strijd ,-chetste tusschen gezag en vrijheid en de zonden door beide begaan. Wij, christen belijders, z°gt spreker, staan buiten dien strijd door en met onze opvatting van gezag en van vrijheid. Wij hebben eerbied voor net gezag, a! falen de gezaghebbmden, want liet gezag is van God. Spr. acht het ten zeerste noodig er naar te streven dat de vorming van onderwijzers in christelijken zin geschiede. Het ongeloof heeft zich in de laatste dagen zóo brutaal voorgedaan en dermate doen kennen in zjjn revolutionairen geest, dat meer sympathie is ontslaan voor ons streven, zegt spreker. Laten wij dan rneewmken om het gezag hoog te houden en tegelp de vrijheid te handhaven. (Toejuiching.) Na de afdoening van verschillende punten van geheel huisboudeljjken aard, was liet woord aan dr. G. J. Vos Az., predikant te Amsterdam, die het door het hoofdbestuur aan de orde gestelde onderwerp »De Christe lijke Staatsschool" inleidde. R. K. bijzondere Ouderwijzers. De zesdo jaarlij-kscbe algemeene vergade ring van do St. Lebuiuus Vereeniging Dis- ccsaan, vereeniging van R.-K. bijzondere onderwijzers iu liet aartsbisdom Utrecht, is gisteren te Apeldoorn gehouden. De heer Sluiters, voorzitter der vereeni ging, 'herdacht evenals dc heer Patemotto, in hartelijke bewoordingen wijlen mgr. dr. Scliacpman. De heer Tangelders Sr. hield daarop een referaat over„Do opleiding onzer onderwijzers." Na een levendige discussie werd de vol gende conclusie aangenomen „D'e vergadering, overtuigd dat er veel aan de opleiding onzer ouderwijzere ont breekt. spreekt don wensch uit, dat het hoofdbestuur allo pogingen in het werk stel le om gelijkstelling van het blj'zonder met liet openbaar onderwijs te verkrijgen, opdat aan bijzondere inrichtingen do opleiding op zoo breed mogelij'keu grondslag kunne ge schieden." N"a het afdoen van eenige huishoudelijke werkzaamheden trad als redenaar op dr. G-. Brom over mgr. dr. Schaepman. Bonz. Het hoofdbestuur der vereeniging $an Nederlandsche patroons ïBoaz" hoeft besloten eene buitengewone samenkomst uit te schrij ven tegen Woensdag 17 Juni a. te's-Hage, waartoe allereerst al da leden van ïBoaz", maar daarbenevens ook alle andere werkge vers in het land worden uitgenoodigd, die ook in hun bedrijf naar Gods ordinantiën vragen, sdie met ons willen trachten zich- zelven rekenschap te geven van de vraag Wat heeft de Heere door al deze beroeringen (de slaking en wat daarmede vei band hield) ons, patroons, te zeggen gehad Ds. H. Bavinck zal daarna spreken over uWelke is de roeping van den patroon tegen over zijn arbeiders?" en ds. J. C.Sikkel over Welke is de roeping der patroonsten opzichte van vakorganisatie?" „De Post". De 10de algemeene vergadering van den Nederl. Bond van Post- en Telegraafbeamblen ïde Post" zal plaats hebben te Utrecht Zon dag 5 Juli, hoofdzakelijk bestemd tot viering van bet 10-jarig bestaan van den Bond. Het voornemen bestaat in de maand September een tweede algemeene bondsvergadering uit te schrijven, waar de belangen uitvoerig kunnen worden besproken. Delfiand's Ingenfenr. De gisteren te Delft gehouden vereenigde vergadering van dijkgraaf, hoogheemraden en hoofdingelanden van hel hoogheemraadschap Delfland besloot bij acclamatie aan den inge nieur voor Delfland den dank der vergadering te betuigen voor da voortvarendheid en toe wijding, door dien hoofdambtenaar aan den dag gelegd bij de dichting van de dooi braak in de kade van den Noord-Kethelpolder. Besloten werd verder deze dankbetuiging ter kennis te brengen van genoemden inge nieur, den heer J. Groenendaal Jr. Intern. Tentoonstelling Voedingsmiddelen De Min. van Buitenlandsche Zaken ves tigt in de „Stct." (no. 128) de aandacht van •belanghebbenden op een internationale ten toonstelling van voedingsmiddelen (the international Food, Grocery and Allied Tra des' Exhibition), welke van 29 Augustus tot 12 September e.k. te Londen in het C its tal Palace gehouden zal worden. Voor nadere inlichtiugen wende men zich tot 't bureau van genoemde tentoonstelling, 20 Victoria- street, Londen S. W. De Rotterdamsche Stoomtram. Do-or'B. en W. van Rotterdam is thans de correspondentie overgelegd tusschen hen en de directie van de Rotterdamsche Tram wegmaatschappij gevoerd, naar aanleiding van het besluit van don raad ci.d. 23 April, waarbij B. en W. werden uitgonoodigd, om do stoom als trekkracht op den N. Binnen weg te verbieden. Veel nieuws bevat evenwel die briefwis seling niet meer, na betgeen te dien aanzien reeds bekend is gemaakt. D© maatschappij wijst er vooral op, dat do belangen van heb intercommunale verkeer met Schiedam niet uit het oog verloren mogen worden. Dit verkeer wordt thans bediend door een twintig minutendienst, mot treinen als regel bestaande uit één grooto en één klein rijtuig, bij buitengewone gelegenheid uit één groote en twee kleinere rijtuigen, welke treinen bezet zijn met een aantal reizigers afwisselend tusschen 0 en 150. D'aar nu een gewoon paardentramrijjtuig slechts ruimto aanbiedt voor een 25-tal passagiers, zouden dus voor dit verkeer alleen afwisselend van 1 bot 6 paardentrariirijtuigc-ii noodig zijn om de per trein aangebracht reizigers verder te vervoeren. Dat dit verkeer dus door een gewone paar- dent.ranidicTist om do vijf -minuten tusschen Dolfshaven en Rotterdam niet behoorlijk gediend is, springt genoeg in hot oog, ter wijl ook duidelijk is, dat niet wel uitvoer baar is een groot aantal rijtuigen te Delfs- liavon gereed to zetten en naar behoefte te laten vertrekken. Doch zelfs al neme men voor een oogen- blik aan, dat hiervoor een oplossing te vin den ware, dan zou niet kunnen worden 'bo- let, dat passagiers -uit Dolfshaven de wach tende wagens reeds gedeeltelijk vulden voor aankomst van den trein uit Schiedam, zoo- dat voor do reizigers van don troiu onvol doende! plaats overbleef. Het bezwaar aan liet overstappen verbon den, alsook do onzekerheid te Delfshavcn steeds voldoende plaatsruimte to vinden om vorder to kunnen rijden, zouden dan ook spoedig liet intercommunale verkeer geheel do-en verloopeu. Ten slotte zou het overstappen te Deüfs- ihaVen een groot aantal nieuwe rijtuigen noodig maken, waarvoor de remisago go- heel ontbreekt, terwijl het collogo van B. en W. zeker zal toegeven dat, nu do onder handelingen betreffende de electrische be weegkracht zoover zijn gevorderd, de aan schaffing van een groot paarden trahimate- riaal niet in billijkheid is te vorderen. De R. T. M. heeft voorgesteld, iu plaats van een 20-miuutendienst thans, tusschen Dolfshaven en Schiedam oen stoomtram- dienst van 10 minuten en tusschen Rotter dam en Delfsliavcn een paardentram dienst van 5 minuten in te voeren. Voor de rege ling van dien dienst, waartoe behoort het bouwen van remise en stallen voor de paar dentram. vroeg de R. T, M. 6 maanden. B. en W. rnoenen, dat 4 maanden vol doende is, doch kobben overigens geen be zwaar tegen de voorgestelde dienstregeling. Zij stellen mitsdien den raad voor, dezo voorloopig goed te keuren on voor liet in werking treden den termijn van 4 maanden te stellen. Er zal thans 'bij' de Ruilstraat en het café restaurant „Concordia" in plaats van op het Lage Erf te Delfshavcn, waar de ruimte daarvoor te klein is, een uitwijkspoor ge maakt moeten worden. A.s. Zondag zullen er in het Leger des Heds groote openbare meetings gehouden worden onder leiding van kommandant Th. Estill, leider van het Leger in Nederland. Heden zijn alhier aangekomen twee nieuwe ijzeren loggers voor rekening van den heer J. den Duik te Scheveningen. Zij zijn gebouwd te Krimpen a/d Lek en varen onder de onder- scheidingsteekenen SCII 407 T r u i d a en SCH 412 Gevaerts van Simonsha ven; voorts een nieuwe houten logger SCH 422 A d r i a n a, voor rekening van den heer M. v. d. Toorn. Vannacht werden door de politie alhier aangehouden twee matrozen, J, P. en J. W,, beiden deserteurs van loggers. J. P. van de SCH. 40 2 is hedenmorgen te 10 uur bij het uitvaren in de Maas gespron gen, doch door de politie weer naar boord teiuggebracht. Hij zal dus, zij het ook tegen zijn verwachting, de reis medemaken. en de van knegt, Willem Barendz, schipper 0 Gelderen, van de heeren Drop en Goeh twicgt, zijn bjj het in zee sleepen, met elkaar in aanvaring gekomen, waardoor van eerst genoemde de kluiverboom en van de andere de mast brak, zoodat beide schepen moesten ♦prugkeeren om te repareeren. "u 'Wegens desertie van eenigen van de be- manning moesten gisteren weer enkele loggers bljjven liggen. Ook heden was dat weer het geval, wat niet alleen hinderlijk maar ook schadelijk is, daar dooi' die wegloopers groot» geldsommen zgn opgenomen. Eenige Werden opgespoord terwijl voor sommigen, anderen in dienst zgn genomen. Drinkwaterleiding:. Gisteren had in de zaal „Harmonie" do algemeene vergadering plaats van aandeel houders in de V-laardingsch© Waterleiding maatschappij; Aan het verslag, door de directie uitgebracht, is het volgende ont leend Da Wilhelminahaven zuidzijde werd van af den zinker bij' de havenbrug tot het einde op het terrein der werken van een lioofd- drukleiding voorzien, die later moet wor den aangesloten aan het macliinegobouw, verder vei'd langs die haven êen buis van minder capaciteit gelegd en bovendien wer den langs deze haven brandkranen aange bracht om de schepen te -kunnen bedienen. Op 31 December 1902 werd in 3865 wo ningen per abonnement water geleverd. De centrifugaal pompen brachten 531760 kub. M. water naar de bc-zinkbahken. Naar de stad werd gepompt 499835 kub M. Het meest iu de maand Augustus. liet minst in do maand Februari. Het grootste verbruik per 24 uren was 27 Juni 2650 kub. -M. Kot (kleinste1 was 23 Maart 560 kub. M. Voor industrie werd geleverd 20240 kub. M.aan water- en vuurneringen 2867 kub M.voor industrie tevens huishoudelijk ge bruik 4876 kub. M.voor uitsluitend hui selijk gebruik 9334 -kub. iM.voor s-oheeps- gebruik pl. m. 14680 fcuib. M. Blijft voor albonnementsgebruik 438841.50 kub. M., waarvan hot gebruik per hoofd en per dag geeft pl. m, 69. L. De bacteriologische onderzoekingen wor den door dr. H. ,T. van 't Hoff regelmatig zoowel van el'ken filter afzonderlijk als van het afgeleverd wordende water, verricht. Geen afwijkingen of ziektekiemen worden gevonden. De waterontvangsten bedroegen por abon nement 28533. Per M. (na aftrek resti tutie) 6575.14. Totaal ƒ41107.99. Het winstsaldo over 1902 bedraagt zon der afschrijving ƒ26052.24 terwijl door h.h. commissarissen wordt voorgesteld om daarvan 11500 op hot afsohrijtvingsfonds over te boeken. *De gisteren van hier ter haringvisscherij vertrokken loggers de Jonge Jan, schip per J. Goedknegt, van den heer J. Verboon Heden werd alhier ter kaasmarkt voerd 25 stapels kaas, wegende 8664 Ke prjjs 20 26 cent per Kg. Handel vlug. Toonkunst te Rotterdam zal het volgend seizoen ten gohooro brengen11 December (geboortedag van Berlioz) „La Damnation dc Faust", tweede uitvoering: „Seleneia", muziekdrama (in concerbvonn) van E. von Bruükcn Fook, en „Wanderers Stormlied" van Brahms; en derde uitvoering: ,,145e Psalm" van Verhulst eu „Requiem" van Hc-nschel. Bij het te Amersfoort op 12, 13 en 14 Juni to houden muziekfeest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling van Toonkunst aldaar, treedt als feestdirecteur op de heer M. W. Petri uit Utrecht, direc teur der afdeeling. Als solisten staan ver meld mej. Emmy Kloos uit Wiesbaden, mevr. Do Haan, Jos. Tijssen uit Frankfort, Gerard Zalsman en Brani El dering uit Am sterdam. Uitgevoerd worden den eorsten dag Handel's Josua, en den tweeden (matinee) Madrigalen van Tollins Mïnnespiel (met pianobegeleiding voor vier 'handen) van ITofmanu, en solo-voordrachten. Zaterdagmiddag den 13on wordt de alge meene vergadering dei' Mij. gehouden. On der do voorstellen trekken in 't bijzonder do aandacht dio van do afdeelingcn Leiden ou Amersfoort, die wensdhen Voor het mu ziekfeest in 190-1 (biji gclcgenboid vau het 75-jarig bestaan der Maatschappij) een be- paaldo som te besteden en het saldo van 't Muziekfeestenfonds verder te vordeelcn on der do afdeelingcn. Dit is do algem. strek king van de voorstellenheide worden door heb hoofdbestuur ten sterkste ontraden. 'Het hoofdbestuur vraagt machtiging om met dö afdeeling Amsterdam of met do af deeling Utrecht te regelen het genoemds herdenkingsfeest in 1904. Dö afdeeling Utroolit beeft al een programma ontwor pen, mot het- (nog in bewerking zijnde) ora torium Christus, van Henschol, de Negen de, van Beethoven, en hot To Deum, van Diepenbro-ck, als do voornaamste werken. D'oor de jury der Nedcrlandsoho Mozart- Vereeniging ter beoordecling der ingezon den Don Juan-vertalingen is bekroond die onder het motto: „Pare un libro stwnpa- to" de bekroonde is de keer A. Belinfante Jr. te Amsterdam. Do Loüdenscho bladen, ofschoon Richard Strauss verschillend beoordeclend, prijzen het Amsterdamsch orkest onverdeeld. De „Daily News" noemt de uitvoering van „TiU Eulenspiegel" door Mengelberg een openba- D'e bladou to Budapest spreken met veel lof over de vertolking van Orolio, die al daar do partijl van Hans Sachs in de Neder landsche taal zong. Ook Desider Mankus die dit v/erk dirigeerde, wordt zeer geroemd. Overigens schijnt deze opvoering niet schit terend geweest te zijiu, daar do vertolker van Pogner zoo hecscli was, dat hij bijna geen klank kon geven, en zijn grooto toe spraak door een ander liet zingen, die dit fragment zoo goed mogelijjo van het blad zong. Ned. Berv. Kerk. Beroepen te Huizen ds. B. van der Wn! te Waddingsveente Zwartsluis ds. J. Buenk te Vreeswijk. Geref. Kerken. Beroepen te Jutrijp-Hommerfs dj. Grooneveld te Winsum (Gron.) Lager Onderwijs. Zij die zich aan hef examen voor de acte van hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzer® waarvan het schriftelijk gedeelte op 3G dezer te 's Gravenhage zal plaats hebben, ter wijl het mondeling op 20 Juli d.a.v.zal.aan vangen wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 16 dezer aan te melden bp den voorzitter der commissie, voor welke zij ver langen te verschijnen, met overlegging van a. geboorte-acteb. getuigschrift van zedelijk gedragc. reeds verkregen acte en toelatin gen d, bewijs van tweejarige werkzaamhew aan een of meer scholen. De voorzitters der commission zijnvan® commissie te Breda: J. E. van Reuesse, w Arnhem van de commissie te Arnhem, Jnr. mr, L, F. H, Michiels van Kessenrich, te Roer mond van de commissie te Haarlemdr.J- H. Jennes, fe 's-Gravenhagevan de com missie te Utrecht: J. C. Gabius, te 's-Gra* veahagevan de commissie te Deventermr. S. C. Nieuwenhuyzen. te Deventer van 0 commissie te Assen; dr B, van der Meulen, te Assen.

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2