wi&LmmJs m 1 57"* Jaargang. Zaterdag 13 Juni 1903, ïmrm No 11183 'Cr~W^ Soldaten der Fortuin. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland. KENNISGEVING. BUITENLAND. fel tor en- ies« its, en, rie- M. M. H, M. .m. tan. am B. ïes, en, irts ni: m- ■rd, erg ,en, J, van van ;er- )0t- /et, 'rg, iet, ert, lur. étó, 1 i SM edxmsche: COURJiNT Deze courant verschjjnt dagelijks, «et uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwart-alVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur m het bureau bezorgd zijn. Barrani Bo<er»tr»at «g. -i-v Prijs der Advertentiën: Van 16 i egels fl. 0.92 5 iedere it-gel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden Taneven hun; van zqn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde fittefrae opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. lustere, Selefoo» So. US. Gelet op art. 8 van liet Provinciaal Reglement ter bevordering der veefokkerij Maken bekend dat bij de in Maart on April dezes jaars ge houden stierenkeuringen, wegens hun uitstekende hoedanigheden, zijn bekroond met Provinciale en Rijkspremién van ƒ150, 100 en 50 de Sneren van do op de biljetten vermelde eigenaren. dat de stieren, waarvoor Provinciale premien rijn verleend, met de letters Z. 11. op den rech- terhoorn zijn gebrand en de stieren waarvoor Rijltspremidn zijn verleend met de letters R S. op den linkerhoorn dat de bekroonde stieren tot 1 September 1903 in de Provincie Zuid-Holland ter dekking beschikbaar moeten zijn in bet district waarin tij lijn gekeurd legen een springgeld van hoog stens 1.op straffe van met-betaling der toegekende piemie 's-Gravenhage, den 19den Mei 1903. De Gedeputeerde Stalen voornoemd, PkTUN, Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier. ffedertoelating tan veo on vlecscli uit Nederland herkomstig en in den rresmde geweigerd. De Burgemeester va.n Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in do provincie Zuid-Holland, de aandacht van belanghebbenden op het navolgend kucht De Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Financien Gelet op de wet van 30 Juli 1870 (Staats blad no. 131), aangevuld bij de wet van 1 Augustus 1880 (Staatsblad no. 123) en ge- mjiigd bij de wetten van 15 April 188ö (Staats blad no. 04), 15 Apiil 1896 (Staatsblad to, 68), 21 Juni 1901 (Staatsblad no. 157) en 3 Februari 1902 (Staatsblad no. 14) Mede gelet op de Koninklijke besluiten van 8 December 1870 (Staatsblad no. 194) en 14 Augustus 1888 (Staatsblad no. 142) Biengan ter kennis van belanghebbenden, dat, mei intrekking van do gemeenschappelijke be schikking van de Ministeis van Binneulandsche Zaken en van Financiën, van 10/22 Augustus 1898 (Nederlandsche Staatscourant van 23 Augustus 1898, no. 190), in de gevallen, waai in de vteemde autoiiteiten, op giond van do daar te lande geldende veeaitsenijknndige' voor schriften, de toelating van uit Nedeiland ten invoer aangeboden vee en vleesch mochten wei- geien, het geweigerde weder in Nederland zal binnen worden ingevoeld op de volgende voor waarden 1o, dat de invoer geschiede langs hetzel de kantoor als de uitvoer plaats gteep 2o. dat aan het eerste kantoor, hetzij in otiginali dan wel in gewaarmetkt afschrift of uittreksel, de vrachtbrief worde oveigelegd, welke bij den uitvoer tot geleiding heeft gostiekt Naar het Engolsch RICHARD' HARDING D'AVIS. 56) D'e laatste geweerschoten vermengden sok met een oorvordoovend hoera- en over- mnmngsgesckreeuw, dat, vanuit den tuin opstijgend, als een loopeud vuur door de straten ging en over de daken weergalmde. De officieren snolden naar 'day, omarm den hem naar 's lands, wijs en begroetten urm als den bevrijder van Olanclio, den lier- stófler der wettige regcerhig, en als ümn broeder en landgenoot. Vervolgens 'klom ecu van ben op een marmeren tafel en riep Clay uit tot militair president of dictator. roept uzelf uit tob dwaas, wanneer s'l uiet zorgt, naar beneden te 'komen," i'iep Clay lacbend. „Ik dank u dat gij. mij (hebt toegestaan met u te strijden, en het zal mijl Cen groote voldoening zijju, onzen nieuwen President mede te deelen, boe dapper gij u M deze schermutseling, ik wil zoggen groo- ten Veldslag, hebt gedragen. En nu wilde ik hot voorstel doen, dat gij do wapens van do gevangenen in het palcis opbergt, waarna £9 generaal Rojas moet bevrijden en them !a triomf door de stad geleidon. Dat zal toch wel in den geest vallen, niet waar Do officieren beweerden dat ölay alleen eer toekwam, zulks te doen, -wat Glay ech ter afsloeg onder het voorwondsel, dat hij "!fn zórg had te besteden aan de gewonden. 3o. dat het weder ingevoerde n'-et verder dan hst eerste kantoor worde vervoerd, dan na dooi den districtsveou ts of een zijner plaatsvervangers te zijn ondetzocht. Van genoemd onderzoek is vrijgesteld het vleesch hetwelk vooizien is: a. het/ij van een merkteeken als bedoeld bij het Koninklijk besluit van 21 November 1902 (Staatsblad no. 199) b. hetzij van een merkteeken, stempel of veiklaiing, ten bewijze dat het vóór don uitvoer bij eene keuring van gemeentewege of door een geöxatuineerden veearts voor verbruik geschikt was bevonden. 's-Gravenhage, 19/22 Mei 1903. De Minister van Waterstaat Handel cn Nijverheid DE MAREZ OYENS. De Minister van Financiën HARTE VAN TECKLENBURG. Schiedam, 12 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. 12 Juni i903 Se rv IC. Van revolutie cn koningsmoord. Gisternacht is te Belgrado een paleisdra ma afgespeeld, dat herinnert aan de Mid deleeuwen en den Romeinsehen keizertijd, toen dergelijke moordpartijen schoring en inslag vormden van de lioogere politiek. In telegramstijl! werden gisteren reeds eenige bijzonderheden over de uitgebroken revolu tie en haar onmiddellijke gevolgen medege deeld, de oorzaak van do omwenteling moet worden toegeschreven aan den gespannen poïitieiken toestand in het Servische -komnk- •>jk. Verscheidene malen reeds deden geruch ten van samenzweringen tegen de konink lijke familie en tegen koningin Draga in 't bijzonder do rondt© en thans heeft het leger, waarop koning Alexander zoo trotsch was en waarin hij vertrouwen stelde, door een ■laaghartigen moord de kroon op het werk gezet. Alexander Obrenowitdh, de eeuige zoon van Milan Obronowitscli en van Natalie Kc-scihko, werd den Men Augustus 1876 te Belgrado geboren. Reeds jong had Alexan der kunnen ondervinden, dat ook ïn ko ningsgezinnen veel leed en ellende kan be staan. Want koning Milan en zijn gemalin leefden zeer onecnig; en vaak ging die on- oanigboid gewoonlijk verborgen onder de etiquette zoover, dat zij', openlijk merk baar werd. In 1886 werd die verhouding tussaheu de ouders zoo gespannen, dat ko ningin Natalie uit Belgrado vluchtte en naar Rusland ging, mot den jongen kroon prins. Koning Milan oischto zijin zoon op, maar Natalie weigerde. Maai- in 1888 Werd Alexander door de politie) aan zijin moeder ontnomen en aan zijh vader teruggebracht. In het volgende jaar legde Milan do xo- georing neder en werd do jonge Alexander, nauwelijks 13 jaar oud, tot koning uiitgeroe- „D'at er dooden zouden zijp gevallen, kan ik nauwelijks veronderstellen," zeide hij te gen Kirkl'and, „want, als er in een Euro- peesclien -oorlog tweeduizend k-ogels noodig zijn om één man te dooden, dan zijn er in Zuid-A,merika minstens twee maal honderd duizend daartoe noodzakelijk." Hij beval daarna Kirkland mot zijp man schappen naar des mijnen terug fco keeren en er voor zorg te dragen dat niemand ach terbleef. „Wanneer gijl do overwinning feestelijk wilt vieren, dan kunt giji dat thuis doen, maar niet hier. D'e kerels hebben zich heden uitstekend gedragen en ik zou niet graag zien dat zulks naderhand door allerhande uitspattingen werd bedorven. Do belooning zal zoo spoedig mogelijk aan hen worden uitbetaald. Hetgeen Rojas en mr. Langham voor hen zullen doen, zal lien misschien tot rijike lieden maken." Nadab het schieten was afgeloopen, was het 'hoora-goroep vanaf do daken eensklaps veranderd in handgeklap en do uitroepen, die nog niet duidelijk verstaanbaar- waren, klonken anders dan de opgewonden over- winui ngskrolon. Clay zag, dat do Amerikanen op de bal kons van 'het schouwburg- en clubgebouw zicli over de balustrades heenbogen en de halzen uitrekten, allen in dezelfde richting 'keken, om vervolgens weer onder luido ju belkreten met hoeden en mutsen to zwaaien. Spoedig werd hoven dit lawaai heb regelma tig stappen van marcheerende soldaten en het ratelen van een kanon over de oneffen straathoorbaar. Ook Clay stiet een uitroep van vreugde uit en Kirkland, Langham, pen, onder leiding van -oen regentschap, waarvan Jovan Ristitch de president was. De oorzaak van Milan's aftreden was do eeuwigdurende strijld tusschen Russisch- en Oostoimj'ksch-gezinden, die onder het re gentschap den minderjarigen koning mee sleepte. Alexander, die regeeren prettiger vond dan studeeren, bevelen aangenamer dan ge hoorzamen, joeg het regentschap weg en pro clameerde zich zelf tot koning. Hij was toen nog geen volle 18 jaar. De partijstrijd stak intusschen heftiger dan ooit den kop op. In 1900 verloofde de koning zich met een vroegere hofdame zijner moeder, Draga Lun- jewitsoh, de weduwei van den ingenieur Ma- seliin. Ondanks de oppositie van Alexan der's vader, 'koning Milan, die destijds op perbevelhebber van hot leger was, zette do jonge 'koning 'hot huwelijk door. Zijn vader verliet daarop Servië voorgoed. Do jongsto gebeurtenissen zijn bokend.D'o hoop dat koningin D'raga, die 20 jaar ouder was dan haar man, het land een troonsop- volger zou schenken, word den bodem inge slagen. De erkenning van D'raga als 'konin gin word door de hoven te Weenen en Pe tersburg koel geweigerd. Alexander nam wodor zijin toevlucht tot een staatsgreep. Hiji hief de grondwet op, stuurde do Eerste eu Tweede Kamer naar thuis, hervormde zijn ministerie en schreef nieuwe verkiezingen uit. D'en broeder van koningin D'raga, luitenant Lunjew'tsch, zou hij liebben aangewezen als zijn troonsopvol- ger. Al die gebeurtenissen wekten in Servië groote -ontevredenheid en men beschuldigde er Draga van. En van die haat tegen een „vrouw uit het volk" is het paleisdrama dat te Belgrado word afgespeeld, heb beste bewijs. Omtrent den moord in iliet paleis ver neemt de „National Ztg." het volgeude: Een troep officieren trok in den nacht naar het paleis en eisohte van den koning, in overlcg met den radicalen leider Ljoeba Zinkowitsch, dat hij ten gunste van Kara- georgewiltsch afstand zou doen van den troon. De koning weigerde en schoot den overste Naumowitsah, die hem do afstandsoor- kondc voorlegde, dood. Do officieren lieten nu do ministers van oorlog en van b innen- landsche zaken halen en schoten den koning, de koningin, den adjudant Pebrowitsch en de officieren, die den 'koning trouw bloven, dood. Db officieren stonden -onder leiding van den overste Mlsehitscih van het Ge regi ment infanterie; deze vermoordde de ko ningin. De koningin en haar bloedverwanten wer den met bijlen doodgeslagen, de koning doodgeschoten.De koningin was direct dood, de koning leefde nog eenige minuten. Dit drama werd afgespeeld in de slaapkamer. D'e paleisgarde bood hoftigen tegenstand. Honderd garden moeten gedood zijn. Volgens de „Köln. Ztg." wordt verhaald Mac Williams en hij' liepen naar eon ver hoogde standplaats, van waar zijl de nieuw aangekoirienon beter konden waarnemen.De voor het paleis staande volksmenigte ver deelde zich en maakte ruimte om een afdee- ling matrozen door te laten, waarvan do voorsten in twee rijen een Gatlingkanon voorttrokken. Zeeofficieren en adelborsten in blauwe uniformen verschenen en achter hen volgden nog meer matrozen mot ge bruinde gezichten en halzen. Daarop volgde eon troep mariniers, boven wier witte hei- men de Arnerik aan sell o vlag woei. Hun aan wezigheid en 'het gevoel van trots dat deze soldaten van huis in hen opwekten, deed hun den zooeven geêindigden strijld klein en erbarmelijk to el ij keu. D'e ovengen zwaaiden hun hoeden en schreeuwden met de anderen hoera. Een hoofdofficier, die zich blijkbaar van zijin waardigheid bewust was, voelde tevens een zekere teleurstelling, dat 'hij' te laat was geikomen om nog iets van den strijd te zien. ïlijl commandeerde ÜiaAb aan den ingang van den tuin en ging zelf het terras op, terwij hij' onderweg inlichtingen inwon. Allo groepen die hij' aansprak, wezen op Clay. Deze iliad bijl bet zien van de vlag van zijin geboorteland bemerkt dab Mendozai's vlag nog aan den mast hing, waarnaast hij stond, en toen de officier op hem toetrad haastte hij! zich die standaard der opstande lingen naar benedon te halen. „Kunt gij mij ook zeggen, wie hier hot bevel voert?" vroeg de officier, terwijl hij Clay met een twijfelachtig gelaat aankeek. Zijn toon was ©enigszins scherp, want Clay was geen militaire verschijning, daar hij dab de lijken van het vorstelijk paar uit hot raam van do konak (de vertrekken van den koning) in den tuin zijn afgelaten, en ge plaatst op een bagagewagen. Do beide broe ders van de koningin, Nicodemus en Nico- laas, werden gedood toen zij, hun woning "e-rlithndrie zusters zijin in heb leven ge bleven. De schouwing dor lijken van koning Alexander, koningin Draga en drie adjudan ten zou om elf uur vermoedelijk, plaats hebben. Het stoffelijk overschot van don koning zal hoogstwaarschijnlijk bijgezet worden in het Rahowizajklooster, dab der anderen op het kerkhof te Belgrado. Tal van inwoners verlaten do stad. D'e gei- dooden zijn ovorgabracht naar de kapel van den konak. De menigte was weinig bewogen. De naam Draga werd met heleedigingen be groet. D'e begrafenis zal Zondag in allo stilte plaats hebben. Omtrent den moord op do ministers wordt gemeld De minister-president, generaal Zingar MarkowitsCh, werd om 2 uur 's nachts door hard kloppen op zijn deur gewökt. Toon hij de officieren on soldaten zag, sommeerde hij hen, beun te volgen, daar zo weigerden, wil de hij, schieten, maar werd door eenige scho ten neergeveld. D'e minister van oorlog, generaal Towlo- witsoli, sloot zich in zijn woning op. Do deur word verbroken, 16 sabel- en schotwonden maakten een einde aan zijn leven. D'e minister van hinnenlandscihe zaken Tododowitsch wilde zich in den kelder van zijn woning verbergen, werd echter gewon den en door revolverschoten neergeveld. De samenzweerders dachten dat 'hij dood was, do doctoren hopen hem echter in het leven te houden. Do schoonzoon van generaal 'Markowitsch is ook doodgeschoten. De ministers die met gedood zijn, werden in hechtenis genomen. Het vreeselijke bl-oedbad begon toen er als afgesproken sein een kanonschot was afge vuurd. D'o leiders der samenzwering waren kolonel Alexander Masehin, oen broeder van Draga's eerste man, kolonel Mischitsch, commandant Lazarowitsoh en kapitein Ba- va Tripkovitsoli. Den volgenden morgen wist de bevolking wat er gebeurd was. De volgende proclamatie is uitgevaardigd Aan het Servische Volk. „De koning eu de koningin zijn gefusil leerd. In dit oogenbhk van angst on span ning voor liet lot van Servie hebben zich de vrienden van het vaderland en van het volk vereenigd, om ecu nieuwe regeering te Vor men. Dit feit mededeetende aan hot Servi sche volk, is de nieuwe regeering ervan over tuigd, dat hot Servische volk zich geheel en al om die regeerrhg scharen zal en 'haar zal helpen om in het geheele land den eerbied voor hot rooht en do orde' on rust te bowa- ron. „De nieuwe regeering doet door deze pro clamatie weten, dat zijl van heden af de met stof en zweet overdekt was en de breed gerande hoed diep ïn den nek was gescho ven. „Aan de landingsplaats heeft do consul mij medegedeeld," gilng do officier voort, „dat een zekere generaal Mondoza zich van het bewind had meester gemaakt en tien minuten later 'hoorde ik, dat hij dood was on dat een zekere generaal Rojas tot presi dent was uitgeroepen, maar nu verneem ik dat een man, met name Olay, zich tob dicta tor heeft laten uitroepen. Mag ik ui vragen \vi,e hier de rogeeringspartiji aanvoert?" Clay trok de rood met wit gestreepte vlag verder naai' beneden en scheurde 'haar aan flarden, terwijl Kirkland, Mae Williams en Langham hem met een vergenoegden lach aanzagen. „Ik kan mij uw verbaring en verwarring van denkbeelden voorstellen," zei Clay. „President Alvarez is dood en generaal Men- doza, die beproefd heeft, zich als dictator op te wei-pen, is eveneens dood en do werke lijke president, generaal Rojas, zit in de ge vangenis, zoodat ilk moet aannemen, dab ik op het oogenblik de regeeriug vertegenwoor dig ik ben namelijk de man genaamd Clay. Tob nog toe heb i'k er niet over nage dacht, maar totdat generaal Rojas in vrij heid is gesteld, ben ik do dictator van Olan clio. Is mevrouw Alvarez aan boord van nw schip?" „Ja, zij. is hij' ons," antwoordde de offi cier, die beteuterd stond te kijken. „Veront schuldig mij, zijn dat niet do drie iheereri, die de bedoelde dame aan boord van het jacht gebracht hebben Ik vrees dat ik zoo even eonigszins overijld ben te werk -gegaan, grondwet van 4 April 1991 weder van kracht verklaart. Do volksvertegenwoordi ging, ontbonden door de proclamatie Van 24 Maart, is bijeengeroepen tegen 15 Juni." De proclamatie is onderteekend door: Yovan Avakoumowitsch, president van den ministerraad en minister zonder porte feuille; Ljoubomir Kaljowitsch, minister van buitonlaudsdie zaken jStojan Protitscli, minister van binnen!, zakenGeorgois Gent- sjitsch, min. van 'koophandelgeneraal Yo van Atanazkowitscli, min. van oorlog; Voislaf Velkowitseh, min. van fin.kolonel Alexander Masoliin. min. van openb, wer ken; prof. Ljoubomir Stoianowitsoh, min. van «eredienstLjoubomir Cbrwkowitsch, min. van justitio. De opgewondenheid in Belgrado nam in de morgenuren voortdurend too, met het aantal personen dat in do straten van Bel grado samenschoolde. Ondanks den stroo menden regen stonden duizenden in de stra ten nabiji het slot tö wachten. Overal zijn troepen en 'kanonnen opgesteld. Do soldaten dragen niet langer do cocardö met do naam cijfers van koning Alexander, maar bloe men, groene takken of bladoren in plaats van de cocarde. Jongelieden maken samen scholingen of loopen door do straten, met vaandels zwaaiend en roepend„Leve Ka rageorgewitsch Bijna alle) huizen in Belgrado zijn ge vlagd maar men ziet er geen zwarte rouw vlaggen onder. Van het 'koninklijk paleis waait dc standaard niet meer. Enkele per sonen boworen dab Karageorgewitsch sedert gisteren te Belgrado verblijf houdt; ande ren daarentegen ontkennen heit. Niemand weet wat hij van den toestand donken moet. Allo bladen bevatten de grofste beleedi- gingen tegen dö vermoorde vorstelijke per sonen. Do koningsfamilio wordt o. a, verge leken hij die van Nord. Alleen heb orgaan der gematigde liberalen zegt o. m,de ko ning is dood, lev o het vaderland. De nieuwe troonsopvolger, prins Peter Karageorgewitsch, verblijft te Geneve. Hij is een afstammeling van de Czerny's, de onde vorsten van Servië, schoonzoon van den vorst van Montenegro, en kleinzoon van den bevrijder van Servië van hot Turksche juk. Koning Peter wordt een scherpzinnig staatsman genoemd, en iliiji is een vriend van Rusland. Hij woont te Genève sedert 4 Maart 1895, met drie kinderen, Helena, George on Alexander, die thans to Peters burg zijai. Peter verklaarde, na por telefoon te rijn opgeroepen, dat hij! nog geen officiee- lo mededeeling heeft ontvangen Van zijn uit roepen tot koning. De „Temps" meldtdat Peter's oudste zoon do nieuwe Servische ko ning wordt. Do Skuptsaliina (volksvertegenwoordiging) en do Senaat zullen den 15en Juni aan de pioolamatie, waarhij Karageorgewitsch tot koning verheven wordt, door een fonneele verkiezing hun goedkeuring hechten. Volksmenigten doorkruisen de sbad,mede- dcclingen doende van de nieuw opgetreden mot u onbeleefd toe te sproken, doch. ik ken de u niet. Gij zijt niet in uniform en de re geering schijht hier te lande zoo spoedig to verwissolen, dat wij) van onzen kant daar ternauwernood galij'ken tred mede kunnen houden. Terwijl de zee-officier aldus sprak, traden een zestal van do inlandscihö officieren na der eu zij begroetten Clay in stramme, mi litaire houding. „Wij hebben uw bevelen uitgevoerd," meldde een van hen, ,,©n do regimenten zijn gereed mot de gevangenon te vertrekken. Hebt giji nog verdere- bevelen voor ons?Moe- tcn wij1 generaal Rojas een of andere op dracht overbrengen „Brengt gij generaal Rojas mijn g&luk- wenschen over," gaf Clay ten antwoord, „en zegt hem uit mïjtn naam, dat 'hiji mijl een groot genoegen doet, dcor een Amerikaansoh burger, Burke genaamd, in vrijheid te stol len ook zou bet niijh verlangen zijn, dat hij u, mijlne heeren, allen een graad hooger in rang bevorderde ©n u ieder de ster van Olanclio verleende. Zegt gij' hem uit mijjn naam dat gij nog veel meer onderscheiding hebt verdiend voor uw dapper gedrag." De jonge officieren betuigden hem leven dig -hun dank voor de welwillende woorden. Zij verzekerden Clay, dat hij' hun veel' eer bewees, doc-h het was voor hen do hoogste belooning, onder hem gestreden te hebben. Clay glimlachte en wenkte afwerend met de handen. Wordt vervolgd f f* f SM

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1