"^ËSSËLÏm STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kimsl en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk en Schooi waar de boterproductie overheerschend is. Merkwaardige overeenkomst met Holland waar men de beste boter, maar niet altijd even goede melk krijgt. Rjjsei, dat in demelkvervalschingsstatistiek bovenaan stond, prijkte ook aan 't hoofd der kindersterfte-tafel. Deze meest vergiftigde stad Frankryks heeft 225ÜOO inwoners: het steiftecyfer in 't algemeen was er groot in 1900, maar dat der kinderen angstwekkend. 1462 kinderen stierven in dit jaar, 't geen op '17—5 kinderen uitmaakt, zoodat Va der sterfgevallen op rekening van het kind kwamen. Stelt men hier teeenover het feit, dat 80 '7o der verkochte melk afgeroomd wns en dat doktoren van naam het gebruik van afgeroomde melk, die meer of minder als vervalscht te beschouwen is, als gezondheids- en voedingsmiddel voor kinderen ten zeerste afkeuien, dan is de conclusie niet ver te zoeken, dat een aanzienlijk deel dezer kinder sterfte aan dit verfoedijk geknoei met melk toe te schrijven is. Menig eerwaardig melkhandelanr die dag in dag uit zijn klanten met een gerust ge weten afgeroomde melk afmeet, zal bij het lezen dezer beschuldiging zyne haren te berge voelen rijzenom het den vol genden dag reeds vergeten te zijn en met nieuwen moed zijn vervalscht produkt aan de markt te brengen. Want al moge dit juridisch ook te weerleggen zijn, afgeroomde melk is een vervalscht produkt in den geest der wet, als zijnde schadelijk voor de ge zondheid, meer in 't bijzonder van jonge kinderen die er de grootste consumenten van zijn. Sedert is tengevolge van een besluit, genomen na een officieel en grondig onder zoek dezer kwestie, door den burgemeester van Rijsel de verkoop van afgeroomde molk verboden, zooals dit reeds in Parijs liet goval was, waar men we! dure, maar uitstekende melk krijgt. Hoelang zal bet ten onzent nog duren dat aan het geknoei met tapte en verwaterde melk een einde gemaakt wordt en bij hoevele huisvrouwen zal de zuinigheid de wijsheid en de gezondheid bedriegen door het koopen van slechte kannen melk in plaats van gegarandeerd on afgeroomde in verzegelde flesschen Ook in andere opzichten heeft men in Frankrijk een schrede op den weg der voor uitgang gezet. Weldra zullen onze zakken hier ontlast worden van de hoeveelheden zwaar kopergeld, die ons by elke gelegenheid tot schade van kleeren en beurs werden toe gestopt, terwijl zy allerminst met de moderne eischen der hygiene in overeenstemming te brengen waren. De Kamer heeft onlangs een ontwerp van wet goedgekeurd, waarbij een pasmunt van 25 centimes in nikkel aangenomen is. Deze kwestie dateert reeds van jaren her ofGcieei schijnt zij voor 't eerst sinds 1880 onderzocht te zijn en sedert is men dikwijls echter zonder resultaat, hierop teruggekomen. 't Is bekend genoeg, dat 't reine nikkel, dat ook in deze gekozen is, uit hoofde van zijn goede eigenschappen, alleen nog de edele metalen eigen, gevoegd bij de, in verhouding tot den zeer bescheiden pi ijs, uitermate ge schikt gebleken is voor kleine pasmunt. In Duitschland en Belgie hebben deze rnunten reeds lang, tot groot gerief van't pu bliek ingang gevonden. Het bezwaar van verwisseling znoals b.v. in Duitschland tus- schen de zilveren 50 pf, en de nikkeien 10 pf. stukken door onnchtzamen weieens plaats konden hebben, heeft men in België trachten op te heffen door perforatie tier nikkelstukken. Hieitoe is men in Frankrijk niet vviilen over gaan om verschillende redenen, zoowel wat 't minder fraaie uiterlijk der munt als de moeilijkheden eener dergelijke bewerking betreft, waar men in België blijkbaar minder aan gehecht heeft. De Dier we munt zal ongeveer de grootte van 1 fc. hebben, zal echter gemakkelyk te onderscheiden zijn van deze door giootere dikte en 't meerdere gewicht. Ook zai het waardecijfer duidelijk en gioot vermeld wor den op de eene zijde, terwiji de keerzijde eene van de zilvermunt zeer verscheiden, zinne beeldige voorstelling zal vertoonen, Ten slotte heeft men naar Duitsch voorbeeld den rand glad gelaten, inpiaats van gegrild, zooals bij de zilverstukken. De munt slaat voor eene waarde van 10 millioen van deze stukken, waarvan voor het einde van 'tjaar 16 millioen ter waarde van 4 millioen francs in omloop zullen gebracht worden. Hofberichten. De Koningin keert 23 dezer voor goed van Soestdijk naar hot Loo terug. Per gewonen trein, waar de koninklyke salonwagen was tussehengehaakt, kwam H.M. de Koningin, gisteren te 10 u 10 aan testation te Apeldoorn aan. Baron van Tuyll van Serooskerken, adjudant, en freule Sloet maak ten het gevolg uit. Op het perron bevonden zich ter begroeting baron Bentinck, opper-stalmeester, en burge meester Tutein Nolthenius. In de gereed staande hofrijtuigen begaf het gezelschap zich nasr het paleis. De Koningin droeg een beige reiscostuum, als in de vorige week. Per gewonen D-trein, die te 8 u. 40 min. van het perron ging. vertrok H. M. de Ko ningin 's avonds weer. Freule Sloet van Marnixveid, baron Tuyll van Serooskerken en baron Bentinck, de opper-stalmeester, maakten het gevolg uit. Ofschoon H. M., toen de trein zich in beweging zette, schryvende was. werd de groet van het publiek toch minzaam beantwoord. Op het perron was aanwezig de burgemeester, van wien de Koningin met een handdruk afscheid nam. Z. K. K. de Prins der Nederlanden heeft te Aken het bestuur der studentenvereniging Hollandia aldaar, in audiëntie ontvangen. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal 2ijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 23 dezer, des avonds te 81/2 uur, Onze Kamerleden. Naar men aan 3>Do Nerieilander" bericht, zal de heer Van Limbug Stirum, thans in Londen zich bevindende, wegens ongesteldheid de eerste zittingen der Kamer niet kunnen bijwonen, Tncatnre-prof. Rosonslein. Naar aatdeiding van hei niet benoemen van een opvolger voor prof. Rosenstein is door de medische faculteit van hetLeidsch studenten corps het volgende adres aan de Tweede Kamer verzonden dat de vacature ontstaan door het aan den hoogleeraar dr. S. Rosenstein ver leend ontslag reeds een gebeden cursus on vervuld is geblevendat pogingen van zeer verscheidene kanten aangewend om een ver vulling van die vacature te vei krygen, zonder uitweiking zijn gebleven; dat n.mr haie bescheiden meening een tweede leer stoel in de interne geneeskunde niet gemist kan worden dat de belangen der Leidsclie universiteit haar ten zeerste ter harte gaan dat zij mitsdien bare verontwaardiging uit, dat in deze ernstig gevoelde behoefte nog steeds niet is voorzien en dat zij derhalve de Tweede Kamer dringend verzoekt haren invloed ten deze te willen aanwenden. Invoer van lucifers. Ter uitvoering van de wet van 27 April 1903 fcofc wijziging der „Fbospkorlucifers- wot 1901" is vamvege bet Ministerie van Financiën, in afwachting van de nadere aan wijzingen, welke zullen worden verstrekt wanneer do onder handen zijnde proefne mingen zijn afgeloopen en de uitkomst daar van bekend is, reeds nu aan de belasting ambtenaren medegedeeld, dat lucifers, die op een gowoon ruw strijkvlaik niet ontbran den, maar die zuliks wel doen op liet daar voor bestemde strijikvlak, hetwelk zich aan het lucifersdoosje bevindt, (zoogenaamde Zweedsohe lucifers) en dab lucifers, die bijl zacht wrijven geen knoflooklucht ontwikke len, en die geen licht verspreiden wanneer bedoeld wrijven in hot donker geschiedt, in elk geval ten invoer kunnen woi'den toege laten. Koning voor pensioenen. De Minhtnr van financiën heeft een com missie van ambtenaren der verschillende- depai tementen benoemd om te onderzoeken, of er teimen zijn de wet mn 1815 betreffende de korting op lijkstraktementen en pensioenen buiten wei king te stellen of te wijzigen. Spoorweg-cnquêto-commissfo. Naai' men verneemt, denkt de enquête commissie voor den toestand van het spoor wegpersoneel reeds 29 Juni een aanvang te maken met het verhoor van deskundigen en getuigen. De verhooren zullen te 's-Graven- hage worden gehouden. D'e commissie zal worden bijgestaan door stenografen bij) de Staten-Generaal. Aan talrijke en uitvoerige schriftelijke inlichtingen heeft het der commissie niet ontbroken. .Zeer vele vereemgingen uit het spoorwegpersoneel en afdeelingen daarvan hebben voldaan aan do, tob haar gerichte uitnoodigingeu tot het verstrekken van zoo danige inlichtingen. Ook aan de algemoeno oproeping tot het geven van zakelijke in lichtingen omtrent spoorwegtoestauden is door velen, die tot het spoorwegpersoneel behooren of behoord hebben, gevolg gege ven. Aan do commissie is een zoo groot aan tal getuigen opgegeven dab het haar niet mogelijk zal zijn hen allen te hooren. Verzoekschriften van zuiver- persoonlij kon aard, waarvan de commissie or eveneens vele ontving, moeten natuurlijk ter zijde worden gelegd, aangezien do commissie een beperkte opdracht heeft. Onzeewaardige schepen, In de gistei en gehouden zitting van den gemeenteraad van Katwijk bracht de voor zitter, de heer T. A. O. de Ridder ter sprake de verhalen, die in omloop zijn omtrent de Nederlandselie vis'chersvioof, wat betreft de zeewaardigheid vancommige visscherschepen. Om allen twijfel op te heffen wenschen B. en W. eeu voorstel te overwegen, waarbij de reeders in de gemeente worden verplicht schepen, waarmede zeeibscherij wordt uit geoefend en die ouder zijn dan 10 jaren, vanwege de gemeente te laten keuren. Spr. is overtuigd, dat althans wat Katwijk betreft, de geruchten, die in den laaisten tijd zijn verspreid, onwaarheid bevattendoor een keuring zou echter alie laster uitgesloten wezen en de reeders zijn verantwoord. Hij wenschte nu nog niet de discussiëa over zoodanig voorstel te openen, doch vraagt alleen, hoe de Raad er over zou denken. De heer D, Ouwehand Az. stolde de vraag, of de gemeente tot een zoodanige keuring het recht had, wat door den voorzitter toe stemmend werd beantwoord het geldt toch een maatregel van openbare orde, evenals bijv. het toezicht op de bouwvalligheid van woningen. De heer Willemse zeide nog, dat de reeders zich zelf financieel zouden benadeelen, als zij schepen, die niet zeewaardig zijn, in zee sturen, terwijl het visschersvolk ook best in staat is een onderzoek in te stellen. De voorzitter herhaalde nog eens dat hij voor zich vast overtuigd is, dat er van uit ICatwyk zoomin als elders diyvende doodkisten zooals het heet, in zee gaan, de maatregel zal ook niet daartegen behoeven gericht te zijn, doch alleen om het insinueeren te voor komen. De keuring zal aan de reeders geven een brevet tot genoegdoening. Na eenige discussie werd aan B. en W. machtiging verleend met een zoodanig voorstel tot den Raad te komen, die er dan nog zijn oordeel over uitspreken kan. Zendlng-TereeniglngZuid-Ifollaml. Heden heeft te Hoek van Holland onder voorzitterschap van ds. A, Loeiï de Algemeene voorjaars-vergadering van den Z.-Hollondschen Bond van afdeelingen der Nederl. Zendings- vereeniging plaats in het kerkgebouw der Ned. Herv. gem. Te 11/2 uur heeft een vergadering van het bestuur met de afgevaardigden der afdeelingen plaats, waarin aan de orde wordt gesteld de verkiezing van een secretaris ter vervanging van ds. Schrijver van Schiedam, die door zijn benoeming tot directeur der weesinrich ting te Neerbosch verplicht is als zoodanig af te treden. Benoemd wordt ds. J. H. Sitton van Heer- jansdam, die verklaarde de benoeming gaarne te aanvaarden. Vervolgens wordt nog bepaald de plaats der volgende najaarsvergadering. Een keuze zal daartoe gedaan worden uit de drie ge meenten Rijswijk b/d. Haag, Voorburg en 's-Graveznride, Te 21/2 uur heeft de openbare samenkomst plaats, geopend door het zingen van ps. '1051 waarin ds. J. H. Sitton van Heerjans- dam een openingswoord sprak en ds. A. Loeff van Doulrecht behandelde het onder wei p »Schanrfchte van roeping-gevoelenden voor het zendingswerk." Te 5 uur zal een maaltyd plaats hebben bij de gastvrije zendingsvrienden te Hoek van Holland voor afgevaardigden der afdeelingen en bestuursleden van den Bond. Hedenavond te 7 uur zal het woord ge voerd worden door els. A. van Geest te 's-Grnvenzande, de heer S. Coolsma, oud zendeling op West-Java en ds. D. Postma te Vooiburg. Keil Melsjesbond. Het eerste jaarverslag (1 Mei 190230 April 1903) dor vereeiiigirig „Zusterhulp", uitgaande van don Ned. Meisjcsbond, is ver schenen. Deze vereeniging stelt zich ten doel jonge vrouwen en meisjes te helpen, diö gecstelijikc of stoffelijke hulp noodig heb ben, onverschillig tob welken stand zij be hooren; zij beoogt: reddingswerk, voorko men van verlkeerdo toestanden 011 steunen ui den levensstrijd. Zij' telt thans 18 afdeelingen. In dit eerste jaar werd aan 22 personen van Verschillenden leeftijd en omstandighe den ko-rter of langer tijd hulp verleend. Een zestal werd voor 3 maanden, -of lan ger waar dit noodig bleek', in do Diacones- seuhuizen te Haarlem, Hilversum, Gronin gen en "Utrecht verpleegd. Een drietal koer de genezen in de maatschappij) terug, terwijl de anderen nog ia verpleging zij'n. Een zevental vertoefde of vertoeft nog voor -langdurig séjour in Zeist en Hilversum.1, m Rustoord en Eben-Haëzor, tot hei-stel van. ernstig geschokte gezondheid en gemoeds leven. Eene werd opgenomen in Oranje-Nassau- oord te Renkum, nadab goedkooper gelegen heden vruchteloos waren beproefd. Aan tweei werd een gedeeltelijk uiti-usting bezorgd als proefzuster in een Diaconessen- huis. Eene werd geplaatst in bet Uniehuis te Hilversum. Eene word geholpen aan een spoor-abon- nemenfc van 3 maanden, om bij noodzake lijke verhuizing de aangevangen normaal lessen voor haar examen te 'kunnen blijVen volgen. Eene) Werd voor geruimen tijd uitbesteed, omdat verwijdering van schadelijke) omge ving noodzakelijk was. In allo deze gevallen is een zorgvuldig onderzoek voorafgegaan en zijn andc-re .hulp bronnen eerst beproefd. D'oor den aard der aanvragen, die lang zamerhand van alle1 zijden komen, zag het bestuur de wemsdhelijkheid in om een „Lin nen- en Kleederkast" Van Zusterhulp be schikbaar te hebben, en ook deze gedachte werd in de afdeelingen Van den N. M. Bond met sympathie begroet. I11 vijif afdeelingen komt men nu reeds wekelijks of maande lijks samen, om te werken voor dit fonds. De penningmecsteres, jonkvr. C. baronesse) van Lijnden, te Utrecht, beeft het oppertoe zicht aanvaard over- de Linnenkast, waarvan do administratie is toevertrouwd aan twee der Utrechtsdhe hondsleden. Het hoofdbestuur bestaat uitmevr. v. Riemsdijk, Amsterdam, presidente; jonkvr. baronesse v. Lijnden, Utrecht, penning- meosteressemej. H. W. Spiering, Ti el', se cretaresse; mej. Th. a Th. v. d Hoop, Gro ningen; mcj. S. C. B. Nieboer, Dalfsen; mevr. Swaau, Haarlemjonkvr. S. Quarles v. Ufford, 's-Gravenhago, en mej. H. Rie- mens, Rotterdam. "Wlnkellers-vereenlglng. Dinsdagavond hield de Algem. Winke- liersvereeniging te Amsterdam in het ge bouw Odéon, onder voorzitterschap van den lieer J. S. Menwsen, een vergadering, waar in besloten werd tob wijziging der statuten. Voorts werd, naar aanleiding van een cir culaire, tot het bestuur gericht door den Bond van vereenigingen voor den kanded- drijtenden middenstand, betreffende een in te stellen enquête naar de wemsöhelijkheid eener wettelijk geregelde Zondagsrust, een commissie uit Alg. W. V. benoemd, om in Amsterdam het onderzoek te leiden. Nog deelde) do voorzitter mede, dat het bestuur gemeend had een goed work to doen door de belangwekkende rede van den heer R. Tutein Nolthenius, onlangs voor de le den der Alg, ~W. V. gehouden over de hou ding van den middenstand in zakei gemeen tebedrijven, te laten drukken. Exemplaren daarvan worden voor de lo den verkrijgbaar gesteld aan het secretariaat tegen betaling van 10 -ets pen- stuk. Met een kort opwekkend woord tot de lij den sloot hierna de voorzitter de vergade ring. Aanbesteding. Naar men aan de Ass. Ct. mededeelt, is de uilbesteding der lang verwachte N.-O.- Locaal vastgesteld op 22 Juli. Yoor de noodlijdenden in den Noordkethelpolder. De Christelijke zangvereenigingen te Rotter dam, die bij gelegenheid van het bezoek der Boeren-generaals verleden jaar een concert gaven voor de Transvaalsche Boeren, zullen dit jaar op dezelfde wijze samenwerken ten bate van de Hollandsche Boeren (ramp Kethel en Spalandj. Den 3en Augustus wordt dit concert ge houden op de Plaats Doele aldaar. De volgende vereenigingen werken hieraan mee: 't Fanfarecorps der Christelijke Jonge- lingsvereeniging Obadja, Oranje-Zangkoor, Halleluja, Concordia (mannenkoor), Hosanna, Halleluja te Hillesluis, Christelijk Rotte's Mannenkoor en 't Rotterdamseh Bondskoor. Raadsvei kiezing. De heer H. B. E. Blaisse, die als raadslid voor District I zitting heeft, stelt zich by de aanstaande periodieke raadsverkiezing niet meer verkiesbaar. Gemeente Secretaris, Ee hebben zich niet minder dan 24 solli citanten aangemeld voor de betrekking van geméente-secretaris alhier. Gisteravond omstreeks 8 uur zouden twee personen van ongeveer 20 jaren met een roeiboot van de werf »de Hoop" afvaren, waartoe zjj van den eigenaar der weif ver gunning hadden gekregen. Abusievelijk namen zij echter inpiaats van den aangewezen boot er een die behoorde by een daar liggende bom. Oogenblikkelijk sprongen nu een paar Soheveningsehe matrozen van die bom toe en, terwijl de een het wegvaren belette door in een jol te gaan, sloeg de andere met een riem op de zich niets kwaads bewuste perso nen in, totdat een paar schippers, die daarvan uit de verte getuigen waren, in hunne booten sprongen en er heen roeiden. Toen waren de Scheveningers spoedig op hun bom gevlucht, doch tevens waren de geslagen personen nu in de gelegenheid weg te komen. De lust tot roeien was toch al weg. Een agent van politie en twee brugwachters waren, staande aan de Nieuwe Haven b'y de Willemsbrug, daarvan getuige. Aldus het verhaal van ooggetuigen. Blykens ingewonnen bericht is door da ^mishandelden" tot heden nog geen klacht bij de politie ingediend. D'oor een sclioenhandelaaa* alhier is bijl de politie aangifte gedaan dat bij vermoedelijk is opgelicht voor twee paar zeelaarzen, door een vrouw bijl 'hem gehaald, die een adres alhier opgaf, doch waar zij later bleek niet bekend te zijn. D'e politie stelt een onderzoek in. D'oor de politie is v*an morgen hier in een logement aangebonden IT. J. K., een reizend koopman, die gesignaleerd stond tot beta ling van f 1 boete subsidiair 1 dag hechte nis. Nadat de boete was betaald, is hij we der op vrije voeten gesteld. Hedenmiddag werd te Rotterdam van wege de directie der Rotterdanwche Tramweg- Maatschappij aanbesteed bestek 7, het maken van kunstwerken ten behoeve van de lijn Rotterdam—Hellevoetsluis, gedeelte Rotter damHoogvliet. Ingeleverd waren 14 biljetten. Da laagste was de heer G. Nieuwenhuysen, te lerseke, voor f25636. De heer Ed. Wienhoven, alhier, schreef in voor f25850. De Arbeidsbeurs. Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h sigarenvak. Idem v/h rijwielvak. Personen bekend met rijwiel vak. Idem met vijlwerk.Timmerlieden. Ondermouters. Schoenmaker (haltwas). Schoenmakersjongen. Steenhouwers. 1 verver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Jongen voor gistpak- huis. 1 drukker. 1 leerling vcor de smederij (boven 16 jaar) 1 jongen in een kurkenfabriek. Keukenmeid. 1 dienst bode voor meid-alleen. 1 moutersjongen. Bi andersknechts. 1 schippersjongen. Koperslager. Jongen meubelmakerij. Aangeboden werkkrachten. Letterzetters. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. 1 tuiniersknecht. 1 slagersknecht. 1 tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Houtkoopersknechts. Personen voor lichte werkzaamheden. Personen voor schrijfwerk. Personen voor loopwerk. Personen voor los werk. Gelegenheid ge zocht voor jongens ter opleiding in het smids vak. Idem kuipersvak. Schoonmaak sters. Wasschen-aan-huis gevraagd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden over de le helft der maand Juni. Letter V Postkantoor, Apeldoorn. D. Mackay, Balterson. J. Helmus, Delfshaven. C. de Lange, Megen. Briefkaarten. Mevr, Looyen Herberts, Nijmegen. P. Hage, Rotterdam. Buitenland. W. L. Graaf v. Wassenaar, Brussel. O. Jansen, de Roer. ■"Voor* den dienst is alsnog ongeschikt be vonden de) lotating dor lichting 1902, Leen- derfc Maarlevcld, no. 45. Een nieuwe oproe ping iheeft niet plaats. m sYaria". Gisteravond had de gewone kermisuit voering plaats van de tooneel- en letterlievend vereeniging sVaria". Opgevoerd werd het tooneelspel in «n bedrijf sVereenigd" van 0. A. J. Koos. Met zeei veel succes Is dit aardig in elkaar gezet stukje uitgevoerd en vooral de heerèn L, v. d. Plaat en H. de Korver kweten zich uitstekend. Als nastukje werd gegeven ïEen rustige oude dag", blijspel in twee bedrijven van L. v. d. Plaat, lid van Varia", De auteur vervulde zelf de hoofdrol en verdient, zoowol voor de samenstelling van het stuk als voor de wyze waarop bij den rentenier Jansen uitbeeldde, allen lof. Ook mej. Blommendal, zijn vrouw, en mpj. Yer! steeg, hun dochter, kweten zich best van" hunne taak, terwyl ook de andere spelers het hunne bijdroegen tot het succes van dit aardige stukje, waarvan de uitvoering een daverend applaus verwierf. Aan het slot werd den auteur L. v, d. Plaat namens het bestuur van »Varia" een'fraaio krans aangeboden, versierd met linten in do Vlaardingsche kleuren. Tn het alhier geplaatste theatre van de firma Bakker werd gisteravond opgevoerd »0p hoop van Zegen" dat uitstekend vertolkt werd en door de talryke aanwezigen, waar onder vee! zeelieden, met onverdeelde aandacht werd gevolgd, terwyl het applaus schier on. bedaarlyk was. Het was voor de tooneeüsten een succesvollen avond. De heer M. Vierhout, een der correspon denten der ^Nieuwe Rotterdamsehe Courant" te Amsterdam, vertrekt tegen het einde dezes jaars naar Nederl. Oost-Indië, om te Satna- rang op te treden als hoofdredacteur der »Loeomotief' ter vervanging van Mr. P. Brooshooft, die na een verblyf van 20 jaien als journalist in Indië naar Nederland terug keert. Hendrik Ibsen. Dfe „National Zbg." meldt aangaande den toestand van Hendrik Ibsen, dat hij phy- sisoh inderdaad gebi-oken is, maai' geestelijk nog in geenen deele. T0011 onlangs „Peer Gynt" in Clirisfciania was opgevoerd, vroeg men dem dichter, wat Hj] bedoeld had met de laatste akte, waarvan de inhoud ten dee le in een mystisdi duister verloopt, maar het antwoord, dat met een bcteekenisvol 'lach jo gepaard ging, luidde„dab hebben or maar twee geweten, de lieve God en ik en ik ben bet vergeten." Permanent festival te Antwerpen. Door de stad Antwerpen zal dit jaar het 19e permanent festival, waaraan zang-, fan- fairet-, -harmonie- of symphoniecorpsen van alle landen 'kunnen deelnomen, worden ge houden op do Zondagen der maanden Juli, Augustus en September, alsook don lOen, llen en löen Augustus. Elk deelnemend corps mag zalf den dag uitkiezen, waarop het wenscht te spelen. D'e waarde der premiën en medailles be draagt moer dan 7060 francs. Db eerste pre mie is 1000 francs Voor do corpsen 011 200 francs Voor do bestuurders. Corpsen, die geen prospectus van dit to houden festival mochten ontvangen hebben, 'kunnen dit alsnog bekomen bij den burge meester der stad Antwerpen, Inbraak te Btissum, De Amsterdamsche rechtbank deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den lang gezochten en eindelijk in België gevonden beruchten Klaas Portengen, die 3 dezer terecht heeft gestaan, beschuldigd van diefstal met braak, gepleegd in vereeniging met den voor dat feit reeds vei oordeelden even be ruchten Cornell's Donker in de villa des heeren Dreesman te Bussum in den nacht van 28 op 29 Mei 1902. De rechtbank vei klaarde hem schuldig ofschoon hij beslist ontkende en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van vijf jaar. De eisch was zes jaar. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd bevestiging gevraagd van het vonnis der recht bank, waarbij Ilalleber, Veemer en v. Velt- huysen, drie vrienden van Lammertje Zondag, veroordeeld werden, elk tot gevangenisstraf voor den tijd van U/2 jaar wegens diefstal van een kachel uit een magazyn aan den N Z. Voorburgwal. De kachel werd destijds by Lammertje gedeponeerd. Blind geslagen. Bij vonnis der Utrechtsche rechtbank »an 4 Mei 1.1. werd de handelaar H. F. E. tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op 4 October 1902 ten zijne huize te Utrecht zyn reiziger G. K. een vuistslag o? het linkeroog gegeven had waardoor dat oog volgens dagvaarding blind geworden was. Het gerechtshof van Amsterdam, recht doende in hooger beroep, vernietigde heden dat vonnis en opnieuw rechtdoende veroor deelde hem tot een maand gevangenisstraf. Op verzoek van den procureur der eiscberes bepaalde de rechtbank de pleidooien in de zaak van juffrouw Houtkooper, die ve'leden jaar door de electrische tram gewond werd, contra de E. N. E. T. op 6 October. Ned, Herv. Kerk. Beroepen te Arkel de heer G, W. Kobus, cand. te Utrecht; te Sybecarspe (N.-H.) de heer A. de Jager, cand. te Franeker. Aangenomen het beroep teNieuwer- kerk a/d. IJsel door den lieer M. M. den Hertog, cand. te Streefkerk.

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2