abattoir! 57"° Jaargang. Woensdag 16 September 1903. No. 11264. is'm """TROONREDE. Nieuw Adeldom. Bericht. Mijne lieer en. Het is Mij aangenaam in Uw mid den te verschijnen ten einde de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. Onze betrekkingen met het buiten land bleven zich kenmerken door het gewenschte zeer vriendschappe lijk karakter. Zèe- en landmacht kweten zich hier te lande en in de gewesten over zee op lofwaardige wijze van hare roeping. Yooral toen een misdadige woeling tegelijk het openbaar gezag en de maatschappelijke levensbe weging bedreigde, bleek hoe vast het vaderland op zijn weermacht rekenen kan. Aan vloot en leger, en niet minder aan het korps burger lijke ambtenaren, betuig Ik voorde destijds betoonde veerkracht en toe wijding Mijnen dank. De bronnen van onze welvaart vlooiden in menig opzicht op niet onbevredigende wijze. Wel hield de nijverheid zich niet dan met moeite op de bereikte hoogte staande, maar de landbouw ging ten deele vooruit, de handel was niet onbelangrijk, en het scheepvaartverkeer kon zich herstellen van zijn achteruitgang in het vorige jaar. Op het gebied van den ari eid bleef de stoornis in den eregelden gang niet zonder nadee- ige gevolgen. Toch doet de nuch terheid van geest die zich in de dagen van spanning bij het over- groote deel onzer werklieden open baarde, hope koesteren voor een gezonden voortgang van de arbei dersbeweging, tot wier welslagen Ik door voortgezette sociale wetgeving wensch mede te werken. De pacificatie van liet noordelijk gedeelte van Sumatra vorderde dit jaar op hoogst belangrijke wijze. Het verzet in het landschap van Korintji werd gebroken. Mb." tegenspoed waarmede de in- i landsche bevolking op Java te woi'- stelen had, bleef, hoezeer getemperd, toch voor een deel nog in die mate aanhouden dat herhaaldelijk steun van Regeeringswege onmisbaar bleek. In Suriname is meer dan dusver op de opbeuring van landbouw en nijverheid de aandacht gevestigd. In de kolonie Curaeao kon door (iouverneinentshulp voorzien worden in schaarschte van voedingsmiddelen door langdurige droogte veroorzaakt. Behalve de reeds ten vorige jare door Mij aangekondigde wetsvoor- draeliten, waarvan de indiening door de gebeurtenissen van het voorjaar vertraagd werd, is het Mijn voor nemen m dit zittingjaar nog andere ontwerpen van wet in gereedheid te doen brengen. Ik wensch Uwe medewerking in te roepen om de uitkeering van Rijkswege, zoo aan het openbaar als aan het bijzonder lager onderwijs, nader te regelen; de viering van den wekelijkschen rustdag beter tot haar recht te doen komen; den openbaren verkoop van sterken drank aan meer doeltreffende bepa lingen te onderwerpenhet stelsel van verzekering uit te breiden tot de ongevallen bij de zeevisscherij en tot de gevallen van ziekteen de verontreiniging van de openbare wateren tegen te gaan. Eene regeling ter verzekering tegen invaliditeit en ouderdom, en eene herziening van de Armenwet zijn in voorbereiding. "Wetsontwerpen zullen U worden aangeboden tot regeling van de ad ministratieve rechtspraak; tot wijzi ging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht; alsmede tot aanvul ling van artikel 342 van het Bur gerlijk Wetboek. Voorstellen van wet zullen U wor den voorgelegd tot herziening van het tarief van invoerrechtentot regeling van het octrooiwezen en tot bevordering van de zoetwater- vissclierij Een wetsvoordracht zal worden ingediend om de verhouding tusschen het burgerlijk en militair gezag nader te bepalen. Voor de nieuwe bewapening van de bereden artillerie zal Ik U een voorstel doen toekomen. De ver van gunstige staat der Indische geldmiddelen noopt tot zeer omzichtig beleid. Ter afdoende ver- betering zal de hulp van het moeder land niet kunnen worden gemist. Maatregelen zijn in overweging, strekkende om aan den inlandschen landbouw op Java duurzaam eene meer bevredigende uitkomst te ver zekeren. De voorgenomen decentralisatie van het bestuur in Nederlandseh- ludië zal. naar Ik vertrouw, aan de behartiging van de plaatselijke en algemeene belangen ten goede komen. Voorstellen zullen U worden aan geboden tot wijziging van een twee tal artikelen in het Regeeringsregle- ment voor Nedorlandsch-Indië, ten einde eene verbeterde rechtsbedee- ling en het scheppen van een meer gewenscliten rechtstoestand voor de inlandsche Christenen mogelijk te maken. Voor deze veelomvattende taak reken Ik, Mijne He er en, op Uwe steeds gebleken toewijding aan de belangen van het Volk, dat Gij ver tegenwoordigt. Doe de Almachtige God Zijn zegen op Uwe werkzaamheden rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. SStlilEDAMSCHE Bezo courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en V laar dingen (1. 1.25. Franco „er post fl. '1.05. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur dan het bui eau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat B8. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl 0,92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Z(|, die zich met het nieuwe kwar taal, aanvangende 1 Oct. n op de „icihledainsche Courant" nlion- nceren, ontvangen de tot dien datum verschonende nummers gratis. \fi fTnmpfnn9 vich l^d^P^lddfig te 1 ute, vergezeld van Haar Doorluchtigen Gemaal met het voor de opening van de vergadering der Staten Generaal voo-geschre- ven ceiemonieel naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven heeft, hield da vol gende openingsrede xjQ Roman uit bot thcdendaagsche leven door P. AEEGHAJELIS. 37) Eindelijlk kijkt Franz opzijin oogen zijn bloed beloopenbij, ontwaakt als uit een zwarem en tocli zaligen droom. nik dank je," zegt bijl mot liollo stem. en wist nu herkrijgt lrij' zijh gewone spraak, »ik dank ja, Vitoer. Wat ook de reden mag rijn, dat ge mij dien hrief to lezen ga-aft, go «ebt mij ermede gplukkig gemaakt." i.Gij ziet dus weer, dat gijl mijl verkeerd beoordeeldet," antwoordt Victor. „Ik meen het goed met u, heter dan gij denkt. Het is wol waar, dat wij elkaar menigmaal ins 't haar zij'n gevlogen, maar des ondanks blijft S1} todli mijn oud© speelkameraad', die mij Iwer is als bijvoorbeeld dien. Richard Hsrzfeld." «Richard Uorzfeld? Hoe ikomt 'gij aan hem te donken vraagt Franz verbaasd. «Nu," antwoordt Victor terloops, „hij' is ™°hi vrior zoover ik weet, je naijlverige me dedinger." »Hij{" antwoord Franz verachtelijk. «Maar al was hij) hot ook, wat gaat dat Jou aan!" «Dó dacht zoo," zegt Victor, „dat een broer toch ook een woordje mod© to spre ien heeft, wanneer ziln zustor te kiezen „Alia," antwoordt Franz,wion Jaugzamer- liand een licht opgaat, „eu je meent, dat je mijn protegeeren kunt! Niet kwaad1" Hij lacht spottend, jen overm nodigen zege-lach. „Misschien zijt ge mij nog a ti kb a ar, wan neer ik mij daartoe leen. „Ik zou niet weten waarom." „Dan zal ik het u vertellen. Met papa loopt 'hot op zijn eind. Hiji moet deze'- da gen GeTsdorf verlaten, met kege 'randen Hïjl leeft voortaan van de genade van Ife-z- 1x4d. Begrijpt gij het Hij en Lutne." „Van de genade van He-yield?" stamelde Franz. „O, aim© Lucie „Zoo ik het," antwoordt Victor, „maar weet go ook, waarom of d" handeis/iad wo goedgunstig gestemd is „Misschien kan ik 't thans vermoeden," zegt Franz somber, „Uw vermoeden is geheel juist. Omdat Lucio zij,n schoondochter zal worden." „Dat zal nooit gebeuren," roept Franz uit, van ontsteltenis opvliegend, „nooit ofte nimmer." „Ik zelf wensch hot zeken* niet," zegt Vic tor. „Ten eerste omdat ik Richard niet mag lijden en dan omdat ze aa.n mij genoeg heb ben." Hij heeft de laatste woorden met nadruk uitgesproken, op elke lettergreep den klem toon' loggend. Franz luistert scherp too. „O "oo," zegt hij', „dus de zaak zit zoo in elkaar. Nu weet ik ten slotte1, waarom ge mij 'hierheen hebt geroepen." „Juist," bevestigt Victor, „ook daarom. De commissie welke H, M. de Koningin heden in het gebouw van de Tweede Kamer ontving en uitleidde, bestond uit de heeren Regout, van Lier, van Weideren Rengers, De Savornin Lobman, Pomp? van Meerder- vooit, van der Kun, De Boer, Brummelkamp, De Jong, van Velzen, van Rualte, van Nispen tot Seienaer, Art", Dolk en van der Yiugt. Een der staatsstukken, die jaar in jaar uit steeds met belangstelling worden tege moet gezien, is do Troonrede, en ook nu, na het jaar van spanning in het biinnenlandsch verkeer, en van weinig vruchtbaren arbeid op wetgevend gebied, was dit weor het ge val. Toon de „Standaard" het vorig jaar de sluitingsrede besprak, zei dit blad, „dat hrt eerste zittingsjaar van dit ministerie uit een wetgevend oogpunt niet vruchtbaar was ge weest voor de christelijke partijen. En als reden daarvoor werd genoemd de voorberei ding van eigen ontwerpen en van de invoe ring van reeds tot stand gekomen wetten. „Thans echter," zoo1 schreef do „Stan daard", „is de tijd gekomen voor de Staten- Generaal, om zonder onbescheiden te zijn, aan do keuken aan te kloppen en te vra gen, of er ecnige schotels voor don parle mentairen difecli in gereedheid zijn ge bracht, en zoo ja, welke schotels het eerst zullen binnengebracht worden." Ook ditmaal bespreekt liet blad de slui- In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine adrcrtenliVa opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon 51o. 123. „En mijn zuster!" „Ze moet miji mijn woord teruggeven." „Nooit1" antwoordt Franz met stalen vastberadenheid, „Go weet niet, wat ge wilt," antwoordt Victor. „Wat nut heeft die komedie! Ge loof me, Bk ken (Martha heter dan gijl. Ziji heeft er nooit aan gedacht met mij to zullen huwen. Gijl zijt het geweest, die haar het lioofd op hol heeft gebracht met dat denk beeld." „Ja, ik deed het," antwoordt Franz, „maar ik deed het, om haar te redden. Want anders was zij te gronde gegaan. „Zie, Victor," gaat bijl voort met aan drang, „jijt hebt haar geruïneerd, je hebt haar niet alleen gezondheid en levensmoed ontstolen, maar ook allo geloof, alle vertrou wen. Ziji is als een bloem, die versmacht. Maar ilk wil haar niet te gronde laten gaan 7,ij moet weer vertrouwen in zichzelf leeren stellen; en daarom' meet jij) haar uw naam geven." „Je bent een idealist,-' zegt Vilctor go- ergerd. „Ek geef slechts gevolg aan mijn plichts gevoel." „Ja, en daarmede ridlit gij niet alloen mij te gronde, maar tevens jezelf." „Laat mij] alsjeblieft buiten spel," zegt Franz 'kortaf. „Neen, dat doe ik niet," roept Victor uit. „Denk ook eens aan jezelf. Ik bedoel, wat ik je aanbied is geen 'kleinigheid. Kijk eens, je houdt van Luoib, en ik geloof ook uit haar 'brief te kunnen opmaken, dat jij haar niet geheel onverschillig bent. Ik had mij tingsrede, maar goen jubelkreet doet het hooron over de heerlijke schotels die dit maal zijn gekomen voor den parlementairen discli. Het schrijft nl. Wel vonden hoogstbelangrijike koloniale wetsontwerpen hun weg naar heb „Staats blad" de financieel© verhouding tusschen Indié eu het moederland, de decentralisatie, de Lawa-spoorwog maar we bedoelen hier nu wetten, cue voor her. Jovon van bind en volk van ingrijpende beteekeuis zijn. Onafgedaan bleef, zooi schrijft heb „Han delsblad", een goheele reeks van ontwerpen. Wij noemen daarvanoen aanvulling der wet op het hooger onderwijs, o. a on vooral ten doel hebbende do zoogenaamde „Vrije Universiteit" te steunen; een kleine wij>- ziging der gemeentewet (o. a. over den bur gerlijken stand)een ontwerpje (berg- muisje) tot „inperking van den vaccinc- dwang"; afschaffing der Staatsloterij; tot regeling der landbouwvetrtegenwoor- diging; tot regel ihg van telegraphic en telephonic; over het octrooi dor Nederl. Bank; tot verscherping der vermogens belasting, die reeds gcruimen tijd aanhan gig zijn. Daarbij zijn dan nog in de laatste maanden of weken gekomen de voordrach ten over het notariaat en do loterijen. Maar eon gi-oot getal belangrijke ontwer pen, in de troonrede van 1902 toegezegd, zijn achterwege gebleven. Als daar zijn; Wijziging van do (Provinciale en van de Gemeentewet. Pensibncering dei* bijzondere onderwij zers en van de weduwen van alle onderwij zers. Vervanging der Arbeidswet. Regeling van het Arbeidscontract. Herziening van het bewijs van burgerlij ke zaken. Herziening der militaire strafrechtsple ging. Herziening der personeele belasting. Een groet te kort dus in den wetgeven den arbeid, dat niet kan worden vergoelijkt door een beroep op de woelige dagen van de eerste maanden van dit jaar. Immers de Rogeering zelvo was door die gebeurtenissen verrast en kon daardoor dus niet zijn be lemmerd in het bewerken van de toegezegde voordrachten. Echter wijl gaan thans het 3e jaar van deze regcoring in ou waai- do „Standaard" in haar nummer van gisteravond zegt dat in het 3e en 4e jaar do wetten van een nieuwe regeering tot stand komen, willen wij met de hoop op verwezenlijking der toezeggingen thans een blik slaan op de hier voorstaande Troonrede, hedenmiddag in do voreenigde zitting der Staten-Generaal door H. M. de Koningin uitgesproken. Als steeds vangt het staatsstuk aan met de gebruikelijke uitdrukkingen aangaande de vriendschappelijk© betrekkingen met heb buitenland. Land- on zeemacht wordt verder ge roomd voor haai- houding in do dagen, „toen eon misdadige woeling tegelijk het openhaal- gezag en do maatschappelijke levensbeweging bedreigde." Sprekende over onze welvaart uit nijver heid, landbouw en handel, wordt nog eens gewezen op do stakingsdagen en daarbij do hoop uitgesproken dat een gezonde voort gang van de arbeidersbeweging door voort gezette sociale wetgeving zal worden be vorderd. Voorts wordt melding gemaakt van de vorderinf en de pacificatie van het noorde lijk gedeë-lto van Sumatra, van de togen- spoed op Java, van het streven tot opbeu ring van den landbouw op Suriname en iets verder de noodzakelijkheid om met geld uit Nederland de Indische geldmidde len aan te vullen en om den landbouw op Java te helpen. De medewerking der kamer wordt voorts gevraagd om do volgende wetsontwerpen in gereedheid te brengen a. Regeling der uitkeering van rijkswege aan het openbaar en het bijzonder lager- onderwijB. b. Bevordering Zondagsrust. c. Regeling vau den veikoop van sterken drank. d Ongevallen-vera kering bijl de zeevis scherij. e. Verontreiniging openbare wateren, In voorbereiding is; a. Verzekering tegen invaliditeit en ouderdom en herziening armenwet. Terwijl do volgende niieuwo wetsontwer pen zullen worden aangeboden a Regeling administratieve rechtspraak. b. Wijziging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht. c. Aanvulling art. 342 Burgerl. Wetboek. d. Herziening tarief van invoerrechten. e. Octrooiwezen. f. Bevordering zoctwatorvisscheriji. g. Wijziging van het regceringsreglement voor Ned.-Indié betreffende reclvUbedeoling en rechtstoestand voor de inlandsche Chris tenen. Mag dit lang menu voor velen veel aan trekkelijks bezitten, do vrees blijft dat, even als heb vorig jaar, alle schotels niet op den parlementairen discli zullen verschijnen. Geenszins vreemd lijkt hot ons dan ook wel dat aan heb slot der- troonrede wordt gespioken van „deze veelomvattende taak." Moge dit dorde jaar van liet Kabinet dan aan vruchtbaren wetgevenden arbeid vergoeden, wat de eerste twee daaraan zijn te kort geschoten 1 III. (Slot.) Zal de burgerijl door heb bezit van een abattoir verzekerd zijn steeds vleescli in goeden staat te zullen krijgen 1 Zoor zeker geeft zoo'n inrichting daarvoor geen waarborg. Zoolang nog vlcesch vriji kan worden in- on uitgevoerd, blijft de moge lijkheid bestaan dat ongekeurd vlcesch in de consumptie wordt gebracht. vroeger met handen eu Vooteu tegen uw ver bintenis verzet, maar heden denk ik daar over geheel anders. Zooals de zaiken op dit oogenblik staan, is 'I et misschien het beste voor Lucie, want- gij zijt toch altijd een man en wanneer ik het woord gebruiken' mag je bent zelfs een edelman, maar in een andere beteckenis, dan die men or in den gewonen zin aan hecht. Maar uw verbinte nis is toch slechts onder één voorwaarde mogolijlk." „En die is!" „'Dab ik mij vrijelijk met Am al ie Ileizfeld verloven kan." „Met andere woorden," zegt Franz, „ik zal gelukkig worden, indien, ik mijtn zuster aan haar lot overlaat." „Gij laat haar niet aan haai- lot over," antwoordt Victor. „Zijl deed het zelf." „Ja," roept Franz vertoornd, „uit liefde tot jou." „Zus of zoo, het is nu eenmaal gebeurd, en ook een huwelijk zou er niets aan kun nen veranderen." „Ik wil mijn geluk niet koopen, ten kos te van een anders ongeluk," zegt Franz een voudig. „Met andere woorden, gij stort mij| in 't verderf." „Dat is met mijn wil." „Maar- 't komt er toch op neer," ant woordt Victor met doffe stem. „Je kent mijn toestand niet, ik sta voor een afgrond, ja zelfs sta ik reeds in met één been." „Red dan jezelf, voor het te laat is." „Het is reeds te laat." „Ook* dan kan ik je niet helpen," ant woordt Franz ruw, „wie zelf vallen wil, dien houd ik niet tegen." „Maar Amaliö kan mij redden." „Zij'kanttiet evenmin als ik, wanneer gij- zelf niet wilt." „Willen?" zegt Victor geërgerd, „alsof er sprake was van willen of niet willen. Dat is nu eenmaal het noodlot." „Misschifen," antwoordt Franz schouder ophalend, „dan zou ook mijn toegevendheid tevergeefs zij'n. En hoor nu mijn laatste woordIk bemin je zuster en nu ik weet, dat odlc zij miji niet ongenegen is, zal ik mij barer waardig trachten te maken. Maai de prijs dien gijl vordert, is mij zelfs te hoog voor mijn menschelijik geluk." „Stoot gij dan mijn aaugeboden hand van u af?" siste Victor tusschen do tanden. „Ik verlang," antwoordt Franz beslist, „dat je je woord gestand doet en mijn zuster trouwt. Overmorgen om negen uur verwacht ik je mocht zij tevergeefs wacihten, dan haal ik jo. En ditmaal, dal beloof ik je, zal ik je weten te vrijden." Victor schuimbekt van woede. Hij' moet zich met geweld bedwingen om Franz Link niet naar de keel te springen. Niet in staat een woord uit te brengen, werpt hij een geldstuk op tafel, grijpt zijn hoed en stormt naar buiten. Franz ziet hem na, hoofdschuddend, maat niet een onwrikbare uitdrukking op 't ge laat. Dan gaat hij naar zijn bedelkind ei en, die ginds in het achtervertrek van een kel derwoning in heb verre Oosten reedsi op hem wacihten Wordt vervol ff dj

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5