BINNENLAND. V STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. govoei van kleinmoedigheid kruimen bekrui pen. 'Hoeveel gewicHtige ontwerpen, ten vori- gen jarc ingodiond, liggen nog onafgedaan op behandeling te wachten." Haar waar het programma zulk een hoo gs dunk van de werkkracht der onderschei den ministers geeft, hoopt zij' dat deze ook door de Kamer ontwikkeld zal worden. Zij zegt dat geen tijd verdaan moet worden aan andere plannen en daarbij' denkt zij in de eerste plaats aan thel b. i, hoogst verderfe lijk streven om een grondwetsherziening aan de orde to stéllen. ■Zijl baalt uit do Troonrede het bewijs dat er verledeu jaar aan de departementen liard is gewerkt. Do lango lijst van voornemens is h. i. ge geven voornamelijk om to toonen dat do m&euingou en bedoelingen van het ministe rie op geen gebied werden gewijzigd. Met veel genoegen nam zijl kennis van 't plan tot nadere regeling der rijksuitkeerin- gen aan bet. openbaar en bijzonder onder wijs, waar zij vertrouwt dat de pensionee- ring van bijzondere onderwijzers en hun we duwen er niet door achter geschoven wordt. Over de stakingsalinea sprekend, merkt zij op dat de zinsnede ,.de nuchterheid van geest" enz. minder juist ia Zij' gelooft nl. dat een gezonde vooruitgang niet van die nuchterheid van geest te wachten is, maar van het christelijk beginsel, dat toen zoo krachtig op den voorgrond is getreden. Ook vindt zij 't niet gelukkig uitgedrukt te spreken van „dö viering van den weke- lijkschen rustdag", waar de Zondag wordt bedoeld. Het .Dagblad van s-Gravemliage" zegt o m. „Het de Regeering zal zeker ieder wen- sehen een gezonden voortgang van de ar beidersbeweging. Do vraag is maar wat men onder een gezonden voortgang verstaat. Na tuurlijk kan de Regeering das nnede niets anders bedoelen dan een rustig voortgaan op den weg van verbewring van den alge- xneenen toestand der werklieden; voortge zette sociale wetgeving kan daartoe zeker veel bijdragen, maar alles is er niet van to verwachten. Naast de wetgeving moet ook veel aan het gezond particulier initiatief worden overgelaten en is het daarbij, ook noodig, dat, wil men een „gezonden voort gang" in het algemeen, men ook op de be langen van den middenstand bedacht moet zijn." En over de Indien schrijvend „Haar zou er nu geen aanleiding zijn ge weest om een woord van bijzondere hulde en dank te brengen zoowel aan het deel van 't Nederlandsch-Iudisdie leger, dat zulk een belangrijke en gewichtige taak op Atjeh beeft te vervullen, als aan zijn fcranigen op perbevelhebber, generaal Van Heutsz?" Over de zinsnede waarbijl wijziging van een tweetal artikelen van het Indisch Re geer! ngsreglement wordt aangekondigd om een verbeterde rechtsbedoeling ©n botschep pen van een volgens de Regeering meer gewenschten rechtstoestand voor de inlandsche Christenen mogelijk te maken, merkt zij op „"Wij- zullen de Regeeringsvoorstellen gaarne afwachten, maar het komt ons nog immer Voor, hoezeer ook den zendingsarbeïd waarde© ren de, dat bij de Regeering niet mag voorzitten de vraag welke godsdienst door den inlander wordt beleden, hetgeen overi gens in strijd zou zijn met het Regeeringsre- glement, waarbij vrijheid van godsdienst is gewaarborgd Het moet o. i. der Regeering onverschil lig rijn of de inlander is hi ah o m ed a a n, Budhisfc (zooals in het Tengergehergte en op Bali) dan wel Christen. De rechtstoe stand Van den inlander eischt, gelijk de Re geering zegt, verbetering. Goedmaar dan ook voor allen. Geen indirecte Regeerings- premie op den overgang tot het Christen dom het kweeken van schijn-Christenen, verlokt door gunstige uitzonderings-bopalin- gen, moet zelfs hen, die het Christendom uit overtuiging prediken, tegen de horst stuiten. Aan de categorie van „Staatsblad"- Europeanen worde geen rubriek van „Staatsblad"-Ckristenen toegevoegd." De „Midd. Ct." betreurt de uitdrukking „een misdadige woeling (die) tegelijk bet openbaar gezag en de maatschappelijke le vensbeweging bedreigde", de Koningin door haar minister in den mond gegeven. Zij schrijft daarover „Hoe men ook oordeele over de stakingen in Januari en Aprilhoezeer men die, even als wij', moge afkeuren; waar zooveel misleiden zijn geweest; nu zooveel is ge schied waarover eerst na het verschijnen van het verslag der enquête-commissie zal kun nen geoordeeld worden, daar ware het, in onze oogen, beter geweest H. M. van het ge beurde niet op zulk een wijze te doen ge wagen. Dit een vorstelijken mond moeten bij voorkeur woorden van verzoening, van ver geving vloeien. En vooral een Konigin, een vrouw, wier hart veel meer gevoelt, die diep meelij zal hebben met verdwaalden, toch ook tot haar, tot het Nederlandsche volk behoorend; dio smartelijk getroffen zal rijn nu zoovelen nog lijden omdat hun man en vader toegaf aan den waan van die dagenvooral een Ko- ninrin had liever moeten sproken van ver doving, van hope dat de verdwaalden, do lei ders vooral, 'hun dwaling of afkeurenswaar dige daad mochten inzien. Het verleden moest zij' het liefst met den sluier der liefde bedekken Eu vooral had 't christelijk ministerie dit H. M. moeten opdragen. "Wat blijft er toch over van dio christe lijke! beginselen, waarvan men zoo hoog op geeft, als men telkens en telkens Weer toont hard tegen hard to stellen en nu zelfs H. M. in dien geest zich laat uiten. In de sluitingsrode sprak do premier „van een bedenkelijke stoornis in het publiek o leven". Hen had het hierbij 'kunnen laten." Ook zij en de „N. R. Ct." maken do op merking dat niet over heb Indische leger ge sproken is. Voor het overige heeft zij over dezo troon rede weinig op to nierken. „Zij, ademt een toon van tevredenheid over den toestand van land en vol'lc; het is of er geen, vooral op do gemeenten, zwaar drukkende toestanden 011 belastingen zijii Maai- voor zulke netelige Vraagstukken heb ben wij commission. De reeks van toegezegde ontwerpen zou oen aangonamen indruk maken wanneer wij niet stonden voor een aantal onafgedane ontwerpen, die in de a.s. zitting wol het eerst afdoening vorderen." Het is waarlijk goen kunst om oen lange lijst, op te maken van ontwerpen, waarvoor II. M. do medewerking' wenscht in te roe pon, of die in voorbereiding zijn." „Laat ons 'hopen dat er in Nik geval veel tot stand kome; 011 dat de vruchten van den aanstaanden wetgevenden arbeid goede en rijpe zijn mogen, ten bate van het a 1- g e m o e ii w e 1 z ij n van ons land." „Tegenover een lijst van beloften, hoe lang ook, zijn wij, do-or de ervaring geleerd, wantrouwend, en niet tot juichen ge stemd." Dé „Nieuwe Arnh. Ct." schrijft: Ook al bleef de Kamer Van nu af aan on afgebroken bijoen, zoo zou het toch nog eon feitelijke onmogelijkheid zijn ook maar de helft van hetgeen is en zal worden voorge dragen in den loop van dit zittingjaar af te doen. Of moet dit vertoon van groote werk zaamheid dienst doen als verweer tegen do voorstallen tot Grondwetsherziening en zal men zidh. op die lange reeks ontwerpen, die zulk een „waarlijk rijken oogst heioven", beroepen om 'het der rechterzijde gemakken lijk to maken, haar democratische tenden- zen voorloopig op te bergen bijl de bekende „oudo plunje" 1 Afkeuring verdient bet o. i. in hoogs ma te, dat men do Koninklijke Spreekster eon zoo besliste onjuistheid liet zeggen als deze, dat de indiening van de ten vorigen jarö aangekondigde wetsvoordraekten „door de gebeurtenissen in het voorjaar vertraagd werd". Het is al erg genoog dat men aan het „anarchistisch avontuur" die beteokenis geeft eener wereldgebeurtenis, door de Ko ningin te doen gewagen, van „een misdadige woeling (dio) tegelijik het openbaar gezag en do maatschappelijke levensbeweging be dreigde". Kiescklieid reeds verbood H. M. te betrekken in het debat, dat ongetwijfeld over dezo uitdrukkingen zal warden ge voerd, door Haar deze woorden in den mond to leggen. Blijkbaar wil men der natie en der bui tenwereld do meening bijbrengen, dat de re geering in April het vaderland gered heeft. Zeker om te doen vergeten dat zij' in Fe bruari, toen het werkelijk „ernst" was, rich onvoorbereid toonde. Haar om au dö opera-bonffe, onder regie van do'heoren Nieuwenliuis en Troelsti'a op gevoerd, en eindigend in de bekende scheld partij', ook nog ts gebruiken om ergen na latigheid te maskeeren en dit door monde van de 'Koningin, verraadt een gemis aan eerbied ©n kieschheid, dat niet sterk genoeg op do kaak kan worden gesteld. Verdor keurt het blad af, dat niet meer over Atjeb werd gezegd. Was de steller dor Troonrede! wellicht be vreesd, dat, door te veel licht t© doen vallen op de daden van een Van 'Heutsz, ds red ding van Nederland uit do klauwen van D. N. c.s. te zeer in do schaduw zou treden Deze Troonrede, ingegeven door ijdel- hc'd, vol onvervulbare beloften on tastbare onjuistheden hoe kan men bijiv. beweren dat do landbouw vooruit gingkan, naar 't ons voorkomt, niemand bevredigen. Hofberichten H. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins deden looi de opening van de zitting der Staten-Generaal een rijtoer en brachten ook een bemek aan het buitengoed Zorgvliet. 11. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van Graal en Gcavin von Erbach, kwamen heden in de Residentie tol het bezoeken van eenige kunsttentoonstellingen en de paardententoon- stelling in het Malieveld. De Koningin en de Prins ontvingen Hun Moeder, en een hartelijke begroeting had plaats op het plankier van het staatsspoor- station. De Koningin-Moeder zou met Hare Gasten de lunch gebruiken bij Gravin van Lynden, Haar Grootmeesteres en heeft het voornemen te ongeveer 6 uren naar Soestdijk terug te keeren. De tentoonstelling der Hoilandsclie teeken maatschappij in de kunstzalen van Pulchri weid hedenochtend bezocht door H. M. de Koningin-Moeder en de graaf en gravin Von Erbach. De lieer A. W. Mesdag geleidde de vorstelijke personen rond. Ook Z. K. H, de Prins bracht een bezoek aan de tentoonstelling. H. M. de Koningin-Moeder deed voor Hare rekening de teekening rOpde Veluwe ,door Jan van Essen, aankoopen. De Koningin-Moeder bracht vóór Haar terug keer naar Soestdyk nog een bezoek aan H. M. de Koningin, De Erfgraaf en Erfgravin van Erbach ge bruikten heden het déjeuner by H. M. de Koningin. Onzo oorlogsvloot. Blijkens by het departement van marine ontvangen bericht is llr.Ms. pantserdekschip Holland, onder bevel van den kapitein ter zee H. P. Netscher, 14 dezer van Algiers vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Oost-Indiö. (rStct.") V Blykens bij het departement van marine ontvangen bericht zyn Hr. Ms. torpedobooten Python, Sphinx eD Minotaurus, gezameniyk onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse C. W. de Visser, 14 dezer te Palermo aangekomen. De commandant was voornemens 17 dezer de reis voort te zetten. (sStct.") Ridderorde. Bij Kon. besluit is E W. KIQberg Pernot, vooizitter vnn het comité voor de internatio nale tentoonstelling van schoen- en leder industrie te Waalwijk, benoemd tot ridder in de orde van Oianje-Nassau. De Paus heeft benoemd tot commandeur der Pius Orde met de Pliqu-, mr. M. J. C, M. Kolkman, president dei- club van Katho lieke leden der Tweede Kamer. Staten Generaal. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal Donderdag veigaderen, 's ochtends om elf uur en 's middags om half vier. De Eerste Kamer vergaderd reeds heden ochtend om elf uur. Eerste Earner. De Eerste Kamer besloot morgen te 11 uur in behandeling te nemen het concept adres van antwoord op de Tioonrede. Tweede Kamer. H. M. de Koningin ontving hedenvoor middag ten Paleize de commissie uit de Tweede Kamer belast met de aanbieding van de naamlijst tot benoeming van een voor zitter. Het Kon. besluit is geteekend waarbij de Minister van Staat A. E. Baron Mackay be noemd is tot Voorzitter van de Tweede Kamer voor liet ingetreden zittingjaar. Morgennamiddag 31/2 ure zal de Minister van financiën in de gelegenheid worden ge steld zijne financieele rede te houden bij de aanbieding der Staatsbegrooting voor 1904. Koffieoogst. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, van 15 dezer, wordt de gouvernementskoffioogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 221,000 picols. (rStct.") Rechtstoestand der vronw. Het bestuur van de Vereeniging ter ver betering van den maatschappelyken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden waarin het zich verzet tegen de uitsluiting der vrouw bij de benoembaarheid voor bur gemeester, secretaris, ontvanger en ambte naar van den burgerlijken stand. Ned. congres voor volks- en schoolbaden. In een der zalen van het Kurhaus te Sche- veningen werd heden het tweede congres voor volks- en schoolbaden geopend door dr. W. P. Ruysch, die den vooruitgang der veree niging met blijdschap constateerde. Kortelings resumeerende de voordeelen van het volks- en schoolbad als middel tot, aan kweeking van reinheid en gezondheid, be paalde de voorzitter zich tot het geven van een practisch overzicht van hetgeen door hem dit jaar in het buitenland op het gebied van volks- en schoolbaden is geconstateerd. In het verslag van den secretaris worden mededcelingen gedaan over de gemaakte propaganda, waardoor het ledental steeg met 100. Aan den Nationalen Vrouwenraad is ramens de vereeniging in overweging gegeven om in baar adres aan den Centraien Gezond heidsraad ook op de wenschelijkheid te wij zen dat voiksbaden op gelijken voet voor vrouwen en meisjes als vonr mannen en jongens worden opengesteld. Aan dit verzoek wordt voldaan. Uit het verriag van de penningmeeste- resse, mcj. W. Jansen bleek dat de inkom sten te beperkt zijn om een krachtige pro paganda ter hand te kunnen nemen. Zij voegt aan haar verslag eenige beschou wingen vast ter opwekking aan de vrouwen in Nederland om zich aantesluiten bij de Vereen, waar het hier geldt de strijd voor de zindelijk heid, de reinheid, de bevordering van de ge zondheid en de verhooging van het levensgeluk niet alleen van haar zeiven, maar vooral van het opkomend geslacht, ook van het meisje, de toekomstige huisvrouw en moeder. Broederschap van notarissen. Gisteren werd in 'hot paviljoen van liet. Vondelpark te Amsterdam een gezellige brjeönkomsb gehouden van leden van de Broederschap van Notarissen in Nederland, zulks ter gelegenheid van de algemeen© ver gadering die heden en zoo noodig Donder dag in het American Hotel aldaar plaats vindt., Dit huiselijk feestje, aangeboden door den kring Amsterdam, was druilt be zocht. In een hoek van dö zaal speelde de muziek van het eerste) regiment veld-artil- lerie uit Utrecht. Nadat het hoofdbestuur onder de tonen van het Wilhelmus was bin nengeleid, sprak notaris F. C. Boterhoven de Haan, als voorzitter van den. Amster- damsahen kring eenige woorden van wel kom, waarop de heer J. C. G. flPollones, voorzitter van, het hoofdbestuur, wees op het heuglijk feit, dat dezo algemcono ver gadering een zoo groot aantal loden had bij>- elkaar gebracht. Spr, hosloot met een dronk uit to brengen op do Brooderschap, en in het bijlzondor op de afdeeling Amsterdam, die haar gasten zoo feestelijk had ontvan gen. Tot laat in den avond bleef men in <ïs zaal of op het met lampions verlichte terras genoogelijk bijeen'. Onder leiding van den heer Pollonen (Am sterdam) werd heden te Amsterdam een algemeene vergadering gehouden van de Broederschap van Notarissen, waarin her dacht werd het 60-jarig bestaan der broeder schap. De voorzitter hield een feestrede in den loop waarvan hij het voorste! deed een tele gram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin, waartoe onder applaus werd be sloten. Daarna werd het jaarverslag door den algemeenen secretaris, den heer Chr. Miseroy, uitgebracht. in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer Maarschalk wordt ge kozen de heer A. Knottenbelt te Vlaardingen. Op voorstel van het hoofdbestuur wordt besloten van de jaarlijksche contributie over 1904 25 pet. te storten in het ondersteu ningsfonds en aan de Broederschap van No tarisklerken f100 als blijk van belangstelling in haar streven toe te kennen. Ten slotte werd besloten het ontwerp-tnrief in een buitengewone vergadering te behan delen. MAASSLUIS, 16 Sept. Het stoomschip Lean der is gisterochtend binnengebracht en opgesleept naar Rotterdam door dezelfde sleepbooten die het stoomsch;p hebben vlot gesleept en geassisteerd door de sleepboot W 0 d a n. OVERSCHIE, 16 Sept. De collecte op 14 dezer langs de huizen gehouden ten behoeve van de weduwe H. Lansbergen, wier man op 9 dezer zoo noodlottig te Schiedam in de Schie om het leven kwam, heeft f295 50 opgebracht. OVERSCHIE, 16 Sept. Door de politie alhier is tegen een vijftal neringdoenden proces verbaal opgemaakt, wegens het in gebruik hebben van niet geijkte of afgekeurde maten en gewichten. Bij de morgen in de vergadering van den gemeenteraad aan de orde gestelde voorstellen is ook dat tot toetreding van de gemeente (archief) als gewoon lid tot de vereeniging tot uitgaaf der bronnen van oud-vaderlandsch recht met het oog op de uitgave door die vereeniging, van de oude keuren enz. van Schiedam. B. en W. schryven in hun toelichting dat met hunne toestemming door den archivaris der gemeente ter hand genomen is de uit gaat van de oude keuren enz. van Schiedam. Daarmede wordt openbaarheid gegeven aan het belangrijkste wat het oud-archief van Schiedam bezit uit de jaren van voor om streeks 1600. Van het minste was het bestaan tot nog toe onbekend, zoodat door deze be langrijke uitgave ook aan de historische wetenschap een dienst wordt bewezen. De uitgave geschiedt het volgend jaar voor rekening van de vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het oud-vaderlandsche recht, secretaris mr. S. Muller Fz., rijksarchivaris te Utrecht. De jaarlyksche contributie bedraagt f 10 De verordening betreflende het keurloon van vleesch is slechts van kracht tot einde dezes jaars. B. en W. stellen voor die onge wijzigd opnieuw vast te stellen. Uit een bijgevoegd overzicht van dezen dienst big kt liet volgende: Ontv. Uitg. Van 1 Sept.—31 Dcc. 1900 65'2.37 f 194.111,", 1 Jan.—3! Dec. 1901 -1601.64 -1476.34 1 Jan.—31 Dcc. 1902 -1577.56 - 1*91.70 lJan.-31 Dee. 1903 - 97-2.39 -1011.81 De heer E. G. Maltha, le klerk aan het buteau van den Burg. Stand te Rotterdam, is met ingang van 1 Jan. a.s. bevordeid lot adjunct-commies. De noodlottige twist. Omtrent dezen in zijn gevolgen vooral zoo di'oavigen twist vernemen wij thans Den geheeien morgen waren de matrozen van het loggersclnp Argo aan het trak- teeren en drinken geweest, zoodat er een opgewoode stemming heerschle. Deze gaf al telken' aanleiding tot levendige woordenwisseling die eindelijk over ging tot een twist en vechtpartij, waarbij de 21-jarige A. G. 0., wonende te Seheveningen, voor namelijk den strijd zocht. De stuurman M. v, d. Zwan, 44 jaar en eveneens te Seheveningen thÖis behoorende, wilde de vechtenden scheiden, waarbij O. een revolver uit den zak haalde en daarmede 3 schoten op den stuurman loste, waarvan er een hem in den rechterarm drong, O. vluchtte daarop doch werd gegrepen door H. Meder, wonende in de Bakkersstraal, die hem den revolver ontnam, doch hem toen moest loslaten. 0. ging toen weder op de vlucht in de richting van de Diefhoek. V. d. Zwan begaf zich intusschen naar dr. de Bruyn die hem voorloopig verbond. Vandaar ging hij naar het politiebureau en na daar een voorloopig verhoor te hebben ondergaan vertrok hij naar Seheveningen om zich daar verder onder geneeskundige be handeling te stellen. 0. werd later door een burger en den politieagent De Haan aangehouden terwijl hy in een griend van de Buitengorze zich verscholen had. Overgebracht naar het commissariaat van politiewerd hy vervolgens hedenmiddag naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht en ter beschikking.van de Otfi cier van Justitie gesteld. Omtron don ruina, 79-jarigcn P. Bokhorst vernemen wijl nog dat dei man op het ge. rudit van den twist, daarheen was geloo- pen, doch op eenigen afstand daarvan bleef staan. Nadat de schoten waren gevallen ja hij weggegaan en ecmige oogenblikkton latei- vond men hem in de branderij! van don heer Honndrlage Groto, lonnendo tegen ©en stel- ling._ TEjl klaagde toen over pijn in bot lijf en weet dat zelf aan don schrik. Niemand vermoedde dat do oude man zon zijn verwond. Te 4 uur werd zijn toestand 7.0a ernstig, dat men besloot con dokter tc lialen en toen deze ikwam, kon deze slechts don dood constateoren. Te voren had men den man naar heb pak huis van den hoor Woutcrlood gebracht en 'hem daa.r oip zaikkon neergelegd. Door politie-agenten word het lijk naai' de echtelijke- woning overgebracht <m toen men liet van de Moeren ontdeed, bemerkte men eon wond onder de borst, waaruit bloed viloeide. Op vermoeden dat do dood mis schien door een schot zou srijtn Veroorzaakt werdeto nu ook de 'kleoren nagezien en ter hoogte van den Wond ontwaard© men daarin eton kleine opening. Do kleoren zijn toon in beslag' genomen en heit lijk ter gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. De 14-jarige J, Bokhorst js gistermiddag bij het fletsrijden in de Lange Haven gevallen. Hij is door schipper M. Pol gered, die ook de fiets later op het droge bracht, Gistermiddag is ten nadeele van mej. N. M., wonende aan de Schie, een horloge ontvreemd. Verdacht van dezen diefstal is heden N. S, aangehouden. Hedenmorgen werdeh aan de vischmarkt aangevoerd 4 partijen schol, tong, taibot en bot; de piijzen waren voor schol vanaf 0.40 tot f 1 30, tong vanaf f 0 60 tot f 0.921/2, tarbot f 1.50, bot vanaf f0.25 tot f 0,971/2, alles per koop. CONCERT in den Offic.-tuin, op Donderdag 17 Septa,»,, te geven door het korps stafmuzikanten der d.d. Schutterij alhier, Kapelmeester de heer Bart Verhallen, Aanvang 8 uur. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1, Eiozugsmarsch der Bojaren, J. Halvorsen. 2. Feestouver'ture, C. Clarens. 3. Luna Walzer, P. Lincke. - - 4. Potpourri aus tBoccacio", F. von Suppé. Tweede Afdeeling 5. Sportmarscb, J. Einodshöfer. 6. Ou verture »Hans Sachs", A. Lortzing. 7. Serenade voor fluit en hoorn, J. Titt! (voor te dragen door de heeren J. Feltzer en C. Koning). 8. Les Rencontres (Potpourri), F. Dunkier. 9 Fantaisie sur sLa Mas cotte", E. AudraD. Be Arbeidsbeurs. Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h sigarenvak, Idem v/h rywielvak, Personen bekend met rijwiel vak. Idem met vijl werk. Schoenmakers jongen. Jongens voor branderij. 1 ver ver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. 1 leerling wagenmakerij, Drukker. 1 schippsrsjongen. Loop jongen voor een manufactuurwinkel Bakker (halfwas). Boerenknecht. lon gen voor een moestuin. Keukenmeid. Dienstmeisjes voor halve dagen. Schoen maker (halfwas). Timmerman, goed be kend met branderijwerk. Zakkenmaker (noodhulp). Smidsknecht. Bakkers jongen. Jongens voor de plakkamer van de sigarenfabriek. Moutersjongen. Aangeboden werkkrachten. Timmerlieden. Letterzetters. Win kelbediende. Kantoorbedienden. Boe renknechts. 1 tuiniersknecht. Distilla- teursknechts. Koetsiers. Slagersknecht. Kistenmakers. Ververs. Houtkoopers- k o echt. Loodgieter. Jongen voor meubelmakerij. Personen voor lichte werkzaamheden. Personen voor schrijf werk. Personen voor loopwerk. Per sonen voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in het smidsvak. Idem kuipersvak. Idem manufacturen- vak. Idem boekhandel. Idem timmer vak, Schoonmaaksters. Wasschen-aan- huis gevraagd. Dienstmeisje voor geheele dagen. Als eon bewijp van den kolossalen groo- ton aanvoer van .haring kan dienen dat 1U oen dor haringpakkerijen en sorteerde- rijen alhier vrouwen aan ihet weric zijn go* zet, die daarmede eon aardig weekloon ver dienen. Tot dusver werd deze arbeid in Hol land alleen door mannen verricht. In Engeland bobben do vrouwen dit arbeidsveld reeds lang veroverd. („N. !R. CM.") Richard Hol, De toestand van Richard Hol was heden zeer gunstig. Van den wedstrijd, uitgeschreven dooi' de samenstellers van de Ned, muziek kalender, voor een piano sonate, ook speelbaar voor niet te ver gevorderden, werd bekroond mej. Cornéiie van Oosterzee (te Beil'yn thans

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2