STADSNIEUWS.' f 156 88 f 379 09 - 4467.50 4567.50 - 50 - 50 - 901.- - 1001 t 5525.88 f 5948.09 f 980 f 1060 2656 - 3006 - 1600 - 1600 280 - 280 1 Rondgeleid door den hoofddirecteur van het instituut, den heer dr. C. IT. Wind, en do afdeelingsdirooteureu, bezichtigden H. M'. en 'Haar govolg het goheelo gebouw, allo ka mers, zelfs de toren word beklommen. Ook nam H. 51. een kijkje op het terrein van het instituut. Bij deze bezichtiging verden allo ambtenaren, aan hot instituut verhouden, aan H. 51. de Koningin-Moeder voorgesteld. O O Bij liet verlaten van 't gobooiw stonden de- zen. aan den uitgang geschaard om II. 51. een eerbiedigen groet te brengen. H. M. de Koningin heeft den heer dr. R. de Josselin de Jong, arts, benoemd tot genees heer en heelmeester hij de Koninklijke Hof houding, met ingang van 1 October a. s. Audiënties. De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal, te beginnen met aanstaanden Dinsdag 29 September, weder geregeld phats hebben. Onze gezanten. Onze gezant te St. Petersburg, jhr. mr. van der Staal van Piershil, is gistermiddag in de residentie aangekomen, ten einde zjjn verlof daar door te brengen. Onze Consols. Bij Kon. besluit is mr. A. F. van Leyden, laatstelijk zaakgelastigde en consul-generaal der Nederlanden te Caracas, op zijn verzoek, gesteld in disponibiliteit buiten bezwaar van 's lands schatkist, en is hij benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau. Arbitragehof. Door den Czaar is in het geschil tu«schen Venezuela en de Mogendheden tot derde ar biter benoemd de Russische staatsraad de Martens die eerstdaags te 's-Gravenbage wordt verwacht. Het geding voor het Arbitragehof zal in de eerste dagen van October beginnen met het wisselen van schriftelijke memoriën. Eerst daarna zal de mondelinge behandeling plaats vinden en wel in het Eogelsch, terwijl slechts enkele vertegenwoordigers van geding- voerende Mogendheden in het Fransch zullen pleiten. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. Dc j.Tij-d" ontving gisteren, de officiee.le bevestiging van het bericht, dat tot bisschop van Haarlem benoemd is mgr. A. J. Callier. Deze kwaan gistermiddag in bet bezit der officieele breve, door den 'Paus den lldeu September get-eekend. Man het bisschoppelijk paleis te Haar lem woei de vlag ter eere van deze benoe ming. Mgr. Callier werd den 29en 51ei 1S49 geboren en ontving 15 Aug. 1872 de H-Pnes- terwijding. In 1873 werd bij benoemd tot (kapelaan te Amsterdam en in '75 tot learaar in hot klein seminarie te 's-Hage. Den. ISen 5Iaart 1S92 werd ihiji benoemd tot vicaris-generaal. schiedenis dor wording van deze stichting, daarbij allen dio daaraan hebben medeget- werkb en bijgedragen dankend, en eveneens daarbij' een woord van dank uitsprekend aan den architect Eduard Cuypers. Spr. eindigt mot de woorden „5Ioge dit Sanatoria door veld nieuwe in richtingen, kan liet zijn, spoedig gevolgd worden cn moge de steun van zoovelon dien wij nog zoo hoog noodig hebben, ons niet ontbonden worden, opdat (bereikt wordt het doel van het sanatorium. „Hoog-Lara", it. het hergeven van de gezondheid aan een zoo groot mogelijk aantal arme borst lijd ore Dan verzocht hij namens het Amstcsr- damsch Sanatorium II. 51. dit huis te ope nen. II. 51. hierop kort antwoordende, verze kerde aan de commissie dat .Zijl gaarne ge- volg gaf aan de nitnoodiging om ook deze stichting te openen. Zijl dankte en bracht hulde aan de commissie en do schenkers die den bouw hadden mogelijk gemaakt en sprak ten slotte den wensali uit dat vele zieken er genezing mochten vindon. Het koor hief liierna nog een paar liede ren aan, waarvan het laatste, do 118o Ps., van Sweclinek was. Aan de uitnoodiging van den heter Den Tex om II. M. nu to mogen, voorgaan tot bezichtiging der zalen, weid gaarne gevolg gegeven, waarhij II. 51. zich tot in bijzon derheden over verschillende zaken door do commissie liet inlichten, terwijl in de ver schillende zalen gonecsheeren, directrico en zusters werden voorgesteld. Omstreeks 5 uur zou H. 51. weer naar Soestdijfc terugkecrom Gemeonfebegroothig-, IX, De begrootingen van de dienstdoende schutterij en het burgerluk armbestuur be vatten de volgende posten Dienstdoende schutter ij. Aanduiding der ontvangsten. 1 Batig slot der Rekening van het vorige jaar 1902 f 94.331/2 f 197.55 2 Contributiën, volgens de artikelen 22, 32 en 62 der Wet op te leggen - 25.- 25, 3 Boeten, krachtens de artikelen 50 tot 58, Cl, 68 en 70 der Wet op te leggen- '100.- 75, 4 Verkoop van onbruikbare kleeding- 3.— - 3.— 5 Toelage uit da Gemeentekas, art. 36, 2e alinea der Wet. - 5000.— - 4400,— 6 Ontvangsten niet tot de vorenstaande behoorende memorie merio ie f 5222.331/2 f 4700.55 Totaal dor Inkomsten Nadeelig slot der begrooting van het vorige jaar Traktementen- 1793.- 1793 Kosten van kleeding en uitrusting- 1030 - 560.— Kosten van bewapening- 230. - 220 Kosten van verschillenden aard- 2169.331/2 - 2127.55 Totaal der Uitgaven f 5222 331/2 4100,55 Burgerlijk Armbestuur. Verzameling der Inkomsten. 1 Ontvangen wegens vorige diensten 2 Opbrengst van bezittingen en eigendommen- 4467.50 3 Verschillende inkomsten 4 Buitengewone en onvoorziene inkomsten 1 Onderstandskosten 2 Onderhoudskosten, lasten en bezittingen. Totaal der Inkomsten Verzameling der uitgaven. en ongelden der eigendommen Renten en aflossingen van bestaande schulden. Kosten van beheer en jaarwedden Andere uitgavenniet begrepen in één der voorgaande hoofdstukken Onvoorziene uitgaven 988 209 Totaal der Uitgaven f 5525.88 f 4948.09 A. F. YY. Tfolmarans. De heer Wolmarans is hedenochtend naar Rotterdam geweest om het daar tentoonge stelde vee, voor Zuid-Afrika bestemd, te bezichtigen. Het Amsterdamsck sanatorium voor longlijders. Hedenmiddag is het Amsterdamseh Sa natorium voor longlijders, gelegen in do lommerrijke dreven van het Gooi tusschen Laren, en Laar-en-berg, en het schilderach tige Valkeveen, ongeveer drie kwartier wan- delens van het lauwe' Zuiderzeestramd, plechtig door II. 51. de Koningiii-5foeder aan zijn bestemming gewijd. Een aantal genoodigden, die do-or aan zienlijke bijdragen de stichting mogelijk hadden gemaakt, begaven zich met den snel trein van 12.44 van Amsterdam herwaarts, waar do stoomtram gereed sto-nd om .hen zoo nabij mogelijk aan het Heil-Anstalt of Kuur-oord te brengen, dat naar de plannen van den heer Ed. Cuypers voor ongeveer l'I ton binnen anderhalf jaar verrees Allen die het gebouw bezichtigen en de uitgezoch te plek er voor kennen, dennabosschen en zeelucht, zullen moeten erkennen dat er moeilijk ter wereld een beter en geschikter plaats voor een herstellingsoord voor long lijders te vinden is. In cn om het gebouw zag er alles even aangenaam, ja, zelfs ietwat feestelijk uit door vlaggengewapper en bloomentooi. Al les duidde aan dat er Hoog bezoek verwacht werd. Even voor het- bepaalde tijdstip, 3 uur, verscheen H. 51. met gevolg in hof rijtuigen van 'SoOstdijk. Aan den hoofdingang stond nagenoeg ge heel do commissie voor de stichting ter op wachting en ontvangst gereed. Deze com missie! bestaat uit de hb.jhr. mr. C. J. den Tex, voorz., dr. van Waaien burg, secretaris, mr. G. Vissering, pemningm., prof. dr. P. K. Pel, mr. P. S. van Nier op, W. Hovy, dr. Posthumus Aleves cn dr. Stumpff, directeur van het Binnen-gast- huis to Amsterdam, leden. Zoodra deze heeren, alsmede de architect, aan II. 51. waren voorgesteld, en een prach tige bouquet was aangeboden, werd de Hoo- ge Bezoekster naar de met heesters en bloemen kwistig versierde ontvangkamer binnengeleid, waar het a-capella-koor onder leiding van den heer Ant. Avcrkamp, het Volkslied en Wilhelmus (oude toonzetting) zong. En zoodra de laatste toonen daarvan waren heongevkxien, trad jhr. den Tex een paar schreden vooruit. Hij hield een toe spraak waarbij hij zijn groote vreugde er over uitspraak dat 'H. 5L zich bereid had verklaard dat gesticht te openen. 'Dan geeft spr. een overzicht van de ge- Begrooting 1904. VERSLAG van het onderzoek der Begrooting voor 1904 in de af- deelingen van den Gemeente raad. Ie AfdeelingAanwezig de heeren Vis ser, voorzitter, Beukers, Smit, Van Wes tendorp, Van der Schalk, Bender, Faure. Rapporteur Smit. 2e AfdeelmgAanWezig de hoeren Hon- norlage Grote, voorzitter, Gonka, Klein, Van der 57elden, Wittkampf, Rapporteur Wittkampf. Afwezig de iheeren Kranen on Van do Poel. 3e AfdeelingAanwezig de hoeren mr. Jansen, voorzitter, Do Groot, Van dor Dirft, Kis, Lagerweij1. Rapporteur R.is. Afwezig de heeren Loopuyt on P. C. 5 Jansen. AJgemeene beschouwingen. Een lid der 2e aid. spreekt den we-nsoh uit dat de Commissiën die gemeentebedrij ven. beheeren, de boekhouding naar koop- mans-methode invoeren en toont het nut hiervan door enkele voorheelden aan. Een lid dor 3e afd. is verheugd omdat, niettegenstaande verlaging wan gasprijs, de fabriek toch behoorlijk afschrijft, dat oen aanzienlijke som aan de verbetering van school C kan worden besteed en toch het cijfer der inkomsten-belasting slechts f 5000 hoogcr is. 5Vel is het saldo van f 38000 geslonken op f 9000, doch het eene weegt tegen het andere op. Een ander lid dierzelfde afdeeling vindt den toestand niot zoo rooskleurig. Feite lijk gaan we achteruit tot oen bedrag van 30 mille. Ook is bet niet zeker dat de ver laging van den gasprijs de uitkomst zal ge ven, die men er zich van voorstelt. Boven dien komen we voor belangrijke werken to staan, o. a. voorziening in den toestand van de kade aan de oostzijde der voorhaven nabij de schutsluis. 'Dit lid acht bezuiniging alleen mogelijk bij publieke werken, en wel door het stelsel van aanbesteding zoo veel mogelijk toe te passen. Een ander lid ziet in gebrek aan het noo- diga toezicht bij dezen tak van dienst een groote fout. Uitgaven. 5rolgn. 66. Kosten van aanplakken. Afd. 1. 5Iet bet oog op hot vroeger toe gezegde plan om het aanplakken voor parti culieren te doen aanbesteden, wordt prijs opgaaf gevraagd voor de benoodigde borden. In de 2de afdeeling wordt ook het ver pachten aanbevolen. In de 3de afdeeling wordt aangedrongen om de oude biljetten' af te scheuren na zekeren tijid, en vooral de gevels der hui zen to ontzien, ook wordt gewenseht de op roeping van leerlingen voor de scholen op doelmatige bordjes te doen aanplakken, om ook daarmede de gevels niet te ontsieren. Volgn. 73. Een lid in do 2de afdeeling wenscht tot B. en W. de vraag te richten of zij geneigd zijn oen suppletoiren post op de begrooting te brengen om daaiuit toe te kennen pi-esenviegald voor leden van den raad. In de 1ste en 3de afdeeling wordt deze post f 100 koogor voorgedragen om bij even- tueele stemmingen, de verwisselingen in de stombureaux niet noodzakelijk te maken. Afdeeling 2 wenscht dezen post op f 100 te brengen en de daarbij behoorende toe lichting te schrappen om daardoor te doen uitkomen, dat men den vroeger geschrapten post: „Kosten van verteringen Van do bureaux van stemopneming" in de verschil lende commissiën weder op de begrooting wil gebracht zien. Volgn. 85. Uitkeeaing aan het rijk enz. Een lid in de 3de afdeeling vindt do noot onder deze en vele andere posten niets zeggend en vraagt schrapping of uitbreiding daarvan. 57olgn. 92. Kosten van wachtgebou- wc-n enz. Een lid in de 3de afdeeling dringt aan op het maken van een wachthuisje voor de politie nabiji het spoorwegstation. Andere leden vrciczen nadeeliige gevolgen voor den dienst en zeggen, dat den agenten is toege staan in de vestibule te verblijven. Volgn. 98. Onderhoud van brandbluscli- middelen. Een lid in de 2de afdeeling dringt aan op het aanschaffen van een stoomspuit met p aard enbespan ni n g. Volgn. 104. Kosten der -openbare zwem plaats. In de afdeeling 1 en 2 wordt het wen- scheTijk geacht de zwemplaats naar een ge schikter terrein, b.v. aan de 5Iaas, over te brengen. In do 3e afdeeling wordt tevens aange drongen' op beter toezicht en de vraag ge steld of van de klaebt-en over het water nota is genomen. Volgn. 107. Jaarwedden personeel publie ke werken. In afdeeling 1 wordt door vele leden den wensch geuit om over te gaan tot het be>- noomen van een directeur van gemeente werken. Enkele leden wenschen desnoods vorhooging van salaris. Volgn. 108. Onderhoud van -gebouwen. In' dö lstö en 2de afdeeling Wordt ge vraagd om het gebouw Lange Haven1 (bor des) een bestemming te geven. In de 2do afdeeling geeft men in overweging het Be- volkingsbureau aldaar te plaatsen. Volgn. 109. In de 1ste afdeeling wordt door een lid gevraagd om dö keistraat vanaf de Koemarkt tot voorbij het Gymnasium tö doen vervangen door lioutbestratihg, omdat het geraas van rij- en voertuigen, Vooral op marktdagen hinderlijk is voor het onder wijs aan de beide aan deze straten gelegene scholen. Mocht deze wijze van bestrating tö duur zijin dan wordt gevraagd toch een minder kostbare verbetering aan te brengen. In de 2de afdeeling vreest een lid dat de in de begrooting opgegeven, lijst van' uit te voteren werken, dit jaar niet tot uitvoe ring' zal komen, tenzij men overga tot uit besteding, hij dringt steak op dio wijtoe van weaken aan. Hat aantal st ad s - werkl i ed en zal dan1 geleidelijk verminderd kunnen wor den. Een ander lid acht de tegenwoordige wijze Van aanbesteding van het vervoer van mate riaal niet doeltreffend; de toestand van do paarden die daarvoor worden gebruikt, is zeer onvoldoende te achten. In de 3do afdeeling wordt gevraagd niot over te gaan tot andere wijze van bestrating op de Hoogstraat en alleen de straat vla-k to leggen. De hiervoor uitgetrokken post kan alsdan verlaagd Wordenmen' vraagt hoeveel Volgn. 110. Onderhoud Koopmansbeurs. In allo afdeolingen wordt door de moeste leden do noodzakelijkheid betoogd van af doende herstelling van de heknapping der koopmansbeurs. Eonige leden stellen voor om tot dcikking dor kosten een matige beurs- belasting te heffen. In de 3de afdeeling wenscht een lid ver plaatsing van do losplaats voor groenten enz. van de OoicVaarssteeg naai- zijin vroe gere plaats, ill. het plein voor heb Prove niershuis. Volgn. 111. Ondeakoud van wandel plaatsen. Een lid in dc 3do afdeeling wenscht over to gaan tot het planten van hoornen op het plein voor het Proveniershuis. Volgn. 112. Kosten van bruggen enz. In de 2de afdeeling geeft een lid in over weging de brug aan do Koemarkt te ver nieuwen, omdat zo Veelvuldig belangrijke reparatie behoeft. Een lid iu do 3de afdeeling dringt bij ver nieuwing aan op de noodzakelijkheid van woonhuizen voor do brugwachters aan de Oranje- en Appelmark tbruggen en in de nabijheid daarvan gelegen. Volgn. 114. Kosten van haV-ens, vaar ten enz. In do 3do afdeeling wordt opgaaf ge vraagd van de kosten voor oever ver d e di gin g van een gedeelte kade aan do oostzijde van de voorhaven nabij! do sluis. Volgn. 117. Onderhoud begraafplaats. In de le afdeeling wordt d® toelichting van den post „inrichting lijkenhuis" ernstig bestreden. Allo leden vindon het ongewensobt om do lijken van drenkelingen door do stad naar die plaats te vervoeren. Zoolang geen doelmatiger plaats daarvoor woidb aange wezen wenscht men da bestaande plaats te 'houden. In de 2de afdeeling achten' vele leden de plaats van het kerkhof welstaans halve ongewenscht on wordt aangedron gen op verplaatsing. 5rolgn. 121. In de 3de afdeeling wordt door een lid aangedrongen op heb veelvul dig reinigen der riolen. Vel'gn. 126. In de lstö afdeeling klagen eeuige leden over het gemis van een speel plaats bij, school B en geven in overweging daarvoor de stadswal in te lichten. Volgn. 133. Kosten van schoolbiblio theken. In de 2d© afdeeling spreekt de meerder heid zicli uit ten gunste van hot op de be grooting brengen van een post groot f 1000 voor belooningen en M'e-blijken, ponds- ponds gewijze over do verschillende schelen to vardoelen. In de 3do afdeeling wordt door eonige leden voorgesteld om f 1500 beschikbaar te stellen voor schoolwandolingen en school reisjes. Het voorstel kon echter geen meer derheid krijgen. Volgn. 134. Kosten! van Middelbare Scholen. In do 1ste afdeeling vraagt een lid wan neer heb advies van B. on 5V. kan worden tegemoet 'gezien op het adres van leeraren der Ho ogen© Burgerschool'. D'oor dat zelfde lid en door een lid in de 3e afd. wordt de wenschelijikheid geuit om de salarissen van den directeur der 'Hoogero Burgerschool en van den rector van het Gymnasium nader te regelen. 5rolgn. 138. Kosten voor vakscholen. Een voor-stel in de 3dö afdeeling tot schrapping van dezen post 'kon1 geen vol doenden steun vinden. Volgn. 149. Kosten controle Schiodam- sche jenever. In de 3de afdeeling vraagt een lid opgaaf van do werking dezer verordening, inzonder heid der 'gebruikte etiketten. Volgn. 150. Dijk- en polderlasten. Een lid in de 2de afdeeling stelt verla ging voor met f 100. Inkomsten. Volgu. 3. Art. 2 no. 25. Een lid in do 3do afdeeling geeft in overweging dit per ceel niet meer te laten beweiden. Volgn. 5. wenscht dezen post tot f 200 te verhoogen en zulks in verband met de opbrengst in 1902. Volgn. 9. Een lid in de 2de afdeeling be toogt dat de rente dor f 100.000 zijnde het overschot der buitengewone leaning van 3 ApriL 1902 op buitengewone inkomsten moet gebracht worden. Volgn. 14. Lenige leden der 2d al'd. stel len voor in beginsel te 'besluiten tob afschaf fing dor kermis en! de alzoo verwachtte f 2500 van do Begrooting af te voeren, ook in dö 3a afd. was de meerderheid voor af schaffing. Volgn. 118. In de 2de afd. Wordt gevraagd ingevolge den onder volgn. 112 uibgedruk- ten weaiscsh tot het heffen' ©ener Boursbe- lasting, een som van f 500 in ontvangst op de begrooting te brengen. Volgffl. 23, 24 en 25. Een lid in dd 2dd Een lid in de 2de afdeeling di afd. bevoelt aan oen' Verhooging ddr opcen ten op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen, pca-soneol en daaraan gccv'ctiro- gdo verlaging der inkomsten-belasting. Begroeting Gasfabriek. Afd. 1. Do voorgestelde verlaging van den gasprijs vindt algemeen instenrmin». Dab do prijs van het muntgas met dio verlaging geen gelijken tred houdt, wordt door sommige leden betreurd en weusahe- lijk geacht oen nader© regeling te treffen waardoor ook dö verbruikers van muntgasj on die meestal financieel de zwakste) zijn, in do voordeelcn der exploitatie tö doen doelen. Door een lid wordt voorgesteld do som op do Begrooting genoemd voor afsolirij- ving, te doen vervallen, met heb oog op do planti au dor Regeering inzake de exploita tie dor gemeentebedrijven. In de 3d afd. meent men dat onder Hoofdstuk 25 verzuimd is rekening to hou den met do som waarvoor dc grond Van do firma Afeijter aan do gemeente is overgegaan. B egro o t i n g DM nk watcrl oiding. In dö le afd, wordt door een lid hetzelf de voorgesteld als hij de begrooting voordo gasfabriek is gezegd betreffende afschrij ving. BegrooLimg Ziekenhuis. Begrooting Schutterij'. Begrooting Burgert. Armbestuur. In do 3o afd. meent ceu lid dab onder uo 14 do ƒ2000 geplist moet worden in 1650 voor gewoon onderhoud cn herstel c-n f 350 voor vernieuwing en verbeterin gen. Do Rapporteurs: F. J. SMIT. B. A. J. WITTKAMP. D. RIS Jz. Schiedam, 23 September 1903. De Scltiedinmclic Gezondheidskolonie. De kinderen, die voor 3 weken naar het gebouw der Haagsche gezondheidskolonie te Ltten hij Ginnekeo zijn geweest, keerden Woensdagavond te 7 uur hier terug, twee dagen vroeger dan dit was vastgesteld. Deze vervroegde terugkeer vond zjjn oorzaak hierin dat in een rjabyzijnde kolonie van kinderen uit Kinderdijk een geval van roodvonk zich voordeed. Den 4en September vertrok de kolonie bestaande uit 31 kinderen, 16 meisjes en 15 jongens, wier leeftijden varieerden van 6 tot 14 jaar met één kindje van 5 jaar. Het vorig jaar gingen 29 kinderen uit. Van deze 31 kinderen waren er 16 katholiek en 15 protestant. Zij waren aangewezen door de onderwijzers der openbare en der bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs en door doktoren. Ook ditmaal heeft het verblijf in die streek alle kinderen veel goed gedaan en allen kwamen met vermeerderd gewicht thuis, varieerende van 1 Kg. tot 4.1 Kg. Over het algemeen heeft deze kolonie geen reden gehad om over het weer te klagen; de eerste week muntte het wel niet uit, maar de tweede week ging het uitstekend en Maandag hebben zij een preltigen rijtoer emaakt in de bosschen, waartoe eenSchie- damsche onbekende hen de gelegenheid bood. De eerste week, toen door het ongunstige weer de kindeken vee! thuis moesten blijven, werd levendig de behoefte gevoeld naar spplen en liefhebberij wei kjes voor binnens huis, zooals kralonweik, plakwerk, eriz. enz.; die dergelijke spelen thuis ongebruikt mocht hebben staan, zal een goede daad verr.chten door ze ter beschikking te stellen van het bestuur. De kinderen zullen er een volgend jaar een dankbaar gebruik van maken. Ons werd nog de opmerking gemaakt dat de ouders over het algemeen niet of weinig in de kosten van het verblijf bijdroegen doch daarentegen veel lekkernijen aan de kinderen gaven Zou het niet verstandiger zijn op die lekkernijen te bezuinigen en het uitgespaarde geld als bijdrage in de kosten van het verblijf af te dragen? De kinderen hebben het waar- lyk daar goed en kunnen het best, misschien beter stellen, zonder dat alles. Te 7 uur kwamen de kinderen onder hunne geleiders aan het station hier aan en werden daar afgehaald door ouders en fami- lieleden. Een jubelende begroeting volgde en met voldoening, met tevredenheid konden èn de ouders èn het bestuur der gezondheids kolonie op de stralende gezichtjes der kin dereu neer zien die allen van levenslust tintelden. Dadelijk van den trein werd naar het ziekenhuis gegaan om gewogen te worden en toen naar huis om te verhalen van de heeilijkheden die zjj gezien en genoten had den tydens het gezellige heerlyke verblijf in het gezonde Etten. Yan de vernietigde Gilden. Wij hebben eens geïnformeerd welke gilden er vroeger hebben bestann te dezer stede. Uit die informatie is het gebleken dat in de maanden Nov. en Dec. 1798 aan de provisio- neele bewindvoerders zijn overgegeven de effecten en contante penningen van de vol gende gilden (let schippersgilde, hel slees- maketsgilde, het opreedersgilde, het kuipers- gilde, het St. Nicoiaasgilde, het timmermans gilde, het chirurgynsgilde, het metselaarsgilde het visschersgilde, het scheepstimmerman»- gilde, het groengilde, het smidsgilde en be koornwijnbrandersgilde. Naar wij vernemen zal de afd Schiedam van het Ned, Werklieden verbond Patrimo nium" a.s, Dinsdag 29 Sept. des avonds tea 8 ure in haar veteenigings lokaal aan de luin- laan een ledenvergadering houden waar o. zal besproken worden het koopen of bouwe van arbeiderswoningen terwijl door den voo zitter zal ingeleid worden Vakorganisatie verband met de stellingen van Ds Sikkel. langstellenden en leden hebben vrije toega 8' Volkshuis. Tot opening van het winterseizoen zai door

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2