BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINOEN. Kunst en Wetenschap. It echt zak en. Stilten-Generaal. Gemengd Nieuws. Hofberichten. De ïRhein-AVestf. Ztg." ontvangt uit Lud- wigslust bericht, dat onze Koningin er uit stekend uitziet en door Haar aanminnig gedrag aller harten steelt. In de onmiddellijke nabijheid van het paleis op 't Loo, zullen ten dienste van het stal departement van H. M. de Koningin nieuwe stailen gebouwd worden met daarbij be- boovende manége en woningen voor het gehuwde personeel. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van financiën en buitenlandsche zaken zullen deze week niet plaats hebben. Militair attaché. Te 's-Gravenhage is heden aangekomen graaf Werthern, Btiit&eli mditair attaché, aldaar. Rand van State, 'Heb Centrum' meldt, dat als opvolger van wijlen jlir. nir, Sehorer voor liet vice- p es ideutsellap van den Raad van State wordt genoemd mr. jË„ baron Alackay, voor zitter der Tweede Kamer. Ook de lieer jhr. mr. de Savoruin Lokman wordt .hiervoor genoemd. Tweede Kauier. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over hoofdstuk IX (waterstaat) der =taatsbegrooting voor 1904, wijziging der vvaterstaatstegrooting voor 1902 (betreflende stormschade aan den Hoek van Holland), verhooging en aanvulling dier be grooting voor 1903 (betreffende de opening van den Nieuwen Maasmond) en over de wetsontwerpen tot toekenning van subsidie uit 's rijks schatkist voor droogmaking van plassen onder Reeuwiik en Sluipwijk, ont eigening voor een spoorweg Middelburg Domburg, met een zijtak KoudekerkeVlis- singen, en idem voor uitbreiding van liet station Haailem, de heeren De Stueis, Van Dedem, Ferf, Krap en Van Gijn, De afdeelingen der Tweede Kamer benoem den tot rapporteurs over hoofdstuk X (Kolo niën) der Staatsbegrooting voor 1904, de hee ren: Porope van Meerdervoort. Van Rijmen Van Limburg Siirum, Fock en Hubrecht. De Bisschop van Haarlem. Maandag 12 October a.s om IO1/4 uur v.m, zal de nieuwe R.-K. bisschop rijn troon in de kathedraal te Haailem in bezit nemen. Dit geschiedt onder orgelspel. Daaina woidt door de kanunnikken de lofzang sVeni Crea tor" gezongen, gevolgd door een con ventueele H. Mis van het kathedrale kapittel. (sO. H. C.") Prof. Dr. P. L. Muller. Prof. dr. P. L. Muller, sedert 19 Decem ber 1883 hoogleeraar in de algemeene ge schiedenis en politieke aardrijkskunde aan de Leidsche universiteit, herdacht heden den dag waarop hij 25 jaren geleden het hoog leraarsambt aanvaardde aan de Groningtehe Huogeschool. Op uitdi ukkelijk verlangen van prof. M. werd hem te dezer gelegenheid geenerlei huldebetuiging, van welken aard dan ook, geboden. President Kruger. Uit Utrecht meldt men aan de „X. R. Ct." Heden (gisteirjmiddag kwam president Kru ger per rijtuig van Hilversum hier aan. Te kwart over vier was hij aan liet oude Staats spoorstation waar hij in een salonrijtuig van aeDuitsche Spoorwegen, dat voor hem ge reed stond, op den trein ging. Xa aankomst van den trein voor Arnhem aan het Centraalstation alhier, werd het sa- lonrijituig nadat het te voren daarheen was gebracht, m dezen trein gerangeerd om den president over Keulen en Bazel naar Alen- ton te vervoeren. De heer Kruger was vergezeld van de fa milie Eloff met gouvernante, de heeren Bre- dell en dr. Bijman-, ds. Los, van de geref. kerk te Hilversum, en zijn bediende Happé. Aan den trein waren o. a. tor verwelko ming aanwezigdr. Leijds niet zijn vroege re 11 secretaris, den heer Bohnan dr. H. F. Jonkman, van do afd. Utrecht der Xed. Z.- Afrik. Vereen.; ds. Van Afinnen, van de afd. Utrecht van 't Chris. Xt. Boeven-Co mité prof. mr. baron. d'Aulnis de Bonrouill met echtgeuootede heer Iloytema, die vroeger jaren in Zuid-Afrika vertoefd heeft, én de heer Bok. De stationschef, de heer Kok, werd bij den president ontboden en ontving een dankbetuiging voor genomen maatregelen. Een vrij talrijke menigte had zich voor "t rijtuig v an den heer Kruger verzameld, die hem herhaaldelijk groette en welke bij ver trek van den trein, om vijf minuten over half zes, ecu krachtig hoera voor den presi dent aanhic-f. Deze dankte tolkens door met de hand te wuiven. De heer Kruger zag er goed uit. 50-jarig jubilee K. v. K. en F. Op het huidetelegram bij de viering van het 50-jarig bestaan der Kamer v. Koophan del te 's-Gravenhage aan de Koningin gezon den, ontving de voorzitter dier Kamer van Hare Majesteit, ook uit naam van den Prins, een telegram van dankbetuiging. Wettelijke regeling der Zondagsrust. Het voornemen zou zijn in de aangekon digde voorstellen lot verzekering van de Zondagsrust op te nemen eenige algemeene regelen betreffende beperking van het per son en- en goederenvervoer op de spoorwegen op Zondag. Openbare leeszaal. De openbare leeszaal en boekerij, de tweede inrichting van dien aard in ons land, is Dinsdagavond te Groningen officieel geopend zonder eenige plechtigheid, zonder zelfs maar het kleinste speechje. In den Amsterdamschen gemeenteraad werd de voordracht tot inrichting een er volks bibliotheek en volksleeszaal en de daarmede onafscheidelijke verplaatsing der militiezaal naar een daartoe te stichten nieuw gebouw, een en ander een uitgaaf vorderende van ca. f80,000, aangenomen met 21 tegen 18 stem men. Spaar- en leenbanken. Vanwege bet Centraal-bureau voor de Sta tistiek is van de nieuwe volgreeks der Bij dragen tot de Statistiek van Nederland ver schenen deel XXIX nStrtistiek der spaar- en leenbanken in Nederland, over het jaar 1901." Half-verweesilo en verwaarloo.>de of verlaten kinderen. Bljjkens het verslag der Vereeniging tot opvoeding van half-verweesde en verwaar loosde of verlaten kindeien, in het huisgezin, over 1902, zijn er in dit jaar 29 kinderen aan het gevaar voor verdere vervvairioozing ontrukt, waardoor het eindcijfer op 31 De cember 87 was geworden. Er waren 3 leden medestichters (umdesticlitsters), 12S leden beschermers (beschermsters), 1166 leden en 771 begunstigers. Het getal afdeelingen was 12 (Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Assen, Dordrecht, 's-Gravenhage, Groningen, Naar- den-Dussum, Nijmegen, Utrecht, West-Fries land en Zeist). Bond van Gemeenteambtenaren. Zooals indertijd is medegedeeld heeft de Nederlandsche Bond van gemeente-ambte naren eerie commissie benoemd om een onder zoek in te stellen, welke bepalingen der gemeentewet in het belang der gemeente ambtenaren behooren te worden gewijzigd. Deze commissie is thans met haren arbeid gereed en haar rapport kan weldra worden tegemoet gezien. Vereenvoudiging examens. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot ver eenvoudiging en verbetering van examens en onderwijs heeft aan de afdeeliugc-a der ver eeniging de volgende vragen ter beantwoor ding gezonden I. Hoe is in de plaats uwer afdeeling de aansluiting tusschen het middelbaar en lager onderwijs geregeld (Middelbare school omvat 11. B. S. en gymnasium): a. tusïchen de middelbare en de openbare lagere scholen b. tusschen de middelbare en de bijzondere lagere scholen II. a. Welke is voor ieder der vakken Nederlandse!), rekenen, Ftansch, geschiedenis en aardrijkskunde, de kennis, welke de can- didaat voor de 1ste klasse van de H. B. S. of het gymnasium behoort te bezitten, om na een examen tot die klasse te kunnen worden toegelaten En hoe wordt hiermede in de praktijk rekening gehouden I. hoever zijn de leerlingen der lagere scholen in elk dezer vakken gevorderd, indien zij zonder examen tot de middelbare scholen worden toegelaten c. welke waarborgen zijn er, indien de leerlingen op advies van het hoofd der lagere school worden toegelaten, dat dit advies niet lichtvaardig wordt gegeven? d. hoe wordt gehandeld ten opzichte van schoolhoofden, wier adviezen niet betrouw baar blijken e. hoeveel der in de eerste klasse, nfi exa men toegelaten candidaten, zijn gedurende de laatste 10 jaar, na 1 jaar niet bevorderd naar de 2de klasse? (gesplitst voor ieder jaar afzonderlijk). f. hoeveel der in de eerste klasse, zonder examen toegelaten candidaten zijn, sedert de afschaffing vin het examen, na 1 jaar niet bevordeid naar de 2de klasse (gesplitst voor ieder jaar afzonderlijk). Ill a. In welke opzichten keurt uw afdee ling de be-tiiar.de legeling af? b. Welke regeling houdt uw afdeeling voor de beste? c. Hoe-er meent uw afdeeling, dat een leerling zal kunnen en moeten gevorderd zijn in elk dar vakken Nederland-ch, rekenen, Fransch, geschiedenis en aardn k-kunde, wan neer hij de zoogenaamde voorbereidende school lier ft doorloopen d. Meent uw afdeeling dat het Fiansch uit het leerplan der voorbereidende schoot zou kur.nen of moeten vervallen Voor „Arm Znid-Afrlka." Mevrouw Koopmar.s is thans zoo goed als door haar drukte heen, en leeft in afwachting van wat Holland thans zal doen voor de noodlijdenden in de vroegere republieken. Ze zond naar Senekal nog 12, naar Boshof en Lindley ieder 9 kisten. Het spoorweg- bestuur wilde hare oude voorrechten niet meer erkennen, wat veroorzaakte, dat ze opnieuw in moeiltjkheden geraakte, welke echter ook ditmaal werden overwonnen. De inhoud van bovengenoemde kisten was het overschot van de giften uit Holland en voor 't overige aangekocht voor geld, door het Middelburgsche damescomité gezonden. Voortdurend komen van bedeiarme men- schen nog smeekbrieven in. De naam van dat comité is door heel Zuid-Afrika bekend, en 't is zooals mevr, Koopmans zegt moeilijk de armen aan 't verstand te brengen dat ook het geld van dat comité uitgeput geraakt i3. Thans worden de allerlaatste kisten gepakt, meest met provisie uit Nederland. De laatste bezending zal voor Transvaal zijn8 kisten voor Piet Retief en 8 voor Lichtenburg. Aan »de Vriend" te Bloemfontein wordt het volgende ontleend Iemand die dagelijks onder de noodlqden- den rondgaat, zegt»Het is treurig om ge tuige te zijn van hunnen diep, diep ellendigen toestand. Ik kan liet niet anders dan eene algemeene verwoesting noemen. De menschen die nu nabij de spoorlijnen en in de dorpen, die aan de spoorlijnen gelegen zijn, wonen, kunnen geen denkbeeld vormen van de diepe ellende waarin die menschen verkeeren die ver van de spoorlijnen wonen. Ik heb velen van hen bezocht en gesproken, die inderdaad zeer hongerig waren, niet wetende van waar zij voedsel voor den volgenden maaltyd zullen vinden. Wjj in het dorp hebben geen idee hoe bet daar buiten in de achterste deelen van het land toegaat." De personen die het onderzoek uitvoeren, moeten onder de menschen rondgaan en voor zichzelf zien hoe de zaken gesteld zijn, anders helpt het niets. Wij willen de legeering over tuigen dat er ernstige nood heerscht, en der halve hebben wy gehoopt dal een dooi tastend onderzoek zou worden ingesteld. Wij willen niet dat liet gouvernement op onze verklaring moet afgaan, en nog minder op die van zijne magistraten, en derhalve wentellen wjj te zien dat de zaak duor onpartijdige personen door tastend onderzocht wordt. MAASSLUIS, 8 October. De in de buiten haven alhier gezonken kolenl chter B i s- marek is gisteiochtend door de Nieuwe Bt-rgiog-Maatschnppij gelicht en leeggepompt. Hedennamiddag ten twee uur werd door Burgemeester en Wethouders ten Randliuize aanbesteed !o. het uitvoeren van straatmakeiswerk in de Ilagastrnat, Gi oenelaan c. a., Nassau straat en Schoolstraatei 2o. het nfbieken vrn den windmolen ge- naam sWilhelmina" aan de Broersvest alhier. Hiervoor waren ingekomen voor To: L. Molendijk te Dordrecht voor f 2498 J. A. Ver heul te Papendrecht voor f 2508, J, in '1 Veld te Dordrecht voor f 2525, M. Goo-sett te Maassluis voor f2872, L. den Hoed te Delft voor f2890, B. Muijs te Rotteidam voor f 2920, A. Oosten te Willemstad voor f 2920, E. Wienhoven te Schiedam voor f 3009, W. Varkevisser te Rotterdam voor f3376, P. J. Dubbelman te Dordrecht voor f 3675, F, Timmers te Rotterdam voor f3735, AL de Kloe te Alblasserdam voor f 3992 en I. Douw te Zierikzee voor f4757. 2o. F. Streefland te Sliedrecht voor f 573 J. F. Breijs te Rotterdam voor f615; C. J. Oosterwijk te Rotterdam voor 1 623 IC. A. den Breijen te Hardinxveld voor f 625 J. Rietmeyer te Rotterdam voor f666.66; M. Oostdijk te Heenvliet voor f825; J. J. van der Schilt te Nieuw Helvloet voor f 850 en M. de Kloe te Alblasserdam voor f 1234, terwijl een biljet was ingekomen dat niet was onderteekend en dus buiten beschouwing werd gelaten. Het 2o. is gegund aan den hoogsten in schrijver M. de Kloe te Alblasserdam voor f1234, terwij! de gunning van het straat werk nog is aangehouden. Aig. Coöp bakkerij. Het eerste jaarverslag is verschenen van de algemeene coöperatieve bakkerij. Den 28en Augustus 1902 werd tot oprich ting besloten; er tiaden toen 170 leden toe. Den 22en September werd met bakken be gonnen. Het aantal leden klom met 242. De om zet is geweest f 32614,40; de zuivere winst bedraagt f 3055.601/2. Met deze winst zal het personeel ontvangen een toeslag van ruim 5 pCt. over het door hen ontvangen loon de leden krijgen 7 pCt. over het bedrag aan gekocht brood. Het bestuur herinnert er aan, dat van ieders winstaandeel zooveel wordt ingehou den, dat f 4 is gestort. Wie b.v. f 1 heeft gestort en voor f 80 heeft verbruikt, krijgt van zijn winstaandeel van f 5.60 slechts f 2.60 in handen, de andere f 3 wordt op zijn boekje bijgeschreven. Donderdag 22 October zal eeri algemeene vergadering gehouden worden ter vaststelling der rekening en der verslagen en ter be noeming van bestuursleden ter vervulling van periodieke vacatures. Vooris zal aan de orde komen een voorstel tot uitbreiding der bakkerij of het bouwen van een nieuwe en een voorstel a om u:l het fonds f100 te beleggen in aandeelen der vereeniging Volk-huisvesting, l om f50 in voorkomende gevallen te besteden overeen komstig de statuien (art. 43). Gisteravond omstreeks 8 uur had ren kind van J. Fijen bet ongeluk om in de modder sloot nabij de Gioenelaan te valhn. In deze volkrijke buurt was natuurlijk spoedig hulp aanwezig die het kind behouden, hoewel geheel bemodderd, weer op den kant en naar moeder bracht. De egel, die dezer dagen in het gislpak- huis der firma A. Dirkzwager werd gevangen, schijnt toe te behooren aan den heer Wendt, die het beest op den zolder der branderij hield alles rattenverdelger. Hedenmorgen werd aan de vischmarkt aan gevoerd 7 mand schol en leng de prijzen waren voor schol van af f 0.25 tot f 0.621/2 Leng van af f 0 57 tot f 1.271/2. Alles per koop. SpringtijVrijdag 9 October. Do tram-om na busdienst op do spoor vindt 'Kier groofce bclangsteffing. En bij liet on gunstige weer waron passagiers aam station en halte wat dankbaar, dat daar de bescher mende omnibussen stonden geposteerd, die voor een kleinigheid de passagiers naar de Vischmarkt en desnoods nog verder bren gen. Den eersten dag Werden reeds 700 pas sagiers vervoerd. 'tZijm geriefelijke vervoermiddelen, die bovendien oen heel fraai voorkomen: hebben. Naar aanldildiuig van de verschijning van den omnibus in onze straten ontvingen wij liet volgende „Tempora mutantur ot nos in illis," zegt oen zeer oud Latijnsch spreekwoord en daar aan dacht ik juist van morgen, toen- ik Voor de eerste maal de omnibus zag rijldcm; fluks nam ik pen en inkt om zoo mogelijk, onze oinnibns te vereeuwigen hit een algemeen Volkslied op de bekende wijs van liet re frein „De klefed Cohn" Ileb je onze omnibus gezien, Plaatsen zijn ar in veel mcür dan tien, Zooals wc zullen hopen, Gan,t er niemand nu meer loopen, Alen zit er in op zijd) gemak AI et pak en zak. Komt ja schoonmama nu op bezoek, Mot oen koffer, taschje en een doek, Zij 'hoeft niot meer te loopen, De omnibus staat open, Nu denkt misschien wél menige gmii, Alisschiem staipt zo omdcaiweg wel uit. Vroeger liep men wel naar Rotterdam, Tenzij: er een. wagen was, die je mode nam, Alaar om naai- 't station te komen, AVie heeft ooit zoo iets vernomen, G-aat men nu met of zonckit" zus Natuurlijk in do bus. Voordat ik eindig met dwz' zang Heb ik nog iéts van -groot belang: We zien uit tal Van dingen, Die ons dagelijks omringen, Dat Vlaarditigcn ach in korten tijd Enorm hoeft uitgebreid. Da visschc-rij, die blijtvo hier bestaan, Do liaringprijzom im do ihoogto gaan', En tal van andere zaken Die Vlaardibgen groot maken, VdmjBen zoo maar met één slag Van dag tot dag." („N. VI. Ot.") 'Gisteravond ontstond binnenbrand ineen loggerschip. Door het «poedig aanwezig zijn van een slangenwagen mocht men er in slagen den brand te blusschen. Vermoedelijk is deze brand veroorzaakt doordien een lamp te dicht bij het dek hing. De Duitsolie minister van binnenlandscho zaken von Ilamunersteiin hoeft op do ten toonstelling van oude kunst td Erfurt op een mooi oud stuk uit hot Gotliisohei huis ta Woniibz een nog niet ontcijferd opschrift ge lezen. Hot sciliijnit oen stuk td zijn van, oein Nederlandschen scOiilder, een portret van Paracelsus, mot dö woorden: „Afundus vult decipiiop een rol en do cijfers 1540 er op. Zulk een mi ui ster-oudheidkenner, dat is iets bijzonders. („Hdbld.") Majesteitschennis. Wegens beleediging van H. M. de Koningin werd heden voor de rechtbank te Utrecht 14 dagen gevangenisstraf geeischt tegen een melkslijter, die iemand, die op 31 Aug. de vlag wilde uitsteken, had toegeroepen nwat doen jelui te vlaggen voor de Koningin weg met de Koningin". Een gociteit-kwsslie. Zooals wij, indertijd gemeld kobben, werd op last van den burgemeester van Oud- Bei jerl and door de politie aldaar prooos-vcr- baal opgemaakt tegen ce-111 aantal heeren, waaronder de kantonrechter, de kautourcah- ter-plaatsveaWangcr, do griffier, do ontvan ger dor registratie on dio der dir. belastin gen enz. wogcns het zich na bezatten, tijd bevinden ik de gelagkamer Van' het koffie huis „De Oudo Hoorn". Er bestaat nil. to Oud-Beijerland een sociëteit, waarvan, do statuten koninklijk zijm goedgekeurd. Do bijeenkomsten worden gehouden in genoem de koffiekamer, welke voor ieder toeganke lijk is. Des avonds to 11 uur, hot bijl politie verordening vastgestelde sluitingsuur, moe ten alle bezoekers de inrichting verlaten, be halve do leden der sociëteit. Een naamlijst der leden wordt dan opgehangen, en aan den buitenkant der dour wélke toegang geeft tot het locaal, een kaait, m-ot het op schrift „sociëteit". De burgemeester achtte deze handeling in strijd mot do verordening en beschouwt allen als gewone bezoekers. Do procureur-generaal hij den Hoogcn Raad verwees de zaak naar kantongerecht I to Rotterdam, dat de beklaagden) veroor deelde tot f 1 boete of een dag hechtenis voor iodor. Van di't vonnis 'kwamen1 do hoeren' in lioo- ger beroep, waarom do zaak héden voor do rechtbank te Rotterdam werd behandeld. Gedagvaard waren do kantonrechter, de griffier, do ontvanger der dir. bel., de ont vanger dor registratie en domeinen, oen boekhouder, een scheikundige, een dokter, de directeur van do beetwortel fabriek en dö directeur der cementfabriek Geen der beklaagden was evemwol ver schenen, doch als gemachtigde voor hen trad op mr. Tli. F ruin. Het O. Af. eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Voor de Rotterdamsche rechtbank moest heden terechtstaan een berucht individu uit de Bagijnenstraat te Rotterdam, beschuldigd van berooving van een Duitschen schipper van ?en 20 markstuk en een bankbiljet van 1000 mark, dat hij trachtte te verzilveren Bekl. had reeds 2 jaar gevangenisstraf We! gens heling eri verduistering ondergaan. Bekl. ontkende en verklaarde dat 'eene publieke vrouw D. genaamd in een bedstede dien schipper bestolen zou hebben en hom daau.n was opgediagen het geld te verzilveren Toen het getuigen verhoor zou aanvangen vsoeg de verdediger mr. Boomer niotigver- klating der dagvaarding op groud dat het afschrift dat aan bekl. werd uitgereikt niét onderteekend was door een daartoe bevoegd ambtenaar, alsmede dat uit de dagvaarding niet blykt dat 10 vrije dagen waren ver- loopen tusschen de uitreiking van het afschrift en de terechtzitting. Het O. M. moest, gezien het afschrift, den verdediger in het gel(jk stellen doch vroer. tevens gevangenhouding van beklaagde. De rechtbank ging in Raadkamer en over wegende bekl. niet gedagvaard was overeen komstig de wijze bij de wet bepaald, ver- klaarde de dagvaaiding nietig, weigeide het vetzojk van het O. M en gelastte onmid dellijke invrijheidstelling van beklaagde. Diefstal van effecten Wederom bad zicli gisteren voor de recht bank te Amsterdam een jonge bediende half nog'n kind te verantwoorden, wegens dief- stal van effecten, toi behoorende aan zijn patioon. Ditmaal was het de 19-jarige L. K, in dienst van de firma De Jong enLatortaldaar. De jongen was naar Duitschland gevlucht, had veel armoede en ellende gePden, schreef naar huis om geld, doch verkocht geen der gestolen stukken. Het O. M., waargenomen door jhr. rar. Bosch van Oud-Amelisweerd, rekening hou dende met de omstandigheid, dat bekl, niet ti acht te de effecten te verzilveren, maar ze onaangeroeid bewaarde, eischte slechts 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Voute, meende dat het niet vaststaat of bekl. met hel gestolene een eigen schuld wilde dekken of dat die schuld eigenlijk van de firma was. PI. eindigde met vi ijspraak voor zijn cliënt te vragen, subsidiair de clementie der rechtbank in te roepen. Uitspraak 21 dezer. De zaal bestemd aan de berechting van strafzaken aan het Haagsche Gerechtshof te 's-Gtavenhage, leverde heden een buitenge- wonen aanblik op. Gereserveerde en publieke tribunes zoomede overige zitplaatsen waren geheel bezet, voornamelijk door advocaten en dames, onder wie onderscheidene figuren uit de vrouwenbeweging. Deze byzondeie belangstelling gold niet zoozeer de zaak welke behandeld word, als wel de persoon, aan wie verdediging van den beklaagde was opgedra gen. Van deze zaak kweet zich n.l. mej. mr. E G. van Dotp, die een paar weken geleden beëedigd als advocaat en procureur, thans voor de eerste maal iu de rechtzaal optrad om te pleiten. De zaak waarin zij als advocate was toe gevoegd, betrof die van een jeugdigen schil- dersknecht uit Zuamriag, die door de recht bank te Middelburg tot 1 jaar was veroor deeld weger.s diefstal van ruim f 400 aan bankpapiei uit een gesloten chtflbuirère ten huize van zijn patroon. Beklaagde had nu eens bekend dan weder ontkend .den diefstal te hebben gepleegd. Vandaag beweerde hij weder tot de bekentenis te zijn gedwongen 0. a. door zyn baas die daarentegen verklaarde absoluut geen dwang te hebben uitgeoefeud, In deze zaak werden gehoord 12 getuigpn, waarvan 3 h décharge. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 8 October. In do hedenmiddag gehouden, zitting vin gen do algemeene beraadslagingen aan over de wetsontwerpen toé verlenging van het Bank octrooi en dei intrekking dor muntbil jetten, waarbij de heer VAX BIJLANDT wees op dö gewichtige verklaring van da Baukdirectiö, dat zij salvor op goudwaardö zal houden. Tegenover deze beloftes vensc'.h- to spr. verlenging van hot octrooi' met do Ned. Bank met 25 jaar. Iluldo brengende! aan dö Ned. Baullc in zonderheid voor haar mnntpolitiefc, toonde do hoor VAN ASCHi VAX AVI JOK zidh tegenstander van com staatsbank. Ook spr. betreurde dat het octrooi niet mot 25 jaar is verlengd. Ds heer BOS daarentegen achtte verlen ging met 15 jaar voldoende en 'bad gö- wonsclit vastlegging van do verklaring der Baii'kdircctio over haar igoudpoihtiok in da wet. 'Do intrekking cler muntbiljetten koter de hij' goed, on verdedigde breedvoerig dö argumenten der voorstanders eener staats bank, waarvoor ook dei heer TER LAAN pleitte, wijzende! op dö onvoldoende werking der Ned. Bank te platten lande. liet ongeluk aan den Hoek. Alen meldt uit 's-Gravcnzamld aatil da „N. R. Crt." Gistermiddag te half vier uur worden da lijken dor verongelukte Franschö matrozen Joseph AVaeogne, 54 jaar; Edouard Gilbert, 24 jaar; Francis Beauvois, 54 jaar, en Louis Dubois, 35 jaar, op do algemeens be graafplaats alhier bijgezet, in! tegenwoordig heid van do hoeren Gustavo Altazèn', recder, cm Au gusto Vidal, Icapiteim van deul gestran* den vi'schloggeir Boiulo'gnc 20<}e. Behalve veel belangstel lenden waren medo aanwezig dé hecroa II. Af. J. van Ni erop, secretaris dezer gemeente, en G. Jansen, kapitein' der stoomreddingboot Preside it t V a 11 lEB o o 1' te Hbefc van Holland mot dö vaste bemanning diei' boot. De l'ijfcen werden; een voor een grafwaarts gedragenOp do baar van hét eerste hj

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2