Z ui d-A f r i fc a. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Uemeugd Nieuws. Doflcter Jameson heeft verklaard dat slechts een directeur van de Chartered Company z'cli verklaarde teu gunste van de Clunecseho arbeidskracht. Geen der andere directeurs spraken nog over deze kwestie dam Sir Lewis Michel 1, eu Jameson zelf, die er beiden tegen waren. Do de Heers Com pany zal nooit Chmcesclie koelies göbrai- ken. Zij heeft steeds blanken of zwarten in overvloed gevonden, daar- zij de werklie den goed gehandelt' Volgens een telegram van Swakopmund (Duitseh Z.AY. Afrika) aan de „Cape Timeswordt de uitmoording van de Duitsche kolonie tc Varmbad nog niet be vestigd, wel is waar dat de luitenant-kom- maudant van de post en een sergeant door de oproerige Hottentotteu zijn vennoord. De hoofdstad wordt door ben belegerd eu de toestand is kritiek. Troepen versterkin gen worden gezonden met stukken beig- gesebut. Hofberichten Uit Schwerin: Koningin VTnltelinma. prins Hendrik en hun gevolg zijn gisterochtend om half negen met don Nederlandse-hen lioftrein naar Wandsbeek vertrokken. Uit Kabensteinfeld ging hertogin Marie Antoinette mee naar het station, om afscheid te nemen. Een talrijk publiek bereidde de vorstelijke per sonen. ovaties, welke de Koningin en do Prins uit het raampje van het salon-rijtuig zeer vriendelijk beantwoordden. .Co Hamburg zullen, op de doorreis van, Vaudsbeck naar Arolson, de Nc-derlandscho sociëteit on do iNederiandscho Vereeniging het vorstelijk paar aan het station" be groeten. ■Reuter seint uit Vandsbeck Voor den middag is koningin "Wilhelmina hier aangekomen om de parade bijl te wo nen van haar Hannoversche huzaren- regiment Koningin Wilhelmina der Xo- derlanden 15". Met prins Hendrik der Ne derlanden is zij aan "t station door de voor naamste overheidspersonen ontvangen. Aan stonds begaven zich de Koningin en prins Hendrik in een rijtuig, onder geleide van een escadron huzaren, door de feestelijk ver sierde straten naar het paradeveld. De Ko ningin reed in haar rijtuig naar het front van het regiment, en nam toen plaats mid den in het paradeveld. Daarop defileerde 't regiment eerst stapvoets en dan in esca- drons in draf. Onder liet gejuich en het gorcep van „hoch", dat uit de talrijke mensche-mnassa opging, reed de Koningin vervolgens heen om een bezoek te brengen aan den comman dant van het regiment, luitenant-kolonel Zitzewitz. Xa hot ontbijt in het officierencasino, waaraan buiten het koips officieren van 't regiment, de bevelvoerende generaal, do Xe- derlandsche gezant te Berlijn, bet gevolg dear Koningin en de voornaamste overheids personen deelnemen, zullen de Koningin en prins Hendrik vanmiddag om 3 uur verder reizen naar Arolsen. Aan het ontbijt, waar ook landraad Be nin. aanzat, bracht overste Zitzewitz een „hoch" uit op koningin Wilhelmina, waar op do Koningin antwoordde met een .,hoch'' op liet regiment. Zij drukte haar vreugde uit dat het haar vergund was onder het korps officieren te vertoeven. Xa het ont bijt ging de Koningin, begela'd door een escadron huzaren, weer naar het station. Zij vertork naar Hamburg, vanwaar na een kort oponthoud de reis naar Arolsen werd voortgezet. V* In het feestnummer van de aWandsbecker Bote", uitgegeten bij gelegenheid van het bezoek van onze Koningin aan WamUbeck, waar H. M. gister voor het eerst inspectie hield over het sedert 31 Aug. 1898 tiaar Haar genoemde 15e huzaren-regiment komt een warm gesteld artikel voor, waarbjj het portret van H. M. met handieekeninghet neemt de heele le pagina in. Na erop te hebben gewezen dat er geen tweede voorbeeld bestaat van innige veree ring en hoogachting voor een vreemde vorst of vorstin, zooals Koningin Wilhelmina in Dnïtscbland ten deel valt, volgt een korte levensbeschrijving en wordt het Nederland- sche "Vorstenpaar een ïWilikommensgruss" toegeroepen, die al kan de uiterlijke ontvangst niet vergeleken worden met de pracht en praal, bij dergelijke bezoeken gebruikelijk, toch seinen freudigen, tausendfaltigen Wie derhall wird finden in den Herzen unserer gesammten-Biirgerschaft." Uit Arolsen seint Reuter, dat Koningin "Wilhelmina en Prins Hendrik der Nederlan den gisteravond zijo aangekomen. Corps diplomatique. Heden is van de woning van den Turkschen gezant en van het consulaal van dat rijk, de vlag ontplooid ter gelegenheid van den verjaardag van den sultan van Turkije. Onzo Kamerleden. Mr, Sickenga, houdt wegens zijn benoe ming tot kantonrechter te Leeuwarden op lid der Ee.ste Kamer te zijn. Departement Tan oorlog. Na 3 maanden afwezigheid wegens gezond heidsredenen heeft de secretaris-generaal van het Departement van oorlog, rar. de. Bruin z'jn functién weder hervat. Scheidsgerecht. In de gistermiddag gehouden zitting van net scheidsgerecht in zake het geschil tus- schen Venezuela en de mogendheden hield de vertegenwoordiger van Engeland, advocaat- generaal sir Robert Finlay, een pleidooi waarin hjj in bijzonderheden betoogde dat Engeland door de omstandigheden gedwongen was tegen Venezuela eewapendei hand op te treden dat alvorens hiertoe over te gaan Engeland van haar voornemen hiertoe kennis gaf aan sommige der niet blokkeerendo mo gendheden (Vereenigde Staten, Frankrjjk. België), welke mogendheden hiertegen echter geen bezwaar hadden behoudens enkele reserves waai aan Engeland zicli gehouden heeftdat Engeland heeft aangedrongen op voldoende zekeiheid voor zijne vorderingen en dutj toen de vertegenwoordiger van Vene zuela, tur. Bowen, te kennen g.if dat Vene zuela vei langde dat ook andere mogendheden zouden deden in de 30 der douanerechten Engeland veiklaard heeft hierin alleen te willen treden onder voorwaarde dat de zaak aan arbitiage ondei worpen werd. Congres voor Sclioolh.vgiëue Wijt ontvingen een oproeping voor liet. eerste internationaal Congres voor School -hygiëne, dat in het volgend jaar terstond na Pasetien, van 49 April te Neurenberg zal worden gehoudeu. De oproeping gaat uit van een 50-tal lioogleeraren. leeraren, enz. uit 20 verschil lende staten, waarbij ook de Noord-Aniea-i- kaansche Unie en Japan. Uit ons land be haoren daartoe de lioogleoraren C. Winkler en C. Eykman en de heer J. IT, Bcnse, lee- raar te Arnhem en voorzitter van do ver eeniging tot vereenvoudiging van examens en onderwijs (V. E. O.). Het doel van liet congres blijkt, uit de afdeduigen waarin 'het gesplitst wordt nl, 1. Hygiëne der schoolgebouwen en hun inrichting. 2. Hygiëne der kostscholen. c. Methoden van hygiënisch onderzoek. 4. Hygiëne van het onderwijs en tie leer middelen. 5. Hygiënisch onderwijs voor onderwij zers en leerlingen. 6. Lichamelijke opvoeding dor school jeugd. 7. Ziekten en ziektetoestanden en genees kundig toezicht in de scholen. 8. Ilulpseholen voor achterlijken, parellel- en herbal ingsklassen, cursussen voor stot- te-renden, scholen voor blinden en doof stommen. en voor gebreikkigen. 9. Hygiëne der schooljeugd buiten do schooi, vacantiekolonies en avondvoordraoh- tcn voor ouders. 10. Hygiëne der leeraren. De voorbereding van bet congres is in de verschillende landen opgedragen aan de be staande vereenigiugen voor hetzelfde doel, hl ons land aan bovengenoemde vereeniging V. E. O. Ieder belangstellende kan lid van het congres worden, tegen betaling van f 12, waarvoor hij ook de geschriften ontvangt die vanwege het congres worden uitgegeven. Het programma wordt in December rondge zonden. Koor ons land heeft zich een comité ter voorbereiding van het Eerste Internationaal Congres voor Schoolhygiëne gevormd, be staande uit de heeren prof. tb-. C. "Winkler, voorzitter; dr. J. H. Gunning Wz., vice- voorzitter; J. T. T. C. van Dam van Isselt, voorzitter van den Centralen Gezondheids- Raad prof. dr. C. Eij.kman, en G. Potvliet, secretaris-penningmeester (Sarphatistraat 12G, Amsterdam). Arbeid Tan gedetineerden. Te 's-Gravenhage werden dezer dagen ge meenschappelijke vergaderingen gehouden van de inspectie van de gevangenissen, rijksop voedingsgestichten en rijkswerkinrichtingen met de directeuren dier instellingen in oos land ter regeling van den arbeid der gevan genen en verpleegden. Financieel nieuws. Dö „Stct."' bevat de statuten van de naaml. vennootschap „Bol! eu Dunlop's dis tilleerderij", te Rotterdam. Goedgekeurd bij) Kon. besluit dd. 16 Oct. 1903. Kapitaal f 100,000, geheel geplaatst. Doelhet cxploiteeren oener branderij ert distilleerderij en bet uitoefenen van den daaraan verbonden, handel in spiritualiën, gedistilleerd en daaraan aanverwante arti kelen. Zooals men zich zal herinneren is de vorige week tengevolge vari het vallen van een trap Dina Bosman zoodanig gekwetst dat zij, na eerst thuis te zijn verpleegd, naar het- ziekenhuis moest worden overgebracht. Zij is al dien tyd in bewusteloozen toestand gebleven totdat zij ten slotte daar is over leden. Blijkens achterstaande advertentie zal te 's-Hage een veiling gehouden worden van antiquiteiten, oude en moderne schilderijen, wapens en ethnologische voorwerpen, waar onder zeer belangrijke. Belanghebbenden maken -wij hierop bij zonder attent. In den afgeloopen nacht ontstond een be gin van brand in de bakkerij van den heer v. Z. aan de Hoofdstraat alhier doordien bij het aanmaken van het fornuis een hoop spanen mei het vuur in aanraking kwam. Met eenige emmers water kon het vuur door de politie worden gebluscht. aangevoerd: schol, tong en bot. De prgzen waren voor schol vanaf f0.45 tot f2.07l/o, tong vanaf f0.57l/3 tot (2.70, bot vanaf f 0,35 tot f 0.80, alles per koop. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt „Schiedam Toornit,'' Gisteravond hield de bovengenoemde vea"- eeniging een leden-vargadcring in Musis", die door ruim dertig leden bezocht was. Op de agenda stonden een verkiezing van oen lid in heb bestuur In plaats van don heer Arn. Zoetmulder eu niedodeolingon van hot bestuur omtrent tentoonstcllingsplanne-n. De voorzitter, de lieer Gouka, opeet de vergadering en verzoekt den secretaris do notulen der vorige vergadering to lezen, die na lezing worden goedgekeurd. De heer Goukin deelt mede dat hij na eenige aarzeling zijn benoeming tot voorzit ter der voreeooiging heeft aangenomen. Spr. is zich volkomen bewust van de meer of of minder gewichtige taak die hij daarmede op zich noemt. Hij acht de leiding van een vergade ring als deze uiteraard moeilijk, omdat do belangen der vereeniging evenwijdig loopcn niet die van het gemeentebestuur, waarvan hij deel uitmaakt. Het zal dan ook wel voor komen, meent spr., dat hij den leden aan raadt dingen te doen of na te laten, wan neer )iij) overtuigd is, dat daarmede) de vredo met de machten op het stadhuis niet ver stoord wordt. Spr. is er de man niet naar om iets in den doofpot te stoppen, doch voorop dient- gesteld dat bedde lichamen, de gemeenteraad en de Ver. ..Schiedam Voor uit", gelijkgezind moeten blijven, al mocht het soms toelijtken dat de ingeslagen weg niet direct leidt tot het doel, dat men gaar ne spoedig zon zien bereikt. Spr. rekende op het vertrouwen en op openhartige critiieik der leden. Hij' van zijn kant deed de belofte open kaart te zullen spelen, onder gewaardeerde nieclewerxmg van alle leden. (Applaus.) Van den lieer Arn. .Zoetmulder was een, verzoek om ontslag als penningmeester inge komen, op alleszins te billijken gronden. Bij, het bestuur was geen candidaten-lijst voor do vacature ingekomen eu bet bestuur draagt daarom voor den heer ~W. A. Beu kers A.Jzn., die met, ovorgroote meerderheid wordt gekozen. Namens het bestuur zal aan den afgetre den penningmeester, bij zijii eervol ontslag als zoodanig den dank der leden worden be tuigd voor het uitstekende beheer der geld middelen, dat aan den 'heer .Zoetmulder, vanaf de oprichting der vereeniging was toe vertrouwd. Daarna komt het tcntoonsteillingsplan aan do orde en de voorzitter zegt dat 't hem meermalen frappeerde welke eigenaardige mecningen) er omtrent Schiedam buitenaf worden gekoesterd. Men weet wel, dat er in onze stad reeds enkele fabrieken zijm geves tigd, doch dat de tijd voor de jenever-in dustrie voorbij) is, weet men niet.Zolfs Schie dammers weten zich geen denkbeeld te ge ven van hetgeen er in 't belang van de stad nog kan gedaan worden. Een nadere be schouwing van de kwestie is zeker van ge wicht. Wanneer er iets op touw zal gezet worden, brengt dit natuurlijk onkosten met zich mede. Spr. zal niet- uit het oog verlie zen dat de gemeente ziali dan eerst op de hoogte moet stellen va.n haai- financieel» draagkracht, doch wie niet waagt, die niet wint. Op dit terrein kan spr. eohter verder niét ingaau. Zeker kunnen wiji medewerken, dat onze gemeente een beteren naam krijgt, doch daartoe dienen ernstige pogingen in "t werk te worden gesteld. Uit die overwegingen is een voorstel ge boren tot het houden van een tentoonstel ling van eenigen omvang, die Schiedam ook buitenaf wat meer bekend zon doen worden. Die tentooustefling zou zich bewegen op 't gebied van industrie en nijverheid, met eventueel een appendix als moderne kracht- overbrenging etc. Financiën bezit de vereeniging niet, en dus aanzienlijke 'bedragen mogen niet geris keerd worden. Toch heeft bet bestuur ge tracht oen weg to vinden en heeft het plan eïnlroduccerd bijt verschillende industriee- len hier ter stede, waarvan reeds een lijstje van 60 is opgemaakt. Vrij algemeen werd het denkbeeld met sympathie ontvangen en als gevolg daarvan heeft het bestuur die 60 belangstellenden verzocht in den, loop dezer maand een vergadering to beleggen om de zaak nader te overwegen, hoe aan geld, ex posanten enz. te komen. Tot zoover is het bestuur gegaan. Thans komt aan de orde eenige voorloopige onkos ten en daarvoor wordt de toestemming dei- leden gevraagd. Voor vergaderen en het rondzenden van circulaires zou een erediet van f 25 voldoende zijn. Blijkt echter op de eersto vergadering dat de zaak levensvat baarheid heeft, em dab kan worden overge gaan tot benoeming Van een definitief t-en- toonstelliiiigs-comité, dan worden; de uitga ven grootei*. Het comité zal zich bezig moe ten houden met da inrichting der tentoon stelling en het scheppen van con waarborg kapitaal. De uitgaven, 'komen, dan op f 250. Wanneer het comité na rijp beraad van oor deel mocht zijn, dat liet beter is het plan vaarwel to zeggen, dan komt die uitgave ten koste van „Schiedam Vooruit", Namens het bestuur wordt het voorstel gedaan tot het ver!eenen van. een 'krediet van f 250. Er is op dit oogenblik ruim f 1200 in kas, daarvan dient ten allen tijde een nuttig ge bruik td worden gemaakt. De heer Hora vraagt of de maatregelen zoover gevorderd zijn,; dat de ten-toonstelling den len> Mei van 't volgend jaar zou kunnen worden geopend. De Voorzittor merkt op, dat een bericht daaromtrent Int 't „Nieuws van den Dag" als zoude er reeds gold beschikbaar zijn, geheel onjuist is. Do datum, zal afhan>- gen vau het comité, dat nog gevormd moot- worden. Als 't eenigszius mo-gdijjlc is komt de tentoonsbellibig, het volgend jaar, mis- sclri'cir met Juni. De heer B. V erh o-avfl zegt dat Schie dam 'behoefte heeft aan reclame, oir dat een tentoonstelling daarvoor het eenige) middel is. Bij' hem rijst do vraag, van welken aard zal de tentoonstelling zijp, is het jaar 1904 een geschikte tijd, wordt er in dien; tijd in Arnhem of Nijjmegen geen tentoonstelling gehouden, eu wie draagt dö risico. Zal „Schiedam Vooruit" zich voor de tentoon stelling borg stellen of zal del gemeente daarvan de lasten dragen. Spr. wijst voorts op gemeente-subsidie. De voorzitter antwoordt dat reeds gezegd is van welken aard do tentoonstel ling zal zijn, nl. op gebied van industrie en nijVerheid. Bij het bestuur is 't niet bekend, dat er in voornoemde steden tentoonstol- lingsplanncn worden gekoesterd. De) risico mag de vereeinging niet op ziek nemen, maar er moot, zooals reeds gezegd, ecu waar borg-kapitaal bijeen gebracht worden. Dat is een van do oersto werkzaamheden van bet comité, dat zich daarbij) zonder twijfel zal' wonden tot het gemeente-bestuur om sub si die. Do heer Herman Jansen, wilde gaarne weten wat ca* van aan is van oen eventueel batig saldo, waarover aan dö be stuurstafel terloops was gesproken en dat de heer van Einden zou hebben berekend. Spr. meende dat het verleeuem van een c.rediet voor het waarborgfonds daarvan af hing. De Voorzitter merkt op, dat die vraag niet aan de orde) is, wel is aan1 deordo het verleenen van een credibt om tot, oen tcntoonstellings-eomité te geraken en de zaak aan 't rollen te brengen. Do heer II or n scliaart zich aan do zijde van don boor Jansen en concludeert, dat op die wijze cle werkzaamheden aam heb comité worden gegeven; do leden van „S. V." heb ben slechts te betalen en voor de rest or het zwijgen toe te doen. Da Vo-orzittor antwoordt, dat liet hem zou bevreemden, wanneer uit deso ver gadering een comité zou gevormd! kunnen worden, dat met zaaikkennis de tentoonstel ling zou (kunnen op touw zetten'. Heit spoe dig bijeenkomen van liét waarborg-fonds zal grootendeels afhangen van degenen, die in, het comité zitting hebben en spr. acht bo vendien de kwestie van to omv'angrijjken aard, dan dat zulks sloclits op den. hals van het bestuur is te schuiven. Onder de be langstellende industrieolen, distil labours enz. was slechts van do directie der ikaarsenfa- briek een weigerend antwoord ontvangen tot steun van het plan. De heer Kramer s, bestuurslid, bepleit uitvoerig van hoeveel nut da tentoonstelling voor Schiedam zal' zijn't credibt van f 250, zooals door 't bestuur is voorgesteld, is vol gens hom te laag. Het tentoonstel! ingsconii- té 'komt voor groote moeilijkheden te staan, moet wellicht advies Van ingenieurs bijv. inwinnen, of reizen maken ©n daarom had spr. veel liever gezien een blanco erediet, 't aan 't bestuur overlatend do golden zoo zui nig mogelijk te behoeren. De heer Van E m d e n, bestuurslid, heldert den heer Jansen op omtrent het evontuoele batig saldo. In do bestunrsvea-ga- dering zei hij, dat waar de vereen. S. V. thans onkosten ging maken, zo recht had bij een eventueel batig saldo' daarvan mee to doelen. De beea- Hom do-et het voorstel om oen blanco erediet te verleenen voor zoover do financiën strékken, totdat -het comité een waarborgfonds heeft bijeen kunnen' bren gen. Dit voorste] is van Verdere strekking dan dat van 't bestuur. Enkele leden verklaren zicli togen of voor dit voorstel, waarna het voorstel-Hom met 22 tegen 5 stc-mmen wordt aangenomen. Het bestuur hield zich buiten stemming. De V oorzittesr zegt den leden; dank voor het vertrouwen, dat zijl mot dé aanne ming van di't voorstel in 't bestuur blijken' to stellen. Dé heer Her ma n J a, n s d n brengt nog n 't midden de kwesfcia dor volkshuisves ting. Hiervoor is de medewerking dor inge zetenen gevraagd, doch da deelneming aan t stamkapitaal is nog zeer gering. Spreker maakt van do gelegenheid gebruik om do aanwezigen op bet barb to drukken een aan deel, 't zij, van 100 of van 10 gulden te ne men, te meer waar 't hi ca* galdt goede, ge- zo-ndö aibcidarswoningen té stichten. Het geld gaat niet verloren, dooli zal 4 rente geven, 't Is dus een soliode) geldbelegging. Dé V o o r z i 11 o r gelooft dat bijl oen, herhaald aandringen bijl bedoelde personen, de resultaten aanzienlijk grootei'zullen zijn. De hoor Jansen zal aan den uitgang der zaal ieder nog van een circulaire voorzien. Dö vergadering wordt daarop gesloten. Gisterav. werd int dm Grooten. Schouw burg ta Amsterdam voor dö leden van de Waguer-vere-eniging do „Walkure"' opge voerd. Zeer jammer was het voorzeker dat de W-otan (de heer Feinhals uit Munioheta) lij dendei was aan een verkoudheid, daar de tweede en derde acte dan nog indrukwek- ikcnder zouden zijin geweest, en do heor ïVln- hals overigens een mooie uitbeelding gaf. Trouwens, wat -die uitbeelding betreft staat deza onder dö 'beste opvoeringen die wij' hoorden. Dö hoer Burgsballer, die zulke heerlijke herinneringen achter liet ails Siegfried. o<ï Wal (hor, hoeft zich ook eetn zoetr goede Si®. mund getoond, vooral in do tweede acte ofschoon het nog niet dat was wat hij andere partijen gaf. Dö Briinn lulde was hts zeer bizonders. Wagncr-zangerös bovenal, vertolkte Ellen G ulbranson uit Christdania deze opperste Walkure-partiji verrukkelijk, al kwam. zij op het laatst eenigszius onder- don' invloed vau vennoe-idneid. Ileld-achtig en toch lieftallig was haar geluid. Da Sicglindo (Marie) Witticik, uit Dwg. den) schijnt helaas haar actiei met dé armen niet meester, te me-er is dit jammer omdat haar uitbeelding anders zoo echt gevoeld is zoo opgaand in dö partij. Ham- z'aug, ook van vroeger 'bekend, was zeer mooi. Dé acht Walkuren ontwikkelden, 'm nim- mer alhier gehoorde kracht, em hun paatij was dan ook bijzonder indrukwokkeaid. Mevrouw Viotta—-Wilson hoeft da paatij van Frieka met talent vertolkt. De heer Feuten was een goede Hunding. Het orkest van het concertgebouw1 heeft zijn moeilijke taak schitterend vervuld ou- der de bezielende) leiding van ma". Viotta. Dö verzorging van dé rnis-en-seouo was weder au gocdo handen! bijl den heer Vol- deek uit Darmstadt; do niéuwe) „walküre- ritt", die nu meer werkelijk lijikt daar de walkuren zelf door de lucht vlogen c,u geen poppen, bracht daar voel too bij), alsook de goedgeslaagde lichteffecten. Het studenten Muziekgezelschap sSempre Crescendo" te Leiden zal haar invitatie concert houden op Dinsdag 1 December a. s. Solist prof. Havei Schat wenka uit Berljjn. Uitgeroerd zullen wordende 7e sympbonie van Beet hoven, de Ouverture Mataswintba van Schar- wer.kn, het voorspel van de 3e acte van Lo hengrin en eon piano concert vau Schawenka, Bij Kon. besl. is aan mr. H. J. Kist op verzoek eervol ontslag verleend als procureur- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, tevens belast met de functiën van directeur van politie in het ressort van dat gerechts hof, en is in diens plaats benoemd mr.J.C. baron Baud, thans advocaat-generaal aan die rechtbank. De Hoop, Het hospitaal-kerkschip De Hoop is we der naar zee vertrokken. Israëlitische winkeliers. Met het oog op de in te dienen Zondags wet heeft de lieer J. J. del Cauho de Israë- lietische winkelieis hier te lande uitgenoodigd om een Israëlietische winkeheisvereeniging te stichten, cm, zoo zij den Sabbath vieren, het diukkende der Zondagsluiling te voor komen. Staking te Deventer. In den stand der staking aan de cocosmat- tenfabriek van den beer De Haas, is tot nu toe nog geen verandering gekomen. He. bestuur der weversveieeniging ïBroe- dertrouw", dat met den heer De Haas confe- eerde, maakte de fiima op velschillende grieven der arbeiders opmerkzaam en zond lene loonlijst in, waarin als maatstaf werd genomen het loon dat op andere cocosmatten- fabrieken in ons land wordt uitbetaald. De heer De Haas wenschte integendeel op enkele tarieven nog vermindering te brengen. Het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Textielaibeidersbond is met de zaak in kennis gesteld. Donderdag werd de heer Voogsgeert, van Enschedé, verwacht. Ned. B.-K. Volkshond. »De "Volksbanier", het orgaan van den Ned. R.-K. Volksbond, deelt mede, dat mgr, Callier, de bisschop van Haarlem, het be- chermheerschap van den Bond heeft aan vaard. Loterij opbrengst. De vei loting enz. ten behoeve van de Broeders vau St. Jan de Deo te Amsterdam, heeft ongeveer f 15,000 zuivere -winst opge leverd. (ïHbl.") Oallicische karpers. lm do publieke wateren vair Friesland werden door do Heidamaatsdiappij en do Vereeniging tob bevordering1 der Eoc-bwat-cr- vifeschoriji, in diö provincie Gallioistfhe kar pers geplant. Krachtens besluit van Ge'd. Staten, mo gen deze visschon; nog niét gevangen' wor den, men wil' ze eerst eens goedi laten groeien. Ter core van dé 'berocpsvissclieirs diont ge zegd, dat dozo o ver liet algemeen voldoen aan dit verbod, wel inziende), dat dezé vfecli- aaniplanting op don duur in hun voordeel zal werken. Thans zijn 1700 edeïkarpelrs door do Friéschc- Vischiiandel" 'gekocht, die ook in Friesland zijn opgegroeid e-n; wol in een. grooten vijver, eigendom van dö 'hoeren: mr. Bosohloo ear Korf do Jong, te HetoremVeeu. Deze dieren werdem voor pl.m. 2 jaar daar geplant en Ihadden toen een ge wilei it. Van ongeveer een half ons; nu wogen zö IJ a 2 pond. Zijl zijn dus Wol gedijd en dit zali in do publieks wateren niét minder heb geval zijm Immers daar 'hébben de) vissollen grooter

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2