BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en WetenlscïiapT Rechtzaken. Kerk en School. Christ. Geref. Kerk, Aangenomen: het beroep te Dordrecht door ds. A. van der Heyden te Broek op Langendijk. V enezuala. Een particulier telegram uit Caracas aan do „.Petit Bleu" meldt dat president Gastro Eet ministerie Urban ega. naar buis lioeffc gee zonden en oen nieuw hoeft gevormd, dab al dus is samengesteldbinnen!zaiken Lucia Bado; buitoni. zaken Sanavriaonderwijs, dl-, Ed. Blanco; openb. werken, ïtivas Vas- quez; oorlog eu marine, generaal Araujo; financiën dr, C. do Castro, 't Is duidelijk dat Castro nog do macht bezit en graag den rol van dictator blijft spelen. Hofberichten. De vorst en vorstin van Bentheim, keerden Zaterdag te 10 u 04 van 't Loo, waar zij eenige dagen als gast vertoefden, naar hun woonplaats terug. Da Koningin en Prins Hen drik vergezelden hen tot aan den trein. ZilTcreu Jubilee der Koningin-Moeder. Zaterdag is onder voorzitterschap van don oud-gouvorncair-gcnoraal van Nod.-Iu- dië, jiir. van dor Wijdk, to 's-Hago, oen -ean'komsb gehouden van liot Nationaal Comité dat zic.h onlangs gevormd hoeft met het dooi om in Januari te vieren liet feit dat H. M. de Ivouiiigin-Moc-der 25 jaar ge leden zich. hier t-a lande vestigde. De ver gadering, bijlgetvoond door enkele commis sarissen der Koningin uit de provinciën eat o. a. door do burgemeesters van Amsterdam, 's-G-ravenbage, Utrecht en Arnhem, heeft, naar wij vernemen, besloten de viering ta doen! bestaan in een inzameling, waarvan de opbrengst zal ten goede komen aan het sanatorium Oranjet-Nassau's Oord, de stich ting van H. M. de Koningin-Moed er, dio daarvoor indertijd, het geld voor Haar bij eengebracht, als nationaal geschenk heeft beschikbaar gesteld. "Vorder zal getracht worden in de verschillende gemeenten des lands plaatselijke comités in te stellen tot bevordering van het doel. Lombok, De correspondent van de »N. R, Ct," te Ba tavia seint Na aankomst der pradjoerits te Selong zijn de leiders van het verzet door de hoofden aan het bestuur uitgeleverd. De rust is hersteld. Onze oorlogsvloot. Hr. Ms. torpedobooten Smeroe, Tang- ka en Wajang zijn onder bevel van den luit. ter zee le kl. M. Schoote Hellevoetsluis aangekomen. Corps diplomatique. Uit de woning van den Belgischen gezant te 's-Gravenhage wapperde gisteren de Bel gische vlag, ter gelegenheid van den Naam dag van Koning Leopold. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. Onze ministers. Zooals wij hebben medegedeeld, bradlit minister dr. Kuyper Zaterdag een bezoek aan Tilburg. Z.Exc. kwam daar to 1.19 uur aan. Hij werd aan lset station opgewacht door den burgemeester, den heer Mut-saers, en dr. Woltering, hoofdinspecteur der volks gezondheid te 's-Hertogenboscb. Gozamen- lijk werd een bezoek gebracht aan den Sep- tinctank, eon machine tot zuivering van fa briekswater, ongeveer op eon half uur af sta tids van de stad aanwezig, en vervolgens hield dr. Kuyper een bespreking met de commissie voor de op te richten ambaehts- en industrieschool en het dagolijikscb be stuur dier gemeente. De bespreking leidde niet tot een bepaaldo overeenkomst, wijl de plannon van den minister en -die der com missie uiteen liepen. Nochtans stolde de mi nister in het uitzicht, het door do commissie aangevraagde subsidia op de aanstaande be'- grooting gebracht- te zien. Do minister en dr. Woltering gebruikten biji burgemeester Mutsaers het middagmaal'. Mij. Zeeland. De buitengewone vergadering 1 an de stoom vaartmaatschappij Zeeland benoemde heden met algemeene (27) stemmen tot directeur oen heer Th. de Meester, inspecteur der Hol- land-Amerika lijn te Rotterdam, in de plaats van den heer C. L. van Woelderen, die om gezondheidsredenen en met oog op zijn hoogen leeftijd tegen 1 Januari a. s. heeft bedankt. De heer v. Woelderen werd tevens tot Gom missaris benoemd, eveneens met algemeene stemmen. Drankwetactle. Het hoofdbestuur van de Ned. Onderw.- prop.club (drankbestrijding) heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij hare groote belangstelling betuigt in het ingediende Drankwet-ontwerp, hoofd zakelijk daarbij wijzende op de artikelen ter bescherming van de jeugd. Waar zij echter meent dat de voorgestelde artikelen niet voldoende zullen zijn, geven zjj een wijziging dier artikelen in overweging. Verschillende afdeelingen van den Volksbond, vereeniging tot drankbestrijding, hebben adressen van adhaesie ingezonden met het adras van het drankwet-comité. Electrische Centrale. Het college van B. en W. te Leiden, van oordeel dat, nu het Sanatorium Rhijngeest en het Openbaar Slachthuis in exploitatie zijn genomen, het oogenbük is gekomen om de vraag te overwegen of de gemeente niet moet overgaan tot de oprichting van een electrische eentraie, stellen den raad voor een commissie ad hoe bestaande uit vijf leden te benoemen en deze uit te noodigen om een onderzoek in te stellen omtrent de levens vatbaarheid van een electrische centrale in deze gemeente en omtrent de financieele uit voerbaarheid van deze inrichting en om het resultaat harer bevindingen schriftelijk aan den Raad mede te deelen en dit te doen ver gezeld gaan van een positief advies of naar hare meening al dan niet tot de oprichting van gemeentewege behoort te worden overgegaan. Afschaffing van nachtarbeid in bakkerijen, Dtaor da balkkersgazcUcmvorCcniging „Bijl- stand zij ons doel", Necl. Ge-zalilenibond afd. Rotterdam, „Eendracht maakt macht", cn „St. Aubortus" to Rotterdam, is 'Zaterdag avond in het Vereenigingsgebouw aan dan Goudsalicnweig' aldaar oen apenbare verga dering -gehouden ten gunste van do afschaf fing van nachtarbeid in bakkerijen. Daarin werd de volgenden motie mot alge meene, stommen aangenomen: Do vergadering van bakkerspatroons cn -gezellen in het Vereen igingsgebouw ta Rot terdam op Zaterdag 14 November gehouden, spreekt als haar mecniug uit, dat het ont werp, opgemaakt door hot Haagsoho bak- kerscomité, ten hoogste nadoali'g is voor de kleine bakkerijen en dei gezellen in hot al gemeen. en verzocikt den minister van bin- nenlandsche zaken dat ontworp ongebruikt tor zijde te leggen. Gedwongen winkelnering. Naar do „Noordb. Post" mededeelt, beeft do Kamer van Arbeid voor het schoonma- 'barsbedrijif, to "Waalwijk heb haar door dei regenring opgedragen onderzoek naar clon aard ou den omvang van do gedwongen win kelnering in haar omgeving ten eindo ge bracht en -haar rapport opgemaakt, dat de zer dagen aan den minister zal worden var zouden. D'ü verschillende leden der Kamer heb ben zich bij bot onderzoek, dab 2S dagen duurdei, in 4 ploegen Verdeeld, dio efllc be ste ndön uit écu patroon en één workman. Gehoord warden 1300 werklieden', dia bij de winkelnering betrokken zijp en van do ge'- clwongen winkelnering to lijden bobben. Da vragen, dia gestold werden, waren o. a.of de winkelnering verplicht was; of er geen zijdelingscho dwang werd uitge oefend; hoeveel er van hot verdiend© loon besteed werdof cte) prijzen eoueurreerond waren met die van vrij'e winkels. Biji haar rapport zal de Kamer ook een voorstel aan de .rogecring doen omtrent mid delen tot afdoende verbetering. Alg. Neder], verbond. Bij de oprichting van de Parijsehe afdee- ling van het Algemeen Nederlandseh Ver bond is besloten tot het aanleggen van een bibliotheek van Hollandsche boeken, en daar aan te verbinden een leestafel met Holland sche couranten en tijdschriften. In de laatste bestuursvergadering der af- deeling is een commissie benoemd om dit besluit uit te voeren. Deze commissie, be staande nit de heeren C. Snabilié en W. Zeehandelaar, doet nu een beroep op allen die met dit plan dat zoowel voor de te Parijs gevestigde Nederlanders als van de daar tijdelijk vertoevende landgenooten van belang is sympalhiseeren, om bijdragen voor bibliotheek en leestafel te zenden aan den bibliothecaris den heer Snabilié, Rue Joubert 39, te Parijs. De opening der bibliotheek wacht alleen op een voldoenden omvang van den boeken- :-chat. Hersteld A. N. W. V. Heb centraal bestuur van hot Hersteld Alg. Ned. Werklieden-Verbond (voorzitter de heer D. de Klonk te Rotterdam.) heeft „oen woord van verweer" gericht aan de af deelingen van het Alg. Ned. Weaikliodeoi- Verbond, naar aanleiding van dei toelich ting van het bestuur van dien bond bijl den besohrijvingsbrief voor de op 29 dezer ta Utrecht te houden buitengewone algemeene vergadering gegeven. Aan bet slot van dit „woord van verweer" wordt het volgende gezegd „Wil de buitengewone venradering stap pen doeu tot hereemiging, ,-otwelk onzer zijds wordt gowensdht, dan zal man op dio vergadering te Utrecht, to houden op 29 November 1903, zijn bestuur moeten uitnoo- digen, on machtigen om mot het centraal - bestuur van hot Hersteld Alg. Ned. Werk lieden-Verbond in bespreking te treden voor mogelijke ineeusmclting. Wordt die weg ingeslagen, dan is ei' kans dat het ge broken lichaam weor hersteld en één zal worden, cn wijt als lieden van hetzelfde Ver bond kunnen optrekken, om do belangen van onze mede-arbeiders to behartigen on voor ons Verbond te propagecrcn. Gedach tig aan 't woord „Eendracht maakt macht". „Wil de hicrbedoelde vergadering dien weg niet op, dan komt oi* van „heroeuiging" niets, hetwelk onzerzijds zou worden "be treurd. „In dat geval zoude bet ons aangenaam zijn, als de vergadering te Utrecht op 29 November a.s., dan besloot: de aiaam, be ginselverklaring, werkprogram en. statuten over te nemen van den Vrij zin ui g-D can erra tisch en Bond, dan kan or, waar dat noodig is, oen zuivere strijd gevoerd worden tus- sdhen het Hersteld Algemeen- en! bet Vrij zinnig-Democratisch W erkli eden erbond „Wijl laten het hierbij', en drukken den wensck nit, dat de vergadering op 29 No vember voorstellen zatl bespreken en aanne men, dio 'kunnen leiden tob ihereemiging van wat nu gescheiden is, on een1 bestuur kieze, hetwelk zich bereid verklaart, daartoe over te gaan, en niet uit do hoogte neerziet op zijln mode-arbeiders, aan wie voor 't grootste gedeelte de oprichting van het Algemeen Nederlandseh Werklieden-Verbond to dan ken is in do jaren 18G9>1870 en die niet minder, a'l dio jaxein, de steunende on zede lijke kracht zijn geweest." („N. R. Cb.") Schccpvaartcongrcsson, In de jlngenieur" deelt de oud-minister Van der Slejjden, afgevaardigde voor Neder land en lid van de Internationale Vereeni ging van Scheepvaartcongressen, mede, dat de Internationale Vereeniging van Scheep vaartcongressen is tot stand gekomen. Reeds hebben twintig staten in en buiten Europa, waaronder ook Nederland, hun steuu aan de vereeniging toegezegd en eene jaar- Ijjksche geldelijke bijdrage verleend. In den regel zal om de 3 jaren een congres bijeenkomen in een der staten die hun steun verleenden het eerstvolgende in 1905 te Milaan. "Woniu gtoest anden In eene vergadering der gezondheids-com missie te 's-Grnvenlmge werd mededeeling gedaan van een 3-tal besluiten van Burg. en "VVeth., waarbij overeenkomstig voorstellen der commissie aanschrijvingen tot ingrijpende verbetering werden gericht tot de eigenaren van 2 hofjes, resp. met 37 en 8 woningen. De commissie besloot nog aan het gemeente bestuur de onbewoonbaarverklaring van drie woningen in een hofje voor te stellen, Een aantal klachten werden nog behan deld. Ter veigadering bleek dat correspon dentie met eigenaren in de meeste gevallen tot oph-ffiug van de aangebrachte of door de commissie ontdekte misstanden, had geleid. Bond vau Nctlerl. Onderwijzers. De jongste vergadering van de afdeeling 's Gravenhage van den Bond van Neder- landsche onderwijzers benoemde tot ledacteur van de ^Schoolbode," het orgaan der afdeeling den heer W. van Loo. Besloten werd o.a. nog vijf afgevaardigden te zenden naar het in April 1904 te'sóia- verihage te houden Congres van Kinderbe scherming. Dir. bel. invoerr. en acc. Bij 's B.ijlks dir. belastingen', in Voorrech ten! en accijnzen zijn verplaatst mot ingang van 16 dezer: II. At van Gurp, rijlkskloik, van dir. 's-Hlartogenbosah naar kantoor 's-IIertogeiibosch (b.g.)J. Feenstoai, rijks klerk, van kantoor 's-Hertogen'bosdh. (b.g naar dir. 's-Hertog'eubosohingang 1 Deo. de Ücommi. te fkl. II. Kü'aijze, van Middel stem naar Bödum, en J. Jalvingh, van Oot- mairsum naar Woldondorp; do fcoman. 3a kl. J. Timmer, van Woldondorp naar Middel stem; H. S. Taai, van Kotten naar Nijme gen; J. T. Ekon, van Kotten naar Groen te; E. Nieliof, van Terborg naar Gandrin- gen, en H. J. Medjlerinik, van Groenlo naar Toitborg; de koman. 4e M. E. Hommes, van Gendringen naar Kotten, D. Sloof va.n Te- gelen naar Kotten. („W. v. d. A. d. d. b.") Financieel nieuws. De minister van financiën brengt ter ken nis dat op den eersten November aan de Nederlandsche Bank wegens te verstrekken voorschotten in onderpand was geseven een bedrag van zes millioen gulden (f 0,000,000) in schatkistbiljetten, en dat voorts op dien datum in omloop waren schatkist promessen tot een bedrag van twaalf millioen gulden (f12,000,000). (»St. Cl,") Door jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, advo caat te Den Haag en mr. O. C. Dutill, advo caat te Rotterdam, optredende ingevolge verzoek der firma gebr. v. Hoytema te Delft, is een circulaire verzonden waarin zij als hunne overtuiging uitspieken dat een gere gelde afwikkeling van zaken zal zijn in het belang der crediteuren. Een accountant zol opgedragen worden een nauwkeurig ond<rzoek in te stellen. Schoolartsen. In hun schrijven aan den Raad ten geleide van hun voorstel tot instelling van school artsen gaan B. en W. in d eeiste plaats na de geschiedenis van dit onderwerp in den Raad. Vervolgens wijzen zg op liet gro> te nut èn voor de kinderen èn voor liet onder wijs dat uit een geregelde controle der kin deren door gerieesheeren wordt vei kregen en deelen dan mede dat de doktoren t. dezer plaatse hunne medewet king hebben to-'gpzegd. Het is de bedoeling dat de werking van de instelling wordt uitgestrekt over de bij zondere zoowel als over de openbare scholen. In een verdere uitwerking dezer zaak is het college nog niet getreden. Het wenscht eerst de beslissing van den Raad over het al of niet in het leven roepen van deze instelling af te wachten. Bij gunstig besluit zullen B. en W. gaarne worden uilgenoodigd de voorstellen in te dienen tot volledige regeling van deze aan gelegenheid, daaronder begrepen de wering van de schooi van kinderen met ziekten hinderlijk voor anderen, een tijdelijke sluiting der scholen bij het voorkomen van besmet telijke ziekten. T. a. v. o. n. u. In de schouwburgzaal der Schiedamsche Officieren-Vereeniging werd gisteravond een volks-soirée gegeven, uitgaande van de decla matieclub »T. a. v. e. n. u.", onderafdeeling van het Volksbuis. Bleek reeds de belangstelling by een vorige soirée in het Volkshuis zoozeer dat het toen gegeven programma twee avonden kon wor den voorgedragen, nu was zij zeker niet minder merkbaar want de zaal van de S. O. V. was zeer goed bezet. Die belangstelling is ook, voor een ipder die zulk een avond meemaakt, wel te begre pen, want op de programma's komt veel verscheidenheid voor, terwgl de entrée zeer gering is (20 of 25 ct, leden van 'tVolks huis 5 ct. minder). In goedgekozen volgoide werden een tiental nummers gegeven. Door mej. II. werd voorgediagen ®Door den Telefoon" van den heer Horst. De voor draagster, door haar meermalen optreden geen onbekende, gaf dit comediestukje vlot en met de noodige vrijheid, doch deze zou vollediger zjjD, als zjj zich kon aanwennen meer alledaags te spreken, d. w. z. minder boekentaal wist te gebruiken. Ook lette zij op betrekkelijke kleinigheden, b.v. niet een verslag van een comedie zóó uit de courant voor te lezen dat ieder ziet dat ?ij een blad zijde vol advertenties voor zich heeft; ook op de uitspraak van vreemde woorden dient gelet te worden. In 't algemeen was het groote applaus dat zij mocht verwerven zeker wel verdiend. De heer P. droeg voor, »De geslachte hit" van Lauriliard, een vers herinnerend aan het beleg van Leiden en sEen wedstrijd in het reciteeren." Was de heer P. ia het eerste evenmin volmaakt als hat vers, en zcu nog eenvoudiger voordracht beter zjjn geweest, in zijn tweede stukje kwam zjjn handigheid in het voordragen zeer goed tot zijn recht en dezen avond was hij er zeer gelukkig mede. De heer R. waagde zich aan ïOndank is 's werelds loon." van A. de Winter en zou als hij zijn coupletten beter had gekend, zeker zeer goed zjjn geweest, want de eigen lijke voordracht werd leuk, d. w. z in deze heel goed gegeven. De heer 0„ die een prachtige grime had gemaakt, gaf ïEen on derwijzer van den ouden stempel," zeer ver dienstelijk en aardig; vooral zijn stilspel in den aanvang was uitnemend. Door vier heeren zangers werd gespeeld sDö Wjjnproef', een komisch kwartet van Giirther, waurbjj van allen de grime uitste kend was. Ook werd goed gezongen en aardig voorgedragen. Verder zongen zij het komisch kwartet uO Pepita" dat ook een welverdienden bijval oogstte. Een voor dien avond vereenigd symphonie- gezelschap gaf een zestal orkestnummers, alle vrooljjke en opwekkende wgzen, die goed werden uitgevoerd, doch beter zuiden zijn geweest als er meer was gerepeteerd. sLüs- tige Briï'ler", een wals van Vollstedt moest herhaald worden. Dit aardige goed uitge voerde nummer bleek vooral daardoor zoo te trekken, doordat de vroege morgen op het eind van het lied werd aangekondigd door een goednag bootst hanengekraai. Nadat de heer de Groot de medewerkenden had bedankt voor de goede medewerkingen het talrijke publiek zich daarbij door luid handgeklap had aangesloten, maakte het orkest zich nog verdienstelijk door een op wekkende marsch ten beste te geven, tot slot van dezen welgeslaagden avond. Niet liet R.-K. fkoorgezölsehaip „Cecilia", maar „Cantimus D'amine" zal zijn 40-jarig bestaan lierden'kem Dén 20-em. Nov", is dé da tum waarop het gezelschap in 1853 werd op gericht, doch den 22en dezer za,l iliet fcedke- lijlk herdacht eu den volgenden dag fetöste- lijik in „de Vriendschap" goviard warden. Dooi' oen drietal jongens is Zaterdag avond een paar handen sigaren ontvreemd uit dein sigarenwinkel van do wed'. Z. Da po litie doiet onderzoek. In beschonken toestand was de 29-jarige A. W. Zaterdagnacht op den Buitenhaven- weg aan 'het vechten met een ander per soon, waarom do agent van1 politie Duclien- n© hem tob rust aanmaande. Oogenblifckc- lijik ontving Duchenne een slag in ilibb aan gezicht, waarop A. W. werd aangevat en' met behulp van een paar andere a>genten naair het politie-burean werd getranspor teerd. D'e andere vechtersbaas, G. v. d. H., wildo zidh tegen die 'arrestatie verzetten, maar toen hij! met een sabel' een slag -op dan' arm had ontvangen, ginig hij' huiswaarts. De 19-jarige G. v. d. II., dio Zaterdag nacht thuis Ikwam, zon, naai- Qtij vertelde, door zijn vader met een kom op hot hoofd geslagen zijn, waardoor liijj ernstige verwon dingen had bekomen. Een dokter verbond de wonden. Zaterdagnacht omstreeks 5 uur word dooi de politic aangehouden da L., dia den avond t© voren met eeai paar pantoffels van een familielid er van door was gegaan. D'o pantoffels werden in zijn bezit gevon den. Den volgenden morgen werd' liij' weder ontslagen1. 'Zaterdagnacht hetoft op twee plaatsen, in deze gemeentel een komijnendieifstal plaats gehad. Een konijn wea'cü ontvreemd uit een ihoic in de Maasstraat, en twee stuks uit een Ihofc aan' den Singel. De brandersknecht A. P. is Zaterdagnacht bij het naar de branderij gaan, slapende in de Lange Haven geloopen. Door een paar politieagenten is hij weder op het droge ge holpen. Hedenmiddag te ruim 12 uur viel een der paarden gespannen voor een wagen op de Oranjebrug. Te vergeefs werd getracht het dier weer overeind te helpen, totdat het ten slotte op een wagen werd gelegd om weggebracht te worden. Vermoedelijk heeft het dier een poot gebroken. Opgaveu van brieven en briefkaarten, over de Ie helft der maand November aan het postkantoor alhier bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zjjn kunnen worden uitgereikt. Brieven. C. B. Roest, Arnhem. P. Oppee, Delft. P. S. van Baren, 's-Gravenhage. Kok Bouter, Ouderkerk a/d, uSel Lever Brothers, Rotterdam, KBakker, Briefkaarten. J. Keumper, Amsterdam. F. Berkel, Rotterdam, J. Fraiken, idem. A. v. d. Hoeven, idem. Buitenland. (Brieven). J. van Halle, Antwerpen. J. P. Weber, Galats, A. Koenderrnan, "Woodstock. Briefkaarten. A. Bolleurs, Bremen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden over de le helft der maand Nov. Brieven. Van der Graaf Co., Borculo. M. H. Craos, Breda 's-Gravenhage. Stevenie, Rotterdam. K. Bokhoven, j> Briefkaarten. Stevenie, Rotterdam, A. Koojj, Strijen. Uit 't buitenland terug ontvangen Brief. E. Visser, Mannheim. Wraakneming van een operazmger, Zondagavond had in de vestibule vati tien Grooten Schouwburg te Rotterdam een heftig incident plaats. Opgevoerd zou worden vWiliem Teil"door de Nieuwe Nederl. Opera, directie Oielio, Toen tegen het aanvangsuur een muziekrecen sent van een der plaat-elpe bladen met zijne dame in de stampvolle vestibule kwam, sprong plotseling over de balustrade da ba ritonzanger Poonz van het operagezetschnp, die onder de heftigste en meest beleedigendè bewoordingen op den muziekrecensent aan viel en tot handtastelijkheden wilde overgaan toen een inspecteur van politie en twee agen ten tusschenbeiden kwamen. Het geval verwekte heel wat opschudding te meer daar het publiek niet spoedig begreep wat er gaande was. Naar wy vernemen was het incident naar aanleiding van een minder gunstige kritiek over het optreden van Poonz in de opera jiDer Freischülz" Woen«dag jl. te Rotterdam door het operagezelschap van Orelio. Door het incident was de muziekrecensent genoodzaakt het comediegebouw te verlaten, daar Poonz dreigde hem er uit te zullen trappen. Tegen Poonz is bij de justitie, naar wij vernemen, een klacht ingediend svegens grove beleediging en bedreiging. Wagner's Parsifal De Gebroeders Isola te Parijs die dit jaar voor het eerst het Théatre de ia Gaité als opera exploiteeren, hebben op hun nu reeds gepubliceerd speelplan van 1904/1905, de opvoering van sParsifal" gemold. Of dat mogelijk is zal de toekomst leeren. In de Parsifal-quaestie voor de opvoering in Amerika zal de Amerikaansche rechter thans uitspraak doen. Aan de wed, Wagner gaf rechter Towsend te New-York verlol om de klacht zóó in te richten dal het bedrag, van het geld dat er möe gemoeid wordt, zoo groot is dat het scheidegerecht in de zaak uitspraak doen. Een 13-jang meisje, van de BergumerheiJe, Beitske B genaamd, die den 13 Sept. jl. bij de wed. J. Houwink te Huizum, bij Leeuwar den, waar zij diende, brandende turfkolen heeft gelegd tusschen het bed en het stroo in de bedstede, in de hoop, dat het huis zou uitbranden en men haar dan met haar volle loon naar huis zou zenden, is door de arrond.- rechtbank te Leeuwarden veroordeeld, om tot 1 Mei 1907 in een rijks-opvoedingsgesticht te worden geplaatst. lu de zaak van mr. H. J. van Leeuwen, curator in de Noord-Brabantsche Bank contra de Wed. Souman geb. Gieliam, vordering tot verificatie voor 1223,914 97 als saldo reke ning-courant heeft de officier van justitie by de rechtbank te Arnhem conclusie genomen tot ontzegging van den eisch voor een ge- gedeelte -van ongeveer f82,000, en tot het voor het overige gedeelte doen overleggen van de koopmansboeken der Noord-Drabant- sche Bank. g I Ned. Herv. Kerk, Beroepen: te Baardwijk de heer J.F. Lij«en, cand. te Utrechtte Domburg (toez.) de heer G. A. v. d. Hooft, can. te Ter- neuzen. Aangenomen: het beroep te's-Her- togenbosch door ds. H. W. A. Voorhoeve te Vroomshoop. Bedank tvoor het beroep te Colijns- plaat door ds. W. van Esveld te Opijnen c. s-j te Oudorp (N.-H.) door ds, J. Slot te Graft. Geref. Kerken. Beroepen: te Oudewater ds. H. Hoek stra te Arnhem. Ned. Isr. Kerk. In tegenwoordigheid van een breeden kring van belangstellenden en genoodigdet had gistermiddag in een plechtige bijeen- komst, gehouden in het vergaderlokaal dcf

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2