BINNENLAND. G.N. v. d. D.") STADSNIEUWS. s. w. v. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenscliap. Rechtzaken. Kerk en SchooL Des kunst van ©en afslager is, al zijp. klan t-en goed te kennen en precies te vreten hoe zo 'hun bod doen. Wie daar komen koopen zijn eigenlijk de makelaars of, als men wil, de commissionairs, do tusscbenpersonen voor do gro-o tha n-clel aren voor wie zo 'koopen en do winkeliers aan wio ze verikoopen. Al liun teek enen "kent do afslager: do een krabt, zijn uems, do ander neemt zijn tandenstoker uit zijn mond, een derde strijkt rijm snor op, do vierde strijkt langs zijn kin, da vijfdo knipoogt, den zesdo schijnt zijn oor te jeu ken, en zoo voort-s. De afslager riet al dio symbolen en begrijpt zo. Zijn er twee tegelijk aan bod, dan heeft hij absolute macht to beslissen, wien do koop dient toegewezen; een koop opnieuw in slag nemen, gebeurt niet-, daarvoor is geen tijd. Komen er „vreemden" bij, dan moeten die een deposito storten, en er zijn nu heel wat „vreemden'' uit do provinciesteden ko men opzetten. Er is bijna geen Engelsch fruit, dit maakt dat do veilingen drukker dan ooit bezocht worden. Do prijzen, rijn on geveer het dubbele van verleden jaar. Is de veiling afgeloopen, dan begint bet eigenlijke werk van den makelaar, hij gaat zijn 'koopen sort-eeren. De mooiste vruchten gaan naar de winkels in Bondstreet en Re gent-street. Dan komt de tweede soort voor •de voornam© voorstedendo „suburbs" van goedkoopere huizen krijgen weea* iets min der. En zoo gaat het al lager cn lager, tot de „costermonger" het restant krijgt. Laat mij; even vertollen wat een coster monger is; eigenlijk costard-mongor. Een „monger" is een koopman'b woord komt in allerlei oude indo-germaansche talen voor. Een „coster" of „costard" is mëu denk© aan 'het Fxansche ootal on cóte een appel waarop ribben te zien rijn, zooals de Kal vil len en de geribde renetten, „reinet.tes a co tes". Do costermonger is dus de appelkoop man. Hij, is meestal' zeer arm en vea&oopt al leen aan ook zeer arme menschen. Doch er zijn ook al weer eost-ermongers im soorten. Sommigen koopen wat dé kleine winkeliers overhouden on niet meer geheel frisch is. Docih er zijn eostarmongers voor wi© het fijnste fruit nauwelijks goed genoeg is. Hen vindt die om en bijl de effectenbeurs met hun "handwagens. Als men de heereu van dé beurs dan ook, zoo dood-eenvoudig weg, fruit ziet koopen en opknabbelen, dat- ze daar van een straatventer koopen, verspille men niet te veel bewondering aan die so berheid. Bekijkt men het fruit in die buurt goed, dan riet men. al zeer gauw hoe uitste kend het is. 'tis even goed als dat in de fijnste winkels in het- Westeindé; de ven ter's welke daar staan, rijn even kieskeurig op hun inkoopen als de winkelier ginds. Zoodra zien ze niet een stuk in 'hun voor raad, waaraan het minste mankeert, of het jraat van den warren af en wordt later over- O O gedaan aan een collega die mjnder fijne ken ners onder rijm. klanten heeft dan de heereu lekkerbekken in de City rijn. Tot nu toe heeft men in fruit nog geen „trust", „boom", „ring" of hoe dio samen zweringen tegen do algemeens welvaart, mo gen heeten1. Er rijn twe© bezwaren tegen. Vooreerst kan mem geen voorraden van fruit vasthouden, tot de prijs tgoed hoog is. In al t>e korten tijd zouden de vruchten on verkoopbaar wezen. Ten tweede is het aan tal kleinhandelaren, dat self dö veilingen bezoekt, zoo enorm groot, dab het ondenk baar is. dia allen onder een hoed ta vangen. Tenzij: dus regen en wind ons, zooals dé zen zomer, parten spelenbehoeven wij' nooit te vreezen voor hongersnoodprijzen van fruit, eeu omstandigheid welke den vegeta riërs een 'krachtig argument voor hun stel sel aan de 'hand doet. Hofberichten. Men meldt uit Apeldoorn aan de »Tel." De Koninklijke familie maakt dagelijks rijtoeren, o.a. Zondag naar Soeren. Gisteren dejeuneerden ten hove baron van Heckeren van Kei en eebtgenoote. Heden zal jhr. mr. W. M. van Weede, gezant te Lissabon, aan het diner aanzitten. Corps diplomatique. De gezant te Berlijn, Jhr. van Tets van Goudriaan is naar zijn post teruggekeerd. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van binnenlandsche zaken, financiën, marine en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Het vlce-presldentschap van den Raad van State. De Hhagsche correspondent van dö „Mid- delb. Ct." schrijft over- de benoeming van jhr. Van Swinderen, na eerst eenige be schouwingen omtrent die benoeming te héb ben gehouden: Nu bevond dö Regeering rich, naar het geen ons daaromtrent van zeer bevoegde zij de tea* oore kwam, in een zeer lastig parket, Eenerrijds het duidelijk; uitgesproken ver langen van haar partijgenoot-en in den lan de om voor deze betrekking een „christelijk" staat-sman te benoemen, hierover ontving heb Kabinet zeer instantelijfe mededeelin- gen en wenken anderzijds de schaarschte van „eerste klasse passagiers" en de hooge eisohen, die het ambt aan den benoemde stelt. Zoo schrijft bijv. art. 13 van de wet van 1861 voor, dat de vice-president de afdee- ling voor de geschillen van bestuur moet presideeren. In dit lidht bezien, kan men gemakkelijk bevroeden, hoe daardoor reeds dadelijk menig overigens gcsscliikt goes tv er- want van het Kabinet werd uitgesloten en hoe lastig do positie werd na het bedanken van baron Mackny, jhr, De Savomiu Leh man en anderen. Torloops mag hier oven' herinnerd wor den, dat onder do aangozoohten zich ook do streng katholieke gouverneur van Limburg, jlu*. Ruys do Beerenbrouck, bevond, 'lie ech ter bedankte. De werkelijk ernstige ont stemming, dio het bekende artikel van den lieer Dachno van Varick in „De Standaard" onder de katholieken heeft verwekt en die nog nawerkt- moet aan dezen stap van de Begeoring niet vreemd geweest zijn.Hier omtrent zijn ons zeer stellige en vertrouw bare inlichtingen verstrekt, Mr. Westenberg, f De correspondent van de »N. R. Ct." te Rome seint Het stoffelyk overschot van wijlen den Nederlandschen gezant mr. Westenberg zal op verlangen van den overledene zonder godsdienstige plechtigheden ter aarde besteld worden te Rotne op het Engelsche kerkhof. De Italiaansche legeeiing zal vertegenwoor digers zenden, teiwjjl een bataljon militaire eerbewijzen zal brengen. Het ïGiornale d'Italia" stelt de verdiensten van den overledene als gezien diplomaat en deken van de gevolmachtigde ministers-ge- zanten in "t licht. Een broeder en een neef van wijlen den gezant zullen aan de begrafenis deelnemen. Eerste Kamer, Do afdeelingen van do Eerste Kamer heb ben benoemd tot rapporteursde hecren 's Jacob, van Leeuwen, Sickenga, Have!aar en Stork, over de wetsontwerpen betreffen de o. a. de militicwet, verstrdkkingen door het departement van oorlog, wijziging der gemeentewet, grenswijziging tussclien Rot terdam en Hillegersberg, en tussclien Scbo- terlaud, Weststellingwerf en Ooststellmg- werf, alsmede betreffende de tuchtscholen; en de heereu van Asek van Wijjck, Godin de Beaufort-, van Alphen, van Zinnicq Berg maan en van Nierop over de wetsontwerpen o. a. omtrent de belastbare o-pbrengst der gebouwde eigendo-mmen, liet bankoct-rooi, onteigening voor een spoorweg Hi ddelburg- Domburg enz idem voor de uitbreiding van het station Haarlem, subsidie voor de droogmaking van de plassen onder Reeu- wijk en Sluipwijk, do telefonen1 en de mijn- ontgmning. Wijziging Gemeentewet. By de Tweede Kamer is ingekomen het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet. Naar wij vernemen worden daarin geregeld de gemeentelijke bedrijven en het reken- piichtig beheer, beperkt de aan de gemeente gelaten vrijheid om op elk gebied als onder nemer op te treden door aanwyzing der grenzen binnen welke de gemeente als exploi- tante van bedrijven mag optreden.Eenerzijds vrijheid van handelen onmisbaar voor de bedrijfsontwikkeling, anderzijds waarborgen voor deugdelijk beheer en behoorlijk toezicht. De geheele regeling van, de verandering op het bedrijf worden aan de goedkeuring van Gedep. Staten onderworpen, een mini mum-afschrijving wegens waardevermindering van gebouwen wordt voorgeschreven evenals de verplichting om het afschrijvingsbedrag doorgaans voor aflossing te bestemmen. Een zelfstandige commissie met de leiding van het bedrijf belast, verantwoordelijk tegen over den Raad wil het ontwerp niet dat echter wel toelaat overdracht van een deel van het beueëf üuH eönö CuffiffiïSSie Vnu bij- stand. De regeling van het comptabel beheer beoogt: lo, volledige vrijheid voor het ge meentebestuur om de invordering der inkom sten en het doen der uitgaven voor het bedryf aan een ander rekenplichtig en verantwoorde lijk ambtenaar dan den ontvanger op te diagen2o. verscherping van het toezicht op het richtig comptabel beheer. Zondagswet. Kaar wijl bij! geruchte vernemen, zou hot ontwerp voor -de nieuwe 'Zondagswet reeds zoover gereed rijp, dat het dezer dagen bij de leden van het 'kabinet circuleert en wel dra den Raad van State zal bereiken. Het ontwerp zo-u verder gaan dan verzekering der 'Zondagsrust, eer d© strekking hebben van „Zondagsheiliging", en -met name stren ge bepalingen bevatten betreffende het slui ten van wankels en het geven van tooneel- voorstellingen en muriekuitvoeringen op den Zondag geheel verbieden. Uk van gasmeters. De minister van waterstaat heeft goedge vonden lo. met ingang van 1 December het ijkkantoor te Utrecht aan te wijzen voor den ijk van gasmeters 2o. ter kennis van belang hebbenden te brengen, dat op den sub 1 genoemden datum voor den yk van gasmeters geopend zijn de ijkkantoren te 's-Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Amsterdam, Utrecht en Zwolle. (sSfct.") Ver. voor verbetering Tan Yrouwenkleedlng. Gistermiddag werd in het Logegdbouw te Arnhem gehouden de 6e algemeene vergade ring van de „Vereeniging voor Verbetering van VrouwenHeeding", onder presidium van mevr. Vogel-Molenfkaanp uit Haarlem. D'e toestand! der vereeniging geeft reden tot te vredenheid het ledental is stijgende en 'het batig slot der rekening bedraagt ƒ427.04. Herbenoemd of gekozen; worden tot leden van het hoofdbestuur mevr. Vogel-Molen kamp, mdvr. Aukes-Timmer, mevr. Roosen Schoon-Gratia, mej. Konijnenburg, mevr. Sof f-van Deventer, mevr. van Leeuwen-Le- dü'ooer en mej. A. Gerei es. In zake de oprichting van eeai vakschool voor reform naaisters, werd na langdurige discussies beslotenlo. in beginsel over to gaan tot het he-vorderen van het onderwijs in reformnaaion, zoowel voor onder- als bo ven klceding 2o. liet hoofdbestuur uit te noodigen een commissie te benoemen, die deze taak ter hand necsmt3o. de leden uit te noodigen voor dit doel een fonds to stich ten, gevormd uit vrijwillige jaarliilkscho bij dragen. Katholieke Kamerclnb. Naar aanleiding van do laatste vergade ring dor Katholieke Kamerclub, schrijft do „Maasbode"Wat er verhandeld zal wor den, is natuurlijk voor ons, buitenstaanders, geheim. Doch aan 'gissingen mag men zicih wagen, en dan vragen we ons af, of dö wets ontwerpen op de Staatsloterij' en op de Dralikwetslierzieuilig wellicht ter öprako sul len komen. Zoo ja, dan is het, te oordeelcn naar de persoonlijtke gezindheid van veie Qcatliolieke afgevaardigden, best mogelijk, dat noch voor het eene, noch voor het ande re ontwerp, vlammen van geestdrift iu onze club zullen oplaaien. En altlians wat de Drankwet betreft, ver wonderen doet het ons niet. De vele uitmun tende denkbeelden die ze bevat, daargela ten, e>n die in eik geval te behouden zijn', komt het ontwerp laten we heb maar ronduit zeggen in sommige -onderdeden ons hier en daar wel wat puriteiusc-h voor. TYest-Iudlö. Curapao Blijkens meJedeeling van den Nederland schen consul te San Domingo, zijn de havens van Samana, Sanchez, Peto, Fiata en Monte- Cristy tengevolge van een uitgebroken revo lutie, don* het Dominikaatischo gouverne ment, bij decreet voor den buitenlandschen handel gesloten. Drankwet. Het bestuur der Vereeniging van eigenaren van huizen met vergunning te Amsterdam, heeft een request aan de Tweede Kamer dei Staten-Generaal gezonden, waarin betoogd wordt de noodzakelijkheid, dat de vergunning aan het perceel verbonden biijve en waarin verderde steeds toenemende clandestine di ank- handel sterk afgekeurd wordt. liet Witte Kruis. In de gemeente Heiloo is eene afdeeiing opgericht der Noordhollandsche vereeniging Het "Witte Kruis. De Ned. Ver. tot afsch, van alcohol, dran ken, afdeeiing Schiedam, heeft het initiatief genomen om alhier een plaatselijk drankwet comité op te richten. Zij zag gaarne dat de vereenigingen die daaiaan wilden mede werken, deelnamen aan een gecombineerde Besluursverg. te houden op Woensdag 46 Dec., avonds 8 uur in het gebouw «Patri- monium", Tuinlaan. De Ned, Ver. tot afsch. van alcoholh. dranken heeft eveneens een adhaesie-adres gezonden aan den Gemeenteraad in zake afschaffing der kermis. Ter gelegenheid van het naderend St.-Ni- colaasfeest beeft de boekhandelaar de Heer alhier verspieid »llet boek in 1903" een cata logus van Hollandsche, Fransclie, en Engelsche literatuur, tot heden bijgewerkt, welk boek een geschikte leidraad kan genoemd worden by het doen eener keuze van boeken voor de aanstaande feesten. Gisteravond is naar het ziekenhuis alhier overgebracht een verpleger uit het gesticht Meerenbe-rg. Hij bevond zich in den trein van Rotter dam naar Haarlem, toen hij zich nabij Schiedam gekomen, onwel gevoelde. Hier stapte hij uit, teneinde beneden iets te gaan gebruiken toen hij halverwege gekomen was viel hij bewusteloos neer. De ontboden ge neesheer achtte overbrenging naar het zieken huis gewenscht. Zijn toestand is tot nog toe niet levens gevaarlijk. Gisteravond omstreeks 5 uur ontstond er brand in de rijwielfabriek sT. I. M." aan de Korte Haven, doordat een brandend stuk papier terechtkwam in een plek olie op den vloer. De vlammen werden door het perso neel spoedig gedoofd. Hedenmiddag had een joDgetje van E. wo nende in de konijnenbuurt het ongeluk, om toen hy bij de chemische fabriek wilde over varen, in het water te vallen. De heer W. die zich dicht bij bevond, sprong dadelijk te water en bracht den drenkeling behouden weder op het droge. Gisteravond is door de politie op de Hoog straat aangehouden een 8-jarige jongen, dm in gezelschap van 2 kameraadjes kleine dief stallen pleegde in verschillende winkels. Na verhoor is hij naar zyn ouders terug gegaan. De Schied. Winkeliersver. hield gister avond in het Vei kooplokaal een slecht be zochte openbare vergadering. Aanwezig waren ongeveer 30 personen (bestuur, niet-leden en verslaggevers inbegrepen). De voorzitter, de heer Smit, opent de ver gadering en na voorlezing worden de notulen met eenige wijziging goedgekeurd. De heer Smit, die met zyn medebestuurs lid, den heer L. de Meijer, afgevaardigden waren voor het Middenstands congres, brengt daarover een uitvoerig, doch zeer goed verslag uit. Het is echter vrijwel overbodig daarom trent in bijzonderheden te treden daar het verloop van 't congres in den breede in deze kolommen is behandeld. De heer Smit hoopte met zijn verslag vele misstanden onder de winkeliers aan 't dag licht te hebben gebracht en sprak verder den wensch uit dat zjj zich daardoor geroepen /.ouden gevoelen zich aan te sluiten bjj de winkeliers-vereeniging omdat do kracht Dgt in 't devies: door vereeniging vei betering. De lieer v. L i s s a maakt z'ch tot tolk van de aanwezigen door den heer Smit zijn dank te betuigen voor het zaakrijk verslag. l)e heer L, de Vries laakte de laksheid van vele winkeliers die zich niet aansluiten, doch thuis blijven mopperen over misstanden, zonder zelf de handen uit den mouw te steken. Daarbij wordt nog beweerd dat de vei een. weinig of niets uitvoert of tot stand brengt, doch de handelingen van dergelijke winkeliers geven hen geen recht tot spreken. Spr. dringt er op aan dat de winkeliers oog zullen heb ben voor de vele misstanden, die er onder hen heerschen en dat zij medehelper! de zoo nuttigen middenstand uit zijn verval op te heffen. Aan de orde komt het tweede punt van beraadslaging: de kermis. Op uitnoodiging van de vereen. sVergunning" waren twee bestuursleden der S. W. V. naar de ver gadering afgevaardigd, waar de kermis was besprokeneen besluit kon daar echter niet worden genomeo, omdat de afgevaardigden geen mandaat hadden. Als lid van den gemeenteraad zegt de Voorzitter zich zijn persoonlijke meemng in de kermis-kwestie te zullen voorbehouden. Als lid van den Raad is het zijn opvaiting dat er vooreerst met het afschaffen dei kermis een vrij belangrijke inkomst te niet wordt gedaan en ten tweeiie dat al wordt de kermis hier afgeschaft, de kermis-dub- beltjes naar Rotteidam zullen gaan, zoolang daar de kermis nog niet is afgeschaft. De heer v, d. Z e e geeft een verslag van de vergadering der vereen. «Vergunning" waar de kermis besproken was. De heer de Vries viaagt iioe het bestuur over de zaak denkt, waarop de Voorzitter antwoordt dat hieromtrent elk der leden zijn eigen opinie zal hebben. Van een der aanwezigen kwam het voorstel om adhaesie te betuigen met het adres tot afschaffing der kennis, doch daar da voor steller ceen lid meer wus der vereeniging, werd zijn voorstel niet in stemming gebracht. De heer van L i s s a zegt dat da eerste vraag moet zijn: is het wenschelijk of na- deelig voor den winkelier dat de kermis blijft beslaan. Over die vraag ontspint zich een vrijwel onvruchtbare discussie waai bij verscheidene aanwezigen het vóór en tegen der kermis verdedigen. De heer van Wijngaarden wijst op de bacchnnalieën, die tijdeDS de kermis steeds aan de orde zyn, waarop de voorzitter antwoordt dat de politie omtrent het wezen der Schied. kermis in de laatste jaren een gunstige getuigenis aflegde. De heer v. d. Zee zegt dat bij een in komst van f2500 aan pacht, de kermis de gemeentenaren le staan komt op een uitgaaf van globaal 20,000 gulden. De heer m r. Lodder zegt dat 't niet op den weg der vereeniging ligt om de zedelijkheidskwestie te overwegen. De vraag is of de kermis nadeel of voordeel biengt aan den winkelier. Die vraag is moeilijk te beantwoorden. In vroeger tijden was de kermis de jaar markt, doch later kreeg zij meer het karakter van een volksfeest, dat tot op den buidigen dag zeer populair is vooral bij den kleinen man. Evenwel brengt de kermis juist hem economisch veel nadeel en daardoor zal de winkelier schade lijden omdat de koopkracht van den kieinen man ais terugstag van de kermis-onkosten, er zeer door zal zijn ver minderd in den tijd na de kermis. Spr. gaf in overweging dat de winkeliers zelf een onderzoek instellen of het nadeel van de kermis al of niet groot is. Daarom zou hij een jaar willen wachten en overigens was hij van oordeel, dat de kermis haar eigen dood wel sterven zal. De heer De Vries zou als vergoeding aan de personen, die alleen schade hebben bij de afschaffing der kermis, de vergunning houders, een lager vergunningsrecht willen zieQ toegekend. De Voorzitter sluit zich geheel aan bij hetgeen de heer Lodder in 't midden bracht en legt diens overweging neer in een voorstel van het bestuur, om per circu laire de 300 winkeliers hier ter stede hun oordeel te doen kenbaar maken. De heer Vaandrager is slecht te spreken over den loop der discussie. Als alleen voor 't al ol niet instandhouden der kermis vooropstaat het belang of nadeel van den winkelier, dan acht spr. zulks een zeer onzuiver standpunt. De kermis als zoodanig is slecht ingericht als volksfeest en toch zou spr. de kermis niet aan 't volk willen ont nemen voordat er een ander volksfeest voor iu de plaats is gegeven. Alleen de pandjes huizen, en huizen van verkoop met recht van wederinkoop, varen wel in de kermis- week, daartegen moesten bepalingen gemaakt worden. Spr. wijst er nadrukkelijk op, dat men zich op zeer onzuiver terrein beweegt, wanneer men zich, afgescheiden van de zedelijkheidskwestie, slechts alvraagt het voor- en nadeel voor den winkelier. De heer Trouwborst zei als vertegen woordiger van de ver. sVergunning", dat de winkeliers bij de kerrnis voordeel hadden en geeft daarvan voorbeelden. In Schiedam is weinig ontspanning, af en toe wat muziek, en de kermis is ook niet veel, doch hij wil er op wyzen dat er steeds gesproken wordt van onzedelijkheid en dronkenschap enz. bij de kermis, doch nooit bij kroningsfeesten eri dergelyke, waar zulks toch eveneens het geval is. De heer de Vries stelde voor, met het oog op do spoedig komende raadsvergadering, dat er een advertentie in de plaatselijke bladen zou verschijnen om het oordeel der winkeliers zoo spoedig mogelijk te vernemen. Het voorstel van het bestuur orp dit per circulaire te doen werd met 9 tegen 2 stem men aangenomen, waarmede het voorsiel-dë Vries viel. De lieer Papenhuizen richtte na afloop van de agenda het woord tot den voorzitter om zijn verwondering te kennen te gevm, dat van 8—9 uur dien avond geen l'ui-houdelijke vergadering was geweest om het lurriag van't Middenstaudscongres te be handelen en hy achtte het ook niet m, wenscht de notulen in 't byzijn van niet* leden voor te lezen. Daarna ontspon zich tusschen den heer Papenhuizen en den voorzitter een minder aangename discussie naar aanleiding van een circulaire, door den laatste in 't vorig jaar opgemaakt in zake de coöperatie. De heer De Vries geeft het bestuur in overweging zich in contact te stellen met de personen, die een tentoonstelling willen voor bereiden en na nog eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering te 11 uur gesloten. *Op Zaterdag 5 Dcc. a.s. zal door B. en W. ten raadhuizen alhier worden verpacht bijl enkele inschrijving heb recht onder den naam van pmitgcld, en wel des namiddags 2 uur. De insclirijvingsbiljet-ten, moeten dien dag des middags voor 1 uur worden in geleverd. "Door do Rottordamsolie Toonoelvereeni- ging „Necrlands Vlag" zal op "Woensdag 2 Dcc. as. een liefdadigheidsvoorstelling ge- geven -worden' in „De Vriendschap" aan. dö Markgraaflaau, diet toonoelslnk draagt tot titel „Het gezin van do Visschcirsweduwe1', 'Door de politie is gisteren bekeurd een winkelier, dio zonder vergunning, aan een kind beneden den leeftijtd van 16 jaren', sterken drank had verkocht. *Door do politie is alhier aangehouden J*. D„ verdacht van diefstal van 2 halVo vaten volte haring. De man bekende het ten zijnen laste gelegde en is ua opgemaakt proces verbaal weder op vrije voeten gesteld CJcvoniIen voorwerpen. Aan hot politio-bureau rijn als gevonden aangegeven Een paar zwarte kousen, bijl A. cle Joug, Afrol' 29 een gouden ring, bij J. Boerdam, Oostliavenkade 10een porteinoimaie, bij C, Hoogenboom, Liesveldscbe laau 11; een bont schort, bijl M- Peters, Prins Hendrik straat 32een bruin hondje, biji J. van Scliravendijlk, Sohiedamsehe weg; een kin derzak met portemonnaie, hij H. Borike, Baansteeg 1een 'kinderzak met zakdoek, bij W. 'II. v. d. Brans, Stationstraat 134; een zilveren horloge, bij! A. v. d. Marei, Vlaardiuger Ambacht 85een. paar kinder- pautoffels, bij Kaïlisvaart, Ged. Biersloot 103. Uollandsch Vocaal Kwartel. Het Hollandsch Vocaal Kwartet, bestaank uit de dames Georgine Kloppenburg (sopraan) en Everdine Wansink (alt), en de heereu Jan Dijker (tenor) en Johan Soutendijk (bas), zal een kunstreis door ons laud maken met kwartetten van Valerius, Sweelink, Röntgen, Loots, Mendelssohn, Eckart, Certon, Clemens nou Papa, Orlando Lasso, Brahms, Rhein- herger, Hnydn, Lówe, Dachner enz. Voorloopig zyn reeds engagementen afge sloten voor concerten in Amsterdam, Eind hoven, Helmond, Groningen en Haarlem. Moordaanslag. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen M. W. de Kort, vroeger tuinbaas op hel landgoed Veldheim te Zeist, door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf wegens poging tot moord op den mede aldaar werkzaam zynden tuinknecht G, Wes.ening, door met een met hagel ge laden geweer op hem te schieten. De procu reur-generaal eischte vernietiging van bet vonnis der Utreehtsche rechtbank wat de straf betreft en dat het hof beklaagde zal veroor* deeleu tot 10 jaar gevangenisstraf. Ned. iÏEfiV. Kerk. Beroepen te Eierland (Texel) de heer I, J. Knottnerus, cand. le 's-Gravenhage. Bedankt voor het beroep te Amsterdam door dr. P. S. Meerburg te Maasland; te Oostwold door ds. Tj. Oostra to Opende; te Zwartsluis door ds. J. Luuring te Nes en "YVierum te Hiaure c. a. door den heer J. A. Hoek, cand, te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Ulrum (Gron.) ds.A.van Dijk te Hollandscheveld. Aangenomen het beroep te Leeuwar den door ds. W. A. van Es te Oudshoorn. R. K. Kerk. De bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot pastoor te St, Oedenrode den heer A-L van Erp, tot pastoor te Ooi en Persingen den heer 3. VV. Der Kinderen; tot kapelaan te St. Anthonis den heer A. P. Hamerstot kapelaan te 's Bosch den heer A. J. van den Brekeltot kapelaan te Raamsdonkveer den heer P. J. L. M. Goulmy; en tot kapelaan te Dussen den heer P. J. van Ernpel, de laatste twee priesters van het Seminarie. Hooger Onderwijs. Burg. en weth. van Arnhem deeien mede dat, naar hun door curatoren van het gym nasium is bericht, aan mr. F. G. Canneman sedert zijne benoeming op 21 Maart j.l. tot

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2