BINNENLAND. STADSNIEUWS. VJLi AA HD IN GES Eeclitzaken. Liiri(ll)ouw en Teeteelt. Staten-Generaal. Ge m cpg'd Nieuws. niet meer dan 20 man stork en Jcnnnen dns geen 'bri emmerenden invloed, uitoefenen op de parlementaire werkzaamheden. De wets ontwerpen op de recrutenlioliting en op de voorloopige eredieteu zullen in enkele zit ting worden afgehandeld. S«r vi Generaal Maschin, commandant van de Belgrado-divisie, zwager van wijlen konin gin Draga, die oen zoo gewichtige rol speel de in don koningsmoord, had alle officieren uit ihet garnizoen van Belgrado verzocht in 'kot Casino te komen. Da a r 'hield hij een politieke redevoering, waarin .hijl weer be sprak welk aandeel het leger had in de ge beurtenissen van den nacht van don lOen Juni. Hiji vraag den officieren 't verleden te ver geten. Bovendien was heb niet rechtvaardig van enkele collega's om kwaad te zijn over dezen moord, want wat geschied is, was in 'het belang van 'net' land. Deze speech van generaal Mascliin, die. gelukkig voor Servië, niet populair is, werd zeer koel ontvangen. De indruk van zijn woorden moet bepaald pijnlijk geweest zijn. Een soortgelijke redevoering weid door kolonel Pera Bojoviteh te Nisc-.ii gehouden, en met meer succes. Do officieren drukten elkaar de hand en beloofden elkaar- het ge beurde te vergeten en te vergeven. Japan. Do Japansche gezant te Washington, To- kalura, lieert bezoek ontvangen van mevr. Mac Gee, die de Japansche regeering de diensten aanbood van 600 pleegzusters, in geval' er oorlog komt met -Rusland. Elke verpleegster zou gedurende zes maanden kuip kunnen verleenen. De gezant was zeer getroffen door dit aan bod, en zei „niettegenstaande mijn regeering zeer zeker de edele beweegredenen, welke u ■bezielen, zal op prijs stellen, betwijfel ik toch of de omstandigheden zoo zijn, dat zij uw aanbod zal aannemen." Hofberichten. Men meldt aan de »Tel." De plannen voor den aanbouw van nieu we koninkigke stallen op het Loo zijn thans zoo goed als gereed, zoodat binnenkort met den bouw kan worden begonnen. Na herhaalde wijzingen heeft Z K. H. de Prins de ontwerpen der zeer kostbair ingerichte gebouwen goedgekeuid. Uit een en ander meen' men te mogen opmaken, dat het Hof zich lar gzamerhand meer blijvend op het Loo zal gaan vestigen, en het drie- of vipj-maandelijksch verblijf te 's Gravenhage zelfs nog b-kort zal worden. De buitengewone zorgen, welke vooral door den Prins aan de inrichting van het paleis, de parken, boerderij enz. worden gewijd en de bekende voorliefde van Koningin en Prins wijzen hier ook op. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland, onder bevel van den kapitein ter zee W. Allirol, 5 dezer te Messina aange komen. Corps diplomatique. Graaf de GrelleRogier, die morgen de resi dentie definitief zal verlaten en zich met den trein van 3.1/5 naar Brussel begeven, zal na korten tijd van daar naar St. Petersburg ver trekken ter aanvaarding van zijn post als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van België bij het Russische hof. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal og Donderdag 10 December niet plaats hebben Personeele belasting. In ons nummer van Donderdagavond deel den wij mede de indiening van wetsontwer pen waaronder ook dat tot wijziging der personeele belasting. Het blijkt nu dat in dit ontweip wordt voorgesteld den grondslag haaidsteJen te laten vervallen. Het equivalent daarvoor zal gevonden wor den door verhooging van de belasting wegem mobilair met 50 percent. Voor automobielen zal een vaste heffing worden ingevoerd ad f40. In het wetsontwerp wordt o.a. ook voor gesteld Charlois niet langer in de 3e klasse op te nemen, maar met het overige deel van Rotterdam (behalve Kralingscbe Veer) tot de 4e klasse te brengen. De gemeente Hilversum wordt overgebracht uit de 6e klasse in de 4e. Gemeente financiën. Naar wij vernemen is, ter voldoening aan den wensch van de Staatscommissie, belast met het onderzoek naar de oorzaken, welke sommige gemeenten in een minder gunstigen financieelen toestand hebben gebracht, aan de inspecteurs der registratie en domeinen opgedragen om op te geven lo. het aantaj aanslagen in de vermogensbelasting; 2o.het totaal van het belast vermogen 3o.de totale waarde der bouwterreineneen en ander over het belastingjaar 190*2/3. (sVad.") Ned. 1. Mc. Jongeliedenbond, Naar aanleiding van een mededeeling dat de Ned. Zuid-Afr. Jongeliedenbond begonnen was gelden voor het Hobhousefonds in te zamelen, ontving bet hoofdbestuur van ge noemden bond een schrijven vari mevr. Koop- mansDe Wet, te Kaapstad, waarin gevraagd wordt geen verdere inzameling te doen. >Voorwaar de armen van Holland gaan ook gen koude winter tegemoet en wjj hebben geen reden thans meer te vragen", schrjjft mevr. Koopraans—De Wet. Adenoïde vegetaties. Naar de sArnh. Ct." verneemt, hebben B. en W. aldaar besloten, het onderzoek naar de verschijnselen van adenoïde vegetaties op te dragen aan de stadsgeneesheeren, en niet dut onderzoek te doen plaats hebben door de onderwijzers. Lupus-bestrljdlng. In Augustus IJ. deden wij, mededeeling van de oprichting van oen Finsen's licht- instituut door dr. Bollaan m een beneden huis in do Witte de Withstraat te Rotter dam, en van de stichting van een Comité tot behandeling van min- en onvermogen de lupuslijders in Nederland. Dit comité, bestaande uit do heoren F. B. 's Jacob, e erevoorzittermr. D. Foelc, voorzittermr. W. P. Hubert, penning meester; dl". C. W. Bolbaan, secretaris; E, P. de Mondiy Rzn., dr. W. van Stoekum, O. Audriossou en P. L. M. Hoogewegon, doet thans een beroep op onze lnndgenooten om door 'hun geidelijken steun het goede doel to bevorderen. De groote meerderheid der lupuslijders wordt aangetroffen onder de on- en min vermogenden, die, als zijl aan deze ziekte lij den, meestal uit allerlei betrekkingen ge weerd worden, waarin zij' anders den kost zouden kunnen verdienen. Gaarne brengen wij heb volgende onder de oogon onzer 'lezers, dat wij, ontleonen aan de circulaire van het comité „Op 'bescheiden voet is reeds een aan vang gemaakt door aauschaffmgn en inge bruikstelling van één Finseu-apparaat in do electro-therapeutische inrichting van dr. Bollaan te Rotterdam. Het blijkt echter dat veel moer aanvragen tot behandeling inko men dan waaraan kan worden voldaan. Waar zoovele ongelukfeigen reikhalzend naar genezing uitzien, kwam het ons gebie dend noodzakelijk voor een inrichting op meer uitgebreide schaal tot stand te bren gen. Een inrichting met 8 Lampen, waardoor wij aanvankelijk in staat suilen zijn bij' 8 werkuren per dag 64 patiënten dagelijks te behandelen, is voor het oogenhlik noodig. „Voor de verkrijging van een stamkapi taal voor de inrichting en van jaarlijksohe bijdragen voor de bedrijfskosten en do in standhouding hebben wij den steun van onze landgenooten noodig. „De -bedoeling is, evenals in Denemarken, een nationale inrichting tot stand te bren gen, daar deze althans aanvankelijk: met minder kosten zal werken dan wanneer daarvoor verschillende etablissementen wor den gesticht-. Mocht echter de) noodzakelijk heid blijken, dan ihopen wij voldoend kapi taal te onzer beschikking te krijgen om ook op andere plaatsen dergelijke instituten in het leven te roepen. „Het is daarom dat da on dorget-eeken den, die zich tot een comité hebben vereenigd, de vrijheid nemon zich tot u te wenden met verzoek zoowel voor het stamkapitaal als voor de jaarlijiksdhe bijdragen uw steun te verleenenmet te mm- vrijheid doen zij dit waar het 'H. M. de 'Koningin, H. M. dö Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden reeds heeft behaagd aan onze stichting een bijdrage te verleenen en wij van verschillende zijden ongevraagd reeds financieelen steun en toezegging heb ben ontvangen. Do kosten zijn echter groot. Een voorzichtig gestelde begrooting heeft ons geleerd dat voor eerste installatie ten minste f 12,000 noodig zal zijn, waarvan wij reeds ongeveer 2000 mochten ontvangen. De kosten van onderhoud en bedrijf begroe ten wij op ongeveer f 13,000 's jaars. Van dit laatste bedrag hopen wijs echter van pa tiënten, die iets betalen kunnen, f 5000 's jaars te ontvangen, zoodat nog uit jaar- lijksche bijdragen ongeveer f 8000 zal moe ten verkregen worden, behalve bet nog ont brekend bedrag van f 10,000 als stamka pitaal. Deze berekening omvat niet het stichten van een eigen gebouw en is zeer matig gesteld. „Helpt ons dus, ten einde ons in staat te stellen ons doel te bereiken en niet alleen zoovele ongelukkigen van hun ellendig lij den te verlossen, maar ook deze mensohen als bruikbare werkkrachten aan dé maat schappijl tel kunnen teruggeven." De Staatscourant Bij Koninkiijk besluit zijn de navolgende bepalingen vastgesteld Artikel 1. Met afwijking van het bepaalde bij artikel 3 van het besluit van den Sou- vereinen Vorst van 18 December 1813 no. 6, zullen de Bijvoegsels van dc Nederlandsche Staatscourant worden gedrukt in octavo, met afzonderlijke volgorde der bladzijden van elke reeks, wanneer zij bevatten a. akten van oprichting van naamlooze vennootschappen b. statuten van coöperatieve vereenigingen; c. statuten van erkende vereenigingen d. verslagen en rapporten, ten ware om bijzondere redenen het drukken in folio ge- wenscht is. Artikel 2. De prijs van de Nederlandsche Staatscourant, van hare bijvoegsels en bijlagen, van het verslag van de Handelingen der Staten-Generaal met de Bijlagen, wordt vast gesteld als volgt A. bij abonnement voor lo. de Nederlandsche Staatscourant met alle daarbij behoorende bijvoegsels en bijlage, en van de Handelingen van de Stateri-Gene- raal met de Bijlagen op f30 in het jaar; 2o. de Nederlandsche Staatscourant met alle daarbij behoorende bgvoegsels en bijlage op f 20 in het jaar 3o. de Nederlandsche Staatscourant zonder de bijvoegsels, bijzondere onderwerpen be treflende, bedoeld in art. 1, doch met de Handelingen van de Staten-Generaal en de Bijlagen op f20 in het jaar; 4o, de Nederland-che Staatscourant zonder de bijvoet'se Is, bijzondere onderwerpen be treffende, bedoeld in art. 1, op f10 in hei jaar 5o, de Handelingen van de Staten-Genei aal met de Bijlagen op f 12 in het jaar 6o. de Handelingen van de Staten-Gene raal op f3 in het jaar; 7o. de bijvoegsels bevattende de akten van naamlooze vennootschappen op f 4 in het jaar 8o. de bijvoegsels bevattende de statuten van coöperatieve vereenigingen op f2 in het jaar 9o. de bijvoegsels bevattende de statuien van erkende vereenigingen op f2 in het jaar; lOo. de bijvoegsels bevattende verslagen en rapporten op f2 in het jaar; Ho. de bijlage betieffende de fabrieks- en handelsmerken, bedoeld bij de wet van 30 September 1893 (Staatsblad no. 146), op f 2 in het jaar. Abonnementen voor drie, twee ot ééne maand worden naar eveniedigheid berekend, B. voor afzonderlijke nummers van a. de Nederlandsche Staatscourant zonder de bijvoegsels of bijlage sub 7 lot en met 10 bedoeld en in octavo gedrukt, voor elite 8 bladzijden dmks of mulder, 5 cent; c. de bijvoegsels sub 10 bedoeld in folio gedrukt, 10 cent per vel d. de bijlage sub 11 bedoeld, 71/g cent per vel. C. voor afzonderlijke bladen van de Han delingen en Bijlagen sub 5 bedoeld 5 cent. Artikel 3. Dit besluit treedt in wetking op '1 januari 1904. Op. dien datum vervallen art. 2 van liet Koninklijke besluit van 21 December 1851 no. 7 en de Koninklijke besluiten van 11 Januari 1881 r.o. 2, 25 Drcember 1881 no. 6 en van '20 Maart 1883 no. 22. Dir. bel. invoerr, cn acc. Bij; de dir. belastingen, enz. zijn be noemd, ingang 1 dezer: tot hoofdcomm. 2e eat. H. Jongman te Emmer-Compas- euum, thans commies 2e kl. aldaar; tot comm. 4e kl.A. Kieleana, J. 'Bouma, M. Bron, M1. den Butter, allen te RucphenJ. Schoemaker, Goirle; H. J. Welp, Valkens- waard. Tijdelijk benoemd in dien rangJ. J. A. de Ga-oote, P. J. "Vink, beiden te Rijs- bergen; S. Lijklema, Sbrijbeek; G. Smit, J. Barto, beiden te Cihaam; H. Keij, K. Dekker, beiden te HilvarenbeekH. J. van den Bend, S. Jurna, beiden te Bergeijik H. Urbach, Leende; JR. W. Schot, Budol; D. J. Speek, EerselH. W. Nieuwenhuis, Wouw; A. Werkman, B ud elW. J. Hen,- derikx, Nefcterden; J. Zuiden-weg, A. Lous, beiden te GroesbeokK. Klasen, P. M. van de Wiel, beiden te Beek (bijl Nijmegen) A. van Dijik, C. van 't Hof, beiden te Winters wijk; W. Rijken, J. Vrielenk, beiden te Beek (bij Doetinchem)J. J. Feensbra, Gendringen tot tijdelijik commies te water 4e kl.T. Molenaar, bijl de amb. recherche (le afd.)J. Sijdzes, biji de idem (2e afd.). Ingang 3e dezer, tot comm. 4e kl.G .J. O O l Verdaasdonk, A. Augnsteijn, A. van Dijk, allen te Eijsden; W. Hogenberg, Miheer; E. da Guchteneire, K. Vissolier, beiden te NoorbeekW. A. Beauveser, G. El ling, •beiden te Epo; A. Verdouw, L. H. Len- naorts, A. Verb rijen, allen «te Nijswiller. Tijdelijik benoemd in dien rang: G. Acda, N. H. Spronck, L. Visser, W. J. Cox, H'. Wijn'holds, H. Cbolen, A. M. Marijnissen, allen te Venlo. Benoemd in dien rang: I. Tromp, P. de Boer, K. da Jonge, J. J. Pot hof, J. Abrahams», allen te Tegeleu; J. Pouwels, Berg; L. A. J. Niesen, Heijitliui- zen. Ingang 7 dezer: tot commies 4e kl. H. J. Kempers te Roermond (tijd.). Bavo-rderd, ingang 1 dezer: tot hoofdcommies le cat., de hoofdcommiezen 2e cat. H. Jalvingh tó Hardenberg, en C. D. Lomaire, te Doetinchem. V e r p 1 a a t s t, ingang 1 dezerde comm. 3a kl. V. J. Neomagus, van Vcgheï naar Goirle (grens); P. M. Entcrinck, Van Budel naar Goirle (grens)J. M. Rodi, van Valkenswaard naar RoosendaalH. J. van dcr Klip,van Rucphen naar Valkenswaard J. Reitsma, van Etten naar RucphenII. F. van Lint, van Rucphen naar Valkens waard K. Blaauw, van Etten (tijd.) naar Budel; D. Lamfers, van Budd (tijd.) naar BudolS. W. T. Lokerman, van Goirle naar Baarle-NasSauG. van Doornik, van Ber- geijfc (tijd.) naar BergeijikJ. van d'er Wal, van Reusel (tijd.) naar Reusel. Ingang 3 de zer de commiezen 3o kl. S. van Seijen, van Mechelen naar Miheer; A. Bakker, van Venlo naar Epen (tijld.)K. van dei- Sluis, van Roermond naar Nijswiller (tijd.); de comm. 4e kl. P. H. Walraven, van Meche len (tijd.) naar Epen. Ingang 15 dezer: de commiezen 2e kl. G. H. A. V. d. Burgt, van Oud Vroonhoven naar Ootmarsum; A. G. to Kielte, van Veenendaa! naar Maarssen T. Molen aaa', van Driebergen naar Veenen- daal'; II. Mulder, van Maarssen naar Drié- bergen, Ingetrokken de Verplaatsing van: V. J. Neomagus, comm. 3e kl,, van Veghel naar Roosendaal. Eervol ontslagen, ingang 1 dezer A, J. Schortinghuis, comm. Ie kl., te Bd- dum; ingang 1 Jan.J. de Beer, comm-ont- vanger te Bergedjksche barrière. („Wbl. v. d. Adm. d. dir. bel., enz.") rinantleel Nienwg. Faillissement Gebr. Van Hoy tem a. Zooals reeds werd gemeld, stelden enkele crediteuren in genoemd faillissement pogin gen in het werft om een schikking tot stand te brengen, waarbijl 80 zou worden uitge keerd on het restant zou gegeven worden in aandeden in een nieuw te stichten vennoot schap. Déze poging is nu op verzoek der leden van do failliete firma gestaakt, doordat bij de afwikkeling der zaken blijkt, dat gemel de uitkeering van 80 niet zon kunnen geschieden. HOEK VAN HOLLAND, 5 Dec. Directeu ren der Maatschappij tot Exploitatie van Bouwgronden aan den Hoek van Holland, besteedden heden alhier aan het bouwen van een restaurant met, pension in het Villa park aan het duin te Hoek van Holland. De 5 volgende biljetten kwamen in :P. A. Krnaieveld te Dordrecht f34,189, W. J, Mommaal f31,700, W. F. Seelen 135,100, beiden te Rotterdam, K. Kl'tjwegt te Hoek van Holland f38.000 en J. Nieuwenhuizen te Rotterdam f38,900. Sint Nicolaas op school. De goedige grysaard, die van alle kinderen weet of ze wel znet zijn geweest en goed hebben geleerd, heeft weder tallooze kleintjes een aangenamen Sint Nicolaasavond bezorgd. Maar hij kon natuurlykin persoon niet overal te gelijk wezen al b'gon hij 's morgens reeds tijdig. Van de vele scholen koos hij er zich eentje uit om vergezeld van zijn zwarten knecht de kinderen zelf te spreken. Het school, dat dit jaar de eer van het bezoek genoot, was dat van den heer v. d. Hout in de Schoolstraat. Op die van den heer Vaandrager, waar den ganschen morgen liedjes ter zijner eer werden gezongen en verhalen werden gedaan, en op die van de heeren Sanders, Hnge en Kerdel had de goede Sint de hulp van een of meer ondei wijzers of ondei wijz.eressen ingeroepen om in de laagste klassen eenige versnaperingen uit te deelen. Maar waar Sint Nicolaas zelf verscheen was de verrassing natuurlyk 't grootst. Op zijn rondgang deelde hij in de laagste klassen lekkers uit en menig ongeloovige werd door zijri verschijnen weer bekeerd tot bet kindervertrouwen in dien alleswetenden St. Nicolaas, terwijl de te laatkomers en al de anderen die zich aan kleinere vergrijpen, b.v. liet met vuile handen op school komen, schuldig hadden gemaakt, luide of in zichzelf beloofden in bet vervolg beter te ïullen oppassen. Ook aan de commissie, die de schoolkinde ren zoo noodig aan voeding en kleederen helpt, had Sint-Nicolaas een voorraad speculaas ge geven om onder die kindertjes iets extra's te geven. Ook hoorden wij dat aan de Broeders op de school aan de Nieuwe Haven eenige ver snaperingen zijn afgestaan die in naam van Sint-Nicolaas zullen worden uitgedeeld. Al die onderwijzers en onderwijzeressen die de viering van het feest hebben mogelijk gemaakt, kunnen overtuigd zijn dat zy veel genoegen hebben verschaft en wjj zijn zeker, al betreuren wij 'tdat aan die onderwijzers en onderwijzeressen alleen alle zorg werd overgelaten, de tolk der kinderen te zijn, als wij hen in hun naam hartelijk daok zeggen voor 't geen zij deden. De St. Nieolaas-drukte had Zaterdagavond een gewoon verloop, all-en was het gehalte van den z.g. »pret" aanmerkelijk lager. In plaats van met een ïSt. Nicolaas te paard" trok men ditmaal rond .met een lijkkist, waarbij men tevens de treurige onverschillig heid toonde om deze aan een woning in de Gorzen neer te zetten, waar slechts een 13 iarig meisje thuis was. dat tengevolge van deze lugubere daad het op de zenuwen kreeg. De teruggekeerde ouders gaven later de politie vau een en ander kennis en deze nam de kist in beslag. Zaterdagnacht te 121 /g uur bemerkte de politie dat er nog bezoekers waren in de tapperij van T. aan de Schie, De agent van poluie 3e klasse, die daar surveilleerde, stapte naar binnen om kastelein en bezoekers te wijzen op het vercevorderde uur, toen hij plotseling werd aangegiepen en geslagen, daarbij zelfs op een tafel werd geduwd en zoo geslagen, terwijl men trachtte hem zijn sabel te ontrukken. Dit gelukte echter niet, doch de agent wist zijn arm vrij te krijgen en toen hij met zijn sabel enkeiep zijner aanranders over 't gezicht had gehaald werd hij losgelaten en kon hij daarop om assistentie fluiten. Toen gingen de helden aan den haai. De belhamel weid echter spoedig daarop reeds aangehouden en in an est gebiaeht, waaruit hjj den volgenden dag na verhoor werd ontslagen. Zuleidag deelden wij mede dat door de politie te Amsterdam aidaai f 500 zou worden uitbetaald aan hem die aanwijzingen gaf welke zou len leiden tot het vinden vaneen gezocht wordenden Duitscher. Thans is die mededeeling ook hier en in andere gemeenten aangeplakt. Vanmorgen kregen spoelinghalers weer eens twist, ditmaal met den knecht van schipper Hassing. Toen een der spoeling halers echter tot daden overging en met een haak naar zijn tegenstander sloeg, trad de politie als vredestichtster op en wist de twistenden te scheiden. Omstreeks 12 uur van middag ontstond brand ten huize van mej. wed. O.K. aan de Markt alhier, doordien een der kinderen een brandende lucifer in een bed wierp. Met een paar emmers water wisten de huisgenooten het vuur gelukkig spoedig te blusschen. straat nos. 15 en 17, groot 1 are 3*2 centiare in veiling 1 f1080, 2 fliOO, beiden daar voor verkocht. Ctevondcn voorwerpen. Aan het politic-bureau zijn als gevonden aangegeven Een kruiwagen (gemerkt K) bij) G. Smit Wea-fsteeig 7een sleutel, bij! O. Bos, 'Wil lem straat 5 een schort, b'iji J. da Konina- Belfselie Voer 18; een koperen gewicht, bj J. v. d. Schaft, Arnold Hoogvlietstraat 64- een paar zilveren oorbellen, bijl A. Boom- sma, Waalstraat 36een duimstok, bij B Maat, Stationstraat 16. Als waarnemend president van den Hoogen Raad (strafkamer) trad heden op mr. A. A, de Pinto, Geveilde en verkochte onroerende goederen. "Verkocht: 5 December. Notaris H. B. E. Blaisse. Twee buizen mot tuintje, Hendrik-Gabel- Verworpen werd heden door den Iloogen Raad het cassatieberoep van den grutter door tiet Amsterdammhe gerechtshof veroor deeld tot 8 jaar gevangenisstraf wegens dood slag op zijn vrouw. In de maand November zjjn uit Nederland langs het grensstation Esschen naar het buitenland verzonden 312 stuks fokvee en 3760 stuks slachtvee, ter aangegeven waarde van 670 duizend francs. TWEEDE KAMER. Voor bet verslag van do zitting Van Za terdag verwijzen wij' naar do 4det pagina. Ziltitiq van Maandag 7 December, des namiddags ten 21 /g ure. Zonder debat of stemming werd aangeno men Hoofd-tuk 2 (hooge collegiën van Staat). Bij daarna volgende algemeene beraadslaging over de begiooting Buitenlandsehe Zsken be pleitte de beer VAN DER VLUGT meerdere uitwisselelir.g van dignitarissen bij de diplo matieke consulaire corpsen en deze meende dat de Regeering van stonde aan, doorziek steun van Duitschland en Oostenrijk te ver zekeren, krachtiger had moeten waken tegen onrecht door Engeland gepleegd tegenover ambtenaren en crediteuren van de Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij. De heer VAN WIJCK vroeg wat de regee ring had gedaan om de nadeeüge gevolgen van het Duitsch toltarief speciaal voor Neder landsche tuinbouw af te weren en wat zij nog denkt te doen. Vergaan Op het Nederlandsche stoomschip A 1 w ina, kapitein C. Jager uit Maassluis, van de Holland Gulf Stoomvaart-Maatschappij te Rotterdam, dat 25 November van Deeido naar Rotterdam vertrok en waarvan men sedert niet meer heeft vernomen, is reeds te Londen 8S,9# guineas herverzekering gesloten. Daai ter plaatse heeft men weinig hoop meer op behouden aankomst tan het vaat tuig Neerlmch Vrijdagavond gaven de weezen van Neer- bosch een uitvoering in de Hervormde Keik te Apeldoorn. Het ruime ketkgebouw was geheel bezet. De directeur der inlichting deeide het een en ander omtrent de bekende instelling mede en beval de collecte daar voor aan. Behalve de directeur van Neerbosch, voer den ook de Hervormde predikanten, ds. Van Rh'tjn en ds. Ilatlink, het woord. JPokken. De gereesheer te Volendam constateerde opnieuw een geval van pokken, bet 5de, bij epne vrouw van 37 jaren. Zij zal ter ver pleging in de barak woiden opgenomeD. Een der ijjders, de jongste, een kind van ruim 1 jaar, is overleden. Het lijk van de kleine is ter aarde besteld. Eiken dag wordt gelegenheid gegeven tot vaccinatie en revaccinatiewaarvan druk gebruik wordt gemaaktweder werden 270 personen gevaccineerd. Er zijn weer 2 verdachte gevallen. Ook voor die woningpn is een politiepost ge plaatst. Moordaanslag. Zekere J. A. M. aan den Van Reenenweg te Zeist heeft drie revolverschoten gelori op Willem van Essen, terwijl deze de luiken zijner woning sloot. Twee kogels sloegen tegen den muur, terwijl de andere v. E. in 't bovengedeelte van het linkerbeen trof. M. had reeds geruimen tijd op hem geloerd en de revolver expres voor dit doel gekocht, althans zoo verklaarde hjj, toen hij zich direct na het voorgevallene aan het bureau van politie aanmeldde. Hij had toen de revolver, waarop nog 2 scherpe patronen in de linker hand, Aanleiding tot de daad moet gezocht worden in lasterpraatjes, die de getroffene ten opzichte van M. zou hebben uitgestrooid. De dader zride niet het doel te hebben gehad den getroffene te dooden, doch alleen om hem in de beenen te schieten. v. Edie inmiddels door dr. Bendien was verbonden, is naar het ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk- De burgemeester leidde persoonlijk het onderzoek. De dader bevindt zich in arrest. Qestilct. In het café van den heer Willjen3, aan het Vreeburg te Utrecht, heeft groote ont steltenis geheerscht, doordien een der gasten, zekere C, M. te Breukelen, by' het nuttigen van zijn maaRjjd zich verslikte in een stuk vleeach, dat hem in de keel bleef zitten. 'sMans geheele gelaat werd bont en blauw,

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2