BiySEXLAyi). STADSNIEUWS. YLAAIIDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Staten-Gencraal. Als eandidaten voor do presidentieele ver kiezing in de Domiuikaansohe republiek zijn, volgens een telegram uit Santo Domin go, gesteldgeneraal Morales, hoofd van do voorloopige rogearing, en de gewezen presi dent Jimenez. Do verkiezing zal op 17 Ja nuari zijn. Ctiaa. Do Chineesche overheid te Shang-kai heeft er thans in toegestemd dat do in hech tenis verkeerendo journalist van de „Soo- pao", die ook beschuldigd wordt van rebel lie in Han-kau in 1900, gevonuisd zal wor den door het gemengde hof. Japan. Router's bureau ontving op een uavxaga bij den Japansdhen gezant te Londen, baron Hayaski, ten antwoord, dat hij niet in staat is iets over het Russische antwoord mede to deelen, daar de onderhandelingen nosr niet O O afgesloten zijn. Do gezant voegde er bij, dat hij geen reden heefo om zijn vroeger uitge sproken meeuing, betreffende de vrodelie- vende oplossing van de tegenwoordig be staande spanning tusschen Japan en Rus land, te herroepen. Men denkt te Londen zoo vast. dat er een oorlog tusschen Rusland en Japan zal uit breken, dat verscheidene bladen reeds hun oorlogscorrespondenten naar liet Uiterste Oosten hebben gezonden. De ..Daily Tele graph" heeft Bennet Burleigh naaa Port Arthur gezonden (die, zooals men weet, oor logscorrespondent. was van genoemd blad in Soudan en Transvaal). Bennet Burleigh te legrafeerde dat bij zijn vertrek uit Japan een Japansch smaldeel, bestaande uit 9 oor logsbodems, te Sasebo aan het oefenen was. Dit smaldeel had de oorlogskleur, zwart, aangeuomen. De Russische vloot heeft even eens de oorlogskleur doeu aanbrengen op de oorlogsschepen i De ,,Associated-Presse" verneemt uit Seoul dat de Japaneozeu matrozen deden landen te 'Zohpo den 13e om onlusten te on derdrukken, ontstaan tusschen de stakers. Er werd op de twistenden geschoten, zoo dat verschillende personen gedood werden. Hofberichten. Het galabal ten Hove is thans definitief bepaald op 2 Januari a.s. Onze oorlogsvloot Te Gibraltar is aangekomen Hr. Ms. pant- serdekschip Zeeland, commandant Alirol, van Oost-ïndië op weg naar Nederland. Corps diplomatique. Graaf Ranau, gezant van Zweden en Noor- w --wen bij ons Hof, vergezeld van baron Bondi, zijn secretaris, is gisteravond in het Hotel den Ouden Doelen te 's-Hage aangekomen. Onze Gezanten. Volgens een Reuter-telegram uit Bru«el, is daar officieel bekend gemaakt, dat jlir. van der Staal van Piershil benoemd is tot Nederlandsch gezant bij het Belgische hof. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van financiën en die van oorlog op Donderdag 17 December en die van koloniën op Vrijdag 18 December zullen niet plaats hebben. Hot Jubilee der Koningin-Moeder. Op uitr.oodiging van de hoofdcommissie, tor het brengen van eene bijzondere hulde aan Hare Majesteit de Koningin-Moeder, heeft zich te 's-Gravenhage een sub comité gevormd om tot dat doel middagvoorstellingen te geven in het paleis aan den Kneuteidijk en in de Gothiscbe Zaal, welke, zooals reeds vioeger vermeld, daartoe welwillend door Hare Ma jesteit de Koningin zijn afgestaan. Mr. J. Kalff f Te 's-Gravenhage is na een langdurige ziekte overleden Mr. J. Kalff, oud pi e-ident der rechtbank te Almelo en ge lijk tij Hg lil der Tweede Kamer, voormalig vice-president van den Hoogen Raad en lid van den Voogdij raad van H. M. de Koningin. Tentoonstelling te St. Petersburg. Het bericht alsof de heer Francken in plaats van mevrouw de baronesse van Harinxma thoe Slooten tot regeering«comrni=saris van de Petersburgsche tentoonstelling zou benoemd zijn, berust op een misverstand. De heer Francken is als gedelegeerd commissaris naar Petersburg gezonden om de zorg voor de veiligheid van de kostbare verzamelingen op zich te nemen. Cür. Hlst. Partij. Het hoofdbestuur der Chr. Hut. partij deelt in >de Nederlander" mede dat een algeraeene vergadering zal gehouden worden op Maandag 18 Januari a.s. te Amsteidam. Aan de orde zal zijn de behandeling van het algemeen reglement, dat voorloopig door de commissie van advies is aangenomen. Verder zullen de hceren rar. H. Verkouteren en jhr. rar. D. J. de Geer referaten houden over een staatsrechtelijk en een sociaal onderwerp. Woningtoestanden. In de laatst ghouden gemeenteraadsver gadering te Aarlanderveen zijn, opgrond van artikel 18 le lid der woningwet, veertien woningen onbewoonbaar veiklaard. Thans zjjn er in dit jaar in het geheel achtentwintig woningen aldaar onbewoonbaar verklaard. Chr. Bond van Timmerlieden. Zaterdag, 26 dezer (2en Kerstdag) zal in het lokaal aDe Dageraad" te 's-Gravenhage de 3e jaarlyksche vergadering plaats hebben van den Christelykeri Bond van Timmerlieden. Verbetering van den inaatschappel. toestand s der vrouw. 'Het betuur der „Veroeuiging tot "Ve-rbe- teriug van den Maatsahappelijjkeu en deu Rechtstoestand dor Vrouw in Nederland" heeft aan de Tweede Kamer een adres ge richt, waarin het zegt: dat het, met. belang stelling kennis .genomen keibbeud van het in het ontwerp van wet tot wijziging dei- Drankwet opgenomen voorstel, om de zorg voor de naleving der wet in gemeenten met meer dan 10,000 inwoners mede op te dra gen aan een of meer commissies van ingeze tenen, zeer tot zijn leedwezen heeft gezien dat in die commissies slechts mannelijke in gezetenen zullen kunnen worden benoemd; dat do uitsluiting van de vrouw niet al leen or billijk is tegenover de Ncderlandscilie vrouw, maar ook in niet geringe mate de kans doet verminderen dat bot doel zal be reikt worden, hetwelk de regeering met haar voorstel "beoogt. Het bestuur verzoekt ten slotte de Karaer het daarheen te willen leiden dat door de schrapping van het woord manudijk in de bedoelde bepaling och vrouwen in de voor gestelde commissies zullen kunnen worden benoemd. Een poppententoonstelling. Het bestuur van het kinderziekenhuis ie Dordrecht \estigt de aandacht van de lezers van dit blad op eene Poppeutentoonsleliing die zy voornemens is te houden in de maand Maart 1904, ten toordeele van hare inrichting. Door vele toezeggingen daartoe in staat ge steld, belooft die tentoonstelling zeer interes sant te worden. Ook lezers van dit blad zyn wellicht in het bezit van poppen of speelgoed, die ter opluistering in de tentoonstel ling kun nen opgenomen worden. Gaarne houdt het bestuur zich aanbevolen voor de toezegging daarvan vóór 15 Febr. Op verzoek wordt een circulaire toegezonden door de secretaresse mevr. A. C. Volker Volker, Wolwever-haven 57, die steeds be- ieid is de noodige inlichtingen te verstrekken. Moge deze roepstem velen opwekken door hunue inzending mede te werken tot het succes van de tentoonstelling. Bond van melkinrichtingen en fabrieken. In eene veigadering, te Utrecht door eenige directeuren van melkinrichtingen gehouden, is in beginsel besloten tot oprichting van een Bond van melkinrichtingen en melkfabrieken in Nederland. Op een nader te bepalen dag zal te Amsterdam de constitueerende verga dering worden gehouden. Er kwamen reeds vele sympathie-betuigin gen uit het geheele iand in. Be haten en de reede van Maassluis. In de Memorie van Antwoord over de Waterstaatsbegrootiug voor 1904 leest men omtrent den Rotterdamschen "Waterweg: De mond van de haven van Maassluis kwam eertijds uit in den sterk gebogen (bollen) oever van het Scheur. In 1888 en volgende jaren werd deze oever ongeveer 200 M. achteruit gelegd, waartoe ook in korting van de haven noodig wes, dus niet, zooals in (het Voorloopig Verslag werd op gemerkt, verlenging van de havenhoofden. Daarna werden door de gemeente' Maassluis met hulp van rij'k en de provincie, in 1889 en 1890 verschillende werken tot stand ge bracht tot verbetering van de haven. Uit het feit dat, gelijk in voormeld Verslag woidt gereleveerd, de (haven in de jaren 1876IS'. 8 a. niet hulp van het rijk tot stand kwam. en dat blijkens het hiervoor meegedeelde aan Maassluis ook later 's rijks hulp niet werd onthouden, schijnt te mogen worden afgeleid, dat de belangen dier ge meente niet door de regeering uit het oog worden verloren. Het op diepte houden van het vaarwater vóór Maassluis, alléén door baggerwerk, is reeds gedurende meerdere ja ren beproefd, doch de ervaring heeft geleerd dat op die wijze geen voldoende resultaten zijn te verkrijgen. Daarom is het noodza kelijk over te gaan tot den aanlog van de lage dammen, waarmede op andere gedeel ten van den Rotterdamsdhen Waterweg gunstige uit/komsten zijn verkregen. Door de aan te leggen lag© dammen zal do aan slibbing of aanzanding van de haven zeer O O waarschijnlijk niet vermeerderen. 'De haven wordt thans op een diepte van 4 M. onder L. W. gebracht, terwijl do lage dammen worden aangelegd op 2 AI. onder L. W. aan den oever, afdalende tot 4 AI. onder L. W. aan den kop. Al is het te verwachten, dat de thans be staande ruime diepte in de rivier vóór den havenmond, welke voor do behoeften van de haven niet wordt gevorderd, tengevolge van den aanleg der dammen zal verminde ren, zoo behoeft daaruit toch niet te volgen, dat in de haven zelve meer aanslibbing dan thans zal worden ondervonden. Alodht daar van echter werkelijk blijken, dan acht de minister het billijk, dat in het op voldoende diepte houden der in de rivier- gelegen ver binding van de haven met het doorgaand vaarwater van rijkswege zal worden voor zien. In aanmerking namende, dat bij de haven van Maassluis, wegens de daarin lig plaats vindende loodsvaartuigen, een rijks belang is betrokken, zou voorts, indien in derdaad groote vermeerdering van kosten voor de gemeente zou voortvloeien uit de wegruiming van d© meerdere aanslibbing in de haven, als gevolg van den aanleg der hierboven bedoelde dammen, van rijkswege eenige hulp kunnen worden verleend. Dat de terreinen, langs den Waterweg gelegen, door het leggen der dammen nog niet onbruikbaar worden voor industrieelo ondernemingen, kan o. a. blijken uit eén terrein nabij het Steenovengat, eveneens ge legen achter lage dammen, waar- onlangs een groote exportslachterijl is opgericht. liet ma ken van een nieuwe haven in den Kapelpol der 'zal oveneens uitvoerbaar blijken, daar biji het opmaken van het ontwerp rekening kan worden gehouden met de ligging van de dammen. Do „recde" van Maassluis wordt tegen woordig slechts zelden gebruikt, en dient al leen voor stoombooten bij onverwacht plecht weder. 'Die stoombooten liggen dan meestal op de rivier boven Maassluis, en verder dan do thans ontworpen lag© dammen zullen komen. Deze stoomschepen zullen dus van dio dammen geen hinder ondervinden. Flnnntieel Menus. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 12 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank255,158.66 by de betaalmeesters. - 2 579 990.771/g Te zamen f 2,835,149 431/g De Minister van Financiën brengt ter ken nis, dat op den petsten December aan de Nedei landsche Baak wegens te verstrekken voorschotten in ondei pand was gegeven een bedrag van f60,000,000 in schatkistbiljetten en dat v orts op dien datum in omloop wa ren schatkistpromessen tot een bedrag van f5,000,000. (vSt.-Ct.") EETHEL EN SPALAND, 15 Dec. In de Mem. van Antwoord van den Mm. van Water staat op het rerslag van het Afdedingson- derzoek in de Tweede Kamer komt o. m. voor De kade van den Nooid-ketiielpolder in Dtlfiand, in het voorjaar doorgebroken, we gens haar zwakke samenstelling, is thans in goeden slaat gebracht, zoodat op dit punt geert bepaald gevaar meer bestaat. Voor bijstand uit 's rijks kas san den po! Ier vindt de minister geen tprmen. MAASSLUIS, 15 December. Op de voor dracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor g. I. o. 3e ld. no. 63 te Rotterdam koint o. m. voor de heer 11. C. P. Minderhoud, alhier. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 22 December a. s. des natnid dags 2 uur. De stukken liggen ter visie voor de ieden. Men deelt ons mede dat het muziekge zelschap lOefening baart Kunst" Zondag a. s. onder directie van den beer H. v. Gent in de Officier n-Vereeniging een muziek uitvoering zal geven. Ter afwisseling in het programma zullen d-tarbij optreden de Hol- landtche karakter komiek H. S. van den Berg, de Hollandsch-Duitsche soubrette mevr. Carolien eo de heer Hertogde pianobege leiding zal geschieden door den heer Kantor. De soiree zal besloten worden met een dansje. Blijkens achterstaande advertentie heeft de Naaml. Venn, v/h. gebouw Musis Sactum c.a. de exploitatie van het gebouw opgedia- gen aan de maat-chappij »Novum", bestuur der de heer B. Sanderse te Rotterdam. De 13-jarige C. B, wonende aan den llot- terdam^enpn dyk, is, bij hel klimmen op aen bodewagen van v. d. Schalk, misgestapt, tengevolge waarvan hij viel en met de hand onder het wiel geraakt. De hand is door een dokter verbonden, waarna de kraap naar huis is gebracht. Twee meisjes van 14 jaar, Maria den Dunne en Maria Kiepke, waren gistermiddag aan het spelen over een loopplank van een schip dat aan den Maasoever lag. Beide meisjes vielen daaiby echter door eenig toeval te water, doch gelukkig weid dit dadelijk opgemerkt en kon men haar daardoor spoedig weer op het droge helpen. Hedenmorgen zou ei n logger door de Hooldbrug, nabij de Vaikenssiuis gelaten woiden Waarschijnlijk heeft de tchipp-r van dien logger, de S c h 411, geen goeden diepgang opgegeven, want toen het s< hip in de brug was, geraakte het aan den giond. Van 7 tot lOl/g uur van morgen is dienten gevolge de passage over die brug gestremd geweest, wat tevens in zich sloot dat de tiam gedurende dien tijd niet heeft kunnen lijden. Een moordaanslag. Gisteravond half negen werden door een paar personen in den omtrek van jhet spoor wegstation eenige revolversdioten gehoord. Zij' spoedden zich. in de richting van het ge luid en vonden daar aan het begin van de Parallelweg op een banik een jong© man die aan de wang verwond was en leunende te gen hem aan een meisje, "bewusteloos en he vig bloedende uit het hoofd. De adjunct-in specteur Van der Hout en een politie-agent werden gewaarschuwd. Bijl onderzoek bleek dat het meisje hoogst ernstig gewond was door een schot in het hoofd, terwijl de da der naast haar, slechts licht gewond was. Heb ongelukkige meisje werd' naar het ziekenhuis vervoerd, waar men te vergeefs beproefde den (kogel te.veiiwijderenterwijü do dader onder een ontzettenden toeloop van volk naar het politie-bureau werd ver voerd. Bij' het aldaar ingesteld onderzoeik kwam het volgende aan het licht De dader, J. J. V. d. "V., is afkomstig uit Sliedredht, doch Vertoefd'© als schippers knecht Alaandag te Rotterdam1; hij was 2 jaren met heb meisje, Antje Bee'kman, in veitkeering geweest, doch enikelo dagen gele den had zij de verkeering afgebroken. Daar hij zich dit bijzonder aantrok, kwam het voornomen hij hem op, haar en zichzelf liot leven te benemen, indien zij niet op haar besluit wilde terugkomen. Met dat doel kocht hij een revolver en patronen, zocht het meisje weer op, en daar zij. tot het laat ste oogenblik bleef weigeren de verkeoring weer aan te kuoopen, maalkto hij' hoogst waarschijnlijk aan haai- jeugdig loven een einde, want do toestand schijnt hopeloos te zijn. Het was een braaf meisje, de steun van heb gezin, waaraan con moeder ontbreekt. Zichzelf te dooden is hem niet gelukt, wol heeft hiji zich verwond, doch de revolver schijint bijl de laatste patroon geweigerd to hebben. In zijn zak vond men een brief, waarin 'hij, ingeval zijn opzet geslaagd was, zijn naam on wonplaata. bekend gemaakt had en tevens do reden voor zijn wanhopige daad. Hijl 'heeft een volledige bekentenis afge legd en gevoelt, helaas te laat, groot berouw. Tot kapelaan alhier, is door den bisschop van Haarlem benoemd, de heer J. H. Bitter die assistent was te 's-Gravenhage. H. Jacobus.) Op de voordracht ter benoeming van een onderw'yzeres aan de school voor m. u. I. o. 2e ld. no. 7 te Rotterdam komt voor mej, G. R. Richardt alhier. Gisteren heeft alhipr een vergadering plaats gehad tot oprichting eener afdeeling van de Peusioenvereeniging van Burgerlijke Rijks ambtenaren. Door den heer Van Hee werd op eene zeer heldete en zakriyke wijze uiteengezet de ge schiedenis en geldelijken toe tand van het weduwen-pensioenfonds, welk fonds door de te hooge stortingen en te geringe uitkeeringen aan de weduwen en weezen in 1905 na eene uiikeering aan het i ijk van 4 millioen een batig slot zal hebban vsd 12 millioen. De spreker deed duidelijk uitkomen dat het toch niet aanging dat de staat over ditoverschot, hetwelk het e'gindom is van het weduwen en weezenfond-* door de ambtenaren bijeen gebracht, nu ging beschikken om ze den onderwijzers cadeau te doen plus de boven gemelde 4 millioen om ook hnnne weduwen te penrionneeren, terwyl tevens den rijks ambtenaren bevolen wordt voor die weduwen mede te zorgen door ze eenvoudig weg als deelgerechtigden aan dat pensioenfonds te verklaren. Hierna werd besloten evenals op vele andere plaatsen reeds is geschied ook hier eene afdeeling te vormen, waarvan tot voor zitter gekozen werd de heer Van Hes en waarin als verdere bestuursleden zitting namen de heeren v. d. Kemp, v. Nes, Krui- ninger, Meijer en v. West. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering van het hoofdbestuur op 20 dezer werd gekozen de heer Van Hee. 'Van wege de chr, Jongel. Vereeniging aSoli Deo Gloria" zal alhier op Woensdag 16 Dec. a. s. eene openbare lezing gehouden worden door Ds. G. Wisse, van 's Graven- hage over het on ierwerpïDe menschheid in haar zoeken naar het verloren paiadijs". Deze lezing za! plaats vinden in het gebouw vLiefde en Vrede" aan de Gedempte iiiersloot. 'Gistermorgen had de meesterknecht A. D. alhier het ongeluk dootdien de '•telling waarop hij stond brak te vallen. De ontbo den geneesheer constateerde inwendige kneu zing hij werd daarna naar zijne woning gebracht, De toeuaml van de gewonde was hedenmorgeu vrijwel. Opgave van brieven en briefkaarten, over de le helft der maand December aan liet postkantoor alhier bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen svoiden uitgereikt. Brieven. Mej. J. van Meet beek, 's-Graverihage. Mej. H. C. de Jongh, Kinderdijk. J. A. Dooris v. Dijk, Rotterdam. Briefkaarten. B. v, d. Pol, Rotterdam. Wed. Galbiansen, Door toedoen van dr. Hofstede de Groot is bij een kunslkooper te Amsterdam in beslag genomen een schilderstuk door dezen voor een sPotter" eehuudt-n, doch hetwelk zou zijn een Rembrandt toege- schieven schilderij welke op de teis tusschen 's-Gravenhage en Petersburg is vermi.-t. Den dader van den beweerden diefstal heeft men nog niet kunnen opsporen. Het in be-iag gf nomen schilderstuk wordt nu in rechten opgevorderd vanwege den eigenaar der ver miste schilderij. De vordering is bij de Haagsche rechtbank (btngerlijke kamer) heden aanhangig gemaakt. Zaterdag 19 December a.s. heeft te Arnhem en te Amsterdam de uitvoering van Toon kunst plaats. Gistermiddag is het lijk van Herbert Spen cer verbrand in tegenwoordigheid van een talrijke en uitgelezen schare, onder wie van de bekendste mannen van wetenschap en letteren. In de plaats van John Morley, die op Sicilië is, sprak Leonard Courtney. Hij hield een welsprekende lofrede op Spencer en stelde het heerlijke en grootsche in het licht van de levenstaak, die 't den ontslapene gegeven was te volbrengen. Nadat Courtney ten slotte Spencer onder een diepe stilte plechtig vaarwel had gezegd, werd het lyk aan de vlammen prijsgegeven. Men heeft den wensch uitgesproken om do asch van Herbert Spencer in een urn bjjeen te verzamelen, en de urn te plaatsen in da Westminsler-abdy. F en Uit Buenos-Ayres wordt gemt-ld, dat de Zui.'pool-expedilie van Chaicot in den l0Up der volgende week zal vertrekken en in Maart 1905 teiug hoopt te keeien. Naar men mededeelt is er een aanklacht ingediend wegens verduistering van geld tegen den gefailteeiden bankier A. C. Laane te Haailem. De aanklacht betreft het verduisteren van gelden, die de heer Laane onderziel) liadala agent eener assurantie-maatschappij. De rechtbank te Utrecht deed gisteren uitspinak in den diefstal uit een ppoorweg- wapgon, waai voor terecht stonden een con ducteur en twee rem mei s van de S.S. aldaar. Wegens gebrek aan bewijs ?ijn alle drié vrijgesproken en is hun onmiddellijke invrij heidstelling bevolen, TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 14 December. (Vervolg.) Staatsbegrootang 1904. Marine. Ook de (heer JIIUGENHOLTZ was dank baar dat gee u twaalfde schip wordt aange vraagd en voor de verbeteringen van de sa larissen van het mindere personeel. Hij vroeg overlegging der rapporten van do com missie die belast was met een onderzoek naar de anadirines van de Friesland. Spr. waardeerde evenecrus 'sMinisters maatregelen met betretkkiug tot de voeding en erkende ook dat d© minister wat den duur van het dienstverband betreft, eenige toenadering Iheeft betoond. Editor 't dienst verband-stelsel -blijft verkeerd. Het dienst verband moet op lateren leeftijd aanvangen. Spr. tartte den flieor Staalman en den mi nister om to bewijzen dat do matrozen- en stokershond ten doel iheeft onze marine in den grond t© boren en do tucht te onder mijnen. Dit foowercn is z. i. een absolute on waarheid. Het eenige doel van den Bond is te strijden voor lotsverbetering van do leden. 's Alinisbers optreden tegen organisatie eritiseerde spreker als groot onrecht. Spr. oordeelde dat do minister met do „kleine" middelen welke hij| toepast, slechts verbittering zal kweeken en de zaak toch geen stap voorwaarts zal brengen. Ten zeer ste laalkte spr. de allerellendigste en genie pige wijze vau straffen in den Helder, die todh averedhtsdh uitwerking zal hebben. De minister moet vooral van boven krach tig ingrijpen. De heer DUYMAER. VAN TWIST sprak zijn vertrouwen uit in dezen minister. AvondzUting van Maandag 14 December. Hoofdstuk VI (Marino). Do .heer VAN GIJN meende bij de voortgezette algemeene beraadslaging over de Marine-begroeting 'dat onen niet slecihts iheeft te zorgen voor de verdediging van do Noordzijde van de \kurt, doch ook voor het Zniderfrontier. Spr. vroeg, wat de stand is der werkzaamheden van de Staats commissie voor de samenwerking tusschen land- en zeemacht. Do heer VAN KARNEBEEK meende dat met den bouw van het twaalfde groote schip niet diende gedraald, vensdbte dab de herstellingswerf te Hellevoetsluis zou wor den geplaatst en voorts dat de proef zou worden hernieuwd om art.. 10 der wet van 1855 (ontneming dier rechtspersoonlijlkheid) op den ALrtrozenbond toe te passen. D'e he,r VERHEIJ drong niet aan op het 12e schip, wenscht© beperking in de verdediging der (kust, en juichte toe de maatregelen in heb belang van het perso neel. Z. i. kon de Minister inzake de wer ving van het jeugdig personeel niet veel meer doen dan hiji gedaan heeft; door ver korting van het dienstverband is edhtcr niet opgeheven het bezwaar, dab op jeugdigen leeftijd d'e verbintenis wordt aangegaan. Ra- tioneeler is, tot een proeftijd over te gaan, en eerst met het 17e jaar de gelegenheid te geven zich al dan niet voor den zeedienst te verbinden. De keer HlELS'DïNGEN verlangde tege moetkoming in do verhuiskosetn voor ge huwd© matrozen oa marinieis. Dö heer VAN1 WASSENAER VAN CATWIJOK 'betuigde waardeering met de voorgenomen afschaffing van den oorlam en verdedigde de bestaande regeling ill zake t dienstverband van jeugdige schepelingen. De heer LIEFTINOK achtte het zijn plicht, to waarschuwen tegen het doen uit zeilen van een z. i. onzeewaardig schip al9 de Friesland. Wat haperde aan Ah' vaartuig? 'Hadden do gebroken van dat schip niet 'kunnen worden voorkomen Wie zijn daarvoor aauspialkelijlk? De MXNTSTEiR. VAN A1A1RINE (do heer Ellis) dankte voor de waardeeriug van zijln beleid en de oVer het algemeen zeer welwillende critiek, door hean ondervonden. Hij verdedigde het niet-aanbouiWen van een twaalfde schip, als niet-urgent en niet ge- wonsdht alvorens beslist is over een eigen werf Van aanbouw. Zes pantsersdhepeii Voor de (kustverdedi ging achtte hiji absoluut noodzakelijk: en te vens nog and'ero schepen voor het optreden buitengaats. Dei Ocustwerken en de schepen moeten elkander aanvullen. In het plan van defensie zal de Nieuwe Waterweg naai

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2