PAIllJSClIE KRONIEK. BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAARPINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. optimist. Zij zegt dat Japan bet-er deed ceu blik te werpen op den berooiden staat der schatkist om de overtuiging te krijgen dat er betere middelen bestaan 0111 hieraan te gemoet- te komen dan een oorlog. JDo ..Viedemosti" zegt dat elke door Rusland aan Japan gedane concessie de Japanners nog oorlogzuchtig-er zal maken. Parijs, 13 December '03. Dezer dagen heeft Qiet politiek leven na genoeg stilgestaan. De kamer heeft geen zittingen gehouden, daar zij op de begroe ting wacht, die in den Senaat- wordt be handeld. De groote affaires", als daar zijn de Humbert-euquêto 011 de Dreyfus-re-visio, bevinden zich in een tijdperk van voorbe reiding. welke, nu en dan, wel sensatievolle, en ook min of meer betrouwbare geruch ten, doah geen beslissend nieuws oplevert, en de verdwijning der monniken en non netjes is voor een oogeublik van het tapijt. Ware het niet dat een bijzonder drama tische en passioncele moord, te Marseille gepleegd, en de instructie tegen de bedrij vers van dien op Eugenie Fougère, de demi- mondaine in het- najaar te Aix-lcs-Baius werd gedood, nog steeds eenige kolommen vullen, dan zouden de Fransehe bladen ge durende de laatste dagen bijna alleen hun stof hebben moeten putten uit de belang rijke premières of het mondaine gedoe der hoofdstad. Doch ik wil den lezer noch met. het een, noch met het ander bezig houden. Aan het- einde des jaars is er iets dat vele in den vreemde wonende- Hollan dei's voor het. hem omringende zelfs al is dat- Parijs eenigszins onverschillig maakt. Weemoedige gedachten, komen dan meer dan anders menigeen aan vervlogen tijden en derkale aan het- vaderland her inneren. De bekende regel uit den Gijs- breeht van Amstel wordt vooral in de De cembermaand vaak voor den grootsten kos mopoliet of internationalist tot waarheid. Al lieert, hij ook niet- de afwezigheid van geliefde betrekkingen te betreuren, al leeft hij te mdden der zijnen, dar» zijn het- toch de vaderlandsche bodem met- al de eigen aardigheden er aan verbonden en het leveu daarginds, met- al de oude gewoonten en tradition, welke 'liem door het hoofd spelen en doen inzien wat- hij mist. Waar ziju bijvoorbeeld in Parijs de be sneeuwde straten, lanen en wegen, violet- witte schittering van een Hollandscih stads- of dorpsgezicht, te vinden? Geen uur nadat er sneeuw is gevallen, is er in plaats van liet vlekkeloos kleed dat bij ons de aarde dekt, niets dan een vies-grauwe modderpoel te bekennen. Waar zijn de lange winter avonden. waar de sinterklaas-drukte, waar al het- lief, 't welk het ..home'' meebracht, waar zelfs de oudejaarsavond, met zijn oesters of kastanjes, zijn champagne of bis schop? I11 Parijs is alles anders, groot-er, un- 'beimischer, vreemder, kouder en ongezeili- ger. Er bestaat echter iets, wat aan de Hol landers. die dat gemis in weerwil van een langdurig verblijf alhier blijven voelen, een kleine vertroosting kan schenken. Dat is het gemeenschapsleven der kolonisten. Tot-voor eenigen t-ijd nog was echter het Hollandsohe element doorgaans zoo weinig aaneengeslo ten dat. er van een samengaan der landge- nooteu weinig kwam. Wat niet bijzonder in tiem was, negeerde elkaar en een zekere ach terdocht 'beheerschte veelal de betrekkin gen. 't Scheen of de Hollander in de stad van het „s a n s-g 11 e'' en der vrijheid nog stijver geworden was dan hij zich in 't va derland voordeed. Wel is waar had men, een twintigtal jaren geleden, pogingen ge daan om den toestand te veranderen, en was er inderdaad een Hollandscihe sociëteit op gericht. doch die was na een betrekkelijk kort bestaan aan verval van krachten ge storven. En toch zijn er dingen, geschikt om onze landgenooten bijeen te brengen. Voor een in eer en deugd te genieten Hol la ndsch bittertje zij het er twee blijft geen Hollandsehe natuur ongevoelig. In het lokaaltje van Bols op den Boulevard des It-aliens of in den daartegenover gelegen ,.CaIisaya-bar'' was gelegenheid dat te ver orberen, maar, -hc-laas, meestal bleven de verschillende borrelaars alleen of met lrun tweeën verdekt achter hun tafeltjes op gesteld elkaar uit de verte bespieden. Er was, zelfs voor zulk een onschuldige en tot niets verbindende bezigheid als het- in gemeenschap 'genieten van een glaasje half- omdialf of advokaat gec-n samenwerking te verkrijgen. Deze wilde niet met genen om gaan, omdat eigenlijk was er geen reden. En met de echtgenoot-en der mannelijke kolonisten was het natuurlijk nog erger ge- steld.De vertegenwoordigsters van ,,da*> ewig weibliche'' trekken ons wel aan. maar niet elkaar. In één woord het was uit een nationaal oogpunt en voor de zonen van een land, waar de eendracht „macht" had gemaakt, al een zeer treurige toestand. Gelukkig is deze in den laalsten tijd ge wijzigd en bestaat er hoop dat de Neder landsche ILolonie te Parijs nog eens het mo del van o-en kolonie zal worden. Verschillende oorzaken hebben daartoe medegewerkt. Vooreerst is het aantal ge zeten landgenooten in de laatste jaren sterk toegenomen ten gevolge van het uitbreiden deT handelsbetrekkingen. Menige Neder land scha firma of vennootschap, die er tien jaar geleden niet aan dacht in Frankrijk za ken te doen, bezit thans to Parijs een filiaal. Ik tel er vijf of zes vaderlandsche assuran tie-maatschappijen, drie of vier magazijnen van Hollandscih porcelein, winkels van li keuren, koffie, thee, beschuit en koekjes, een vaderlandsche bank en wisselkantoor, door geheel Parijs bekend, en een crediet-instel- ling van bijzoudereu aard niet te vergoten. Tot zelfs Goudsclie pijpen en Zeeuwsche bo ter worden er tlians gedebiteerd. Het is of onder de auspiciën van Xeêrlands Koningin een nieuwe ondernemingsgeest in de Hol landers is gevaren. Ongetwijfeld mag men in allen geval aannemen dat dezen aan liet Fransehe publiek sympathieker ziju gewor den sinds men weet dat men met- onderda nen „de la Reine Villiehnine" heeft te doen. Ook de historie van onzo stamverwan ten in Zuid-Afrika heeft er toe bijgedragen den naam van het oude Holland weer in ieders mond te brengen. Een weinigje van liet. medegevoel dat de Transvalere van de Parijzenaars ondervinden, is op do Hollan ders overgegaan in den vorm van achting eu vertrouwen en thans zou niet gemakkelijk meer gebeuren wat twintig jaar geleden wei eens plaats had, t-o-en een minder goed Frauseh sprekende Nederlander vrij spoe dig voor A 11 e 111 a 11 d" werd uitgekreten. Op die wijs is het- Hollnndsch element-te Parijs iu velerlei opzicht versterkt gewor den eu het kon niet uitblijven dat onze landgenooten zich daardoor zeiven meer op liun gemak, krachtiger, meer ,.te huis" be gonnen te gevoelen. Hiervan is het gevolg geweest dat- in den aanvang van dit jaar een vereeniging is op gericht-, die zich ten doel stelt de behartiging der belangen van Neder!andere 111 Frank rijk en iu de Fransehe koloniën en, omge keerd, die der Fransolien in Nederland en in de Xederlnudsdlie koloniën. Van deze vereeniging van welker hoofdbestuur do heer P h. L. v o 11 H em ert voorzitter, en baron I. C o 11 o t d"E scui' y secretaris is, kunnen ook Franschen liet lidmaatschap verkrijgen en de naam is derhalve „Xeder- landseli-Fransche Vereeniging". Uit- dit ve lerlei voorwerpen omvattende lichaam zijn voortgesproteneen ITollaudsdie Kamer van Koophandel, welke, haar kort bestaan in aanmerking genomen, x-eeds met vrij goede resultaten heeft gewerkt, een afdee- ling „Sdioone Kunsten en Wetenschappen" die nog weinig heeft uitgericht, maar waar aan een ruim arbeidsveld niet ontbreekt, en een sectie, die meer bepaaldelijk hetzelfde doel heeft als 'liet to Dordredit gevestigde „Algemeen Xederlandsrik Verbond", met- welk genootschap ziji waarschijnlijk binnen eenigen tijd in nauw verband zal komen te staan. Men heeft een lokaal gehuurd. 3 9 R ue loutert (niet ver van de Gare St. Laza- re gelegen) alwaar zich thans de zetel der vereeniging bevindt-, en een bezoldigd secre taris des namiddags inlichtingen verstrekt en Hollanders, die pas in Parijs beland zijn, te woord staat-. Er is begonnen met de stichting van een in dat lokaal geplaatste Hollandscihe bibliotheek, waarvoor „entre parentheses", het bestuur zich aanbeveelt uit Holland zooveel mogelijk boeken, tijd schriften en dagbladen te ontvangen kortom, er is iets geschapen, dat levensvat baarheid bezit en van zelf de landgenooten met elkaar in aanraking brengt, zonder dat dezen zich geweld behoeven aan te doen. En wat een niet genoeg te waardeuren en vrij ze-ldzanm verschijnsel isde jonge vereeni ging staat op den besten voet met de, meer officieele en zich in meer bijzonderen kring bewegende Nederlandsdlie Vereeniging van Weldadigheid. Het beste bewijs daarvan is dat beide lichamen onlangs even nuttig als eendrachtelijk hebben samengewerkt om ec-n echt Hollandsch feestje op touw te zet ten. Het gold namelijk de viering van den Sinter-klaasdag en zoodoende nader ik weer tot den aanhef van dit schrijven, waarin ik de weemo-edige muizenissen der vrijwillig ge bannen landgenooten aanroerde en van de „vertroosting" sprak, welke men bun kon doen geworden. Inderdaad hebben op die manier sommige landgenooten, midden in de koude Parijscbe maatschappij-, gedurende cenige uren met hun gedachten in het va derland kunnen verwijlen. Er was den oen December een betrekkelijk groot aantal aan een gemeenschappolijken maaltijd verecnigd en den 6en 8iad er een, met- muziek, zang en poëzie gepaaide, uit-deeling plaats voor de kinderen der behoeftige Hollanders, welke zoowel aan de gevers en geefsters als aan do beschonken d. w. z. bedeelden groote voldoening heeft verschaft. Van beide bijeenkomsten had de consul- generaal, de beer Van Lier, de welwillend heid gehad het voorzitterschap op zich te nemen, 'hetgeen aan de stemming der aan wezigen zeer ten goede kwam. Uiteengaande, vroeg men zich af'Hoe is het mogelijk dat de Nederlandsche kolonie zoo iets niet vroe ger heeft beproefd? en men nam zich voor op den ingeslagen weg voort te gaan. En tien tegen één dat een volgend jaar liet aantal deelnemers verdubbeld zal zijn en dat men met recht zal mogen zeggen: „Ce n'est que Ie premier pas qui eoüte In den grond zijn de Hollanders in den vreemde zoo kwaad niet ,dodh ihet Neder landsche ijs heeft- flinke hamerslagen noodig eer het gebroken is. JUVENIS. Hofberichten, De trein die morgenmiddag de Kon. familie naar de residentie terugbrengt zal 4.31 stadstjjd aldaar aankomen. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens hedenavond het tweede Diligenlia-eoncert te 's-Gravenbage bij te wonen. H. M. de Koningin-Moeder verleende gister- avmid audiëntie 0. a. aan den gezant van Du.tfChland, baron von Scblüzer, en van den gezant van Spanje, den heer De liaguer y Corsi. Bij H. M. de Koningin-Moeder diueeide'a gi-teren eenige leden van bet civiele en van het Militaire Huis van tl. M. de Koningin met hunne dames; en voorts jhr. nar. van Weede, IIr, Ms. gezant te Weenen en me vrouw, en jhr. mr. de Marees van Swinderen, Ilr. Ms. minister-resident te Buelmiest. Sedert haar terugkeer te 's-Gravenhage doet li. M. de Koningin-Moeder schier eiken morgen bij gunstig weder omstreeks balftien een wondeling door het Bosch en een klein gedeelte der stad, vergezeld van een hofdame, gevolgd door een staligen lakei en eerbiedig gegioet door allen, die H. M ontmoeten en weten, dat zij de eer genieten de geliefde Koningin-Moeder tegen te komen. (vNed.") V* II. M. de Koningin-Moeder zal ten behoeve van haar hofmaarschalk op Soestdijk een nieuwen stal laten bouwen aan de overzijde van de Ptaamgracht. (»N. R. Ct.") Het Jnbllco der Koningin-Hoeder. De burgemeester van Haarlem heeft een aantal ingezetenen ilitgenoudigd met hem een cotnmis-ie te vormen voor het Koiungiu- l'in i-i-i-jubilee. Audiënties. De gewone «udtantie van den minister van marine zal op Vrijdag 18 dezer met plaats hebben. Mr. J. Kalfl' f De begrafenis van den oud-vice president van den Hoogen Raad, mr. J. Kalfl' heeft morgen plaats op (oud) sEik-en-Duiiien". Tweede Kamer. De aldeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsont werpen betreffende afwijking der Gemeente wet ten behoeve: 1o. van de gemeenten Alkmaar en Ptmnerend; en 2o. van de ge meente Hooin, de heeieu Van Foreest, Sluis, Van Gijn, Haymakers en Van Wichenen over de wetsontwerpen 0. a. voor onteigening voor de veriuimine van de ürentsche Hoofd vaart voor onderscheidene suppl. begroo tingen en wijziging der legeeringsteglementen voor Suriname en Cuibq-io; de heeren Van Limburg Stiium, Cremer, Krap, Van Heem stra en Pijnacker Hordijk. Politietoezicht op de vissclterij. In de sSt.-" is opgenomen het reisrapport van Hr. Ms, schoener »Z e e h 0 11 d, belast met het politietoezicht op de vissclterij in de Noord zee, gedurende de maand November 1898. Rrankwelnctle. Aan de Tweede Kamer is een adres ge richt door het bestuur der vereeniging Ver gunning, gevestigd te Utrecht. Daarin wor den bezwaren ingebracht tegen het ontwei p tot herziening van de wet, houdende bepa lingen tot regeling van den kieinhandel in sterkediank en tot beteugeling van openba- 1e dtonkenschap. Adressant komt tot de conclusie, dat, hoe veel goeds het ontwei p ook bevat, speciaal de bepalingen omtrent liet tegengaan van den clandestienen verkoop, het toch niet waard is oru tot wet te worden verheven, en dringt er dan ook bij de Kamer op aan, het te ver werpen. Gemeentelijke geldmiddelen. Het bestuur van den Vrijzinnig-Detnocra- tischeu Bond beeft thans ter uitvoering van het besluit der laatst gebonden algeineene vergadering een commissie ingesteld otn het vraagstuk der gemeentelijke geldmiddelen in studie te nemen en daaromtrent aan den Bond rapport uit te brengen. l)e commbsie heeft voor de volledige vervulling van bate taak het vootbehoud gemaakt, dal zij in staat moet blijken voldoende gegevens te erlangen om zich een baar zelve bevredigend oordeel te vormen. Ffnnntieel Metnrs. De Staalsct. No. '294 bevat de statuten der naamlooze vennootschap: Nederlandsche dis tilleerderij en exportinaaGcliappij, te Amster dam, Doei: het fabriceeren van en den handel in gedi-tilleeid, zoomede in alle andere goe deren, speciaal voor export, zoo voor eigen rekening als voor rekening van dei den. Duur: tot uit. Dpc. 1924. Kapitaal: f (300,000, ver deeld in 1000 aandeden, ieder gioot f (300. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan één directeur, onder toezicht van ten minste 3 en ten hoogste 5 commissarissen. Voor de eerste maal tot directeur benoemd de heer J. B. G, R. van der Veen, OVER3CHIE 15 December. Hedenmiddag viel de ruim 60jarige werkman Jan van der Vis van de stelling van een in aanbouw zijnd pand aan de Zestierihoverische Kade waarbij hg op een hardsteenen drempel terecht kwam. Hij weid door eenige zijner medearbeiders naar zijn woning gebracht, waar de inmiddels geroepen geneesheer constateerde dat er drie ribben waren gebroken. MAASSLUIS, 16 Dec. Het stoomschip Berlin, naar Harwich, heeft tusschen Maassluis en Hoek van Holland, bij de oude Kruithaven, een kelting in de schroef ge kregen. Heden is die daaruit verwijderd en het schip naar Hoek van Holland opgestoomd. Voor de zieken. Den 21en December zullen de bekende busjes van 't ziekenhuis worden afgehaald. Mogen onze stadgenooten er voor zorgen dat alle tot het randje gevuld zjjn. Mochten er zijn die nog geen gelegenheid hadden of door anderen oorzaken nagelaten hebben hun spent,iugske" bij te dragon, dan zullen die zeker nog wel vóór dien datum hun verzuim herstellen. Men weet het immers, het is voor een goed doeiden zieken, die ter verpleging in het ziekenhuis vei blijven, sri er zijn er bij dte daar leeds zeer larigi-u tijd zijn zullen voor dat geld eeu aangenamen dag bezorgd worden; die dag zal voor hen zijn als een oase, waaraan zij met «rooie dank- baaiheid zullen terugdenken. Waarlijk, een verblijf in een ziekenhuis, hoezeer de zusters zich ook voor de patiënten inspannen en hen uitspanning bezorgen, is niet zóo dat niet een dag van vreugde daarin een aangename afwisseling brengt. Aan de Patroons, tot liet ressort van de hier ongenoemde Kamer van Arbeid beboo- imiiÜe, is de volgende circulaire verzonden De Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen te Schiedam, heeft de eer tol U hel beleefd, doch dringend verzoek te richten, aan Uwe werklieden, die iri Uwe bedrijven in uurloon of op stuk werken, voor het gemis aan loon, dat deze moeten lijden door de ophanden zijnde Christelijke feestdagen, zoodanige tegemoetkoming te geven, dat deze feestdagen, vooral voor de gehuwde weiklieden, in plaats van, zooals gewoonlijk het geval is geweest, met zorg, thans mat vreugde worden tegemoet gezien. Waar deze fee-tJageu, voor ieder van ons, tot welke Gezindte nteit ook moge belmoren of hoe men ook het Kerstfeest besehouwe, uugen moeten zijn van licht, van warme tnenscheniiefde en vreugde in den litiiselijken kring, kan men deze eerst dan met alle oprechtheid en onvermengd genoegen vieren, wanneer men door geen knellende zorgen voor den dag van morgen gedtukl wordt. Het is daarom dan ook dat de Kamer Uwe medewerking vraagt om door eene billijke tegemoetkoming aan Uwe arbeiders in de komend»- feestdagen, deze dagen voor hen fee-Magen in den waren zin des woords te maken, feestdagen die ben jegens U met dankbaaroeid zullen vervullen en bet geluk in hunne gezinnen zal verhongert. Gij zult Uwe arbeiders en aibeidsters daar mede zeer aan U verplichten en de vol doening mogen smaken hen zoowel geeste lijk als lichamelijk zeer van dienst te zijn geweest. Hopende dat ons verzoek aan niemand Uwer tevergeefs gedaan zal zijn, verblijven wij Hoogachtend, Da Kamer van Arbeid voor de Voedings- cn Genotmiddelen te Schiedam, A. GODSCHALK, Voorzitter, J. E VAN RIET, Secretaris, De laatst gehouden vergadering van de Onderwijzers-Vereeniging in hetarrond. Schie dam had plaats op Zaterdag 13 October 1900. Tengevolge van de reorganisatie van bet 1 ijk-ioezicht, by de invoering der leerplicht wet, waaidoor ook eene geheel nieuwe indee ling vau het arrond. Schiedam heeft plaats gehad, is bovengenoemde vereeniging verdeeld geworden. Met het oog evenwei op het nut, dat eene dergelijke vereeniging voor allen, die belang stellen in onderwijs en opvoeding, afwerpen kan, worden alle onderwijzers en dames onderwijzeressen in hetairondissement Schie dam uitgenoodigd tot bijwoning van eene vergadering in Musis Sacrum alhier, op 19 Dec. a.s., des vm. te 91/2 uur, ten einde over de wederoprichting eener zoodanige vereeni ging in overleg te treden. Op deze vergadering zal dr. Emltz, secretaris der gezondheidscommissie alhier, tevens de noodige inlichtingen geven betrelï-nde een onderzoek naar het voorkomen van jadenoïde vegetaties" bij schoolkinderen. Na afloop dezer vergadering, waarop allen, die eene betrekking bekleeden bij bet L O., vrijen toegang zullen hebben, zal de school opziener i. h, arr. Schiedam, de heer L. 11. F. A. Faure, met de hnofden van scholen van gedachten wisselen over de toepassing der leerplichtwet. Gisteren werd een jongetje door een jeug digen fietsrijder aangereden, tengevolge waar van hij een gaatje in het hoofd bekwam. Op het politiebureau is bij verbonden. Volksbaillmls. In de week van 7 13 Dcc. 1903 wer den genomen 200 baden. lste klasse '2de klasse kuipbaden 18 kuipbaden 34 regenbaden 11 regenbaden 125 schoulbaden 3 ets. kinderbaden 12 Opgave van brieven en briefkaarten, over de le helft der mnand December aan bet postkantoor alhier bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet ziju kunnen worden uitgereikt. Brieven. Familie Houtkooper, Arnhem. G. Breukling, Feijenoord. J, Zoetmulder, 's Gravenhage. Wed. Meijer, Rotterdam. J, de Groot, id. J. v. d. Kooy, Vlaard. Ambacht. M. v. d. Putleri, Woensel. Briefkaarten. B. Teuben, Delfshaven. N. Vuik, Rotterdam. G. Weiling, id. Mej. v. d. Velde, id. P. A. J. Hensbroek, id. Ho Arbeidsbeurs. Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h. sigarenvak. Schoen maker (hallwas). Jongens voor de pakk. van de sigatenfabr, Smidsknecht (bekwaam).— Gasfitter (halfwas.) Kuiper (bekwaam.) Boerenknecht. Jongen voor een moes tuin. Kuiper (halfwas). Meisje voor chocoladefabriek. Keukenmeid. Dienst bode voor mi'id-allo»-n. Leerjongen voor een windmolen. In eeu fabriek ec-n jongen bekend met kleedennaaien. Aangeboden werkkrachten. Timmerlieden. Drukkers. Bakker. Winkelbediende. Kantoorbediende. B0ri. reuknechts. 1 tuiniersknecht. DiStilla- teursknechts, Koetsiers. Slagersknecht. Kistenmakers. VerversHoutkoopers^ knecht. Loodgieter. Personen voor lichte werkzaamheden. Personen voor schrijf, weik. Personen voor loopwerk.Per sonen voor los werk. -— Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in het smidsvak. Idem kuipersvak. Idem manufacturen- vak. Idem boekhandel. Idem timmer vak, Schoonmaaksters. Wasschen-aan- iiuis gevraagd. Dienstmeisje voor geheele dagen. Idem voor halve dagen. Ma- chini.st-bankweiker. Machinist-stoker. Behanger (halfw.) Boekbinder-huiswerker. 'Naar wij vernemen is tot heden geen melkbare verandering gekomen in den toe- stand va 11 het gewonden meisje. Zij blijft nog zorgwekkend. De dadtr is hedenmoigen gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. De stoomtrawler O r i o n, vau den reeder Van Wingerden, alhier, is 15 mijlen be noorden het Haaks vuurschip gezonken. De equipage werd te IJmuiden aangebracht door den botter II. D. 40, De gezellige bijeenkomst ten voordoek van de Vliuvrding«ebe Gezondheid'kolonie welke gi-teienavond in de zaal Harmonie" werd gehouden is uitziekend geslaagd, De zaai was stampvol. De aanwezigen hebben een genoegelijken avond dootgebracht daar'mu ziek, zang en voordracht elkander zeer prettig afwisselden en de deelnemers allen hun uiterste best deden om goed werk te doen. Do dank welke hen werd gebracht door den heer A. Voogd, was dan ook wel verdiend bovendien ontvingen de dames lveuchenius, de Zeeuw en Biommendal elk een bouquet, Gevonden voorwerpen. Aan het politio-burcau zijn als gevonden aangegeven Een portonionnaio mot. geld bij Moer kerken, Hoogstraat 131; een watertrcohter bijl W. Kuil, iKortestecgeen -Kruiwagen, bij G. 'Kortland, vau Leijiden Gaelstraat 37 oen muilkorf, >bij II. In 't Veld, Erodcwcg 42; een lheipaa.1, ibij J. A. v. Marion, Meel fabriek do Maas; eeu kruiwagen, bij, A. den Ouden, Erausenstraat 22; eeu honden- halsband, bij,- J. Vell'eikoop, Jacob v. Dijk- straat 27een rozenkrans, bij iIT. Al. Ber- veling, brugwachterzon wollen das, bij, L. Mastenbroek, Noordsteeg 1eeu kinderka- pertje, bij iM. Vermaas, -Maiiktsteeg 3een wintermuts, bij' wed. Groeuevdd. 2e Iloog- stecig 13. Meldde de sSlandaard" voor cenige dagen dat de rede door den minister van binncn- landsche zaken bij du algemeeno beschou wingen der begroeting gehouden, in brochure, vorm zal rersehijnen, nu bericht nllel Volk" van gisteravond dal voor rekening van den brochurehandel der 8. D. A. P. ter perseis een brochure bevattende Troelstra's rede in de Tweede Kamer over »de financieele schandalen en de daaruit voortgevloeide dis cussie". De leden van de Zuidpool-expeditie van Norden-kjöld worden 4 Jan. uit Buenos Ayres te Hamburg verwacht. 11 el drama in do Zanddwarsstraat, In de zaak van Jacobus de Wit, die door de 4e kamer der Rechtbank tot 2 jaren ge vangenisstraf werd veioordeeid wegens po lling tot doodslag op de 19-jarige Vrouwtje Hartlooper en naar wiens geestvermogens het Gerechtshof te Amsterdam een onderzoek gelastte, is het rapport der deskundigen, prof- dr. J. K. H, Wertheim Saiomonson en dr. L. J. J. Muskens, verschenen. Het Hof zal nu de behandeling der zaak voortzetten op 23 December, 's-voarraiddags te half elf. Gorki zor;d Bebel een geschenk een inkt koker uit een mammouthtand vervaardigd door een Siberischen banneling. De Rotterdamsche teebtbank deed heden uitspraak in zake een 52-tal personen, werk zaam bij de zeevisfcherij, beschuldigd van desertie en veroordeelde beklaagden tot stralïen tusschen 3 en 14 dagen gevangenis straf, terwijl een 32-lal andere personen lieden opnieuw terecht stonden, eveneens Ier zake van desertie. Door het gerechtshof te Amsterdam is ter vervulling eener vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betische lijst van aanbeveling: mr. F. N.L. Aberson; jhr. mr. J. C. Reynst, en mr. B. Simons, allen rechter in de arroudhsemenls- reclitbank aldaar. («Stel.") Men schrijft uit Haarlem aan de sN- R. Ct.": Men verzoekt ons mede te deelen, dat da schriftelijke klacht tegen den heer A. C. Lanne voor alsnog niet is ingediend. Naar wij vernemen, is de heer mr. J. J» van Meerbeke, vice president van den Hoogen Raad, zeer ernstig ziek. De laatste sacramen ten zijn hem reeds eenige dagen geleden toegediend. De toestand is zorgelykl

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2