Jiunst en Wetenschap. Kerb en S c ii o o Ned. Hnav. Ke k Bedankt toot het beioep te Nijverdal (toi'z.) door ds. .1. 11. Gunning te Rijssen. Rechtzaken. K e r s t t a r i a. V geven tot een strijd, wanneer de Raad beslist dat de werktijd te lang is. De weiklieden hebben gtaag overuren; daarin vvouit niet zoo rear eeweiki als wel wacht gehouden en het inkiimpen der werk uren zou een nadeeligen invloed hebben op het weekloon. Spr geeft daarom in overweging t e com missie uit te noodigen deze zaïk te «n iei- zoekenen en daarom rent aan d-n Rand iap- poi t uit te biennen. Met d en heer Klein is Spi het niet eens In de laatste veigiijHU'K is gesptokeu over de konen en werktijden aan d- g.is- labuek en met aan de dnn« v atei lei ting. De lieer de Groot zegt dat het finan cieel n tdeel voui de werklieden bij een reseliug, waarop door den heer üonneiluge Giete wordt gewezen, zeker een belangt ijke factor is, Spr. zou ook wertscheu dat rij daarvan geen financieel nadeel zouden otulet- vinden. Maar ook al zou len zij er schade door lijden, toch acht hij het plicht op den werktijd dier menschen te letten. Men moet hen somtijds teren zich zelf beschermen. Spr. ziet in zijn motie niet het nadeel, door de heeren Gouka en Honneriage Greta genoemd. De Raad zou bij aanneming alleen uit spreken dat een werktijd van S2 tot SGl/g uur per week te lang is, waar wel niemand bezwaren tegen zal hebben. Bij die motie wordt niet opgedragen ver andering aan te brengen, maar het wordt verzocht. Na de gehouden discussie is spr. echter bereid, voor de geopperde bezwaren te zwich ten en zijn motie te wijzigen. Echter wil hij daarin behouden de verklaring, dat een werktijd van 82 uur in 6 dagen, te lang is. .Er wordt geïnterrupeerd dat die weiktijd over 7 dagen verdeeld is. De heer de Groot merkt hiertegen op dat Zondagswerk geen normale toestand is men betreurt zoo'n toestand en men behooit voor dat Zondagswerk een compensatie te geven in den werktijd op wetkdagen. Spr. stelt nu zijn motie aldus gewijzigd voor De Raad, van oordeel dat de werktyd van het personeel in de machinekamer dei water leiding te lang is, verzoekt de commissie deze zaak nader te onderzoeken en zoo moge lijk verbetering aan te brengen. Door de heeren L a g e t w e ij, ICranen en Klein wordt bevestigd en herhaald dat in de voorlaatste vergadeung de loonen en werktijden van het personeel der waterleiding in bespreking zijn geweest en dat daarbij den wensch heelt voorgezeten te verkrijgen wat nu in de motie-de Groot wordt uitgediubt. Zij achten op grond daarvan de motie overbodig. De commissie behoe't geen aan sporing te doen wat zij reeds uit eigen be weging heelt aangevangen. De heer Honneriage Grete ver klaart nog dat in de laatsio zitting, die door den heer Klein aanvankelijk genoemd was, slechts het personeel der gasfabriek is be sproken. Zijn opvatting bij die bespreking schijnt dus een ander te zijn geweest als die der heeren die zooeven het wootd voerden. Hij zal daarop echter thans niet verder ingaan. Ook hij acht overigens de motie overbodig. De heer de Groot trekt nu zijn motie in, nadat hij van den heer Honneriage Grete de toezegging heeft verkregen dat hei rapport vdn den duecteur aan den Raad zal woideii overgelegd. Reservefonds Gasfabriek. In de vorige zitting was aangehouden het vooi stel vv.u B. en W. tot het restttueeien van gebteo aan het teservefomls der ga-fa- bnek, dat uit dal fonds was genomen voor den aanleg van munlgas. Die antihouding was geschied op verzoek van den heer v. VV estendoipdie alvorens een bs.-Lsvtng te nemen nad-r inlichtingen wee-elite te ontvangen De heer v. West end sop verzocht nu die nadere inlichtingen te mogen vernemen. De heer Honneriage Grete zegt dal hei geld, wat nu vvotdt voorgesteld aan het te-eivefonds teiug te geven, kan beschouwd woj den als te zijn gebruikt voor vergrooting van kap'tanl door uitbreiding van het bezit tier fabti-k door toevoeging van den aanleg van muntgus. Voor die uitbreiding was geld mui ij en dat is geleen I tot een bedrag van 15.1000 Daarvan is terugbetaald f14800.—, zooda' i on bleef te betalen f 37200. Dit geld kan d- l.ibitek nu met dadelijk teiug geven, tenzij geen winst wet d uitgekeeid, doch daar door zou de gemeentebegrooting in de war gei aken. Nu wordt tot een werkelijke leening over gegaan door kapitaal vergrooting. De gasfabriek wotdt daanoor gedebiteerd en betaald voor dat geld rente. Voor de vernieuwing van de lantaarns is in 1899 uit het reservefonds genomen f 12000 voor het aanbrengen van gasgloeilicht op de lantaarns; dit mocht uit het reservefonds genomen worden zelfs zonder aflossing. De terugbetaling zou geschieden in 6 termijnen van f2000. Vier termijnen zijn reeds betaald, zoodat nog f4000 te betalen over zou blijven. Bij de nu vastgestelde begrooting is er niet op gerekend deze f4000 terug te betalen, doch wel om het b-drng in de reserve teiug te brengen door de hoogere afschrijving, zooals uit de binnenlijnsrhe porten in die begrooting blijkt. Dit wordt dus niet door kapitaal-vei - grooting in oide gebracht. Het geld d it nu is uitgezet, wordt gebracht in het reservefondshet verschil in rente is niet zoo groot, doch hieromtrent zal spreker's collega van financiën nadere inlichtingen kunnen verstrekken. Het bezwaar dat f52 000 zijn geleend, waarop reeds ongeveer f15 000 is afbetaald, zoodat slechts f37.000 geboekt zal worden, gaf aanleiding tot de vraag of die niet anders kon geschieden. Naar spreker's meening zou dit slechts zijn een kwestie van cjjfer-groepeering. Spr. wijst er bovendien op dat de om- schrijiing tot dit voorstel duidelijk is en alle cijfers bevat, zoodat bij het beter acht bet te laten zoover het is. Den hee- v. Westendorp doet het ge noegen dat de voorzitter der gascommissie erkent dat de f 4000 die nog resloeren van het geleende bedrag voor de lantaarns in het teservefonds terug behooren te komen. Dit behoott ook zoo als uitvloeisel van Ihet raads besluit. Na de ontvangen toelichting berust spr. er in dat dit in 4 in plaats van in 2 jaar zal geschieden. Dat het verschil in rente zoo gering is als de heer Honneriage Grete be weert, betwijfelt spr.; in elk geval scheelt het. Spr. blijft het betreuren dat, waar de Regeering deze materie hei-ft ter hand ge nomen, niet op het resultaat daarvan is gewacht. Spr. zal ook berusten in de voor gestelde boeking van het geleende bedrag van f52000 min de terugbetaalde f15000. De cijfers zijn nu toch genoemd en dlus bekend. Spr. wenscht nu nog alleen het antwoord op de vraag hoe het geld zal worden belegd. De heer Mr. Jansen antwooidt dat een voorstel zal worden gedaan het te beleggen in 3pCt. werkl. schuld, de eeniga geoorloofde geldbelegging. Na nog eenig debat wordt het voorstel an B, en W. goedgekeuod met 18 stemmen te.-eri 1. Ter n stemtfden bei-r Krane, die verklaarde de vonge wjjze van boeking goed te achten. afmetingen juist mathematisch berekend schenen voor „koffiekanuetjs" en „melkkan netje", maar ook. omdat ze aanspraak maak ten op „soliditeit". Wel is waar 'hadden zij al veel nuttelooze luxe-dingen in huis, maar het was toch. zeer gemakkelijk en „solide" Docth. wat is dat Rlotsling werden beide vleugeldeuren ge opend en in de kamer rijdt binnen een allerkeurigst koetsje, bespannen met een statigen bok Algemeen verbazen bij de kinderschaar, dan luide uitroepen van be wondering en vreugde. „Dus tx>ch waar! Ik heb 't geweten! Hoe mooi!" klinkt het door elkaar. Nu neemt da dokter van den ouden koet sier de teugels over en rijdt tot vlak bij den kerstboom midden in de ruime kamel en zegu „Omdat jelui, mijn lieve, zoete kindoren zijt, schenkt het kerstkindje nog het rij tuigje met den mooien bok, en daarmede kunt ge dan in den tuin rijdenOpnieuw jubelkreten en zelfs de moeder klapt van vreugde in de .handen Alleen do tantes kijken verst-omd toe en de teerbesnaarde Emmy beweert dat de bok een weinig stinkt. Maar reeds heft de dokter* zijn glas op: „Op de gezondheid van onze gasten riep bij vroolijk. „Dames, als dokter raad ik u aan een stuk gebak te gebruiken „Wil je het van 't buffet aangeven, lieve vrouw Daar, o hemel, een gil van ont zetting uit de monden der bindc-ren, dan - Helaas ook onfatsoenlijk luid ook uit den mond der tantes. Ails een ervaren lekkerbek was de dicht bij de tafelstaande bok zich aan 't vergasten op tante Emmy's marsepein-hart. De doktersvrouw beproefde haar spijt uit te drukken, zonder den waren toon te kun nen treffen. De dokter schudde van fc lachen en tante's neusoptrekkem werd niet eens bemerkt, te meer daar juist de dienst boden het salon binnentraden om de liofde- El'ctrische spoorwegen. De raad van administratie te Stockholm heeft besloten, op de Zsveedsche spoorwegen electriciteit als beweegkracht in te voeren, daar bijna in het geheele land met dat doel rijlk opgestapelde kerstgave in ontvangst te nemen. Daar waren wanne wollen kleêren voor do keukenmeid en het kamermeisje en vele andere geschenken werden zelfs overvloedig toegedacht. Kerstmis komt slechts eens per jaar gelukkigerwijze, zooals de dokter erbij voegde. Daarbij had hij voor 't bedienend personeel toch diep „in den zak getast" en op de door de huis vrouw zelf gebakken taart en andere lek kernijen, die op een schotel lagen, had hij ecnige goudstukken gedeponeerd, die als welkome pleisters wel hun weg zouden vinden „Nu kinderen, laat ons allen eon mooi kerstlied zingen," zeide de doktersvrouw, en ging naar de openstaande zijkamer, waar de piano stond. Voor 't klavier plaats nemend, zette zij met vaste stem in „Stille nacht, „Heilige nacht!" En het dankoffer steeg naar boven en werd genadig aangenomen omdat bet uit blijmoedig© harten 'kwam. Do beide oude tantes toonden zioh nog met op hun ge mak. In 't bijzonder vedroot hen dei onver schilligheid der anderen. Was was er voor resultaat van een opvoeding te verwach ten, waarbij een zesguldens-Ivönigsberger marsepein-hart als een groens kool werd beschouwd? Vooral tante Dotje schuimde innerlijk van woede. Voor uiterlijke woede was zij natuurlijk te wèl-opgovoecL 'Zij was inder daad van plan geweest, heb „goed met Frits- je te meenen", dat beteekendo, „ketm te be denken" in haar testament. 'Maar vermoe delijk zou hij' worden als zijn Vadetdo appel valt niet verre van den stam"Waar lijk, daar stond de dokter weer met zijn o-Jas in de hand haar tot drinken aan te I moedigen Prosit 1 Do dienstboden hadden zioh dankbaar en li eel-in-hun-schik teruggetrokken om in het dienstbo-deuvertrek ook een „sfcevigen ;ebiuik kan gemaakt woiden van beig-troo- men, Beroepen te Jnfphaas ds. G Leennmns te Bennekom. Geref. Kerken. Aanpeno men het beroep te Veere door deu heer A. Scheele, cand. te Terneuzen. Het drama in de Zanddwarsstraat. 't Gerechtshof to Amsterdam hervatte gis teren de behandeling van de zaak tegen den 20-jarigen Jacobus de Wit, die door de rechtbank aldaar was veroordeeld tot 2 ja ren gevangenisstraf, ter zake dat hij op Maart 1903, in de Zanddwarsstraat te Am sterdam opzettelijk uit oen revolver op Vrouwtje Ifartlooper, mot wie hij verkee ring had gehad, een sohot heeft gelost en haar in dö linkerborst heeft getroffen en bloedend verwond. Het Hof had na de eersto behandeling dezer droevige! zaak een onderzoek naar be- klaagde's geestvermogens gelast. Heden werden als deskundigen gehoord prof. Wsrt- heiïn Salomonson cn do arts L. J. J. Mus- kens t-e Amsterdam. Beiden bleven volhar den bij' het door "hen uitgebracht rapport, dat de beklaagde is een epilepticus, dat 'hiji zijn daad heeft verricht in een epiloptisohcn zenuwtoestand, en dat dia daad1, mocht al 'het bewijs ervan geleverd zij'n, den beklaag de niet kan worden toegerekend. Het rap port enidigdc met den wcusoli, dat de be klaagde niet terstond als vrijl man zioh vrij en frank in de maatschappij! moest kunnen bewegen, maar bijl in een krankzinnigenge sticht moest worden geplaat-st, ter observa tie gedurende zekeren tijd. De adv-genera al mr. Pleijte, wees op -het feit, dat beklaagde drie schoten op hot slachtoffer heeft gelost, dat er evenwel viermaal is 'geschoten, en dat dan ook de revolver door beklaagde, dio steeds in bet bezit van dien revolver is geweest, te voren moeten geprobeerd zijn. Om kwart voor acht is door een jongen ook een sohot geboord. Dö advocaat-generaal vroeg nu of de des kundigen bij,'hun opinie bloven, gesteld, dat vaststaat, dat beklaagde tevoren inderdaad' een revolver heeft geprobeerd. Do deskundi gen antwoordden, dat beklaagde zeer goed in epileptische®, zenuwtoestand de proef had kunnen nemen. Bekl. maakte den indruk van een suf fen jongen; droomerig kijikt hij' voor zich en 'geeft antwoorden op melanciholieken toon. Hij herinnert zioh bijna niets meer, wel echter d'at hij geschoten had, en ook dat 'hij, l'angs Vrouwtje heen had' willen schie ten. De advocaat-generaal, hoewel nog in twijfel venkeerende, aangezien de deskundi gen hun licht voor een igroot deel hadden geput uit een milieu, waarvan men slechts met hoogst no-odige reserve iets kon aanne men, meende tooh niet in strijd met dat be langrijk rapport te kunnen requireeren, nu de opinie zoo pertinent was geuit. Gevor derd werd derhalve bevestiging van het von nis der rechtbank, wat aangaat heb bewezen zijn der feiten. Vernietiging van het vonnis voor zoover de veroordeeling betreft. Bokl. op grond van art. ~W. V. S. te ontslaan van rechtsvervolging, en hem te plaatsen in een gesticht ter observatie voor hoogstens één jaar. Mr. L. "W. van Gigetk, alk veidediger van beklaagde optredende, bestreed het bestaan punohgrog te drinken, nadat Frits de bok met het rijtuigje weder in den stal had ge bracht. De oudere personen van het gezel schap vereenigden zioh voor een gezellig praatje in de kamer der doktersvrouw, ter wijl cle onvermoeibare kinderschaar de soli diteit van het aan haar opgenade of onge nade overgeleverde speelgoed beproefde. De tantes maakten aanstalten om weg te gaan. En omdat op Kerstavond 'huurrijtui gen moeilijk te krijgen zijn in 't bijzon der bij zeer slecht winterweer, zooals bet dien avond was sabelde do dokter zijn koetsier, om het rijtuig in te spannen, er de tantes tiaar huis te brengen. Merkwaardigerwijs® scheen de oude Frits in 't geheel niet in zijn nopjes, ondanks de stevige punohgrog en het vooruitzicht op een drinkgeld van tante Lotje. Zijin goed moedig bolrond gelaat zag er uit als een volle maan bijl mistig weer, waarvan men nooit weet of hij weent of lacht. Geërgerd vroeg de doktor „Drommels, oude Fritz, wat mankeert er vandaag aan? Je 'kijikt alsof je je laatste oortje versnoept hebt, man!" Frits bezon zich een oogen'bliik, doch' scheen spoedig zijn besluit te hebben geno men. „Beste mijnheer de dokter, lieve me vrouw," begon hij, met stokkende stem, „ik meen dat bet 't allerbeste zal' zijn, wanneer ik het u zelf vraag, waar het geld gebleven is, het mooie geld, dab gijl ons grootmoedig hebt geschonken. Do domme, neuswijze meisjes steken de hoofden bijeen en kletsen slechts „Wat voor geld, oude man?" vroeg de dokter. „Ik 'begrijp u werkelijk niet," zei de dok tersvrouw. „Wel, de twintig-maik-stukken voor de Kerstmis, van mijnheer den dokter, op de Volle schotels met gebalk gelegd-..." „De goudstukken weg? Oude, dab is onmogelijk! Ben je dol?" Van een vooruit opgemaakt voornemen en van opzet om te dooden. Het bewijs der fei ten stond volgens den verdediger zeer zwalk, en wat hot rapport der deskundigen betreft, het lioht was voor een groot deel verkregen bij' beklaagde zelf, dien d© geneeskundigen nauwkeurig hadden onderzocht, terwij 1 ook de opgemerkte doge n oratie-toeken en wijzen op epilepticus. Pleiter concludeerde tot vrij sprak, subsidiair zich aansluitende bijl het requisitoirvan den advocaat-generaal, behal ve wat opname in een 'gesticht betreft. Ge vaarlijk achtte de verdediger de opname te Modemblik van dezen patiënt, die een zeer bijzonder geval vertegenwoordigde. Na re- en dupliek werd de uitspraak vastgesteld op Woensdag 30 dezer. D'o Ohristmas tree (kerstboom) Van ko ning Edward te Sandiiigham staat op Kerst avond in de 'balzaal, beladen met geschen ken voor het bedienend personeel van het paleis. Na heb uitreiken van de geschenken aan oud en jong, waaraan gewoonlijk eemge ledeu van het koninklijke huis deelnemen, wordt er een feest gegeven voor all'e dienst boden en bedienden. Keizer Wilhelm geeft bij' wijze van kerst geschenk dikwijls boeken over krijigsweten- suhap aan soldaten van zij'n leger. Verleden jaar Kerstmis zond hij verscheidene werken, betrekking hebbende op don Zuid-Af rikaan- scben oorlog en over de krijgsverrichtingen in China aan manschappen in regimenten van alle wapens. Lord Rithscihikl, de bekende Engclsrhe grootfinancier, schonk aan versaheiden hon derden koetsiers en conducteurs van omni bussen fazanten voor hun Kerstmaal. Ate een toeken van waardecring voor de jaar- lijkscihe gift, droegen do bus-employé's de renbaankleuren van Rothschild oranje? en blauw in strikjes aan hun zweepen en aan het boltouw. Geschat werd dat do' fazan ten aan de koetsiers en conducteurs 'lord Rothschild een kleine 1500 gulden kostten. De Noren en Zweden hebben de navol genswaardige 'gewoonte om met Kerstmis all© huis- en andere dieren uit hun <mige- ving eens te laten smullen. Paarden on koeien ontvangen met Kerstmis een extra hoeveelheid voedsel en voor de „vogelen des voids" wordt door arm en r-ijik, jong en oud een maal gestrooid op den weg en op het land. Twee of drie dagen Voor Kerstmis wor den Wagonladingen 'graankorrels en Vogel zaden aangevoerd en elk huisgezin koopt er van naar evenredigheid Van de di'kte der portomonnaie, om 't zaad voor de vogels te strooien. Da kinderen des huizes strooien 'b voedsel van uit de ramen of van uit de hoo rnen en de gevederde schepsels vinden over vloed van eten wanneer, zooals nog al dik wijls in 't hooge Noorden het geval is in dat jaargetij!, de velden en wegen met een dikke sneeuwlaag zijn bedekt. In East-End en in 'Zuid-Londen vindt men den eersten Kerstdag uitermate ge schikt om in het huwelijksbootje te stap pen. Verleden jaar Kerstmis ten minste wer den in de St. John's ketfk aldaar dertig pa ren in den echt verbonden. Naar de „trouw lustigen te gaan zien", omi te kijken of de bruid wel builde en 's bruidegom's zwart- lakensche jas go-ed Sloot, is een van de ge- ,,'t Is de zuivere waarheid, mijnheer de dokter „Het kerstgeld verdwenen?" vroeg do döktersvrouw verbaasd. „Do goudstukken zullen toch niet oj> den grond gerold zijn?" „De meisjes hebben reeds met de lange vloerbezcms overal gezocht. Iemand zal ze meegepakt hebben," hield Frits vol. „Inspannen I" boval de dokter kortaf, ,de. rest komt terecht I" D'aarop trad hij weder in het salon, waar de stapel 'koek stond, doch waarop de goudstukken ontbraken. „Wie van jullie heeft bet geld weggeno men donderde do vader togen het on schuldige kinderviortal dat rustig rond den Kerstboom verzameld, was. Allen schudden verschrikt de hoofden, niemand' kon zich de toorn des vaders ver klaren. Daar valt zijn blik op het driet-jarig Frits- je, dat op den vloer zit, druk bezig de lange gekleurde papierstrooken, van den Kerst boom afkomstig, op te winden en met zij,n dikke, roode vuisten tot een groota pop te .saam te binden. Uit de broelkzakjes stelten reeds een paar proppen. „Wat voer je daar toch uit, Fritsjo?" vraagt do moeder. „Waarom doe je dat?" „Ik wil 'n touiw hebben paardje spe len antwoordt de 'klein© zonder op te kij'- ken. „Een touw? Nu niet vent! Neen! Daar ginds staat jo nieuwe speelgoed I Kom, ga met je wagentje en je paardje spelen Totdat Klaas Vaak kotmt „Neen, stoute nVama I Ik wil 'n touw ma ken I" stijfkopt Fritsjo, wiens levendige ver beeldingskracht haar eigen weg scheen te gaan. De vader 'heeft zijn kleinen jongen zelf niets gegeven, daar hij' het met de pae- dagogen eens is, die zeggen dat alle speel goed overbodig en zelfs schadelijk voor "kin deren kan zijn. De kinderlijke fantasie wil en moet zelf scheppen! Bijl die gelegen heid valt dbs vaders iblilk: op den glimmen den moorenkop, di'e liet eenigo schijnt te liefkoosde uitstapjes voor ds Londen aars op Kerstmorgen. Van een kerstboom waa in Engeland het eerst sprake in 1444. Er werd toen een boom geplant in het midden van een straat of plein en opgesierd met groene bladen en guirlandes. Uit dit oude gebruik verplaatste de 'kerstboom zioh binnen do muren van de woning en werd daarbij gedecoreerd met kaarsjes, die, aangestoken, op- dö blinkende glazen en imetalen versierselen aan de tak ken bevestigd, heb eigenaardig schitterende effect geven, dat ieder bij' ervaring wel be kend zal zijd. In Servië viert men op zonderlinge wijze het „feest dei" Christenheid", De vader clea huizes gaat 's morgens voor dag en dauw naar heb boscih en 'hakt er een jonge eik om, en kiest daarvoor de mooiste boom, dien hij' vinden kan. Hijl brengt dien boom mede naar ihuis zeggendeGoedendag en een gelukkige Kerstmis," waar-op de aanwe zigen dan in koor antwoorden: „Moge da hemel u rijkdom ©n eer schenken". Daarop wordt do boom gopl'ant voor het huis en bestrooid met graankorrels.. Daarna wordt de boom begroet met pistool- en geweer- sohot en, In de republiek Uruguay in Zuid-Ame rika is de Zaterdag, volgende op Kerstmis, een feestdag, dan wordt er niet gewerkt, maar overal worden boom on geplant ter her innering aan het Kerstfeest. Kaartspelen dat het eerst in Engeland in zwang was, werd beschouwd als een tijdver drijf dat bizonder geschikt was voor do Kerstavonden. Men speelde tooh sl'eehts een 'kaartspel, 't oude veel verbreide pan- doeren. Kerstnacht om twaalf uur wordt door bij- geloovige lieden in alle l'anden beschouwd als de spookachtigste tijd van heiTjaar, Beuzen-kerstkoekm Van alle Kerstkoeken die or sedert 20 ©ouwen zijn gebakken is ongetwijfeld do grootste geweest die, welke 'koning, Frie- drieh Wilhelm I van Pruisen circa 170 ja ren geleden liet vervaardigen als een lek kernij voor 30,000 soldaten van zijn leger. De koek 'kwam om zoo te zeggen „op ta fel" op een min of moer dramatische wijze. De soldaten hadden juist een stevig rant soen achter d'e kiezen, toen hun aandacht getrokken werd) door een voertuig van bui tengewoon grooto afmetingen, getrokken door acht paarden. D'o wagen scheen zwaar beladen en toen hij naderbij kwam, bleek de inbond te 'bestaan uit oen euormen koek, zooals er nog nooit te voren een was gezien, zelfs niet in de meest geavanceerde solda- tenfantasie. Om een denkbeeld' van den omvang van dezen monsterkoek te geven, dien© dat do lengt© 54 voet, dö breedte 24 en d'e dikte bijna 3 voet bedroeg. Voor do bereiding wa ren gebruikt 36 baaltjes meel, 1 ton boter (margarine bestond toen nog niet) en 5000 eieren. Dö ingrediënten waren vermengd met 200 gallons melk en een ton gist was er bijl gevoegd om de noodzakelijke „rijzing" to verkrijgen. Hoe groot ook hun aantal was, konden d)e soldaten alleen do reuzenkoek niet geheel verorberen en moesten daartoe do ihulp in roepen van alio bewoners nit den omtrek. Met vereende krachten werd] toen door bur gers en militairen de reuzenkoek geconsu- zijn dat in Fritsjo's oogon nog genade beeft gevonden behalve de gekleurde papier strooken. Toen dokter Soanmer zijn jongen in de armen neemt, verrast hem een luid, veelvoudig gerammel in den spaarpot, het klonk alsof de inhoud verdriedubbeld was. Is tante's goudstuk zoo suel tot een heksen- penning aangegroeid? Niet kwaad!! Eens klaps schiet hom een gedachte door het hoofd. Te drommel'! Met een smak werpt hij 'iet steenen monster tegen den ijzeren haard en er komen te voorsohijn vier goed- stulk'ken in plaats van een. Ongetwijfeld had Fritsje dus Ja, daar ginds bij de tafel staat nog een stoel, waar op de kleine was geklauterd „Kleintje, heb jij' het geld?" vraagt de moeder ademloos, die nu plotseling lioht krijgt over de zaak. „Plomp in de paarpot!" bericht Fritsjo triomfeerend, die zich de. onverwachte spaar- zaamheidsvenmaningen Van den vader zeer ter hart© genomen'had. „Plomp g'maakt! Geen chocola neeEen echt paard. Aau- panne, met mooie touw, mama! Aanpan- no!" Men stond sprakeloos, terwijl! Fritsjo rijn werkje voortzette Zoo had dus ook tante Lotje's cadeau een plotseling en treurig eind gevonden. Tante Lotj© sloot het speculatieve Fritsjo in de armen en kuste hem hartstochtelijk. Dfe kleine roodwangige appel soheon haai ditmaal verre van den stam te Vallen. Slechts niet t© ver En toen de doktei eenige ©ogenblikken latei' do beide oude da mes galant naar het rijtuig geleidde en do „bloedverwanten" vriondelij'k uitnoodigdo voor het diner den volgenden middag, was tante Lotj© vast besloten, lievër den doktei' zelf „te bedenken"

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6