BINNENLAND. STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. Gemeenteraad. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. gen "bij; een eventueel nieuw onderzoek, waardoor dit geheel onmogelijk werd. Z u i d-Amerilc a. De Yenezoïa.msolie zaakgelastigde Velu- tino, die naar Parijs was gezonden om een 'leening te sluiten, is daarin niet geslaagd. Nu wordt er een ander, dr. Paul. op uitge stuurd. Generaal Reyes heeft.aan de Ver. Staten verzocht of den status quo te Panama te handhaven, of Columbia toe te staan Pa nama te Innoveren, of do schadevergoeding te betalen die het Hnagsche arbitragehof zal vaststellen. Indien die voorstellen worden verworpen, zal Columbia de diplomatieke en handelsbetrekkingen met d© Ver. Staten afbreken. Perzië. Engeland tracht in Perzié zijn invloed uit te breiden. Het zal thans weer een consu laat openen to Toobat-i-H'aidari in de pro vincie Ivhorassau in het Noord-Oosten van Perzië. Do sted is wel een handelsmiddel punt, maar de Engeische belangen zijn er gering en Eugelsehen zijn er niet. D© Rus sische bladen moenen dan ooit, dat het nieu we consulaat alleen moet dienen om Rus land tegen te werken en zij verlangen nu ook de instelling van een Russisch consu laat in de genoemde plaats. Hofberichten. H, M. de Koningin heeft gistermiddag ontvangen de in de residentie en omstreken wonende dames en heeren, de burgerlijke ambtenaren en officieren van land- en zee macht en van het koloniale leger, die audiën tie of voorstelling hadden aangevraagd. Daaronder behoorde ook liet H»ag«che werkman-raadslid Yan Pijl. Corps diplomatique. De Itnliaansche gezant bjj ons Hof is na een verblijf in zijn vaderland, uit Milaan, te 's-Gravenhage teruggekeerd. Onze Consuls. De heer A. R. Mees, vice-consul der Ne derlanden te Glasgow, is overleden. Het vice-consulaat wordt waargenomen door den heer Alex Denham. -* De heer R. F. Killengreen, ingevolge Ko ninklijke machtiging bei oemd tot vice-consul der Nederlanden te Tromsoe, is in die hoe danigheid door de Noorsche regeering erkend. V De heer E. Jobson, ingevolge Koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul der Ne derlanden te Newcastle o/T., is in die hoe danigheid door de Britsche regeering erkend. Jnbllée ran H. M. Koningin Emma. Een groot aantal dames uit de eerste kringen van Den Haag hebben zich bereid verklaard op te treden als beschermvrouwen van de opvoeringen van »Ia Fee des Poupées" te geven 'n het Palds aan den Kneuteidijk op 22 en 23 Januari ter gelegenheid der bjjzondere huldebetooging aan H. M. de Koningin-Moeder. C. L. Tan TToelderen. Gistermiddag is aan den heer C. L. van "Woelderen, aan wien op verzoek mrtingarg van 1 Januari eervol ontslag is verleend ais directeur der Stoomvaart Maatschappij Zee land, en die metterwoon die provincie goa*. verlaten, door een aantal der notabelste in gezetenen uit alle deelen der provincie een huldeblijk aangebeden. De aanbieding had plaats door een commissie uit de deelnemers aan het huldeblijk, waarbij gevoegd is de volgende calligraphische opdracht, luidende: nLijst van deelnemers aan het huldeblijk, door Zeeuwsche vrienden aangeboden aan den heer Garel Louis van Woelderen op 29 December 1903, bij zijn aangaan I vei trek uit Zeeland, na 27-jarig verblijf aldaar." Dan volgen de namen der 68 deelnemers, waar van 37 uit Middelburg, 13 uit Vlisri' gen en 18 uit verschillende andere plaateen in de piovincie. Rechtstoestand Burg. Ainb'enaren. De bond ter verkrijging err.»r wettelijke regeling van den reehtstoesftr d der burger lijke ambtenaren zal 14 Jar :ari 's avonds om acht uur in het gebouw der maatschappij voer den werkenden s' nd te Amsterdam een propaganda-bijeenk mst houden, waarin als sprekers zullen opt.eden prof. mr, D, P. D. Fabius, mr. J. A. Levy en mr. J. G. Schólvinck, allen te Amsterdam. Afg. verg. B. y. X. 0 Gisteren he-.ft-te Dordrecht de 28e alg. vergadering f laats gehad van de E. v. N. O. Do voorz.tter, de heer F. L Ossendorp, opende do vergadering met een uitvoerige rede, waarin spr. de geschiedenis van den Bond in 1903 nagaande, uitvoerig stilstond bij de dagen dei' „misdadige woelingen" en de gevolgen daarvan voor eonige onderwij zers en onderwijzeressen. Hiji wees erop hoe de za&k-Kappetem ten gevolge had het drei gend ontslag van 6 leden van liet hoofdbe stuur, doöh dat deze zaak in de voorverga dering gelukkig was opgelost en de leden voor het hoofdbestuur behouden bleven. De Bond hoeft steeds geijverd voor de vrij heid van den onderwijzer buiten de school en zal dat ook blijven doen. Spr. rosipt allen toe. denkt can de verkiezing van 1905 op dat gij u niets te verwijten zult hebben wan neer de tegenwoordige regeering in de meer derheid blijft. Ter vergadering zijn vertegenwoordigd 174 af deelingen, door 229 afgevaardigden, terwijl velo belangstellenden aanwezig zijn. De secretaris brengt verslag uit. Hierna wordt mededeeling gedaan van de motie, in do voorvergadering aangenomen, betrekkelijk de kwestio-Ivappetein—.Hoofd bestuur, waarbijl do uitslag dor stemming omtrent don t© verleen en steun een niet principieel e wordt verklaard. Deze motie zal aan een referendum dei* loden worden on derworpen. Hierna komt hot punt in besprekingde vrijheid van den onderwijzer buiten de school Een motie, door liet hoofdbestuur in deze voorgesteld, waarin de houding der over heid teil sterkst© wordt afgekeurd en het hoofdbestuur wordt opgedragen ten sterkste op te komen teger beperking dier vrijheid, wordt aangenomen met bijna al gem cone stemmen. Verzekering tegen financieel© gevolgen van op wachtstelhng en ziekte. Voorgesteld wordt liet hoofdbestuur op te dragen een onderzoek in te stellen naai de mogelijkheid cener vei-zekering. Schiedam wenscht geen ziekteverzekering, omdat zulk een verzekering de autoriteiten er toe zal brengen, te speeuleeren op de uit- kecring, -door de bondskas verstrekt. De bedoeling van hot hoofdbestuur is al leen re vooralen in gevallen van langdurige ziekte Gevallen beneden de zes maanden blijven dus reeds dadelijk uitgesloten. Het. voorstel van het hoofdbestuur wordt aangenomen. De opleiding. Besloten wmdt liet H.B. op te' dragen met ikraeht te propageeren voor verbetering van de opleiding der onderwijzers. Ponsionneering. Het H.B. wordt opgedragen dat on der ive p in 1901 aan de orde to stellen. Ten slotte wordt nog besloten te propa- gceren voor verplichte schoolvergaderingen. De vergadering wordt geschorst tot den volgenden morgen 11 uur. Yereentging voor Vrouwenkiesrecht. Gistereu werd de 10e algemeen© jaarver gadering van „Vrouwenkiesrecht" in Maison Prins te Leiden, door mevr. Atetta Jacobs geopend met eeu 'liartel'ijik woord van wel kom aan de leden en afgevaardigd-en, waar in zij tevens een terugblik wierp op het tienjarig bestaan. Aanvankelijk een Heine groep vrouwen, telt de vereeniging thans ruim 114 leden, verdeeld over 18 afdeelin- gen, waarvan er thans 14 waren, vertegen woordigd. Zij> wees op verschillende feiten, waaruit bleek, dat de vereemiging niet te vergeefs bad gewerkt en spoorde haar mede strijdsters aan tot volharding, opdat de strijd aan het einde met de overwinning zal worden gekroond. Na enkele mededeelingen door de presi dente, werd het jaarverslag door de secre taresse uitgebracht, waaruit -bleek, dat het aantal leden met 64 is toegenomen, er kwa men drie nieuwe afdeelingen bij, nl. Breda, Umuiden en Meppel, terwijl "Utrecht, dat een tijd. lang een kwijnend bestaan leed, weder tot nieuw leven is ontwaakt. Te Roordabuizinn, waar zieli reeds 15 leden hebben aangesloten, zal' spoedig een af dee ling verrijzen. AVegens afwezigheid van de penriingrnees- teres ten gevolge van ongesteldheid, kon het finantieel verslag niet worden uitge bracht. Tot plaats der volgende aJgemeene ver gadering werd 's-Gravenhage aangewezen. Het bedrag, dat het volgend! jaar door de afdeelingen aan het hoofdbestuur inoet worden afgedragen, werd bepaald op f 0,50 pei- lid. Tot afgevaardigde naar heb Landelijk On- derwijfc-Coinité werd benoemd mej. Kooi man te Amsterdam, terwijl' de benoeming van een secretares van het Internationaal Yrouwenldesreaht-comité aan het hoofdbe stuur werd overgelaten. Hoewel warm verdedigd, werd het voor- stel-AmsteTdam, om een vaandel' voor de vereeniging aan te schaffen, verworpen en een tweede voorstel, om een bepaalde pro pagandiste aan te stellen, aangehouden tot een volgende vergadering. De vergadering sprak daarna bij. meer derheid van stemmen als baar meening uit, dat het voldoende is dat het hoofdbestuur is aangesloten bij het Nationaal Kinder- eong-res, en dat niet de afdeelingen afzon- deriijk zich behoeven aan t© sluiten, wel verdient het overweging dat de leden indi vidueel zich hierbij aansluiten. Het voorsbel-Breda„De vereeniging make zich. los van het Algemeen Kiesrecht- comité", vond warme verdedigers in do af gevaardigden van Breda zelf en in de dames Haver en Drucker te Amsterdam, en werd voornamelijk bestreden door de afgevaar digd© van Meippel, die zelfs voorstelde dat de vereeniging zich zou uitspreken vóór al gemeen kiesrecht. De debatten hierover dreigden bijna al to warm te worden. Ge lukkig bracht de pauze, die daarna werd' aangekondigd, raad. Toen toch werd het voorstel-'Meppol met op twee na. algemeen© stemmen verworpen en dat van Breda tot de volgende jaarver gadering aangehouden. Voorloopig moest men, meende de vergadering, heb stand punt van neutraliteit handhaven. Op voorstel van Leeuwarden werd be sloten dat de afdeelingen gezamenlijk de reis- en verblijfkosten der afgevaardigden zulïen moeten betalen, die edhter aanspraak op vergoeding verliezen, indien zij' de ver gadering zonder wettige redenen binnen- tijds verlaten. Koffleoogst. Blqkens een telegram van den gouverneur van Nederlandsch-Indië, van 25 dezer, wordt de gouvernements koffioogst op Java voor dit jaar thans weder geraamd op 293,000 pikols. Finantieel Nieuws» Voor do derde serie, groot f 400,000, ren tende 31/2 pet. der leening ten laste der Provincie Zuid-Holland groot f 3,255,000, is ruim f 800,000 ingeschreven. Z(j is toe gewezen aan 9 verschillende inschrijvers, tegen den koers van 97.25 pet. Uit Zutphen seint men ons bet faillisse ment der kassiersfirmn Boerendans Sc Co. De firmantde heer Boerendans, directeur der Geldersche hypotheekbank is vertrokken zonder order op zijn zaken te hebben gesteld. Het pa«sief moet zeer belangryk zjjn. Een kind ernstig gebrand. Eeu treurig ongeluk heeft hedenmorgen 9uur liier plaats gehad. Terwijl de moeder even naar boven was gegaan om zich te kleeden, was heb 7-jarige dochtertje van Van den Oever in de zgn. Balokersbumt achter de Hoogrtraat alleen in het benedenvertrek gebleven. Ziji seliijht toen te dicht bij don reguleer-vulkacihel te zijn gaan staan, zoodat- haar rokje of schort je in aanraking is gekomen met 't gloeïcnd- staanclö interieur van den kachel, want wel dra klonken liar© kreten van angst en pijn door het huis. D'o moeder snelda onmiddellijk naar be neden en vond baar 'kind door vlammen om geven. Mot beide handen trachtte zijl de brandende kleertjes van het arme kind af te mikken, dat inmiddels naar buiten was gesneld en waar ook reeds buren waren ge koonen om zoo mogelijk hulp tó verleen en. De 'handen der moeder waren weldra met brandwonden overdekt, doch do buren wa ren er inmiddels in geslaagd' het vuur te dooven. Doch hoe deorlijik was de arm© kleine in- tussehen reeds gebrand. Het gelaat, de lip pen, de karen, voorts de arm, zijde, rug en iborst, overal vertoonden zich brandwonden. Nadat de wonden met doeken met lijn olie waren omwikkeld, is de arme Heine naar het ziekenhuis gebracht, waar haar verdere hulp werd1 verleend, en zijl ook in behandeling zal blijven. De toestand sohijmt ernstig te znjln. Wij brengen ook te dezer plaatse ter kennis van belanghebbenden dat door het uitlaten van water door de Beurssluis, de scheepvaart vermoedelijk belemmerd zal zijn op Dingdag 5 Januari a.s., tusschen 10 en 4 uur. In de openbare vergadering van den Raad van State, aid. voor de geschillen van bestuur, werd heden ïapport uitgebracht: door staatsraad mr. de Nerée van Babbe- rich omtrent het beroep van het bestuur der vereeniging Volkshuis te Schiedam" tegen de afwijzende beslissing van den directeur der belastingen te Rotterdam, op het verzoek om herplaatsing op de lijst voor vrydom van porsoneele belasting van het gebouw der ge noemde vereeniging aan de Lange Haven te Schiedam; als gemachtigde van het appel- leerend bestuur trad op mr. A. van Gijn, advocaat en procureur te 's-Gravenbage. Schipper Krootjes, varende in de Noordvest- gracht, had vanmorgen het ongeluk door de gladheid van het dek te vallen en daaibij met zijn hand door een ruit te slaan, tenge volge waarvan hij de pols ernstig verwondde. Hij moest zich onder geneeskundige behan deling stellen. Correspondentie. Aan P. de B, alhier. Onze ruimte laat niet 10e van alle bonds vergaderingen en congressen in den lande uitgebreide verslagen op te riemen, vooral niet op tijden als Paschen, Pinksteren en Kerstmis, wanneer er zoovele tegelyk plaats hebben. Naar aanleiding van uw schrijven hebben wij het echter van belang geacht onmiddel lijk een ernstig onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de onjuistheid waai op door u is gewezen. Het resultaat van dat onder zoek zullen wjj met uw schrijven in een volgend nummer opnemen. De Redactie. Be Arbeidsbeurs. Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h. sigarenvak. Schoen maker (halfwas). Jongens voor de pakk van de sigarenfabr. Smidsknecht (bekwaam). Gasfitter (halfwas.) Kuiper (bekwaam Boerenknecht. Jongen voor een moes tuin. Kuiper (halfwas). Keukenmeid. Dienstbode voor meid-alleen. Leer jongen vooreen windmolen. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Koperslager. Dagmeisje. Aangeboden werkkrachten. Timmerlieden. Drukkers. Bakker. "Winkelbediende. Kantoorbediende. Boe renknechts. 1 tuiniersknecht. Distilla teursknechts. Koetsiers. Slagersknecht. Kistenmakers. Ververs. Iloutkoopers- kneeht. Smidsjongen. Personen v. lichte werkzaamheden. Personen voor schrijf weik. Personen voor loopwerk. Per sonen voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in het smidsvak. Idem kuipersvak. Idem manufacturen- vak. Idem boekhandel. Idem timmer vak, Schoonmaaksters, Wasschen-aan- huis gevraagd. Dienstmeisje voor geheele dagen. idem voor haive dagen. Ma chinist-bankwerker. Machinist-stoker. Behanger (halfw.) Boekbinder-huiswerker. "De bekende baan der Ylaardingsche IJs club is hedenmiddag geopend. 'Gisteravond kwam een zwaar beladen wagen met steenkolen de Waalstraat afrij den met nog al groote vaart. De bestuurder verloor de macht over paard en voertuig zoodst het laatste met vollen gang aanreed tegen het ijzeren hek aan den zijkant van het raadhuis. Het hek werd geheel uit den muur gerukt. Door den schok raakte het paard los en giDg op hol tot aan het einde van de Waalstraat. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Vergadering op Dinsdag 29 Dec. 1903, des 's avonds ten 7 ure. Voorzitter dö ilieer JVC. Versteve, oudste wethouder. Aanwezig 12 leden. Afwezig de heeren Van Buur en van Hoysb, Hummelinok, van D'am, Hoogem- dijlk en v. d. Valk. De notulen van dö vergadering op 17 Nov. j.l. worden goedgekeurd, die van de vergadering op 20 Nov. zulïen in druk wolb alen rondgezonden 011 in een volgende ver gadering worden vastgesteld. Ingekomen waren o. m. missive van den minister van binnenl. zaken ter toekenning van ©en su'bs. van f 1500 ten behoeve van de teekencurs-us der B. A S. Van God. Staten missives waarbij zij hun goedkeuring hechten aan verschillende raadsbesluiten. Missive van den lieer C. Humniekutk, waarbij hiji ontslag neemt als raadslid. Met de gebruikelijke waardeerendo woorden ge wijd aan dö diensten door den heer Hum- melinck der'gemeente Vlaardingen bewezen, wordt zijn missive voor 'kennisgeving aan genomen. Het bezwaarschrift tegen ihet k-oihier van de H. O., ingediend dooi- W. C. Spierdijk, word niot-ontvankelijk verklaard. Verzoek van Gebrs. Van Buuren van Heysb om wijziging van erfpadhtsvoorwaar- den. I11 handen van B. en W. 0111 idvie?. Aan de orde is Benoeming van een lid van het Burger lijk Aamibestuur wegens periodieke aftre ding van den heer J. van Schravendijik. D'e heer J. van Sdhravondijik werd; met al'gememe stemmen herbenoemd. Benoemd worden tot onderwijzers aan school B, de heeren W. van Brouwers haven t© HardinxveldA. J. Van Gelder te Haarlemmermeeraan school C de heeren, P. Gardenier te Vierpolders en tot onder wijzeres mej. T. S. Schilleonan, mej. C. R. Richards, alhier. Aan de orde is verder Voorstel1 van B. en "W. inzake de bepaling der jaarwedde van den chef der 1© afd. Aangenomen. Idean tot regeling van den erfpachts- prijs voor 1904. De heer van Duss^ldorp vroeg welk© reden er "bestond om, voor hodkper- ceelen dö prijs met 25 te verhoogen en of de gronden aan 't Plein, die uittoraard hoakperceelen zijn, ook niet met 25 moes ten verhoogd worden. Db heer van der Windt wijst er op dat in de vergadering der Commissie van gemeentewerken de wenschelijlkiheid werd uitgesproken, om de prija voor de koekper- ceelen te verhoogen en d'at d© burgemeester beloofd had do zaak te overwegen. De heer IJ z e r m a 11 s achtte het ge vaarlijk om do verhooging van 25 voor de hookperceelöii aan to nemen. Op voorstel van den heer van Dusseüdorp wordt alinea 2 van 'het rapport der com missie aldus gewijzigd eventueel eenige verhooging te bepalen van de .hoekperceelen. Het rapport wordt daarna goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot voorziening in de behoeft evan vergaderlokalen. Aangenomen. Idem tot toekenning van een subsidie aan de Vissaherijischool en tot het in ge- bruik afstaan van lokalen van de Burger avondschool. Aangenomen. Ontwerp-besluit tot wijziging der ge- meentes-begrooting dienst 1903. Aangenomen. Voorstel van B. en W. op het verzoek van J. Agtenberg om gemeentegrond in erfpacht. Aangenomen. Idem op 'het Verzoek van A. van dei- Valk, alsvoren. Aangenomen. Idem op het verzoek van E. Uifctenbroek, alsvoren. Aangenomen. Idem op het verzoek van J. Zonneveld om wijriging van ©rfpachtsvoorVaarden. Aangenomen. Idem op het verzoek Van E. TJittenbroek, alsvoren. Aangenomen. Bezwaarschriften tegen aanslagen op het oorspronfcel ijk kohier van den hoofdelijke» omslag, dienst 1903. Suppletoir 'kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1903. Beide laatste punten worden in geheime zitting behandeld. De zitting Wordt na ruim een uur weer heropend om na eenigei mededeelingen door den voorzitter te wor den gesloten. Jae Drlus, Men meldt ons Urlu8 zong de vorige week als gast in de K. K, H. Opera te Dresden de titelpartü in sSiepfried". Onze landgenoot had een enorm succes en werd buitengewoon toegejuicht; niet alleen zijn allen vol lof over zijne prachtige stem, maar ook de uitbeelding was zoo mooi, dat door zijne medeweiking de uitvoering hoo^ cgroemd kon worden. Carmen Sylva. Gisteren vierde koningin Elisabeth van Rumeniëgeboren prinses Zu Wied haar zestigsten geboortedag. Zooats algemeen bekend geacht mag wor den is deze hoogontwikkelde koningin de dichteres Carmen Svlva wier versen en pro zawerken in ons land voor haar lal van be wonderaars wisten te veroveren. De dichteres, die ook op ander terrein van kunst op den voorgrond treedt en tijdens den oorlog van Rusland en Turkije een hos pitaal oprichtte voor de gekwetsten, waarbij zijzelf (jveiig deel nam aan den verpleging- arbeid, huwde in 1869 met vorst Carol van Rumenië, die drie jaren eerder den troon had ingenomen, door de verdrijving van Couza opengekomen, en was steeds een trouwe vriendin en vrouw voor hem Zij heeft één dochtertje gehad, doch dit stierf reeds in 1874, wat eeu zware slag was jr haar moederhart. Het Neder landsch Natuur- en Genee-kun- dig Congreq dat om de twee jaar vergadert, zal in April 1905 zyn 10de bijeenkomst hou len te Arnhem. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft wederom het eere-voorzitterschap aan vaard. Het hoofdbestuur van dit Congres bestaat verder uitdr. A. C. H. Moll, geneesheer te Arnhem, algemeen vooizitter; dr. G J, Michaels, onderdirecteur H. B. S. te Arnhem, algemeen ondervoorzitter; dr. C. Kei bert, direct. Nat. Artis Mag. te Amsterdam, alge meen penningmeesterW. A. M. Piepers, hoofding, v/h. stoomwezen te Arnhem, dr. W. H. Julius, Hoogleeraar te Utrecht, dr. G. C. J. Vosmaer, hoogleer aar te Leiden, dr. W. Ren.ssen, geneesheer te Arnhem, J. F. Nbrmeyer, leeraar H. O. te Rotterdam, de vier laatsten sectie voorzitters, P. Ribbius, geneesheer te Arnhem, algemeen secretaris. Voorzitters van subsectiën zijn dr. P. Zee man, hoogleeraar te Leiden, en dr. H. W, Bakhuis Roozeboom, hoogleeraar te Am sterdam. Het drama te Schiedam. (Vervolg.) Bek!. Overduijn was min of meer opge wonden door drift, vermoedelijk wegens woede op Jacob v. der Zwan, broeder van den vorigen getuige M. vau der Zwan. Get. Dijkhuizen beweerde niet gezien te hebben dat b°kl. gemikt had op van der Zwan. Bij inbeslagname van den revolver zalen er nog drie scherpe patronen en drie ledige hulzen op. Door den agent van politie A. de Haan werd de dader in de Buitengorzen aangehouden alwaar hij in een griend lag. Get. Vet brugge stond met nog een paar vrouwen en< Pieter Bokhorst naar de ruzie te kijken. Bij het eerste schot waren zij uit elkaar gestoven. Kort daaiop had zij Bokhorst gezien in de branderjj van den heer Honner- lage Grete en braakte hij, waarop hij kort daarna overleed. Men dacht toen tengevolge van den schrik door het gebeurde. De politieagenten Van den Berg en Putter s hadden het lijk van Bokhorst per brancard naar zijne woning gebracht en hetdaai ont kleed, waarbjj zij constateerden dat het lijk een verwonding had aan de borst en dat ook de kleeding dooi boord was. De informaties omtreot bekl.'s gedrag luidden gunstig er was nooit wat met hem voorgevallen. Het O, M. bij monde van mr. Cohen Ter vaart releveerde dat kleine oorzaken ook hier weer een groot gevolg hebben gehad, "Wan neer beklaagde op z(jn jeugdigen leeftijd geen revolver bezeten Imd, zou hij thans niet terecht staan voor twee zulke ernstige feiten en zich wellicht bevinden in zyn bede yf op debreede golven. Om zijn broeder Jacob te beschermen, zegt mr. Cohen, heeft Ment van der Zwan zich in de waagschaal gesteld. Spr. vroeg veroordeeling wegens poging tot moord tervvyl ten opzichte van het dooden van Bokhorst het O. M. geen schuld aan wezig achtte, daar zulks als opzet moet aangerekend worden, of anders zou hij ten opzichte van dat punt van rechtsvervolging moeten ontslagen worden. Het O. M. requireerde 5 jaar gevangenis straf wegens poging tot doodslag en doodslag. De verdediger mr. A. Siob, besprak in de eerste plaats het gunstig gedrag en zijn schoon strafregister. Bekl. had üiet de intentie om te dooien. Om geld te verdienen moest hij aan boord blijven, niettegenstaande zijn on gunstige gezindheid ten opzichte van Jacob v. d. Zwan. De verpotende invloed van sterken drank is ook hier weer de drijfveer geweest. Aan pleiter had bekl. in het Huis van Bewaring ook bekend dat het om Jacob v. d. Zwan te doen was. Pleiter vroeg een veel mindere straf. Uitspraak over 14 dagen. Voor de rechtbank te Rotterdam stond gisteren terecht J. J. B., kuiper te Schiedam, die aldaar den 14n November twee konyoen had weggenomen ten nadeele van A. v. d, H. en den 21sten November 1 konijn ten nadeele van J. H. M. De eisch luidde 6 maanden gev. straf. Bekl. was reeds in Mei wegens diefstal lot 1 maand gev. straf veroordeeld. Op 5 Oct. had de 13 jarige J. E. te Hoek van Holland een jjzeren slaaf op de rails gelegd, waarvoor h(j thans thans terecht stond. Er werd geëischt f10 boete subs. 10 dagen hechtenis.

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2