57"° Jaargang. No. 11362. Dinsdag 12 Januari 1904. De wil tot geluk. >17 Den) «worant verschijnt dagelijks, met uitsondering van Zotri inFeestdagÜ.' Prflg per kwartaalVoor Schiedam en Vlaaidingenfl. 4.35. Frmnoo per post fl. 4.65, Prjjs per weekVr-or Schiedam en Vlaardingen 40 cent.1 Afzonderlijke nummera 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags v<5dr een Wxr san het bureau bezorgd rijn. Boreas s Bovenstraat 68. BUITENLAND. 11 Januari 1904, Be crisis In Oost-Azlë. De telegrammen van Zaterdag met elkander vergeleken doen een minder pessimistischen indruk ontstaan wat den toestand in het uiterste Oosten aangaat. Er blijkt immers uit dat de Japansehe regeering nog bereid is de discussie met Rusland voort te zetten en diens laatste voorstellen, zijn dus niet van dien aard, dat de betrekkingen er onver mijdelijk door afgebroken moesten worden. Japan zal echter niet te lang dralen met te antwoorden, omdat het jaargetijde, in geval van oorlog, bizonder ongunstig is voor Rus land, omdat de haven Wladiwoslock, de oorlogshaven van Russisch Oost-Azié, dicht gevroren ligt en voor het einde van Maart aldaar geen open water zal zijn. Intusschen valt het niet te ontkennen dat de huidige toestand niet vrij is voor complicaties. De oorlogsgeruchten duiken weer op in China en Korea, waar de haat tegen de vreemdelingen nog steeds groot gevaar oplevert voor de bewoners van lega ties en religieuse stichtingen. Met het oog op de veiligheid van hun landgenooten zenden ook thans de verschillende mogendheden evenals in 1900, troepen naar Peking en Seoel en te Tokio en Yokohama verkeeren de vreemdelingen in niet benijdenswaardige positie. Naar mate de spanning tusschen Japan en Rusland overdrijft en daarvoor is naar het schijnt op dit oogenblik veel te zeggen, zal ook dat gevaar afnemen. Het is in alle geval nog niet tot een breuk gekomen en dat is reeds iets gewonnen. Volgens Renter's bureau spreekt de Japan sehe regeering tegen dat binnenkort een expeditie naar Korea zou worden gezonden. Dit dementi schijnt aan te wijzen, dat in de Russische nota wordt erkend, het recht van Japan om in Korea een overwegenden invloed te oefenen. Aan het sJournal des Débats" wordt uit Berlijn geseind »Dat drie dagen zijn voorbijgegaan sedert. "Woensdag, het antwoord van Rusland op de Japansehe nota is overhandigd, zonder dat een oorlogsverklaring is geschied, wordt beschouwd als een teeken gunstig voor het behoud van den vrede. In bevoegde kringen gelooft men dan ook niet aan een oorlogs verklaring. Daar het Japansehe ministerie en de Raad der Seniores beraadslaagd heb ben, mag men aannemen dat het antwoord \an Rusland wordt beschouwd als een grond slag voor onderhandelingen, welke tot een vreedzame oplossing zullen leiden. Prins Tching, de Chineescho minister van buitenl. zaken heeft den Japanschen gezant Ouchida Yasuya doen weten dat ingeval een oorlog tusschen Rusland cn Japan uitbreekt, China onzijdig zou blijven. Volgens inlichtingen uit diplomatieke bron zou het Russische antwoord verzoenend van toon zijn, maar onbevredigend van inhoud. Japan wenscht een nieuw uitstel om zijn oorlogstoebereidselen voort te zetten. De kans op een oorlog voor de aanstaande lente is altijd nog zeer groot. Roman van MAROMA. GUBALKE. 19) Marianne bukte snel naar een gevallen bloem om haar verlegen gelaat te verbergen. Hans wilde opspringen doch de vader drukte hem naar omlaag. B!yt zoo eens liggen, ik vindt het idee werkelijk grappig!" Hij ging in een anderen stoel zitten en begon te vragen tKinderen wat zouden jelui denken van een reisje naar Rusland Allen lachten. »Om Ilantrn op te zoeken vroeg Irene. »Zij heeft het mij verzocht", ging de overste voort, som jelui alle drie uit te noodigen". Irene, die nu ook naast Hans in hetgias knielde en Marianne een kran» van bloemen aanbood, zag haar viagend aan. »En wat zuh gij antwoorden?" »Nu, hoe denkt ge erover?'' vroeg de overste, goed geluimd. Hans trok een ongeloovig gezicht. ïZoudt gjj denken dat het mogelijk was?" «Waarom niet. Gij kunt onderweg oom Karei, den geestelijke, een bezoek brengen." Irene sprong p. bO ja, dat zou prettig z\jn 1" »En Hans, dan kuut ge in uniform ter kerke gaan by hem. Jongen ik ben nog zoo trotsch op je bonten rok I" Marianne werd bleek en hield krampachtig de leuning van haar stoel vast. Het zou alles tevergeefs zijn, de oude zou niet toegeven De ;>No\voje Wrernja" bespreekt in een artikel de onmogelijkheid dat Rusland aan China en aan Japan concessies zou doen in zake Mantsjoerije Rusland zou zich door concessiës weder verplaatst zien in den toe stand van vóór de bezetting van Mantsjoerije en elk oogenblik een aanval van China te ver wachten hebben in het ontruimde gebied en met de hegemonie van Rusland in Oost- Azië zou het voorgoed gedaan zijn. Het Petersburgsche blad meent dat China door opnieuw Mantsjoerije in zijn bezit te krij gen te veel eischeud zou jworden, de be wapening naar Europeesche methode zou voortzetten en voor Rusland een even ge vaarlijke en prikkelbare nabuur zou worden als Japan, Verscheidene Russische bladen als de »S\vet", de »Nowosti" »Novikrai" etc drukken artikelen af in denzelfden geest. Zij protesteeren daarbij tegen de vredelie vende gevoelens van Rusland en waarschu wen Japan met de maat vol te meten door zijn uittartende houding en daden die con flicten ten gevolge zouden kunnen hebben. In officieele kringen is men bezield met een vredelievenden geest en de diplomatieke onderhandelingen wijzen er op dat de Rus sische regeering een conflict wil vermijden. De Vereenigde Staten en Japan eise.hen dat de handelstractaten die zij met China hebben afgesloten, onmiddellijk zullen in werking treden, maar daar Rusland, zeer begrijpelijk, geen zin heeft om Port Arthur en andere Mantsjoerysche havens voor den vreemden handel te openen, bevindt deChi- neesche minister van buitenlandsche zaken zich dus in een lastig parket. De concessie van Rusland in zy'n laatste nota is, volgens de laatste berichten, de erkenning van den overwegenden invloed van Japan in Korea. Wat eigenlijk de be- teekenis van die vage concessie is, blijkt niet, doch te Tokio moet ze reeds gunstig zijn ontvangen. De onderhandelingen zullen daar omtrent voortgezet worden. De Russische schepen die in de Oost- Aziatische wateren kruisten zijn te Port Arthur binnengekomen en in die oorlogs- haven heerscht kalmte. Een nota van de Japansehe legatie te Londen aan de bladen aldaar medegedeeld, meldt dat de toestand in Oost-Azié niet veranderd is. Met het oog op den ernst van de te nemen beslissing is het mogelijk, dat er eenigen tijd zal verloopen alvorens er nieuwe gezichtspunten geopend worden. Japan heett zijn antwoord nog niet gereed en daar door is het onmogelijk te zeggen of de toe stand verergerd is of verbeterd. Hoe dit zij, de Japansehe regeering is steeds bereid met Rusland te blijven onderhandelen om een vredelievende oplossing van den huidigen crisis tot stand te brengen. demengde DScdcdccltngen. Frauikr ijl ik. De ParijscUe conespondenl van de ïTimes" seint naar aanleiding van de berichten over een Fransch Engelsch verdrag Deze berich ten zijn voorbarig. Sedert eenigen tijd onder handelen de beide noties over voor haar zeer belangrijke kwesties. »Het zou niets te ver- Hans zag haar bezorgd aan. «Zullen we niet liever binnenshuis gaan, daar is het koeler dan in de zon hier." De overste stond op. 3Gij hebt gely'k. Het zal aanstonds etenstijd zijn." «Marianne je bent weer zwaarmoedig", zei Irene na tafel. «En mijn ouders houden veel van je." Zij schudde het hoold. »Dat is het juist wat mij treurig maakt, wanneer zij het ver nemen." Irene liet zich niet van de wijs brengen, «Gij kent Hans' plan, hij wil papa er lang zaam op voorbereiden. Bedenk eens wanneer hij wegens ziekte ontslag neemt en een nieuwe betrekking moet zoeken, dan is het nu nog niet de geschikte tijd om papa te zeggen dat hij een arm meisje wil huwen 1" Marianne knikte en Irene ging voort»Als hij echter een burger-betrekking heeft en zegt dan, Marianne wil mijn armoede met my deelen, dan is het een schoone troost voor de ouders 1" Hans ti ad binnen. Marianne vloog hem tegemoet. >0, ik heb je zoo lief", fluisterde zij. «Je hebt mijn geweten gesust, Iiene", schertste zij een poosje later. ïlk neem alle schuld voor mijn reke ning, antwoordde deze en een glimlach ver helderde haar gelaat. sirene is beter dan ik", dacht Marianne. De villa Renata baadde zich in zonneschijn en een (rissehe morgenwind speelde rondom hare witte muren. Aan het venster stonden Marianne en Irene en verheugden zich in het mooie weer. 3 Het is een lui leventje, dat wij hier |alle dag leiden, niet waar Irene?" wonderen zijn als we binnenkort meer hoor den van een overeenkomst met betrekking tot Egypte en Marokko. Moeilijker zal het zijn aangaande de Newfoundland visscherij een schikking te treffen. In de overeenkomst Siam betreffende, is tot neg toe geen wijzi ging gekomen, noch in die betieflende den Niger. Wat de Nieuwe Hebriden (in den Stillen Oceaan) aangaat, zal men natuurlijk niets besluiten, zonder Australië erin te ken nen, en ik weet, dat dit tot nog toe niet gebeurd is." Bij gelegenheid van den jaardag van den dood van Napoleon III werd Vrijdagmiddag te Parijs iu de keik Saini-Augustin een plechtige d.enst gehouden. Onder de aanwezigen jwerden opgemerkt prins Joachim Murat, graaf de Laborde, de leden van het imperialistische comité etc. Bij het uitgaan der kei k riep een kerkganger «Leve de keizer 1 Leve prins Louis-Napoleon 1" Een ander incident had niet plaats. Ribot, de candidaat van de rechterzijde en het centrum voor het Kamerpiesident- schap, heeft na rijp beraad voor de eer be dankt. Waarschijnlijk zal nu G-mrge Leygues worden aangewezen, de ouJ-mmister van ondeiwjjs uit het kabinet-Waldeck-Rousseau. Lagarde, de teruggeroepen Fransche gezant in Abessynié heeft zich te Maiseille inge scheept om ziju betrekking te Addis Abeba weder te aanvaaiden. Hiermede zijn dus de geruchten van geschillen tusschen Fiank- iijk en den negus voldoende weeilegd. Italië. Omtrent het recht van veto verzekert men te Rome dat de po us met het doel om het veto-recht af te schaffen elke kardinaal zal opdragen een eed af te leggen, waarbij hjj zich verbindt om nooit uit naam van zijn regeering het recht van voto te doen gelden bij toekomstige conclaves. De tegenwoordige kardinalen zuilen allen dien eed afleggen. D' u i t s c h 1n d. De toestand van koning Christiaan van Denemarken is thans gunstig. Binnenkort zal de terugreis uit Gmünden naar Kopen hagen worden aanvaard. De «Yorwarts" maakt een statistiek open baar, waaruit blijkt, dat vanaf einde Septem ber tol einde December in het geheel in Duitschland 47 officieren en onder-officieren zijn veroordeeld tot een totaal van 20 jaar, 8 maanden en 29 dagen gevangenisstraf wegens mishandeling van ondergeschikten. Over het geheele jaar 4903 werden voor dit feit gestraft 206 officieren en onderoffi cieren lot eert totaal van 71 jaar, maanden en 28 dagen gevangenisstraf. Koning George van Saksen is ziek, ten gevolge van een gevatte kou. In officieele kringen maakt men zich ongerust, 's Konings dood zou voor prinses Louise, thans gravin de Montignosi een uitkomst zijn, daar koning George de eenige hinderpaal is, die haar in den weg staat om haar kinderen weer te zien. »Ja en Ilanna slaapt nog en ik geloof dat Puttlitz niets in zijn humeur is." Hans kwam biunen. »Goet!en morgen." Hij gaf Irene de hand en trok Marianne naar zich toe. «Hoe bevalt het je hier?" «De mensehen met wie Hanna verkeert bevallen my in 't geheel niet" zei li ene. Marianna knikte toestemmend. Hans lachte. »Wij zullen spoedig naar oom Karei vertrekken" «Die acht dagen zijn omgevlogen," zei Irene, «de vrees dat er niets komt van onze rei3 naar de grens. «Toch wel," Hans keek op zy'n horloge, ïPuttlitz laat het rijtuig inspannen. Wij zullen een rijtoer gaan maken." »Maa>- wy zijn met ons vijven," meikte Irene op. »Hanna gaat wel mede. Zy heeft migraine." Eenige ongenblikken later rolde het rijtuig over den breeden landweg, die voerde door een groene vlakte en liet doel van de reis was een kleine stad met schilderachtige kerktorens. Bllter moeten gelukkige menschen wonen," zei Marianne. Zij gaf de teugels aan Hans over en luisterde naar een zwaarmoedig Poolsch lied, dat van het veld klonk. Gelukkige menschen 1 Hans wees haar op de in lompen gehulde gestalten aan den rand van den weg. «Bedelaars ziet ga overal. Altijd is er rijk dom geweest en groote armoede »Maar ginds Hans, wat zijn dat voor ge stalten 1 «Dat zijn grenssoldaten en die loodsen zijn hun kazernes." Kleine, kreupele wagens reden hen voorby waarop Poolsche joden hun waren naar de stad brachten. Prijs der Advertentiën: Van 4—6 regels fl 0.92; iedere regel r 45 cents. Reclames 30 cents per regeL Groot» letters naar da plaats die rijf innemen. 4 Advertentiën bij abonnement op voordes li go voorwaarden, Tarieven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In da nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine advertentiën opgenomen tot den prys van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling san het Bureau te voldoen. lustere. M®, X523, Turkije. Te Ipek is 4 dezer een Christen-gendarme door een tot nog toe onbekend gebleven dader doodgeschoten. Schemsi poeha heeft dezer dagen een tocht gedaan om den bekenden leider der Al- baniërs, Bairam Hadschi, die steeds de bevol king tegen Christenen opruit, in handen te krijgen. Nadat Bairam zyn toevlucht had genomen in een toren werd deze door Turk- sche soldaten omsingeld. Bairam wilde zich echter niet overgeven en daarom werd de toren in brand gestoken, met het gevolg, dat de gezochte met drie aanhangers en vier vrouwen in de vlammen omkwam. Van de Turken werd een man gedood en drie gewond. De Porte heeft, aan de gezanten te Kon- stantinopel medegedeeld, dat alle maatregelen door de bendeaanvoerders genomen zyn ora de onlusten in het aanstaande voorjaar op nog grooter schaal weder te beginnen. Er zyn groo te hoeveelheden wapens en krijgsvoorraad vanuit Bulgarije Macedonië binnengesmokkeld. Men schrijft Boris Sarafoff het voornemen toe aan het Roode Kruis om hulp te vragen in Macedonië. Te Saloniki zijn uit het buitenland van Macedonië berichten ontvangen van het op- laven van den opstand. In den omtrek van Sananova wordt bericht van een sterke Bul- gaarsche bende die op Turksch grondgebied zou zijn doorgedrongen 8 bataljons infanterie en een battery artillerie zyn uit Sananova vertrokken en te Saloniki wordt een regiment cavalerie gereed gehouden om binnen 24 uur naar Sananova te vertrekken. Te Kochana moet het tot een treffen zyn gekomen waar bij de Bulgaren 100 man aan dooden kregen. Zuid-Af rikft. Twee Boeren van de 500 weigerden den eed van trouw aan Engeland af te leggen. Dezen bljjven dus te Ahmednagar. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de vrede in Damaraland hersteld is. De Hottentotien hebben zich overgegeven. Y ei r. Staten. De Amerikaansche marine-commissie heeft, als gevolg van de door luitenant Peary in Duitschland en Engeland opgedane ervarin gen, den secretaris van marine, den heer Moody, voorgesteld, in de nabijheid van New- York en in de Chesapeake-bochl kazernes te laten aanleggen. De kosten ramen zij op 600,000 dollar voor elke kazerne. Aan het Duitsche systeem van kazernebouw geven zy de voorkeur boven het Engelsche. Generaal Reyes, de Columb'mansche vredes- gezant, heeft uit Washington aan president Marroquin een rapport geseind aangaande zyn onderhandelingen met de Vereenigde Staten. De generaal besluit zijn rapport met te melden dat alle pogingen die hy heeft aangewend om voor Columbia gunstige con cessies te verkrygen mislukt zyn. De gene raal verklaarde verder dat gegeven het sHanna zal toch niet ernstig ziek zijn," vroeg Marianne plotseling. Hans haalde de schouders op. «In elk geval zullen wij onze terugreis aanvaarden." Zy keerden om en reden zwijgend naar de villa Renata. Daar berichtte men ze dat oom Karei was gekomen om het drietal af te halen. Marianne ademde verlicht op. ïHoe gaat het met Hanna?" »0, zij is reeds opgestaan," zei Puttlitz, Eenige oogenblikken later trad Hanna ook binnen in druk gesprek gewikkeld met den geestelijke. Hanna noodigde hem uit eenige dagen op haar villa te verblijven en oom Karei stemde volgaarne toe. Hy wendde zich toen tot Marianne. By de begroeting had hy haar slechts vluchtig gezien en nu week irij niet meer van haar zijde, zat naast haar aan tafel en zocht haar later op in den tuin. Hij vermaande haar zacht haar plan op te geven omdat het haar slechts verdriet zou bezorgen. Oom Karei bracht haar een groet over van haar grootvader. Hij was een groote man met ernstige oogen. Hy vertelde haar op levendige w'yze uit zijn leven, dat slechts een aaneenrijging van smarten was geweest. Marianne geraakte onder den indruk van de sombere looneeien, die haar verhaald werden en Irene dit bemerkende, drong zooveel zy kon aan op den terugreis. Maar het werd er thuis niet beter op. Marianne bleef zwaarmoedig. Toen zij daags na de terugreis in den tuin alleen waren zei Hans eensklaps. BMarianne waar moet het naar toe met onze liefde Zij rukte zich van hem los en zoctit troost in de eenzaamheid. Irene schudde het hoofd en voorzag het ergste. Marianne nam haar toevlucht totLudwig. nationaliteitsgevoel der Columbianen het langer onmogelijk zijn zal over de publieke opinie te trotseeren, Uit de laatste woorden zou dus moeten volgen dat Columbia ter wille van zijn nationale eer Panama moet heroveren. Alweer een oorlog in 't zicht, waarvan de uitslag echter niet twijfelachtig is. De Ver. Staten willen hel Panama-kanaal behouden en zullen Columbia spoedig tot rede hebben gebracht. Uruguay In tegenstelling met de uit Engelsche bron komende berichten over den opstand in Uru guay heeft de Columbiaansche gezant te Parijs, Herosa, de ware oorzaak van den strijd meegedeeld, Volgens dezen gezant willen do Blanco's een grootere politieke macht vero veren, voornamelijk willen zy de ambtenaren benoemen, waartoe alleen de president ge rechtigd is. De strijd komt dus overeen met dien in Maart 1903 toen het ook ging om bet recht van ambtenaars benoemen, een strijd die in Uruguay, niet met de pen der diplo matie kan worden beslecht, maar met een onzaalge burgeroorlog moet worden uitge vochten. UIT DE PEES. Het ïHdbl." bespreekt het wetsontwerp tot regeling der gemeentebedrijven, Zy keurt de redactie af en zou het wenscheljjker vin den om een redactie te zoeken, die berust op een scheiding der bedrijven, die een be paald monopolistisch karakter dagen -welke wel als gemeentebedrijven moeten worden toegelaten van andere. Zy leest uit de memorie van toelichting dat h°t doel van 't ontwerp is te voorkomen dat de gemeente »het vrije bedrijf" concu- rentie zal aandoen in andere dan door de wet daarvoor aangewezen bedrijven. Zij meent echter dat deze beperkende bepalingen niet noodig zijn omdat onze ge meenten nimmer lust hebben betoond om bedrijven te beginnen waarin zij der parti culieren nijverheid concurentiezullen aandoen. Ook kan zij niet goedkeuren dat, waar ■prake is van de uitzondering op de bepaling (nieuw art, 442bis der Gemeentewet) dat bedrijven door de gemeente niet mogen wor den uitgeoefend gesproken wordt van bedrijven, die door middel van leidingen wor den uitgeoefend en schrijft hier over: Hier hapert wel iets, zouden wij zeggen: het criterium wordt gezocht in de levering per leiding, niet in de stof, die gelegerd wordt of den dienst die per leiding wordt bewezen. Als een middel werd uitgevonden om broodjes of appelen door een leiding te leveren, zou dit bedrijf feitelijk door deze bepaling worden toegelaten. Voorloopig schijnt daarop nog weinig kans, en de minister profiteert er van, zouden wij kunnen zeggen, dat wat tot nu door leidingen wordt ver schaft, dingen zijn die op andere wijze niet of zoo oneindig veel moeilijker te leveren zijn, dat alle concurrentie is uitgesloten. Dat zou wel eens kunnen veranderen. En reeds zyn er, meenen wij, uuiten ons land plaatsen Zij schreef hem nu zeer dikwijls. Menigmaal verscheurde zy den brief en beproefde zich rekenschap te geven van hetgeen zij ging doen. Waarom wendde zij zich van Soldin af Ontbrak de geestelijke band Maakte wijs heid gelukkig En schreef Ludwig zelf niet Daartoe behoort ervaring. Waarom al die geheimzinnigheid, waarom geen krachtig mannen wooid? Zij was van ander karakter dan Irene. Zy bezat niet die deemoedigheid van hart, En toch was zij in staat zich opofferingen te getroosten. Maar zij ze wilde hel zich zelf wel niet bekennen kon het niet Zy moest het bekennen: zij had geen ver trouwen in hem en daarom wanhoopte zij aan hem. Weer nam zij de pen ter hand en schreef aan Ludwig en tusschen de regels door zou hij kunnen lezenIk ben zoo eenzaam en voel mij zoo ellendig. O, help mij 1 Zij sprak er voortaan dikwijls van dat zij naar Berlijn terug moest en ook Irene zag in dat het goed was indien Marianne nog slechts korten tyd bleef. Wanneer zij maar niet zoo'n on- verklaarbaren angst had gehad. Marianne was in den laatsten tijd geheel veranderd. Ook Hans vreesde voor de scheiding, sik zal je verliezen, Marianue," had hij eens gezegd, toen zy in Irene's kamer zaten. Zij gaf geen antwoord en hij boog zich naar,haar toe. «Wanneer gij thans niet volhardt, hoe wil ik dan de zaak tot een goed einde brengen sTot een goed eind brengen Haar stem beefde ïdaar geloof ik niet aanl" Een gloeiend rood steeg hem naar de wangen. (Wordt vervolgd.) K SEHIEIIAMSCHE MUNT G EM EENTEBEDIllVEN

Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 1