STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Gemeenteraad. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. heer S. M. van Wycfc, eene vei kiezing moet plaats hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdis- toict Eistbepaald is, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 23 Febr. a s,de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 1 Maart, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 8 Maart as. (sbt.Ci.") Verplegers examens» De leerlingen-verplegers- en de verplegers examens, in de maand Maart af te leggen, zullen dit jaar aanvangen te Medembhk op den 24sten en te Grave op den 17den dier maand. Verwaarloosde Jeugd. Bij do invoering der kinderwetten, waar bij do ouderlijke macht kam. worden ont nomen, zal 't noodig zijn dat dio in andere, betere handen kan overgaan. De Minister verwacht dit van bijzondere personen maar vooral ook van rechtspersoonüjks instel lingen. De Mij. fc. Ivf. v. 't A. heeft de-ze zaak in •het Hoofdbestuur overwogenis daarbij tot do conclusie gekomen dat do meeste aan beveling verdient, dat do departementen deze taak op zich nemen, waar dit zal noo dig blijken, en daarvoor desnoods nieuwe instellingen te creëer en, en stelt ten slotte voor in de in 1904 te houden algemeen© vergadering „I. te bevorderen de oprichting door de „departementen van plaatselijke vereeni- gingen of stichtingen, die reohtspersoon- „lijkbeid bezitten en wier statuten, stich tingsbrieven of reglementen, overeenkom stig art. 421 Burgerlijk "Wetboek, duur- „same verzorging van minderjarigen voor- schrijven „IX. voor dat doel op de begrooting „19041905 uit te trekken een bedrag van f 1000." De gecombineerde vergadering. 'De vergadering van het Plaatselijk comi té voor wettelijk verbod van den bakkers- naehtarbeid, opgericht door de afdeeling den Haag, van den Ned. Bakkersgezel! en - bond, heeft, om verschillende redenen be sloten, den datum der te 'houden gecom bineerde bestuursvergadering vooralsnog niet vast te stellen. Tevens werd, na breed voerige bespreking, onderstaande motie met algemeene stemmen aangenomen. „Het comité, kennis genomen hebbende van de samenwerking tusschen het hoofd bestuur van den Ned. Bakkersgezellenbond •n den Rotterdamschen Bestuurdersbond met voorbijgaan van het Ned. Arbeids secretariaat ten einde te komen tot en landelijke agitatie in zake het „ontwerp- arbeddswet", keurt de wijze van werken als desorganiseerend afovertuigd dat dit niet de weg ,is ter bevordering van die eensge zindheid, noodig voor het in het leven roe pen van een krachtige algemoene agitatie, en geeft 'het hoofdbestuur voornoemd, ern stig in overweging alsnog op zijn besluit terug te komen." Alleen wanneer blijkt, dat, na gedaan onderzoek, de landelijpxe organisatie Ned. Arbeidssecretariaat öf onwillig, öf onbe voegd is, t-ot een, met beSrwamen spoed, ep touw te zetten krachtige beweging, is het hoofdbestuur bevoegd, ja zelfs verplicht, be trekkingen aan te knoopen met andere vak bonden, ten einde te komen tot bovenge noemd handelen een en ander volgens con- gresbesluit van den Ned. Bakkersgezellen- bond. Finantieel h'teuw*. Maasland. De Commissie van onderzoek heeft haar rapport uitgebracht omtrent den toestand der Maatschappij. Zq komt tot de conclusie dat het verlies bedraagt f2.122.628,44 zijnde meer dan 3Ij, van het kapitaal en alzoo de Mjj. van rechts wege ontbonden is. Wat nu de beringen van obligatiehouders betreft stelt de commissie voorop dat executie onder de gegeven omstandigheden geen aan beveling verdient, doch het wenscheluk is dat aandeelhouders zoo spoedig mogelijk den vrijen en oubezwaarden eigendom verkrijgen van het omoerend goed, hetwelk alsnog teri hunnen behoevp hypothecair vprboriden is e,i concludeert verder z rnder penig voorbehoud tot zoo spoedig mogelijk faillissement der M'atschapptj en inkoop van het terieindoor obligatiehouders en vorming een«r nieuwe Maatschappij. De minister van financiën rnaakt bekend dat op 13 Febr. bij de betaalmee-ters in kas wasf 2,220,321.31 en dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, in gevolge art. ilbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrage van - 623,355.41 OVERSCHIE 16 Febr. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor g. 1. o. 3e kl. n*. 32. te Rotter dam is o. a. geplaatst de heer W. Smit, alhier. Gemeenteraad. Vergadering tan den Raad dezer gemeente op Dinsdag 23 Februari des namiddags 2 uur. De stukken liggen ter visie voor de leden. Burgemeester en Wethouders geven hierbij kennis, dat heden ter secretarie geen aangiften van Febris Typho'idea zijn gedaan. Hedenmorgen te 7 uur ontstond ten huize van den heer C. van Leeuwen, broodbakker aan de Korte Darn, een schoorsteenbrand, doordien in de onder den oven liggende spu oen brand was ontstaan en de vlammen in den schoorsteen trokken. Met behulp van den extincteur wist de politie het vuur te blu--sehen. Volksbadhuis. In de week van 8—14 Febr. werden geno men 175 baden. lste klasje 2de klasse kuipbaden 17 kuipbaden 34 regenbaden 11 regenbaden 108 schoolbaden 3ets. kinderbaden 5 „Klassenstrijd". In de Off.-Yer. trad gisteravond in open bare vergadering, belegd door de Anti-Rev. Piopagandaclub jGioen van Prinsterer", mr. G. J. Sybrandi van Almelo op met het onder werp i Klassenstrijd". Ds Go sl inga op-nde de vergadering en ging voor in het gebed, daarna deelde hij mede dat o. a. drie kwarüer voor debat en ongeveer lü minuten voor dupliek zou ge geven wot den en hij spoorde den aanwezigen aan, dat de vergadering een ordeljjk vei loop had, waar dit in verscheidene steden uiet het eeval is geweest. Mr. Sybrandi, aan 't woord komend, wijst op het oigaan van eemge moderne predikanten in Friesland, »de Blijde Wereld" waar een poging wordt gedaan om de leer van het Chnstendom in overeenstemming te brengen met het socialisme. Een bekend sociaal democraat, de heer Jos. Loopuit, oe fende daarop cnliek uit, juicht den goeden wil der piedikanteu toe, doch meerit Jat op de verouderde levensbeschouwing van het Christendom geen nieuwe levensbeschouwing, die van 't socialisme, kan worden opgebouwd. Er bestaat volgens den heer Loopuit, maar een criterium voor hen, die zich socialist noe men en dat ligt opgesloten in de vraag Hoe staat gij tegenover den klassenstrijd? Ook de anti-rev., zegt spr., onderschrijven dat, zij gelooven niet aan den klassenstrijd, het socia listisch leerstuk van Marx, Onder de anti-iev. arbeiuers is er nog weinig kennis omtrent Marx' dogma. Het streven naar lotsverbetering, ecouo- ini=che en politieke zelfstandigheid is het wezen van den klassenstrijd zegt men, doch Maix' leerstuk gaat dieper. De anti rev. strijden den klassenstrijd niet omdat zy weten dat Chiistus op aarde kwam om alle ellende te lenigen. De socialisten zeg gen dat de anti-rev. in de praktijk deu klas senstiyd aanvaarden en zy wijzen op de sta kingen en uitsluitingen te Borne, Bergeik enz., doch de a.-r. ontkennen dat zij eeu stuk klassenstrijd streden, toen zij zich aan de zyde der arbeiders schaarden. Het streven naar lotsverbetering is geen klassenstrijd. Het bovenaangehaalde artikel uit de sBlijde Wereld werd overgedrukt in het soc.-dem. tijdschrift »De Nieuwe Tijd" en daarin werd onder chnstendom verstaan de hoogste open baring der iiefde_ en .de vraag gesteld is dit dan in strijd met het streven naar lots verbetering? Als middelen tot lotsvei betering werden genoemd de klassenstrijd, coöperatie, vak«ereemging, politieke actie» Djarin ziet -pr. een verduistering van Jen klassenstrijd en meent dat öf de redactie, van desN.T." niet weet wat klassenstrijd is, of zij tracht de arbeiders voor te spiegelen dat klassen strijd is lotsverbeteiing. De soc.-dem. zegden de klassenstrijd was er reeds en Maix heeft hem slechts aange wezen. De a.-r. zeggen dat Marx het dogma van den klassenstrijd heeft geformuleerd in zijn communistisch manifest en daarna in zijn werk »das Kapitai". Vóór Marx schreven reeds de Fianschen Proudhon en Fourier terloops van klassenstrijd. Spr. gaat na hoe Marx den klassenstrijd uitlegt, de verwijdering der klassen, die uitloopt op een botsing, die op de omverwerping der bestaande orde aanstuurt. De a,-r. zien in den klassenstrijd revolutie en daarom kunnen zy hem niet aanvaarden. In verband met den klassenstrijd haalt spr. aan Marx' historisch materialisme. Er bestond een oude wijsbegeerte die uitging van God als Schepper en voorzienigheid en een vast samenstel van denkbeelden en begrippen aannam. Hegel en Feuerbach, twee Duitsche wys- geeren ontkenden dat een God de wereld schi- p, doch dat alles zich door evolutie ont wikkelde en ten tweede dat er geen vaste begrippen bestonden, als zedelijkheid, gods dienst en recht, doch dat deze voortdurend gewijzigd weiden. Marx bracht de denkbeel den dezer nieuwe wijsbegeerte over op het leven der maatschappij. Wanneer de stoffelijke welvaart verandert, dan wijzigen zich ook de begrippen: God, zedelijkheid, godsdienst enz. De welvaart hangt af van de economische vei houdingen (industrie en nijverheid) en alles wordt volgens Marx beheerscht door de stof, behalve de wetten van denken enz. De reli- gieuse begrippen hebben eenigen leidenden invloed, doch de productie-verhoudingen vor men den grondslag der maatschappij. Uit zyn hist, materialisme ontwikkelt Marx de leer van den klassenstrijd, die de menschheid van slavernij zal voeren tot communisme en socia lisme. Er bestaan twee stroorningen in de mij., de sociale orde (de som van de begrippen God, zedelijkheid, recht enz.) en de productie wijze, en daarbij is steeds de laatste het sterkst. Slechts in de socialistische samen leving zullen die beide Btroofningen met elkaar in evenwicht en in overeenstemming zijn. Volgens Marx en Engels heeft de maat schappij de neiging zich op te lossen in twee klassen, die der bezitters ('iet kapitaal) en die der niets-bezitters (het proletariaat) en daartusschen zai den laatsten strijd worden gestreden. Spr. haalt aan wat Engels zegt in het comm. manifest, waarin hy zegt dat de arbeider steeds dieper daalt onder de eischen van zijn bestaan (verelendungs-theo- rie); verder wyst spr. op't Erfurter program van Kautsky, waarin gezegd wordt dat de ar beider haat en wrok bezit tegen den werkgever en hem veracht als een onding. Volgens Bebel gal eenmaal de dag aanbreken van de eco nomische vrijmaking der arbeiders, wanneer zij de politieke macht in den staat hebben veroverd. Spr. voorziet echter een scheuring in de Duitsche soc.-dem. partij, zooals dat in andere landen, ook in Npderland, is of zal wezen tu-schen de revolutionnaire en da revisionistische socialisten. De soc.-dem. zeggen dat de klassenstrijd de voorwaarde is voor de ontwikkeling en den vooruitgang, hun party zal grootendeels vervloeien in een vr'yzinnig-democratische partij. Volgens de soc.-dem. heeft hun party de roeping, de leiding en richting aan te geven in den klas senstrijd, waardoor de menschheid zal worden vrijgemaakt, die beweging moet internationaal zyn, doch spr. merkt op dat tegenwoordig het socialisme meer en meer nationaal wordt. Na de pauze geeft mr. Sybrandi een woord van critiek op hetgeen hij zelf in 't midden bracht van het soc. dem. standpunt in den klassenstrijd. Spr. erkent dat hij tegen den klassenstrijd is. Hy ontkent niet, dat die strijd eenmaal in de wereld geweest is, doch is van meening dat hy er heden ten dage niet is. Ook ontkent hy dat de toestanden zoo zouden zijn dat klassenstrijd noodzakelijk is. Er zyn wel klasseverschiSpunten, die kunneD aangroeien tot scherpe klassetegenstellingen en die verband houden met de productie-wyze. Spr. ontkent de woorden vnn Engels dat de geschiedenis der menschheid is de geschiede nis van den klassenstiyd. In de geschiedenis mogen voorbijgaande veischynselen van klas senstrijd zyn aan te 'wyzen, de anti-rev. erkennen den klassemtryd als feit doch wet als dogma. De soc.-dem. verklaren de vreemdste ver schijnselen uit den klassenstrijd b.v. het ontstaan van 't christendom, dat Kautsky verklaart uit de wanverhoudingen in het Romeinscha rijk. Het calvinisme ontstond volgens de soc.-dem. uit de econom. voort brengingswijze* in de 16e eeuw en spr. is van oordeel dat men met dergelijke verkla ringen komt tot de meest dwaze en onzinnige stellingen. Elk feit uit de geschiedenis, zegt spr., komt volgens de soc.-dem. uit den klas senstrijd, zooals de uitvindingen van het bus kruit, boekdrukkunst enz. (gefluit). Spr. wyst erop hoeveel uitvindingen er by toeval komen, de X-stralen, het radium. Ook godsdienstig gevoel is een uiting van klassenstrijd, doch deze leer is in strijd met de feilen der ge schiedenis en de theorie van den klassenstrijd druiseht in tegen alle gezond, menschenver- stand. Als 't waar was dat er in de maatschij twee klassen waren, dan zou men zien twee soorten denkbeelden en begrippen van bezit ters en niet-bezitters. Spr. ziet echter in het leven slechts eenheid van begrippen en denk beelden, zooals het ook was in de oudheid en in de middeleeuwen. Ook nu zit ryk en arm naast elkaar aan by 't avondmaal. De leer van den klassenstiyd is strijdig met Gods woord, waarin wordt gesproken van klassen en standen. De soc.-dem. zien alles aan met hun klasse-oog en spreken van klasse'justitie en -politie en vergeten dat op sommige socialistische herrie-vergaderingen de hulp dierzetfde politie moest worden inge roepen-en dat de justitie zou uitmaken of Samson al dan met .een smeerpoes is. De anti-rev. zullen de arbeiders hêlpen in hun rechtvaardigen strijd, wanneer hét belang van den arbeider in botsÏDg komt met het belang van den patroon. De werkstaking is voor de anti-rev. het allerlaatste middel, daarbij een verdedigingsmiddel, lei wijl het voor de socialisten een aanvalsmiddel is. Voor de anti-rev. bevatten ook de woorden van den heer Jos. Loopuit waarheid dat christendom en socialisme niet zyn te vereenigen.(Applaus). Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door drie debaters. Dr. v. Leeuwen achtte een bestrijding van spr.'s totale redevoering onmnaelii!- met 't oog op den beperkten tyd hij wil echter trachten de vele onjuiste voorstellingen door mr. Sybrandi gebezigd, te weerleggen. Vooraf wil hij echter wijzen op een onlangs ver schenen werkje van ds. Sikkel, waarin werd gezegd, dat de a.-r. in den stryd tegen de soc. dem. hun niet den duivel in 't hart moesten jagen. En dat is hier van avond door mr. S, geschied, zegt spr. Hy protesteert tegen de onedele wijze, waarop de inleider vooral in 't laatst van zyn rede, persoonlijk heden in zijn rede gemengd heeft. Spr. wy\t op dr. Kuyper, den stichter der a.-r. partij die den klassenstrijd wel erkent en toen zyn partij minderheid was heeft hy dien strijd aanvaard, die nu geloochend wordt. Het verschil tusschen dr. K. en den inleider is dat de eerste der a.-r. wilde leeren hoe aan den klassenstrijd te ontkomen. Spr, biedt zichzelf aan om in besloten vergadering voor de a.-r. prop. club het wezen van den klassen strijd uiteen te zetten om aan te toonen dat die strijd hedenavond geheel verkeerd is voorgesteld. Spr. haalt aan uit dr. K.'s ïhet sociale vraagstuk en de chr. religie", Jezus stand punt tegenover het kapitalisme, en waarin dr. K. zegt dat rijken en arnmn tegenover elkaar staan, dat 't kapitaal alles naai zich toe trekt om daarna alles in het moeras van 't proletariaat te laten verzinken. Spr. haalt aan citaten van ds. Sikkel, waarin deze zegt, dat men niet verder komt met den klassenstrijd den belangensirijd te noemen. Ds. Sikkei, dr. Kuyper, ds. Gispen aanvaarden den klassenstrijd, zij willen dien echter niet verscherpen, doch stellen niseenig middel daartegen het geloof om het christen dom terug te brengen tot zyn oude vormen. Spr. ziet in mr. S's loochenen van den klassenstrijd iets struisvogelachtigs, waar deze zegtde belangen van den patroon en de be langen van den aibeider komen soms met elkaar in botsing en dan kiezen de a.-r, de zijde van hen, waar het recht is. Spr. noemt het onwaar dat de socialisten den klassenstrijd prediken, hoe eerder zy hem uit de wereld kunnen heipen, hoe liever zy dat doen, maar langs dien weg wordt men gevoerd naar een beteren tyd waar het wer kelijke christendom meer zal opbloeien, dan nu het geval kan zyn (applaut). De tweede debater, de heer G. v. d. Most meent dat mr S. in den klassenstiyd heeft gegrasduind. Op persoonlijke zaken zal spr, evenmin als de eerste debater ingaan. Het prediken van den klassenstrijd wordt volgens mr. S., door soc. dem. goed gevonden. Dit is een onjuiste voorstelling, want de soc. dem. makenden klassenstiyd nietzy constateeren hem. Men moet den klassenstrijd beschouwen als beweging der massa, en spr. legt daarna uit hoe achter mr. S.'s voorbeelden uit de ge schiedenis, uitvinding van het buskruit, de boekdrukkunst, meer stak, dan oppervlakkig uit de feiten zelf te halen is. De derde debater, de heer B e n n i n k, vraagt mr. S. den naam te noemen van een katoen-baron in Overjjsel, die bij het avond maal naast een proletariër zit. Mr. S y b r a n d i van repliek dienend zegt dat er in Almelo geen katoenbaronnen (groot fabrikanten) zyn van a.-r. richting. Wel weet hy dat jhr. de Savornin Lobman endr. Kuyper naast eenvoudige mannetjes aan 't avondmaal zaten. Spr. merkt den heer v. d. Most op dat niet de klassenstrijd door de soc.-dem. goed wordt genoemd, doch de werkstaking. Spr. ontkent gezegd te hebben dat de soc. den klassenstiyd hebben uitgedacht, volgens hen is die strijd er vanaf het begin der menschheid geweest en houdt denstiydvan deze dagen verband met dien van vroeger. Naar aanleiding van cijfers uit de beroeps telling in Saksen wyst spr. er op dat aldaar in 1879 7 pCt. der arbeiders een loon trok van minder dan 300 mark en in 4894 was het perceniage gedaald op 5 pCt. In den tyd dat in Engeland de loonen vei dubbelden, groeide de bevolking slechts met 26 pCt. aan en de toestand der arb. bev. gaat dus vooruit. Liebkuecht en Scliünlank ontkenden de verelendungstheorie en op het sociaal dem. congres te Weenen werd die theorie over boord geworpen. De Duitsche soc. dem. Kampfmeyer en Vollmar ontkennen dat de geschiedenis van de menschheid de geschie denis van den klassenstrijd is. Aan den eersten debater zegt spr. dat het dogma van Marx alleen bewijst dat er klasse-tegenstellingen zijn. Hij komt er tegen op dat ds. Sikkel, Van Gispen ea dr. Kuyper allen dezelfde meening omtrent klassenstrijd hebben en dien erkennen. De a.-r. moeten de zwakken steunen, doch den ryka niet aanvallen. (Applaus.) De debaters maakten van den tyd van dupliek nog gebruik om enkele rectificatiës te brengen in, volgens henonjuiste bewe ringen van den inleider, waarna mr. Sybrandi voor 't laatst aan 't woord kwaca. Ds. Goslinga dankte den spreker voor zyn rede en ds. Ringnalda sloot met gebed de talryb bezochte bijeenkomst, die tot half twaalf duurde. Pluimveehouderij. In het gebouw der Schiedamsche Spoe- ling-Vereeniging is 'gisteravond1 een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de Schiedamsche afdeeling der veroeniging tot te-vordering der pluimveehouderij, waar toe niet alleen, ledon opgekomen waren uit Schiedam, doch ook nit Rotterdam, Over sein©, Vlaardingeri, Kebhel, het Over- maasche, kortom, uit de geheel© omgeving. De voorzitter, mr. lodder, deed naar aan leiding van het 'bdhandöMo "in de vorige ■vergadering cenigo mededeelingen, hierop neerkomende, dat onder ©enige bepalingen bij' M. C". Plooy, Buitenhavenweg 70, alhier van nu af, oen door de vereeniging aange kochte bekroonde refuzenrammelaar ter dek king zal zijn op Dinsdag en Vrijdag en wel tegen betaling van 10 ct. Ook voor minver mogende niet-ledon, zal na goedkeuring van het bestuur voor den zelfden prijs, gelegen heid bestaan, van dezen rammelaar gebruik te maken. Verder zail! d'e aangeschafte Cy phers broedmachine voor 220 eieren en een Cyphers kunstmooder voor 50100 kui kens, gestationneerd zijn bijl den 'beer M. J. van der Schalk. Verkrijgbaar zullen zijn de rassen Minorca, "Wit "Wyandotte, Wit- en patrijsleghoen. Op den leeftijd van 6 weken rijn voor de leden, die ook eieren kunnen 'krijgen a 5 ct. na sabriftdijfc tijiigö aanvraag bij! den secretaris, kuikens (6 kip pon en een baan) verkrijgbaar rijn voor 60 ct.ongeschikte hanen worden voor f 1 aan de ledon Verkocht als zjj) 4 maanden zijta. Daarna kreeg het woord d'e beer Des Bouvrie, die een veel belangstelling wek kende lezing hield over het verzorgen van kippen, kuikens en eieren, daarin weerge vende wat de, ons zoo ver vooruitzijtnde, Ameriikaansöhe teelt leert en wat hij' zelf had ondervonden. Daar deze lering nader in dit blad zal worden opgenomen, kunnen wijl volstaan met de mededeeling dab tal van nuttige wenken voor den houder van pluimvee wer den gegeven. Na afloop der lering werd spr. hartelijk dank gezegd door den voorzitter Voor de grooto moeite aan de behandeling van dezo belangrijke lezing besteed'. Ten slotte werd over Verschillende pun ten, den teelt betreffende, van gedachten gewisseld, waarbij! tal van tegenwoordigen hun bevindingen mededeelden, zoodat het voor do aanwezigen zeker een zeer bolang- ■rijke avond was. Nad'at eeuige onderwerpen werden aange roerd waarover het bestuur zijn gedachten zal laten gaan, werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten. *Op do voordracht voor gemeente-ontvanger te Vlaardinger-Ambacht komen voor de heer A. Beyerinck, rijksontvanger alhier en de heer C. Brouwer, ambtenaar ter secretarie van Vlaardinger-Ambacht. 'Gisteravond gaf de VI. Harmonie-veree- niging >Concordia," directeur de heer L. M. V. Waasdijk, haar eerste concert jn dit jaar, en wel in de zaal Harmonie" welke gehe»! vol was. iConcordia" heeft by deze gelegen' heid geloond haar goeden naam te handk ven en gaat onder leiding van haar eminenten directeur steeds vooruit. Het programma werd prachtig afgewerkt, terwjjl, vooral de nrs. 2 en 8 de aandacht trokkenook de solo voor 2 picolo's en die voor fluit mochten veel byval verwerven, - -s Een gezellig bal besloot den genotvollen avond. Vergadering op Dinsdag 16 Feir. 1904, des voormiddags ten 11 ure. Hpoedclsckcnd geval. Hedenmorgen 11 uur werd door den ge. meent era ad een openbare vergadering g®. horudon voor een spoedcischendi geval. Dte burgemeester, die do vergadering leid- de, begon met rijn epijt uit te drukken dat hij moest afwijken Van do 'gewoonte om ©enigszins uitvoerig stil te staan bij het af- igoloopen jaar, doch bracht een heilwenseh uit op alle raadsled'en en bun gezinnen. Door den wethouder Yorsteeve werd hierop 'geantwoord namens allen, on wensdb.- te den 'burgemeester vooral in deze dagen do kracht toe om zich aan dö 'gemeente to blij ven wedden. De laaterkwöstie. Ontslag gemeente-ontvanger. Daarop werd bet eenig onderwerp dor agenda aan de orde gestold1nl. een voorstel van B. en W. tot het geven van ontslag aan den gemeente-ontvanger, met ingang van ked'enmiddag 12 uur. 'De zeer uitvoerige toe lichting, welke door den burgemeester werd gegeven, en heb voorlezen van verschillende strikken, namen de onzekerheid, welke tot hoden bestond omtrent den aard der beweer de door hem gepleegde „knoeierijen" weg. I)b burgemeester wees ei' op dat rijn goeden naam door den laster van den ontvanger een gevoeligen knak had1 'gekregen, en te vens dat bet laatste het eonig doel van den ontvanger was geweest. Dit bleek voorname lijk uit bet feit dat het courantenbericht dat 'bet geschil algemeen bekend! beeft ge maakt, door den ontvanger zelf aan do „Te legraaf" is gezonden. Het ontwerp-beshiit tot bet ontslag bevat een 4-tal punten, als gronden waarop bet wordt gegeven, en zal', zoo uitvoerig als het is, worden afgekondigd en aangeplakt. Nadat een paar leden hun stem hadden gemotiveerd1, werd het voorstel met alge meene stemmen aangenomen. Motie van vertrouwen. De heer Moerman stelde daarop voor een motie van vertrouwen in den burge meester, welke door de raadsleden met al gemeene stemmen werd aangenomen. Het publiek applaudisseerde. j Naar wij vernemen heeft de heer Willem Kes besloten zijn positie te Moscou op tp geven en Rusland te verlaten. Het zijn uit sluitend redenen van persoonlijken aard, welke hem dien stap hebben geleid. (sN. R. Crt.") In het bericht over Kant is gesproken van de herdenking van Kant's geboorte. De lezer zal begrepen hebben dat hier de her denking van Kant's sterfdag had moeten staan. 'De D'uitscha keizer hoeft den beeldhou wer Job. Gotz to Qiarlottenburg opgedra gen oen gedenksteen te vervaardigen, die ter core van wijlen prof. Theod. Mommsea in do Saaiburg, do gerestauireordei Romein.- sohe vesting bij Homburg, in den Taunus zal worden geplaatst. Dezo vesting maakte deel uit van oen reeks van versterkingen, verbonden door een muur dio uit Beieren over Mlainz en "Wiesbaden naar het Zeven gebergte liep en diende om do invallen der Germanen to stuiten. Deze (limes imperii trans-rbenanus" (Overrijuscho rijksgrens- lijn), waarvan bet noordelijkste deel reeds door Drusus en Germanious is aangelegd en oudër keizer Hadrianus werd hersteld, is in do laatste 30 jaren, vooral op aandrang van Mommsen, door het in 1872 gestichte S aal burg-V c-reinnagespoord, floizer Wil helm heeft dit ondo kasteel geheel in Ro mednsohea stijll' laten herstellen en in de wa penzaal zal nu een nis worden geplaatst met Mdmmsen's borstbeeld en relief en een on derschrift, vermeldende dat dit gedonktec- ken door den keizer daar is geplaatst ter cere van den 'grootsten schrijtver over de go- sohiedenis van 'Rome, door wiens initiatief deze grens van bet Rom'ijinsobe rijk is bloot gelegd. Tevens rijn standbeelden der keizers Hadrianus en Alexander SeWerus in de maak, die eveneens in de Saalburg zullen ge plaatst worden. („Hl-lcl.") Dt* boekhandelaar te Dordrecht, door da rechtbank aldaar na tonigwijjring zijner zaak door den IToogcn Raad naar dat col lege, veroordeeld'tot f 10 boete wogens het tentoonstellen van do bekende plaat van „Het Volk", hoeft hiertegen hoogor beroep aangoteeklond. Bedriegelijke bankbreuk. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde heden "W. F. Verhoef, koopman to Jaarsveld, wegens bedriegelijk bankroet tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis, De crisis in de diamantnijverheid. Namens dqn bond van diamantbewerkers

Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2