58"" Jaargang. Zondag 24 Juli 1904. No. 11525. Tweede Blad. Verkorte leertijd voor jonge schoolkind. De Mededinger. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Del» dOflHmt Herschijnt dagelfjka, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal"Voor Schiedam en "Vlaardingen 1.25. Franc# per poSt fl. 1.65. Prijs per weekYoor Schiedam en "Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrtentiên voor het eerstvolgend nummer moeten dea middags vódr een uur ..n het bureau beiorgd zjjn. Bureau i Botentraat $8, Prigs der Advertentlën: Tan 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naa? de plaats die zjj innemen. Advcrtentiên bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde "kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Sfo. £23. het II. (Slot.) Gelijk we zeiden, constateert Krae- pelin in zijn zeer interessant werkje „Uber geistige Arbeit", dat de school aan hare leerlingen to hooge eischen stelt. Te hoog ten opzichte van: lo. het aantal (lagelijksehe lesuren, vooral voor het jonge schoolkind (men zie de door ons gegeven label van Axel Key, die zijne onderzoekingen niet op 1500, zooals in 't vorige artikel stond, maar op 1.5000 jongens nam); 2o. den duur van eene les; 3o. de pauzen Lusschen de lesuren. Dat het kind gedurende liet onder wijs „er bij" moet zijn, zal ieder toe geven; dat het dit niet altijd is, weet ieder onderwijzer bij ervaring; maar dat bet zitten op d e school bank, zonder het onderwijs te volgen, enkel op schade voor het kind kan uitloopen, zal door geen enkel hygiënist wor den tegengesproken. We hebben reeds gewezen op de proeven van Sikouki, Büngerstein, Krae- pelin en Hopfer, die de vermoeidheid van de hersenen afmaten naar den slechteren geestesarbeid, gelijk Gries- bach die constateerde uit afstomping van het huidgevoel. Sprekend is de lijst van namen van wetenschappelijke namen en onderwijs commissies, door dr. Theodor Weil aan gehaald op pag. 235 en v.v. in zijn be kend „Handbuch der Hygiëne, sieben- ter Band", die voor het schoolkind, in 't bijzonder al weer voor het jonge schoolkind, krachtig pleiten voor een korteren lesduur en pauzen na iedere les. Het meerendecl wil lessen van een half uur, gevolgd door oen pauze van 10 minuten. Do Straszburger Ivommission wil zelfs, dat bij de kleinen allo 10 min., bij de grooteren alle 15 of 20 min. er oogenblikken zullen volgen, waarop de kinderen zich „lichamelijk bewogen kun nen". Krachtig wordt opgekomen tegen het lange „rustig op zijn plaats zitten", „kleine kinderen mogen niet langer dan een kwartier schrijven". Chadwiek komt na lange en geduldi ge waarnemingen tot de conclusie, dat de oplettendheid bij de kinderen sterk vermindert, bij die van 57 jaar na iz 15 min., 7-10 20 10-12 25 12-16 30 Rustpoozen tusschcn de verschillende lessen zijn van het standpunt der hy giëne onvoorwaardelijk noodzakelijk; Waar Paul de G-arros, Het was den avond van den veldslag van Segdemoor (in 1865 waarbij de hertog van Monmouth slag lever-de tegen den Bar gelachen, koning Jacob II). Do nacht was ingetreden, en de oude kerk van Weston IZoyland waai" 50O gevangenen waren saamgepakt als haringen m een ton; bood eem luguber schouwspel aan. Men ®°v. don indruk hebben gekregen van een deel der hel met zijln verdoemden. Bj'ór on daar waren flambouwen aan do pilaren bevestigd die eon spookachtig lioht verspreidden op do groepen sombergest/vn- de mannon, do overwonnen opstandelingen, die- op banken zaten of op don igrond lagen ui onverschillige, bewogingloozc houding, ordeloos door elkaar, do moesten teoi prooi aan wanhoop. Stilte heorgoht irr de benauwde ruimte, «leen afgebroken door do afgemeten pas- Wn van de 'hellcbardiers, die de wacht Mel oen, of door do smartkreten der gewonden. Enkelen hunner baden, anderen vloekten m doffe Vertwijfeling, niemand maaikte zich echter i Hussies over zijin lob. Allon wisten oat een opstandeling met de Wapens iu de 'Mid gervat, door de soldaten van generaal lovoruhain onmeedoogend wei-den opgehan- lo. voor rust en herstel van den geesl, 2o. voor ventilatie van het lokaal. Geen gelegenheidsrusLpoozen tüs- schen het eene vak en 't andere, maar werkelijke rust, buiten 't lokaal, opdat dit terdege kan worden gelucht. Ze zijn noodig, cn in 't bijzonder voor kinderen, waar Kraepelin reeds aan toont uit zijne proeven, dat bij volwas senen een rustpoos van 10 min. na een geestesarbeid van een half uur slechts voor twee maal voldoende is om den geest frisch te maken, terwijl er ver der een langere noodig is. Er blijkt dus uit het bovenstaande voldoende, dat me t klem moe t aan gedrongen worden op eene ver korting van den arbeidsduur onzer schoolkinderen. Niet de veiligheidsklep der onoplet tendheid is hier het goede medicijn, noch de waarheid dei' bewering, dat de lange schooldag niet is een dag van doorgaande strenge inspanning van den geest. Dit laalste zou ze niet kunnen zijn, maar de bewering zelve, als ver dediging bedoeld, is een bestrijding van den nutteloozen arbeidstijd, die te lang is. Geheel afgezien daarvan, dat het zin kende opnemingsvermogen der leerlin gen het onderwijs onvruchtbaar maakt, kan de voortgezette inspanning om' trots de vermoeidheid verder te arbeiden, voor het jeugdige organisme niet on verschillig zijn. Axel Key vond reeds, dat het aantal ziekten bij kinderen met langeren arbeidstijd toeneemt. Hierbij moet men wel in 't oog hou den, dat niet iedere overmatige inspan ning bepaald een ziekte tengevolge heeft; niet minder gevaarlijk wellicht aan arbeids- en weerstandsvermogen is do schade, die op sluipende wijze wordt toegebracht. Een zonderling verschijnsel mag het zeker genoemd worden, dal na alles wat er in de laatste 25 jaren is aangevoerd door deskundigen, ten betooge van k o r- teren schooltijd, korteren les- d uur, nood zak cl ij k e pauzen na iedere les, er van de mannen van hot onderwijs zelf zoo weinig stemmen opgaan ten behoeve van het schoolkind, dat onder die overlading lijdt. Onbegrij pelijk schijnt het, dat de bestrijding der aangewezen verbeteringen juist dikwijls van de onderwijzers uitgaat. Wordt door hen dan aan de uitspra ken der hygiënisten geen waarde ge hecht, gelooven zij niet in de door de zen geconstateerde overlading? Men mag het niet veronderstellen. Maar gelukkig denken niet allen er zoo over on steunen velen de „Vereoni- gingen tot vereenvoudiging van onder wijs en examens". Op hoogen prijs mógen we het stellen, dat die groote beweging: „de zorg voor het (school)kind", die aan onzen tijd den eerenaam gaf van „de eeuw van hot gen of doodgeschoten. De wxeede overwin naar wachtte slechts op hot aanbreken van den dag om bet bloedbad te begi mum. On danks dit vooruitzicht hadden verscheide- nen hun -koelbloedigheid niet verloren. On der anderen, twee gevangenen, did m do schaduw van een pilaar naast elkaar zaten gehurkt. In heb gevecht hadden, zijl gevocb ton als leeuwen m zijl waren niet onopge merkt gebleven, hetgeen hen weinig hoop op hun lot voorspelde1: met bet aanbre ken van den dag, zou ook: hun doodsuur zijn geslagen. De oudste was een nan van 30 jaren, met harde trekken en kort in eengedrongen lichaam, die paardentemmer van zijn beroep was on in het gevecht groote onverschrokkenheid had getoond. Zijn kameraad was omstreeks zes of acht jaar jonger, fflüji w'as lang en slank, en stond bekend als - de eerste hardlooper van zijn graafscilfttp. Ilij heette David D'are en do andere was Jolm Quixarvyn. Roewei zij bewoners van hetzelfde dorpje waren, hadden zijl elkaar nooit gezien vcor don avond van den bloedigen slag van Segdemoor, Waar het toeval hen tot elkaar gevoerd ihad met het Voortutzickt cm een zelfde lot. QuixarVyn had bedaard een pijp ivb den zak gebaald, met tabak volgestopt en rook te alsof bij veilig ttiuis zat. David Dare had eveneens in den salt ge tast, er geen pijp uitgehaald maai" een kind", aan onze stad niet onopgemerkt voorbij gaat. Integendeel, Schiedam was een der eerste gemeenten, die school artsen aanstelde; de Plaatselijke Com missie van Toezicht op het lager onder wijs alhier een der eerste, die Burge meester en Wethouders adviseerde in het nieuwe leerplan den schooltijd voor de drie laagste leerjaren to verkorten tot ongeveer 18 uren por week. Dat geschiedde reeds voor een paar jaren, en schoon de toenmalige Wet houder van Onderwijs met die veran dering sympathiseerde, kon ze toen we gens bezwaren voor de uitvoering dat jaar niet meer in het leerplan worden opgenomen. De ijverige C. v. T. liet de zaak niet rusten en vroeg er het oordeel van do hoofden der scholen over, zoo bijzonde re als openbare, en stelde dit in han den van een commissie van praeadvies, uit welker verslag genoemd oordeel vol doende blijkt. Uit dit verslag nemen we het volgende over (terwijl wij spaticeren). Op den voorgrond meent de commissie te moeten stellen de gegevens door 'hy giënisten en medici verstrekt, verkregen aan de hand van waarnemingen, proeven of statistieken. De kinderen van de laagste klassen van den leeftijd van 6—8 jaar bevinden zich in het begin der zoogenaamde 2de denii- tie-periodo (verwisseling melkgcbit); al zijn de lasten van het tandjeskrïjgen bij kinderen van jeugdigen leeftijd meer Be kend en populair, zoo kan het begrijpelijk zijn voor den leek, en is het zeker voor den geneesheer, dat het kind. zich bevindt in. een critieko levensperiode. In deze periode, die op zich zelf reeds gekenmerkt wordt door een hoog ziekte- cijfer, terwijl mindere gioei en lichaams ontwikkeling, zwakte en aanleg tot ziekte en gebreken onder den invloed van onvol doende hygiënische toestanden, als 'tware worden voorboieid tot het volgend leven, komen deze kinderen, zonder e e n i g e n of noemenswaardiger! overgang van li e t huisgezin, de buitenlucht, desnoods „de straat", in het schoollokaal. Waar overigens dooi een ieder wordt ingezien en begiepen, dat om te komen tot leven onder gewijzigde voorwaarden, langzame overgang en accomodatie gewenscht en noodig zijn, schijnt bij hol schoolkind hieitegcn ongestraft te mogen worden gezondigd en reeds dadelijk op in grijpende wijze. Zoowel de inrichting van het schoollo kaal, veelal met hygiënische eischen spot tend, als de lange lijd daarin doorgebracht en de groote inspanning, die van jeugdige horsenen wordt gevergd, werken samen om het weerstandsvermogen van het kind te verzwakken en zijn zenuwstelsel in la biel evenwicht te brengen. Ware het nu nog aan te toonen, dat de hoeveelheid ver richte arbeid evenredig was aan den daar aan besteden tijd, dan zou men desnoods de opinie van sommige schoolhoofden nog portret. Het was -de beeltenis van een ver- lukkelijlk nioo-i meisje. -Iiijj .bekeek het por tret langeu tijd. on slaakte een diepen zucht. Quixarvyn keek van terzijde naar ziju kameraad, hiji kon de trekken van het por tret niet ondersüheideu, maar hij! dacht -dat het de verloofde of de vrouw van zijn mak ker was. „Ai-me -kerelfluisterde hij'. In die woorden lag meer teederkeid dan zijn ruwe natuur zou doen vermoeden. Daarop vervolgd© liijl luid „Helaas ik ben meer to'beklagen dau jij!. Ik beminde ook, wat zeg ik! Ifc bemin nog er. zal altijd beminnen Ik heb hier haal" portret Mijn God zou ik er de oogeu op kunnen vestigen? Daro keek zijn lotgenot verbaasd aan „Wat," zei .hij, „h-ebt gij hetzelfde ver driet? Ook gij! weet dus dat bij liet ongeluk wat u treft oen vrouw misschien het ver stand of :het leveu zal verliezen?" „Neen, dat niet," .hernam Jo-lin met een bitteren lach, „geen vrouw zal liet ver sland verliezen om mijnentwil Dio vrouw, die ik bemin, bemint mij! niet meer... O en ik zal sterven zonder dw voldoe ning- te hebben gesmaakt mijl to wreken op don roover van mijn liefde1." „Wie hoeft dan die misdaad1 kunnen be gaan?" vroeg D'avid. „Wie, wie? G-elooft gijl als ik den kunnen verdedigen. Edoch, zoo duidelijk als dit blijkt uit de waarnemingen over den verkorten arbeidsduur bij volwassenen, volgt uit de proeven van Axel Keij, Krae pelin, Sikorsky, Bürgersfein, Oort e.a„ dat door de verminderde aandacht en hersen functie de hoeveelheid geleverde hersen arbeid steik vermindert en onnauwkeurig wordt. Zelfs bjj kortere leertijden. Ook dit argument laat dus don voorstan ders van het huidige regime in den steek. Daarbij vorderen de nieuweie onderwijs methoden op aanschouwelijk onderrichten zelf-doen gebaseerd, een heel wat intensie vere geestesinspanning dan oudeie leerwij zen. De verveling, onoplettendheid, en wan orde, die zoo dikwijls en vooral in de na- middagschooltijdcn, de meest op den voor grond tredende eigenschappen dor klasse vormen, zijn dm ook het natuurlijk ge volg van de zelfregulatie, die het kinderlijk organisme, ondanks leerplannen en lesuren vertoont. Gelukkig dat somtijds ook „ver velend onderwijs" een natuurlijk correc tief is op overladen leerplannen. In alle nieuwere schoolroosters, ontstaan uit sa menwerking van onderwijzers en hygiënis ten, is met deze gegevens rekening gehou den. In do bij ons te land meest bekende tijdsindeelmg voor leeilingen van 613 jaar, ontworpen door Axel Keij, geeft de sa mensteller op als wekelijkschcn schooltijd voor kindoren van 6— 8 jaar, ongeveer 1221 uren, voor oudere kindeion van 1832 uren. Leerplannen, volgens deze of dergelijke roosters opgesteld, zijn in sommige landen wettelijk ingevoerd. Nu valt het niet te ont kennen, dat de meeste schoolhoofden iets voor het denkbeeld van den „verkollen leertijd" gevoelen, doch zich verschuilen achter allerlei bezwaren en moeilijkheden, of wijzen op maatregelen reeds in het be lang van afwisseling en pauzeering door hen genomen. Nu zijn pauzen gedurende den leertijd voor do leerlingen natuurlijk ten sterkste aan te bevelen, doch behalve deze pauzen, die voor alle leerlingen gelden, hebben de lageio klassen, zooals de com missie meent te hebben aangetoond, iccht op meer, nl. op verkorten leertijd, sit vo- nia verbo. Waar deze pauzeeringen onmogelijk zijn bij slechte weersgesteldheid, door het ont- bieken van geschikte verblijfplaatsen, be hoort o. i. de gemeente daarin te voorzien. Groeten nadruk leggen sommige school hoofden op de opvoedende kracht, die van de school uitgaat en die ze zoo sterk mo gelijk wenschen. Dat van de school opvoedende kracht behoort uit te gaan kan wel een ieder on derschrijven, of men het zwaartepunt der opvoeding wil verleggen naar de school en onttrekken aan het huisgezin, daarme de is misschien niet ieder het eens. Practisch blijkt helaas van de opvoedende kracht der school in vele gemeenten al zeer weinig en zijn het juist oudere kin doren, die dezen invloed reeds eenige ja ren hebben ondergaan, welke straatschen derijen en baldadigheden plegen. Bovendien vraagt de commissie zich af, naam van den schurk -wist, dat ik hem niet zou gedood hebben? Neen, ik kende hem helaas niet, alles wat ik weet is dat het jonge meisje dat ik beminde, mijl niet be mint. Toen heb ik opheldering gevraagd en zijl zei dat ze liaar hart aam een ander ge schonken had! erbij! voegend dat zij op mijn edelmoedigheid rekende en dat ik vrij willig afstand zou doen van. haar Ik was dol van woede Ik stormte er evenwel in toe op voorwaarde dat zijl mijl den naam van mijn mededinger noemde. Ziji weigeide, vieezende met recht dat ik hem wur gen zou Zonder twijfel had ifc den ellen deling toch gevonden, toen deze vervloekte oorlog uitbrak. Het bloed kookte m mijn aderen en ik was een dei" eersten die mee vocht. Het lot heeft heb gewild. Movgen word ik als een hond doodgeschoten Welnu, ik zweer je dat ik niets zou, betreu ren, dat ik zelf tevreden zo-u sterven als ik mij vroeger had kunnen wreken." „Zoo deuk ik er ook over," mompelde David. Quixarvyn dacht oen oogemMik na, trok een portret te voorschijn cn, hield dit voor de oogen van „.en jongen man. „Zie eens, wat een engelachtig figuur. Wat mooie, zachte oogon, vol teederheid. O, die vrouwen 1 Dare had zijn portret aan Quixarvyn overhandigd en beiden bekeken gelijktijdig el kaats portret. wat dan de samenstellers van het leerplan kan hebben bewogen, om van den Woens dag-middag ten behoeve der school afstand te doen? Ons dunkt, dit verslag is afdoende, vooral waar de commissie de geopperde bezwaren dor schoolhoofden stelt te genover feiten, door wetenschappelijke mannen geconstateerd, tegenover eon- clusie's, uit proefnemingen en nauwge zette waarnemingen vastgesteld. Er zjjn andere bezwaren ja, maar die zijn er bij de invoering van iederen nieuwen maatregel, en waar een wil is, is ook een weg. Er zijn meerdere verbeteringen noo dig, zeker, speelplaatsen allereerst maar ze zullen nog meer noodig blij ken on er te eerder komen, als de be hoefte eraan meer wordt gevoeld door meerdere en langere pauzen. Sommige kinderen zullen meer op straat zijn zeker, maar kunt ge ze geheel aan den invloed der straat ont trekken en zoo niet, wilt ge ze dan ter wille van die paar uur schade doen aan geest en lichaam door overmatige in spanning of te lang „rustig zitten", of ze overgeven aan de verveling die moeder van alle kwaad? Er wordt in hel reeds aangeduide adres zoo weinig gevraagd, dat het af wijzen van deze proefneming ons een onmogelijkheid voorkomt. Bijna alle ouders der leerlingen voor wie de nieuwe maatregelt gevraagd wordt, verzoeken er om. En in 't bij zonder zij, die te vreezen hebben voor hun kind in de groote tegenstelling van leefwijze, zoo groot en zoo plotseling, zullen do verandering van leerplan met vreugde begroeten. Laten we ten slotte nog wijzen op wat mej. A. Snelen schreef in de „N. R. Ct." van 9 Mei 1903 over het resul taat van de invoering van den verkorten leertijd van hare school.'Gaarne zou den we er veel uit aanhalen, maar ons artikel is reeds langer geworden dan we dachlen. We kunnen het enkel bij onze lezers aanbevelen. Slechts dit nog, mej. Sn. zegt: „Deze regeling heb ik nu sedert 4Vs jaar ge volgd. Blijkt het nu werkelijk, dat op mijne school do kinderen in de drie uren per dag ovenver kunnen komen als op andere scholen in langeren tijd? Vol mondig kan ik daarop„Ja" antwoor den." Vergadering van Vrijdag 22 Juli 1904. des namiddaqs ten 2 ure, (Vervolg.) School artsen. Voorstel van 33. en W. tot vaststelling van verordeningen in verband met de aan stelling van schoolartsen, (Zie ons nr. Van 21 Juli jl.) Wordt goedgekeurd. Beide portretten stelden dezelfde vrouw- voor Een pijnlijke stilte ontstond en Quixar vyn verbrak m het eerst: „"Wat? Zijt gijj het!" riep hij! met van toorn bevende stem. En met een grijnslach ging hij' voort: „Nu is mijn liefste wensck! vervuld: ik hob u gevonden. De .hemel zijl geprezen.!" David keek zijn mededinger langen tijd aan. ,,-Zooals gij ziet," zei hij! kalm., „ik 'ben het! Ik moot bekennen, dat ik niet het minste ideo had u een, poets te -hebben ge spoeld Maar gij! noch ziiji zijt daarvan de schuld. Mary Seldon had op zekeren dag behagen gevonden in u. Toen zij. later met mij keunis maakte, was zij| overtuigd u nooit bemind te hebben. Zijl bekende liet mij, zonder echter uw naam te zeggen Zijl was bang voor u Nooit zoudt gij haar gelukkig kunnen maken Zij beminde mij] Wat hebt gijl mij dan te verwijten „Niets," gromde Quixarvyn, het portiet iu den zak stekend, „maar ik haat den matt die liaar miji leerde haten, 'ik Ik heb gezworen mij te wreken Verdedig jo Ban tromgeroffel sneed hem het woord af. Beid© mannen keken elkaar vol haat aan, maa- bleven onbeweeglijk. Een doodsche stilte heem-Arte iu de kerk, daarna ging een xrilling door de terdood1 veroordeelden. Het ti omgcroffel kondigde het aanbreken van SCHIEDAIISCHE ÏOURAKIT

Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 5