BINNEN LAM). STADSNIEUWS. c o is c is n t vroeger verlaten dan de Britsche regeering heeft voorzien. Uil New-York wordt gemeld dat John Kedmond, de leider der Iersche nationalisten, aan zijn landgenooten in de Vereenigde Staten een oproep heeft gedaan tot het bijeen brengen van een millioen guldens om de campagne ten gunste van nliome rule" voort te zetten. België. Volgens de sEtoile Beige" hebben allo Belgische glasfabrieken hare arbeiders vanaf 4 September uitgesloten. Boor dezrn maat regel, die twee maanden lang zal gehand haafd worden, zullen 20,000 werklieden broodeloos zijn. F r a 11 k x ij k. Het clericale blad sLa Croix" deelt mede, dat mgr. Geav, bhschop van Laial. den 24en Augustus naar Bome vertrokken is. Den 27cn Augustus beeft hij uit Toulon een brief geschreven aan den paus en minister Combes. Ben dag daarop is bij door den paus ont vangen. De 2>Osservatore Bomano" meldt dat de bisschop \an Laval gisteren de administratie van zijn diocees in handen stelde van den paus. Mgr. Geay heeft het voorbeeld gevolgd van den bisschop \an Dijon en zich eveneens onderworpen. De werklieden, dio zich bij de staking te Marseille hebben aangesloten, bewaren hunne kalme houding. Van de zijde der patroons moet eenige neiging tot toenadering bestaan, doch zij eisehen volgens de »Matin" dat de regeering akte zal nemen en zich in zekeren zin borgstellen voor hetgeen de arbeiders thans zouden goedvinden te be krachtigen. Men vreest, dat deze eisehen de pogingen tot het treffen van een vergelijk zullen doen schipbreuk lijden. Van regeerings- vvege zal een vierde oorlogsbodem in dienst worden gesteld om personen en goederen te vervoeren van Marse'lle naar Tunis vice-versa. Twee Britsche schepen uit Indië komend zjjn met 8000 tonnen graan te Marseille binnengevallen. Men weet niet of zij kunnen gelost worden. 6000 colli's brieven liggen te Marseille, die niet vervoerd kunnen worden. Het aantal onttakelde schepen in de haven bedraagt 85. Die schepen behooven allen tot de Marseillaansche scheepvaartmaatschappijen en meten te zamen 123000 ton. De regeering heeft de scheepvaartmaatschap pijen aangezegd dat zij haar verplichtingen moeten nakomen, d.vv. z. voor den geregel- den postdienst moeten zorgen. De maat schappijen weigeren, maar zij zullen ten slotte moeten toegeven daar zij haar eigen schepen onttakelden. Voldoen zij niet aan den vvensch der regeering dan kunnen zij vervolgd worden en het is te begrijpen dat deze maatregel veel kan bijdragen tot liet oplossen der crisis. Maar in dit geval zullen de patroons de eisehen der stakers dienen in te willigen. De toestand turn de haven is nog steeds dezelfde. 500 bootwerkers werkten op de vreemde schepen. Alle scheepvaaitmaat- sehappijen, behalve de Messageries Maritimes zijn werkeloos. T u r k ij e. De ex-sultan Moerad V is te Konstanti- nopel overleden. Be/e vorst die in 1876 zijn oom Abdul-Azir opvolgde, is maar zeer kort aan de regeering geweest Den 31en Augustus van dat jaar werd hij wegens krankzinnig heid van de regeering buitengesloten en ver vangen door zijn broeder, den tegenwoordigen sultan Abdul Hainid II. Griekenland. Havas' bureau verneemt uit Athene: Prins George is naar Kopenhagen vertrokken. Hij zal achtereenvolgens St. Petersburg, Paii;*, Londen en Borne bezoeken en aan de mogend heden de Kretenzische kwestie voorleggen. Hij moet van plan zijn het mandaat als commissaris van Kreta niet te vernieuwen op de oude voorwaarden en zal verklaren dat de vereeniging van Kreta met Grieken land noodzakelijk is ook onlangs geêischt door vluchtelingen uit Kreta. Het mandaat van den prins als gouverneur van Kreta eindigt einde December 1905. De kroonprins en de kroonprinses van Griekenland zijn te Kopenhagen aangekomen. "Ver. Staten. De sNevv-York Evening Journal" meldt dat miss Alice Roosevelt, de dochter van den president, uit een automobiel is gevallen, bij een botsing met een tweede auto te Newport- Rhode-Island. Miss Roosevelt bleef vijf minu ten buiten kennis, tengevolge van den schok, maar zij bekwam geen letsel. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt Zater dag 3 September naar Neuwied, om een bezoek te brengen aan de koningin van Roe menië te Segénhaus, en keert Dinsdag 6 September naar Soestdijk terug. Het vorstelijk bezoek aan Amsterdam. De dames die hare opwachting vvenschen te maken bij Hare Majesteit de Koningin of aan Hare Majesteit vvenschen te worden voor gesteld tijdens Hoogstderzelver verblijf te Am sterdam, worden uitgenoodigd het daartoe strekkend verzoek vóór den 19en September, met opgave van volledig adres te Amsterdam, te richten tot mevrouw van Loon, dame du palais*van II. M. de Koningin te Amsterdam. De dame=. die tot de particuliere rniddag- andiênue vvenschen toegelaten te worden, kunnen zich daartoe inschrijven ten paleize te Amsterdam. Minister van Staat. Bij Kon. besluit van 27 Aug."is mr, T. M. O. Asser, lid van den Raad van State, benoemd tot minister van Staat. Audiënties. De gewone audiëntie van don minister van koloniën zal deze week niet plaats hebben. Prov. Sinten van Ovorijsel. Naai- aanleiding van het overlijden te De venter van het liberale lid van de Prov. Staten van Overijsel, den lieer Gr. J.Leonard Ankersmit, merkt »Het Volk" op Er bestaat hierdoor kans, dat zich in de Statenvergadering Hetzelfde spelletje zal her halen, dat nl. de liberale leden de vergade ring weer zullen verlaten, wanneer de ver kiezing voor de Eerste Kamer zal plaats heb ben. Verjaardag van II. M. do Kóningin, Amsterda m. De verjaardag van II. M. de Koningin wordt hier heden weder op recht feestelijke wijze herdacht en gevierd. Alom in de stad wordt druk gevlagdin de drukke ver keerswegen Nieuwendijk, Kal verstraat, Regu- liersbreedstraat en Utrechtschestraat bijna huis aan huis. Het carillon in de toren van het Kon. Paleis op den Dam liet al vroeg vaderlandsche mopjes weerklinken, waardoor de stemming er al vroeg inkwam. Schutters van alle kanten opdagende gaven al vroeg kleur aan 't feest, want ook deze keur van Neèrlands macht, nam heden deel aan de parade van heel het garnizoen, te 12 uur nabij de Stadhouderskade werd ge houden, welk militair schouwspel nog steeds veel bekijks heeft, niet het minst van school jongens en dienstmeisjes. Onder leiding van de Anisterdamsche gym- nastiek-onderwijzersvereeniging werden op het terrein achter het Rijksmuseum groote, d.vv z. volksspelen, waaraan druk wordt deel genomen, gegeven voor jongens van "13 tot IS en daarboven, bestaande in vvedloopen, mast- en touwklimmen, ver springen enz., om gouden, zilveren en nikkeien horloges, hammen, kaas, portefeuilles, sigarenkokers enz., waarbij de muziekkorpsen van Schoon- derbeek en Max van Buuren de noodige vroolijkheid en opgewektheid aanbrachten. Wel was er tusschen 8 en 9 uur een friseh regentje gevallen, dat de feestterreinen wat drabbig maakte, doch dat was niet in staat de opgewektheid te storen. Maar gelukkig brak te I uur een zonnetje door de loodkleurige wolken en in de opti mistische stemming waarin men verkeert, heeft men nu goeden moed dat liet weer zich verder wel goed zal houden. Op hetzelfde feestterrein werd van 15 uur eene voorstelling gegeven door het specialiteiten-gezelschap van 45 personen uit het Flara-théfUre in de Ainstelstraat, afge wisseld door muziek van 't Zevende, en van het 2e Reg. Vesting-artillerie. Hier op het Museum-terrein worden de festiviteiten te 5 uur half 6 besloten met de oplating van een luchtballon, waarmede de beer en mevr. Waffenberg uit Berlijn, eigenaars der ballon, een kort luchtreisje zullen maken. De schooljeugd, die daar natuurlijk in mas sa's vei tegen woordigd is, en de deelnemers aan de wedstrijden, worden verfrisschingen verstrekt als bier, melk enz., gratis door brouwerijen aangeboden. Maar buiten de afgesloten ruimte op het terrein was er feest voor Jan en alleman, voor oud en jong, waar men zich in draai molens, poffertjes- en wafelkramen en alles wat op een heusche kermis wordt aange troffen. als krachtmeters enz., tegen gewone prijzen kon vermaken. Op verschillende punten der stad worden niuziek-uitvoeringen gegeven, zoo b.v. op de N' oordermark t van 35 en des avonds van '8IOI/2 uur, terwijl als altijd het feest be sloten wordt met een groot vuurwerk op den Amstel. R otter dlam. Menigeen zal zeker hedenochtend merb een bedrukt gemoed bij het ontwaken de lucht aanschouwd hebben. "Vaar men een praclitigem dag verwachtte, kreeg men, inte gendeel een zwaar bewolkte lucht en in mod derpoelen herschapen straten, te aanschou wen en kans dat het Oramje-zoametje rog zou doorkomen, bestond er niet; wel deed! 't er somtijds moeite toe. Was dit dus van cranigen invloed op» de feeststemming, aan teekonen van vreugdebetoon ontbrak .het echter niet: dra v-laggentooi aan o-penhare en particuliere gebouwen Was algemeen. Alle) trams hadden mede de vlaggen, op, en de gre-ote handelsvloot van stoom- en zeil- vaartuigen, zoowel op de rivier als in de havens, maakte in dat opzicht mede c-etn kranig figuur. De meeste handelskantoren waren gesto ten en alle scholen hadden vacamtie. Een van de eerste nadeeligc gevolgen dor minder gunstige weersgesteldheid was dat ten 10 ure da parade Werd afgecomman- deerd. De leiding der verdere feestelijkheden van den dag was grootendeels in handen bij de Yeroenigmg tob Veredeling van Volks vermaken, daartoe d'oor het gemeentebe stuur en. bijdragen van particulieren in staat gestold. Deze vereeniging had zidh uitne mend van haar taak gekweten. en! zorg ge dragen dat er voor "elctk wat wils" was. In de cerate plaats was een etalage wed strijd' georganiseerd en 'hoezeer dat denk beeld instemming vond, bleek wel uit het belangrijk aantal winkeliers, welke daaraan hebben deelgenomen, te samen 116. Voorts weiden ten twee urö kinderspelen gehouden voor jongens en. meisjes beneden de 16 jaar, in het oosten der stad met con cert der Vlaardingsch© o-ud-sohutterijrirru- ziek voor de daaraan verbonden wedstrij den waren 100 prijzen beschikbaar gesteld. Gelijktijdig werd een vliegerwedstrijd ge houden op het uitgestrekte terrein, naast de voormalige buitenplaats "Woudesastean achter do Oude Plantage, mot prijz-cM voor deai Ivoogststaandeai vlieger dta! mooistoi vlieger en voor di&n van dien meest bijzon- doren vorm. Het behoeft wdl iniet gezegd) to worden d'at dbze inmTnraïS vani het pro gramma bedden övein groote belangstelling wrakton. Eon dei" grootste) attracties van' den mid dag was de opstijging van den' luchtballon op het groote zandtrarrem aam chain Nieuwen Binnenweg bij db Hoemi'aadsingel, van de aëronauto Kivtehcoii Paulus, do zelfde die Zondag jl. te Scheveningeui opsteeg. Db rijd Van opstijging was bepaald op 5 uur on reeds lang te voren' stonden did zenden do vulling gade te slaan. Een muziekkapel kortte met heb speten van vraolijke nummers deai tijd. Inmiddels weiden in do Groote Kerk en heb Iiutheirsch 'kerkgebouw orgelconcerten gegeven, welk laatste door mej. Jaquelhio Stok uit 's-Grave ullage met oenige zangnum mers werd opgeluisterd. Op 'het Van Alkeanad'eplein werd] heden middag een muzirakuitvoering gegraven door de stafmuziek van liet 57e regiment tufau- torie uit "Wcsel. Ook voor van avond' heeft db Vereeiniging voor Volksvermaken voor afwisseling ge zorgd. Alsdan hebben, muziiekuitvooriaiigcu plaats in don D'oele tegen een fcMue entröo, waar tevens een schitterend) vuurwerk zal Worden ontstoken, Vervaardigd door oen vuurverkmaker R. Busbons. Verder zijn op zeven verschillende plaat- san der stad fraaie muziek tempels opge richt, waar Verschillende korpsen an ver- oaiiigbigön uitvoeringen zullen geven. De feestelijkheden mikm besloten wor den niet oön groot schitterend vuurwerk, vervaardigd door dan vuurwerkmaker A. Gall, dat ten 94 ure op da Veemarkt, zal ontsteken worden. Do firma van den Bergli Limited heeft op haar wijze tot de feestviering bijgedra gen. Zij heeft nl. een boottocht naar Oost- voorne georganiseerd waartoe zij 450 kinde ren der hoogste klassen van! de scholen aan den Liukrar "Maasoever genoodigd had. De behoeftige leden Van db Kon. Sectio van het Mratalan Kruis, oudfetrijd'ers uit de jaren 183031 werden als gewoonlijk op deze'n dag onthaald, ein hun tevens een gou den Willem uitgereikt. 's-Gï ave 11I1 a ge. Ondanks het ongunstig, regenachtig we der van heden kon men het de Residentie best aanzien dat het 81 Augustus is. Ko ninginnedag I Ylaggentooi siert de straten, feestetalages prijken voor de winkels, de schooljeugd heeft vrij en vermaakt 'zich op de kleine kermis in het Voorhout; er zijn bovendien kinderfeesten georganiseerd. Door het comité vobr de volksfeesten (in de open lucht helaas) de Nationale Ver eeniging en de Oranje-Vereeniging buiten het Viaduct. 400 der armste kinderen maak ten, onder leiding van den heer Tjaden, directeur der spijskokerij en het Volkskost huis, door den steun van vele ingezetenen daartoe wederom in staat gesteld, een uit stapje naar de uitspanning „De Vink", on der Leiden. De stad vertoont weder de groote leven digheid, dezen feestdag kenmerkend, dooi de aanwezigheid van tal van feestgangers van buiten, die de parade in de Maliebaan en de feestilluminatie in het Haagsche Bosch komen verwonderen. De parade. De heden te 's-Gravenhage gehouden parade van de beschikbare troepen van liet garnizoen die als gewoonlijk door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond, ontleende haar buitengewoon karakter aan de uitrei king, voor het front van den troep en onder algemeene toejuiching, door generaal Van Ermel Schei er van het ridderkruis der Militaire "Willemsorde 3e kl., aan den nu gepensioneerden luit.-kolonel van 't Indische leger, G. I. A. Bruynis geschonken wegens diens schitterende wapenfeiten bij de expeditie naar Korintji. Coöp. II. IJ. S. M. Het Bestuur van den Nederlandschen Brood-, Koek- en Bankctbakkersbond heeit zicli gericht tot de Directie der II. IJ. S.M., met een adres, waarin verzocht wordt als nog middelen te bei amen, om den steun in te trekken, waardoor de coöperatieve vereeniging tot bevordering van de stoffe lijke belangen van haar personeel „Voor allen der H. IJ, S. M," levensvatbaai hcid heeft en om hot vrije vervoer van goede ren uit verbruiksvereenigingen of winkels te doen ophouden. Afschrift van dit schrijven is gezonden aan de Regeering en aan den Nederl. Bond van Vereenigingen voor den Ifandeldrijven- den Middenstand. Vredespaleis. Men verwacht een advies van het Ilaagsch Gemeentebestuur legen het plan tot aan wijzing van den Koekamp als plaats voor het Arbitiagepaleis, doch met bereidverkla ring van de zijde der gemeente 'tot mede werking en andere faciliteiten bij de ver krijging van terreinen in het belang van de vestiging der instelling in de Residentie. Scheven ingschc haven. Het plan bestaat tot instelling eener vaste Commissie van Bijstand uit den Haag- schen Raad voor de exploitatie 'der vis- schershaven te Scheveningen. Het Koninklijk paleis. In het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage zal, aanvankelijk in de vestibule, een proef worden genomen met stoomvenvarming. Het Groene Kruis. Te Eibergen is eene afdeeling van het Groene Kruis opgericht voorloopig met 240 leden. Geref. Vereen, tooi* Drankbestrijding. O'ndfar voorzitterschap van ds. W. H. Gis pen Jr. te Raam, Word! 'gisteren te U bracht db vuerato jaarilii'lcsehe veagadelrinig giebcmden Van Ge Geaxformraeirde Verraanigimg' "voor Drankbestrijding. Verfcegenwooa'dSgd waren 18 Van do 28 afdeelingen. Aan het jaarver slag1 is het voigieuidb ontleend': De meeste afdeeltngen voerdtem ceai krach tige propaigaaida, Voor heb doel der vererani- ging. Aan d'e varsoliijniing vani heb orgaan word aanhoud end® zorg besteed. Do ver eeniging genoot in 't afgöloopaa jaar eeoi rijkssubsidie vam f 300. Bericht is ontvan gen, dat d'ib subsidie dit jaar mob f 100 ver hoogd zou worden en de Yereaniging dus /'400 uit d'e staatskas zal ontvangen. Het aanbal afdeel ingram werd nirab 8 voraneerdard, zo'odab er tliains 28 afdceüiugran zij'n. Wegens •otverlijd'en, Vertrek naar liet buitenland of 'bedanken, werden 33 ledten afgeschreven, terwijl 243 nienwo leden toetraden, waar door liet ledental thans 989 bedraagt. Vol gons dra rekening 011 verantwoording vani den penningmeester bedroeg het voorderalig sal do' aan 't eind van 't afgeloopen vereeni- gingsjaar f 199. UitVoeirigc besprekingen hadden plaats ovter voorstellen van de afdtedingen) En- schede) en Rotterdam, om ook het gebruik der gegist© dranken Goor do vercramigijng te d'oen verbieden. Tlians plaatste zich de ver eeniging op hot standpunt van onitlho'udi'ng slechts van gedistilleerde dranken, en ver- oordteeilt brat geregeld! gebruik van gegiste diranben. Het hoofdbestuur verklaarde zich! mi 01111 tactische redenen tegen deze voorsbatlrani, waarna zij door Ga afgevaaixCigdeua der af- dteoliugcn worden ingetrokken. In de plaats van ds. C. M. W. Pralfc, dio bedankt had, wetrd als lid van liet hoofdbe stuur gekozen cb. R. J. W. Rudolph, to Led- dtein, terwijl die hoer J. G. v. Hdogb tra Kam pen als hoofdbestuurslid herkozen werd. Vervolgens werden nog eranige voorstellen! van budshoudralijkfitii aard bëliandfeld. In de openbare vergadering! zouGetnl als sprekers optreden, ds. S. O. Los, Van 'Hil versum, overOnze strijd' tegen het alcoho lisme uit een zielkundig oogpunt, en ds. W. II. Gispen Jr., te Ba am elves': Db beste wijjze van drankbestrijding. Dir bel., invoorr, en accijnzen. Bij Koninklijk besluit zijn 'de volgende pensioenen verleend, aan E. D. II. Smitshuysen, kommies 4ste klasse bij ,'s rijks belastingen, f579; L. P, van de Leygraaf, kommies 1ste klasse bij 's rijks belastingen, f548; S. A. Iburg, kommies 4ste klasse bij 's rijks belastingen, f 482 W, B. C. Muller, kommies 4ste klasse bij 's rijks belastingen, f665, G. Stubbe, wed. II. II. Belgraver, kom mies-ontvanger 1ste categorie, bij 's rijks be lastingen f275. Verjaardag van II. M. de Koningin. Het is heden teest in Nederland. In alle steden van ons land hebben meer of minder uitgebreide feestelijkheden plaats ter gelegenheid van H. M. onze geliefde Koningin die heden haar 24en jaardag viert. Met volle overtuiging mogen wij, Neder landers, spreken van onze sgeliefde" Ko ningin; zij heeft door haar persoonlijke eigenschappen de liefde weten te winnen, een liefde, zoo mogelijk noch versterkt door den hechten band die het Nederlandsche volk aan het vorstenhuis van Oranje verbindt. "Waar Hare Majesteit zich vertoont daar worden van die liefde de meest sprekende getuigenissen afgelegd wij herinneren slechts aan het jongste bezoek aan Noord-Brabant, waar de bevolking het meest ongunstige weer uren lang trotseerde alleen om de be minde Koningin te zien en toe te juichen. En dat Hare Majesteit die liefde waardeert, zij heeft het op dien zelfden tocht bewezen, door eveneens het weer te trotseeren ten pleiziere van Haar volk. Moge de liefde een onverbreekbare band blijken te zijn. Inde stad, De stad vertoont het opgewekte levendige schouwspel waardoor de verjaardag van II. M. Koningin "YVilhelmina zich steeds onderscheid. Van de torens, openbare gebouwen, schepen en vele particuliere woningen wappert de vaderlandsche driekleur, terwijl de kinderen met oranje-strikken en sjerpen zijn getooid en in groepen rondwandelend hun liedjes doen hooren. De dag begon we!-is-waar niet opwekkend omdat een paar stortbuien de menschen niet veel goeds beloofde, maar toch heeft dit de opgewektheid geen schade gedaanbovendien verscheen telkens de zon en, behoudens een paar kleine buitjes, bleef het weer goed. Hedenavond van 6 tot 7 zal in de Plantage nog een eoncert van de schutterijmuziek gegeven worden. De Taptoe. Begunstigd door prachtig weder werd gisteravond als gebruikelijk de verjaardag van II. M. Koningin Wilhelmina ingewijd met een taptoe. Ditmaal echter werd vooraf ge durende een half uur door het muziekkorps der d.d. schutterij een aantal nummers op de Groote Markt uitgevoerd. Reeds van verre ontwaardde het voor de Taptoe samenkomende publiek de rosse gloed der ontstoken fakkels en onwillekeurig ver haastte men den pas toen ook de muziek ge hoord en de groote menigte ontwaard werd die zich reeds op de Markt verzameld had. Want al was de voorafgaande muziek niet aangekondigd, ze bleek desniettemin bekend want reeds vóór halfnegen waren er honder den menschen daar verzameld. En bij die honderden sloten zich voort- durend meerderen aan, totdat er, toen de torenklok zijn 9 slagen door de lucht deed weergalmen, zooveel menschen waren ver zameld dat de menigte zich uitstrekte tot voorbij de Breede Marktsteeg en tot in de Lange Kerkstraat, slechts een kleine ruimte op de Markt voor cle muziek vrijhoudende. Nadat het klokgelui was geëindigd weer klonk de roffel der trommen, de taptoe werd geslagen, daarna door de hoornblazers gebla zen en dan weerklonk het "Wilhelmus van Nassauen, door de muziek aangeheven. Dan weerklonk de bekende parade-marscli »Turf in jo ransel". Als van het water in een kolk zoo zag men gedurende enkele oogenblikken een beweging in het volk, om van de gebruikelijke ommegang een plaatsje in te nomen en dan marcheerden zeer velen voor of achter de muziek mede toen deze haar wandeling rondom het stadhuis aanving. En allen die medeliepen jubelden mede de defileermarsch, zich scharende in breede rijen, arm in arm, en toen ten slotte de muziek de Hoogstraat in ging om langs enkele stralen der stad haar wandeling voort te zetten, toen sloten ook zij zich bij den stoet aan, die op de Markt waren blijven staan bij de wandeling rondom het stadhuis; en nog was de gloed der toortsen vanaf de Markt te zien toen doze reeds weder geheel ver laten en stil" daar lag, als ware het een droom geweest dat 2 minuten te voren daar nog duizenden hadden gejubeld en gedanst. Op liet bordes van het stadhuis woonde de taptoe bij de Burgemeester en mevrouw, majoor Visser en mevrouw en eenige anderen, De koraalmuziek. De laatste slag van achten van de groote torenklok had hedenmorgen nauwelijks uitge- trild of van het hordes van het stadhuis klonk ter cere van den verjaardag van II M, de Koningin koraalmuziek, uitgevoerd door ongeveer twaalf muzikanten van de d.d. schutterij onder leiding van den kapelmeester den heer Bart Verhallen. Terwijl van alle zijden belangstellenden toestroomden werden uitgevoerdsNundanket alle Gott"; sAVas Gott thut, dass ist wohl gethan"; vWie schün leuchtet der Morgen stern" en »Jesus meine Zuversicht". Daarna werd een korte marsch gemaakt waarvoor het koor versterkt was met een Turksche trom en de bekken langs het huis van den majoor en dat van den burgemeester. Begon onder de koraalmuziek reeds een motregentje te vallen, onder dezen tocht viel het hemelwater in stroomen neer. Er werd dan ook spoedig een einde ge maakt aan deze vroege morgenwandelingen de troep op de Appelmarkt ontbonden. In do Groote kerk. Te 10 ,uur vanmorgen werd een dank en bedestond in de groote kerk gehouden, waarbij do voorganger, 'üs. Couvée, tot tekst gekozen had uit het hoek der psai- men, Ps. 62 12. Onder het gehoor bevond zicli de Bur gemeester en de wethouder Visser. Velen waren naar hot bedehuis opgegaan om (le zen bijzondoren dienst mede bij te wonen. Terwijl hot orgel vaderlandsche liedeien dood hooren, verliet men het gebouw. De Parade. Onder clen gewonen toeloop van belang stellenden, die den geheelen rand van het excercitieveld vulden, marcheerde hedenmid dag de schutterij het paradeveld op, gecom mandeerd door de kapitein G. M. Meijer. Op liet terrein was reeds aanwezig de vereeniging sliet Vaderland Getrouw" met haar banier en nam, op aanwijzing van den majoor-commandant, die spoedig na de komst der schutterij het veld binnenreed, plaats tegenover het vaandel. Ook de heide officieren van gezondheid en kapitein Gouka waren op het veld aanwezig. Nadat de troep door den majoor-comman dant was geïnspecteerd, werd gedefileerd in sectio-, pelotons- en compagniescolonne. Hierna vertrokken majoor Visser eri de niet ingedeelde officieren, waarna ook de schutterij en ten slotte de vereeniging »IIet Vaderland Getrouw" afmarcheerden. Onze stadgenoote mejuffrouw Th. Wuisman is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. school te Zevenbergen. (»N. Sch. Crnt.'h Aan de teekenschool van don R. K. Volks bond kunnen Vrijdag 2 Sept. a. s. nieuwe leer lingen worden aangegeven. Vannacht is een winkelruit hij den brood bakker, den lieer F. J. Smit aan het Broers- vcldpad, gebroken. Do daders kozon hot hazenpad toen zij de knechts uit do bakkerij hoorden aanko men. Lijst van onbestelbare brieven over de'2s helft der maand Augustus, aan het post kantoor alhier. II. v. d. Ham, Utrecht. Briefkaarten. J. v. d. Linden, 's-ITage. Mad. C. Pijls, Maastricht. Mej. M. Visser, Rotterdam. Buitenland. H. van Gennep, Duitschland, in den Offic.-tuin, op Donderdag 4 Sept.) des avonds 8 ure, te geven door liet Stafmuziekkorps der d.d. Schutterij te Rotterdam, Kapelmeester de Heer Arthur Seidel. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. ,H 4. Volksliederen. 2. Ouverture vRienzi R. "Wngncr. 3. Koningin Wilhelmina- Gavotte, A. Seidel. 4. Fantasie uitCa val- leria Rusticana", P. Mascagni.

Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2