58"" Jaargang. Zondag 29 Januari 19G5. No. 11686. Tweede Blad* Het Droomgezicht. Het heuglijk feit. De» courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Tlaardingen fl. 1.25, Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Tlaard,iagen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen -worden dagelijks aangenomen. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten.des middags vdór een uur aan het bureau bezorgd s\jn. Boxes* i Betentrut #S» Prijs der Advertentlin: Tan 1C regels fl, 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 80 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag»zond verschijnen, worden zoogenaamde Xttelno advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latsre. felsfoss Mo. SJMfc. Zoo noemt „Land en Volk" hei. tot stand gekomen stembus-bondgenootschap tus- schen de Liberale Unie en den Vrijzinnig- Democratischen Bond, de twee krachtigste groepen der liberale partij in ons land. En wel mag zij het een heugelijk feit noemen, te meer daar deze concentratie op de vergadering van de afgevaaidigden der Liberale Unie met algemeene stemmen en op die van den Vrijz.-Dcm. Bond met 48 tegen 10 stemmen weid bekrachtigd. Zoo is dan hiermede het begin gemaakt van het zoo lang en lot nog toe zoo vruch teloos gehoopte eendrachtig samengaan van alle vrijzinnigen om bij de a. s. veikiezing een krachtige eensgezinde poging in 't werk te stellen Nederland te „ontworstelen aan de gevaren van het huidige regecringsstel- sel," het in den vervolge te bewaren voor de clericale overheersching en hare reactie. Moge dit begin er toe leiden, dat de ge- heele liberale paitij, van haren lin ker vleugelman tot den meest behoudenden oud-liberaal, als één man optrekke in den aanstaanden stembusstrijd ter bereiking van het doelherstel der Regeering in vrij zinnigen geest. Dit doel is voor alle libe ralen hetzelfde en. eendrachtige samenwer king behoeft niet meer uit te blijven, nu door de Lib'. Unie en den Vrijz.-Dem. Bond, een piogham van actie, een strijdpro- g r a m is aangenomen, dat door i e d e r e n liberaal, van welke schakeering hjj ook zy, kan worden aangenomen, waar mee hij in beginsel zijn volle instemming kan betuigen. Dat program luidt aldus: „Met handhaving van de openbare school verheffing van het peil van het volksonder wijs in zijne verschillende vertakkingen. Sociale hervormingenVerzekeringswet ten, waai onder in het bijzonder de ver plichte invalidileils- en ouderdoms-verzeke- ring met geldelijke bijdrage van den staal; herziening van de armenwet, waarbij de openbare armenzorg niet blijft uitsluitend politiezorg. Hervorming van het defensiewezen inde lichting van een volksleger. Ter voorziening in de fmancieele behoef ten, ook ter verkrijging van eene betere verhouding tussehen do geldmiddelen van Rijk en Gemeente, in de eerste plaats bezuiniging op militaire en andere uitga ven, en verder, met handhaving van do vrijzinnige handelspolitiek, eene meer ra- lioneele regeling van de directe belastin gen door welke, zij het ook in gesplitsten vorm, de inkomsten worden getroffen, als- Een nauw, door kale rotsen ingesloten dal, eenige strepen dun woud, op de hel lingen een zwaar sneeuwdak. Aan den voet der steile hellingen een woeste stroom met brokken steen, die met een, korst is omgeven, zijn opgestapelde houtblokken en overspoel de oevers, waartegen de met' ijs bedekte wa teren dof aanrollen. Waarheen men ook ziet, niets dan afgronden, scherpe hoeken, reten en uitgeholde steenen. Zelfs de hemel schijnt tussehen deze zaagvormige rotsmuren als een versleten grauwe hand. Strikt genomen, is het echter geen grauw, maar een onbe paald donker, een laaghangende wolkenmas sa, waarin de witte sneeuwbanden zich uit strekken. Het beetje effen bodem, dat in deze ge bergten-wildemis is waar te nemen, neemt de spoorlijn in. Het kleine stationsgebouw staat in een uitspringende bocht van den rotsmuur, die op de linker-dalzijde do ri vier begrenst. Op het spoor daarvoor wacht een sneltrein typ het toeken "van vertrek. Eenige vlammen werpen een feilen schijn over de sneeuw en op de donkere wagen colonne, langs welke zich verscheidene ver momde gestalten voorbij haasten. Een van hen, in een korte jachtpels, hoo ge laar-zen, jagerkousen en pelsmuts, treedt thans op de locomotief toe, die als een ge heimzinnig monster mot vlammende oogen in de duisternis staart. „Zeg cons, Baumgarten, we zijn je flink met de sneeuwploeg voorgegaan. Maar ge heel-zeker is die drommelsche geschiedenis niet. In Wolfsgraben hangt een heele berg van sneeuw aan de rotsen. De blokwachler mede uitbreiding der progressie; billijker regeling en verhooging der successiebelas ting, voorts belasting op voorwerpen van weelde. Daarnevens wordt, zonder dat andere wet gevende arbeid hierbij hoeft achter te staan, wijziging van de Grondwet, in dien zin, dat aan den gewonen wetgever volkomen vrij heid bij de legeling van het kiesrecht wordt toegekend ter hand genomen, teiwijl het vertrouwen wordt uitgesproken, dat deze zoodanig worde -"Oorbei eid, dat vóór het einde van het vierjarig tijdvak de eerste beslissing over een daartoe strekkend voor stel kan genomen worden." Het program' is korf, maar duidelijk. En het kon kort zijn, wijl het werd aan geboden enkel als het program voor het volgend vierjarig staalkundig tijdperk. Maar ondanks zijn kortheid was het noo- dig, niet om het verwijt der ministerieele bladen te ontgaan, dat de vrijzinnigen op trekken onder de negatieve leuze: „Tegen de clericalen, tegen het Calvinistisch ka binet, tegen Kuyper", maar omdat voor een verbbnd een verbindend werkprogram noo- dig is en in 't bijzonder ook om te komen tot de overeenstemming omtrent het kies recht, zooals die in de laatste alinea is uitgedrukt. Te pogen om het vei wijt der tegenpartij te ontgaan, dat de liberalen, slechts strijden onder de negatieve leuze „tegen de cleri calen" zou overigens onmogelijk zijn. In dien zjj meent van een dergelijke voorstel ling partij te kunnen trekken, dan geeft zij in de pers die voorstelling, al klinkt het verwijt ook nog zoo zonderling van een kant, die in 1901 trioiriphoerde met het: „tegen het liberalisme, voorden Chris tus!" Er is van oud-liberale zijde beweerd, dat de genoemde alinea over het kiesrecht een belemmering zou zijn voor het samengaan der oud-liberale fractie met de verbonden partijen. Waarom Omdat zij daarin ziet de eeiste slap, die leidt naar algemeen kiesrecht? Misschien, schoon meestal wordt be- weerd, dat de meerderheid des lands geen algemeen kiesrecht, wil en men daarvoor dus niet behoeft te vreczen. Maar, indien nu eens de meerderheid van het volk wel algemeen kiest echt wilde en dit toonde door haar afgevaardigden tekio- zen on/icr de voorstanders daarvan, zou het dan van eene eerlijke politiek getuigen, als minderheid dit kiesrecht tegen te hou den door de macht van het Grondwets artikel Maar laten we ter toelichting meededen, hoe eene minderheid dit zou kunnen door middel van dit Grondwetsartikel. De tegenwoordige regeling van het kies recht wordt b'eheerscht door art. 80 der Grondwet, waarvan de eerste alinea luidt: „De leden der Tweede Kamer worden recht streeks gekozen door de mannelijke inge zetenen, tevens Nederlanders, die de door de kieswet te bepalen kenteekenen van ge schiktheid en maatschappelijken welstand bezitten cn den door de Wet te bepalen leeftijd, welke niet benoden 23 jaren mag zijn, hebben bereikt." Dit artikel met zijn „kenteekenen van geschiktheid", - door Dr. Kuyper inder tijd een schandaal genoemd, is altijd een lastig iets geweest, zoodra een nieuwe kiesrechtregeling aan de orde kwam. Immers de vraag!is niet: welke kiesrecht regeling is een eisch van den tijd? maar: hoe moet de kieswet zijn om in overeenstem ming te zijn met dit Grondwetsartikel? Een zuiver, principieel debat over het kiesrechtvraagstuk wordt dus altijd door dit art. 80 tegengehouden. En ook wanneer er dus een meerderheid ware te vinden voor algemeen kiesrecht, zou deze nielj inj te voeren, zijn zonder Grond wetsherziening. En om hiertoe te geraken, moet er echter eerst heel wat geb'euien. De Grondwet stelt enkel algemeene re gelen vast, waarnaar de inrichting en het Bestuur Van den Staat wordt geregeld; zij moet zoo zijn ingericht, dat zij gedurende een lang tijdsverloop van toepassing kan blijven, en herzieningen niet steeds noodza kelijk blijken. Voor een herziening zijn zeer vele for maliteiten noodig en zoo ze eindelijk door de Kamers is aangenomen, worden deze ontbonden en de nieuwe Slalen-Generaal moet de herziening met 2/3 barer stemmen aannemen, zal zij wet worden. Een kleine minderheid kan dus, zooals gezegd is, een groote meerderheid dwars- boomen, wanneer hare macht steunt op ee- nig Grondwetsartikel Om nu in het ver volg iets dergelijks te voorkomen ten op zichte van het kiesrecht, willen de Lih'. Unie en de Vrijz.-Dem. Bond art. 80 zoo algemeen maken dat de gelieele regeling wordt overgelaten aan den gewonen wet gever. Dit noemt men het blanco-artikel, wijl hot art. 80 der Grondwet dan zelf geen enkele eisch voor de kiesbevoegdheid meer stelt. Uit een oogpunt van recht en billijkheid kan daar niemand tegen zijn. Alleen zij kunnen dus niet met het pro gram van de twee liberale partijen mede gaan, die moenen uitbreiding van kiesrecht of algemeen kiesrecht ook dan nog te mo gen en te moeten tegenhouden met behulp van het tegenwoordige art. 80 der Grondwet, wanneer in de beide Kamers der Stalen- Generaal de meerderheid voor die uitbrei ding of voor algem. kiesrecht is. van No. 67 heeft bevel gekregen den trein bij profiel 158/6 af te wachten." „Zeer goed, mijnheer de ingenieur," ant woordde de machinist. „De wind bevalt mij niets. Ik wenschte, dat we maar in Thai heim Heb ik het niet gezegd Daar begint 't weer!" Door de lucht rolt iets als een ingehouden gehuil. Dan volgt een stormwindvlaag en groote vlokkenmassa's vliegen sissend om den heoterr ketel der machine. Op hetzelfde oogenblik klinkt liet doordringende geluid van het fluitje van den chef een geluid van de bel een kort, krachtig „klaar 1" en gedempt klinkt driemaal 't slaan van de klok bij het signaal in de nabijliggende kloof. „Goeden nacht, ingenieur 1" roept do ma chinist, de hand tot een militairen groet aan de pelsmuts leggend. „Laat ons zeggengoeden morgen, mid dernacht is reeds voorbij. Goede reis, Baum garten I" De laatste woorden van den ingenieur wer den door het geruisch van het eerste uit blazen van den stoom der machine niet ge hoord. Langzaam opent de machinist den regulateur en sleepen de gladde banden der wielen op de met ijs bedekte spoorstaven De zandkast openThans vinden de ^aderen de noodige wrijving. Mot een dof puffen ontwijken rook en damp uit den schoorsteen; uit de afvoerbuizen van den stoom uit den cylinder komen met gelijke pauzen witte dampstralen te voorschijn steeds korter en steeds vlugger worden de machtige ademtochten van hot krachtvolle ijzeren mechanisme, welks organen met de geweldige kracht van tweehonderd paarde krachten hun arbeid verrichten. De machinist buigt zich1 buiten het be Bovendien, het blanco-artikel is geen vin ding van de legenwootdige Unie-Liberalen of Vrijz.-Dem. De bekende prof. Buys schreef reeds in 1883, dat de Grondwetgever het verstan digst zou handelen door met betrekking tot het kiesrecht voor de Tweede Kamer niets anders in de Grondwet te schrijven dan dat „de leden rechtstreeks worden geko zen door hen, die de vereischten bezitten, welke de wel stelt en op de wijze in de wet voorgeschreven." En in 1887 diende de heer Van Houten bij de toenmalige Grondwetsherziening nog een amendement in van deze strekking: „De bepaling wie kiezers zijn, en de regeling van alles wat voider op het kiesrecht en zijn uitoefening' betrekking heeft, hebben plaats bij de kies wet." Er is dus geen enkele reden, waarom niet elke liberaal, van welke schakeering ook, niet met dit verbond zou kunnen sa mengaan. En enkel door eendrachtig sa menwerken is er succes te behalen. Dit is reeds gebleken in Brielle, waar de heer Roodhuijzen nog wel niet is geko zen, maar als e e n i g kandidaat van alle liberalen met een ongedacht aantal stem men uit de_ bus kwam. Zulk eendrachtig samengaan kan ook in ons district weer nieuwen moed geven en hoop op de toekomst. Één kandidaat, van welke richting hij zij, mits liberaal, en dan gesteund door allen: Vrijz.-Dem., Unie-Liberalen en Oud-Libera len onder eenzelfde program en leuze ver- eenigd tegen eenzelfden rij and. BONENLAND. schuttende dak om het donkere „garnituur" de donkere wagencolonne dat zich als een zwart slangenlichaam tussehen do grooto sneeuwmassa's doorkronkelt, te over zien. Lichte vlekken, de weerschijn der ver lichte coupé-vensters, vliegen met dc lange schaduwstreep over de witte vlakte voort. Daar is de wissel en iets verder staat op het nevenspoor de donkere massa eener locomotief met den sneeuwploeg. De beide machinisten groeten elkaar met lichte hand bewegingen en ratelend rolt de zware trein over de laatste wisseltong. Stil 011 zwijgend staan de machinist en zijn stoker op hun post en staren in den zwarten nacht. De sneeuwval is dichter ge worden. Kletterend slaat nu en dan een witte wolk tegen liet dak en de wanden van de standplaats van den machinist. Van tijd tot tijd vliegt een heldere sneeuwwolk van de spaken der locomotief-raderen in de hoogte. Rechts en links echter is de razende jacht van tot sneeuw en ijs gewordene demo nen, sphinxen en dikke kaboutermannetjes met dikke sneeuwmutsen, van spookachtige monsters, die zich dreigend over den trein buigen en witte draken, welks lichamen, door do enge nachtelijk verborgen kloven zich naar den spoorweg laten afzakken om den trein te verslinden. „Heb ik het niet gedacht, Brandt," aldus wendde do machinist zich tot den stoker, „dat we heden met sneeuwwater zullen ont bijten E11 de storm nog daarbij De stoker zei niets. Hij was een droef geestige, stille knaap, wien de kameraden gaarne plaagden om zijn eigenaardigheden. Bij zijn autoriteiten stond hij wegens zijn bescheidenheid en plichtsbetrachting goed aangeschreven. Zij stillo ingetogenheid deed 'sympathiek aan. Er stak echter iets Kiezerslijsten. Evenais andere jaren, wijzen wij hieron der op al wal men doen moet om kiezer te worden of te blijven. Met te meer nadruk dringen wij hij hen, die in do termen vallen om kiezer te zijn of te worden, er ditmaal op aan om hun plicht in deze niet te verzuimen, want dit jaar toch staan de verkiezingen voor leden der Tweede Kamer voor de deur. De aangifte ten Si ad huize moet geschieden tussehen len 15 Februari a.s. Om kiezer te zijn, moet men op den 15n Mei a. s. den leeftijd van 25 jaar bereikt hebben. Als men belastingkiezer is, dan behoeft men geen aangifte te doen; en dat is men wanneer men over het dienstjaar, loopendc van 1 Januari tot 31 December 1904, is aangeslagen naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting of in de grondbelasting (in deze laatste voor ten minste een bedrag van een gulden aan hoofdsom), of in het dienstjaar, loopende van 1 Mei 1903 tot 30 April 1904, in de vermogens- of bedrijfsbelasting. Men moet echter, om op de kiezerslijst te ko men, de directe rijksbelastingen, waarvoor men aangeslagen is, vóór 1 Februari a.s. hebben voldaan. Zoo men dit verzuimd heeft, kan men nog op de kiezerslijst ko men, als men de verschuldigde belastingen vóói of op 1 Maait voldoet. Heeft men in een of meer andere ge meenten een der genoemde belastingen oven de genoemde tijdvakken betaald, dan kan men, zoo noodig, daarvan door overlegging van de voor voldaan geteekende belasting biljetten vóór 15 Februari a.s. ten gemeen tehuize doen blijken. De aanslag der vrouw in de rijks directe belastingen geldt voor haar man; die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hun vader. Aanslagen in de grondbe lasting wegens omoerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste f 1 be draagt. Is men echter geen belastingkiezer, dan kan men nog op verschillende andere ma nieren op de kiezerslijst geplaatst worden, mits men vóór 15 Februari as. aangifte doet ten gemeentehuize. Men kan woningkiczer zijn, wan neer men. als hoofd van een gezin of als al leen wonend persoon op 31 Januari 1905 sedert 1 Augustus van het vorig jaar heeft bewoond krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor, met of zonder bijt ehoorenden of in huur gebruik ten groncl o£ lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de wettelijke huur prijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen voor: Schiedam fl.75, Vlaar-Jin- gen fl.50, Overschie en Vlaardinger-Am- bacht f 1.25, Kethel en Schiebroek f 1. Ook zij, die als hoofden van gezinnen of alleen wonende personen op 31 Januari 1904 sedert 1 Augustus 1903, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kuh. M. inhoud of 24,000 kilogram, laadvermogen hebben bewoond, behooren tot de woonkiezers. Indien men hetzelfde perceel of hetzelfde schip is blijven bewonen, waardoor men het vorig jaar op de kiezerslijst werd gebracht, is aangifte thans niet noodig. I Verder kan men loonkiezcr zijn, wanneer men op 31 Januari 1905 sedert 1 Januari 1904 achtereenvolgens bij niet sombers, onverklaarbaars in hem. Dat zei den allen, die met Brandt omgingen. Som migen lachten en maakten zich vroolijk over hem, de anderen zeiden, dat de blonde Lize, de dochter van den blokwachter bij No. 69, daaraan schuld had. Dat was juist. En toch was het met Brandt niet in den haak, sinds hij eens op een nachtelijke vaart het was juist een jaar geleden bij het stoken van de locomotief, toen de roode gloed de boven de machine mi den tender wegfladderen.de rook- en dampmassa's een wonderlijke ge stalte gaf, zich met een starenden blik tot den machinist wendde en nauwelijks hoor' baar- zeide: „Thans is mijn brave moeder gestorven 1" sinds dien tijd noemden zijn overmoedige kameraden hem spottend den „geestenkijker". De sneltrein raast weg, kronkelt zich knarsend door de vele scherpe bochten, verdwijnt in den nacht des tunnels, ratelt over bruggen, waaronder de ijzige wateren donderen. Met uitzondering van 'n smalle, korte streep voor hen op de baan, die de lantaarns van de locomotief verlichten, om hult duisternis dit ratelende leven, dat de boosheden der elementen trotseert en de niets vermoedende menschenkinderen, die in him wanne coupé's sluimeren, door ge vaar en verschrikkingen sleept. „Brandt... stokenl" roept de machinist. Mechanisch grijpt de stoker de kolen schop, de vuurdeur wordt geopend en bloed rood jaagt de eene dampwolk 11a de an dere over de locomotiof weg. Zesmaal voert de schop den gloeienden mond zijn voed sel toe. Het ontgaat den machinist niet, dat de stoker na eiken, worp de oogen schuw omhoog richt, waar de vurige wolken koken, tot worderlijke gestalten gevormd, over gloed en ijzer door de duisternis ijlend als de demonen in den Walpurgisnacht. Een heer lijke vonkenregen schiet thans door 'tvlok- keugedwarrel van de sneeuw. Daarop slaat een zwarte roolnnassa neer en belet secon- denlang eiken blik vooruit... Pas op Brandt. De stoker buigt zich over de borstwe ring en zegt kalm: „No. 59 heeft wit lichten na een poosje: „Maar we zullen heden nog rood licht te zien krijgen." „Misschien bij no. 69?" De stoker haalde zijn schouders op. „Zeg eens, Brandt, daar schiet me juist zoo iets te binnendal van dien predi kant van Muhlleifen dal is immers onzin!" „Wat is onzin?" viaagl Biandt kort. „Die geschiedenis van zien zonder oogen het zien met de ziel..Haiti We stoe pen met den asehbak in de sneeuw de aschklep toe!" De trein is in een diepe insnijding in de rotsen aangekomen. Aan beide zijden van de spooilijn stappen zich sneeuwmassa's op. Merkbaar neemt de snelheid van bewe ging af en herhaaldelijk slingeren de rade ren dikke stukkon saamgeperste sneeuwde lucht in, tussehen de zich bewegende ma- chinedeelen, op den ketel, waarvan ze sis send afglijden op het dak van het bordes der machine. De machinist opent den 1e- gulatour nog meer; een wild stuiven en snuiven verstomt den donder van de neervallende wateren in den nabijliggendcn bergstroom. Daar komt nog bij het gehuil van den storm uit 't zuiden en de wilde jacht van witte, ineenloopende gestalten, voortijlende schimmen in de duisternis. Het heete lichaam van de locomotief sist, doffer rammelen do raderen, do zware ijzermassa. SCHIEDAMSCHE COURANT HMMMMMBBmBIBMBMnBMBBnnBIMIM! jïV-. r 1

Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 5