Kunst en Wetenschap. Rechtzaten. Kerk en School. Christ. Geref. Kerk. SPORT. Oeïiiengtl Nieuws. de vraag genoemde kinderen de gelegen heid tot opleiding voor een betrekkiug in zeedienst ontbreekt? 2. Bestaat die behoefte in dezen zin, dat er een voldoend aantal jongens te vinden is, in aanmerking komende voor deze soort van gestichtsopvoeding 3. Wat is de bedoeling van zoodanig op leidingsschip en hoe behoort dit te zijn in gericht? 4. Hoe zal de oprichting van een derge lijk schip moeten worden bevorderd? Op grond van een ingesteld onderzoek luidde het antwooid op de eerste en de tweede vraag zonder voorbehoud bevesti gend, terwijl wat betreft de derde en vier de vraag werd aangetoond, dat in ons te genwoordig stelsel van dwangopvoeding, hetwelk nog slechts vakonderricht in am bachten en in land- en tuinbouw kent, fei telijk is uitgesloten de mogelijkheid tot het zich bekwamen voor de zeevaart en de werkzaamheden, die meer in het bi zonder in de zee- en groots handelsplaat sen op den voorgrond treden, of die ver band houden met do rivier- en zeevaart en met de vïsscherij. Het opleidingsschip aldus concludeerde de commissie zal de nog ontbrekende schakel zijn, die het stelsel tot een geheel afsluit. Het zal kunnen dienen tot tuchtopvoe- ding zoowel voor verwaarloosde als voor in strafrechtelijken zin zich misdragende jongens, omdat praktijk en ervaring, in meer dan een halve eeuw in Engeland opge daan, de scheiding van heide groepen als onnoodig en niet door te voeren heeft uit gemaakt. Van een zelfstandige vereeniging eindelijk moet de oprichting van een opleidingsschip uitgaan, omdat alleen een zoodanige in stelling zich in betrekking kan stellen met alle vereenigingen, welke zich belasten met de zorg voor verwaarloosde en zich mis dragende jongens. Nadat dit rapport in druk was versche nen, bleef waardeeientle beoordeeling in de pers o. a. Boor het Dagblad van Z.- Holland en 's-Giavenhage", de „Nieuwe Courant", het „Sociaal Weekblad", de „Mid- delburgsche Courant" enz. niet uit, en weid daar en elders de hoop geuit, dat de ver wezenlijking der conclusie eerlang zou wor den ondernomen. Daargelaten nu de vraag, door enkelen gesteld, of niet de huisves ting in een gebouw de voorkeur verdient boven die op een schip een vraag, die ondergeteekenden vooishands ontkennend meenen te mogen beantwoorden achten zij het oogenblik gekomen, een poging te doen, om te geraken tot de oprichting eener vereeniging, als in de conclusie van het rapport is bedoeld, welke vereeniging dan in de eerste plaats over vragen van uitvoering van het denkbeeld, als huisves ting op een schip of in een gebouw, plaats van vestiging daarvan e. d. zal hebben te beslissen, om daarnaar de verwezenlijking te "bevorderen. Die poging evenwel zal alleen dan vrucht baar kunnen zijn. indien zij door velen wordt gesteund en in het bizonder docr hen, die door hunne positie of werkkiing in staat zijn, het belang dezer zaak te be vorderen. Daarom wenden ondergeteeken den zich met vertrouwen ook tot u, in de hoop, dat u door toezending van de hierbijgaande door u ondergeteekende verklaring als bewijs van instemming met het door ons bedoeld plan bereid zult worden bevonden, tot de oprichting der ver eeniging mede te werken, en zoo mogelijk weer anderen in den lande zult willen op wekken, hun zedelijken en geldelijken steun te verieenen, ten einde deze nationale ver eeniging op stevigen grondslag te vestigen. Mr. J, Simon van der Aa, hoofdinspek- teur van het gevangeniswezen en van het rijkstucht- en opvoedingwezen, 's-Graven- hage. A. L. Boelen, kapt. ter zee, hoofd van de opleiding van jongens tot matroos, Hel- levoetsluis. Mr. A. van der Eist, ambt. v. h. Op. Ministerie bij h. kantongerecht, Lei- of het daar buiten zomer is of winter, of de zon schijnt dan of het regent. Ik heb niets meer; hoe gelukkig ben jij toch bij mij vergeleken." Het laatste bezoek van mevrouw Lund werd gebracht bij de vrouw van wijlen den den overste v. Bcm. Deze oude dame was sedert 15 jaren weduwe en ging voor on gehoord rijk door. Zij bezat twee groote huizen in Stockholm en een landgoed. Zij had haar man en haar drie zoons ten gra ve zien dalen en stond geheel alleen in de wereld, zonder verwanten, zonder ken nissen. Toen mevrouw Lund in een bedroefde stemming het statige landgoed van deland- VTOiiwe, met zijn hooge, oude boomen en prachtige grasperken betrad, kwam er een hondje blaffend op haar toe. „Ha, ben je daar, ken je mij niet meer, Molly?" De hond sprong van blijdschap kwispel staartend tegen mevrouw Lund op. Dan ging zij naar 'n heerlijk prieel, rondom met kamperfoelie bezet, waarin mevrouw v. Bom zat te lezen. Molly sprong haar op den schoot en mevrouw Lund stond lachend aan den ingang van het priëel en groette haar. „Wat is het vriendelijk van u, dat u mij een bezoek brengt; ik gevoel mij zoo een zaam en verlaten." „Tante, wat is uw villa verrukkelijk schoon i" „Ja, die is mooi, maar hel is zoo moei lijk, alle kamers in orde te houden en dan verslindt het onderhoud van den tuin zoo- den, mr. J. H. Worst, advocaat, Amster dam. N. B. Mocht u het rapport, waarvan hier boven sprake is, niet kennen, clan zal mr. A. van der Eist, Wittesingel 11 Leiden, u gaarne desgevraagd een exemplaar toe zenden. Ondergeteekenden bevelen de in boven staande circulaire omschreven zaak gaarne aan in uw belangstelling en medewerking. Mr. Th. Borret, lid van den Raad van State, 's-Gravenhage. Jhr. mr. A. A. van Doom van Koudekerke, burgemeester van Vlissingen, F. 3. M. Evers, rector van het St. Nicolaas gesticht, Amsterdam. Jhr. mr. W. C. G van Eysinga, advocaat, Leeu warden. W. A. baron van der Feltz, oud-lid der Tweede Kamer S. G., Assen. S. M. Hugo van Gijn, lid dei Tweede Kamer S. G„ Dordrecht. Mr. G. A. van Hamel, hoog leeraar, Amsteulam. Mr. P. H. Loeff. ad vocaat, 's-IIertogenbosch. Mi. H. J. II. Mod derman, officier van justitie, Groningen. Mr, E. R. II. Regoüt, officier van justitie, Roermond. Di. B. Reiger, burgemeester van Utrepht. Mr. N. de Ridder, burgemeester van Leiden. Jhr. J. A. Roëll, oud-minister van marine, 's-Gravenhage. Mr. J. van Set ten, advocaat, Zwolle. Mr. H. C. A. Thie- me, lid Gedep. Staten, Groningen. J. B. Yer- hey, lid der Tweede Kamer S. G., Rotter dam. A. H. baron van Verschuer. oud-zee officier, Arnhem. Dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer S. G., Amsterdam. Consulaten. De heer C. Drugge is door den consul- generaal te Rio de Janeiro uit zijn betrek king van vice-consul der Nederlanden te Porto Alegre ontslagen. („Stct.") Kamerverkiezingen. De Vrijzinnige kiesvereeniging aan den Maasdijk (Naaldwijk) heeft met op één na algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. A. Feif, secre taris van het Ned. Landbomvcomité, to 's-Gravenhage. Naai' wiji vernemen, is bij eenige leden eter Liberate Iviesvorec-nLgisng fce Leemwar- dten, van den heer C. Laly, -gouverneur van Suriname en oud-romister van waterstaat, cip een telegrafisch gedane vraag feridhit ingekomen, dafc hij bedarikt voor eetnl can did aatsbeïlimg bij da in Juni te houden Ka- metv-erfdtezingten. Aangezien ooik dte oud-minister mr. Goe man Borgesius voor d!e Candida tuur dar genoemde kiesvereeniging heeft bedarikt, blijft nu vam de drie gestetlde can did aten nog over de'kapitein der infanterie te Leeu warden, de heer L. W. J. K'. Thomson. („Leeuw. Ct.") Middenstandsbond. Het hoofdbestuur vatn den Nederlamd- sriien Middenstandsbond vergaderde gis teren te Utrecht. Onder de Versdhïfljende medodealingen was ook déze, dat zich. weder om 4 vereerd gingen bijl deni bond hebben aangesloten. De beölufteni der vergadering zullen per communiqué aan de pers werdén meegedeeld. De ter J". S. Meenwsen, voorzitter van den Nederlandsdhemi Bond! van) veretenigin- glaa van den 'handMsdrijjVenden en indus trieel en middenstand' zal zich hédeni ter bestudeering van inidd'enstandavriaiagstuk ken, in het "bdjtzonder op het gdbied' van het vaikv ereonigingslevan:, voor eetaigemi tij'd naar Parijs, Berlijln en .Hh-mbuaig begeven. (,.TT. Orb.") Bestriding dar tuberculose. De 's-Gravenhaagsche Vereeniging tot be strijding der Tuberculose heeft zich tot den gemeenteraad aldaar gewend met verzoek om haar een jaarlijksche subsidie toe te kennen van f2000.benevens haar in bruikleen kosteloos af le staan een terrein tot oprichting van een lighal, waarin de lijders, die zulks behoeven, eenige uren veel gold; daar erger ik mij altijd over. Heb je evenwel lust, alles eens te bezien, dan wil ik je wel eens rond leiden, en mevrouw Lund ging mee het heele mooie huis door. Op de bovenste verdieping was een heele prachtig salon met groot balkon had men een heerlijk uitzicht over het fjord. In de onderste verdieping lagen de eetzaal, de bibliotheek, de muziekkamer en de huis kamer. Overal heerschte de grootste weel de en een menigte heerlijke bloemen uit de broeikas versierden de vertrekken. Ten slotte kwamen de beide dames bij de serre aan, waar de gastvrouw eenige verver- schingen had laten komen. Op de vrien delijkste manier moedigde zij mevrouw Lund aan van alles te gebruiken en zich alles goed te laten smaken. „Maar tante, u eet zelf niets," zei me vrouw Lund. „Neen, lieve Astrid, ik waag het niet, dergelijke zaken aan te roeren; ik moet mij geducht in acht nemen en zeer voor zichtig zijn met mijn gezondheid. Het is akelig als men niet goed gezond isdan heeft men geen pleizier in het le ven en zij dronk voorzichtig haar Ems- water. ^Vertel mjj nu eens, hoe het u in Mosekar gaat" „Dat is spoedig verteld; de heelo om vang van onze kleine huishouding is niet veel grooter dan uw eetzaal en bestaat uit een kleine vierkante kamer met twee ven sters, een sofa, twee tafeltjes, vier stoe len, een kleerkast, een schrijftafel, alsme de een keukentje met solied fornuis, waar- daags rust en verpleging kunnen vinden in de openlucht. Dir. bel. Invoerr. en neeQnsen. Bij de dir. bel. enz. zyn: met ingang van 1 Maart tijdelijk belast met de waarne ming a. van het grenskantoor Wolfhaag, :de kommies-ontv. A. L. Atzema, thans le Cnberg; li. vap. het grenskantoor Caberg, de kommies-ontv. G. ten Dijck, thans te Wolfhaag; verplaatst, ingang 1 Maait: G. Swihkels, kommies 2e kl. van Maassluis naar Leerde. „Wbl. v. d. Adm. d. d. b. enz.") Alcoholvraagstuk. In. dmuk. is versdlieneni «xia aiajppoat van de tELaagsdlwa afdeeOinig1 der Nederl. omder- wijzeiB-pt'opa'ganda-cihib voor daianik'bcstrijt- diwg, hevatbanidb het oordeel van. ïtu'iim. 10Ö Haiagsdhe geueeshieeren omitmnt bet alco- hoï-gehnii'k bdj kn'nderön eu zoogteindfo •vrouwen). OnscShnjldiigi is, volgens de» dtoctoreai!, geani enlkale alcoholhoudend© drankwijn, cog nac, 'bier, jenever, -advocaat ene. worden, meer of minder onomwoinkfen, meer of min der forsah, op één lijn gesteM. Belhoudens enkele uitzonderingen- aohteai allen een geregeld gebruik zeer nadeeilfig. -Zeer en kelen willen een enkel glos bukt ibieir of eeto enkel iglas wSjfo aam miet te Melnfe Sdndenea toestaan. Maar sterfke dranken.' en i'i-keixen worden aiTgeaueeu Verboden!. lm bepaalde ziektegevallen, willam de m-etetebe -artsen cog nac als medicijn niet geheel missen; doch dan moet 't gebruik op voorschrift geschie den onj onder controle van een. genees kundige. Volgens vete doetetns weegt da ge neeskundige waarde van aleohoü! nliefc op tegen bet uadee'l van de andere zijde. Artikelen als sarügujinoisiel of trematogeen. enz. zijn juist door hum! vrij boog aücdhiol- g-ehalte Voor kinderen beslist nadeeli-g. De veroordealing door psychiaters en zonuW- dolkters is het sprekendst argument. De rechtbank in Den Haag heeft tegen C., klerk bij de Rekenkamer, dezer dagen aangehouden ter zake van het te gelde ma ken van provinciale leeningsohligatiën rechtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend wegens verduistering. H'et igeïpchtsbof te Leeuwarden beeft uit spraak gedaan in de zaaüc Van dén 22- jririgeai Jam B., atheadbr te Odoomeveen, gem. O doorn-, diie in dan avond Vam Zon dag 6 November j.l. zonder aanleiding, in dronkenschap, iHlarm Hof aoodamfllg met een paal op het boofdl heeft geslagen:, ctó de dood er bijna onmiddalijlk opvöJlgdH en die door de rechtbank te Asem, wegens mishandeling, demi Hood tesnlgtevtoflkfei hdbbem- db, is varooidjeeld tot 5 jaren! gevangenis straf. 'Het foef befeft, wegens eem gebrek in dteb vornm, Ihjet vonnis vernietigd, ear, opnieuw recht doende, beklaagde Schuldig vesrkl-aiaiid aan hefczeElfde misdrijf en veroordeeld -tot gjdijke straf, maar met aftindk der- Voor- loopige hechtenis. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Ouderkerk aan de IJssel door ds. C. J. Leenmnns te Bennekom. Beroepen te Kornhorn (Gron.) ds.Van der Kodde, te 's-Gravendeel. Hooger- Onderwijs. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op „stellingen", de heer L. J. van Toulon van der Koog, geboren ie Wijk bij-Duurstede. Leiden. Bevorderd tot arts de heer J. IV. van der Valk. op wij den geheelen dag koken en braden, want de zeelucht maakt de kindei en en mij ook zoo hongerig, dat wij voortdurend door kunnen elen „Och, kon ik ook alles maar eten," klaag- dp rjjke gastvrouw. „Aan den buitenkant voert een smalle trap, of juister gezegd, een ladder naai den zolder, waar onze visscher twee ka mertjes heeft ingericht, die tot slaapka mertjes dienen voor Greta en Gustaaf. Dat is ons heele paleis! Onmiddellijk vóór ons hebben wij de zee met het heerlijke stiand, waar de kinderen dikwijls heen ^gaan te baden en zich naar hartelust kunnen ver maken." „Waarmee houdt u zich zoo den heelen dag al bezig?" „Gustaaf is den geheelen dag door on ophoudelijk bezig. Zonder werk kan die niet leven. In een minimum van tijd heeft hij uit aangespoelde wrakstukken 'n scheep je in elkaar getimmerd. Verf, olie en een zeil heeft hijzelf gekocht voor geld dat hij verkrijgt door boschbessen te verkoopen een afnemer. Hij staat 's morgens vroeg op en gaat naar het bosch om hessen to zoeken pf naar het meer om te visschen. In zeer korten tijd heeft hij met den hen gel een negental baarzen gevangen, die ons in onze huishouding zeer te stade komen." „Hoe oud is de jongen?" „Hij is Hen vorigen herfst, zestien jaar geworden." „Och, "had ik toch ook zulk een zoon. Ik geloof, dat Br mijn geheele vermogen „De Kampioen" van gisteren bovat oen kiekje van Raden Mas Adripali ArioTjon- dro Negoro, den eersten regent-automobi list van Java, in zijn auto. Het bijschrift zegt o. a. „De tijden zijn wel veranderd! Een vijf- en-twintig jaar geleden zou men zich geen regent kunnen voorstellen, zonder eenig ge volg uitrijdende. Do regent van Brebes gaat thans er geheel alleen op uit. Hij hanteert schroovedraaier en Engelschen sleutol, als of hij er zyn leven lang mee heeft, omge gaan en hij is niet hang voor een paar vuile handen; integendeel hij stelt er een eer in zijn auto zonder eenige hulp te be handelen. Hij geeft daaimec een flink voor beeld aan zijn landgenooten." In een. vergadering van do vereeniging Secfahrt, te Hamburg, is met algemeene stemmen besloten, met den schoener Ham burg deel te nemen aan den oceaan-wed strijd om den door keizer Wilhelm uitge loofden prijs. In hot begin van April ver trekt de schoener naar New-Yoik. Men hoopt, dat er in 't geheel niet min der dan negen of tien jachten zullen starten zes of zeven Amerikaansehe, twee Engel- sche en de Hamburg. Be Engelsche deel nemers zullen zijn de Valhalla en het drie- mast-schoenjacht Sunbeam, van lordBras- sey. Op verzoek van Amerikaanscho zijde is de vereischte minimum-grootto van de jach ten verlaagd van 100 tot 80 register-tonnen. liet schijnt, dat dit verzoek is gedaan om de mededinging mogelijk te maken van het Amerikaansehe schoenerjacht Fleur deLys, dat 86.5 register-ton meet en meermalen zeer snelle oceaan-reizen heeft gemaakt. Het begin van den wedstrijd is nu vast gesteld op Dinsdag 16 Mei. Den zelfden dag vertrekt het Luitsehe stoomschip Kai ser Wilhelm II van New-York. Fotografen en vertegeiiwoouligers van de pers zullen aan boord van dit schip ooggetuigen van de start bij Sandy Hook kunnen zijn. Onbestelbaar. De „Stct." (no. 36) bevat een opgaaf van onbestelbare en geweigerde pakketten, wélke nog een maand na deze aankondi ging bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphic ter beschikking blijven van de ïechihebbenden, om, na verloop van dien termijn, voor zooveel zij niet zijn opge vraagd, te worden verkocht, Een proef. In den nacht van 15 op 16 dezer zullen op het s la ti on sein placemen t te Vlissingen, in tegenwoordigheid van verschillende amb tenaren van de Staatsspoor, officieel proe ven worden genomen met een hydraulisch gedreven stootblok. De proeven zullen plaats hebben met een trein, welke een vaart van ongeveer 30 K.M. per uur heeft. („Vad.") Valsche munter. Te Zwolle is gevankelijk binnengebracht zekere J, D„ koopman te Zwartsluis, ver dacht van het vervaardigen van valsche munt. Eenige valsche guldens en enkele primitieve werktuigen werden bij hem ge vonden, terwijl ook verzilverde halve cen ten en centen in beslag werden genomen, blijkbaar bestemd om als dubbeltjes en kwartjes te worden aan den man gebracht. Opsporing verzocht. Een persoon van Russische nationaliteit, genaamd Roodkroeg of Rothkring, 40 jaren sprekende de Duitsche cn Engelsche taal, gekleed met donkere overjas, donkergrijs colbertcostuum en zwarten hoed, heeft zich op bedriegelijke wijze meester gemaakt van 113 stuks briljanten (te zamen 181/16 ka- voor hem opofferen zou. Gij weet zelf niet, hoe gelukkig gij zijt, zoo'n flinken en werk- zamen jongen te hebben. Gij zult zien, dat hij het nog eenmaal ver brengt in de we reld. En uw .jjochler?" „Die helpt mij in de huishouding en kookt en bakt en gaat met haar broeder naar het bosch om bessen te plukken. Boven dien is zij aan het botaniseeren; zij tee kent en schildert, alsof zij het reeds jaren heeft gedaan. IJ weet, dal zij niet zonder talent is." „Ja, zij teekent voortreffelijk, wilt gij haar niet verder laten leeren?" „Lieve tante, hoe moet ik dat wel doen Het ziet er by ons soms treurig uit misschien wordt het eenmaal beter. Ik wan hoop nooit, ik heb mij vaak genoeg over tuigd van de waarheid van het oude woord: „Als de nood op het hoogst is, is de red ding nabij." Mevrouw Lund stond oj) en nam af scheid; hel laatste, wat zij van mevrouw von Borg zag, was dat bleeke, lieve ge laat, dat haar door de serro toeknikte; en het laatste wat zij hoorde, waren de woor den der oude dame, die uitriep: „Wat is die mevrouw Lund toch een gelukkig vrouwtje." Aan de haven van Stjiirnvik, dicht bij de brug bij het badhuis, stonden Gustaaf en Greta haar op te wachten. Groot en slank, door de 'zon bruin gebrand en ver genoegd. Zij waren met de kleine groene boot gekomen en toen zij de moeder ge waar werdensnelden zij haar tege- moet. raat) tot een bedrag van f 1733, ten nadeele van den makelaar in diamanten M. K., wo nende aan do Blasiusslraat 44 te Amster dam. De commissaris van politie van do 5o sectie, bureau Ferdinand Bolstraat te Am sterdam, verzoekt aanhouding van den verdachte en in beslagname der diaman ten. Bloedvergiftiging. De arbeider M., werkzaam bij den vilder R. te Lochem, kreeg de vorige week een puistje op gijn hand. Al spoedig begon die hand er bedenkelijk uit te zien, zoodat bloedvergiftiging geconstateerd werd, waar aan hij Donderdag is overleden. Een weg-locomotief. Een zeer interessante proefneming is Woensdag te Aldersliol genomen met een weg-locomotief van hoogst eigenaardige constructie. Deze tractie-machino, die den naam „jiedrail" draagt, heeft wielen van voren, doch in plaats van achterwielen, sta len beenen met kogelgewrichten. Deze wor den door sterke spiralen beurtelings om laag gedrukt en vinden daardoor, hoe hob belig en onvast de grond ook moge zijn, waarover de machine zich beweegt, altijd een steunpunt van waaraf zij do machine kunnen voortduwen. De proefnemingen, welke door vele offi cieren werden bijgewoond, slaagden uitste kend. Do machine sleepte zware wagens met gemak voort over lossen en vasten grond en tegen steile hellingen. Generaal Trepof. Eon te) iMbskeui wonend Euigelsdlimau komt da dé „Pal: 'Mk.ll Gazette" op tegen de voorstelling, dat géneraal Trapow, die thans de opraeMclhtaige man in BmsLand is, zou rijm eau wxtied, streng m oimutaoen- ISJk man. Haji geeft een vti-iemd.edajjkJetr "bedild! van dien RuESisdhen generaal, die 'alieen op sftrikt bevél van den oziaiar in, poilltia- dïensfc was gdgaam, maar in! zijlm liiarb vol komen militair is. Al wanen zijn vrienden eui iiijj zélf ook Vemvondlard ovesr zijn benoeming tolt cllief vam. de politie te Meékou, mog groot-ar Waa de verwondering, zegt de eahrijiveir dn dé ,;PaJll' 'Mali' Gazette", over d!e wijtze, waarop ihiij znjini taak opviatbd en Vdïbra-dhit. IHiji liet door de buieei'gen'ala'ra trottoirs aanloggen, 'leerde de pofliitie béleefdiliei'd tagénoWeir de burgers, en toonde ibaiar, dat zij Was da die nares vamf de buir^erfij, geroepen, om de! orde te bandhaven en niet om betviefani te geven, voerde de mhimmering der huizen in en mam in 'het fcorit aJl'eriai; maatregelen, zoo- als in westersohiei lauden neéds Üalng watren ingevoerd. •Géneraal Trerpow ia verder voUtiomem. on- om'kbOpïkaeu" en mot groote strengheid maak te Mj| :i)aiii die omfkOOperij) oandter de M'os- fcousdhei poüitie een einde. In één woord, zegt de EUgelsch» sehrijfver, generaal Trepow .is „oen man". Voor bierdrinkers. In een circulaire, die door den Bond ter bestrijding van het bedrog, geploegd door vier bierverkoopers te Miinchen, wordt verzonden, wordt uitgerekend, voor hoe veel jaarlijks de bierdrinkers in het konink rijk Beieren worden bedrogen. Volgens de door het koninklijk bureau voor statistiek te Miinchen gemaakte be rekeningen voor deze stad is dit bij een bierverbruik van 1,745,495 H.L. een hoe veelheid van 174,549.50 L., dus 10 pet. Als men als basis aanneemt den plaatse lijken prijs van 26 pfennig per L„ geeft dit jaarlijks het aardige sommetje van 4,538,287 mark. Neemt men deze verhou ding over geheel Beieren aan, dan zou het publiek, alleen door het slechte maatgeven, voor de som van 39,562,782 mark woidcn bedrogen. Dus bierdrinkers, denkt er vooral om, dat de bierverkoopers een goede maat geven. „Kom, ben jelui daar allebei," riep - de moeder hen tegen. „Ja moeder, Gustaaf zei, ik moest maar meegaan en hem helpen roeien," antwoord de Greta lachend, zoodat haar mooie witte tanden zichtbaar werden. Zij hielpen de moeder bij het instappen in de boot, elk nam een roeiriem en zoo roeiden zij met gelijkmatige slagen den langen weg door de schuimende haren op het visschersdorpje, op Mosekar aan. „Heeft u veel genoegen gehad, moeder?" O, ja, maar thuis in Mosekar is het toch nog beter." „Wat wonen de badgasten in Stjiirnvik chique, niet waar, moeder?" „Och ja, kinders, maar wij wonen toch genoeglijker." „Dat geloof ik ook," zei Gustaaf bedaard, „ik zou voor niets ter wereld in Stjiirnvik willen wonen. Er gaat niets boven Mose kar, aha, daar zijn we al in de haven." Met vaste hand roeide hij de boot aan het strand, sprong er het eorst uit en wend de zich snel om, ten einde met krachtigen greep zijn moeder by het uilstappen be hulpzaam lo zijn. „Zie zoo, nu hebben wy ons lief moe dertje weer in veiligheid." „Daar ben ik weer thuis. Ik dank u, lieve kinderen, voor uw moeite en mor gen zal ik den ouden Oesterlund vertel len, wion ik voor de rijkste op aarde houd."

Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 6