Sdiietasdie Bemfenmreeiiiitini I ELIIFF's Huiselijk geluk Vraag Catalogus en Conditiën. Botterdam. Soordiiiolf 171. CIJFERACCOORDEN. Maagpijn, Maagkramp, Asthma, Hoesten, Koorts, Hoofdpijn, JtCerste voor 1.35 per week. Muziekkennis onnoodig Bij P. J. VAN DEE SMAN, Schiedam en Vlaarding-en; P tedDVEKTENTIËNT. Gemengd üfiems. KantoorBItOERSYEST 103, Telefoon 205. itstoomings-Inrichting, Stoom- yeryerij en Chemische Wasscherjj, Fabriek: Wiathenesserdijk, Delfshaven, Telephoon 3046. AflcTcring' jbinnera 8 dagen. IP© door middel der 2 Spel 8 Registers en koppeling van af /"X30. met Galerij en Lustres f ISO. id. met Spiegel X60 prachtige Harp 1 .75.X85.— id. en Orgelpijptoon 3X5.335.— 11 Reg. Mefc h c i compagnie van het korps Genietroepen), van 10 Juli tot en met 5 Augustus. Do Telegraafafdeeiing (voormalige 9de com pagnie van hot korps Genietroepen), met uitzondering van de vesting-telegrafisten, die heb ben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art 6 van het sedert ingetrokken Koninklijk besluit van 29 Februari 1881, No. 13, van 30 Juli tot en met 2G Augustus. Lichting 190 2. Het Pionierbalaljon en de Technische Spoor wegcompagnie (voormalige 1ste tot en met 8ste compagnie van het korps Genietroepen), van 20 Juni tot en met 8 Juli. De Telegraafafdeeiing (voormalige 9de compag nie van het korps Genietroepen), met uit zondering van de vesting-telegrafisten, die heb ben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. G van het sedert ingetrokken Koninklijk besluit van 29 Februari 1884, No. 13, van 11 September tot en met 29 Sep tember. Lichting 190 3. De vesting-telegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. G van het sedert ingetrokken Koninklijk besluit van 29 Februari 1SS4, No. 13, van 20 Juli tot en met 29 Juli. 2o. dat, aangezien blijkens bovenstaande op gave, de verlofgangers, behoorende tot eenzelfde onderdeel van de korpsen der Bereden-artillerie, de verlofgangers der Cavalerie, alsmede de ver lofgangers der lichtingen van 1901 en 1903, behoorende tot het korps Torpedisten en voorts ook de miliciens Vestingtelegrafisten op ver schillende datums onder de wapenen moeten komen, bij nadere bekendmaking, ter kennis van die miliciens zal worden gebracht, op welke dagen ieder hunner gehouden zal zijn onder de wapenen te komen; De betrokken verlofgangers worden mitsdien gelast zich op den voor hen aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlof pas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voor werpen van kleeding en uitrusting, bij bun korps aan te melden, en wel des namiddags vóór vier uur (de vesting-telegraiisten vóór een uur), of, indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst be paald. Zij zullen zich echter 4 werkdagen voor hun vertrek naar het korps, des voormiddags tus- schen 10 en 12 uur, ter Gemeentesecretarie moeten aanmelden, voorzien van hun zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vervoerbewjjzen en passagebil jetten en tot het desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zoo veel zij daarop recht hebben en behoudens die verlofgangers, die voor de laatste maal met groot verlof zijn vertrokken nk 15 Maart 1904, die alleen per spoor- of tramweg moeten reizen en in wier zakboekje aanwezig is een op wit papier gedrukt en met rooden inkt ingevuld vervoerbewijs. Deze behoeven zich niet ter Ge meentesecretarie aan te melden, doch begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan de stationsbeambte, met de uitgifte van plaats bewijzen belast. Zij behooren daarbij er op in dachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het ver voerbewijs, aangezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die, hoewel hun reis aanvan gende per spoor- of tramweg, een gedeelte van het traject moeten afleggen per stoomboot of die op hunne reis van één of meer veren moe ten gebruik maken, moeten zich steeds naar de Gemeentesecretarie begeven tot het in ont vangst nemen van de vereischte vervoerbewij- zen en passagebiljetten. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst moch ten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk door overlegging van eene op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige ver klaring ter Gemeentesecretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, Ier verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet- onvermogenden met eene ongezegeld en niet- gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, wij ons in een groot logement en de kamers op de eerste verdieping waren tamelijk be woonbaar. De arme Zimmer werd in de beste ingekwartierd en dokter Falkner ver zekerde mij, dat hij voor hem zou zorgen. Acht of tien dagen later meldde de kell- ner van het hotel mij Zimmer aan. Einde lijk had ik dus mijn wals. Ik hief het hoofd op en zag een grooten, 'ouden man met voornaam uiterlijk voor, mij staan. De ellende had haar sporen diep in het gelaat geprent van den oude. Zijn blik drukte kalmte uit en berusting. Zijn lange, grijze haren hin gen af op zijn zwarte kale jas, die tot op de naden -versleten Was. De geheele verschijning was in de hoogste mate sym pathiek. „Mijnheer," zei hij 'tot mg „ik kom u voor de Weldaad te bedanken, die u mij heeft bewezen." „Dat is zeer weinig, ik heb slechts het voorbeeld van uw vrienden gevolgd." „Ik heb geen vrienden meer: Ik heb niet lang meer te leven, om u van erkentelijk heid te spreken, ik wil u derhalve eenvou dig maar bedanken." „Al weder!" hernam ik een beetje geraakt. Ik vond waarom zou ik het niet zeggen dien dank wel wat erg droog. „Ik her haal u nog eenmaal, u is mij geen dank schuldig. U weet wie ik ben?" „Ja, Jacques Offenbach." „Alzoo! Onder collega's kan het al niet minder, dan dat men elkander wederkee- rig helpt." na daartoe verstrekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden, zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen een er bijzon- de'c oproeping ontheft een verlof ganger geens zins van z ij n e ver plichting tot opkomst in werkeljj- ken dienst, daar de openbare ken nisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroe- p en. Den verlofgangers, die, op grond van kost winnerschap, vermeenen in de termen te ver hoeren tot het erlangen van ontheffing van bo venbedoelden werkelijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, wordt in hun belang aan geraden daartoe spoedig aan de Koningin het verzoek te doen. Dat verzoek kan op on gezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en on- gefrankeerd verzoekschrift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd. SCHIEDAM, den lGden Maart 1905. De Burgmeester voornoemd, VERSTEEG. Een automobiel-trein. Er is ernstig sprake Va» een verbinding van Tiel over Dréumél, Heerewaardera, Rossum, Dried en Bedél! met 's-Hertogen- bosch, door middel wam) een awtomoMe&n- trein, het aangewezen veivoermiiddel in, des© streek van dfijlkm en bruggen, Waar ©en tram met onovérfkomélijké beswaren tel kampen zou hebben'. Deze treinen! zi jn in. ons land nog niet van algemeene bekend heid, maar munten uit door 'gemaikikeEjlk- heid van aanleg dm eenrvoudngheddi van bet- diening, terwijïL zij in sndhedd Van gang en geM jjkmatigheid van beweging met de tram concurreereiru, in de laatste eigenschap haar zelfs overtreffen, dla-ar een tram soms aar dig hobbelen en slingeren kan. („Nijin. Ct.") Monument Van der Heijden. Voor het op te richten] monutmtent Van der IHteijlden is thans in het geheel bijieen- igabradht een. som Van f 5827, dié Voldoen de is om het oorspronkelijk plan -uit. te voeren, mits het ijzeren hek Voorloopig aclitewege wordt gelaten. De moord op den Duivelsberg. Men meldt uit Nijimegeni De vrouw en de ikellnen Van den. hotel houder 'Mulder afllhder en vijf ingezetenen van Beek era. (kroesbeek hébben gisteren te Luik tlij confrontatie met Jules öherpion in hem herkend den persoon, die zich al hier, te Beek en te Groesbeefc met het op den Duivels/berg Vermoorde meisje opga- houden heeft. Aangehouden. Te Medh'eien is aangehouden Jl J. T., adjunct-inspect, der Levensverzekering-mij. „Arnhem". Gébléken. ia dat hijj verschillen de verzekeringen heeft gesloten en' provisie heeft ontvangen van gefingeerde ver zekerden. Een worsteling in een dagbladbureau. Op de Oudégracht tie) Utrecht wilde een arrestant, een pootïga kerel van 27 jaaaj, die verdacht wordt vam, een poging tot dief stal van. geld op het Bunrtstation aan den Leddschera weg en thans naiar het redhtsge- bouw zou worden overgebracht om ter be schikking van de justitie te worden gesteld, het hazenpad kiezen. -Door een snelle be- weging wist hij aan de wlaalkzaamiheid van zijra beide geleiders te ontsnappen. Geen tien meter verder stond toevallig een dié naar van den H. Hermandad op post en deze, die dén1 vlndhtding onmiddellijk fm dien hijikert had, zetlte zich met bedde beenenj schraap om hem den doortocht te beletten. In minder dan geen tijjd lagen beiden op den. grond te plukharen, vlak voor de tij- diimgzaal van het „Utr, Dagblad". De agent liet niet loa, hoewel haj een muilpeer kreeg, dia hem fcaudétn en Ideeen. deêdl 'kraken. Zelfs met behullp Van dé Vensichalikifce gelei ders en eenigé andere polptiomiaunen was de woesteling niet te honden. Meer én möer verplaatste zich cte wor steling in dé Vestibule vam bovengenoemde tiidinigzaial'. Dé mie-en-stoène was thans 'al dus geworden, nalat zes, zeven, acht nien- ischaa, d'en eenen gespierden mam, dia de vrijheid boven alles liefhad! onder Vallen en opstaan trachtten ta overmeesteren'. In een ihoefle duwen ging oék niet. ,,'Kllets", daar vloog opeens met 'een zwanen slJag de d'eur open era holderdebolder volgde da ge heele menschieraldtovven. Nog «enige oogén- blikkem duurde de strijd voort. Daarop werd do tegenstand Vara dén weerspannige échter gaandeweg minder én eindelijk na haal! veel inspanning gelukte, het zijn polsen! met een paar stevige armbandjes te omspannen. Zonder niéuw veoteefc werd d'e vluchteling vervolgens onder veel boelbop van 'nieuws gierigen naar het paleis vlan vrouwe Justi tie in de Hamburgerstraat gebradht. („U. D.") Er van door. In navolging vara dé twee knapen uit Hilversum zijn te Breda drie zestienjarige jongens van verschillende ouders dé wereld ingegaan, zonder dat de betrokken familien weten waarheen zij .getrokken zijp. („B. O.") Voor liefhebsters. In de „Prov. Noortlbr. en 's-Rcrtogonb, Courant" van 15 Maart komt de volgende advertentie voor: Wordt terstond gevraagd een flinke R. K, DIENSTBODE, die goed kan werken. Wascli buitenshuis. Loon f90 en een Spekslagersknecht. Adres, enz. Een jeugdige held. De burgemeester van Blackburn, in Lancashire, heeft op pledhtigé wijjzé da reddimlg^medai'l'l'a uitgereikt aan een jon getje Van vijf jaar. Het vent jé had met ge vaar voor zijm eigen leven zijp broertje van ©en jaar gered, toen hét huisje van zijra oudlsrs, die niet thuis Waren, in brand ge mankte. HaLdhafitjg was hij de vol1 rook staande kamer binnengedrongen!, om het kind uit de wiég te haten. HSj| Was nauwe lijks buiten, of het brandénde dak stortte ineen. Groote giften. Engeland, het land dér reusachtige ka pitalen, is ook het farad dei' vorstelijk© giftén. Onlangs gaf lord. Mount Stephen 200.000 pond (brjina 2J mililioen gulden) voor een hospitaiaïfoneb te Londen. Eeni'jge jarem.' géléden gaf Sir Ernst C'asscl dezelfde som voor 'liefdadige doeleinden. De groote phillantroop 'George Peailxody schonk eens 500.000 pond in eens voor de Londensohe armera'koningin. Victoria zond) hem bij die gëlégenihéid haar portret met eigenhandig, 'schrijven. Lord Ivagh gaf in 1889 voor arbeiders woningen te Londen 200.000 en voor 't zelfde doel te Dublin 50.040 pond. Dezeilfdo schonk in 1898 aan het „Jeniner Institute" 250.000 pond! ten héhoeivé vlan bactieritogliach onderzoek. Gevaarlijk geld, In een rapport van den Ametrikaansdhen dr. Barkter, verbonden! aam het Willaird Par- keahoapitaial, wordt uateemgézéb welken in vloed. metaal1- en papiergeld op het 'leVen van bacteriën hébben. Voor het metaal- geld vielen de proefnemingen, zéér gunstig uit; bacteriën kunnen niet aarden op onze guldens era centen', want het vochtig wor dende metaal is voor hen zeer Verderfelijk. Wanneer bankpapier goed droog da aarden ■bacteriën er evenmin, maar daarentegen blijkt vochtig en vuil bankpapier een lui lekkerland voor hen te rijm TerWijll! op centen gemiddeld 26 lavende bacteriën werdén ge-Vonden, .steeg dit aan tal voor barakpapi'er dadelijk tot 1250, ter wijl op eenige erg beduimelde!, véél ge bruikte papiertjes tot 73,000 levende bacte riën werdén aangetroffen. „Collega's", mompelde Zimmer jutter, „u zegt dat uit een goed hart, ik ben slechts een arm onderwijzer zonder lektionen, dat dat beteekent, ik ben in 't geheel niets." „Maar pardon, u heeft toch ook uw tijd gehad; u heeft talent bezeten." ,.Ik dank u voor uw hoffelijkheid." „Dat is geen hoffelijkheid, dat is mijn overtuiging. U heeft dat misschien gehoord en herhaalt het, om de bitterheid van den aalmoes weg te nemen. U kent mij niet; u kan mij niet. kennen." „U vergist zich, en hier hebben wij het bewijs." Hierop ging ik voor de piano en speelde langzaam de acht maten, die ik heel nauw keurig kende. Bij de eerste noten had de grijsaard het hoofd opgeheven, zijn verba zing werd door een onuitsprekelijke blijd schap gevolgd. De kunstenaar was weer in hem ontwaakt. Een glans van vreugde straal de door zijn tranen heen, die over zijne magere wangen rolden. Ik had de grootste moeite van de wereld om ten einde te spe len; zijn bewegingen werkten aanstekelijk op mij. Ik stond op, hij vloog op mij toe en greep mqn beide handen. „Och, meester, beste meester," riep hij. „God loone u, u heeft veel voor mij ge daan, u heeft mij aan den dood ontrukt, dat was niemendalmaar a heeft mij weer moed gegeven om te leven, dat is alles. Er is dus toch iemand, die mij kent en deze iemand is u, dieu, die -och hoe zal ik mij voor deze groote - - - ROTTERDAM, Wc»ie Wagenstraat 25, Zomcrliofstrnat 79, Teleplioon 3015. - - - Agentuur voor Schiedam Frma WAM ét HEIJMCGERJS, Hoogstraat 194. Sponzen, Speciaal Levantsche (bruine). Keuze uit 600 stuks. Zeemleder. Hoewel fabrieksprijzen zijn verhoogd, lever ik nog tot ouden prijs mijn bekende prima kwaliteit. Ctumniisponzen. Echt Russisch fabrikaat, tot fabrieksprijzen. Werkborstels in alle prijzen. Mijn Reclame-Werk borstel a IS ct Is de dubbele prijs waard. Wrljfwas, uitsluitend van bijenwas. Linoleum-Wrijfwas in bussen 5 50 et. Ilulshoud-Wllkalk in pakken a 8 en 15 ct., geeft niet af Eischt dit fabrieks merk poeder worden spoedig genezen door onderstaande geneesmiddelen. Duizenden personen zijn hierdoor reeds geheel herscéid, het geen door honderden attesten kan bewezen worden. Deze ge neesmiddelen zijn met Zilveren en Gouden Medaille bekroond te Ostende, Londen, Amsterdam, Brussel en Parijs. Maagpoeder van Apotheker BOOM geneest spoedig Maagpijn, Maagkramp, Zuur, Hartwater en slechte spijsverte ring. Prijs per doos rnet 500 Attesten 75 ct. Astlima- Apotheker BOOM geeft direct verlichting tegen de benauwdheid en borslbeklemrr.ing, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos 65 ct. Hoofdpijn- pastille* van Apotheker BOOM stillen dadelijk de hevigste hoofdpijn. Prijs per flacon 80 ct. Staai-Pastilles van Apotheker BOOM, gemaakt van Melkzuur-IJzer tegen Bloedarmoede, Bleekzucht en Zwakte. Bederven niet en zijn daarom beter dan Staalpillen. Prijs per flacon '1,20 en ƒ2,00. Kina Koortsdroppen van Apo theker BOOM, gemaakt van de beste Kinabast, tegen Koorts, Binnenkoorts, Koude Koorts en gevatte koude. Eetlust opwekkend. Prijs per flacon 60 ct. Moest tablet ten van Apotheker BOOM, gemaakt van Emserzout, tegen Hoesten, Heeschheid en Verkoudheid. Slijmlosmnkend. Prijs per doos 35 ct. Overal verkrijgbaar in Drogist- winkels. Te Schiedam bij KAPPELHOPF UOVUfCi, te Delft bij 11. J. KOUWENHOVEN en P. A. MULLER en Zn.; te Maassluis bij C. VRIJ; te VI aardingen bij N. ZONNE te Rotterdam bij P. J. G. WULFF en G. J. W. SNABILIÉ. vieugde, deze onverwachte blijdschap er kentelijk toonen?" „O, heel gemakkelijk, mijn vriend," riep ik nu, „speel u mij de rest voor." „De rest, de rest van mijn wals?" „Ja, dat is het grootste genot, dat u mij bereiden kan. Als ik u zeg waarom, zal u zien, dat wij nog niet quite zijn; u zal bemerken, dat ik u nog wat schuldig blijf." Zimmer zette zich aan de piano en speel de, evenals ik gedaan had de eerste acht maten. Toen hield hij opIk hing for meel aan 'zijn vingershij scheen te zoeken, zijn gelaatstrekken gingen van ver bazing tot smart over; plotseling streek hij zich met de hand over het voorhoofd en riep: „Ik herinner mij niet meer, ik her inner mij niet meer... O, mijn God, ik word nog krankzinnig Dat komt zeker yan die opwekking omdat ik vooren vanmorgen kende ik hem nogZiet u, deze wals js mijn hcele geschiedenis. Een zeer treurige ge schiedenis. Doch daar valt mij te binnen, dat ik den wals thuis heb; ik zal hem u halen en brengen hem ,u hier." „Dat is goed," zei ik tegen hem, „kom morgen onder het ontbijt bij mij, dan kan u mij den wals voorspelen en mij uwe ge schiedenis verhalen." Nog dienzelfden avond ontving ik een Le iegram uit "Parijs, dat ik daar terstond moest komen. Toen ik de volgende maand weer in Weenen kwam, vroeg ik' bij dokter Falkner naar Zimmer, „Zimmer is dood. Hij heeft mij een pakje voor n gegeven. Ik zal het u zenden." Ik opende het pak niet zonder ontroering; het bevatte den wals, een kleinen ring, met saphieren bezet, een door den tijd geel geworden couvert, waarin met bevende hand de volgende regels: „Mijnheer, ik heb aan u te danken het eenige genot, dal mij sedert veertig jaren te beurt viel. Sta mij toe, u bij mijn dood de drie zaken na te laten, die mij aan mijn vervlogen geluk herinnerden. Ik had u mijn geschiedenis beloofd; hier js zij. Ik telde 25 jaar en sedert drie jaar waren wij verloofd. Ik aanbad haar met mijn ge heele ziel en 'ik arbeidde dag cn nacht, om beroemd te worden, opdat zij gelukkig en trotsch op mij worden zou. Ik was immers ook zoo trotsch op haar. Zij was zoo schoon. Ik geloof er zijn nog nog enkelen, die haar gekend hebben; als men hen vroeg, zouden ze zeggen, dat er niets volmaakter was dan zij. Op een avond zei haar moeder tot mij-„Nu is zij 20 jaar, nu kun je haar trouwen." Ik kustte de oude vrouw de handen. Zij zag mij aan, zonder te spx-eken, maar zij scheen evenwel zoo gelukkig, dat ik ge heel getroffen was en geen woord kon spre ken. Ik' vertrok en zoch mijn vader op, te Praag. Toen ik hem 14 dagen later te rugbracht en overgelukkig aan haar deur klopte, zei een buurvrouw tot mij: „Klop maar niet zoo hard, zij is doodl" Zij sprak de waarheid, zij was doodl Ik p, n trad binnen; de oude moeder zat daar heel alleen en weende. Zij was doodl Er zijn jonge meisjes, die aan tering wegkwijnen; men ziet ze uitteren en bemint ze in 6 maanden voor het heele leven. Maar zij, zij was om zoo te zeggen aan niets, in een oogenblik gestorven, zonder dat God het scheen bemerkt te hebben. Zij was doodl Mijn vader weende, leidde mij weg en zei: „Moed houden!" omdat hij haai' niet ge zien had. Sedert dien tijd heb ik zonder moed en zonder kracht in vergetelheid en smart een plantenleven geleid. In een papier zult u heur haar vinden; toen ik den dood voelde naderen, wilde ik het verbranden, doch ik dacht bij mij zelf als ik niet sterf, zal ik mij er niet mee kunnen troosten, het niet meer te be zitten. Ik verzoek u, dit haar te verbran den, zonder het papier te openen. Dezen ring heb ik haar in de verlovingsdagen geschonkenhij heeft mij 100 gulden ge kost en ik heb vaak honger 'geledon, ter wijl ik dien ring zag. Ik laat hem u na, opdat hij niet zal worden verkocht. Nog maals mijn dank, God spare u en hen, die u liefhobben. Zimmer." Ik heb hot papier verbrand, zonderden inhoud na te zien; do ring is niet ver kocht on de wals heb ik onder zijn naam uitgegeven. V-o*

Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 6