KoiMlijt Bezoek aan Botterdam. Milner's sinistere figuur ontslagen te raken. 'tGaat toch waarlijk niet aan, tegenover de Afrikaners om rondweg te verkondigen dat het Milner-regime, zoo geestdriftig ingezet, is uitgeloopen op een oeconomische depressie en op een politieke teleurstelling, zoo nijpend als nog zelden in ons werelddeel doorgemaakt is. Ons mooie land gaat gebukt onder lood- zwaren schuldenlastbezigheid staat stil liet aantal insolventies is legio deaandeelen- markt zieltoogthet volk is neerslachtig en wordt moedelooshet staatskrediet is wan kelend. Edoch, welk sout-and-out" imperia list is zoo taktloos om dit elders dan in zijn binnenkamer te erkennen De Zuid-Afrikaansche bladen zijn vol van verhalen over liet schandalig optreden der politie, Kaffers zoowel als blanken, tegenover de burgers. Zoo werd het huisgezin van den oud-veldkornet Pretoria® 's nachts aange vallen en doorzocht of er ook wapens in verborgen waren. Men vond 1 geweer. Te Potchefstrooin zijn zes brooddronken Engelsche soldaten 's avonds het huis van het oude echtpaar Botha binnengedrongen en hebben den ouden man ten bloede mis handeld. Ook hierover is onder de Boeren de verontwaardiging algemeen. In ons nummer van gisteren gaven wij het verslag van dit bezoek tot op het oogen- blik dat de laatste rijtoer liet vorstelijk paar naar den trein zou terugbrengen. De „N. R. Cr." schrijft omtrent dien rit: Bij den terugtocht was het overweldi gend vol langs alle wegen, van 3e AVil- helmina-kade af tot aan het station. Mam- een dichte menigte, die de politie met groo- ten tact in geregelde rijen wist te houden. Aan den linkeroever ging het langs havens en handels terreinen, eindelooze reeksen van sleeperskarren en lange goederentreinen voorbij, die alle opgeladen waren van men sehen. En over de bruggen ging het, waar het volk tot in de ,bogen zat; m de Van der Takstraai was de rijgeul zóu i auw op gestuwd van de toeschouwers, dat de ma tige draf van den stoet even in voetstap overging. En de volle Willemsbrug was op haar poorten zoo feestelijk bevlagdvan verre op de Maas zag de Vorstin hier de jongens van het opleidingsschip paradeeren in het want en hun gejoel klonk over het water. De Boompjes, Reederijstraat en'Glas haven, Regentessebrug en Blaak, hoe dich ter naar het hart van de stad, des te har telijker klonken.de hoezees uit duizenden kelen, en hot witte gevvuif ging langs de rijen, boven de hoofden voort. Het rijdende verkeer was hier en daar opgestopt tot onafzienbare files van wagens, rijtuigen en trams, en van den hol af scheen het Boymansplein één zee van men- sehen. Bij trossen hingen ze aan het hek voor het ziekenhuis. Op den Coolsingel drong 'de menigte van den huizenkant en van den wal af op; het Slagveld vol, en volte over de geheeie breedte der bruggen; en dan langs den Stationsweg, door de drommen die juichend hei Stationsplein vulden, tot aan Perron V. De Koningin en de Pri/ts waren opgeto gen over deze, overal even sponlaan-har- teiijke ontvangst door de burgerij van Rot terdam. En aan de gasten van het dejeuner, die nu ten afscheid langs het perron op gesteld stonden, gaven de Koninklijke Be zoekers hun hooge ingenomenheid hierover te kennen. Van elk der iieeren namen de Koningin en de Prins vriendelijk afscheid, en in het hijzonder onderhield Hare Majesteit zich nog met wethouder Hudig en met de heeren Plate, De Jongh, Wierdsma, Stwens en Leis. En aan den directeur van gemeente werken. die de Vorstin aan boord der „Co lumbus" de toekomstplannen voor onze snel .groeiende stad had uiteengezet, ver klaarde Koningin AVilhelmina, dat Zij, om dit. alles nog beter te begrijpen en zelf te kunnen waarnemen, voornemen-, was Haar bezoeken aan Rotterdam te heihalen. Reeds stonden de Voistin en de l'ims in het salonrijtuig van den exlia-hein, toen Hare Majesteit den burgemeester nogmaals tot zich wenkte, om Haar danklied iging te herhalen voor de bijzonder hartelijke ontvangst die den Prins en Haar dezen dag zoo buitengewoon aangenaam had ge maakt. Nog een vriendelijken handdruk aan den heer s'-Jacob toen zette de trein zich te ruim half zes in beweging. De burgemeester hief een- „leve de Ko ningin, leve de Prins!" aan. Dat'werd dooi de autoriteiten mei een driewerf hoera overgenomen. Toen brak het publiek van de overige perrons tot dicht bij den Konink lijken trein dooi-, om Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik een daverend vaarwel toe te juichen, met den oprechten wensch van een spoedig lot weerziens. H. M. de Koningin en Z. K. if. de Prins zijn gisternamiddag op hel vastgestelde tijd stip, ongeveer 6 uur, uit Botterdam in de residentie teruggekeerd. Hare Afajestoit droeg veie bloemstukken. Van het station, waar velen ter begroe ting aanwezig waren, werd_ weder langs Wagenstraat, Vceneslraat, Hoogstraat en Koordeinde naar het paleis gereden. BINNJENLAN bT Hofberichten, II. M. de Koningin en Z. K. II, Prins Hendrik zullen tijdens hun verblijf op Het Loo de zangstudiën onder leiding van den lieer Moreüo blijven voortzetten. De heer Morello zal voor dat doel tweemaal per week naar Het Loo komen. Ridderorde. Bij Kon. besluit is benoemd lot officier in de ortle van Oranjc-Nassau, de op zijn ver zoek, met "ingang van o Afei a. s., eervol ontslagen chef der 2de afdeeling hij de exploitatie van Staatsspoorwegen op Java, L. Bouwen». Bij Kon. besluit is dr. .T. A. Pee ter s, ge neesheer-directeur van de krankzinnigen- kolonie te Gheel (België) benoemd tot of ficier in de orde van Oranjc-Nassau. Audiënties. De gewone audientiën van den minister van buitenlandsche zaken, ad interim, zullen op Vrijdagen 31 Abaart en 7 April a.s. niet plaats hebben. Baron ïïelvll Tan Lyndon. De afgotieden minister Van buitenland sche zaken, baron Alelvil van Lyndon, is gistermiddag naar floima vertrokken. Kamerverkiezingen. De (liberale) Utreehtsche Kiezersvereeni- ging te Utrecht stelde de beide aftredende leden, de heeren jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek en jhr. mr. J. Roëll, weder can- didaat. Beide afgevaardigden woonden de verga dering bij. Mr. Th. Heemskerk heeft de candidatnur voor Sliedrechl aangenomen. Door de Centrale Antirevolutionaire kies- vereeniging te Appingadam is mr. Sybrnndi definitief candidaat gesteld. Be S. D. A. P. te Utrecht. Het Soc.-dem, Partijbestuur heeft, naar „Het Volk" meldt, besloten de afdeeling Utrecht II te schorsen naar aanleiding van het publiceeren der bekende motie, en op het aanstaand congres een voorstel tot royement dier afdeeling in te dienen. Bestrijding der tuberculose. De geneeskundigen te Deventer 'hebben het plan opgevat een plaatselijke vereeni ging op te richten tot bestrijding der tu berculose. Het doel van deze vereeniging is ongeveer gelijk aan dat van de te Rot terdam reeds gevestigde vereeniging. Flnantleel Nieuws. In de heden gehouden vergadering der Discconto Afaatschappij te Rotterdam wer dén rekening en balans goedgekeurd en het dividend bepaald op 2i/s pet. In de plaats van den. heer A. van Ho boken wan Cortgen.e, die een de beurt van aftreding avas, doch voor een eventueele jherbenoeming niet wenschte in aanmer king te komen, werd' gekozen de heer Ph. van Ommeren Jr. In de hedenmiddag gehouden vergadering der Nieuwe Rotterdamsche Hypotheekbank werd het verslag over het 3e boekjaar uit gebracht. Al is het behaalde resultaat niet overeen komstig de wenschen van commissarissen, toch is het met het oog op de groote con currentie in de weinig gunstige tijdsomstan digheden niet onbevredigend te noemen. Het aantal aandeelhouders bedraagt 240 met -1000 aandeelen, waarop 10 pCt, gestort, totaal f 100000. Van de 75 aanvragen om hypotheek tot een totaal bedrag van f963.700, kwamen 25 tot stand tot een bedrag van f220.400. Sedert de oprichting der bank werd afge sloten tot een totaal bedrag van f 847,700. Op 31 December stonden nog uit 61 lee ningen tot een bedrag van 1682,745 gedekt door onderpand geschat op f1,104,700, zoo dat het gezamelrjk bedrag der hypotheken ca 61,8 pCt. beloopt van het totaal der schattingen. In twee gevallen moest het onderpand verkocht worden, doch werd daardoor geen verlies geleden. Aan 4 pCt. pandbrieven zijn thans in om loop f617450.— De bruto winst bedraagt f 8530,551/2 waar van na aftrek van onkosten en salarissen een winst overblijft van f3233,26. Voorgesteld wordt dit weder geheel voor afschrijving te bestemmen op koersrekening, oprichtingskosten cn inventaris en geen divi dend uit te keeren. De balans sluit in debet en crediet met f 1,641,384 561/a. OA'ERSCHIE, 29 Maart. Tot voorzitter der commissie tot wering van schoolverzuim alhier is benoemd de heer R A. de Kroes, in plaats van den heer F. J. Dun, aftredend, terwijl als secretaris herbenoemd is de heer C. van der Linde. STADSNIEUWS, Hoofdingelanden van den polder sHet Koe gras" (N.-H.) hebben benoemd tot dijkgraaf den heer P. Loopuyt, van hier. De vereeniging Schiedam Vooruit" zal Woensdag 12 April a s. een algemeene leden vergadering houden in Musis. Arbeidsbeurs. Gevraagde arbeidskrachten. De Schiedamsche werklieden-vereeniging 5)Door Eendracht Grooter" zal in pand no. 19 aan het Heerenpad een vergaderlokaal met bovenwoning doen bouwen, waarvoor de aan besteding zal plaats hebben op Donderdag 6 April a. s. Voor nadere bijzonderheden hier omtrent verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Dienstboden. Jongens v. sigarenfabr. Jongen bekend met kleedennaaien. Jongen voor een win kel- en pakhuis werk. Jongen voor suiker- en chocoladefabriek. Aangebod. arbeidskrachten. Kuipers. M eubel mak ers(halfw Smidsknechts (bekwa me vuurwerkers). Stoffeerder. Tuinmansknecht. Verver. Bakker. Behanger-stoffeerder. Boerenjongen. Boerenknecht, Brandersknechts. Depóthouder. Distillateursknechts. Drukkers. Gistbewerker. Gistzifter. Jongens voor kantoor. Kantoorbediende. Kistenmakers. Kistemmkevsjongen Kuiper. Loodgieter (halfw.) Alach .-ban k werker Mach .-bank w.-stok er. Metselaar. Mouter. Pakhuisknecht, Portier. Reiziger. Schoenmaker. Slagersknecht. Smidsknecht. Smidsjongen. Stucndoor. Stokers. Timmerman. Timmennansjongen. Tuinmansknecht. Winkelbediende. Personen voor; lichte werkzaamh. schrijfwerk, loopwerk. Geleg. gezocht opleid, in kuipersvak, t manufactuurvak, s timmervak. Baker. Dagmeisjes. Schoonmaaksters. Wosschen aan huis gevraagd. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. De directeur verzoekt aan hen die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. YLAARDINOEN. "De heer J. van Schravendijk, secretaris dezer gemeente hoopt 1 Mei a.s. zijne 25-jarige ambtsvervulling te herdenken. De heer Th. J. C. Engering kapelaan alhier is door de bisschop van Haarlem benoem! tot pastoor te Middelbands. De heer L. Bergwerf!'alhier is benoemd tot onderwijzer te Oosterland, gem. Wieringen, met ingang van 1 April a. s. "Mej. de wed. K. J. Poortman is voor waardelijk benoemd tot Directrice der kook school te Middelburg. Geëindigd is het faillissement van B. van de Hoef, koopman en winkelier te Vlaar- dingen. 'Voor de kostelooze inenting, welke mor genmiddag van 121 uur in de burgeravond school zal worden gehouden, zijn niet minder dan 69 kinderen opgegeven. Het bestuur van nFlardinga" heeft in hare vergadering van Zaterdag, 25 dezer, in ver band met de bekende circulaire, besloten om aan de Tentoonstelling van kunst- en huis- vljjtartikelen, die gehouden zal worden in de Burgeravondschool van 25 April tot 4 Mei a.s., te verbinden een reclame-tentoonstelling. Mocht het aantal deelnemers te klein zijn, dan heeft de Commissie het recht, inzen dingen van buiten de stad toe te laten. Reclame van wijn, bier, sterken drank, enz. wordt geweigerd, overeenkomstig de statuten. De voorwaarden en bepalingen tot inzen ding zqn verkrijgbaar tot den 15n April a.s. bij den heer C. Geelen, Verlengde Emma- straat 445. Publieke verkooplng. De bouwmans woning gelegen aan den Alaassluischen dijk heeft hedenmorgen bij afslag opgebracht f76000. Kunst «n Weten schu il. Als treffende bijzonderheid wordt mede gedeeld dat dr. Bleekrode, toen hij Maandag avond op straat was ingestort en binnenge dragen in het schoolgebouw in de Raamstraat, zelf blijkbaar het ernstige van zijn toestand inziende, den wensch te kennen gaf te sterven in zijn laboratorium. Later berustte hij er iu naar zijn woning te worden vervoerd, waar hij gisterochtend ontsliep. De directeur der Italiaansche Opera heeft besloten eenige volksvoorstellingen te geven ook in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, tegen een zeer gering entree. De nieuwe schilderij ïNaar Huis", van Jozef' Israels, die tentoongesteld was bij Buffa te Amsterdam, is aan een particulier, bezitter van een bekende schilderijenvera- meiing, voor f50.000 verkocht. Volgens het »N. v. d. D." schrijft ook dr. W. Bode van Berlijn de door Simon Maris gevonden schilderij aan Rembrandt toe. Den lsten April a.s. zal het sSociaal Weekblad", in verhand met de oprichting van »De Vrijzinnig-Democraat", meer uit sluitend aan de behandeling van sociale vraagstukken worden gewijd en dus ophou den een politiek orgaan te z\jn. Het zal, gelijk vroeger, eenmaal per week verschijnen. Dientengevolge zal mr. Limburg de redactie neerleggen. Ten einde echter het contact te bewaren met »De Vrijzinnig-Democraat", het orgaan van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, zal mr. H. P. Marchant ook toetreden tot de redactie van het j Sociaal Weekblad". (»S. W.") Van Dyck is voornemens in zjjn theater te Ostende ooit werken van Shakespeare (in het Engelsch), Goethe's Faust (in het Duitsch), te doen opvoeren en in 4913 Parsifal, dat dan vr\j komt. Het stoffelijk overschot van Jules Veine is gisteren onder zeer groote belangstelling te Amiens ter aarde besteld Bij de begrafenis deed een eigenaardig gerucht de rondte. De vertegenwoordiger van keizer Wilhelm, von Flotow, moet bij het overbrengen van 's keizers rouwbeklag, woor delijk gezegd hebben«Mijn verheven meester zou als hij in Frankrijk geweest was, het zich tot plicht gerekend hebben, de begra fenis zelf bij te wonen." Kerk en Seliooï. Ned. IIerv. Kerk. Beroepen te Zonnemaire ds. Lolkema te Bergen-op-Zoom te A'lissingen (vac. Ch. Hunningher), ds. J3. Tichelman te Welle. Aangenomen het beroep te AVestzaan door ds. J. Heop te Wijdenes. Geref. Kerken. Aangenomen het beroep te Voorburg door ds. R. Af. Westerink te Lollum en Waaxenste Opperdoes door den lieer J. H. Beumee, cand. te Nieuwe-Pekeln. Christ Geref, Kerk. Beroepen te Noordeloos ds.P. J. M. de Bruin te Apeldoorn. R.-K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam (II. Lambertus) den heer J. II. A. Thus. Ingezonden Mededeelingen, 30 cent per regel. Nog een overwinning. Onzen vertegenwoordiger werden de vol gende feilen medegedeeld, welke voor het algemeen welzijn gepubliceerd worden. De heer G. van Steennis, wonende Arnu- nitiehaven 15 te Den Haag, deelt ons mede: Sedert zijn geboorte heeft mijn zesjarig zoontje, Afartinus, aan een ongesteldheid der nieren geleden. Hij had immer pijn in den rug en wanneer hij moest ttrinee- ren, schreeuwde, hij het uit van de pijn. Zijn water was immer troebel en liet een zanderig bezinksel na en 's nachts kon de anno kleine haast niet slapen. Hij leed juist toen ik Foster's Rugpijn Nieren Pil- len zoo hoorde prijzen, en ik ontbood on middellijk een doosje, dat ik hem strikt volgens de gebruiksaanwijzing liet innemen. Stel U mijn blijdschap voor, toen hij na een doos te hebben geëindigd, bijna vol komen herstek! was. Het water kwam zon der pijn en zag ev veel normaler uit, ter wijl hij nu ook 's nacht behooilijk kan rus ten. Ik kan U niet genoeg dankbaar zijn voor Uw uitstekend geneesmiddel. Wanneer U het wenscht, kunt U dit gerust, publi ceeren, want daardoor wordt aan andere lijdeis een dienst bewezen. Hebt gjj ooit getwijfeld, dat Uw nieren de oorzaak Uwer ziekte waren? Hebt gij pijn in den rug, in het hoofd of in de leden? Lijdt gij aan rlieumatiek, zwakte van het hart of waterzucht? Is Uw urineloozitig te weinig of te veelvuldig en is Uw water vermengd met steen of bezinksel? Gevoelt gij U immer vermoeid, terneergeslagen en prikkelbaar? Denk er eens over na. Verzeker U, dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Steennis gehad heeft. Zij zijn te Schie dam verkrijgbaar hij de Heeren KAPPEL- HOF IIOVINGH (voorheen Frans Vis ser). Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f!,75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Staten-üeneraal. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 29 Hf aart 1905. In het hedenmiddag verschenen afUeelings- verslag omtrent het Honger Onderwijs-ont- werp, wordt o. a. betoogd dat de ontbinding in een zonderling licht komt, omdat zij ge schiedde wegens verwerping door de Eerste Kamer, van het Hooger Onderwijs-ontwerp, wijl hare meerderheid zich niet kou ver eenigen met de toekenning van den effectus civiiis aan de door bijzondere universiteiten verleende doctoraten, terwijl thans diezelfde Regeering heeft toegelaten dat in het tweede ontwerp door de Tweede Kamer een artikel is gebracht, bepalende dat de effectus civilus binnen 5 jaar na invoering der wet opnieuw moet worden geregeld. Overigens zagen onderscheidene leden in het nieuwe artikel een middel tot pacificatie, anderen daarentegen noch een pacificatie- middel, noch een verbetering van de wet. Betoogd werd verder o.a. dat zoolang niet gebleken is dat een groot deel van het volk behoefte heeft aan de bijzondere universi teiten, geen enkel voorrecht aan die univer siteiten behoorde te worden toegekend. dat de Staat liet recht van het verleenen van graden met effectus civiiis niet uit han den behoorde te geven aan particuliere in stellingen dat de waarborgen voor het we tenschappeiijk karakter der bijzondere uni versiteiten volstrekt onvoldoende waren; dat inrichtingen, propaganda beoogende, geen Staa'ssubsidie behooren te genieten. Tegen de nieuwe artt. 26 en 27 werd door onderscheidene leden ernstig bezwaar gemaakt, terwijl onderscheidene andere ze goedkeurden. V TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 28 Maart. (Vervolg.) Lager Onderwijiso rit,werp De heer GOEMAN BORGESIUS herinnert er aan, dat er nog 3 leden hier aanwezig zijn, die de onderwijs-carnpagne van 1878 hebben meegemaakt. Onderhen is'devoorz de heei' Alackay, dïe reeds in 1878 op' ,lo bres der bijz. school stond. Spr. is er van overtuigd, dat, Avanneer de voovz. nu over dit ontwerp inocst spreken, hij niet meer hetzelfde zou keggen als in 1878, toen h« de openb. 'school de meest godsdienslloozo noemde. In den voorz. erkent spr. 'den vader der pacificatie, al beeft hij niet veel pleizier van .zijn kind gehad. In 1889 heeft de voorz, gezegd: Wat ik nu voorstel, blijft binnen de perken der Grondwet, en hij heeft hiet laten doorsche meren, dat 'men met Grondwetsherziening nog vorder zoude kunnen komen. Bij ons lillen heeft evolutie plaats gehad maar stond 'de heer Lobman nog op zijn standpunt, in '1889 als pacificator ingeno men, dan zou hij onmogelijk met dit ont werp mee kunnen gaan. Dit ontwerp gaat uit van de gedachte, dat het een bevoor rechting ip, dat de openb, school uit ge- gemeentegeld bekostigd wordt. De heer Lobman noemde destijds die bevoorrechting rechtmatig. (De heer Lobman schudt ontkenneptf het hoofd.) Spr. leest nu uit de stukken voor, het geen do heer Lobman destijds heeft be toogd cn houdt vol, .dat hij juist citeeAle. teerde. Door den heer Nolens werd zooeven eeu afwijkende houding van' zijn geestvorrwan- ten aangenomen. Hij zeide: Ge moet' niet vragen waarheen en ge moet hot ontwerp beoordeelen naar deszelfs inhoud. Zou men dan denken, dat zij aan deze zijde gezeten, zich alleen zouden laten lei don door partijzucht? De overzijde weet ook wel boter. Hot is geen kwestie van wat meer of minder gubsidie. Van dezen mi- nis tor van Rinnonlandscbe Zaken waszoo'n onschuldig ontwerp niet ie wachten en be grijpelijk is liet, dat' een ontwerp van''dien bewindsman met wantrouwen aan deze zij de werd ontvangen*. AVaar deze min. in 1901 zelf heeft erkend, dat 16 millioen niet voldoende was om hel onderwijs goed te maken, daar had spr. van hém een ander voorstel verwacht. O, wacht maar, zegt de overzijde. Geeft ons eerst maar wat wij vragen Voor ons bijz. onderw., 'dan ko men wij later wel om meer. Vier sprekers van de rechterzijde hebben wij nu al gehoord, maar geen hunner heeft, geantwoord op de bedenkingen van deze zijde tegen het ontwerp aangevoerd. Sof. had gedacht ernstige motieyen te hoo- Fc-n en wat hoorde hij„Broeder waarvoor strijden wü?".zoo klaagde 'do heer De Vis ser in een door 'hem gehouden rede. Daar uit spreekt toch weinig ingenomenheid met dit ontwerp dezer Regeering. Spr. hoopt dat, als \vij aan de artikelen zijn, er nog veel ban veranderd zal wor den en men indachtig ;zal zijn de woollen door den heer Van 'Nispen tot Seveuaer gesproken, dat in do Avet zal worden be paald welk percentage van bet schoolgeld altijd zal blijven voor de christelijke liefde en het partucilier initiatief. Alsnu komende tot de verschillende woordvoerders der overzijde over dit ont werp, betoogt spr., dat hetgeen de heer Bijleveld zeide omtrent de bestaande kleine openb. scholen met 6 of 8 leerlingen, par lementair uitgedrukt, onjuist is. Deze be weerde bok, dat hij geen bijzondere school kende met minder dan 20 leerlingen, en ook dat is, weer parlementair uitgedrukt, onjuist. Spr. heeft zelfs een bijzondere school gevonden metéén leerling, en voorts waren er vier ,bijz. scholen met minder dat tien en een met drie leerlingen. Spr. verzoekt zijn rode na de interpella tion op morgen te mogen 'voortzetten. Do VOORZITTER kondigt zijn voorne men aan, Donderdag en Vrijdag om 10 uur te beginnen. üe heer SCHAPER opperde daartegen bezwaar. Besloten wordt vertier deze geheeie week de zitting om 10 uur aan te vangen. Morgen 10 uur de aangekondigde inter- pellaliën, V Zitting van Woensdag 29 Maart. Interpellatie-Röell. De heer RöELL noemt voor zijn inter pellatie ter zake van het indienen en nog niet intrekken van het accijnsontwerp als eerste reden de onzekerheid, die niet zon der schade voor de belanghebbenden lang kan voortduren. 'Hij wijst op den invloed, die .'puistaande verhooging of verlaging van den' -accijns op do marktprijzen kan uitoefenen, hoe vexatoiri het uitblijven van oen beslissing 'kan werken. Ook daarom moet deze spoedig vallen, omdat de re geering verband gelegd hoeft .tusschen het heele financieel beleid en dc verwachte gevolgen van het accijns-ontwerp. Maar zelf heeft de minister later ver klaard, dat onder de tegenwoordige omstan digheden de iverhoogin'g van de accijns niet verdedigbaar is en' buitendien blijkt reeds nu, dat de raming voor dit jaar verre zal worden overtroffen'. Het geraamde te kort 'is schier verdwenen', voor liet opleg gen Van' een buitengewone belasting is al lerminst reden'. De intorpellant adviseert dus tot intrekking van het ontwerp. De heer HARTE VAN TECKLENBURG, minister van' financiën, verklaart dat hij bij do indiening van de bcgrootjng vast pvertuigd was, dat men "*hïét "zonder ver sterking van' 'STijks middolen kon blijven. Nu moet erkend Worcleri, dat' sedert 1901 do vooruitzichten wel zijn verbeterd in zóóverre, dat er accres is van inkomsten^

Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2